Wojna domowa na Ukrainie 27.06.2019r.- 1481 dzień od nowego rozejmu.


Idąc w ślady Ukrainy, wczoraj (26 czerwca) kolejne siedem krajów- na czele z Polską- opuściło obrady PACE.

„Ukraina wezwała na konsultacje swego stałego przedstawiciela przy Radzie Europy”– poinformował na swojej stronie na Twitterze szef ukraińskiej delegacji Pawło Klimkin. Powodem podjęcia takiej decyzji przez ukraiński MSZ było przywrócenie Rosji pełnego prawa głosu w Zgromadzeniu Parlamentarnym RE.

Klimkin pochwalił stanowisko ukraińskiej delegacji do PACE o zawieszeniu działalności w jej strukturach, ale i wskazał, że całkowite opuszczenie Zgromadzenia Europejskiego nie byłoby dla Ukrainy korzystne, by nie oddawać RE „na pastwę Rosji i jej przyjaciół”, tzn. wg. niego chodzi ty o Niemcy, Francję, Włochy itd. a więc o kraje starej UE. Jednakże Klimkin podkreślił, że Ukraina powinna mimo to uczestniczyć w mechanizmach obrony praw człowieka w ramach PACE.

„We wszystkim innym RE straciła nasze zaufanie i jego odbudowa będzie niezwykle skomplikowana. Z lidera wysiłków na rzecz ochrony praw człowieka organizacja przekształciła się w średniej jakości prostego managera”– napisał Klimkin na Facebooku.

W jego ocenie powrót Rosjan do PACE jest krokiem ku „nowej normalności w stosunkach z Federacją Rosyjską. Za tą normalnością opowiada się połowa, a nawet więcej państw europejskich. Musimy rozmawiać z nimi otwarcie: część odpowiedzialności za upadek Rady Europy spada na nich”– zaznaczył.

Zdaniem Klimkina, przywrócenie Rosji pełnego prawa głosu w PACE jest zagrożeniem dla formatu normandzkiego i porozumień mińskich na rzecz uregulowania konfliktu z bojownikami prorosyjskimi w ukraińskim Donbasie.

„Realne, a nie symboliczne wyzwania pojawią się wówczas, gdy te kraje i politycy będą starali się rozwiązywać kwestię Donbasu i niezależności energetycznej, na przykład tranzytu gazu, naszym kosztem”– napisał Klimkin w swym wpisie na Facebooku.

No i choćby ta jego ostatnia uwaga pokazuje, jak bardzo Klimkin się myli, albo celowo jątrzy.

Otóż, wbrew jego opinii, wreszcie wczoraj rozpoczęto na pełną skalę wdrażać porozumienie, zawarte jeszcze w 2019 roku(!!!), Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy w Donbasie poinformował, że uczynił wszystko, by wycofywanie oddziałów i sprzętu w okolicach Stanicy Ługańskiej nie stwarzało zagrożenia dla życia i zdrowia ludności cywilnej po obu stronach linii rozgraniczenia.

Operację obserwowały patrole Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE. Ma ona za zadanie dopilnować, aby obie strony zastosowały się do porozumienia o wycofaniu swych wojsk z rejonu Stanicy Ługańskiej, a więc również z linii rozgraniczenia, a tam z okolic punktu kontrolnego Stanica Ługańska i pomnika Kniazia Igora.

Przedstawiciel sztabu Milicji Ludowej ŁRL poinformował o wycofaniu podległych mu oddziałów i sprzętu z okolic Stanicy Ługańskiej.

Poniżej film dokumentujący, to ważkie dla przywrócenia pokoju w Donbasie, wydarzenie:

Doprowadzenie do finiszu porozumienia zawartego ponad trzy lata temu o wycofaniu wojsk i sprzętu obu stron konfliktu w Donbasie z rejonu Stanicy Ługańskiej było możliwe tylko dzięki uzgodnieniom zawartym w czasie ostatniego spotkania grupy kontaktowej w Mińsku.

Jak z tego wynika, jest zupełni odwrotnie od tego przed czym przestrzegał przedwczoraj szef ukraińskiej dyplomacji. No, ale cóż, domeną głupców jest notoryczna omylność.

Powracając zaś do histerycznej decyzji podjętej przez polskie MSZ o opuszczeniu sesji plenarnej PACE, trzeba stwierdzić, że jest ona dowodem na bezsilność naszej dyplomacji w ramach krajów europejskich.

Tym sposobem otwarcie postawiliśmy się po stronie kręgu państw trzeciej ligi, które co najwyżej, bardzo przy tym nieskładnie mogą uprawiać politykę o znaczeniu lokalnym. Zresztą taką rolę przypisał im światowy hegemon, któremu one bezwzględnie są posłuszne. To też tłumaczyłoby, dlaczego między siedmioma krajami, które opuściły wczoraj sesję PACE znalazły się Gruzja i Słowacja. O dziwo w tym gronie nie znalazły się bardzo ważne dla Stanów Zjednoczonych kraje z flanki południowej, a więc Rumunia i Bułgaria oraz Słowenia i Chorwacja.

Szef polskiej delegacji w PACE- jednocześnie członek PiS, Włodzimierz Biernacki uzasadnił decyzję opuszczenia sesji PACE tym, „że istnieje bardzo znacząca grupa państw: Niemcy, Francuzi, Włosi, Austriacy, która bardzo mocno parła ku temu, żeby Rosja bezwarunkowo została przyjęta do ZPRE. Natomiast państwa bezpośrednio sąsiadujące z Rosją były tymi państwami, które z oburzeniem wsłuchiwały się w komentarze dotyczące tych zmian. Zostaliśmy przegłosowani”.

No i będąc „przegłosowanymi” przez grupę państw, „która bardzo mocno parła ku temu, żeby Rosja bezwarunkowo została przyjęta do ZPRE”, delegacja polska- wraz z towarzyszącymi jej delegacjami sześciu innych krajów, opuścili to niemiłe im towarzystwo 🙂

Biernacki zapytany przez dziennikarzy wyjaśnił, że delegacjom państw, które opuściły sesję PACE nie udało się określić- w ramach prac komisji regulaminowej, która pracowała w środę nad akredytacja dla delegacji rosyjskiej- „pewnych warunków” na jakich Rosja mogłaby być pełnoprawnym członkiem PACE.

Wyjaśnił, że tymi warunkami były; zobowiązanie rosyjskich władz do respektowania praw człowieka oraz sprzeciw wobec tego, że w Rosji usuwa się „przez Władimira Putnia ludzi, którzy są dla niego niebezpieczni”, dopuszcza się zarządzanie przez Rosję „Krymem, który jest formalnie ukraiński”, a także o to, że przetrzymuje ona „nielegalne ukraińskich marynarzy”, prowadzi przy tym blokadę Cieśniny Kerczeńskiej i Morza Azowskiego.

Jeśli chodzi o kuriozalne stwierdzenie Biernackiego o jakoby formalnie przynależącym do Ukrainy Krymie, to chyba umknął mu fakt, że formalnie na Krymie przeprowadzono referendum, na którym zdecydowana większość mieszkańców opowiedziała się za odłączeniem od Ukrainy, a następnie oba parlamenty- Krymski i rosyjski podjęły decyzję o włączeniu Krymu w skład Federacji Rosyjskiej.

Bernacki nie odpowiedział na pytanie czy delegacje, które opuściły wczorajszą sesję PACE pojawią się na kolejnych jej obradach w październiku tego roku.

Odpowiedział on, że:

„Dajemy czas zarówno sobie jak i Radzie Europy na przeprowadzenie konsultacji i głęboką refleksję. To jest ten czas do najbliższej sesji, kiedy przedstawimy nasze ewentualne działania”.

Ja ze swej strony, na podsumowanie wypocin tego funkcjonariusza partyjnego z rządzącej w Polsce formacji politycznej, mam dwa pytania:

Dlaczego wzorem Putina, PiS także usuwa ludzi władzy, którzy są niebezpieczni dla jego rządu i dla pozycji prezesa „prawych i sprawiedliwych”– Zawodowych Polskich Patriotów?

Czy, wzt. prezesowi PiS dozwolone ma być więcej niż prezydentowi Putinowi?

https://twitter.com/pavloklimkin,

https://www.facebook.com/pavloklimkin.ua/posts/903281436685880?__tn__=K-R,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 03:03 a 20:20, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (27 min) i 82 mm (117 min), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (140 wystrzałów), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (54 granaty) i granatnika SPG-9 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 20 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (lotnisko i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Krasnyj Partizan, Wasilewka, Jasinowata, Spartakus i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Komiternowo i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów został ranna 59-letnia mieszkanka osiedla przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz zostało uszkodzonych sześć domów jednorodzinnych; cztery w Komiternowie przy ulicy Achmatowej nr. 27 i 37, Watutina nr. 2 oraz Kirowa nr. 82, dwa kolejne w Zajcewie przy ulicy Brusiłowa nr. 18 i 27, a także została uszkodzona w okolicy Krasnego Partizana podstacja elektryczna, co pozbawiło dopływu prądu 585 abonamentów oraz sieć przesyłowa wysokiego napięcia w okolicy Komiternowa.

Łącznie minionej doby, ukraińscy żołnierze wystrzelili na terytorium DRL aż 401 pocisków, wobec 336 z dnia poprzedniego.

Poza tym, pomimo rozpoczęcia wdrażania porozumienia o wycofaniu sił zbrojnych i sprzętu z okolic Stanicy Ługańskiej, nie spowodowało to zmniejszenia napięcia na ługańskim odcinku frontu.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu automatycznych granatników AGS-17 (73 granaty) i opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (12 wystrzałów), 4 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Popasnej (08:15), Ługańskoje (11:00 i 20:45) oraz Zołotoje-4 (16:20), w stronę: Kalinowa-Barszczowatoje, Niżnego Łozowego oraz Zołotoje-5 i Łogwinowa.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 27 червня 2019 року.

26 червня збройні формування Російської Федерації 39 разів порушили режим припинення вогню. З них 13 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 24 рази обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу СТАРОГНАТІВКИ – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
чотири рази район населеного пункту ШИРОКИНЕ – зі стрілецької зброї;
поряд КАМ’ЯНКИ – з мінометів калібру 120 та 82 мм;
околиці БОГДАНІВКИ – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
три рази неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з артилерійських систем калібру 122 мм, автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
двічі район населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з міномету калібру 82 мм, озброєння БМП та великокаліберних кулеметів;
два рази поряд АВДІЇВКИ – з мінометів калібру 120 мм;
два рази неподалік ПІСОК – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
околиці КРАСНОГОРІВКИ – з автоматичних гранатометів;
двічі поряд МАР’ЇНКИ – з мінометів калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
неподалік ОПИТНОГО – зі 120 мм міномету;
три рази район населеного пункту ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем;
поблизу ТАЛАКІВКИ – станковий протитанковий гранатомет, великокаліберний кулемет та стрілецька зброя.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 15 разів:
чотири рази район населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі околиці КРИМСЬКОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
три рази поблизу ЗАЙЦЕВОГО – з міномету калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік МАЙОРСЬКА – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
околиці НОВОЛУГАНСЬКА – з міномету калібру 82 мм;
поряд з ГЛАДОСОВИМ – з великокаліберного кулемету;
район населеного пункту ПІВДЕННЕ – міномет 82 мм, автоматичний гранатомет та великокаліберний кулемет;
околиці КАТЕРИНІВКИ – з автоматичних гранатометів;
околиці ТРАВНЕВОГО – зі станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету.
За минулу добу чотири українських військовослужбовця отримали поранення, ще троє – бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 25 червня двох окупантів знищено.
Від початку поточної доби ворог 10 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ОПИТНЕ – з озброєння БМП;
околиці СТАРОГНАТІВКИ – з артилерійських систем калібру 152 мм.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні вісім разів:
неподалік населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу ЗОЛОТЕ-4 – з гранатометів різних систем;
тричі околиці НОВГОРОДСЬКОГО – з мінометів калібру 120 мм, станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
околиці ОРІХОВОГО – з озброєння БМП, станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 мм та озброєння БМП.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.06.2019r.- 1481 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT światowe, czyli tegoroczny szczyt G 20 w japońskiej Osace tylko z sake 🙂 Hiszpańska policja znalazła na pokładzie samolotu brazylijskich sił powietrznych którym na szczyt G 20 miał lecieć Prezydent Brazylii 39 kg kokainy, aresztowano jednego z członków załogi;
  https://www.reuters.com/article/us-drugs-brazil-spain-airforce/spanish-police-arrest-brazilian-airman-with-cocaine-before-presidents-stopover-idUSKCN1TR28L
  Panika w Izraelu, tamtejsze czołowe media alarmuja że Rosja wyłączyła system GPS działajacy na terytorium tego państwa, w ramach „ochrony działań swojego lotnictwa wojskowego w północno – zachodniej Syrii”. Ambasador Rosji w Izraelu uspokaja i nazywa te informacje „fake newsami” 🙂
  https://www.ynetnews.com/articles/0,7340,L-5537589,00.html
  https://www.haaretz.com/israel-news/russia-responsible-for-gps-disruptions-in-israeli-airspace-army-says-1.7415700

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem na Ukrainie. Ukraińskie szef Państwowego Biura Śledczego Roman Truba w wywiadzie udzielonym ukromediom stwierdził ze każde sledztwo prowadzone obecnie przez podległy mu urzad jest „perspektywiczne”. Warto przypomnieć że toczy sie ich już chyba z sześć, a dotyczą one m.in korupcji, nadużyć władzy, a nawet zdrady państwowej;
  https://strana.ua/news/208510-direktor-hbr-roman-truba-rasskazal-o-perspektivakh-del-protiv-poroshenko.html
  Stwierdził takze że w związku z prowadzonymi śledztwami niewykluczone jest nałożenie „sądowego aresztu” na majątek Poroszenki w tym na zakłady stoczniowe „Kuźnia na Rybałskiej” (które Poroch „oficjalnie” sprzedał) oraz telewizji „Priamoj” (której Poroch „oficjalnie” nie był właścicielem);
  https://strana.ua/news/208496-my-rassleduem-vosem-del-protiv-poroshenko-direktor-hbr.html
  Ps. Cytując jedną z postaci z filmu ‚Miś” można napisać o Porochu że „TEN CZŁOWIEK W SWOIM ŻYCIU SŁOWA PRAWDY NIE POWIEDZIAŁ”…

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Kolejne „zdardzieckie” wyniki badań ukraińskiej opinii publicznej. Okazało sie że pośród polityków których Ukraińcy najchetniej widzieliby na stanowisku premiera nowego rządu prowadzi lider „prorosyjskiego” ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie” Jurij Bojko (13 %) który wyprzedza byłą premier Julię Tymoszenko (11%) oraz obecnego premiera Wołodymyra Hrojsmana (10%). Warto przy tym przypomnieć że Bojko odwiedzał niedawno Rosje i spotykał się nawet z Premierem FR, a takze szefem ‚Gazpromu”;
  https://strana.ua/news/208515-samymi-populjarnymi-kandidatami-na-post-premer-ministra-stali-bojko-timoshenko-i-hrojsman-opros.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. ‚trwa „odwilż” na Ukrainie. Tym razem sąd w Kijowie wycofał lis gończy wystawiony za redaktorem naczelnym ukrainskiego portalu ‚Strana.ua” Ihorem Hużwą. Dla przypomnienia, zbiegł on z Ukrainy, po tym jak „ukropatrioci” grozili mu śmiercią, a władze w Kijowie oskarżyły go o to że jest ‚agentem Kremla”, do Austrii gdzie uzyskał status „uchodźcy politycznego”;
  https://strana.ua/news/208500-sud-kieva-otmenil-reshenie-o-rozyske-hlavnoho-redaktora-strany-ihorja-huzhvy.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codziennosć. W Kijowie kolejna „odsłona” wojny pomiędzy kierowcami tzw. marszrutek. Po tym jak niedawno pojawił sie filmik przedstawiajacy próbę podpalenia „marszrutek”, przez grupę tzw. tituszek, na postoju przed jedną ze stacji kijowskiego metra, teraz w nocy NN sprawca podpalił trzy „marszrutki” stojące na jednym z podkijowskich parkingów;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4112054-pod-kyevom-na-stoianke-shorely-marshrutky
  W Mikołajowie ukraińska policja zlikwidowała ‚siec burdeli specjalizujaca sie w obsłudze zagranicznych marynarzy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4112073-v-nykolaeve-razoblachyly-bordely-dlia-ynostrannykh-moriakov

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kolejne złe wieści dla Ilji Kiwy, byłego wiceszefa departamentu d/s walki z narkotykami ukraińskiej policji, „weterana ATO”, byłego przewodniczącego Socjalistycznej Partii Ukrainy, a „prywatnie” ćpuna ze zdiagnozowana schizofrenią. Tym razem sąd w Kijowie zobowiązał go do publicznego, na jednym z kanałów tv, odwołania swoich wcześniejszych wypowiedzi na temat zmarłej „aktywistki” z Chersonia Kateriny Handziuk (oblanej kwasem przez grupę „weteranów ATO”) jakoby „brała udział w rozkradaniu budżetu miejskiego w Chersoniu”. Zobowiązał go także do pokrycia kosztów sądowych jakie poniósł ojciec Kateriny Handziuk;
  https://korrespondent.net/ukraine/4112033-sud-pryznal-kyvu-vynovnym-v-klevete-na-handzuik
  Ps. Powinni jeszcze tego „ukroheroja” wysłać na przymusowy odwyk i leczenie w „psychiatryku”…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. W temacie wczorajszego opuszczenia obrad PACE przez delegację Ukrainy, w proteście przeciwko przywróceniu pełni praw członkowskich Rosji. Wraz z nią obrady miały opuścic delegacje Polski, Gruzji, Łotwy, Litwy, Estonii oraz Słowacji. Pojawiło się „dementi” ze strony delegacji Słowacji w który zwrócono uwagę że przeciwko przywróceniu praw Rosji zagłosował TYLKO JEDEN jej przedstawiciel i TYLKO ON opuścił obrady 🙂
  https://ria.ru/20190627/1555952764.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • ja pier$%&e
   Z całej tej grupy to Słowacja była jeszcze sprzymierzeńcem godnym uwagi-posiadającym zasoby, siły by skutecznie wesprzeć „rząd w Warszawie”. Przy wsparciu Bratysławy można byłoby liczyć na obmyślenie jakiegoś ratunku/planu.
   Przecież to zupełna klęska-Łotwa, Litwa Estonia, Gruzja i Ukraina RAZEM nie mają takich możliwości jak Polska. Te kraje post-sowieckie borykają się z olbrzymimi problemami ekonomicznymi i społecznymi. Żeby nie było niejasności mówiąc wszystkie mam na myśli WSZYSTKIE wymienione kraje. W dodatku zamieszkuje je poważna diaspora rosyjska z naturalnych względów przeciwna atakowaniu FR.
   Niestety to co szef i wielu komentujących forum piszą tu o d lat stało się rzeczywistością. Znowu w imię „honoru” rządzący naszym krajem skazują na stracenie naród.

   Polubione przez 4 ludzi

 8. W sprawie uzgodnionego przez strony konfliktu na Donbasie „wycofania” sił z okolic Stanicy Ługańskiej (obwód ługański pod kontrolą Kijowa). były gubernator Ługańska, a obecnie ukraiński wiceminister d/s terytoriów okupowanych Grigorij Tuka alarmuje ze „separatyści chca wykorzystać by zająć nowe terytoria”, podobno mają juz nawet przygotowaną „metalową konstrukcje” (?!)
  https://inforesist.org/tuka-boeviki-sobirayutsya-perejti-most-u-staniczy-luganskoj-i-zanyat-novye-territorii/
  Ps. Podobno tak wyglada owa „metalowa konstrukcja”…
  >https://media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/0f/98/27/95/the-imperial-walker.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij „wziął się za robienie porządków” i wezwał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy w sprawie wyjasnienia sprawy zdefraudowania środków budżetowych w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Zelenskij że winni korupcji w ukraińskiej „zbrojeniówce” tworzą „zamknięty krag który winien zostać rozerwany”, a winni tych przestępstw powinni zostać ukarani (no chyba ze sa kolesiami „nadprezydenta” Kołomojskiego 🙂 )
  https://inforesist.org/zelenskij-sozval-snbo-iz-za-hishhenij-v-armii-o-chem-on-govoril/
  Prezydent Ukrainy „ostro skrytykował”…szefa MSZ Ukrainy Klimkina, który według niego poprzez „trwanie na swoim stanowisku” (wbrew decyzjom prezydenta o jego odwołaniu) prowadzi do „obstrukcji” w sprawie rozmów o zwolnieniu ukraińskich „marynarzy” zatrzymanych w czasie nielegalnej próby przepłynięcia Cieśniny Kerczeńskiej. Zelenskij zaproponował Klimkinowi by wysłał „notę” do rodzin „marynarzy” i wytłumaczył im dlaczego to robi;
  https://inforesist.org/moryakov-mogut-ne-vernut-zelenskij-zhestko-naehal-na-klimkina-iz-za-noty-protesta-v-adres-rf/
  Ps. ‚Pinokio na ostro” 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejny sukces „prorosyjskiego” ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie”. jeden z liderów ugrupowania Wiktor Miedwiedczuk w trakcie bezpośrednich rozmów z liderami republik z Donbasu wynegocjował przekazanie stronie ukraińskiej 4 „jeńców” w dniu 28 czerwca (ukraiński święto Dzień Konstytucji). na specjalnie zwołanej po rozmowach konferencji, w białoruskim Mińsku, Wiktor Miedwiedczuk stwierdził m.in ze negocjował „bez uzgodnienia z Zelenskim”, który „NIE MA NA CELU POKOJOWEGO UREGULOWANIA KONFLIKTU NA DONBASIE”. Z kolei sam prezydent Ukrainy komentując to co sie stało i słowa Miedwiedczuka nie krył podobno swojego rozżalenia z powodu tego ze Miediweczuk zrobił to „za jego plecami”;
  https://strana.ua/news/208564-vydacha-plennykh-28-ijunja-o-chem-dohovorilsja-medvedchuk-i-chto-skazal-zelenski.html
  Ps. Jak widać rosyjskie „ofensywy” nie potrzebują wcale czołgów, samolotów i rakiet 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Cytat „26 czerwca 2019/1 Komentarz/w polityka, Ukraina, Wydarzenia /Przez Marek Trojan
  https://kresy.pl/wydarzenia/partia-saakaszwiliego-jednak-moze-startowac-w-wyborach-jest-decyzja-sadu/
  I w temacie cytat „W Dniu Konstytucji [tzn. 28 czerwca] Sąd Najwyższy [Ukrainy] rozważy apelację CKW w sprawie udziału partii Saakaszwilego w wyborach’…
  https://strana.ua/news/208625-v-den-konstitutsii-verkhovnyj-sud-rassmotrit-appeljatsiju-tsik-na-uchastie-partii-saakashvili-v-vyborakh.html
  Ps. Plus ta ciągła żebranina o datki od wiernych…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. OT ekonomiczne

  Narodowy Bank Ukrainy zapowiedział oficjalnie wprowadzenie banknotu tysiąchrywnowego. Widnieć na nim będzie podobizna ukraińskiego naukowca Wołodymyra Wernadskiego.
  Banknoty wejdą do obiegu 25 października. O tym, że przygotowywany jest taki krok, wiadomo było od mniej więcej 2 lat, ale teraz NBU podał konkretną datę wprowadzenia. W komunikacie bank centralny podkreślił, że to niezbędne z powodu „czynników ekonomicznych, takich jak wielkość i dynamika średniej płacy, ilości gotówki w obiegu, udział płatności bezgotówkowych i poziom inflacji”.
  https://kresy24.pl/ukraina-wprowadza-banknoty-o-nominale-1000-hrywien/

  Polubione przez 4 ludzi

 13. W środę, 26 lipca odbył się pogrzeb Vasyla Charneia, Ukraińca który zmarł w lesie, gdzie porzucił chorego polski „pracodawca”. Tego samego dnia prezes Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalne Polska Ukraina uruchomił zbiórkę pieniędzy dla jego rodziny. Po dwóch dniach na konto wpłynęło 140 tysięcy złotych.
  Prokuratura czeka na wynik sekcji zwłok, w zależności od jej wyników „pracodawcy” Wasyla-może grozić większa kara. Na chwile obecną kobieta usłyszała zarzut nieudzielenia pomocy nieprzytomnemu mężczyźnie oraz nieumyślnego spowodowania jego śmierci, za co grozi do…5 lat więzienia.
  https://gloswielkopolski.pl/zbiorka-dla-rodziny-zmarlego-pracownika-z-ukrainy-trwa-w-krotkim-czasie-ludzie-wplacili-juz-ponad-140-tysiecy-zlotych/ar/c1-14240237
  Komentarz: Straszny wstyd czytać o takich polskich pracodawcach, co to za nic maja życie człowieka. Kwalifikacja czynu tez jest przez moja skromna osobę niezrozumiała.Tutaj nie mamy do czynienia z nieudzieleniem pomocy, a z morderstwem.

  Polubione przez 4 ludzi

  • Może za bardzo się czepiam, ale dlaczego „Vasyla Charneia”? Przecież można to bez problemu przetłumaczyć na Wasyla Czarneja, w ogóle w tzw. dziennikarstwie w RP zapanowała „moda” by prawdopodobnie „na złośc Rosji” przeprowadzać (karkołomne) „tłumaczenia” nazw ukraińskich/rosyjskich na polski za pomocą języka angielskiego. Jak tak dalej pójdzie to tzw. dziennikarze w mediomatołach.pl zaczną pisać zamiast „Moskwa” „Moscow’…

   Polubione przez 3 ludzi

  • Sąd zawsze może zmienić kwalifikację prawną czynu, ale trudno będzie udowodnić tej kobiecie zabójstwo z zamiarem ewentualnym. Zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci jest jak najbardziej zasadny. W tej sprawie należy tez orzec zakaz prowadzenia dzielności gospodarczej przez sprawcę i to dożywotni, a także odszkodowanie na rzecz rodziny zmarłego i to wysokie. Z resztą pańskiej wypowiedzi się zgadzam w całości.

   Polubienie

 14. Taka moja „dygresja” odnosnie tragedii do jakiej doszło w naszym nieszczęsny kraju;
  https://wiadomosci.wp.pl/smierc-blanki-mieszkancy-olecka-przezywaja-tragedie-rodzice-zastepczy-sa-wstrzasnieci-6396504739153537a
  Podobne zdarzenie miało miejsce na Ukrainie gdzie dziecko zabrano, decyzją sądu z patologicznej rodziny i przekazano rodzinie zastępczej, by następnie w wyniku działań „aktywistów” z powrotem je „zwrócić” do „prawdziwych rodziców”. Ci podczas jednej z alkoholowych libacji zamordowali dziecko, a zwłoki spalili w…kuchennym piecu…
  https://www.obozrevatel.com/crime/na-zhitomirschine-roditeli-sozhgli-v-pechi-5-letnyuyu-doch.htm
  To jest właśnie jeden z „powodów” dla których ukraińscy „gastarbeiterzy” tak doskonale czują sie w naszym nieszczęsnym kraju…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Czują się tu po prostu jak w swojej pokręconej krainie.

   I im się nie dziwię, bo ukrainizacja z tego co pozostało jeszcze z Polski idzie pełną parą i nie dość tego gwałtownie przyspiesza za tego rządu.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.