Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2019r.- 1475 dzień od nowego rozejmu.


Czy w związku z wczorajszym wyrokiem (20 czerwca) ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego uznającego ogłoszenie przedterminowych wyborów parlamentarnych w dniu 21 lipca, za zgodne z konstytucją, może doprowadzić do potężnego kryzysu politycznego w tym kraju?

Sąd Konstytucyjny Ukrainy (SKU) uznał za konstytucyjny dekret prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w sprawie rozwiązania Rady Najwyższej.

Za uznaniem dekretu prezydenckiego głosowało 11 sędziów SKU, przeciwko było pięciu.

Tuż po inauguracji na stanowisko prezydenta Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o wcześniejszym rozwiązaniu Wierchownej Rady i wyznaczeniu przedterminowych wyborów parlamentarnych na 21 lipca.

Trzy dni później- 24 maja przedstawiciele „Frontu Ludowego” zaskarżyli ten dekret w SKU, jako niekonstytucyjny. 11 czerwca Izba Wyższa SKU rozpoczęła przesłuchania stron w tej sprawie. Ze swej strony prezydent Zełenski, podczas swego krótkiego wystąpienia przed Izbą Wyższą SKU, wyraził nadzieję, że podejmie ona decyzję, za którą „nie będzie się wstydził”. Sąd wysłuchał również argumentów strony, a więc przedstawiciela prezydenta i deputowanych. Przez media i komentatorów, wystąpienie Zełenskiego przed Wysoką Izbą SKU potraktowane zostało jako nieformalna próba nacisku na sędziów SKU.

Ze swej strony dodam, że uzasadnienie wyroku SKU w sprawie konstytucyjności dekretu prezydenta Zełenskiego nr. 303/2019 z 21 maja 2019r., „O przedterminowym rozwiązaniu Wierchownej Rady Ukrainy i ogłoszeniu przedterminowych wyborów”, jest bardzo mętne. O pozytywnie zakończonym sporze dla Zełenskiego, ma być wg. sędziów Wysokiej Izby SKU, zadecydowało to, że „ludzie sa nosicielami suwerenności i jedynym źródłem władzy na Ukrainie; ludzie sprawują władzę bezpośrednio i za pośrednictwem organów władzy państwowej i organów samorządu terytorialnego (część druga artykułu 5 Konstytucji Ukrainy). Te fundamentalne prawo jest określone w przepisie art. 69 Konstytuacji Ukrainy, że wola ludu wyraża się w wyborach.

Trybunał Konstytucyjny Ukrainy stwierdził, że rozstrzygnięcie konfliktu konstytucyjnego przez lud poprzez przeprowadzenie wyborów nadzwyczajnych do Rady Najwyższej Ukrainy spełnia wymogi art. 5 części drugiej Konstytucji Ukrainy.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego Ukrainy jest wiążąca, ostateczna i nie można się od niej odwołać.

W głosowaniu wzięło udział 16 sędziów Trybunału Konstytucyjnego Ukrainy.”

To tyle, jeśli chodzi o uzasadnienie wyroku WI SKU.

Jakie ten wyrok może przynieść implikacje polityczne?- to jest obecnie zasadnicze pytanie.

Tym bardziej, że opór oponentów prezydenta Zełenskiego nie słabnie, a nawet ostatnio mocno okrzepł. A opozycja wobec niego zaczęła zwierać szeregi. Dowodem na to, jest choćby wynik sprawy wniesionego przez Zełenskiego pod obrady Wierchownej Rady projektu zmian w ordynacji wyborczej. Dokument został odrzucony jeszcze w głosowaniu nad włączeniem go do porządku obrad. Jest no o tyle ważny, że dzięki któremu można byłoby sfinansować przedterminowe wybory parlamentarne wyznaczone na 21 lipca. Zgodę na rozpatrzenie tych zmian w ordynacji wyborczej dało jedynie 92 posłów przy koniecznych 226 głosach w liczącym formalnie 450 miejsc parlamencie.

Według ostatnich badań opinii społecznej (ogłoszonych w dniu 14 czerwca) przeprowadzonej przez centrum „Socis” i „Komitetet Wyborców Ukrainy”, na temat tego na jakie partie ankietowani oddadzą swój głos w zbliżających się wyborach parlamentarnych, 51,3% powiedziało, że poprą pro-prezydencką partię „Sługa Narodu”

Drugie miejsce zajmuje partia Petro Poroszenki „Solidarność Europejska” z 9,5% poparciem.

Trzecią partią w Wierchownej Radzie ma szansę zostać prorosyjska „Platforma Opozycyjna- Za Życiem” z 9,2% poparciem, czwartą- „Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko z 8,7% poparciem oraz piątą, którą jest „Siła i Honor” Ihora Smeszko , znajdująca się z poparciem na progu wyborczym wynoszącym 5% chcących na nią oddać swój głos.

Natomiast partia piosenkarza Swiatosława Wakarczuka „Głos” (to taka ukraińska wersja Kukiza) zdobyłaby tylko 4,9% głosów, a więc niewiele mniej aby wejść do parlamentu.

Badanie przeprowadzono od 29 maja do 6 czerwca 2019 roku. Przeprowadzono rozmowy z 4000 respondentami metodą wywiadów osobistych, według próby reprezentującej dorosłą populację Ukrainy jako całości, w oparciu o cechy takie jak płeć, wiek (od 18 roku życia) i rodzaj osady (miasto / wieś).

Statystyczny błąd nie przekracza: 1,6%. Średni czas trwania jednego wywiadu wynosił 17 minut.

Jak widać po tych sondażach, formacja Zełenskiego, „Sługa Narodu”, ma bardzo duże szanse utworzyć samodzielny rząd o stabilnej i zdecydowanej większości parlamentarnej. W ten sposób szykuje się tam kopia tego, co obecnie mamy w Polsce. A więc autorytarny rząd, który wprowadza zmiany w kraju wyłącznie takie, które są korzystne dla zachowania władzy oraz samych członków tej formacji politycznej.

Oczywiście na Ukrainie przede wszystkim uwzględniany byłby interes grupy oligarchów skupionych wokół Kołomojskiego, i ona to będzie- po zrealizowaniu się wyborów zgodnie z wynikami sondaży, decydowała o tym w jakim kierunku będzie podążać Ukraina.
A więc, czy nadal pogłębiać się tam będzie stan bezprawia, korupcji i anarchii, czy też drogą konsensusu, coś się będzie robić, aby zadowolić opinię publiczną, ale zmiany te nie będą jednocześnie fundamentalne. Jak to zapowiadał i nadal głosi, wybrany na prezydenta zawodowy komik, Wołodymyr Zełenski.

Ważna wobec tego będzie reakcja społeczeństwa, które w pewnym momencie poczuje się oszukanym. Co w połączeniu z biedą oraz bardzo agresywną opozycją, szczególnie ze strony środowisk i organizacji skrajnie nacjonalistycznych, tworzy bardzo silną mieszankę wybuchową.

Dlatego już dziś trzeba sobie zadać pytanie, czy w najbliższym czasie nie czeka Ukrainy powtórzenie kolejnej wersji Majdanu. Z tym, jeśliby do niego doszło, to jego przebieg nie ograniczy się tym razem tylko do samego Kijowa, czy też Donbasu, a może przyjąć formę ogólnonarodowego buntu zbrojnego.

http://www.ccu.gov.ua/,

http://www.ccu.gov.ua/novyna/zayava-pres-sluzhby-konstytuciynogo-sudu-ukrayiny,

http://www.ccu.gov.ua/novyna/ksu-vyznav-konstytuciynym-ukaz-prezydenta-pro-dostrokove-prypynennya-povnovazhen-verhovnoyi.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu mijającej doby, na donieckim odcinku frontu sytuacja znacznie się poprawiła, bo na terytorium DRL spadło tylko 90 pocisków (wobec 239 z dnia poprzedniego), przy 7 incydentach zbrojnych, których dopuścili się ukraińscy żołnierze naruszając tym samym warunki rozejmu.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach, pomiędzy 04:30 a 15:00, przy użyciu: moździerzy 120 (17 min) i 82 mm (6 min) oraz granatników AGS-17 (29 granatów) i SPG-9 (8 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, nie spowodowali znacznych szkód i strat na terytorium DRL, poza tym, że został uszkodzony lekko jeden dom prywatny w Komiternowie znajdujący się przy ulicy Kirowa nr. 8.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Gołmowskij oraz Zajcewo i Dolomitnoje), obrzeża i okolice Doniecka (lotnisko i teren serwisu „Volvo-Center”- na obrzeżach Doniecka oraz przedmieścia Spartakusa), a także południowy odcinek frontu (Oktiabr i Komiternowo).

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze nie prowadząc żadnych operacji militarnych nie naruszyli warunków zawieszenia broni

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 21 червня 2019 року.

20 червня збройні формування Російської Федерації 18 разів порушили режим припинення вогню. З них п’ять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по нашим захисникам з гранатометів різних систем, зенітних установок, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 12 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
два рази ПАВЛОПІЛЬ – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу МАР’ЇНКИ – зі станкового протитанкового гранатомету;
тричі ВОДЯНЕ – з міномету калібру 120 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
околиці НОВОСЕЛІВКИ ДРУГОЇ – зі станкового протитанкового гранатомету;
населений пункт БЕРЕЗОВЕ – стрілецька зброя;
двічі район населеного пункту ЧЕРМАЛИК – зі станкового протитанкового гранатомету, зенітної установки та стрілецької зброї;
ПИЩЕВИК – з автоматичного гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
поблизу ГНУТОВОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні шість разів:
населений пункт КРИМСЬКЕ – зі стрілецької зброї;
район населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
ТРАВНЕВЕ – з міномету калібру 120 мм, автоматичного гранатомету та великокаліберного кулемету;
околиці МАЙОРСЬКА – з 82 мм міномету;
НОВОЛУГАНСЬКЕ – з міномету калібру 120 мм;
населений пункт НОВОЗВАНІВКА – 120 мм міномет та автоматичний гранатомет.
За минулу добу три українських військовослужбовця було поранено, один отримав бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 20 червня двох окупантів знищено та трьох поранено.
Від початку поточної доби обстрілів зі сторони збройних формувань Російської Федерації не зафіксовано.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню”.

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.06.2019r.- 1475 dzień od nowego rozejmu.

 1. Kolejne wystepy „Cyrku Majdan” pod tytułem „Kolorowa Rewolucja”, sponsorowane przez amerykański tzw. Deep State oraz Departament Stanu USA, zawitały do Gruzji…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5081565.html
  …jak widać Gruzinom mało utraty Abchazji i Osetii Płd. (ok. 20 % terytorium Gruzji), czas by chyba „dokończyć” to co zaczeto w 2008 roku, czyli oddać Adżarię Turcji i „uregulować” raz na zawsze sprawę granicy z Armenią…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Pojawiły się informacje ze w zwiazku z prowadzonymi przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Petro Poroszence śledztwo (głównie w sparwie korupcji) grozi mu nałożenie przez sad „aresztu” na posiadany przez niego majątek;
  https://vesti-ukr.com/politika/340875-imushchestvo-i-aktivy-poroshenko-budut-arestovany-pod-uhrozoj-kuznja-na-rybalskom-i-telekanal-prjamoj-dokumenty
  Ps. I „Don Pedro” zostanie tak jak na tym swoim „portrecie” sprzedanym ostatnio na Ukrainie, czyli „goły i wesoły”…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Z cyklu ‚Przysłowia mądrościami narodów”, tym razem „ZAPOMNIAŁ WÓŁ JAK CIELECIEM BYŁ’. Były prezydent Ukrainy Leonid Krawczuk w wywiadzie dla ukromediów obwinił Komunistyczna Partie Ukrainy z czasów ZSRR o to że naraziła życie wielu milionów ludzi, wydając zezwolenie na budowę elektrowni jadrowej w Czarnobylu, „zapominając” dodać przy tym ze TAKŻE ON BYŁ JEJ PRZEWODNICZĄCYM…
  https://strana.ua/news/207462-kravchuk-obvinil-kompartiju-kotoruju-sam-zhe-vozhlavljal-v-avarii-na-chaes.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. ‚Wielkie porzadki” w rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej na Krymie., z której ma zostac wycofanych wiele przestarzały już na chwile obecną jednostek. W tym celu rosyjski resort obrony rozpisał konkurs dla firm zajmujacych się „utykizacją” sprzetu specjalistycznego. Jak informują ukromedia pośród jednostek przeznaczonych do utylizacji znajduje sie szereg okrętów pozostawionych tam przez Ukrainę, w tym „duma” jej floty okręt podwodny ‚Zaporoże”. warto przy tym przypomniec że strona rosyjska, w tym sam prezydent Putin, wielokrotnie zwracała się do strony ukraińskiej by sobie owe okrety zabrała…
  https://strana.ua/news/207497-rossija-utiliziruet-zakhvachennuju-v-krymu-ukrainskuju-podvodnuju-lodku-zvporozhe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, w obwodzie połtawskim napad na biznesmena właściciela firmy ochroniarskiej (byłego pracownika MSW Ukrainy) w stylu ‚Dzikiego zachodu”. Dwa samochody zajechały droge mu drogę gdy jechał z 4 mln hrywien w gotówce, ktore następnie mu skradziono;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1808439-zlochintsi-pogrozhuyuchi-zbroyeyu-vkrali-u-pensionera-mvs-ponad-4-mln-griven
  Z kolei w obwodzie zaporoskim pięcioosobowa grupa pobiła i ograbiła…dwóch funkcjonariuszy ukraińskiej policji;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1808434-na-zaporizhzhi-pobili-ta-pograbuvali-politseyskikh

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem ukromedia poinformowały ze z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zelenskim chce się spotkać ojciec „aktywistki” z Chersonia Kateriny Handziuk która zmarła po tym jak napadła ją i oblała kwasem banda „weteranów ATO”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4109508-zelenskyi-sohlasylsia-vstretytsia-s-ottsom-handzuik
  …oraz Władisław Manher przewodniczący chersońskiej rady obwodowej, były członek ugrupowania ‚Batkiwszczyna”, oskarżony o to ze to że był jednym ze zleceniodawców napadu na Katerinę Handziuk…
  https://korrespondent.net/ukraine/4109924-delo-handzuik-podozrevaemyi-manher-poprosyl-zelenskoho-o-vstreche

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W dniu wczorajszym horda POROCHOBOTÓW i „ukropatriotów”, której przewodził m.in Jewhen Karas (etatowy współpracownik SBU) „fuhrer” neonazistowskiego ugrupowania „C 14” (zwanego na Ukrainie „tituszkami SBU”) wtargneła do budynku Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego i wymusiął na jego rektorze cofniecie przywrócenia statusu pracownika naukowego Andrijowi Portnowowi byłemu wiceprzewodniczącemu Administracji Prezydenta Janukowycza. Portnow do 2014 roku pracował na uniwersytecie jako profesor – wykładowca, a po tzw. rewolucji godnosci został wyrzucony z niego;
  https://strana.ua/news/207460-portnov-v-knu-shevchenko-kak-natsionalisty-zastavili-rektora-podpisat-otstavku-portnova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Co jest „UKRAIŃSTOWO”. Ilja Kiwa „weterana ATO” i był wiceszef Departamentu d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji (oraz ćpun i schizofrenik) zrezygnował z przewodniczenia Socjalistycznej Partii Ukrainy i przeszedł do „prorosyjskiego” (!) ugrupowania ‚Opozycyjna platforma – Za zycie”. Jednak sa jeszcze uczciwi ludzie na Ukrainie, którzy temu skunksowi przypomnieli jak jeszcze w 2015 roku opowiadał jak by to „rozstrzeliwał autobusy [wraz z pasażerami] kursujace na trasie Kijów – Donieck” i jak to „odczuwał podniecenie” gdy zabijał ‚seperatystów’;
  https://nv.ua/ukraine/events/v-odesse-poyavilis-bilbordy-so-skandalnymi-citatami-kivy-ob-azarte-vo-vremya-ubiystva-i-rasstrelah-avtobusov-v-dnr-50028223.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.