Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2019r.- 1474 dzień od nowego rozejmu.


„Ukraina z zadowoleniem przyjmuje ustalenia Międzynarodowego Zespołu Śledczego (JIT) dotyczące MH17. Prezydent Ukrainy ma nadzieję, że nie tylko ci, których obecnie podejrzewa SBU, ale także ci, którzy są winni umyślnego zabójstwa niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn, staną przed obliczem międzynarodowego trybunału”– napisano wczoraj (19 czerwca) na stronie Zełenskiego na Twitterze .

Wpis ten dotyczy wczorajszej konferencji prokuratorów śledczych Międzynarodowego Zespołu Śledczego (JIT) ustalających sprawców katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego lot MH-17 lecącego pięć lat temu, w dniu 17 lipca 2014 roku, z Amsterdamu do stolicy Malezji, Kuala Lumpur.

Samolot ten w strefie toczących się walk nad Donbasem, w pobliżu wsi Hrabowe k. Toreza został zestrzelony kierowanym pociskiem rakietowym ziemia–powietrze BUK M1 .

Po katastrofie powołano w Holandii kilka komisji śledczych, w tym Międzynarodowy Zespół Śledczy (JIT), który tworzą śledczy z Holandii, Australii, Malezji, Belgii i Ukrainy.

Zespołowi przewodniczy holenderski prokurator Fred Westerbeke. Na wczorajszej specjalnej konferencji zorganizowanej w Nieuwegein koło Utrechtu w Holandii, prokurator Westerbeke ogłosił nazwiska czterech podejrzanych w związku z zestrzeleniem malezyjskiego boeinga. Są to wg. ustaleń JIT: Igor Girkin ps. Striełkow, 48-letni były pułkownik FSB, Siergiej Dubinski, 56-letni były oficer GRU, Oleg Pułatow, 52-letni były żołnierz podlegającego GRU Specnazu oraz Leonid Charczenko, 47-letni Ukrainiec bez przeszłości wojskowej.

Jak poinformowano na wczorajszej konferencji prasowej, w dniu katastrofy malezyjskiego samolotu MH-17- 17 lipca 2014 r. , Girkin był ministrem obrony i dowódcą wojsk Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), na której terytorium doszło do zestrzelenia lotu MH-17. Według JTI, jako najwyższy rangą oficer Girkin pozostawał w kontakcie z Rosją. Drugi z podejrzanych, Dubinski, w 2014 r. był według śledczych jednym z zastępców Girkina oraz szefem służb wywiadowczych DRL. Miał również utrzymywać kontakt z przedstawicielami Rosji. Pułatow w 2014 r. miał być jednym z zastępców Dubinskiego. Z kolei Charczenko miał otrzymywać rozkazy bezpośrednio od Dubinskiego, a w lipcu 2014 r. miał być dowódcą jednostki bojowej w regionie Doniecka, gdzie trwały walki między prorosyjskimi rebeliantami a zbrojnymi formacjami biorącymi w operacji antyterrorystycznej (ATO)- reprezentujący rząd centralny Ukrainy.

Zdaniem śledczych JIT, podejrzani tworzyli łańcuch łączący DRL z Rosją. W ten sposób separatyści byli w stanie uzyskać z Rosji ciężki sprzęt wojskowy, w tym wyrzutnię Buk, której użyto do zestrzelenia lotu MH-17.

Holenderska prokuratura wezwie czterech podejrzanych, by przedstawili swoją wersję wydarzeń przed sądem. Proces ma ruszyć 9 marca 2020 r. w Hadze, ponieważ obywatele Holandii stanowili największy odsetek zabitych w katastrofie.

Oskarżeni będą ścigani z artykułu 168 holenderskiego kodeksu karnego za doprowadzenie do katastrofy lotu MH-17, w rezultacie której zginęły wszystkie osoby znajdujące się na pokładzie oraz z artykułu 289 kodeksu za morderstwo 298 osób lecących boeingiem malezyjskich linii lotniczych.

Na konferencji śledczy podkreślali, że przedstawiają jedynie zarzuty, natomiast ewentualne orzeczenie winy leży w gestii sądu.

Trzej Rosjanie i Ukrainiec są podejrzewani przez JIT o dostarczenie systemu rakietowego, który posłużył do zestrzelenia maszyny Malaysia Airlines nad Ukrainą.

Śledczy stwierdzili przy tym, że ich zdaniem, wskazane przez nich winne osoby nie nacisnęły przycisku uruchamiającego start pocisku z wyrzutni osobiście, ale ponieważ dostarczyli system rakietowy na terytorium Ukrainy, można ich pociągnąć do odpowiedzialności karnej.

Śledczy poinformowali, że według ich informacji trzej podejrzani znajdują się w Rosji, a jeden we wschodniej Ukrainie. JIT nie wystąpi do Rosji i Ukrainy o ekstradycję podejrzanych, ponieważ konstytucje tych państw zabraniają ekstradycji swych obywateli. Zespół śledczych ma zwrócić się do Moskwy o pozwolenie na przesłuchanie podejrzanych, którzy znajdują się na terytorium Rosji. Na konferencji członek zespołu sceptycznie odniósł się do szans, by podejrzani stawili się na procesie. Mimo to, JIT jeszcze w środę po konferencji prasowej zespół zwróci się do władz Federacji Rosyjskiej o pozwolenie na przesłuchanie podejrzanych przebywających na terytorium tego państwa. Uważa się, że czwarty z podejrzanych, obywatel ukraiński, jest na terytorium Ukrainy.

Śledczy zwrócili uwagę, że ważne informacje o sprawie może mieć załoga wyrzutni, z której wystrzelono pocisk, który strącił boeinga.

Poza tym, na wczorajszej konferencji śledczych JIT przedstawiono szereg dowodów świadczących jakoby o tym, że malezyjski samolot został zestrzelony przez pocisk wystrzelony z wyrzutni należącej do 53 Rakietowej Brygady Przeciwlotniczej stacjonującej w Kursku. Wyrzutnia miała zostać przetransportowana z Rosji w okolice Doniecka, a po zestrzeleniu samolotu ponownie wrócić do Rosji. Śledczy zaprezentowali nagrania rozmów telefonicznych oraz rozmów internetowych, m.in. żołnierza 2 batalionu 53 Brygady, który był członkiem konwoju, jaki wyruszył 23 czerwca 2014 r. z bazy w Kursku w kierunku Millerowa w Rosji. W konwoju tym znajdowała się samobieżna wyrzutnia, z której później wystrzelono feralny pocisk. Śledczy powołali się też na analizę materiałów wideo, zeznania świadków i zdjęcia satelitarne.

Biorący udział we wczorajszej konferencji prasowej śledczy, poinformowali ponadto, że w śledztwo wciąż zaangażowanych jest 50 detektywów oraz 25 pracowników prokuratury. Dodając, że sprawie przesłuchano wielu świadków. Śledczy podkreślili, że mając świadomość, iż byłym i potencjalnym świadkom może grozić niebezpieczeństwo, jest to traktowane przez nich z pełną powagą. Dlatego też,obecnie w grę wchodzi zastosowanie programu ochrony świadków.

Czterech podejrzanych zostało wytypowanych z grupy ok. 100 osób, które śledczy brali pod uwagę. Nie ujawniono precyzyjnie, ile osób z tej setki pozostaje wciąż w kręgu zainteresowania JIT.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy śledczy oświadczyli, że zainteresowani są ustaleniem, jak wyglądał łańcuch dowodzenia oraz gdzie i kto podejmował decyzje, które doprowadziły do przetransportowania rosyjskiej wyrzutni systemu rakietowego BUK na teren Ukrainy i następnie pociskiem rakietowym wystrzelonym z tej wyrzutni zestrzelenia malezyjskiego samolotu MH-17.

Na pytanie dziennikarza, czy wobec tego, że podejrzani znajdują się poza Holandią proces będzie przeprowadzony pod nieobecność oskarżonych (in absentia) i czy adwokaci oskarżonych będą na sali sądowej, przedstawiciel zespołu śledczych odpowiedział:

„To zależy od sądu. Holenderski system prawny tego nie przewiduje. Kto jest na sali, ten ma głos” wyjaśnił prokurator z JIT.

Wcześniej podkreślał on , że wszyscy oskarżeni mają prawo i możliwość, aby przed holenderskim sądem przedstawić swoją wersję wydarzeń z 17 lipca 2014 r.

Odnosząc się do ewentualnej winy Rosji za zestrzelenie samolotu MH-17, śledczy JIT stwierdzili, że pod względem prawnym takie werdykty może wydawać jedynie sąd. Wskazywali jednak, że mają dowody, że to Rosja dostarczyła wyrzutnię, z której zestrzelono malezyjski samolot.

Jeden z członków zespołu śledczych JIT ocenił, że brak zaangażowania Rosji w pomoc w ustaleniu sprawców tragedii oraz nieujawnienie znanych temu państwu faktów dotyczących sprawy to policzek w twarz dla rodzin ofiar.

Śledczy oświadczyli, że poinformowali rodziny ofiar katastrofy samolotu MH-17 o ustaleniach śledztwa zanim wyniki zaprezentowane zostały wczoraj mediom.

W reakcji na konferencję prasową JIT, ukraiński prokurator generalny Jurij Łucenko poinformował, że Ukraina zamierza aresztować Charczenkę:

„Będziemy dążyć do aresztowania tej osoby. Zrobimy wszystko, co w naszej mocy. Jeśli nam się uda, zorganizujemy posiedzenie sądu w Holandii i zgodnie z międzynarodowym porozumieniem między Ukrainą i Holandią wykonamy decyzję sądu w stosunku do tej osoby”– powiedział Łucenko ukraińskiej agencji informacyjnej „Interfax”.

Do sprawy odniósł się także były już szef ukraińskiego MSZ:

„Oświadczenia międzynarodowego zespołu śledczego do zbadania katastrofy rejsu MH-17 nawet nie trzeba komentować. Śledztwo wyraźnie wskazuje, kto dopuścił się zbrodni, kto i skąd dowodził”– napisał minister spraw zagranicznych Ukrainy Pawło Klimkin na swojej stronie na Twitterze. Dodał jeszcze, że „winni bezwzględnie będą ukarani”.

Wczoraj po południu Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że wobec całej czwórki podejrzanych jej śledczy sporządzili zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa w związku z organizacją ataku terrorystycznego i współudziału w ataku, który doprowadził do katastrofy rejsu MH-17. SBU określa Girkina i Dubinskiego jako organizatorów ataku terrorystycznego, a Charczenkę i Pułatowa jako współuczestników.

Ukraińskie MSZ podkreśliło „kluczowe znaczenie” ogłoszonych w środę wyników dochodzenia międzynarodowej grupy śledczej, badającej katastrofę samolotu pasażerskiego zestrzelonego 17 lipca 2014 roku. Według resortu dają one „ostateczną odpowiedź na pytanie, skąd śmiercionośna broń trafiła na terytorium Ukrainy i kto organizował tę operację”.

„Nazwano głównych podejrzanych: obecnych i byłych funkcjonariuszy rosyjskich służb specjalnych i obywatela Ukrainy, który z nimi współpracował”– wskazało w komentarzu MSZ w Kijowie.

Ukraiński resort dyplomacji zwrócił uwagę na fakt, że śledczy SBU będą musieli też wyjaśnić rolę szefa władz Krymu Siergieja Aksionowa i innych wysoko postawionych osób w zorganizowaniu zbrodni zestrzelenia samolotu MH-17 oraz wskazać jej bezpośrednich sprawców, czyli członków personelu obsługujących system rakietowy BUK.

„MSZ zwraca uwagę na to, że postępowanie karne w stosunku do podejrzanych o zorganizowanie i przeprowadzenie zbrodni z zestrzeleniem samolotu nierozerwalnie związana jest też z odpowiedzialnością Rosji jako państwa za poważne naruszenie szeregu międzynarodowych norm prawnych. Wśród nich jest międzynarodowa konwencja o zwalczaniu finansowania terroryzmu, która stanowi przedmiot skargi Ukrainy przeciwko Rosji rozpatrywanej w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości”– dodano w oświadczeniu ukraińskiego MSZ, które wezwało także Rosję do „przyznania się do odpowiedzialności za dostarczanie broni”, apelując przy tym o jej współpracę ze śledczymi JIT.

Rosjanie, podejrzewani o doprowadzenie do katastrofy Boeinga, zestrzelonego w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą, deklarują, że nie mają ze sprawą zestrzelenia samolotu MH-17, nic wspólnego:

„Nie jestem w stanie tego nawet skomentować. Chodzi o to, że ani ja, ani inni ‚uczestnicy pospolitego’ ruszenia nie mają z tym nic wspólnego”– powiedział jeden z nich, Igor Girkin ps. „Striełkow”, który w czasie gdy doszło do zestrzelenia malezyjskiego samolotu pasażerskiego w lipcu 2014 roku pełnił funkcję ministra obrony powołanej przez separatystów samozwańczej tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

Siergiej Dubinski, który był zastępcą Girkina, nie wypowiedział się bezpośrednio, jednak źródło z jego otoczenia przekazało ukraińskiej agencji Interfax, że nie zamierza on składać zeznań, ponieważ „nie ma o czym” zeznawać. Osoba ta w imieniu Dubińskiego wyjaśniła, że Dubinski „nie ma żadnego związku z Boeingiem i nie zajmuje się sprawami wojskowymi”.

Według ukraińskich i zachodnich służb specjalnych Igor Girkin, jest związany z rosyjskim wywiadem wojskowym GRU. Obecnie mieszka w Moskwie. Dubinski przebywa w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Trzeci z podejrzanych Rosjan, Oleg Pułatow, według niezależnego Radia Swoboda w 2017 roku informował, że znajduje się na terytorium Rosji.

Do sprawy wczorajszej konferencji prasowej śledczych JIT odnieśli się także przedstawiciele rosyjskich władz, stwierdzając, że Moskwa nie ufa wynikom prowadzonego w Holandii śledztwa.

Jednocześnie rzecznik prasowy Kremla Dimitrij Pieskow wskazał, że „Rosja nie miała możliwości uczestniczenia w prowadzeniu tego śledztwa, nie miała możliwości przedstawić swoich dowodów, w związku z tym Rosjanie nie uznają jego wyników i mają dużo wątpliwości do jego przebiegu oraz czy jego efekty są zgodne ze stanem rzeczywistym”.

Natomiast wiceprzewodniczący rosyjskiej Dumy, Piotr Tołstoj na swojej stronie na Facebooku napisał, że:

„Kolejne oskarżenie Rosji w stylu highly likely (wysoce prawdopodobne- dopisek mój): wspólna grupa śledczy w sprawie tragedii MH17 odbyła konferencję prasową, która wskazała ‚winnych’, wśród których jest trzech obywateli Rosji i jeden obywatel Ukrainy.

Wśród wskazanych ‚ekstremistów’, znalazł się na przykład Igor Girkin, bardziej znany opinii publicznej jako Igor Striełkow.

Głównym argumentem ‚śledczych’ jest to, że ci ludzie byli w tym czasie na południowo-wschodniej Ukrainie, i w ten sposób ‚być może oczywiście’ mogły być zamieszane w katastrofę. I na tej podstawie, sprawa zostanie przeniesiona do sądu!

Mimo to, że dzisiejsze oświadczenie tak zwanego zespołu śledczego jest w pełni duplikatem sprawozdania Bellingcat, to ‚śledztwo’ to opiera się na podejrzanych postach w mediach społecznościowych. A nie na dowodach lub faktach. Żadnych dowodów! Nie ma nawet najbardziej oczywistych- ‚czarnych skrzynek’. I to ma być ten szczyt profesjonalizmu!

Takie upublicznienie wyników dochodzenia będących takim żenującym poziomie jest co najmniej obrzydliwe i haniebne. Grupa śledczy wreszcie się dziś sama skompromitowała. Jak po tym oni będą mogli patrzeć w oczy krewnym zmarłych, którzy oczekiwali 5 lat od tych poważnych ludzi w mundurach nie oświadczeń politycznych, ale realnych wyników i wskazania prawdziwych winowajców!?

Prędzej czy później całe to ‚śledztwo’ z jego wnioskami rozsypie się jak raport przez specjalnego prokuratora (Robert- dopisek mój) Mueller”.

https://twitter.com/zel_prezident,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17,

https://www.dw.com/pl/akty-oskar%C5%BCenia-ws-zestrzelenia-malezyjskiego-samolotu-mh17-nad-ukrain%C4%85/a-49272269,

https://www.theguardian.com/world/video/2019/jun/19/mh17-four-suspects-named-for-shooting-down-plane-video,

https://www.tvn24.pl/raporty/katastrofa-mh17-raport-sledczych,1018,

https://www.bellingcat.com/tag/mh17/,

https://www.theguardian.com/world/2019/jun/18/mh17-prosecutors-to-identify-suspects-and-file-first-charges,

https://ria.ru/20190619/1555705981.html,

https://www.facebook.com/tolstoy.petr,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Robert_Mueller.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały terytorium DRL w godzinach pomiędzy, 04:15 a 23:05, przy użyciu: haubicy kaliber 122 mm (120 pocisków), moździerzy kaliber 120 (85 min) i 82 mm (18 min), wyrzutni przeciwpancernych rakiet kierowanych PTUR (1 rakieta) oraz granatników: AGS-17 (7 granatów), SPG-9 (14 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 17 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Dolomitnoje), obrzeża i okolice Doniecka (Wasilewka i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, które znalazło się pod ciężkim ostrzałem wspomagającym dokonaną tam próbę ataku i zajęcia przez ukraińskich żołnierzy części strefy niczyjej, co przypłacili ofiarami śmiertelnymi rannych) oraz południowy odcinek tego frontu (Łozowoje, Dokuczajewsk, Leninskoje, Dzierżyńskoje i Biełaja Kamienka).

Łącznie minionej doby na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 239 pocisków (wobec 196 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie licznych budynków mieszkalnych oraz obiektów infrastruktury miejskiej znajdujących się na osiedlu przy kopalni Trudowskaja, w dzielnicy Piortowskiej na obrzeżach Doniecka. Skutki tych ostrzałów dokumentuje zamieszczony poniżej film:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (39 granatów) i moździerza kaliber 82 mm (8 min), 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Nowozwanowki (10:30), Ługańskoje (18:10) i Swietłodarska (20:10), w stronę Kalinowa, Łogwinowa i Łozowoje.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 20 червня 2019 року.

19 червня збройні формування Російської Федерації 24 рази порушили режим припинення вогню. Противник відкривав вогонь по нашим захисникам з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 14 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
район населеного пункту НОВОТРОЇЦЬКЕ – з гранатометів різних систем;
двічі ЛЕБЕДИНСЬКЕ – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
МАР’ЇНКА – зі стрілецької зброї;
два рази ПІСКИ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
чотири рази околиці ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
ПАВЛОПІЛЬ – з автоматичних гранатометів;
двічі БОГДАНІВКА – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
околиці ГНУТОВОГО – з ручних протитанкових гранатометів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 10 разів:
район населеного пункту НОВОЗВАНІВКА – з автоматичних гранатометі;
поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з автоматичних гранатометів;
ЗАЙЦЕВЕ – зі станкового протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
ПОПАСНА – гранатомети різних систем та великокаліберні кулемети;
двічі КРИМСЬКЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
СВІТЛОДАРСЬК – з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
два рази район населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу ПІВДЕННОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
За минулу добу один український захисник загинув, один отримав поранення та ще один – бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 19 червня одного окупанта знищено та одного поранено.
Від початку поточної доби ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „СХІД” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угрупування „Північ” ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил:
околиці ЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
За поточну добу один український військовослужбовець отримав поранення.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.06.2019r.- 1474 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstępniaka”, czyli dobrze jest rozpocząć „nowy dzień” od DOBRYCH WIADOMOSCI 🙂
  Premier Malezji Mahathir bin Mohamad wyraził zdenerwowanie i nazwał ogłoszone wczoraj (19 czerwca) przez „grupę śledczych” zajmujacych się sprawą katastrofy Boeniga nad Donbasem „dowody” „motywowanymi politycznie” mającymi za zadanie „uderzyć” tylko w Rosję;
  https://www.malaymail.com/news/malaysia/2019/06/20/pm-mh17-findings-politically-motivated-no-proof-russia-to-blame/1763954
  Ps. Irańska Gwardia Rewolucyjna „zdjeła” amerykańskiego „drona” RQ-4 Global Hawk który naruszył przestrzen powietrzną Iranu;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5078921.html
  https://www.theguardian.com/world/2019/jun/20/iran-claims-us-drone-shot-down-missile-strike-saudi-arabia-trump-yemen

  Polubione przez 4 ludzi

 2. ‚Wolność mediów” na Ukrainie. W szpitalu w Czerkasach zmarł bestialsko pobity 4 maja tego roku ukraiński dziennikarz wadim Komarow, który od dnia przewiezienia do szpitala (po tym jak przechodnie znaleźli go przypadkowo leżącego na jednej z ulic w centrum Czerkas) przebywał w stanie śpiączki. Oczywiście nie wiadomo kto go pobił ani dlaczego, jednak przewodniczący ukraińskiego związku dziennikarzy Tomilenko stwierdził ze Komarow zajmował sie bardzo wieloma sprawami niewygodnymi dla miejscowych polityków;
  https://korrespondent.net/ukraine/4109421-yzbytyi-cherkasskyi-zhurnalyst-umer-v-bolnytse

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Tymczasem w Kijowie trwa tzw. sobór który zwołał tzw. patriarcha kijowski Filaret którego celem jest ponowne powołanie tzw. Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Kijowskieg. Oznaczać to moze faktyczny rozpad tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy i cofnięcie przez Patriarchę Konstantynopola nadanego ukraińskiej cerkwi tzw. tomosu dzieki czemu uzyskała ona prawosławną autokefalię (nieuznana jednak praktycznie przez żaden kosciół prawosławny na świecie);
  https://strana.ua/news/207296-pomestnyj-sobor-upts-kievskoho-patriarkhata-v-kieve-onlajn-transljatsija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT zza Oceanu, czyli co dalej z „demokratyzacją” Wenezueli. „The Washington Post” informuje że prezydent USA „stracił cierpliwość” i do Wenezueli i do swoich urzędników ze wzgledu na to ze żadna „kolorowa rewolucja” tam nie wybuchła, a „tyran” Maduro jak rzadził tak rządzi. W artykule podano m.in fakt „uciekania” wiceprezydenta USA przez odpowiedzeniem na pytanie czy w Wenezueli dojdzie do interwencji USA w czasie jego spotkania z „wenezuelskimi uchodźcami’;
  >https://www.washingtonpost.com/world/national-security/with-maduro-entrenched-in-venezuela-trump-loses-patience-and-interest-in-issue-officials-say/2019/06/19/a7ba2c56-92b1-11e9-b58a-a6a9afaa0e3e_story.html?utm_term=.f3915fd79f7d

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W temacie serialu amerykańskiej stacji HBO „Czarnobyl” w ukraińskich mediach ukazał się wywiad z jego scenarzystą Craigiem Mazinem w którym ten m.in tłumaczył sie z „nieprawd” i „przeinaczeń” jakie pojawiły się w jego serialu (chodzi np o chronologie wydarzeń, czy też „podniesieniu dramaturgii wydarzeń” w tym „podrasowania” samego wybuchu);
  https://tsn.ua/interview/mi-svidomo-vidstupali-vid-realnoyi-hroniki-podiy-1364652.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Wieści z „wyzwolonego” przez kijów terytorium Donbasu, gdzie trwaja protesty mieszkańców w zwiazku z tym że od wielu tygodni nie mają wody w kranach, ponieważ wstrzymano dostawy pradu dla przedsiebiorstw wod. – kan. z powodu ich ogromnego zadłużenia. W sprawie „zainterweniowało” w końcu ukraińskie Ministerstwo Energetyki, które poprzez swojego przedstawiciela wezwało ukraińskie Ministerstwo Rozwoju regionalnego do ‚rozwiązania sprawy zadłużenia”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4109586-na-donbasse-nedopustymaia-obstanovka-s-vodosnabzhenyem-mynenerhouhlia

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT z Płw. Arabskiego gdzie jemeńscy Huti w odwecie za zbrodnicze działania Saudów zaatakowali elektrownie pod saudyjskim miastem Jazan;
  https://english.almasirah.net/details.php?es_id=7447&cat_id=1
  Oraz mieli takze ostrzelać ‚zgrupowanie saudyjskich najemników” w okolicy saudyjskiego miasta Nadżran;
  https://english.almasirah.net/details.php?es_id=7452&cat_id=1
  Warto przy tym dodać ze terytorium Arabii Saudyjskiej jest „chronione” przez niezawodne systemy ‚Patriot”, które my tez zakupiliśmy…

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Warto przy tym dodać ze terytorium Arabii Saudyjskiej jest „chronione” przez niezawodne systemy ‚Patriot”, które my tez zakupiliśmy…”- dodam, że jak „dobrze” pójdzie, to nas ta przyjemność będzie kosztowała ponad 80 mld złotych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

   • A ‚stary dobry” (z lekka „podrasowany” w Iranie) „sowiecki SCUD” leciał sobie 100 km zanim dosięgnął celu, a „superinteligentne” amerykańskie „PATRIOTY” zastanawiały się najpierw czy on „nasz”, a potem „kiedy go zestrzelić” 🙂

    Polubione przez 4 ludzi

   • Gross środków pójdzie na szkolenia, a dokładnie koszta stacjonowania żołnierzy USA na Ukrainie w ramach misji treningowych. Reszta zostanie przeznaczona na kilka rakiet i radarów pola walki. Te ostatnie z uwagi na możliwość przejęcia przez separatystów ( Rosję-wszak separatyści pochwalą się zdobyczą kolegom z FR) będą specjalnie „upośledzone”.
    Jeśli jakiś kraj chce wzmocnić się militarnie nie może czekać na pomoc z zewnątrz tylko samemu zająć się reformami. Przy tej skali korupcji i marnotrawienia środków jaka występuje w ukraińskiej armii to prawie niemożliwe.

    Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.