Wojna domowa na Ukrainie 3.07.2019r.- 1487 dzień od nowego rozejmu.


Na mieszkańców donbaskich republik ludowych padł blady strach.

Władze kanadyjskie zamierzają nie wpuszczać do kraju mieszkańców DPR i LPR z rosyjskimi paszportami. Zostało to ogłoszone na konferencji prasowej przez kanadyjską minister spraw zagranicznych, Christię Freeland:

„Kanada podejmie działania w celu zapewnienia, że ​​te paszporty nie będą wykorzystywane do podróży do Kanady. Zachęcamy naszych partnerów do pójścia w ich ślady”.

Zapytana przez jednego z dziennikarzy, jak Kanada zidentyfikuje mieszkańców DPR i LPR, którzy otrzymali rosyjskie paszporty w ramach uproszczonej procedury, Freeland powiedziała, że Ottawa ma takie możliwości. Jednak odmówiła podania szczegółów technicznych.

No i można uznać, że był to jeden z nielicznych sukcesów jakie osiągnął ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski podczas swojej wizyty w Kanadzie.

A poza tym……..tak na prawdę, nie wiadomo jaki cel był tej wizyty.

Może chodziło tu tylko o podtrzymanie więzi kanadyjskiego rządu z władzami z Kijowa po nowym rozdaniu politycznym?

Nic nie wskazuje na to, że osiągnięto poza tym jakieś przełomowe cele.

A więc, z konkretnych spotkań, odnotować należy wspomniane już spotkanie z minister spraw zagranicznych, Christine Freeland, gdzie poza ogólnikami typu; złożone przez Zełenskiego podziękowanie kanadyjskiej minister za konsekwentne i szerokie poparcie Ukrainy w ramach wielostronnych formatów współpracy, szczególnie na poziomie G-7 i ONZ- oczywiście w kontekście konsolidacji międzynarodowej koalicji w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji, czy też wyrażenie nadziei na dalszą współpracę z Kanadą w sprawach integracji euroatlantyckiej Ukrainy.

Kolejnym punktem programu wizyty Zełenskiego w Kanadzie było spotkanie w Toronto z pierwszym zastępcą dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dawidem Liptonem.

Podczas tego spotkania Zełenski podkreślił, że współpraca z MFW pozostaje priorytetem dla ukraińskich władz.

„Chcemy kontynuować nasze relacje z MFW. Podkreślam to”– zapewnił ukraiński prezydent.

Zwrócił on też uwagę, że pomimo to, iż Ukraina osiągnęła stabilność makroekonomiczną, to jest jeszcze za mało:

„Zrobimy wszystko, aby Ukraina rozkwitła”– podkreślił ukraiński prezydent dodając, że rozwój gospodarczy jest ważnym zadaniem dla ukraińskiego rządu.

Zapewnił również, że gwarantuje on niezależność Narodowego Banku Ukrainy.

Szef państwa wyraził nadzieję, że nowy parlament, który zostanie wybrany 21 lipca, będzie popierał reformowanie kraju.

Istotne jest to szczególnie w kontekście tego, że Ukraina zobowiązała się do przeprowadzenia ważnych reform mających na celu zrównoważony rozwój gospodarczy. W szczególności reformę egzekwowania prawa, sektora energetycznego, przeprowadzenia na dużą skalę prywatyzacji majątku państwowego oraz rynku gruntów. Zapowiedział również odwołanie ponad 160 przestarzałych dekretów, które hamują rozwój biznesu na Ukrainie.

Zełenski pochwalił się, że obecnie gospodarka Ukrainy rośnie o 2-3% rocznie, ale mimo wszystko to nie wystarczy, ponieważ społeczeństwo ukraińskie domaga się większego wzrostu gospodarczego.

Na zakończenie spotkania Zełenski zaprosił delegację MFW do odwiedzenia Kijowa w celu osiągnięcia porozumienia roboczego w sprawie nowego programu reform. Prezydent proponuje termin tej wizyty bezzwłocznie po utworzeniu nowego rządu.

„Bezzwłocznie”, to znaczy, że sugeruje on, iż natychmiast po wyborach deputowani Wierchownej Rady wezmą się ostro do roboty, i zrobią w kilka dni więcej, niż poprzednia ekipa w ciągu pięciu lat? To są bajki rodem z kabaretu „Kwartał 95”, a nie realna sytuacja.

W czasie kolejnego spotkania, tym razem z premierem Kanady, Justinem Trudeau, Zełenski stwierdził, że Ukraina jest zainteresowana wzmocnieniem współpracy handlowej, gospodarczej i inwestycyjnej z Kanadą:

„Współpraca handlowa, gospodarcza i inwestycyjna zajmuje ważne miejsce w stosunkach ukraińsko-kanadyjskich. I chcielibyśmy ją wzmocnić. Dlatego nasze kraje będą pracować nad rozszerzeniem zakresu dwustronnej umowy o wolnym handlu na sferę usług i inwestycji”.

Zauważył również, że wraz ze swoim zespołem pracuje nad zapewnieniem jak najlepszych warunków biznesowych na Ukrainie dla firm z Kanady:

„Szczerze witam inwestycje w naszym kraju ze strony kanadyjskich firm, takich jak ‚Brookfield’, ‚TIU’, ‚Black Iron’, ‚Vermilion’. Wczoraj ukraińska firma wraz z kanadyjską ‚Vermilion Energy’ zdobyła prawo do pól naftowych i gazowych ”.

Na zakończenie tego spotkania Zełenski podkreślił, że Ukraina przeanalizuje doświadczenia Kanady w kwestii tworzeniu sprawiedliwego, szczęśliwego i odnoszącego sukcesy kraju.

Prezydent Ukrainy podczas swej wizyty w Kanadzie spotkał się także ze specjalnym przedstawicielem USA ds. Ukrainy, Kurtem Volkerem.

Szef państwa podziękował Kurtowi Volkerowi za wszystko, co robi on osobiście i wraz z administracją prezydenta Donalda Trumpa, aby pomóc Ukrainie.

Zełenski podkreślił, że Ukraina w pełni popiera polityczny i dyplomatyczny sposób rozwiązania konfliktu w Donbasie. Dowodem na to jest wznowienie pracy przedstawicieli Ukrainy w Trójstronnej Grupie Kontaktowej, podjęcia kroków w kierunku rewitalizacji formatu normandzkiego oraz wycofanie wojska i sprzętu z rejonu Stanicy Ługańskiej.

Jednocześnie zwrócił on uwagę na fakt, Rosja nie wykazuje dobrej woli, aby rozwiązać konflikt. W szczególności Federacja Rosyjska nie poparła proponowanego przez Ukrainę „rozejmu zbożowego”, kontynuuje ostrzał, w tym wobec pojazdów medycznych, zaś na „czasowo okupowanym terytorium Donbasu”, wg. Zełenskiego działalność misji monitorującej OBWE jest ograniczona.

Przy okazji okazało się po co, w dniu wyjazdu Zełenskiego do Kanady był potrzebny incydent z jakoby mającym miejsce ostrzelaniem z broni przeciwpancernej ukraińskiego ambulansu wojskowego w okolicy wsi Wodiane- na południowym odcinku frontu donieckiego.

Otóż, okazuje się po dokładnych oględzinach zdjęć z miejsca incydentu, że samochód Humwee, który został ostrzelany, nie był w pełni sprawny, a więc prawdopodobnie był to tylko szkielet samochodu z którego wymontowano wcześniej sprawne części w celu remontu innych tego typu samochodów darowanych przez rząd amerykański ukraińskim siłom zbrojnym. Poza tym, w oficjalnych dokumentach strony ukraińskiej, nie odnotowano tego dnia danych domniemanych ofiar ostrzału.

Prawdopodobne więc jest, że z dala od linii frontu, w bezpieczne miejsce przywieziono zdezelowany egzemplarz wozu bojowego Humwee, po czym wysadzono go zdanie zamontowaną pod nim miną przeciwczołgową.

Tak więc, jest to prawdopodobnie jedna z kolejnych inscenizacji zrobionych przez dowództwo ukraińskiej Operacji Połączonych Sił, w celu osiągnięcia konkretnego zamierzenia propagandowego.

https://www.president.gov.ua/ru,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-u-toronto-proviv-zustrich-iz-pershim-zastupnikom-d-56149,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-ukrayina-ta-kanada-pracyuvatimut-nad-roz-56161,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-proviv-zustrich-z-ministrom-zakordonnih-s-56137,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu, już kolejny dzień utrzymuje się wysoki stopień natężenia działań bojowych podejmowanych przez ukraińskich żołnierzy wobec sił zbrojnych DRL jak i nadal kontynuowany jest ostrzał celów cywilnych.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadzili z przerwami ostrzał w godzinach pomiędzy 00:50, a 22:20, po czym udali się spać.

Ostrzał prowadzili oni przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 (18 pocisków) i 122 mm (32 pociski), moździerzy kaliber 120 (88 min) i 82 mm (39 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (140 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (264 granaty), SPG-9 (14 granatów) i RPG-7 (16 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, przy czym 31 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo Północne), okolice i obrzeża Doniecka (rejon lotniska i okolice serwisu „Volvo-Center” oraz Wasilewka, Jasinowata, Spartakus i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Bezimiennoje, Oktiabr, Komiternowo, Kaczkarskoje, Sosnowskoje oraz Sachanka i Patriotyczeskoje), gdzie ostrzał był najbardziej intensywny oraz dochodziło do bezpośrednich walk.

Łącznie, minionej doby, na terytorium DRL spadło 670 wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy pocisków (wobec 501 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch domów jednorodzinnych w miejscowości Zajcewo, znajdujących się przy ulicy Łaczisa nr. 14 i 16 oraz jednego domu w Jasinowatej przy ulicy Jesienina nr. 11, a także został ranny 36-letni mężczyzna w wyniku ostrzelania jego domu znajdującego się we wsi Aleksandrowka- na obrzeżach Doniecka, przy ulicy Roborowskogo nr. 20. Obecnie poszkodowany przebywa w Szpitalu Miejskim nr.14 w Doniecku.

Minionej doby, na południowym odcinku frontu donieckiego w pobliżu Mariupola doszło też do próby przedarcia się przez linię frontu grupy ukraińskich żołnierzy z 36 brygady piechoty morskiej, która wykryta została ostrzelana, następnie powstrzymana i zmuszona do odwrotu na poprzednie pozycje. W efekcie ukraińskie siły zbrojne utraciły 10 żołnierzy, w tym 4×200 i 6×300.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu było spokojnie i nie doszło tam do ani jednego naruszenia warunków rozejmu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 3 липня 2019 рокy.

2 липня збройні формування Російської Федерації 13 разів порушили режим припинення вогню. З них 8 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Схід” противник 7 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поряд МАР’ЇНКИ – з мінометів калібру 82 мм, автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
два рази неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберного кулемету;
в районі населеного пункту КРАСНОГОРІВКА – з великокаліберних кулеметів;
околиці ШИРОКИНОГО – з ручного протитанкового гранатомету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „Північ” позиції наших захисників були обстріляні 6 разів:
п’ять разів поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм, станкового протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
неподалік БОЛОТНОГО – з мінометів калібру 82 мм;
В результаті ворожих обстрілів один український військовослужбовець отримав бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 2 липня одного окупанта знищено та двох поранено.
Від початку поточної доби ворожих обстрілів позиції Об’єднаних сил не зафіксовано.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

50 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.07.2019r.- 1487 dzień od nowego rozejmu.

 1. Z cyklu „Cudze chwalicie swego nie znacie”, tym razem „PRACA MARZEŃ” 🙂
  https://wiadomosci.wp.pl/gang-urzednikow-obibokow-pracownicy-widmo-przez-kilka-lat-ukrywali-sie-w-urzedzie-6398281535964801a
  Cytat „To może być rekord lenistwa w Polsce. Urzędnik z Kielc miał etat, co miesiąc pobierał pensję, jednak nie ma dowodu, aby w ciągu 2 lat ogóle pojawił się w pracy. O jego istnieniu nie wiedzieli nawet przełożeni”

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka” i wizyty w „Kanadzie walącej banderyzmem” ukraińskiego ‚Pinokia”. Całą gotówka jaka Kanada „podaruje” Ukrainie to podobno aż…45 mln dolarów amerykańskich;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113903-kanada-vydelyt-ukrayne-45-mln-dollarov
  Ale za to kanadyjscy „inwestorzy” mają zamiar „zagoscić” w tym co pozostało z ukraińskiej „zbrojeniówki”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4113878-kanada-budet-postavliat-ukrayne-bronetekhnyku
  A także w „eksploatacji znajdujacych się na Ukrainie złoż gazu ziemnego i ropy naftowej”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4113965-kanadskaia-kompanyia-budet-razrabatyvat-neftehazovye-uchastky-v-ukrayne

  Polubione przez 4 ludzi

 3. A tymczasem dwóch obywateli USA „pochodzenia „ukraińskiego” Furman i Parnas, bedacych klientami adwokata Donalda Trumpa Rudy Giulianiego, złożyli pozew (kolejny juz) w jednym z kijowskich sądów przeciwko „nadprezydentowi Ukrainy” Kołomojskiego w którym domagają się od niego 200 milionów hrywien za „szkody moralne” jakie ponieśli w związku z tym, że ten publicznie nazwał ich „oszustami przeciwko którym w USA prowadzone są sledztwa” oraz za to ze miał „grozić im smiercią”;
  https://strana.ua/news/209420-trebujut-200-millionov-klienty-advokata-trampa-podali-na-kolomojskoho-isk-v-holoseevskij-sud-kieva.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT dotyczące ostatniego szczytu G20 w Osace. Premier Holandii poinformował ze w trakcie szczytu odbył „nieoficjalną i poufna” rozmowę z Prezydentem Rosji w sprawie katastrofy malezyjskiego boeniga nad Donbasem latem 2014 roku. szef holenderskiego rządu nie chciał jednak zdradzić jej szczegółów tłumacząc sie własnie jej „poufnością”;
  https://korrespondent.net/world/4113959-hollandskyi-premer-y-putyn-obsudyly-delo-MH17

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Przewodniczący (jeszcze) ukraińskiego parlamentu Andrij parubij zażądał do SBU, Prokuratury Generalnej Ukrainy oraz ukraińskiej SG by „ustaliły miejsce pobytu na terytorium Ukrainy” blogera Anatolija Szarija oraz byłego przewodniczącego Administracji Prezydenta Janukowycza Andrieja Klujewa którzy zostali zarejestrowani jako kandydaci w wyborach parlamentarnych i przedstawienia im „dowód ich win”. Czyli Parubij chce zapobiec ich startowi w wyborach parlamentarnych na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/209444–spiker-parubij-obratilsja-k-prokuroram-pohranichnikam-i-chekistam-iz-za-anatolija-sharija-i-andreja-kljueva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem MSW Ukrainy wycofało list gonczy rozesłany za ukraińskim politykiem z „kręgu tyrana Janukowycza” byłego parlamentarzysty Partii Regionów Jurija Iwaniuszczenki. Jak wytłumaczono decyzje taką podjęto na wniosek prokuratury w Odessie która prowadziła sledztwo w sprawie Iwanuszczenki, a która oficjalnie przyznała że „działalnosć Iwanuszczeni nie nosiła znamion przestępstwa”;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4113880-eks-rehyonala-yvanuischenko-snialy-s-rozyska

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Nieoczekiwane odkrycie dziennikarzy ukraińskie portalu „Strana.ua”. Ustalili oni że jednym z uczestników pobicia dziennikarza portalu do jakiego doszło wczoraj podczas demonstracji „Porochobotów” i „ukropatriotów” w centrum Kijowa, był jeden z”figurantów” sprawy tzw. zabójstwa Arkadija Babczenki, czyli prowokacji ukrobezpieki (SBU) niejaki Ołeksij Cymbaljuk były „kapłan” tzw. patriarchatu kijowskiego oraz członek banderowskiego ‚Prawego Sektora’. W tzw. sprawie zabójstwa Babczenki Cymbaljuk odgrywał rolę „zabójcy” Babczenki a w rzeczywistości „prowokatora SBU” który miał „wciągnać w pułapkę” wyznaczone przez SBU „ofiary”;
  https://strana.ua/news/209484-aleksej-tsymbaljuk-okazalsja-napavshim-na-zhurnalista-strany-vladislava-bovtruka.html
  Ps. I jeszcze raz widać do jakiego stopnia środowiska banderowskie i neonazistowskie” na Ukrainie są zinfiltrowane przez tamtejszą ukrobezpiekę (SBU)

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT zza Oceanu gdzie samolot bliskiego wsparcia powietrznego A-10 Thunderbolt II amerykańskich sił powietrznych „zbombardował” trzema bombami, na szczęście tylko „treningowymi”, „niezaplanowany” obszar w północnej Florydzie. Podobno zdarzenie było wynikiem „zderzenia samolotu z ptakiem”, a w jego wyniku nikt nie został ranny;
  https://theaviationist.com/2019/07/02/an-a-10-accidentally-lost-three-practice-bombs-after-bird-strike-in-florida/

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W wywiadzie dla ukraińskiego kanału internetowego ‚PolitWera” ukraiński ekspert d/s energetyki, były wysoki urzędnik (naczelnik) koncernu ‚Naftohaz” Walentin Ziemlanskij nazwał obecnego prezesa koncernu Kobolewa „zwolennikiem [rosyjskiego] gazociągu Nord Stream [2]”, a jego działania przyrównał do „sabotażu”. Ziemlanskij przypomniał że obecny zarząd „Naftohazu” kierowany przez Kobolewa tak zmniejszył środki budżetowe przekazywane na inwestycje i modernizacje ukrańskiego systemu służacego do tranzytu gazu z Rosji do UE że budowa gazociągu ‚NS 2″ (oraz „Tureckiego Potoku”) stała się „bezalternatywna”;
  https://www.politnavigator.net/glava-naftogaza-neozhidanno-okazalsya-storonnikom-severnogo-potoka.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ciąg dalszy nowej ukraińskiej awantury dyplomatycznej, czyli tym razem „wojna Ukrainy z PACE”. Przewidniczący ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij odwołał zaproszenie na najbliższe wybory parlamentarne na Ukrainie dla obserwatorów ze Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (PACE);
  https://censor.net.ua/news/3135272/parubiyi_otmenil_priglashenie_dlya_pase_osuschestvlyat_nablyudenie_za_parlamentskimi_vyborami_v_ukraine
  Komentujac to prezydent PACE Liliane Maury Pasquier przypomniała że jest to obowiązkiem Ukrainy, jako członka Rady Europy oraz zażądała od władz w Kijowie dopuszczenia obserwatorów PACE do udziału w najbliższych wyborach parlamentarnych;
  https://censor.net.ua/news/3135491/ukraina_doljna_priglasit_nashih_nablyudateleyi_na_vybory_pase

  Polubione przez 4 ludzi

 11. O ja cię kręcę, taka „zdrada” 🙂
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/polska-poparla-przywrocenie-rosji-prawa-glosu-w-radzie-europy/2y8pwgf
  Cytat „17 maja 2019 r. w Helsinkach, podczas zebrania Komitetu Ministrów Rady Europy, polski rząd poparł deklarację umożliwiającą przywrócenie Rosji prawa głosu w Radzie Europy – ustalił Onet. Potwierdziło nam to biuro prasowe MSZ…Szefem delegacji RP podczas Komitetu Ministrów w Helsinkach był min. Jacek Czaputowicz”

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińska filia „Radia Swoboda” poinformowała o tym ze sąd w Kijowie zadecydował o zamianie aresztu sledczego na „areszt domowy” dla Stanisława Jeżowa byłego tłumacza premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana którego SBU oskarżyła o „zdradę państwową” i „działalność na rzecz wrogiego [rosyjskiego] wywiadu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4114248-obvyniaemoho-v-hosyzmene-eks-perevodchyka-hroismana-vypustyly-yz-syzo
  Ps. I kolejna prowokacja ukrobezpieki wali się jak ‚domek z kart”…

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Kampania wyborcza na Ukrainie. W Charkowie tzw. tituszki napadły na startujacego z miejscowego okręgu wyborczego kandydata do parlamentu i obrzuciło go jajkami oraz tzw. zielonką oraz uszkodziły należacy do niego samochód;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4114138-v-kharkove-molodye-luidy-honialys-za-kandydatom-v-nardepy-smy
  Po apelu przewodniczacego Rady Najwyższej Parubija (patrz jeden z linków powyżej) SBU zapowiedziało że „sprawdzi kandydatów do parlamentu Anatolija Szarija oraz Andrija Klujewa” i „przekaże informacje do ukraińskiej CKW’, czyli podsumowując się za nich ‚zabiorą”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4114151-sbu-nachala-proverku-po-kluievu-sharyui-y-kuzmynu

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Kłamał Poroch gdy był prezydentem Ukrainy, kłamie jako prezydent Ukrainy i „Pinokio” Zelenskij. Przedstawiciel kanadyjskich władz zdementował informacje podane przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zelenskiego podane przez niego po spotkaniu z premierem Kanady Justina Trudeau, jakoby Kanada miała dostarczać Ukrainie transportery opancerzone”;
  https://www.cbc.ca/news/politics/ukraine-shevchenko-trudeau-visit-1.5196736

  Polubione przez 4 ludzi

 15. Odnośnie zniszczonego „pojazdu sanitarnego” (HUMVEE) ukraińskiej armii jaki miał zostać zniszczony przez ‚separatystów” pociskiem ppanc. Ukrainski politolog Oleg Hawycz komentujac ten fakt, stwierdził że pojazd ten nie był „żadnym pojazdem sanitarnym”, ale zwykłym „bojowym” o czym świadczy m.in podstawa pod karabin maszynowy widoczna na jednym ze zdjęć…
  >https://www.facebook.com/oleg.khavych/posts/3354877987870976

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Chaos w temacie „integracji Ukrainy z Brukselą”. Ukromedia informują o tym ze władze UE są niezadowolone z powodu tego ze strona ukraińska do tej pory nie przygotowała projektu wspólnego dokumentu dotyczącego wyników szczytu Ukraina-UE, który ma odbyć się w Kijowie w najbliższy poniedziałek (8 lipca). Podobno projekt dokumentu „utknął” na biurku Prezydenta Ukrainy dodatkowo pojawiły się „problemy natury logistycznej” w zwiazku z „zachcianką” przewodniczącego Rady Europejskiej („płezydęta Ełopy”) Donalda Tuska, któremu zachciało się odwiedzić Stanice Ługańską znajdujaca się na linii „frontu” na Donbasie;
  https://zn.ua/POLITICS/bankovaya-mozhet-sorvat-prinyatie-itogovogo-dokumenta-sammita-ukraina-es-322632_.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.