Wojna domowa na Ukrainie 24.06.2019r.- 1478 dzień od nowego rozejmu.


W kościele prawosławnym na Ukrainie ostatnio ostro ujawnił się konflikt na tle jedności- powołanego sławnym już „tomosem” Poroszenki- Prawosławnego Kościoła Ukrainy.

Nie dalej jak wczoraj szefostwo Prawosławnego Kościoła Ukrainy (PKU) zawiesiło w prawach dwóch duchownych, którzy mieli śmiałość uczestniczyć w „Forum jedności ukraińskiego prawosławia” zwołanemu przez zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego- Filareta.

Tłem konfliktu w łonie PKU jest to, że Filaret nie uznaje zapisów tomosu o autokefalii przyznanego Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu przez Patriarchat Konstantynopolitański. Zastrzegł on, że nigdy nie wykona następujących zapisów tomosu:

1. przekazania zagranicznych parafii utworzonych przez Patriarchat Kijowski w jurysdykcję Patriarchatu Konstantynopolitańskiego,

2.przyjmowania świętych olejów z Konstantynopola zamiast przygotowywania go w Kijowie,

3.rozwiązywania konfliktów wewnątrzkościelnych wyłącznie w porozumieniu z patriarchą z Kijowa.

Filaret zapowiedział zwołanie soboru Patriarchatu Kijowskiego, który to już w momencie powstania Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego miał być zlikwidowany, i dalsze działanie swojego kościoła.

20 czerwca 2019 r. Filaret ogłosił wznowienie działalności Patriarchatu Kijowskiego. Na zwołane przez niego zgromadzenie duchowieństwa i wiernych przybyło dwóch biskupów Kościoła Prawosławnego Ukrainy oraz ok. 200 delegatów świeckich. Uczestnicy tego zgromadzenia uznali również za nieważny tomos o autokefalii „nowego kościoła” Ukrainy otrzymanego z Konstantynopola. W odpowiedzi hierarchia Kościóła Prawosławnego Ukrainy ogłosiła, że decyzje tego forum są bezskuteczne.

W efekcie hierarchowie z PKU zawiesili dwóch swoich duchownych, którzy mieli śmiałość wziąć udział w forum zorganizowanym przez Filareta w Kijowie.

Ukazem, w którym archimadryta Andrei Marusak i hieromonk Ilia Zełenski zostali oskarżeni o „aktywny udział w działaniach mających na celu podział kościoła” oraz zawieszeni w prawie do sprawowania swoich funkcji kościelnych; Marusak, któremu przypisuje się także próbę „przejęcia władzy” w klasztorze Świętej Teodozji w Kijowie- na sześć miesięcy, a Ili Zełenskiemu, na trzy miesiące.

https://scontent-waw1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/65320862_2295165170559611_1536147945936650240_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent-waw1-1.xx&oh=1b7a8e780ea0b283d50c5e4744efa4dd&oe=5D81F55A

Jednocześnie, poza odmówieniem prawa PKU do przyłączenia się do niej Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego (UKPPK), na którego czele stoi Filaret, zwrócił się on bezpośrednio do ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy, Arsena Awakowa o ochronę nad jego kościołem:

„Apeluję do pana, Arsena Borisowicza, jako Ministra Spraw Wewnętrznych Ukrainy z prośbą o ochronę praw i wolności wierzących Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego, aby dać prawną ochronę przed bezprawnymi działaniami przedstawicieli Kościoła Prawosławnego Ukrainy (PKU), aby zagwarantować nieingerencję w życie wewnętrzne UKPPK i wykluczyć najazdy na jego kościoły” napisano na stronie arcykapłana UKPPK,Mikołaja Łagodicza na Facebooku .

W swoim piśmie zamieszczonym przez Mikołaja Łagodicza na Facebooku, patriarcha UKPPK- Filaret poskarżył się też szefowi resortu spraw wewnętrznych, że przedstawiciele nowego kościoła „siłą, najeźdźcą” zajęli teren świętego klasztoru Świętej Teodozji, a także podstępnie „zajęli pomieszczenia kościoła Wniebowzięcia NMP w Kijowie, należącego do UKPPK”.

Jak z tej sytuacji jasno widać; junta, która doszła do władzy po zamachu stanu dokonanemu pod koniec lutego 2014 roku, nie tylko skutecznie podzieliła społeczeństwo ukraińskie, czego wyrazem jest np. wojna w Donbasie, ale również bardzo poważnie osłabiła jedność duchową Ukraińców, po przez usiłowania sztucznego tworzenia nowego kościoła ukraińskiego, który ma być niezależny od Moskwy.

W efekcie po nadaniu PKU tomosu przez patriarchat konstantynopolitański i natychmiastowym odtrąbieniu z tego tytułu niesamowitego sukcesu, okazuje się, że obecnie Ukraińcy w sprawa religii są jeszcze bardziej podzieleni, niż przed usankcjonowanym połączeniu wszystkich kościołów prawosławnych w jedną strukturę organizacyjną. Oczywiście podziały te mają jedynie naturę poza merytoryczną i chodzi w nich wyłącznie o zachowanie swoich stanowisk, prestiż i majątek podlegający zarządzaniu przez poszczególnych hierarchów kościołów prawosławnych, z których UKPPK jest najbardziej zasobny- tak materialnie jak i pod kątem liczby wiernych.

Stąd uzurpuje on sobie prawo do przewodzenia PKU- powołanego tomosem, co zresztą przed jego podpisaniem zostało uzgodnione. O to obecnie walczy patriarcha Filaret, posuwając się nawet do groźby jawnej schizmy.

Jak widać na Ukrainie wszystko jest możliwe, nawet schizma w schizmie 🙂

https://www.facebook.com/Orthodox.in.Ukraine/posts/2295169233892538,

https://www.facebook.com/lag.mykolaj?__tn__=%2Cd*F*F-R&eid=ARDX73k7iUNIpIpbGPslu5kK5KEdN6xZxURXG2bQkhRZ1R-IWhpVD4f1tzFatz5mreMEsG2lLD1_bPxQ&tn-str=*F,

https://apostrophe.ua/news/society/accidents/2019-06-23/zaschitit-veruyuschih-i-imuschestvo-filaret-obratilsya-za-pomoschyu-k-avakovu/166467,

https://ekai.pl/tomos-dla-ukrainy/,

http://wyborcza.pl/7,75399,24337379,tomos-dla-ukrainy-historyczna-katastrofa-putina.html,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Filaret_(Denysenko),

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, mimo słów prezydenta Zełenskiego o tym jako to on pragnie przywrócić na Ukrainie pokój, kolejny już dzień na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w pocie czoła ten pokój usiłowali narzucić przemocą.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadzili z przerwami ostrzał terytorium DRL w godzinach pomiędzy 03:45 a 22:15, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (5 pocisków), moździerzy kaliber 120 (34 miny) i 82 mm (20 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (15 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (60 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (20 granatów), SPG-17 (8 granatów) i RPG-7 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane był przez ukraińskich żołnierzy następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Bajrak i Dolomitnoje), obrzeża i okolice Doniecka ( lotnisko i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Spartakus, Mineralnoje, Jakowlewka i Jasinowata), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo, Leninskoje, Sachanka i Łukowo).

Łącznie na ostrzeliwany ze strony ukraińskich pozycji terytorium DRL spadło 165 pocisków (wobec 25 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone dwa gospodarstwa domowe: w Gorłowce przy ulicy Ożeszki nr. 34 oraz letnia dacza we wsi Mineralnoje, a także spłonęło 2 hektary zboża na polu, a także została uszkodzona lokalna sieć energetyczna w rejonie Gorłówki.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przeprowadzili jeden ostrzał przy użyciu: granatnika AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej. Ostrzał przeprowadzono o godzinie 20:45 z kierunku Swietłodarska w stronę miejscowości Łozowoje. Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 24 червня 2019 року.

23 червня збройні формування Російської Федерації 34 рази порушили режим припинення вогню. З них вісім разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 152 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 18 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу ПАВЛОПОЛЯ – з міномету калібру 120 мм;
чотири рази район населеного пункту АВДІЇВКА – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем;
п’ять разів околиці ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу ПІСОК – з автоматичних гранатометів;
неподалік МАР’ЇНКИ – з ручного протитанкового гранатомету;
двічі околиці СТАРОГНАТІВКИ – з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
двічі район населеного пункту ШИРОКИНЕ – з стрілецької зброї;
поряд ОПИТНОГО – з стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 16 разів:
район населеного пункту ШУМИ – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
околиці ПІВДЕННОГО – з автоматичних гранатометів;
поблизу ТРАВНЕВОГО – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
п’ять разів околиці НОВОЛУГАНСЬКОГО – з артилерії 152 мм, мінометів 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту МАЙОРСЬК – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу НОВГОРОДСЬКОГО – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд ЩАСТЯ – з автоматичних гранатометів;
в районі населеного пункту СВІТЛОДАРСЬК – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік ЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем;
тричі околиці КРИМСЬКОГО – з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
За минулу добу три українських військовослужбовця отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 23 червня двох окупантів було знищено та ще двох поранено.
Від початку поточної доби ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ – з ручного протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
поряд АВДІЇВКИ – з міномету калібру 120 мм.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.06.2019r.- 1478 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wczorajszego nie dopuszczenia do wyborów parlamentranych na Ukrainie ugrupowania Micheila Saakaszwilego ‚Ruch Nowych Sił”. Sam główny ‚zainteresowany” skomentował to obwiniajac o wszystko ‚Poroszenkę oraz jego Ludzi”;
  https://strana.ua/news/207885-sakashvili-obvinil-poroshenko-i-eho-ljudej-v-nedopuske-svoej-partii-na-vybory-v-radu.html
  Z kolei Wołodymyr Parasiuk, „sotnik kijowskiego majdanu” oraz „witiran ATU” (który zwiał z tzw. kotła iłowajskiego skradzionym samochodem osobowym) nie został dopuszczony do wyborów z powodu nieprawidłowosci w przedstawionych przez niego Centralnej Komisji Wyborczej dokumentach finansowych (m.in potwierdzen przelewów);
  https://strana.ua/news/207921-tsik-objasnila-pochemu-otkazala-parasjuku-v-rehistratsii-kandidatom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, w stolicy Ukrainy rozsypuje sie kolejny most, którego fragmenty ‚zbombardowały” przejeżdżajace pod nim samochody. Na szczęście obyło się bez ofiar;
  https://strana.ua/news/207916-v-kieve-na-osokorkakh-na-lehkovushku-upal-kusok-puteprovoda.html
  Równiez w Kijowie zatrzymano jakiegoś wariata (sądząc po wygladzie) który zniszczył ‚pomnik Herojów Niebiańskiej sotni”. Z kolei jeden z tzw. koordynatorów neonazistowskiego ugrupowania „C 14” (zwanego na Ukrainie „tituszkami SBU”) ogłosił ze wandal to ‚zwolennik Rosji”;
  https://bykvu.com/bukvy/120843-v-kieve-poklonnik-rossii-razbil-memorial-geroyu-nebesnoj-sotni
  W dniu wczorajszym w jednym z jezior znajdujacych się na teremie Kijowa znaleziono zwłoki 9 – letniego chłopca, jak się okazało zadźganego i wrzuconego do niego przez jego 20 – letniego brata. Męzczyzna przyznał się do winy i wskazał gdzie ukrył narzędzie zbrodni, ale nie wyjawił dlaczego dokonał tak straszliwego czynu;
  https://strana.ua/news/207891-v-kieve-po-podozreniju-v-ubijstve-9-letneho-malchika-politsija-zaderzhala-eho-starsheho-brata.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Popularny ukraiński portal ‚Naszi Hroszi” zajmujacy sie ujawnianiem korupcji na Ukrainie, poinformował ze ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze wszczeło oficjalne śledztwo przeciwko członkom zarzadu Kijowskiej Fabryki pojazdów Opancerzonych którzy podejrzani sa o to że dokonywali fikcyjnych (sami od siebie) zakupów „części zamiennych” na co „wydali” 9 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/207905-v-hbr-vyjasnjajut-kak-kievskij-bronetankovyj-zavod-priobrel-na-9-millionov-sobstvennye-zapchasti.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. SBU poinformowało że zatrzymało ukraińskich biznesmenów którzy zajmowali sie „nielegalnym przerzutem produktów żywnosciowych na terytoria niekontrolowane [czyli Krym i republiki z Donbasu]”. Towar przerzucany był na terytorium Rosji, gdzie „legalizowano” go na pochodzący z „jednego z państw Afryki”, a następnie trafiłą własnie na „terytoria niekontrolowane”. Straty dla ukraińskiego budzetu z powodu działalności (tylko) tej jednej grupy „biznesowej’ SBU wyliczyło na 500 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4110849-separatysty-nezakonno-poluchyly-produkty-na-500-mln-sbu

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Odnośnie „wstępniaka” w Kijowie odbywa się „synod” tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy, który pozbawił „honorowego patriarchę” który sam siebie (znowu) tytułuje „patriarchą kijowskim” Filareta wszystkich przysługujacych mu uprawnień, w tym zarządzania świątyniami oraz klasztorami, jednak pozostawiono go (na razie) w składzie „episkopatu Kościoła Prawosławnego Ukrainy”;
  https://24tv.ua/ru/nakazanie_filaretu_i_ego_storonnikam_pcu_ozvuchila_itogi_sinoda_n1170370

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem pojawiły sie pierwsze informacje ile moze stracić Gruzja na antyrosyjskiej hecy, a w związku z nią wstrzymaniem przyjazdów turystów z Rosji. Według przewodniczącego gruzińskiego stowarzyszenia hotelarzy i restauratorów straty moga wynieść nawet 2,1 mld lari, czyli około 750 mln dolarów;
  Zauważył także, że od początku tego roku łączne wydatki rosyjskich turystów w Gruzji wyniosły 1,1 miliarda dolarów to jest 33% wszystkich wydatków pozostawionych przez odwiedzajacych Gruzje turystów;
  https://ria.ru/20190624/1555861127.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przypomina ze już w lipcu tego roku połowa Ukrainy może zostać odłączona od gazu i to nie w wyniku działań rosyjskiego „Gazpromu”, a z powodu katastrofalnej sytuacji (zadłużenie) w jakiej znajduje sie „córka – spółka” ukraińskiego koncernu „Naftohaz”, czyli ‚Ukrtransgaz”;
  https://strana.ua/articles/analysis/207972-polovina-ukrainy-mozhet-ostatsja-bez-haza-uzhe-v-ijule.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Coming out” Poroszenki, ktory pojawił się na spotkaniu z pracownikami kanału TV „Priamoj” i obiecał im ze nie sprzeda go, czym przyznał ostatecznie to czemu cały czas zaprzeczał, czyli że jest właścicielem „TV ‚Priamoj”. Na pracowników kanału padł „blady strach” po tym jak pojawiły sie „njusy” ze Poroszenko chce ich sprzedać ‚prorosyjskiemu” politykowi Wiktorowi Miedwiedczukowi;
  https://strana.ua/news/207962-poroshenko-na-vstreche-s-zhurnalistami-prjamoho-rasskazal-o-svoem-revanshe.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Haniebna zdrada” w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy (PACE) w którym po głosowaniu odrzucono wnioski, grupy posłów brytyjskich i polskich, o przeprowadzenie debat w sprawie „zestrzelenia przez Rosje boeniga nad Donbasem w 2014 roku” oraz ‚rosyjskiego szantażu w postacie niepłacenia składek członkowskich w PACE’;
  https://korrespondent.net/world/4110864-pase-otkazalas-ot-debatov-po-MH17-y-nevyplate-vznosov-rf
  Ps. Jeden z pomysłodawców odrzuconych wniosków, członek grupy tzw. Przyjaciół Ukrainy;
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Aleksander_Pociej_(prawnik)

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W Kijowie na jednej z ulic pijak zaczął strzelac z pistoletu w wyniku czego postrzelił stojacego akurat na światłach rowerzystę;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4111017-v-kyeve-muzhchyna-otkryl-strelbu-posredy-ulytsy-est-ranenyi
  Na jednym z poligonów wojskowych w obwodzie dniepropietrowskim podczas ćwizceń ze strzelania z broni automatycznej przez studentów Dniepropietrowskiego Uniwersytetu Państwowego postrzelony został 15 – letni uczeń;
  https://korrespondent.net/ukraine/4111022-vozle-polyhona-na-dnepropetrovschyne-yz-avtomata-ranyly-shkolnyka
  I coś weselszego, czyli jak Ukrainiec smartfona (wartosci około 500 hrywien) który wpadł do kanalizacji ‚ratował”;
  >https://twitter.com/ntvru/status/1143168229260582913

  Polubione przez 3 ludzi

 11. „Legendarny marszał Semen Semenczenko” (właściwie Konstantin Griszin) ogłosił ze nie weźmie udziału w najbliższych wyborach parlamentarnych, ponieważ chce sie skoncentrować na tworzeniu „nowej struktury politycznej”, „pomocy weteranom ATo” oraz „projektom w sferze wojskowej”;
  https://strana.ua/news/208024-deputat-semen-semenchenko-ne-stanet-ballotirovatsja-v-verkhovnuju-radu.html
  Ps. Czyli podsumowując…

  …Kostik wsio 🙂

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.