Wojna domowa na Ukrainie 14.06.2019r.- 1468 dzień od nowego rozejmu.


„Rosyjscy wojskowi uważnie obserwują plany zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce i robią tak, by te działania w żaden sposób nie zagrażały bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej”– oświadczył na wczorajszej (13 czerwca) konferencji prasowej rzecznik prezydenta Rosji, Dmitrij Pieskow.

Wcześniej w czwartek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych:

„Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych. Pojawia się pytanie, jak to się odnosi do ustaleń między Rosją a NATO?”– zapytał Riabkow.

W oświadczeniu rosyjskiego MSZ czytamy, że resort postrzega rozmieszczenie dronów jako „oznakę przygotowań do dalszych rozmieszczeń na szeroką skalę”. Zdaniem Riabkowa, „pod zmyślonymi pretekstami realizowane są programy o charakterze głównie destabilizującym” i eskalacyjnym, a decyzja o wzmocnieniu amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce może być wyrazem „agresywnych intencji” Waszyngtonu.

Kilku też rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło, że Moskwa odpowie na plany rozmieszczenia eskadry w Polsce i zapewniło, że Rosja dysponuje niezbędnymi do tego środkami.

„W przypadku jakiegokolwiek konfliktu, niech nas Bóg broni, terytorium Polski stałoby się oczywistym celem akcji odwetowej, jeśli nasz kraj zostałby zaatakowany”– powiedział rosyjskiej agencji informacyjnej „Interfax” Władimir Dżabarow z komisji spraw zagranicznych Dumy.

Weteran rosyjskich jednostek specjalnych Władimir Szamanow z komisji obronnej jest zaniepokojony planowanym rozmieszczeniem dronów, które „mogłyby służyć do przenoszenia ładunków jądrowych”.

„Świat zbliża się stopniowo do niebezpiecznego momentu, porównywalnego z kryzysem karaibskim”– powiedział Szamanow, nawiązując do kryzysu kubańskiego w 1962 roku, gdy wskutek napięć pomiędzy ZSRR a USA świat stanął na krawędzi wojny atomowej.

„Będziemy zmuszeni do zastosowania środków odwetowych i mamy je w swoim arsenale”– przestrzegł Szamanow.

Ze swej strony rzecznik Kremla wyjaśnił, że:

„Nikt nie powinien mieć wątpliwości, że rosyjscy wojskowi z dużą uwagą odnotowują wszystkie te wiadomości, analizują informacje i robią tak, żeby podobne kroki w żaden sposób nie zagrażały bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej”.

Wczoraj podczas wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce, wynoszącą obecnie około 4,5 rotujących się członków personelu wojskowego, o dalsze tysiąc stu dodatkowych żołnierzy.

W deklaracji dotyczącej współpracy obronnej, podpisanej w Waszyngtonie przez prezydentów obu państw zapisano m.in. utworzenie w Polsce Wysuniętego Dowództwa Dywizyjnego USA oraz eskadry bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 Sił Powietrznych USA.

Amerykański prezydent podkreślił, że do Europy nie zostaną wysłane dodatkowe oddziały wojsk US Army, bo żołnierze zostaną przekierowani do Polski z Niemiec lub innych miejsc w Europie. W Niemczech stacjonuje teraz 35.000 żołnierzy USA, w Polsce jest ich obecnie 4.500.

Niemiecka agencja DPA zwróciła uwagę, że wysłanie wojsk z Niemiec do Polski to dla Trumpa praktycznie jedyna możliwość realizacji nowej obietnicy w ten sposób, by nie musieć wysyłać do Europy nowych żołnierzy. Niemcy są tym krajem europejskim, gdzie obecność amerykańska jest najsilniejsza.

DPA pisze także o „demonstracyjnym spokoju” Berlina jako reakcji na obietnice Trumpa i porównuje to do innych reakcji Berlina na „ataki werbalne” wobec Niemiec na jakie co jaki czas pozwala sobie Trump.

„Nie ma w tym niczego nowego”– stwierdził niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas, ale jak dodał, rozmieszczenie wojsk Berlin zamierza „uważnie obserwować”.

A dlaczego zamierza uważnie obserwować?

Otóż nie tylko dlatego, że tak bardzo niemieckiemu rządowi zależy na obecności amerykańskich żołnierzy w Niemczech, ale przede wszystkim, że bez konsultacji z innymi europejskimi partnerami z NATO podejmuje jakieś autorytarne decyzje zmieniając w ten sposób wypracowany po wojnie układ sił. Naruszając w ten sposób też równowagę bezpieczeństwa.

Zapewne te działania w roli wiernego wasala Białego Domu nie przyczynią się do wzrostu szacunku wobec naszego kraju przez inne kraje członkowskie UE i NATO, czy też wobec Rosji, ale widocznie taka już jest rola pseudoelit politycznych w tym kraju, aby się sprzedawać tanio.

Za co oczywiście płaci cenę najwyższą polskie społeczeństwo, i to bez wyboru, czy popierało taką politykę, czy też było jej przeciwne.

A Polska zamienia się powoli, ale systematycznie w poligon amerykańskich interesów globalnych, z możliwym wykorzystaniem jej terytorium do przeprowadzenia ewentualnej wojny proxy z Rosją.

Ile już takich wojen Polska zaznała, to aż trudno policzyć.

Dlatego też, jakże pasuje tu cytat z „Pieśni 5” Jana Kochanowskiego:

,,”Polak mądr po szkodzie”;
Lecz jesli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.,,

https://www.defence24.pl/deklaracja-duda-trump-kluczowe-wnioski-analiza,

http://staropolska.pl/renesans/jan_kochanowski/piesni/piesni_31.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały pomiędzy godziną 06:00 a 22:00, przy użyciu: ciężkiej haubicy 152 mm (20 pocisków), moździerzy kaliber 120 (2 miny)i 82 mm (3 miny) oraz wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (2 rakiety), granatników AGS-17 (55 granatów), SPG-9 (5 grantów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: okolice Gołówki (teren dzielnicy mieszkaniowej przy kopalni im. Gagarina i wieś Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz teren lotniska i okolice serwisu „Volvo-Center”, a także Jasinowata, Spartakus, Wasilewka i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Sachanka, Leninskoje, Bezimiennoje).

W wyniku tych ostrzałów spadły na terytorium DRL 94 pociski (wobec 224 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dachu domu w Dokuczajewsku przy ulicy Telmanowa nr. 19 oraz linii wysokiego napięcia 35 kW koło Wasilewki. Tam też ostrzelana została, przy użyciu wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych, stacja uzdatniania wody.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (6 min) oraz opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 oraz granatników: AGS-17 (39 granatów), SPG-9 (4 granaty) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Zołotoje-4 (06:20), Popasnej (13:20 i 01:50)), Krimskoje (13:20) i Swietłodarska (21:40), w stronę: Zołotoje-5, Kalinowa, Frunzego i Łozowego.

W wyniku tych ostrzałów zostało uszkodzonych 9 domów w miejscowości Zołotoje-5 znajdujące się przy ulicy: Krupskiej nr. 8 i 9, Czapajewa nr. 2, Międzynarodowej nr 10/1 (fasada sklepu), Pocztowej nr. 23 i 40, Kutuzowa nr. 20 o Bojkowa nr. 3 (szkoła podstawowa) i mieszkanie nr. 26 w bloku przy Bojkowej nr. 2.

Poza tym, nie było innych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 14 червня 2019 року.

13 червня збройні формування Російської Федерації 29 разів порушили режим припинення вогню. З них три рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами 152 мм артилерії, мінометів калібру 82 мм. Противник також обстрілював наших захисників з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 17 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
Чотири рази ВОДЯНЕ – із гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – гранатомети різних систем;
три рази район населеного пункту ШИРОКИНЕ – гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети;
двічі НОВОТРОЇЦЬКЕ – із гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
НОВОМИХАЙЛІВКА – із гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
два рази поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – із протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі БЕРЕЗОВЕ – автоматичні гранатомети та стрілецька зброя;
поблизу населеного пункту ТАЛАКІВКА – із протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
БОГДАНІВКА – великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
ТАЛАКІВКА – протитанкові гранатомети , великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 11 разів:
БОРІВСЬКЕ – артилерія калібру 152 мм;
район населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – автоматичні гранатомети, стрілецька зброя;
двічі ЗОЛОТЕ-4 – міномети калібру 82 мм міномети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
ЗАЙЦЕВЕ – гранатомети різних систем;
два рази ПІВДЕННЕ – гранатомети різних систем та стрілецька зброя;
поблизу ЛУГАНСЬКЕ – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
СТАНИЦЯ-ЛУГАНСЬКА – стрілецька зброя;
двічі КРИМСЬКЕ – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя.
Внаслідок ворожих обстрілів один український військовослужбовець отримав поранення та ще один бойову травму. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 13 червня один окупант отримав поранення, а також було знищено одну вантажівку та гаубицю Д-30.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил два рази.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Схід” ворог здійснив один обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту МАР’ЇНКА – міномети різних систем та стрілецька зброя;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил:
ПІВДЕННЕ – гранатомети різних систем та стрілецька зброя;
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

A epopeja tym bajkopisarzom coraz bardziej się wydłuża.

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

30 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.06.2019r.- 1468 dzień od nowego rozejmu.

 1. Konstytucyjny Sąd Ukrainy obwinił byłego prezydenta Ukrainy Petro Poroszenke o to ze naruszył ukraińską konstytucje powołujac pod koniec sierpnia 2014 roku „Narodową Komisje d/s regulowania opłat w sferach energetyki i usług komunalnych”. W wydanym przez sąd uzasadnieniu napisano ze Poroszenko powołują ową komisje „przekroczył uprawnienia przysługujace mu jako prezydentowi Ukrainy”, tworząc „organ” faktycznie niezależny od jakichkolwiek innych organów władzy państwowej, członków którego powołuje i odwołuje sam prezydent;
  https://zn.ua/ECONOMICS/ksu-priznal-sozdanie-nkreku-nekonstitucionnym-320776_.html
  Ps. Fajne „państwo”, trzeba je jak najszybciej przyjąć do tak dbającej o praworządność UE 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 2. W zwiazku z kolejnymi „sukcesami” ukraińskiej armii na „froncie”, potrzebne są jej „uzupełnienia” dlatego tez do jednej z kijowskich wojskowych komend uzupełnien zgłosił się…Saakaszwili który ogłosił ze jest gotów „bronić Ukrainy z bronią w ręku”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4107482-saakashvyly-pryshel-v-voenkomat-y-vstal-na-voynskyi-uchet
  Ps. Mogli mu zrobić przy okazji badania krwi na zawrtosc w niej srodków odurzających..

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem w ukromediach pojawiły sie informacje że policja w Charkowie „prześladuje”…”ukropatriotów” którzy uczestniczyli w zburzeniu znajdujacego się w tym mieście pomnika Marszałka ZSRR Żukowa. Podobno na razie policjanci prowadzą tylko rewizje „w poszukiwaniu broni która użyto do zburzenia pomnika”;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4107434-snos-pamiatnyka-zhukovu-v-kharkove-u-aktyvystov-proshly-obysky

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Trwa faktyczny rozpad tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy, powołanego samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola. „Honorowy patraircha” Filaret który znowu obwołał sie „patriarcha kijowskim” i reaktywował podległy mu „patriarchat kijowski” oskarżył obecnego lidera tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy „metropolitę” Epifaniusza ze został wybrany dzięki przekupieniu uczestników „synodu”. Według Filareta każdy z głosujacych za Epifaniuszem biskupów miał otrzymać po 20 tys. dolarów;
  https://glavcom.ua/country/society/yak-obirali-predstoyatelya-pcu-filaret-zvernuv-uvagu-na-cikavu-detal-601633.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawia dwie kandydatki z listy wyborczej partii Poroszenki „europejska Solidarnośc”. Jedna to śpiewaczka Sofia Fedina „szczyra ukropatriotka” z powodu swojej obsesji „tropienia i ujawniania wszędzie agentów Kremla” przezwana „Iryną Farion 2.0”;
  https://strana.ua/articles/206382-kak-kandidatka-ot-poroshenko-oskandalilas-v-teleefire-.html
  Druga to lubiąca sie awanturować i przechwalać swoimi znajomosciami (m.in z „doradcą” oraz bliskim partnerem biznesowym Poroszenki Igorem Kononenką) Natalia Bałasynowicz, obecnie pełniaca funkcje rady rejonowej Wasylkowa w obwodzie kijowskim;
  https://strana.ua/news/206394-natalja-balasinovich-hlava-vasilkovskoho-rajsoveta-v-spiske-poroshenko-chto-o-nej-izvestno.html
  Ps. Jakie szikarne ljudiny 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Trwa ucieczka z Ukrainy wykwalifikowanej kadry pracowniczej w szczególnosci z przedsiębiorstw ukraińskiej „zbrojeniówki”. Redaktor naczelny skrajnie prokijowskiego portalu „Censor.net” Jurij Butusow alarmuje ze „za granice” wyjeżdżają pracownicy zakładów w Charkowie produkujących transportery opancerzony, powód „prosty”, czyli mają dość pracy za darmo;
  >https://www.facebook.com/butusov.yuriy/posts/2984570508249892

  Polubione przez 4 ludzi

 7. „Sukces” SBU, czyli ukrobezpieka pochwaliła się zatrzymaniem w ramach „specjalnej operacji” (dosłownie „kombinacji” 🙂 ) „jednego z organizatorów referendum w obwodzie donieckim w maju w 2014 roku”, niejakiego Romana Liagina. Jednak jak przypomnieli sami ukraińscy internauci Liagin już od marca Z WŁASNEJ WOLI miał przybywać na terytorium Ukrainy. Przypomniano także że Liagin już od kwietnia 2016 roku popadł w konflikt z ówczesnym liderem DRL Zacharczenka, jako „człowiek Chodakowskiego” (za którym z kolei miał stać oligarcha Achmetow), a następnie wyjechał do Rosji, by później zamieszkać na Krymie. Stamtąd własnie miał „powrócić na Ukrainę” namówiony przez swoich „przyjaciół z kręgu Achmetowa”;
  https://strana.ua/news/206440-roman-ljahin-zaderzhan-sbu-14-ijunja-kak-tak-poluchilos.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dal zainteresowanych, ciekawy materiał od ukraińskiego dziennikarza Rościsława Szaposznikowa uczestnika walk w tzw. kotle iłowajskim po stronie prokijowskiej, ktory kolejny już raz przypomina „heroizm” generała Chomczaka obecnego szefa Sztabu Generalnego Ukrainy. Szaposznikow nie tylko kolejny raz oskarżył Chomczaka o „dezercję z pola walki”, ale także o to ze swoimi rozkazami doprowadził faktycznie do masakry wojsk ukraińskich, miał wydac rozkazy „rozdzielające” oddziały ukraińskie, z jedną przejechał sobie przez pozycje „separatystów”, z którymi trwały rozmowy ona temat rozejmu, a drugiej wydał rozkaz (faktycznie SAMOBÓJCZY) PRZEBIJANIE SIĘ Z BRONIA W RĘKU PRZEZ POZYCJE WROGA…
  >https://www.youtube.com/watch?v=eIEHNWUuXHk
  Ps. Warto przy tym dodać ze sam Szaposznikow „zbiegł z Ukrainy” i przebywa na terytorium USA…
  >https://www.youtube.com/playlist?list=PLLLngDRGre1lS_SDL4igqmvkahAHcOfTW

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „A rury runą, runą, runą, i pogrzebią stary świat” 🙂 Ukraińska spółka „Uktransgaz” zajmująca się transportem i magazynowaniem gazu na Ukrainie (100 % akcji spółki posiada koncern „Naftohaz”) alarmuje że o tym ze może wstrzmać swoja prace już 24 czerwca tego roku z „prozaicznego” powodu, czyli braku pieniedzy…
  https://112.ua/glavnye-novosti/rabota-gts-ukrainy-pod-ugrozoy-uzhe-s-24-iyunya-u-ukrtransgaza-net-deneg-496015.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.