Wojna domowa na Ukrainie 01.07.2019r.- 1485 dzień od nowego rozejmu.


Trwają ostatnie przygotowania przed wydaniem rozkazu rozpoczynającego kolejną wojnę światową.

Od dziś (1 lipca), przez niemal dwa tygodnie- do czwartku 12 lipca, ćwiczyć będą na: lądzie, morzu, przy ujściach rzek, w powietrzu i pod wodą, wspólne siły zbrojne Stanów Zjednoczonych i samoistnej Ukrainy.

Jak podano na stronie Defense Visual Information Distribution Service (DVIDS); ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia „Sea Breeze – 2019” rozpoczną się oficjalnie w Odessie na Ukrainie. Te coroczne ćwiczenia będą tradycyjnie odbywały się na morzu, na lądzie, w powietrzu i pod wodą, ale także po raz pierwszy obejmą one manewry rzeczne. „Sea Breeze”, to według oficjalnego założenia, jest międzynarodowe przedsięwzięcie morskie prowadzone w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie, mające na celu zwiększenie interoperacyjności państw uczestniczących i wzmocnienie bezpieczeństwa morskiego w basenie Morza Czarnego.

Ćwiczenie te obejmują szkolenie, współorganizowane przez US Marine i ukraińską Marynarkę Wojenną, i ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa morskiego i stabilności, wymianę informacji i budowanie pracy zespołowej i wzajemnej współpracy.

„W tym roku ćwiczymy kolejny element bezpieczeństwa morskiego. Już drugi rok planujemy zorganizować międzynarodowe ćwiczenia na Dunaju wraz z naszymi rumuńskimi odpowiednikami. Planujemy również przeprowadzenie kilku wspólnych ćwiczeń patrolowania granic z przedstawicielami straży przybrzeżnej Gruzji w czasie ich wizyty w porcie Odessa”– poinformował szef regionalnej straży przybrzeżnej, Oleh Kostur .

Jak ogłoszono wcześniej, „tegoroczne ćwiczenia wojskowe odbywać się będą się w obwodach: odeskim, mikołajowskim i chersońskim. Ogółem weźmie w nich udział 30 okrętów, 30 samolotów oraz ponad 900 żołnierzy”– poinformowało ukraińskie ministerstwo obrony.

Manewry „Sea Breeze” odbywają się na Ukrainie od 1997 roku. Ich organizatorami są Ukraina i Stany Zjednoczone. Prócz wojsk krajów organizujących ćwiczenia, w tym roku w manewrach uczestniczyć będą także żołnierze z Bułgarii, Rumunii, Turcji oraz Gruzji.

Okręty państw NATO nasiliły swoją obecność na Morzu Czarnym po incydencie, do którego doszło w listopadzie ubiegłego roku w Cieśninie Kerczeńskiej, łączącej Morze Czarne z Morzem Azowskim i kontrolowanej przez Rosjan. Wtedy to, zostały aresztowane załogi ukraińskich trzech statków, które nielegalnie wpłynęły na wody terytorialne FR.

Od niedzieli w porcie wojennym w Odessie cumuje- biorący udział w ćwiczeniach- amerykański niszczyciel „USS Carney”- jednocześnie jest to największa jednostka pływająca uczestnicząca w tegorocznych ćwiczeniach, która jest wyposażona w pociski manewrujące „RGM-109 Tomahawk” oraz od soboty cumuje tam także amerykański okręt transportowo-desantowy „USNS Yuma”.

Na lotnisku wojskowym w Odessie wylądowały także samoloty NATO ze sprzętem i żołnierzami, którzy wezmą udział w manewrach. Jest to amerykański samolot transportowy „C-130J Hercules” oraz brytyjski „A400 Atlas”.

W związku z tym, że amerykański niszczyciel „USS Carney” posiadający broń taktyczną, która może być uzbrojona w głowice jądrowe, zaraz po wpłynięciu na Morze Czarne znalazł się pod obserwacją rosyjskich jednostek pływających Floty Czarnomorskiej:

„Flota Czarnomorska rozpoczęła śledzenie niszczyciela typu ‚Arleigh Burke USS Carney’ amerykańskiej marynarki wojennej natychmiast po jego wpłynięciu na Morze Czarne”– podano w komunikacie Narodowego Centrum Zarządzania Obroną Rosji (NCZOR).

Do śledzenia amerykańskich jednostek wojennych wyznaczony został okręt patrolowy Floty Czarnomorskiej „Smetliwyj”, który obserwację prowadzić będzie za pomocą środków elektronicznych i technicznych floty.

Według NCZOR amerykański niszczyciel „USS Carney” wpłynął na wody Morza Czarnego przedwczoraj, tj 29 czerwca, o godzinie 19:20 czasu moskiewskiego.

„Zgodnie z postanowieniami konwencji z Montreux, reglamentującej przepływ przez tureckie cieśniny okrętów wojennych państw nieczarnomorskich, amerykański niszczyciel może przebywać na Morzu Czarnym do 21 dni”– poinformowano w komunikacie NCZOR.

Dodam, że są to jedne z manewrów przygotowujących wojska sojuszu NATO do działań wojennych przeciwko Rosji. Manewry takie mają miejsce co kilka miesięcy na całej długości flanki wschodniej, od jej południowego przyczółka w Gruzji, po przez Morze Czarne, następnie Morze Bałtyckie, aż po najdalej na Wschód wysuniętej części Morza Północnego i granic Finlandii na Północy.

Jak widać zarysowany front przebiega bardzo szeroką linią. I dlatego też, rosyjskie władze i dowództwo wojskowe, bardzo poważnie bierze pod uwagę zagrożenia jakie stwarzają dla bezpieczeństwa terytorialnego FR, te ćwiczenia Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Ćwiczenia te dowodzą, że Zachód, który został zdominowany przez światowego hegemona, przyjął strategię, bezpośredniego uderzenia na Rosję. Co jest szaleństwem samym w sobie, a unicestwieniem dla Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, które stały by się bezpośrednim miejscem jądrowego konfliktu pomiędzy mocarstwami.

Dlatego też, nigdy nie wolno do tego dopuścić.

Nami powinny kierować tylko te słowa:

„Niech na całym świecie wojna,
byle polska wieś zaciszna,
byle polska wieś spokojna.”
(Postać: Dziennikarz, Opis: do Czepca.
Źródło: akt I, scena 1, dramat „Wesele” autorstwa Stanisława Wyspiańskiego z 1901 roku
)

Bo przyszła wojna światowa między mocarstwami, to: nie nasze zabawki, nie nasza piaskownica, nie nasz biznes, nie nasza polityka, i nie nasza polska racja stanu.

https://112.international/politics/uss-carney-enters-black-sea-waters-for-sea-breeze-2019-drills-41218.html,

https://fresheyeblog.wordpress.com/2019/06/28/sea-breeze-2019/,

https://dpsu.gov.ua/ua/news/%20video%20-na-pochatku-lipnya-v-ukraini-rozpochnutsya-ukrainsko-amerikanski-navchannya-si-briz-2019/,

https://112.international/politics/uss-carney-enters-black-sea-waters-for-sea-breeze-2019-drills-41218.html,

https://en.wikipedia.org/wiki/USS_Carney,

https://pl.wikipedia.org/wiki/UGM-109/RGM-109_Tomahawk,

https://en.wikipedia.org/wiki/USNS_Yuma_(T-EPF-8),

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lockheed_C-130_Hercules,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Airbus_A400M,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Niszczyciele_rakietowe_projektu_61,

https://pl.wikiquote.org/wiki/Wesele_(dramat).

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały między godziną 04:50 a 22:30, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (140 pocisków), moździerzy kaliber 120 (169 min) i 82 mm (44 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (70 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (94 granaty)i SPG-9 (15 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 27 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ukraiński ostrzał prowadzony był w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7 oraz wieś Michajłowka), okolice i obrzeża Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja i teren lotniska oraz Wiesiełoje, Spartakus, Jasinowata i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Sachanka, Zajczenko, Leninskoje, Krasnoarmieńskoje i Oktiabr).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 524 pociski (wobec 284 z dnia poprzedniego).

Jak na razie zgłoszono uszkodzenie jednego budynku gospodarczego.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze minionej doby przeprowadzili ostrzał przy użyciu ręcznego granatnika RPG-7 (4 granaty) i broni maszynowej z kierunku Krimskoje (22:35) w stronę Prisziba, w ten sposób 1 raz naruszając warunki rozejmu.

Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 1 липня 2019 року.

30 червня збройні формування Російської Федерації 23 рази порушили режим припинення вогню. З них 12 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 19 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
чотири рази поблизу МАР’ЇНКИ – з мінометів калібру 120 та 82 мм, автоматичних гранатометів, озброєння БМП;
поряд ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
неподалік ШИРОКИНОГО – з автоматичних гранатометів;
в районі населеного пункту ОПИТНЕ – з мінометів калібру 82 мм та озброєння БМП;
околиці ПАВЛОПІЛЯ – зі станкового протитанкового гранатомету;
двічі неподалік АВДІЇВКИ – з мінометів калібру 82 мм та автоматичного гранатомету;
поряд ПІСОК – зі 120 мм міномету;
околиці ТАЛАКІВКИ – з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм;
в районі населеного пункту ТРОЇЦЬКЕ – зі станкового протитанкового гранатомету;
два рази поряд НОВОТРОЇЦЬКОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, озброєння БМП та стрілецької зброї;
околиці КРАСНОГОРІВКИ – з автоматичного гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
район населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ – зі станкового протитанкового гранатомету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 4 рази:
поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 мм та озброєння БМП;
два рази неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм та автоматичного гранатомету;
район населеного пункту НОВОТОШКІВСЬКЕ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
Впродовж доби втрат серед українських військовослужбовців немає. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 30 червня одного окупанта знищено, та ще одного поранено.
Від початку поточної доби ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА – з мінометів калібру 120 мм;
в районі населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.07.2019r.- 1485 dzień od nowego rozejmu.

 1. Co do koncertu w Doniecku tego młodego artysty to ciekawe czy kolory jego ubioru wyjątkowo nietrafione. Ciekawe czy to było zamierzone czy nie.

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wiesci z „frontu”, ukromedia za tzw. sztabem OZS informują o zniszczeniu „pojazdu sanitarnego” ukraińskiej armii (1 „ukrowojak” został zabity, a 2 rannych). Według tzw. sztabu OZS pojazd „trafiono pociskiem ppanc”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113094-v-zone-oos-podbyt-sanytarnyi-Hummer-est-zhertvy
  Z kolei w okolicy miejscowości Szyrokine eksplodowały, z powodu pozaru łąki, leżące na polach „niewybuchy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113037-na-donbasse-ot-pozhara-sdetonyrovaly-snariady
  A na trasie Awdijewka – Werchniotorećke ostrzelano pojazd ukraińskiej policji raniąc dwóch policjantów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113125-na-donbasse-pry-obstrele-postradaly-dvoe-polytseiskykh

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, w obwodzie zytomierskim zatrzymano ukraińskiego wojskowego który handlował bronia i amunicją które wynosił z jednostki wojskowej w której słuzył;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113077-v-zhytomyrskoi-oblasty-prodavaly-pokhyschennoe-yz-voynskoi-chasty-oruzhye
  Zatrzymano równiez pułkownika ukraińskich sił zbrojnych pracującego dla jednego z departamentów ukraińskiego resortu obrony pod zarzutem „przyswojenia” 5 mln hrywien które miały trafić do ukraińskich zakładów „Antonowa”;
  https://korrespondent.net/business/economics/4113101-polkovnyk-orhanyzoval-skhemu-khyschenyi-na-zavode-antonov-sbu
  I „tradycyjny” juz „temat” na Ukrainie, czyli kolejna dziura na ulicy tym razem w Połtawie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113145-mashyna-provalylas-pod-asfalt-v-poltave

  Polubione przez 4 ludzi

 4. A nowy prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij udał się z wizytą do „banderowskiej” Kanady, gdzie spotkał się m.in ze „specjalnym wysłannikiem Departamentu Stanu USA d/s Ukrainy” Kurtem Volkerem;
  https://strana.ua/news/209076-zelenskij-i-volker-vstretjatsja-2-ijulja-vo-vremja-vizita-prezidenta-ukrainy-v-kanadu.html
  Przedtem zażądał jednak od urzędujacego premiera Ukrainy Hrojsmana, a by ten „ukarał dyscyplinarnie” obecnego szefa MSZ Ukrainy Klimkina, za „całokształt jego dotychczasowej działalności”, a szczególnie za „aferę z ukraińskimi marynarzami”, czyli nie informowanie go tym co się w ich sprawie dzieje;
  https://strana.ua/news/209087-zelenskij-potreboval-u-hrojsmana-nakazat-klimkina-za-narushenie-distsipliny-iz-za-zajavlenij-o-morjakakh.html
  Sam Klimkin z kolei (kolejny juz raz) poinformował że rezygnuje ze stanowiska ministra i odchodzi na „urlop polityczny”;
  https://strana.ua/news/209086-hlava-mid-klimkin-zapisal-video-na-kotorom-zajavil-chto-ukhodit-v-politicheskij-otpusk.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kampania wyborcza na Ukrainie, w Kramatorsku (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) „ukropatrioci” napadli na kandydatkę „prorosyjskiego” ugrupowania „Opozycyjna platforma” i obsypali ja mąką;
  https://strana.ua/news/209015-v-kramatorske-na-kandidata-oppozitsionnoj-platformy-za-zhizn-napali-radikaly-s-mukoj.html
  „Celebryta” Wakarczuk, który chce powtórzyć sukces „celebryty” Zelenskiego, podczas swojego wystepu w Charkowie opowiadał zdziwionej publicznosci że „Rosjanie anektowali rosyjski Krym”. Potem sie tłumaczył ze to był „lapsus językowy”;
  https://strana.ua/news/209085-v-kharkove-vakarchuk-nazval-krym-rossijskim-vo-vremja-emotsionalnoho-vystuplenija-na-stsene.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Parę ciekawostek od przedstawicieli „najbliższego otoczenia” Prezydenta Ukrainy. Przewodniczący Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Ołeksandr Daniłuk określił jako „realne” mozliwośc spotkania pomiędzy Wołodymyrem Zelenskim, a Władimirem Putinem;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4113051-v-snbo-schytauit-realnoi-vstrechu-zelenskyi-putyn
  Z kolei przewodniczący Biura Prezydenta Ukrainy Andrij Bohdan komentujac sprawę remontów ukraińskich dróg stwierdził że trzeba by to tego powołać „drugi rząd” który zajmowałby sie tylko tą sprawą;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113024-dlia-remonta-doroh-nuzhen-svoi-kabmyn-bohdan
  Bohdan miał także zaproponować „kompromisowe” rozwiązanie w sprawie statusu jezyka ukraińskiego, który miałby stać się „językiem regionalnym” a o jego używaniu decydowały by samorządy. Inaczej moze dojść do tego że „Ukraina” bedzie składać się tylko z trzech zachodnich obwodów (czyli tych „prawdziwie ukraińskich”) tarnopolskiego, iwano – frankowskiego i lwowskiego;
  https://strana.ua/news/209041-andrej-bohdan-vystupi-za-russkij-jazyk-v-kachestve-rehionalnoho-na-donbasse.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „trzech zachodnich obwodów (czyli tych „prawdziwie ukraińskich”) tarnopolskiego, iwano – frankowskiego i lwowskiego”- czyli tych, gdzie porozumiewają się gwarą pogranicza.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie marszu ku czci tysiącletniej Ukrainy.
  Jak zauważył w mediach społecznościowych szef Ukraińskiego Komitetu Żydowskiego Eduard Dolinsky, 30. czerwca przypada także rocznica pogromu lwowskich Żydów, który rozpoczął się tego samego dnia, gdy proklamowano banderowskie „państwo”. Podczas tego pogromu ukraińscy nacjonaliści zabili we Lwowie od kilkuset do kilku tysięcy Żydów.
  https://wolna-polska.pl/wiadomosci/ukraina-nadchodzi-czas-barykad-nacjonalisci-urzadzili-we-lwowie-marsz-tysiaclecia-panstwa-ukrainskiego-2019-06

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Wiedziałem, że artykuły są pisane na zamówienie, ale, żeby newsy były publikowane ZANIM się wydarzą to chyba coś nowego 🙂
  cytat z artykułu o wizycie polskiej delegacji w Donbasie w dniu…2.07.2019

  Odpowiedzialny w rządzie za pomoc humanitarną minister Michał Woś rozpoczyna dziś (2.07) dwudniową wizytę w Donbasie na Ukrainie. Polska delegacja odwiedzi między innymi Kramatorsk, Awdijiwkę i Switłodarsk, miejscowości położone tuż przy linii walk między siłami ukraińskimi i wspieranymi przez Rosję separatystami.
  https://polskieradio24.pl/5/1223/Artykul/2333991,Ukraina-polski-minister-ds-pomocy-humanitarnej-z-dwudniowa-wizyta-w-Donbasie

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Zarząd spółki do której należy Huta Częstochowa złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Może to wpłynąć na kilka tysięcy miejsc pracy.
  Jak pisze portal, Hucie Częstochowie zaszkodziła konkurencja w postaci taniej stali importowanej spoza UE i wysokie opłaty naliczane w związku z emisją CO2.
  https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/huta-czestochowa-zmierza-do-upadlosci/
  I skąd ta tania stal dociera…
  https://biznes.interia.pl/makroekonomia/news/polske-zalewa-tania-stal-z-kilku-kierunkow,2573502

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał dekret „O przyznaniu tytułu Bohatera Ukrainy” trzem likwidatorom wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu – Aksiejowi Ananience, Waleremu Biespałowowi,Borisowi Baranowowi, (pośmiertnie) – za bohaterstwo i bezinteresowne działania podczas likwidacji wypadku w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, która miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku.
  Cała trójka, ryzykując życiem, zapobiegła ewentualnej drugiej eksplozji w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Zeszli oni do basenu pod zniszczonym reaktorem i otworzyli zawory odcinające, aby opróżnić go z wody. Dzięki temu udało się uniknąć kontaktu stopionego materiału jądrowego z wodą, w wyniku czego mógł nastąpić powtórny wybuch.
  https://kresy24.pl/zelenski-nadal-tytul-bohatera-ukrainy-trzem-uczestnikom-likwidacji-nastepstw-katastrofy-w-czarnobylu/
  Komentarz: Takich bohaterów Ukraina powinna sobie „szukać”, jeśli władze tego państwa rzeczywiście dążą do pokoju i dobrobytu dla swoich obywateli.

  Polubione przez 4 ludzi

 11. W Kijowie funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego weszli do siedziby kanału TV „Priamoj” należącej do Poroszenki, i zgodnie z nakazem sądowym zajęli znajdujaca sie tam dokumentacje. Jak poinformował ukraiński prawnik Andrij Portnow „wejscie” funkcjonariuszy PBS i zajęcie przez nich dokumentów ma zwiazek z prowadzonym śledztwem przeciwko byłemu prezydentowi Poroszence który podejrzany jest m.in o to że właśnie przy pomocy należących do siebie mediów „prał brudne pieniądze”;
  https://strana.ua/news/209132-obysk-na-kanale-prjamoj-chto-proiskhodit-na-telekanale-prjamoj-1-ijulja.html
  https://strana.ua/news/209155-chto-izjali-na-telekanale-prjamoj-sledovateli-hbr-vo-vremja-obyskov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. W ukromediach pojawiły sie informacje ze za tzw. patriarcha kijowskim Filareretm który dokonał faktycznego rozłamu w tzw. Kościele Prawosławnym Ukrainy stoją politycy z ugrupowania byłej premier Ukrainy Julii Tymoszenko ‚Batkiwszczyna”, m.in jego „interesy prawne” ma reprezentować kancelaria prawnicza powiazana z jednym z parlamentarzystów z „Batkiwszczyny”;
  https://strana.ua/news/209153-filaret-priobshchilsja-podderzhkoj-batkivshchiny.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Haniebna zdrada” byłego tzw. przedstawiciela Prezydenta Ukrainy przy Autonomicznej Republice Krymu Borysa Babina który w wywiadzie w ukromediach przyznał ze Ukraińcy zamieszkujący „okupowany” (wg kijowa) Krym nie chca posyłać swoje dzieci na ukraińskie uczelnie ze względu na tragiczny poziom ich „nauczania”. W wywiadzie stwierdził nawet ze nie posłałby na taka „uczelnie” także własnego dziecka;
  https://www.politnavigator.net/v-kieve-plachutsya-krymchane-ne-khotyat-uchitsya-v-ukrainskikh-vuzakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Tragedia pod Dnieprem, gdzie na placu zabaw eksplodował ładunek wybuchowy (prawdopodobnie granat bojowy) raniąc szóstkę bawiących się na nim dzieci w wieku od 4 do 16 lat (jedno z nich znajduje sie w stanie ciężkim).
  https://korrespondent.net/ukraine/4113374-na-dnepropetrovschyne-na-detskoi-ploschadke-prohremel-vzryv-est-ranenye
  https://strana.ua/news/209196-foto-shestero-detej-pod-dneprom-poluchili-ranenija-v-rezultate-vzryva-hranaty-na-detskoj-ploshchadke.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.