Wojna domowa na Ukrainie 25.06.2019r.- 1479 dzień od nowego rozejmu.


W Strasburgu, po wielu godzinach rozpatrywania ukraińskich poprawek na forum Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE), których konsekwentnie odrzucono ponad 200, przyjęto zdecydowaną większością rezolucję przywracającą pełne prawa Federacji Rosyjskiej w PACE, a także wzywano Federację Rosyjską do wzięcia udziału w sesji czerwcowej bez żadnych ograniczeń.

Przedstawiciele Rosji już na wstępie jednoznacznie dali do zrozumienia, że ​​jeśli rezolucja przywracające jej prawa do zasiadania w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE, zostanie przyjęta z jakimikolwiek ograniczeniami, to nie zostanie tam wysłana delegacja rosyjska. Dlatego też posłowie europejscy przez ponad 9 godzin zmuszeni zostali do konsekwentnego odrzucania poszczególnych poprawek wnoszonych przez delegację ukraińską oraz ich histerię na temat spisku Rosji z szeregiem państw europejskich skierowanego przeciwko Ukrainie.

Wśród nich, czyli uznanych przez przedstawicieli Ukrainy za spiskujące przeciwko ich krajowi, znalazły się na czołowym miejscy Niemcy i Francja, którzy oficjalnie apelowali o przywrócenie praw Federacji Rosyjskiej do udziału w pracach PACE.

W efekcie rezolucję przywracającą FR pełnię praw do udziału w PACE, przegłosowano zdecydowaną większością, tj. 118 za i 62 przeciwnych oraz 10 wstrzymujących się.

Dzisiejsze nocne głosowanie było efektem przyjęcia przez Komitet Ministrów Rady Europy 17 maja w Helsinkach deklaracji, w której stwierdzono, że wszystkie państwa członkowskie mają prawo do uczestnictwa na równych prawach w pracach Komitetu Ministrów i Zgromadzenia Parlamentarnego, dwóch organów statutowych RE.

W tym miejscu przypomnę, że decyzja o zawieszeniu prawa głosu delegacji rosyjskiej w Zgromadzeniu Parlamentarnym zapadła 10 kwietnia 2014 roku będąc odpowiedzią na przyłączenie Krymu przez Rosję po ogłoszonym tam wcześniej referendum, w którym większość biorących w nim udział mieszkańców Krymu zagłosowało za odłączeniem się od Ukrainy.

W odwecie Rosja przestała w 2016 roku uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Parlamentarnego RE, a w 2017 roku przestała płacić składki członkowskie. Zagroziła również całkowitym wycofaniem się z Rady.

Dzisiejsze nocne głosowanie przywraca Rosji pełnię praw w Zgromadzeniu Parlamentarnym, a więc będzie ona mogła wystawić swoją delegację, która w środę weźmie udział w wyborze sekretarza generalnego RE i sędziów Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Oczywiście na wieść o tym na Ukrainie zawrzało.

Jak podaje agencja informacyjna „Interfax Ukraina”, pełniąca obowiązki przewodniczącej Komitetu Integracji Europejskiej Rady Najwyższej Ukrainy Maria Ionowa przewiduje możliwość zawieszenia udziału ukraińskiej delegacji w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE:

„Delegacja zbierze się i podejmie decyzję. Nie widzimy siebie siedzących w jednej sali z Rosjanami. Po prostu zawiesimy udział w letniej sesji… I w ogóle nie wiem, czy będzie można wrócić”– zagroziła Ionowa.

Natomiast jak zauważył inna ukraińska agencja „UNIAN”, decyzję o przywróceniu pełnych praw Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE, podjęto „bez zobowiązania Rosji do podjęcia jakichkolwiek działań w celu przywrócenia integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, w tym zakończenia okupacji Krymu i części Donbasu”.

I to jest ten najbardziej istotny element, bo jak już wcześniej nadmieniłem, ograniczenie prawa Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE, było wprowadzone po przyłączeniu Krymu w skład FR. A więc, głosując dzisiejszej nocy, i odrzucając jednocześnie wszystkie poprawki zgłaszane przez delegację ukraińską, pośrednio zaakceptowano fakt odłączenia się Krymu od Ukrainy.

Stąd takie histeryczne reakcje przedstawicieli Ukrainy w Strasburgu oraz w Kijowie.

Jeszcze przed głosowaniem w PACE, możliwość przywrócenia prawa głosu Rosji w RE skrytykowała rzeczniczka MSZ Ukrainy Kateryna Zelenko.

Przestrzegła ona, że taka decyzja „nie zatrzyma rosyjskiej agresji”, a jedynie „osłabi tę renomowaną instytucję, podważając uczciwość i przejrzystość zasad w Radzie Europy”– napisała Kateryna Zelenko na swojej stronie Twitterze.

Oczywiście do sprawy odniósł się także premier ukraińskiego rządu Wołodymyr Hrojsman, który napisał- dosłownie godzinę temu- na swojej stronie na Twitterze, że:

„Powrót Rosji do PACE to rewanż agresora i całkowite pokazanie pogardy dla prawa międzynarodowego. Ofiary i złamane życie w Donbasie, aneksja Krymu- są to rzeczy, których nie można lekceważyć (…) Nie ma miejsca na kompromis”.

Co ciekawe, jak na razie nie zareagował na tą sytuację Pawlo Klimkin- szef ukraińskiej dyplomacji. Może zasapał, albo uznał, że nic wielkiego i ważnego się nie stało?

Oczywiście administracja kancelarii prezydenta Zełenskiego, jak i on sam osobiście, też jak na razie nic nie ma do powiedzenia. Pewnie zastanawiają się jaką przyjąć pozycję, czy kopać się z koniem, czy też przyjąć pokornie wolę większości krajów europejskich?

Na zakończenie dodam tylko, że przedstawiciel ukraińskiej delegacji na PACE Aleksiej Gonczarenko agresywnie przerwał przemówienie serbskiego parlamentarzysty Aleksandar Šešelj, który przemawiając po rosyjsku popierał korzystne dla Rosji rozwiązanie.

Gonczarenko zaczął krzyczeć, w momencie gdy Šešelj mówił o przyłączeniu Krymu do Rosji. Według serbskiego polityka mieszkańcy Krymu zdecydowali się przyłączyć do Rosji, ponieważ „nie chcieli być spaleni jak inni”. Oczywiście nawiązał on tu do tragicznych wydarzeń do jakich doszło późnym popołudniem i w nocy 2 maja 2014 roku w budynku związków zawodowych w Odessie.

Mimo zakłócania jego przemówienia przez ukraińską delegację, Šešelj spokojnie dokończył swoje wystąpienie, w którym także wezwał do powrotu delegację rosyjską do pracy w PACE. Upomniał także swoich kolegów ze Zgromadzenia Parlamentarnego RE przed kontynuowaniem brudnej „ kampanii antyrosyjskiej”.

Członek delegacji ukraińskiej, Gonczarenko należy do partii „Blok Petro Poroszenki”, która niedawno została przemianowana na „Europejską Solidarność”.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Referendum_na_Krymie_w_2014_roku,

https://twitter.com/katerynazelenko,

https://twitter.com/VGroysman,

https://twitter.com/pavloklimkin,

http://www.assembly.coe.int/nw/xml/AssemblyList/MP-Details-EN.asp?MemberID=7803,

https://en.wikipedia.org/wiki/Aleksandar_%C5%A0e%C5%A1elj,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zamieszki_w_Odessie,

http://adnovum.ne.3lab.info/post/108846,odessa-2-maja-2014-roku,

https://pracownia4.wordpress.com/2014/05/07/masakra-na-ukrainie-jak-bandyci-mordowali-mieszkancow-odessy-w-domu-zwiazkow-zawodowych/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał terytorium DRL, w godzinach pomiędzy 04:30 a 20:10, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (58 min) i 82 mm (62 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (100 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (87 granatów), SPG-9 (11 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 15 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punty frontu: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (teren lotniska i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz teren donieckiej stacji uzdatniania wody koło Jasionwatej, a także Spartakus, Jasinowata i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Bezimiennoje, Leninskoje, Sachanka i Komiternowo).

Łącznie w wyniku ukraińskich ostrzałów na terytorium DRL spadły 323 pociski, wobec 165 z dnia poprzedniego, co spowodowało uszkodzenie trzech mieszkań w domach na osiedlu przy kopalni im. Gagarina w Gorłówce, które znajdują się przy ulicy: Szaszurina nr. 5 m. 25, Jaroszenki nr. 1 m. 1 oraz Greczka nr. 18 m. 1 oraz czterech domów jednorodzinnych na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Trudowskaja, na obrzeżach Doniecka, znajdujących się przy ulicy: Łukjanienki nr. 3 i 18, Mamina-Sibirjaka nr. 21, Sokołowskiego nr. 2 oraz znajdującej się tam szkoły podstawowej nr. 103 przy ulicy Dunajewskiego nr. 1. Poza tym, pięć domów zostało uszkodzonych w Komiternowie przy ulicy: Achmatowej nr, 44 i 50 oraz Kirowa nr. 3, 8 i 76, a także dom we wsi Krasnyj Partizan koło Jasinowatej, przy ulicy Fabrycznej nr. 70.

O godzinie 18:55 został też ostrzelany przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, teren donieckiej stacji uzdatniania wody koło Jasinowatej. W efekcie przebywający tam pracownicy zmuszeni zostali do ukrycia się w schronie.

Nie było ofiar wśród ludności cywilnej.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (8 min) oraz granatnika SPG-9 (1 granat) i broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzony był ze strony Krimskoje (18:35 i 19:10) w kierunku wsi Frunze.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 25 червня 2019 року.

24 червня збройні формування Російської Федерації 44 рази порушили режим припинення вогню. З них п’ятнадцять разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 152 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 33 рази обстріляв позиції Об’єднаних сил:
тричі поблизу ВОДЯНОГО – з артилерійських систем калібру 152 мм, міномету калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
п’ять разів район населеного пункту АВДІЇВКА – з мінометів калібру 120 мм та автоматичних гранатометів;
поряд КРАСНОГОРІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомету;
шість разів околиці ПАВЛОПІЛЯ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
сім разів поблизу МАР’ЇНКИ – з міномету калібру 120 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі в районі населеного пункту БОГДАНІВКА – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї;
три рази неподалік ШИРОКИНОГО – з міномету калібру 120 мм, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
околиці КАМ’ЯНКИ – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
поряд ПІСОК – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
двічі район населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з міномету калібру 82 мм, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік ЧЕРМАЛИКУ – зі станкового протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
околиці ТАЛАКІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 11 разів:
двічі район населеного пункту ПІВДЕННЕ – з мінометів калібру 82 та 120 мм, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
два рази неподалік НОВГОРОДСЬКОГО – з мінометів калібру 82 та 120 мм, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
околиці НОВОЛУГАНСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 152 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм;
двічі район населеного пункту КРИМСЬКЕ – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
три рази поряд ЛУГАНСЬКОГО – з автоматичних гранатометів;
неподалік КРЯКІВКИ – з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
За минулу добу два українських військовослужбовця отримали поранення, ще двоє – бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 24 червня трьох окупантів поранено, знищено БПЛА противника та пошкоджено радіолокаційний комплекс розвідки і контролю стрільби „ЗООПРАК”.
Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив один обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 25.06.2019r.- 1479 dzień od nowego rozejmu.

 1. Widocznie rosyjskie składki są istotniejsze dla PACE ode ukraińskich.

  ps. prawdopodobnie powinno być „​​jeśli rezolucja przywracające jej prawa do zasiadania w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE, zostanie przyjęta z jakimikolwiek ograniczeniami, to NIE zostanie tam wysłana delegacja rosyjska.”

  Polubione przez 6 ludzi

 2. Ciag dalszy ‚zdrad”. czyli doradca Prezydenta USA d/s bezpieczeństwa narodowego Bolton spotkał sie z Sekretarzem Rady Bezpieczeństwa FR Patruszewem za „zamkniętymi drzwiami” w…Jerozolimie;
  https://newsone.ua/news/politics/bolton-vstretilsja-s-patrushevym-chto-obsudili-predstaviteli-ssha-i-rf-za-zakrytoj-dverju.html
  A premier Francji Édouard Philippe po spotkaniu z premierem Rosji Miedwiediewem stwierdził m.in że sankcje UE przeciwko Rosji (jak i kontrsankcje Rosji wobec UE) „nie sa trwałe” i można je „szybko znieść” jako „SYGNAŁ DLA WASZYNGTONU”;
  https://www.rt.com/news/462588-france-russia-sanctions-lifting/

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT ukraińsko – gruzińskie czyli były prezydent Ukrainy Poroszenko wezwał Ukraińców by w ramach „solidarnosci z braćmi Gruzinami” przestać używać nazwy wywodzącej sie z języka rosyjskiego nazwy Gruzja, na oryginalną nazwę gruzińską, czyli Sakartvelo…
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4111085-poroshenko-predlozhyl-pereymenovat-hruzyui
  Ps. Jutro wezwie Ukraińców by w ramach „solidarnosci z Gruzinami” przeszli na jezyk gruziński…

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, w nocy w Charkowie NN sprawcy wysadzili wraz z bankomatem sklep. Na szczęście obyło sie bez ofiar;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4111139-v-kharkove-vmeste-s-mahazynom-vzorvaly-bankomat
  W stolicy jednego z ukraińskich obwodów Połtawie pół miasta zostało pozbawionych dostaw wody, które wstrzymało miejskie przedsiebiorstwo wod. – kan. na skutek wstrzymania dostaw prądu przez obwodowe przedsiębiorstwo energetyczne (za niezapłacone rachunki). Burmistrz Połtawy wezwał mieszkańców by…wyszli na ulice w proteście przeciwko „szantażowi” ze strony przedsiębiorstwa energetycznego które narusza w ten sposób obowiązujące na Ukrainie prawo;
  https://korrespondent.net/ukraine/4111111-polovyna-zhytelei-poltavy-ostalas-bez-vody

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Skandal w Charkowie, gdzie podczas odbywajcego 21 czerwca uroczystego szkolenia oficerów ukraińskiej Gwardii Narodowej, śpiewali oni pieśń rosyjskiego artysty Olega Gazmanowa, bardzo popularnego również wśród rosyjskich żołnierzy „Oficerowie, Rosjanie w której jest m.in mowa o walce „Za Rosję i wolnosć, aż do konca”…
  https://strana.ua/news/208098-natshvardija-provodit-proverku-o-vypusknom-v-kharkove-pod-pesni-hazmanova.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Zdrada goni zdradę”. Dwie rosyjskie restauracje znalazły się w miedzynarodowym rankingu 5o najlepszych restauracji na świecie. Obie uplasowały sie w pierwszej dwudziestce, przy tym w piędziesiątce nie ma ani restauracji polskich, ani ukraińskich czy gruzińskich…
  https://www.theworlds50best.com/list/1-50-winners#t1-50
  Z kolei amerykański ‚Los Angeles Times” zachwala walory Krymu („okupowanego” wg Kijowa) i zacheca turystów z USA do jego odwiedzania…
  >https://www.latimes.com/travel/la-tr-travel-crimea-yalta-black-sea-russia-20190623-story.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Rosja przystapiła prawdopodobnie do budowy „swojej” oficjalnej siły politycznej na Ukrainie. Ukraińskie ugrupowanie „Opozycyjna platforma – Za życie” poinformowała że wprowadzone wczoraj w życie przez Prezydenta Rosji czasowe zniesienie sankcji , w ramach odpowiedzi na działania Ukrainy, w postaci ograniczenia tranzytu towarów z Ukrainy przez terytorium Rosji, to skutek „mediacji” dwóch polityków tego ugrupowania, Jurija Bojko i Wiktora Miedwiedczuka, podczas ich niedawnych wizyt w Rosji i spotkania z premierem Rosji Dmitrijem Miedwiediewem;
  https://strana.ua/news/208224-rossija-hotova-naladit-ekonomicheskie-otnoshenija-s-ukrainoj-medvedchuk.html
  Warto przy tym zauważyć że „Opozycyjna platforma – Za życie” zajmuje cały czas „stabilną” (z „tendencją rosnącą’) drugą pozycję w rankingach ukraińskich partii za ugrupowaniem Wołodymyra Zelenskiego, a przed ugrupowaniami byłej premier Tymoszenko i byłego prezydenta Poroszenki;
  https://strana.ua/news/208121-v-verkhovnuju-radu-prokhodjat-5-partij-lidiruet-sluha-naroda-opros-ot-13-19-ijunja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Jeden z członków banderowskiego ugrupowania „Swoboda” Jurij Syrotiuk zaalarmował w internecie o tym że Sąd Okregowy w Kijowie uchylił decyzję Rady Miasta Kijowa o nadaniu dwóm miejskim prospektom nazw „Stepana Bandery” oraz „Romana Szuchewycza”. Podobno jednak decyzja o tym nie pojawiła się jeszcze na oficjalnej stronie sądu;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4111483-sud-otmenyl-prospekty-bandery-y-shukhevycha-v-kyeve-deputat

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.