Wojna domowa na Ukrainie 18.06.2019r.- 1472 dzień od nowego rozejmu.


Podczas swojej wczorajszej (17 czerwca) wizyty w Paryżu, ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, kolejny raz podkreślił, że przywrócenie pokoju na Ukrainie jest jego priorytetem.

Prezydent Ukrainy Władimir Zeleński powiedział, że ​​na obecny czas przywrócenie pokoju na Ukrainie jest dla niego jednym z kluczowych zadań, do których się zobowiązuje. Dlatego kwestia pokoju była tematem przewodnim w czasie jego wizyty w Paryżu i przeprowadzonych konstruktywnych rozmów z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

„Przede wszystkim chodziło o powrót pokoju na Ukrainę. To jest mój priorytet. Taka jest moja pozycja- jako osoby i jako prezydenta. Właśnie z tym zasypiam i budzę się każdego dnia- podkreślił ukraiński prezydent w czasie konferencji prasowej z dziennikarzami w Paryżu po rozmowach ze swoim francuskim odpowiednikiem, Emmanuelem Marconem.

„Jestem przekonany, że Europa nie będzie w stanie czuć się całkowicie bezpieczna, dopóki Rosja uznawać będzie, że ​​prawo międzynarodowe po prostu nie istnieje. Zarówno Francja, jak i pozostali nasi międzynarodowi partnerzy wiedzą i rozumieją, dlaczego każdy Ukrainiec cierpi. Nikt nie chce, żeby Ukraina stała się beczką prochu, gdzie Krym i Donbas zostaną razem połączone”– dodał Zełenski.

Zełenski zwrócił też uwagę na fakt, że po wybraniu go na prezydenta naród ukraiński powierzył mu poszukiwanie rozwiązań w procesie negocjacji w Mińsku. „Zakończenie wojny i powrót anektowanych terytoriów ukraińskich to moje główne zadanie”– podkreślił ukraiński prezydent.

Szef państwa powiedział, że podczas dzisiejszego spotkania z prezydentem Francji osiągnięto porozumienie w sprawie kolejnych kroków, które powinny przyczynić się do realizacji tego zadania.

„Zgodziliśmy się co do znaczenia odnowienia współpracy w formacie normandzkim. Nasi doradcy ds. Polityki zagranicznej spotkają się wkrótce i przygotują następne spotkanie liderów. To jest kluczowa kwestia”– powiedział Zełenski.

Jeśli chodzi o konflikt w Donbasie, który trwa od pięciu lat będąc trwałym punktem napięcia, Emmanuel Macron wyraził poparcie dla stanowiska Wołodymyra Zełenskiego w sprawie tak bardzo go frapującego; „przywrócenia pokoju, zawieszenia broni i podjęcia negocjacji”.

„Ponownie chcemy obrać ścieżkę formatu mińskiego, aby Ukraina mogła powrócić do czasów pokoju. Zapewniam pana, że ​​jestem gotów wesprzeć pana, panie prezydencie, w tym zamiarze, jak również w dialogu z Rosją”– powiedział prezydent Republiki Francuskiej.

„Gdy nadejdzie ten moment, Francja jest gotowa na spotkanie w formacie normandzkim, aby wesprzeć wypełnianie zobowiązań. Ale najpierw musimy podjąć pewne kroki w najbliższej przyszłości, które potwierdziłyby zamiar wypełnienia tych zobowiązań”– dodał Emmanuel Macron.

Według Zełenskiego, warunkiem wznowienia negocjacji w „formacie normańskim” jest zawieszenie broni i wycofanie sił w Donbasie.

„Aby rozpocząć dialog, trzeba zacząć od konkretnych kroków. Moim zdaniem jest to uwolnienie naszych więźniów, powrót ukraińskich marynarzy, wtedy nastąpi zawieszenie broni, dojdzie do wycofania wojsk, musimy zbudować most do Stanicy Ługańskiej. Te kroki są bardzo proste i możemy je wykonać w najbliższej przyszłości. A potem wracamy do ‚formatu normańskiego’ i do rozwiązania tego poważnego konfliktu”– oświadczył Zełenski.

Podkreślił przy tym jednak, że Kijów nie jest gotowy na bezpośredni dialog z Donieckiem i Ługańskiem, „zgadzam się tylko na negocjacje w formacie mińskim i zawieszenie broni”– stwierdził Zełenski.

„Nie jesteśmy gotowi na bezpośredni dialog z separatystami. Jesteśmy gotowi działać w formacie mińskim, kontynuować pertraktacje, wstrzymać ogień”– powiedział Zełenski na konferencji prasowej w Paryżu, transmitowanej przez kanał telewizyjny „112 Ukraina” (relacja filmowa na końcu wstępu) .

Zełenski dodał, że równolegle z negocjacjami w Mińsku zostaną wznowione negocjacje w „formacie normańskim” (Ukraina, Rosja, Niemcy, Francja) oraz, że kwestia uwolnienia Ukraińców skazanych w Rosji zostanie także podniesiona.

Poza tym, prezydent Zełenski w wywiadzie dla niemieckich mediów stwierdził, że antyrosyjskie sankcje powinny zostać rozszerzone, ponieważ wg. jego przekonania, jest to „jedyny środek nacisku” na Moskwę.

„Jesteśmy przekonani, że sankcje powinny zostać utrzymane do czasu przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”– powiedział Zełenski w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Bild”.

Zełenski uważa sankcje za „instrument dyplomatyczny”, który umożliwia osiągnięcie rezultatu. Ostatecznym celem do jakiego mają doprowadzić te sankcje, to osiągnięcie pełnego „rozejmu i przywrócenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy”.

„Jeśli to narzędzie nie działa, musimy rozszerzyć mechanizm (sankcji- dopisek mój)”– powiedział Zełenski, dodając, że „sankcje można zaostrzyć”.

Wywiad udzielony przez Zełenskieg w niemieckim „Bildzie” związany jest z tym, że dziś- bezpośrednio po wizycie w Paryżu- po raz pierwszy jako prezydent Ukrainy, odwiedzi oficjalnie Berlin. Program tej wizyty obejmuje rozmowy z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem i kanclerz Angelą Merkel.

Przewodnim motywem tego spotkania ze strony Zełenskiego ma być właśnie problem sankcji, które uważa on za najistotniejszą formę nacisku na Rosję.

Nie wiem, skąd u niego takie przekonanie, bo ostatnie pięć tak trwania tychże sankcji, udowodniły, że na Rosję one nie działają, a efekt jest odwrotny od oczekiwanego. Czyli najbardziej dotknięte zostały ich negatywnymi skutkami kraje, które te sankcje wprowadziły, w tym szczególnie Ukraina.

A po za tym, nie wiem, jakim cudem chce on osiągnąć pokój w Donbasie, jeśli sam posługuje się wrogą wobec Rosji retoryką, nawołując do dalszych sankcji i nie biorąc pod uwagę udziału w procesie pokojowym przedstawicieli władz Donieckiej i Ługańskiej RL?

Widocznie to taka specyfika ukraińskich polityków, którzy uważają, że problemy same się rozwiążą, bez ich udziału?

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-povernennya-miru-v-ukrayinu-ce-mij-prior-55937,

https://www.president.gov.ua/ru/news/rosiya-maye-vikonati-rishennya-mizhnarodnogo-tribunalu-j-zvi-55933,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-cifrovi-rishennya-ce-prioritet-rozvitku-55925,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-volodimir-zelenskij-u-parizhi-proviv-zust-55941,

https://www.president.gov.ua/ru/news/druzhina-prezidenta-ukrayini-olena-zelenska-zustrilasya-z-pe-55929,

https://m.bild.de/politik/international/bild-international/interview-with-ukraine-president-zelensky-i-will-tell-putin-crimea-is-ukraine-62694806.bildMobile.html###wt_ref=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F&wt_t=1560835256902.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał na donieckim odcinku frontu, w godzinach pomiędzy godziną 00:00 a 22:20, przy użyciu: haubicy 122 mm (20 pocisków), moździerzy kaliber 82 mm (6 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (25 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (39 granaty), SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa na obrzeżach Gorłówki, lotnisko i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Spartakus, Mineralnoje i Jasinowatą- w rejonie Doniecka, a także Sachanka, Ukraińskoje i miejscowość wypoczynkowa nad Morzem Azowskim- Bezimiennoje oraz Dzierżyńskoje i Komiternowo.

Łącznie w ciągu minionej doby w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 67 pocisków, wobec 329 z dnia poprzedniego, ale jako, że ostrzeliwane były głównie cele cywilne, to pomimo znikomego natężenia ostrzałów, trzy domy jednorodzinne w miejscowości Komiternowo- na południowym odcinku frontu donieckiego, znajdujące się przy ulicy: Czerniachowskogo nr. 2, Watutina nr. 17 i Achmatowej nr. 15, a także w miejscowości Bezimiennoje domy przy ulicy Zoi Kosmodemjańskie nr. 3 i Oktjabreskiej nr. 10. Innych strat i szkód nie zanotowano.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (6 min) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał ukraińscy żołnierze prowadzili z kierunku: Nowozwanowki (09:30) i Ługańskoje (17:10 oraz 19:10), w stronę: Kalinowa i Niżneje Łozowoje.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 18 червня 2019 року.

17 червня збройні формування Російської Федерації 34 рази порушили режим припинення вогню. З них дев’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник також обстрілював наших захисників з озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 17 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі ШИРОКИНЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази околиці населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
ТАЛАКІВКА – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
ПИЩЕВИК – великокаліберні кулемети;
тричі поблизу ВОДЯНЕ – гранатомети різних систем та стрілецька зброя;
три рази ПАВЛОПІЛЬ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – автоматичні гранатомети;
ПІСКИ – міномети калібру 120 та 82 мм, станковий протитанковий гранатомет та великокаліберний кулемет;
поблизу АВДІЇВКИ – зі 120 мм мінометів, автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
населений пункт МАР’ЇНКА – міномет калібру 82 мм;
ОПИТНЕ – великокаліберний кулемет.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 17 разів:
чотири рази ПІВДЕННЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
околиці КРИМСЬКОГО – міномет калібру 82 мм;
ПОПАСНА – 82 мм міномет та станковий протитанковий гранатомет;
сім разів ЛУГАНСЬКЕ – міномет калібру 120 мм, гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
ШУМИ – стрілецька зброя;
поблизу населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
околиці НОВООЛЕКСАНДРІВКИ – 120 мм міномет, озброєння БМП та станковий протитанковий гранатомет;
ЗОЛОТЕ-4 – міномет калібру 82 мм, ручний протитанковий гранатомет та великокаліберний кулемет.
За минулу добу один український захисник отримав бойове травмування. На кожний обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 17 червня три окупанта отримали поранення.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил один раз.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „ПІВНІЧ” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – з автоматичного гранатомету та великокаліберного кулемету.
За поточну добу втрат серед українських військовослужбовців немає.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.06.2019r.- 1472 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dokładnie taka sama gadka jak poprzednik tylko morda inna. Młodsza i mniej nalana tłuszczem. Ciekawe czy kabareciarz w ogóle jest świadom faktu, że nie ma on żadnego poważania w ukraińskiej armii ? Już nawet nie mówię o tych bandziorach na linii kontaktowej w Donbasie, ale o całości sił zbrojnych upadłej. Jak chciałby egzekwować wykonywanie poleceń skoro nie ma żadnego posłuchu ?
  I on śmie bredzić, że chce pokoju, ale gadać nie będzie z „separami”. Żałosna marionetka, która albo żyje w swoistym matrixie i sprawowanie urzędu prezydenta tak mocno uderzyło mu już do głowy, że nie ma bladego pojęcia o sytuacji wokół siebie, albo doskonale wie, że jest tylko kukiełką i posłusznie odgrywa swoją życiową rolę kontynuując retorykę poprzednika.

  Polubione przez 7 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, Czyli „draka” o miejsce w autobusie w Równem;
  >https://www.facebook.com/tipoverivne/videos/1748779288601338/
  Z kolei w Kijowie „draka” pomiędzy „aktywistami”, a pracownikami jednego z deweloperów, którzy wycinali drzewa;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4108575-v-kyeve-proyzoshla-potasovka-mezhdu-aktyvystamy-y-predstavyteliamy-zastroischyka
  w ‚wyzwolonym” Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) zatrzymano meżczyzne z „torbą granatów bojowych i zapalników”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4108512-u-zhytelia-kramatorska-yzialy-yaschyk-hranat

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT lotnicze, amerykańska „flagowa” kompania lotnicza „Boenig” zaliczyła katastrofalny początek na tegorocznym Międzynarodowym Salonie Lotniczym w Paryżu. W pierwszy dzień wystawy (17 czerwca) „Boenig” nie podpisał żadnego kontraktu podczas gdy jego główny konkurent „Airbus” podpisał kontrakty na sprzedaz aż 123 wyprodukowanych przez siebie samolotów. Dyrektor generalny ‚Boeniga” uspokaja („robiąc dobrą minę do złej gry”) twierdzac że firma i tak nie nastawiała się na podpisywanie podczas wystawy kontraktów, a chciała tylko „uspokoić klientów” w związku z problemami z samolotem Boenig 737 Max…
  >https://www.cnbc.com/2019/06/17/boeing-records-zero-new-plane-orders-as-paris-air-show-starts-slow.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT mostowe z Rosji, czyli wszystko wskazuje ze już wkrótce ruszy budowa mostu który połączy rosyjską wyspę Sachalin z lądowym terytorium Federacji Rosyjskiej, a takze budowa mostu łączącego Sachalin z japońską wyspa Hokkaido, dzięki czemu japońskie koleje będą miały możliwość korzystania z rosyjskiej sieci kolejowej oraz Północnej Drogi Morskiej. Dodatkowo w celu wspomożenia budowy ma powstać w jej pobliżu także port morski, łącznie planowany koszt budowy ma wynieść 433 miliardy rubli;
  https://tass.ru/ekonomika/6557473

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem w dniu wczorajszym (17 czerwca) przedstawiciel OBWE d/s wolności mediów Harlem Desir spotkał sie w Wiedniu z rosyjskim senatorem Aleksiejem Puszkowem przewodniczącym Tymczasowej Komisji Rady Federacji d/s polityki informacyjnej oraz kontaktów z mediami, z którym rozmawiał o dziennikarzach przebywających w aresztach w Rosji…oraz na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/206893-dezir-obsudil-s-pushkovym-sudbu-arestovannykh-zhurnalistov-v-rossii-i-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Coś weselszego. Sprytny Chińczyk „idąc na fali zainteresowania” Czernobylem w związku z emisją przez amerykański kanał HBO serialu nawiązującego do katastrofy w elektrowni jądrowej organizował w internecie „wycieczki do Czarnobyla” dla Chinczyków. Jak sie jednak okazało nie były to ‚wycieczki do Czarnobyla”, a do rosyjskiej elektrowni w Czelabińsku, cała sprawa sie wydała gdy na jedną z takich wycieczek ‚wpisał się” wraz z rodziną sam szef chińskiego resortu energetyki, który prawdziwy Czarnobyl znał jeszcze z czasów swoich odwiedzin w nim w latach 80 – tych…
  https://travel.rambler.ru/news/42347055-predpriimchivyy-kitaets-prodaval-tury-v-chernobyl-no-vozil-turistov-v-chelyabinsk-pishut-v-seti/

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Odnośnie „wstępniaka’, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow komentując ostatnie „wynurzenia” nowego prezydenta Ukrainy podczas wizyty we Francji, czyli „omówienie” powrotu Krymu i republik z Donbasu w skład Ukrainy, stwierdził, ze w sprawie Krymu „nie ma co omawiać” [ponieważ jest on częścia Federacji Rosyjskiej], a sprawę republik z Donbasu należy „omawiać nie z Putinem, a z jej mieszkańcami”;
  https://strana.ua/news/206902-peskov-prokommentiroval-vozmozhnyj-dialoh-prezidentov-rossii-i-ukrainy.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, pojawiły sie informacje o „karierze” nowego przewodniczacego Administracji Prezydenta Ukrainy Andrija Bohdana, który jak sie okazuje nie tylko związany jest z „nadprezydentem” Kołomojskim, byłym prezydentem Janukowyczem, ale także z „otoczeniami” Poroszenki oraz Julii Tymoszenko, a nawet „pomarańczowym” prezydentem Wiktorem Juszczenką;
  https://bihus.info/glava-administracii-zelenskogo-zakhischav-lucenka-i-viv-biznes-z-chinovnikom-yuschenka
  Ps. Niezły GESZEFCIARZ…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem władze Mołdawii, tak jak zapowiadała jej premier, rozpoczęły poszukiwania zbiegłych z tego państwa oligarchy Wlada Płachotniuka (bliskiego przyjaciela Poroszenki) oraz jego „kompanów”, którzy próbowali niedawno przejąć władze w Kiszyniowie. W tym celu szef MSW Mołdawii zwrócił się do władz Ukrainy o przekazanie informacji gdzie mogli sie oni udać, gdyż po opuszczeniu Mołdawii prawdopodobnie udali sie do ukraińskiej Odessy. Warto takze przypomnieć że Płachotniuk od listopada 2017 roku jest poszukiwany nakazem sądu w Moskwie za zlecenie zabójstwa (jako członek zorganizowanej grupy przestępczej);
  https://tass.ru/mezhdunarodnaya-panorama/6561793

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Nowy naczelnik sztabu Generalnego Ukrainy gen. Rusłan Chomczak przyznał że jednym z głownych problemów w ukraińskich siłach zbrojnych sa „niezdrowe relacje pomiedzy ukraińskimi wojskowymi”. Niestety nie nazwał tych „niezdrowych relacji” chociaż każdy kto interesuje sie tematyka ‚wojny na Donbasie” chyba sie domyśla na czym one polegają 🙂
  https://strana.ua/news/206952-hlava-henshtaba-priznal-chto-v-ukrainskoj-armii-est-nezdorovye-otnoshenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.