Wojna domowa na Ukrainie 23.06.2019r.- 1477 dzień od nowego rozejmu.


„Musimy zrobić wszystko, aby wojna nie stała się powszechnym zjawiskiem dla następnych pokoleń”– powiedział wczoraj (22 czerwca) w dniu rocznicy napadu niemieckich wojsk na Rosję Radziecką, prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

W Dniu Żałoby i Pamięci Ofiar Wojny na Ukrainie prezydent Wołodymyr Zełenski zauważył, że współcześni powinni pamiętać o czynach tych, którzy bronili Ukrainy i starać się, aby wojna nie stała się czymś normalnym dla przyszłych pokoleń.

Zełenski przypomniał też, że wczesnym rankiem 22 czerwca 1941 r. Kijów został zbombardowany.

„Druga wojna światowa wtargnęła do naszego domu i natychmiast ogarnęła całe terytorium Ukrainy. Skutki jej dotknęły każdej rodziny, każdego ludzkiego losu. Musimy pamiętać o tych strasznych latach, czynach tych, którzy bronili naszego kraju. Wojna przynosi tylko krew, żal i cierpienie. Musimy zrobić wszystko, aby nie stała się ona dla następnych pokoleń normalnym elementem życia”– zaapelował Wołodymyr Zełenski.

Słowa te są bardzo ważne, ale na ile wiarygodne w ustach zawodowego komika?

Już w miesiąc po objęciu przez Zełenskiego stanowiska prezydenta Ukrainy, jego poprzednik, Leonid Krawczuk, w programie telewizyjny kanału „NewsOne”, skrytykował zespół obecnej głowy państwa, za to że za dużo i bez sensu mówi.

„Obserwuję teraz bardzo lekceważące i prymitywne podejście do słowa jako takiego. I to nie tylko do samego słowa, ale także do jego autora”– powiedział były prezydent Ukrainy, dodając, że nie można pozwolić podwładnym na mówienie „od siebie”.

Leonid Krawczuk przypomniał, że kiedy był prezydentem, to w jego administracji był ten problem inaczej zorganizowany, a więc tylko on i jego sekretarz prasowy mogli komunikować się z ludźmi i mediami.

„Chcę podkreślić, że słowo prezydenta jest tak ważne i odpowiedzialne, że powinien podążać za każdym akcentem i zdaniem”– zwrócił uwagę Leonid Krawczuk.

Ponadto były prezydent Ukrainy skrytykował słowa obecnego, o tym, że „trudno jest pracować” mu w budynku administracji prezydenta. Na ten Krawczuk poradził Zełenskiemu, aby udał się do kopalni i tam znalazł sobie zadowalające go warunki pracy.

A poza tym, jak mogą być wiarygodne słowa Zełenskiego o tym, żeby wojna „nie stała się dla następnych pokoleń normalnym elementem życia”?

Przecież, w obliczu tego co się dzieje nadal w Donbasie, gdzie od miesiąca, niemal każdego dnia są ofiary wśród ludzi- w tym również dzieci i osób starszych oraz niszczona jest przez celowy ostrzał prywatna własność i infrastruktura bytowa, słowa Zełenskiego brzmią jak jawna drwina. Jak kabaretowy niesmaczny żart.

Choćby wczoraj, w dniu kiedy Zełenski tak mocno zatroszczył się o to, aby Ukraińcy nie przywykli do wojny, wojsko będące pod jego dowództwem przeprowadziło o godzinie 19:20, jeden z wielu ostrzałów w rejonie Gorłówki- na osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Izotowa, gdzie w wyniku tego została ranna 13-letnia dziewczynka. Nie mówiąc tu o tym, że w ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, na terytorium DRL spadło 25 pocisków, w wyniku czego dodatkowo zostały uszkodzone jeszcze dwa domy na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja na obrzeżach Doniecka (https://dnr-sckk.ru/x26a1-xfe0f-x203c-xfe0f-v-rezultate-obstrela-so-storony-vfu-ranena-devochka-podrostok/).

Dodam, że cynizm w tym przypadku komika i prezydenta- w jednej osobie- jest porażający, bo przecież wyłącznie od niego zależy- jako głównodowodzącego sił zbrojnych Ukrainy, aby wydać rozkaz zaprzestania tam ostrzału i wycofania sprzętu i broni jednostek uczestniczących w Operacji Połączonych Sił.

Tego jednak Zełenski nie zrobił, za to mydli oczy swym współobywatelom jakąś kabaretową wersją opery mydlanej (https://pl.wikipedia.org/wiki/Opera_mydlana).

Już sama nominacja „bohatera” z kotła iłłowajskiego, na szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. Rusłana Chomczaka, mówi bardzo wiele jaką drogę jeśli chodzi o dalsze losy konfliktu w Donbasie, wybrał Zełenski.

Przypomnę, że w czasie działań bojowych w kotle iłłowajskim, obliczu nieuchronnej klęski zgrupowanych tam sił ukraińskich, których dowódcą był własnie Rusłan Chomczak, 29 sierpnia 2014 roku rozpoczęto rozmowy z separatystami, których celem było utworzenie „zielonego korytarz”, dzięki czemu okrążeni ukraińscy żołnierze i członkowie innych formacji zbrojnych mogliby wydostać się z kotła. Generał Rusłan Chomczak wydał jednak rozkaz, aby negocjacji zaprzestać i spróbować wydostać się siłą. Sam w tym czasie helikopterem opuścił swoich podkomendnych i udał się w bezpieczne miejsce daleko od linii frontu. W efekcie- ocenia się ukraińskie straty nawet do 1 tys. żołnierzy i ochotników- bezpośrednio przyczynił się w ten sposób do całkowitej likwidacji tego kotła.

*

Prezydent jako Najwyższy Głównodowodzący Sił Zbrojnych Ukrainy:

1.desygnuje ministra obrony Ukrainy,

2.przedkłada Radzie Najwyższej Ukrainy wnioski odnośnie powołania i odwołania szefa Służby Bezpieczeństwa Ukrainy,
powołuje i odwołuje naczelne dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy,

3.stoi na czele Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, a jej postanowienia wprowadza dekretami (z kontrasygnatą premiera i ministra),

4.powołuje członków Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy,

5.przedkłada Radzie Najwyższej Ukrainy wniosek o ogłoszenie stanu wojny,

6.podejmuje decyzję o użyciu Sił Zbrojnych Ukrainy oraz innych formacji wojskowych,

7.podejmuje zgodnie z ustawą decyzję o powszechnej albo częściowej mobilizacji i wprowadzeniu stanu wojennego na Ukrainie albo na określonych jej obszarach w razie groźby napaści lub zagrożenia niepodległości państwowej Ukrainy,

8.nadaje najwyższe stopnie wojskowe.”

https://www.president.gov.ua/ru/news/mayemo-robiti-vse-shob-vijna-ne-stala-dlya-nastupnih-pokolin-56037,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Prezydent_Ukrainy,

https://pl.wikipedia.org/wiki/39_Samodzielny_Batalion_Piechoty_Zmotoryzowanej_(Ukraina).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał terytorium DRL, pomiędzy godzinami; 11:00 a 21:45, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (10 min) i 82 mm (14 min) oraz granatnika RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Izotowa- na obrzeżach Gorłówki oraz Dolomitnoej), rejon Doniecka (teren lotniska oraz osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja), a także południowy odcinek frontu (Leninskoje i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 25 pocisków, ale znaczna ich ilość kierowana była na cele cywilne (wobec 341 z dnia poprzedniego), co spowodowało zranienie w rejonie Gorłówki urodzonej 12.06.2015 roku dziewczynki oraz w Doniecku na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja, uszkodzenia dwóch domów jednorodzinnych znajdujących się przy ulicy Saranskiej nr. 8 i 10.

Przypomnę, że pomimo deklaracji pokojowych, jakie co jakiś czas składa prezydent Wołodymyr Zełenski, to w ciągu miesiąca od jego zaprzysiężenia, ani razu nie było wzdłuż linii frontu spokojnie i dochodzi tam nieustannie do ostrzału ze strony ukraińskich żołnierzy, a przy tym naruszania warunków- obowiązującego już cztery i pół roku- rozejmu. Nawet deklarowany aktualny rozejm na czas wakacji i żniw nie został przez stronę ukraińską podpisany.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 23 червня 2019 року.

22 червня збройні формування Російської Федерації 31 раз порушили режим припинення вогню. З них вісім разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по нашим захисникам з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 21 раз обстріляв позиції Об’єднаних сил:
тричі поблизу ВОДЯНОГО – з міномету калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
три рази район населеного пункту СТАРОГНАТІВКА – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
три рази поблизу ШИРОКИНЕ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
околиці КРАСНОГОРІВКИ – міномет калібру 120 мм та автоматичний гранатомет;
поблизу ГНУТОВОГО – зі станкового протитанкового гранатомету;
тричі в районі ПАВЛОПОЛЯ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – з ручного протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
двічі околиці ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази біля населеного пункту ОПИТНЕ – міномети калібру 120 та 82 мм, великокаліберний кулемет;
поряд АВДЇВКИ – з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
поблизу ПІСКИ – зі 120 мм міномету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні десять разів:
район населеного пункту ПІЩАНЕ – з 82 мм міномету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
околиці ПІВДЕННОГО – гранатомети різних систем, великокаліберні кулемети та стрілецька зброя;
поряд НОВОЛУГАНСЬКОГО – великокаліберні кулемети;
чотири рази поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з міномету калібру 82 мм, автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
околиці МАЙОРСЬКА – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
поблизу ЗАЙЦЕВЕ – з 82 мм міномету, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
поряд НОВООЛЕКСАНДРІВКИ – з ручного протитанкового гранатомету.
За минулу добу один український військовослужбовець загинув, вісім чоловік отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 22 червня одного окупанта було поранено, знищено БПЛА противника та пошкоджено 1 бронемашину.
Від початку поточної доби ворог три рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ – з міномету калібру 120 мм.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил:
околиці ШУМІВ – з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
поблизу ПІВДЕННОГО – з автоматичних гранатометів.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.06.2019r.- 1477 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wstępniaka
  Mała literówka się wkradła szefie 🙂
  Powinno być „W efekcie- ocenia się ukraińskie straty nawet do 1 tys. żołnierzy i ochotników- doprowadził w ten sposób do likwidacji tego kotła.”
  O tym, że zginąć miało aż tylu żołnierzy TYLKO w jednym kotle (oddziały ukraińskie były rozbijane kilkunastokrotnie w mniejszych i większych kociołkach) przyznają nawet dziennikarze z Polski.
  .https://www.youtube.com/watch?v=NHAbliEcjh0

  Polubione przez 5 ludzi

  • Dzięki za wychwycenie tego błędu.

   A jeśli chodzi o resztę komentarza, to również i Ukraińcy zaczęli półgębkiem wyduszać z siebie ostatnio prawdziwą skalę klęski spod Iłowajska .
   Tym niemniej, gdyby z przyczyn humanitarnych powstańcy nie wypuścili oddziałów regularnych formacji wojskowych, to rozmiar klęski byłby co najmniej o dwa razy większy.
   Pozdrawiam.

   Polubione przez 4 ludzi

   • Zgadza się. W tym czasie trwały nieformalne rozmowy powstańców z siłami rządowymi. Warunki były jasne-zielony korytarz, ale tylko w przypadku złożenia broni i ciężkiego sprzętu. W końcu w ramach dobrej woli separatyści zgodzili się na przepuszczenie kilku ciężarówek z rannymi.
    Sytuację próbowali wykorzystać wojskowi i obmyślili „sprytny” plan-postanowili przebijać się z okrążenia, na przodzie ustawili ciężarówki z rannymi(oznaczone jako pojazdy medyczne) i pojechali. Resztę już znamy-pierwsze posterunki separatystów dały się nabrać i nie strzelały. Jednak kolejne linie zostały zaalarmowane. Doszło do masakry, w rozciągniętą kolumnę waliło wszystko co separatyści mieli w tamtym rejonie od broni maszynowej po ciężką artylerię.

    Polubione przez 5 ludzi

 2. Ukrainizacja kraju postępuje.
  Według różnych szacunków w województwie łódzkim pracuje i mieszka od 90 do nawet 100 tysięcy Ukraińców. Stanowcza większość w Łodzi – najśmielsze wyliczenia mówią o 80 tysiącach osób. Oznacza to, że Ukraińcy stanowią już blisko 1/6 mieszkańców miasta.
  https://www.radiolodz.pl/posts/53880-nawet-100-tys-ukraincow-w-wojewodztwie-lodzkim
  Swego czasu włodarze miasta zachęcali przybyszów ze wschodu do osiedlania się w mieście.

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ciekawostka
  Skazano na 9 lat więzienia domniemanego „szpieg” republik ludowych, który miał się przyczynić do ostrzału Mariupola i śmierci 30 cywilów.
  https://kresy24.pl/korygujacemu-ostrzal-mariupola-przez-separatystow-w-2015-roku-zostal-skazany-na-9-lat-wiezienia/
  https://polskatimes.pl/ukraina-kierowca-cudem-uniknal-smierci-wszystko-nagrala-kamera-filmy-z-ostrzalu-mariupola-video/ar/3727804
  Komentarz: Śmierć 30 ludzi i tylko taki wyrok? I dlaczego nigdy nie upubliczniono twarzy „zdrajcy”?

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Metropolita Epifaniusz zwołał sobór Kościoła Prawosławnego Ukrainy (KPU) na 24 czerwca.
  To odpowiedź na obrady zwołanego wczoraj przez honorowego patriarchę KPU Filareta soboru nieuznawanego Kościoła Prawosławnego Ukrainy Patriarchatu Kijowskiego. Hierarchia KPU uznaje, że Filaret przekroczył swoje uprawnienia biskupie.
  https://kresy24.pl/metropolita-epifaniusz-zwoluje-sobor-kosciola-prawoslawnego-ukrainy/
  Istna Schizma w schizmie…

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Od 20 marca 2018 r., w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia Ukrainę opuściło ponad 1,3 mln osób. Co minutę ich liczba wzrasta o 2 osoby. Takie dane podała anonimowa strona http://www.ukrainianpeopleleaks.com.W tym roku zagrożenie wpływem migracji zarobkowej na sytuację w gospodarce zostało po raz pierwszy uwzględnione w prognozie Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego i Handlu. W większości szpitali brakuje już pielęgniarek. Również pracodawcy skarżą się na brak pracowników. Z kolei Narodowy Bank Ukrainy zauważył, że migracja zarobkowa jest jednym z głównych zagrożeń dla Ukrainy.
  https://kresy24.pl/w-ciagu-ostatniego-roku-z-ukrainy-opuscilo-13-mln-osob/
  Tutaj nawet nie ma za bardzo co komentować. Kto mógł już opuścił ten kraj szczęśliwości przenosząc się choćby na taką Białoruś czy do Rosji. W dużych centrach miejskich sytuacja nie jest jeszcze najgorsza. Tragedia najmocniej dotknęła prowincje. W małych miejscowościach z dala od najważniejszych tras życie …wymiera.
  Brakuje środków na wszystko począwszy pomoc socjalna/zdrowotną po inwestycje infrastrukturalne. Drogi często nie reperowane przez dziesiątki lat, są w tak złym stanie technicznym, ze często po opadach deszczu są nieprzejezdne (!).
  Młodzi wyjechali-jedni do większych miast inni za chlebem na obczyznę. Brakuje wszystkiego, a najbardziej… nadziei na lepsze jutro, dlatego ludzie uciekają i uciekać będą.

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Szok i niedowierzanie. Ukraiński koncern gazowy „Naftohaz” obniża ceny gazu-nie tylko dla gospodarstw domowych, ale tez przedsiębiorców. Dla tych ostatnich ceny gazu maja spaść od 1 lipca nawet o 12.7%.
  https://www.unian.info/economics/10592694-naftogaz-to-cut-gas-prices-for-industry-by-13-5-from-july-1.html
  Komentarz: Oj widać ,że zbliżaj się wybory do parlamentu na Ukrainie 🙂
  Każda frakcja chce przypodobać się wyborcom, ciekawi mnie tylko jak długo ta szopka będzie trwała, wszak misja MFW jasno stwierdziła, że albo Ukraina podniesie ceny gazu, albo nici z kolejnych kredytów.

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Wieści z terytorium „wyzwolonego’ przez Kijów terytorium Donbasu. W Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) grupa dzieci pomogła policji wyśledzić i ująć pedofila który porwał bawiaca sie z nimi 10 – letnią dziewczynkę. Na szczęscie dla dziecka policjanci zatrzymali zwyrodnialca zanim ten zdołał skrzywdzić dziecko;
  https://strana.ua/news/207855-v-mariupole-zaderzhali-pedofila-kotoryj-pytalsja-iznasilovat-11-letnjuju-devochku-za-shkoloj.html
  Kolejne strajki ukrainskich górników, tym razem strajkują w kopalniach na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa. Powód „tradycyjny” czyli niewypłacanie im pensji;
  https://strana.ua/news/207825-na-donbasse-shakhtery-perekryli-dorohi-trebuja-vernut-im-zadolzhennost-pozarplate-.html

  Polubione przez 5 ludzi

 8. W szpitalu w Winnicy zmarł po 12 dniach przebywania tam w śpiączce, członek ugrupowania byłego ministra za rządów Wiktora Juszczenki Anatolija Hrycenki, który startował takze w ostatnich wyborach prezydenckich. Mężczyzna został skatowany przez…funkcjonariuszy ukraińskiej policji
  https://strana.ua/news/207847-skonchalsja-chlen-partii-hrazhdanskaja-pozitsija-hritsenko-kotoroho-izbili-politsejskie.html
  W zwiazku z całym wydarzeniem MSW Ukrainy i podległe jej kierownictwo ukraińskiej policji, zadecydowały o odwołaniu ze stanowisk czterech naczelników policji w obwodzie winnickim;
  https://strana.ua/news/207852-v-vinnitskoj-oblasti-uvoljat-4-chinov-politsii-posle-ubijstva-odnopartijtsa-hritsenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ukraińska Centralna Komisja Wyborcza nie dopuściła do majacych się wkrótce odbyć na Ukrainie wyborów parlamentarnych ugrupowania „Micho” Saakaszwilego „Ruch Nowych Sił”. Jako powód takiej decyzji podano fakt ze podczas zjazdu na którym ustalano listę kandydatów ‚Ruchu Nowych Sił” doszło do naruszenia jej statutu…
  https://korrespondent.net/ukraine/4110683-tsyk-ne-pustyl-na-vybory-partyui-saakashvyly

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT z Gruzji, gdzie trwają antyrosyjskie protesty, w kinach zakazano pokazywania rosyjskich filmów…
  https://ria.ru/20190623/1555835910.html
  …Rosja odpowiada wydaniem zakazu od 8 lipca lotów gruzińskim liniom lotniczym…
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019062210607146-gruzinskie-linie-lotnicze-otrzymaly-zakaz-lotow-do-rosji-sputnik/
  …a Prezydent Gruzji stwierdza ze to wszystko nie wpłynie na przyjazdy rosyjskich turystów do Gruzji 🙂
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2019062310608322-prezydent-gruzji-problemy-polityczne-nie-powinny-odciskac-sie-na-turystyce-sputnik/

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.