Wojna domowa na Ukrainie 29.06.2019r.- 1483 dzień od nowego rozejmu.


„Znaczna część prac nad realizacją projektu już jest wykonana. Razem z naszymi partnerami europejskimi jesteśmy przekonani, że projekt zostanie doprowadzony do pomyślnego zakończenia”– poinformował wczoraj (28 czerwca) szef rosyjskiego „Gazpromu”, Aleksiej Miller podczas dorocznego spotkania akcjonariuszy gazowego potentata w Petersburgu.

Miller podkreślił, że budowana nowa nitka gazociągu „Nord Stream” jest to dochodowy projekt biznesowy, korzystny dla akcjonariuszy, budujących go firm, jak i również dla odbiorców gazu. Zwrócił też uwagę na fakt, że prace wykonawcze posuwają się zgodnie z założonym planem dzięki czemu część wykonawcza „Nord Stream 2” jest już zrealizowana w około 60 procentach. Takie tempo prac jest możliwe dzięki temu, że średnia prędkość układania na dnie Bałtyku rurociągu wynosi 3 km na dzień.

Miller zapewnił, że niezależnie od wariantu przebiegu trasy „Nord Stream 2” przez wody terytorialne Danii, do budowy tego odcinka trzeba najwyżej pięciu tygodni. Jednak władze krajów sceptycznie nastawionych do budowy „Nord Stream 2” oceniają, że gazociąg może zostać oddany do użytku dopiero w połowie przyszłego roku.

Według planów „Nord Stream 2” ma zostać uruchomiony najpóźniej w połowie grudnia 2019 roku, bo od 1 stycznia 2020 roku wygasa kontrakt pomiędzy Rosją i Ukrainą na tranzyt gazu do państw europejskich przez terytorium Ukrainy.

„Nord Stream 2” to projekt liczącej 1200 km dwu nitkowej magistrali gazowej przez Morze Bałtyckie z Ust-Ługi w Rosji do Greifswaldu w Niemczech. Gazociągiem tym planuje się przesyłać do 55 mld metrów sześciennych gazu rocznie. Partnerami „Gazpromu” w projekcie są zachodnie firmy energetyczne: austriacka „OMV”, niemieckie „BASF-Wintershall” i „Uniper”, francuska „Engie” oraz brytyjsko-holenderska spółka „Royal Dutch Shell”. Projektowi sprzeciwiają się Stany Zjednoczone oraz będąca pod ich wpływem Polska wraz z krajami byłych republik nadbałtyckich, a także Ukraina, która w przypadku niepodpisania z „Gazpromem” nowej umowy straci około 3,5 mld dolarów rocznie z tytułu tranzytu rosyjskiego gazu na Zachód..

Nie przypadkowo, dzień przed spotkaniem akcjonariuszy „Gazpromu” w Petersburgu, komitet spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA jednogłośnie przyjął projekt ustawy o ochronie bezpieczeństwa energetycznego Europy, która przewiduje sankcje za budowę bałtyckiego gazociągu „Nord Stream 2” z Rosji do Niemiec.

„Jednogłośną decyzją te inicjatywy zostały skierowane do rozpatrzenia przez plenum Izby Reprezentantów”– poinformował po przedwczorajszym głosowaniu Eliot Engel, przewodniczący komitetu spraw zagranicznych Izby Reprezentantów.

Projekt ustawy „O ochronie bezpieczeństwa energetycznego Europy” zgłosił dwa tygodnie temu republikański kongresmen Adam Kinzinger.

Projekt tej ustawy dotyczy tego, że „prezydent USA będzie mógł nałożyć sankcje na specjalistyczne statki” zajmujące się układaniem dla „Gazpromu” gazociągów „Nord Stream 2” przez Morze Bałtyckie i „Turkish Stream” przez Morze Czarne. Dodatkowo sankcje te mogą być nałożone na firmy ubezpieczające te statki.

Ustawa o sankcjach za udział w budowie „Nord Streamu 2” powinna zyskać jeszcze wsparcie w Senacie USA. Już w maju republikańscy senatorowie Ted Cruz, John Barrasso i Tom Cotton oraz demokratyczna senator Jeanne Shaheen złożyli projekt takiej samej ustawy jak przyjęty teraz przez komitet Izby Reprezentantów.

https://www.facebook.com/andriy.kobolyev

„Jest szansa, że projekt zostanie przegłosowany w Senacie i podpisany przez prezydenta USA już w sierpniu”– napisał na Facebooku Andrij Kobolew, szef ukraińskiego koncernu gazowego „Naftohaz”.

I to jest ostatnia deska ratunku dla firmy której szefuje Kobolew. Z tym, że jego nadzieje są płoche, bo „Nord Stream 2” i tak zostanie dokończony i płynąć będzie nim gaz, omijając terytoria krajów wspierających politykę amerykańską w Europie Środkowo-Wschodniej.

Reszta to są tylko miraże.

Chodzi o to, że także wczoraj szefostwo szwajcarskiej spółki realizującej budowę „Nord Stream 2”wycofało wniosek dotyczący trasy gazociągu przez duńskie wody terytorialne na południe od Bornholmu, kończąc tym samym trwającą ponad 2 lata procedurę. Oficjalne pismo z powiadomieniem przekazano Duńskiej Agencji Energii (Danish Energy Authority- DEA).

„Czuliśmy się zobowiązani do podjęcia tego kroku, ponieważ w ciągu ponad dwóch lat od złożenia tego wniosku były duński rząd nie dał żadnych wskazówek, co do podjęcia decyzji. Ale zarówno ‚Nord Stream 2’ jak i nasi inwestorzy potrzebują pewności prawnej i ochrony uzasadnionych oczekiwań, co oznacza przejrzysty i przewidywalny proces decyzyjny, zwłaszcza w kontekście zaawansowanego postępu budowlanego w wodach czterech innych krajów, przez które ciągnie się rurociąg”– wyjaśnił Matthias Warnig, prezes „Nord Stream 2 AG”.

Wniosek ten został wycofany, gdyż w między czasie procedura postępowania z wnioskiem o trasę na północny zachód od Bornholmu została zakończona i w tym czasie wykazano, że wszystkie warunki techniczne i środowiskowe mogą zostać spełnione, a zgoda na trasę przewidziana przez UNCLOS (https://www.un.org/depts/los/convention_agreements/texts/unclos/UNCLOS-TOC.htm) może zostać udzielona. Wniosek dotyczący południowo-wschodniej części Bornholmu jest nadal rozpatrywany, ale przeprowadzone ostatnio konsultacje społeczne również nie wykazały istotnych problemów środowiskowych i technicznych. W związku z tym „Nord Stream 2” koncentruje się teraz na tych dwóch trasach konstruktywnie współpracując z władzami duńskimi, aby zapewnić terminową zgodę na trasę na szelfie kontynentalnym.

Obie te trasy przebiegają w duńskiej wyłącznej strefie ekonomicznej poza duńskimi wodami terytorialnymi. W związku z tym zgoda duńskiego MSZ nie jest wymagana, zaś podjęcie decyzji o wyrażeniu zgody na trasę podlega wyłącznie otwartemu procesowi rozpatrywania zgodnie z Konwencją Narodów Zjednoczonych o prawie morza, znaną jako UNCLOS, zgodnie z którą duńskie władze muszą zezwolić na układanie rur, biorąc pod uwagę środowisko i bezpieczeństwo ruchu statków.

https://www.nord-stream2.com/media-info/news-events/nord-stream-2-withdraws-the-2017-territorial-waters-route-application-in-denmark-130/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Konwencja_Narod%C3%B3w_Zjednoczonych_o_prawie_morza,

https://en.wikipedia.org/wiki/United_Nations_Convention_on_the_Law_of_the_Sea,

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2019-02-21/ta-umowa-rozwiaze-40-letni-spor-z-dania-to-przyklad-porazki-negocjacyjnej/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały na donieckim odcinku frontu, przy użyciu: czołgów (7 wystrzałów), ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (39 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (96 min) i 82 mm (61 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (42 wystrzały), wyrzutki sterowanych rakiet przeciwpancernych PTUR-1 (1 rakieta), działek przeciwlotniczych ZU-23-2 (150 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (189 granatów) i SPG-9 (6 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 28 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki ((osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz Żeleznaja Bałka i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (teren lotniska i jego okolice, w tym serwis „Volovo-Center” i wieś Żabiczewo oraz osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, a także Wasilewka, Mineralnoje, Jasinowata i Spartakus) i południowy odcinek frontu (Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

W wyniku ukraińskiego ostrzału terytorium DRL, w ciągu minionej doby spadło 591 pocisków (wobec 744 z dnia poprzedniego), co doprowadziło do zranienia dwóch osób: kobiety i mężczyzny po ostrzelani bloku przy ulicy Kosariewa nr. 84 na osiedlu mieszkaniowym kopalni Trudowskaja oraz czterech kolejnych domów znajdujących się przy ulicy Watutina nr. 4A, 6A i 10A oraa 10B w Komiternowie, a także dodatkowo jeszcze dwa domy przy ulicy Achmatowej nr. 102 i 112 w tej samej miejscowości. Poza tym z kierunku miejscowości Kamienka z użyciem wyrzutni przeciwpancernych rakiet kierowanych PTUR-1 został ostrzelany Rejonowe Centrum Pomocy Społecznej w miejscowości Jasinowata koło Doniecka.

Natomiast minionej doby na ługańskim odcinku frontu było wyjątkowo spokojnie i nie odnotowano tam ani jednego naruszenia warunków rozejmu przez

ukraińskich żołnierzy.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 29 червня 2019 року.

28 червня збройні формування Російської Федерації 32 рази порушили режим припинення вогню. З них 16 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 13 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї;
поряд ОПИТНОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм;
три рази неподалік АВДІЇВКИ – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем;
тричі поряд ВОДЯНОГО – зі станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
два рази неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;

в районі населеного пункту ПІСКИ – з автоматичного гранатомету;
поряд ТАЛАКІВКИ – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї
околиці МАР’ЇНКИ – з 82 мм міномету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 19 разів:
район населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ – з міномету калібру 120 мм;
тричі поблизу КРИМСЬКОГО – з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
чотири рази поряд НОВОЛУГАНСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
чотири рази околиці ПІВДЕННОГО – з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік ТРАВНЕВОГО – зі станкового протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
район населеного пункту ЗОЛОТЕ-4 – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд СВІТЛОДАРСЬКА – з мінометів калібру 82 мм, станкового протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
околиці ЗАЙЦЕВОГО – з автоматичних гранатометів;
двічі неподалік ЛУГАНСЬКОГО – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу населеного пункту НИЖНЬОТЕПЛЕ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
За минулу добу втрат серед українських військовослужбовців немає. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 28 червня трьох окупантів знищено, та ще трьох поранено.
Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм;
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 29.06.2019r.- 1483 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie wczorajszego spotkania Putin – Trump podczas szczytu G20 w japońskiej Osace. Prezydent USA miał wyrazić swoje zadowolenie nazywając spotkanie „doskonałym”, a rosyjskiego prezydenta Władimira Putina „niezwykłym człowiekiem”;
  https://strana.ua/news/208815-posle-vctrechi-g20-tramp-nazval-putina-neobychnym-chelovekom.html
  Z kolei na Ukrainie ‚wrzask i harmider” o tym że „rozmawiano o Ukrainie bez jej udziału”, a Poroch nawet się żalił ze „Nikt najpierw nie zadzwonił do Kijowa”;
  https://www.dialog.ua/ukraine/182437_1561788148
  https://ukraina.ru/sn/20190629/1024078933.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ciekawostka na temat ukraińskiej konstytucji. Przedstawiciel prezydenta Ukrainy w Radzie Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefanczuk stwierdził „Dzisiaj doszliśmy do sytuacji, w której nie mamy jedynego prawdziwego prawnie zinterpretowanego tekstu Konstytucji. Jest to wynikiem niewyważonej, niezweryfikowanej i nieplanowanej pracy Rady Najwyższej, co doprowadziło do tego, że państwo świętujące Dzień Konstytucji nie ma ani jednego jednolitego tekstu Konstytucji” 🙂
  https://interfax.com.ua/news/political/596396.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W temacie wstępniaka
  Polskie (?) media alarmują, że Rosja szykuje się do „wojny gazowej” z Ukrainą. Zwiększono sprzedaż surowca, kraje europejskie wcześniej niż zwykle rozpoczęły gromadzenie gazu na sezon 2019/2020.
  W dodatku podziemne magazyny odbiorców (min na Węgrzech) mają być zapełnione w 100% PRZED wygaśnięciem umowy z Ukrainą.
  To daje dodatkowy czas „Gazpromowi” na ukończenie i NSII i uruchomienie całej infrastruktury technicznej. Pomimo zapewnień Kremla-rzeczywiście uruchomienie Turkich Stream i NSII doprowadzi do znaczącego spadku tranzytu gazu przez Ukrainę. Możliwości negocjacyjne Kijowa są coraz mniejsze. Berlin i Paryż szukają zbliżenia z Rosja i jak udowodniły ostatnie głosowania w Radzie Europy są gotowe sprzedać Ukrainę za garść srebrników.
  http://wyborcza.pl/7,155287,24874818,wegry-ulatwia-rosji-gazowa-wojne-z-ukraina.html
  http://wyborcza.pl/7,155287,24923468,rosjanie-juz-latem-szlifuja-plany-wojny-gazowej-i-zapowiadaja.html
  Sprzeciw Polski i krajów bałtyckich na niewiele się zda. „Warszawa” obmyśliła kilka niedogodności dla Gazpromu (oddanie 80% spornych wód terytorialnych Dani jakoś dziwnie zbiega się z wydłużeniem pozwolenia NSII prze wody tego kraju) oraz planuje w ramach „planowanego remontu” zamkniecie gazociągu Jamal I. Te jednak niedogodności mogą nie wystarczyć by powstrzymać Rosję. Tym bardziej, że jak podkreślił juz wcześniej mania, wszystkie przeszkody można obejść pompując w projekt więcej kasy.
  W ten sposób można zwiększyć szybkość układania rur- nowe statki specjalistyczne i praca 24/7. Przedłożyć czas budowy-sprzedaż gazu po okazyjnej cenie krajom UE przed sezonem grzewczym.
  Martwi mnie to, że jeśli Rosja odniesie w tej kwestii całkowite zwycięstwo to koszt utrzymania Ukrainy min zapewnienia jej dostaw gazu spadnie na Polskę.
  Sama budowa potrzebnej infrastruktury technicznej to kwoty rzędu setek milionów złotych.

  Polubione przez 3 ludzi

  • „W ten sposób można zwiększyć szybkość układania rur- nowe statki specjalistyczne i praca 24/7”- to wszystko już jest uruchomione i na tym finito. Nic się więcej nie da przyspieszyć.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. OT zza Oceanu. Pojawiły się informacje o kolejnych problemach amerykańskiego koncernu ‚Boenig” Departament Sprawiedliwości USA zażądał dokumentów dotyczących produkcji 787 Dreamliner w zakładach koncernu w Karolinie Południowej. Podobno prokuratorzy federalni podejrzewają „Boeniga” o „dziadowską prace ” [shoddy work] 🙂 podczas montażu w tych zakładach kolejnych samolotów;
  https://www.seattletimes.com/business/boeing-aerospace/federal-prosecutors-issue-subpoena-for-boeing-787-dreamliner-records/

  Polubione przez 3 ludzi

  • A jest sens tłumaczyć upadlińskie kłamstwa ? Jeśli Ci bardzo zależy na poczytaniu bzdur to chyba nie jest problemem metodą „kopiuj – wklej” w translator googla wrzucić ukraiński tekst ?

   Polubione przez 4 ludzi

  • Dzięki serdeczne za zwrócenie uwagi na to, że relacje biura prasowego oперацi об’єднаних сил, nie są przeze mnie tłumaczone.

   Otóż, przy tej okazji wytłumaczę ten fakt.

   Otóż, uważając, że naród ukraiński jest tak nam bardzo bliski (a przynajmniej tak deklarują władze obu od wieków zaprzyjaźnionych krajów), iż nie można sobie pozwolić na to, aby nie nauczyć się jego pięknej mowy- dialektu pogranicza (u’kraja- jak to drzewniej w Polsce i na Rusi mówiono).

   Tak więc, choćby te codzienne relacje działu prasowego oперацi об’єднаних сил, niech będą poświęcone nauce i obycia się z tym językiem.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Tymczasem jeden z czterech uwolnionych dzięki mediacji ukraińskiego polityka Wiktora Miedwiedczuka ukraińskich „jeńców” poinformował ze na dom w którym przebywał wraz z rodzicami po swoim powrocie, napadła „grupa zamaskowanych ludzi z bronia automatyczną”, którzy przeskoczyli przez płot, „staranowali” jego ojca próbujacego ich zatrzymać i dopiero po tym wylegitymowali sie jako…funkcjonariusze SBU. Następnie były „jeniec” został wywieziony do pobliskiej siedziby ukrobezpieki gdzie przetrzymano go do 4:00 czasu miejscowego, a następnie wywieźli go na przesłuchanie na policję oraz do prokuratury wojskowej…
  https://strana.ua/news/208851-k-dmitriju-velikomu-osvobozhdennomu-iz-plena-nochju-nahrjanula-sbu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Pojawiły sie informacje że mołdawski oligarcha Wladimir Płachotniuk (bliski przyjaciel Poroszenki) zbiegły niedawno z Mołdawii po tym jak wraz ze swoimi „ludźmi” próbował przejąć władzę w tym państwie, przebywa najprawdopodobniej na terytorium USA. Ambasador USA w Mołdawii w wywiadzie dla mołdawskich mediów miał wyrazić opinie ze jeżeli obecne władze Mołdawii wystapia o ekstradycję Płachotniuka to władze USA „zapewne się do tego przychylą”, dodał jednak że „nie ma pojęcia gdzie obecnie może przebywać Płachotniuk”;
  https://strana.ua/news/208863-oliharkha-plakhotnjuka-mohut-ekstradirovat-v-moldovu-esli-vlast-poshlet-zapros.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Wybaczcie wulgaryzm, ale samo się ciśnie na usta. Pierdolony Youtube zablokował kanał Sławomira Słowianina rzekomo z powodu „szerzenia nienawiści”. Brak słów…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem japoński koncern ‚Mitsui” poinformował o „wejściu” w rosyjskim projekcie „Arktic LNG 2’, drugiego obok „Jamał LNG” zakładu, który będzie produkował skroplony gaz ziemny na eksport. Zgodnie z zawartą umowa Japończycy maja zakupić 10 % akcji spółki NOVATEK która zarządzać ma „Arctic LNG2”;
  https://ria.ru/20190629/1556043274.html
  http://www.jogmec.go.jp/english/news/release/news_03_000009.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze oraz SBU pochwaliło się zatrzymanie na ukraińskim Zakarpaciu największej w historii Ukrainy partii „lewych” papierosów, które miały nielegalnie wjechać na terytorium Ukrainy „z innych krajów”. Według przekazanych przez ukraińskie służby suma skonfiskowanego towaru to około 70 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/208902-foto-i-video-hbr-i-sbu-na-zakarpate-nashli-krupnejshuju-partiju-kontrabandnykh-siharet-na-70-mln-hrn.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukraiński portal „Strana.ua” poinformował że „autorytet kryminalny” (z ros. wor w zakonie) z Dniepra, „partner biznesowy” Poroszenki, Aleksandr Pietrowski który miał być głównym „sponsorem” przyznanego samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola tzw. tomosu (po prostu miał go kupić) i którego można było widzieć „rozmodlonego” w towarzystwie Poroszenki w cerkwi, teraz „udziela się” w…głownej synagodze Dniepra paradując w „kipie” i czytając torę (zdjęcia w linku)…
  https://strana.ua/news/208907-novosti-dnepra-aleksandr-petrovskij-prinjal-uchastie-v-napisanii-tory.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Swoją droga Liaszko zachował się wyjątkowo niepatriotycznie. Swoją burzliwa przemową, która podniosła jego ugrupowaniu notowanie w sondażach przyznał że w na Donbas przerzucane są/montowane grupy dywersyjne z Ukrainy.

   Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.