Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2019r.- 1484 dzień od nowego rozejmu.


W Donbasie idzie nowe.

W piątek, 28 czerwca szef ukraińskiej delegacji w Trójstronnej Grupie Kontaktowej (TGK), Leonid Kuczma złożył roboczą wizytę w obwodzie ługańskim. Głównym celem jego wizyty była ocena stanu rzeczy bezpośrednio na linii kontaktowej w rejonie Stanicy Ługańskiej, gdzie zgodnie z decyzją ramową TGK należy wreszcie zakończyć wycofywanie sił i środków na mocy porozumienia z 2016 roku.

„Zdecydowanie podkreślam: Ukraina idzie w kierunku pokoju, nie tracąc przy tym żadnego ze swoich interesów narodowych. Zachowanie życia każdego ukraińskiego żołnierza i każdego cywila na terytoriach pierwszej linii jest jednym z najważniejszych i priorytetowych interesów narodowych. Podobnie jak nasza integralność terytorialna”– powiedział na zakończenie swej wizyty w Stanicy Ługańskiej na briefingu dla mediów, Leonid Kuczma.

Zgodnie z decyzją ramową strony przeciwne powinna wyjść poza linię określoną w Memorandum z dnia 19 września 2014 r., a w szczególności usunąć fortyfikacje w pobliżu ukraińskiej części punktu kontrolnego „Stanica Ługańska”. W 2016 r. Ukraińscy żołnierze w ramach prowadzonej wówczas tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) zajęły to terytorium wbrew porozumieniom mińskim.

Podczas wizyty w rejonie Stanicy Ługańskiej Leonida Kuczmy, dowódca Operacji Połączonych Sił (OPS), generał porucznik Aleksander Sirski poinformował go o sytuacji w strefie działania OPS jako całości oraz o działaniach sił zbrojnych Ukrainy na obszarze Stanicy Ługańskiej w kontekście wdrażania decyzji ramowej TGK, podjętej na ostatnim jej spotkaniu w Mińsku.

Leonid Kuczma rozmawiał także z żołnierzami, którzy służą w oddziałach podległych dowództwu OPS oraz z funkcjonariuszami Straży Granicznej, którzy pełnią służbę na punkcie kontrolnym „Stanica Ługańska”, a także mieszkańcami i przedstawicielami władz lokalnych. Kuczma podkreślił, że jego wizyta w regionie Ługańskim związana jest wyłącznie z jego funkcją szefa ukraińskiej delegacji do TGK. Leonid Kuczma poinformował także o tym, że zgodnie z decyzją prezydenta, na początku przyszłego tygodnia do miejscowości Stanica Ługańska przyjedzie specjalna komisja rządowa, której zadaniem będzie określenie listę problemów społeczno-gospodarczych tego frontowego terytorium i przedstawienie sposobów ich rozwiązania. Oczywiście tylko w tej części Ługańszczyzny, która znajduje się pod kontrolą ukraińskich wojsk Operacji Połączonych Sił. Ludność i jej los, w pozostałej części Donbasu, ich już nie interesuje. Tym sposobem, dzień po dniu, miesiąc po miesiącu, i rok po roku, podział społeczeństwa Ukrainy pogłębia się; na tych właściwych i tych, którym nie przysługują żadne prawa.

I jak tu można mówić o jakiejś integracji?

Dlatego też, dostrzegając problem braku dotychczas jakichkolwiek realnych działań, ze strony ukraińskich władz w kierunku przywrócenia pokoju na południowym-wschodnie kraju, przywódcy odpowiedzialni za utrzymanie światowego pokoju i bezpieczeństwa narodowego, czyli uczestniczący w szczycie państw G-20 w japońskiej Osace, z grupy normandzkiej (Niemcy, Francja i Rosja), postanowili po długiej przerwie przywrócić jego działanie.

Na konferencji prasowej, po spotkaniu z niemiecką kanclerz, prezydent Rosji, Władymir Putin powiedział, że podczas negocjacji z Merkel omówiono prace w „formacie normańskim”, dodając, że „zgodziliśmy się, że będziemy korzystać z tego formatu w przyszłości”.

Rosyjski prezydent podkreślił, że konieczne jest wykorzystanie wszystkich dostępnych instrumentów niezbędnych do rozwiązania wewnętrznego konfliktu ukraińskiego. „Jednym z nich jest ‚format normański’”– dodał Putin.

Wyjaśniając co było poruszane z Angelą Merkel, poinformował o tym, że udało się uzgodnić terminy, w jakiej kolejności przeprowadzone mają zostać konsultacje przywódców Niemiec, Francji i Rosji, a dopiero po tym ma dość do spotkania z czwartym partnerem „formatu normandzkiego”. Putina zapewnił przy tym, że doradcy przywódców trójki państw, a także ich resorty spraw zagranicznych, wyrazili już na to swoją zgodę.

Jak widzimy, Ukraina dostanie gotową receptę, a co z tym zrobi to już jej sprawa. Na pewno na jej niekorzyść będzie grały rolę, dalsze jej wybiegi, pozorowanie dialogu oraz zwykłe sabotowanie porozumień mińskich.

Dlatego też, sygnałem nowego podejścia jest fakt wycofania wreszcie swoich żołnierzy przez ukraińskie dowództwo Operacji Połączonych Sił z rejonu punktu kontrolnego Stanica Ługańska.

Dodam, że w Osace z grubsza uzgodniono już termin najbliższego spotkania ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony krajów uczestniczących w „formacie normańskim” (Rosja, Niemcy, Francja, Ukraina).

https://www.president.gov.ua/ru/news/kerivnik-ukrayinskoyi-delegaciyi-v-tkg-leonid-kuchma-vidvida-56109,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał terytorium DRL, w godzinach pomiędzy 06:10, a 21:45, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (26 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (46 min) i 82 mm (59 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (20 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (30 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (64 granaty), SPG-9 (9 granatów) i RPG-7 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 26 naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (teren osiedli mieszkaniowych przy kopalni im. Izotowa i kopalni 6/7 oraz Zajcewo i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo, terminal lotniska oraz teren serwisu „Volvo-Center”, a także Wiesiełoje, Wsilewki, Aleksandrowki, Staromichajłowki i Spartakus) oraz południowy odcinek frontu (Sachanka i Dzierżyńskoje).

Łącznie minionej doby na donieckim odcinku frontu w wyniku ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadły 284 pociski (wobec 519 z dnia poprzedniego), w wyniku czego ostał uszkodzony dom na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni Izotowa- na obrzeżach Gorłówki, przy ulicy Tuszyńskiej nr. 6/1 oraz dom jednorodzinny znajdujący się w miejscowości Zajcewo przy ulicy Brusiłowa nr. 30.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 30 червня 2019 року.

29 червня збройні формування Російської Федерації 31 раз порушили режим припинення вогню. З них 15 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 18 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу ГРАНІТНОГО – з мінометі калібру 120 мм;
тричі поряд ОПИТНОГО – з мінометів калібру 120 мм, протитанкових керованих ракет, гранатометів різних систем;
неподалік ПІСОК – з гранатометів різних систем;
два рази в районі населеного пункту ВОДЯНЕ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
околиці АВДІЇВКИ – зі станкового протитанкового гранатомету;
двічі неподалік ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм;
два рази поряд КРАСНОГОРІВКИ – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
околиці ТАЛАКІВКИ – з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
в районі населеного пункту НОВОСЕЛІВКА ДРУГА – з мінометів калібру 120 та 82 мм;
поряд КАМ’ЯНКИ – з міномету калібру 120 мм;
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з ручного протитанкового гранатомету;
околиці ШИРОКИНОГО – зі станкового протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
район населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 13 разів:
двічі поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 мм, автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
чотири рази околиці МАЙОРСЬКА – з мінометів калібру 120 мм, гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
п’ять разів неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поряд ЗАЙЦЕВОГО – з мінометів калібру 82 мм;
район населеного пункту ЗАЛІЗНЕ – з протитанкового ракетного комплексу.
В результаті ворожих обстрілів один український військовослужбовець отримав поранення, ще один бойову травму. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 29 червня двох окупантів знищено, та одного поранено.
Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – з мінометів калібру 120 мм;
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”
<

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła

26 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.06.2019r.- 1484 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tak jak wczoraj napisałem „US Donald” zaczaił sie na „Małego Kima” który akurat przechodził sobie obok tzw. strefy zdemilitaryzowanej na granicy państw koreańskich…
  https://www.thehindubusinessline.com/news/world/e2d5ik/article28234069.ece/alternates/FREE_615/trump-kimjpg
  Podobno nawet pobiegł za nim do Korei Płn 🙂
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/donald-trump-spotkal-sie-z-kim-dzong-unem/46bs2t5

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Odnośnie wczorajszego zatrzymania przez SBU jednego z ukraińskich „jeńców” zwolnionych dzieki rozmowom jaki prowadził ukraiński polityk Wiktor Miedwiedczuk z liderami republik z Donbasu. Tak jak napisał RedNacz zatrzymanie ma związek z tym ze ów „jeniec” wcześniej zdezerterował z ukraińskiej armii, za co był oficjalnie poszukiwany…
  https://strana.ua/news/208924-v-sbu-pokazali-kak-peredali-odnoho-iz-osvobozhdennykh-iz-plena-ldnr-voennoj-prokurature.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Trwa w najlepsze konflikt w tzw. Kosciele Prawosławnym Ukrainy, powołanym samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola. Tzw. patriarcha kijowski Filaret który dokonał w nim faktycznego rozłamu oskarżył jego lidera tzw. metropolitę Epifaniusza o to ze jest „nieślubnym dzieckiem” (czyli tzw. bękartem) jednego z wyższych duchownych podległego Filaretowi tzw. patriarchatu kijowskiego, zmarłego w 2005 roku metropolity Daniły…
  https://strana.ua/news/208931-filaret-zajavil-chto-epifanij-nezakonnyj-syn-pokojnoho-mitropolita-chokaljuka.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Były ‚sotnik kijowskiego majdanu” i „witiran ATU” (który zbiegł skradzionym przez siebie samochodem osobowym z tzw. kotła iłowajskiego), a obecnie (jeszcze) ukraiński parlamentarzysta Wołodymyr Parasiuk, zapowiedział ze pomimo tego że ukraińska Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła jego wniosek o rejestracje jako kandydata w wyborach do parlamentu (z powodu tego ze nie dostraczył odpowiednich dokumentów) stwierdził ze pomimo tego dalej będzie zajmować sie polityką;
  https://strana.ua/news/208938-vybory-parasjuk-sdalsja-i-ne-idet-na-vybory-v-verkhovnuju-radu.html
  Ps. Tak „gasną gwiazdy rewolucji godności” do znajomosci z którymi na Ukrainie nikt sie już nie chce przyznawać 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Po prostu Rosja uznała system edukacji w republikach donbaskich za równym temu jaki obowiązuje w szkolnictwie FR. No i stąd ten pierwszy rocznik, którego dyplomy są ważne w Rosji.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 5. Przypomniały o sobie dwa „pajace” ukraińskiej polityki czyli „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ołeh Laszko oraz eksprezydent Gruzji i były gubernator obwodu odeskiego Michel Saakaszwili, które „pożarły” się podczas występu „na żywo” w ukromediach. Zaczeło sie od pieniędzy na „chore dzieci” których „skąpienie” wytknął Laszce Saakaszwili, a ten z kolei „odparował” Saakaszwilemu że „może by tak wrócił na ojczystą Gruzję i zgłosił się do prokuratury która ściga go litem gończym”;
  https://www.obozrevatel.com/politics/saakashvili-i-lyashko-stsepilis-v-pryamom-efire-video-perepalki.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Jeden z ukraińskich historyków ujawniła „haniebną zdradę” jakiej dopuścił się…ukraiński bank centralny emitujac nowe banknoty o nominale 1000 hrywien z wizerunkiem „Małorosjanina” i „zwolennika Stalina” (plus „prekursora” tzw Eurazjatyzmu) uczonego czasów Rosji Carskiej i ZSRR Władimira Wiernadskiego…
  https://from-ua.com/news/499569-on-ne-ukrainec-kto-izobrazhen-na-1000-grivnevoi-kupyure.html
  https://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82adimir_Wiernadski
  Ps. Ciekawe ze wszyscy rozumni „Ukraińcy” wcześniej czy później okazują sie być Polakami, albo Rosjanami z wyboru i przekonania 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

  • Plus w temacie podsumowanie szczytu z ukraińskiego portalu ‚Strana.ua”, czyli dziesięć głównych „rezultatów” toczonych podczas niego rozmów (oczywiscie według portalu);
   1. „Rozejm” w amerykańsko – chińskiej wojnie handlowej
   2. „Dobry nastrój” podczas spotkania
   3. „Spadek” kwestii ukraińskiej na „dalszy plan rozmów”
   4. „Szykowanie się” Zachodu do zniesienia sankcji przeciwko Rosji (przypomniano m.in ostatnie wypowiedzi w tej kwestii premiera Francji oraz p.o. szefowej SPD Manueli Schwesig, obecnej premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego)
   5. „Odprysk” w postaci spotkania Trump – Kim w „strefie zdemilitaryzowanej” pomiedzy państwami koreańskimi
   6.Brak zgody liderów Zachodu w sprawie dalszych posunięć w stosunku do Wenezueli oraz Iranu
   7.”Ostateczne zrzeczenie się” Syrii przez USA na rzecz Rosji oraz Turcji
   8. PODWÓJNE STANDARDY ZACHODU w sprawie „praw człowieka” na przykładzie wspólnego „rodzinnego zdjecia” ze zleceniodawcą zabójstwa saudyjskiego dziennikarza księciem – następca tronu Arabii Saudyjskiej
   9. „Wygaszenie konfliktu” pomiędzy Turcją, a USA w sprawie zakupu rosyjskiego systemu S – 400
   10. Brak zgody w sprawie tzw.globalnego ocieplenia
   https://strana.ua/articles/208865-itohi-sammita-bolshoj-dvadtsatki-v-japonskoj-osake.html

   Polubione przez 4 ludzi

  • Toż to on musiał chyba na tej ściądze opisać z najmniejszymi detalami temat: „Nowożytna historia Europy i Ameryki w latach 1861 – 1911″?

   Pozdrawiam.

   Polubienie

 7. W temacie ujawnionej przez tzw. patriarchę kijowskiego Filareta informacji jakoby zwierzchnik tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy „metropolita” Epifaniusz był „nieślubnym synem” jednego z wyższych duchownych tzw. patriarchatu kijowskiego (stworzonego i rządzonego własnie przez Filareta). Teraz pojawiły sie informacje ze domniemany ojciec Epifaniusza, czyli „metropolita” tzw. patriarchatu kijowskiego Danyło (nazwisko świeckie Czokaliuk) był „serdecznym przyjacielem” Patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który jak wiadomo powołał tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy wbrew opinii praktycznie całego światowego prawosławia;
  https://strana.ua/news/208984-vnebrachnyj-otets-epifanija-byl-druhom-varfolomeja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Artykuł wart przeczytania;
  http://www.mysl-polska.pl/1957
  Cytat „Zarządzająca w Polsce kompradorska, neokonserwatywna prawica po latach błagalnych próśb osiągnęła swój cel: waszyngtoński protektor postanowił wzmocnić swą militarną obecność nad Wisłą i Odrą. Sukces być może połowiczny, wszak przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości chcieli zdecydowanie więcej’

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.