Wojna domowa na Ukrainie 22.06.2019r.- 1476 dzień od nowego rozejmu.


„Pół roku temu postanowiłem zainwestować na Ukrainie najdroższą rzecz, jaką mam- to mój czas. Zachęcam was do tego samego. Inwestuj na Ukrainie czas, pieniądze, pomysły. Zmieńmy Ukrainę razem”– powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski na forum, które odbyło się w Kijowie 20 czerwca pod hasłem „Dialog między biznesem a władzą”.

Prezydent Władymyr Zełenski wezwał przedstawicieli biznesu do inwestowania w rozwój Ukrainy.

Poinformował przy tym, że on i jego asystenci dokładnie przeanalizowali doświadczenia krajów, którym udało się osiągnąć sukces i znaczący rozwój. Na tej podstawie stwierdzili, ze wszystkie te kraje zainwestowały przede wszystkim w edukację, technologię i infrastrukturę.

„Ukraina zrobi to samo. Rola państwa w gospodarce w ciągu najbliższych pięciu lat zostanie zredukowana do trzech rzeczy. Po pierwsze- nie ingeruj w pracę biznesową. Drugim jest zbudowanie doskonałej infrastruktury i warunków, aby działalność na Ukrainie była po prostu dogodna. Trzeci, to skupienie się na edukacji, nauce i technologii”– ogłosił Zełenski.

„Oczywiście wytyczamy sobie ambitne cele i zwracamy się do was o wsparcie w ich osiągnięciu. Tymczasem jestem wam bardzo wdzięczny za tworzenie miejsc pracy i płacenie podatków”– powiedziała szef ukraińskiego państwa.

Następnie Zełenski zwrócił uwagę na to, że Ukraina potrzebuje silnej gospodarki, aby przeciwdziałać zagrożeniom zewnętrznym. „Dlatego moim zadaniem jest sprawić, aby biznes stał się silniejszy”– podkreślił ukraiński prezydent.

Zapewnił również, że przedsiębiorcy będą mieli równe warunki działalności w kraju.

„Nie oferuję żadnych preferencji- tylko uczciwe, te same zasady dla wszystkich. Brak monopoli. Nigdy więcej reguł. Tylko te zasady, z których my jako kraj możemy skorzystać”– wyjaśnił Zełenski.

Wyraził opinię, że przejście z biednego kraju do kraju o średnich dochodach nie jest takie trudne, bo wg. niego „są na to gotowe recepty i słynne historie sukcesu”. Poza tym, Zełenski wyraził przekonanie, że Ukraina osiągnie taki poziom w ciągu najbliższych pięciu lat.

Na zakończenie tego wątku prezydent podsumował, że Ukraina powinna dążyć do osiągnięcia jeszcze większego sukcesu, i dodał, że jest gotowy rozważyć propozycje, które przyczynią się do tego.

Tak więc, proponuje on osiągnąć w czasie swojej kadencji to czego ukraińskie społeczeństwo nie potrafiło osiągnąć w ciągu bez mała trzech dekad marazmu, korupcji i bezprawia.

Czy mu się uda to zrealizować?

Niestety, ale realnie nie jest to możliwe, wzt. należy te jego słowa wpisać w retorykę przedwyborczą domniemanego sukcesu jakiego zaznają Ukraińcy po wygranych przez jego partię „Sługa Narodu”, wyborów parlamentarnych, które odbędą się (jak dobrze pójdzie i nic nie stanie na przeszkodzie) za miesiąc w niedzielę 21 lipca.

No, ale oddajmy głos samemu prezydentowi Zełenskiemu, który na wczorajszym forum w Kijowie wyjaśnił zarys swojego programu, który ma doprowadzić do tego, że Ukraina w ciągu najbliższych pięciu lat osiągnie sukces.

Otóż, uważa on, że najważniejszymi zadaniami są dla Ukrainy, to aby pozbyła się ona wszechogarniającej korupcji oraz wyprowadzenie gospodarki z szarej strefy, zaś krótkoterminowym priorytetem jest walka z przemytem i napadami przestępczymi. Zełenski dodał, że wskazane przez niego patologie nękające Ukrainę, są obecnie normą, ale obiecał, „że w nadchodzących miesiącach zauważycie namacalną różnicę, a w przyszłym roku zjawiska te nie będą już systemowe”.

Dalszą częścią programu Zełenskiego, jest to, że Ukraina musi pozbyć się wszystkich zbędnych dla funkcjonowania państwa aktywów innych niż podstawowe, więc popiera on prywatyzację przeprowadzoną na dużą skalę. Widać tu wyraźnie wpływ porad udzielanych przez Balcerowicza, który tym sposobem wykończył polską gospodarkę, wyprzedając jej najcenniejsze aktywa za bezcen ponadnarodowym spekulantom. Tą drogę dla Ukrainy proponuje też prezydent Zełenski.

<em>„Państwo to usługa, które stwarza warunki do pracy, a nie wasz konkurent”– wygłosił przy tej okazji zgrabną formułkę propagandową, prezydent Zełenski.

W tym miejscu Zełenski ogłosił również amnestię podatkową na preferencyjnych warunkach.

„Rozumiemy, że często ukraiński biznes wycofuje pieniądze z kraju nie dla dobrego życia, ale z powodu presji korupcyjnej i chęci ochrony swoich aktywów”– wyjaśnił Zełenski, wiedząc co mówi, bo jego szef w ten sposób wyprowadził z Ukrainy miliardy dolarów.

Następną receptą na sukces Ukrainy zaproponowaną przez Wołodymyra Zełenskiego, na co zwrócił on uwagę, jest „de-komercjalizacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy”.

„Teraz Iwan Bakanow robi to na poziomie operacyjnym. Po wybraniu nowej Rady Najwyższej zaproponujemy natychmiastowe pozbawienie Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy jej nietypowych jej funkcji. SBU musi walczyć ze szpiegami i sabotażystami, a nie zajmować się prywatnymi interesami”– podkreślił Zełenski.

Szef państwa poparł także demilitaryzację Służby Podatkowej i utworzenie Państwowej Służby Śledczej ds. Finansów, z naciskiem na prace analityczne.

Ponadto Wołodymyr Zełenski zwrócił uwagę na fakt, że ani społeczeństwo, ani inwestorzy nie wierzą w ukraiński system sądowniczy.

„Oznacza to, że reforma ostatnich lat nie powiodła się. Nasz zespół przygotowuje plan przezwyciężenia korupcji w sądach. W niedalekiej przyszłości przedstawimy go oddzielnie. Zaczniemy od uruchomienia Sądu Antykorupcyjnego”– powiedział prezydent.

Na zakończenie przedstawiania swego programu Zełenski zwrócił uwagę na fakt, że „Ukraina musi pozbyć się postsowieckich regulacji prawnych, które zostały wprowadzona dla gospodarki planowej, w tym przede wszystkim od usunięcia zakazu wobec wolnego człowieka do swobodnego rozporządzania jego własnością”.

Następnie prezydent Zełenski zaapelował do zgromadzonych na forum przedstawicieli świata biznesu o inwestowanie w odbudowę infrastruktury Donbasu.

„Zrobimy wszystko, co w naszej mocy, aby powstrzymać wojnę, aby czynnik ten powodował minimum negatywnych skutków dla klimatu biznesowego na Ukrainie”– powiedział szef państwa.

Zdaniem ekspertów zrealizowanie tego programu inwestycyjnego w Donbasie wymaga astronomicznej kwoty ponad 300 mld hrywien.

„To będzie duży projekt reintegracyjny. Ale nie będziemy z tym czekać na koniec wojny. Już zaczynamy pracować. Na terytoriach Donbasu, które obecnie kontrolujemy, musimy wizualnie zademonstrować ludziom, którzy są zmuszeni przebywać na tymczasowo okupowanych terytoriach, o korzyści z życia w godnej, wolnej i niepodległej Ukrainie”– wyjaśnił Zełenski.

Podkreślił też, że konieczne jest stworzenie nowych warunków jakościowych w punktach przecięcia linii demarkacyjnej, naprawy starych dróg i budowy nowych, a także rozwoju gospodarki i sfery socjalnej.

W tym miejscu Zełenski nadmienił, że niedawno gdy odwiedził Francję i Niemcy, to wielki biznes tych krajów zadeklarował ponoć, że jest gotowy pomóc Ukrainie w realizacji tych projektów.

„Ale to jest nasz kraj i jesteśmy mu to dłużni. To moja opinia. Wzywam was, abyście nie odsuwali się i przyłączali się do finansowania tego projektu, zarówno jako inwestorzy, ale także jako filantropi”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Przy tej okazji, wezwał on także przedstawicieli wielkiego biznesu do pomocy w rozwiązywaniu problemów społecznych. Ujawnił, że dzięki współpracy z Wiktorem Pinczukiem rozwiązywana jest obecnie kwestia zapewnienia rodzinom 24 więźniów marynarzy ukraińskich mieszkań. W przyszłości Wiktor Pincczuk ma zająć się także problemami pomocy społecznej dla całego personelu wojskowego. Ponadto duże prywatne fundusze z kół prywatnego biznesu zostaną zainwestowane w medycynę i odbudowę infrastruktury Donbasu. Zełenski wspomniał tu o umowach z Rinatem Achmetowem, zgodnie z którymi zakupiono już 200 pojazdów pogotowia dla ukraińskich szpitali.

„Igor Kołomojski zainwestuje dużo pieniędzy w infrastrukturę Donbasu”– dodał na zakończenie Zełenski, czym zaskoczył nawet samego Kołomojskiego 🙂

Otóż ukraiński portal „Nowe Czasy” zacytował wypowiedź Kołomojskiego na temat jego „inwestycji” w Donbasie:

„Z reszty 20 tysięcy funtów w tydzień mogę pomalować dwa stragany”

Chodzi o to, że Kołomojski nawiązał tu do wyroku brytyjskiego sądu prowadzącego sprawę „PrivatBanku”, który zezwolił mu na wydawanie na życie co najwyżej 20 tys. funtów tygodniowo

Kołomojski wyjaśnił też, że nie widział się ostatnio z Zełenskim oraz nie był zapraszany do biura prezydenta, a nie też sam nie szukał spotkania z głową państwa. Dlatego, według oligarchy, nie ma pojęcia o czym mówił Zełenski i poradził dziennikarzom wyjaśnić to prezydentowi.

Jak sądzić można, z tej hecy, dowodzi ona w jaki sposób można tylko traktować to co głosi Zełenski.

A więc powtarzając za klasykiem, „na pewno nie będzie lepiej, ale za to będzie weselej”. Co oczywiście, wyuczony na profesjonalnego trefnisia, Zełenski Ukraińcom tą wątpliwą przyjemność zapewni.

https://www.president.gov.ua/ru/news/investujte-v-ukrayinu-chas-groshi-ideyi-glava-derzhavi-na-zu-56017,

https://www.president.gov.ua/ru/news/korotkostrokovij-prioritet-ce-borotba-z-kontrabandoyu-ta-rej-56013,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-zaklikav-biznes-investuvati-u-vidnovlenn-56009,

https://nv.ua/ukraine/politics/kolomoyskiy-otvetil-na-rezonansnoe-zayavlenie-zelenskogo-50028240.html?fbclid=IwAR3B2ksRxI8NJqDDX9PpYet18-6BLm7UZb_oy1-nqTvwicQ-VM6HFQIPGLA.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał DRL, w godzinach pomiędzy 09:30 a 20:35, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (9 min) i 82 mm (28 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 210 wystrzałów) praz granatników: AGS-17 (63 granaty), SPG-9 (15 granatów) i RPG-7 (6 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 16 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był przez ukraińskich żołnierzy tym razem na dwóch odcinkach frontu: w rejonie Doniecka (lotnisko i Wiesiełoje- na obrzeżach Doniecka oraz Mineralnoje i Spartakus w jego okolicy) oraz na południowej części tego frontu (Dokuczajewsk, Grigoriewka, Leninskoje oraz Komiternowo i Sachanka).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów terytorium DRL spadło 341 pocisków (wobec 60 z dnia poprzedniego, co doprowadziło do uszkodzenia trzech domów w Komiternowie znajdujących się przy ulicy Kirowa nr. 13, 15 i 17 oraz w Leninskoej kolejnych 7 zabudowań, w tym 4 mieszkań w blokach znajdujących się przy ulicy Siergiejewki nr. 7 m. 1 i 2, Siergiejewki nr. 9 m. 1 i 2 oraz na ulicy Północnej nr. 4, 5 i 6. Poza tymi stratami został ranny w miejscowości Wiesiełoje, 63-letni mężczyzna zamieszkały przy ulicy Nabiereżnej nr. 7. Obecnie przebywa on w szpitalu miejskim nr. 21 w Doniecku.

Jak widać prezydent Zełenki przyspieszył wczoraj proces integracji zbuntowanej części Donbasu z pozostałą resztą Ukrainy.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu widoczny był wzrost aktywności zbrojnej rozmieszczonych tam ukraińskich żołnierzy uczestniczących w Operacji Połączonych Sił.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 13 min) i 82 mm (6 min) oraz granatnika AGS-17 (12 min), 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku Ługańskoje (07:10 i 07:45) oraz Katerinowki (19:05), w stronę: Kalinowa, Łogwinowa i Mołodzieżnoje.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 22 червня 2019 року.

21 червня збройні формування Російської Федерації 25 разів порушили режим припинення вогню. З них сім разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по нашим захисникам з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 16 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу ОПИТНОГО – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі АВДІЇВКУ – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
чотири рази ВОДЯНЕ – зі 120 та 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
три рази ШИРОКИНЕ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
НОВОТРОЇЦЬКЕ – зі станкового протитанкового гранатомету;
населений пункт ПІСКИ – станковий протитанковий гранатомет;
НОВОМИХАЙЛІВКА – гранатомети різних систем;
НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з великокаліберних кулеметів;
околиці КРАСНОГОРІВКИ – міномети калібру120 мм;
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні дев’ять разів:
район населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – зі 120 та 82 мм мінометів, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
два рази НОВОЛУГАНСЬКЕ – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
двічі ПІВДЕННЕ – з мінометів калібру 120 мм, озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
КАТЕРИНІВКА – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
ЗАЙЦЕВЕ – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
два рази населений пункт НОВГОРОДСЬКЕ – 82 мм міномети, автоматичні гранатомети, великокаліберні кулемети, стрілецька зброя.
За минулу добу один український військовослужбовець отримав бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 21 червня чотирьох окупантів було поранено.
Від початку поточної доби ворог три рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив три обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
околиці СТАРОГНАТІВКИ – з автоматичних гранатометів, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
ШИРОКИНЕ – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.06.2019r.- 1476 dzień od nowego rozejmu.

 1. Porządna „hasbara”, nie jest zła. 😀 Jedynym sposobem na przekonanie prorosyjskich o braku wrogości wobec nich jest wzięcie za pysk sbuków i ich podwykonawców, a potem czas, czas, czas …

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ile ja się z nią „naużerałem” (oczywiscie pod innym ‚nickiem”) jak jeszcze „urzędowała” na „ONETischer Beobachter” i działało tam „normalne” forum 🙂 A na poważnie jest tak jak piszesz KAŻDE SZANUJACE SIĘ PAŃSTWO POSIADA TAKA „FABRYKĘ TROLLI” PLUS MEDIA „PRZEMAWIAJĄCE” ( w ich jezykach) DO INNYCH. Wyjątek stanowi III/IV RP, czyli „państwo z dykty” i „c.uj, d.pa i kamieni kupa”…

   Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze wszczeło oficjalne śledztwo, na wniosek ukraińskich parlamentarzystów z ‚Bloku Opozycyjnego”, w sprawie „bezprawnego przejęcia władzy przez Poroszenkę, Parubija oraz Hrojsmana”. Według ukromediów pozew został złożony już miesiac temu, a teraz rozpoczęły sie pierwsze przesłuchania w sprawie „gangu poroszenki” który (cytat) „działając razem, w zmowie, z bezpośrednim zamiarem przejęcia niekonstytucyjnej i nielegalnej władzy państwowej (…) uciekał się do nadużywania urzędu i bezpośredniego naruszania norm konstytucyjnych …”
  https://korrespondent.net/ukraine/4110414-hbr-rassleduet-zakhvat-vlasty-poroshenko-smy
  ps. BANDA TROJGA 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem, w związku z antyrosyjską hecą jaka ma miejsce obecnie w stolicy Gruzji, lider Czeczenii Ramzan Kadyrow „przypomniał” Gruzinom że „z Groznego do Tbilisi jest TYLKO 200 kilometrów” 🙂
  https://www.fontanka.ru/2019/06/22/023/
  Warto przy tym przypomnieć że w czasie „wojny” w 2008 roku gruzińska armia, sponsorowana i dozbrajana przez „kuratorów” z USA, poszła w rozsypkę własnie podczas starcia z jednostkami „kaukaskich ochotników” pośród których znajdowało się wielu Czeczenów…
  https://utro.ru/articles/2008/08/22/761650.shtml
  >https://www.youtube.com/watch?v=Were7GV-DMs

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Odnośnie „wyników” śledztwa w sprawie katastrofy malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku jakie ogłosili holenderscy śledczy, po malezyjskim premierze skrytykował je były Ambasador Malezji w Holandii określając je jako „watpliwe”. Malezyjski dyplomata miał m.in zwrócić uwagę na to że 4 obwinionych przez Holendrów nie mogło być „członkami załogi wyrzutni rakietowej BUK” która zestrzeliła samolot, a takze jaki był w ogóle cel jego zestrzelenia. i „GWÓŹDŹ DO TRUMNY”, czyli malezyjski dyplomata „zadał pytanie” dlaczego w ogóle w tym dniu ukraińscy kontrolerzy zezwolili na lot pasażerskiego samolotu nad strefą walk w których uzywano broni pplot, a także że sama sprawa to „rozgrywka geopolityczna pomiedzy Rosją, a Zachodem”;
  https://korrespondent.net/world/4110442-MH17-eks-posol-malaizyy-v-nyderlandakh-nazvala-rassledovanye-somnytelnym

  Polubione przez 5 ludzi

 5. I tradycyjnie już, czyli w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) w trakcie kłótni pomiedzy dwoma mężczyznami do jakiej doszło na jednym z przystanków komunikacji miejskiej jeden z nich zdetonował granat bojowy. Wskutek tego jeden z uczestników trafił do szpitala, a drugi do szpitala;
  https://strana.ua/news/207737-v-krivom-rohe-muzhchina-v-zapale-spora-brosil-v-opponenta-oskolochnuju-hranatu-na-ostanovke.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.