Wojna domowa na Ukrainie 04.07.2019r.- 1488 dzień od nowego rozejmu.


Rosja wstrzymuje się od dalszego udziału w Treaty on Intermediate-range Nuclear Forces (Traktat INF) o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu.

Dokument podpisany wczoraj (3 lipca) przez prezydenta Putina mówi o tym, że Rosja zawiesza obowiązywanie Traktatu INF na czas nieokreślony, a prezydent państwa ma prawo do jego wznowienia.

Rosja, zawieszając swój udział w dwustronnym porozumieniu ze Stanami Zjednoczonymi, powołuje się na decyzję strony amerykańskiej, która zapowiedziała wycofanie się z traktatu.

http://publication.pravo.gov.ru/File/GetImage?documentId=0a5c50a7-3f75-4568-93db-ea034fb9ed77&pngIndex=1

http://publication.pravo.gov.ru/File/GetImage?documentId=0a5c50a7-3f75-4568-93db-ea034fb9ed77&pngIndex=2

Chodzi o to, że udział w traktacie, którego jedna ze stron nie przestrzega, nie ma sensu. Waszyngton skierował do Rosji ultimatum, wezwał Moskwę do przestrzegania porozumienia.

Traktat INF o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu podpisali przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w 1987 roku w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów tej broni, a także zabraniał jej produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km. Do czerwca 1991 roku obie strony wywiązały się z postanowień umowy: ZSRR zniszczył 1846 pocisków, a USA – 846.

Pretekstem do zawieszenia, a od sierpnia tego roku- całkowitego wyjścia z Traktatu INF przez stronę amerykańską, jest jakoby uporczywe naruszanie jego warunków przez Rosję.

O tym też wspomniał w październiku ubiegłego roku, sekretarz generalny NATO, Jens Stoltenberg, przed szczytem ministrów obrony krajów NATO w Brukseli:

„Mamy obawy co do nierespektowania przez Rosję jej międzynarodowych zobowiązań, w tym układu o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu (traktat INF). (…) Traktat ten jest kluczowym elementem naszego bezpieczeństwa. Jest on zagrożony przez działania Rosji. (..) Po latach zaprzeczeń Rosja niedawno potwierdziła istnienie nowego systemu rakietowego, nazwanego 9M729. Rosja nie dostarczyła żadnych wiarygodnych odpowiedzi co do tych nowych rakiet”.

W styczniu tego roku rosyjskie ministerstwo obrony zorganizowało na temat tych rakiet konferencję prasową, na której stwierdzono, że:

„Pocisk manewrujący 9М729, który zdaniem Stanów Zjednoczonych narusza dwustronny układ INF, ma dozwolony tym układem zasięg 480 kilometrów”.

Dane o pocisku 9M729 (przez NATO oznaczanym jako SSC-8) przedstawił na wspomnianym briefingu dla przedstawicieli obcych państw dowódca wojsk rakietowych Federacji Rosyjskiej generał Michaił Matwiejewski. Opisał on pocisk jako zmodernizowaną wersję pocisku 9M728 wchodzącego w skład zestawu rakietowego „Iskander-M”.

„Na 9M728 zainstalowano głowicę o zwiększonej mocy i dopracowano system kierowania, co zapewnia większą precyzję w rażeniu celu. – Dopracowanie głowicy i systemu kierowania, wraz ze zwiększeniem długości pocisku, doprowadziło do zwiększenia jego masy”– poinformował generał Matwiejewski.

Następnie wyjaśnił on, że w konsekwencji „maksymalny zasięg lotu pocisku 9M729 zmniejszył się o 10 kilometrów w porównaniu z 9M728 i stanowi 480 kilometrów”.

„Zasięg taki potwierdzono podczas ćwiczeń Zapad-2017”– oświadczył Matwijewski.

Przedstawiciel resortu obrony dodał, że oba pociski mogą być wyposażone w głowicę i zaopatrzone w paliwo tylko w warunkach produkcyjnych i zmiana masy paliwa czy jego dodanie nie są możliwe, gdy są już one na wyposażeniu armii: „masa paliwa zapewnia maksymalny konstrukcyjny zasięg lotu ograniczony wymogami układu INF”– oświadczył Matwiejewski.

Poinformował także, że wyrzutnia zestawu „Iskander-M” opracowana dla pocisku 9M729 otrzymała cztery pociski, a nie dwa, jak było to w przypadku wersji 9M728.

Matwiejewski kwestionował także oceny USA dotyczące testów pocisków 9M729 przez rosyjską armię na poligonie Kapustin Jar w obwodzie astrachańskim. Zapewnił, że na odległość powyżej 500 km odpalane tam były tylko międzykontynentalne pociski balistyczne. „Ogółem w latach 2008-2014 na poligonie wystrzeliwano ponad sto razy pociski rozmaitego przeznaczenia”– powiedział, zapewniając przy tym, że Rosja „bezwzględnie przestrzega układu INF”.

Uczestniczący w konferencji prasowej wiceminister spraw zagranicznych, Siergiej Riabkow oświadczył, że dla Moskwy nie do przyjęcia jest żądanie Waszyngtonu, by Rosja zniszczyła pocisk 9M729 w sposób możliwy do zweryfikowania. Ocenił on, że uzasadnienia przedstawione przez USA na rzecz wstrzymania obowiązywania układu INF są bezpodstawne. Dodał także, że społeczność międzynarodowa oczekuje od USA i Rosji zachowania układu. Zapewnił przy tym, że Rosja jest gotowa do dialogu na temat INF, jednak powinien on toczyć się, jak to ujął Riabkow, z uwzględnieniem interesów obu stron i bez stawiania ultimatum.

„Traktat powinien być utrzymany, wybór należy do strony amerykańskiej”– powiedział wtedy Riabkow.

W efekcie, już za dwa miesiące Pentagon planuje przeprowadzić testy rakiet, które były zakazane przez Traktat INF, donosi agencja informacyjna „Associated Press”, powołując się na źródło w amerykańskim resorcie obrony.

Mowa o pocisku manewrującym o zasięgu około tysiąca kilometrów, a także rakiecie balistycznej o zasięgu od trzech do czterech tysięcy kilometrów. Zaznaczono, że nie będzie na nich broni jądrowej. Testy pierwszej rakiety odbędą się w sierpniu, a drugiej— w listopadzie br.

Tym sposobem oficjalnie rozpoczyna się zainicjowana przez Stany Zjednoczone kolejna odsłona wyścigu zbrojeń, ale już tym razem w zakresie najbardziej niszczycielskiej z broni- nośników głowic atomowych.

Zapewne dobrze przysłuży się to pokojowi i bezpieczeństwu światowemu.

http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001201907030005?index=0&rangeSize=1,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Treaty_on_Intermediate-range_Nuclear_Forces,

https://pl.wikipedia.org/wiki/9K720_Iskander.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze z przerwami prowadzili ostrzał w godzinach pomiędzy 06:45 a 22:00, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 (10 pocisków) i 122 mm (15 pocisków), moździerzy kaliber 120 (96 min) i 82 mm (11 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 140 wystrzałów) oraz moździerzy: AGS-17 (59 granatów)i SPG-9 (19 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 25 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (teren osiedli przy kopalni im. Gagarina i 6/7 oraz Zajcewo, Gołmowskij i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (lotnisko, okolice serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Wasilewka, Mineralnoje, Jasinowata oraz Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Nowaja Mariewka, Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

Ostrzał w ciągu minionej doby zelżał i w okresie tym spadło na terytorium DRL tylko 350 pocisków (wobec 670 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone dwa domy w Komiternowie znajdujące się przy ulicy Czerniachowskiego nr. 2 i Achmatowej nr. 27 oraz jedna dacza w ogródku działkowym „Jesion” w Jasinowatej, a także uszkodzona została linia wysokiego napięcia 35kV, co spowodowało unieruchomienie podstaci GPP-2 35 kV, a ta przestała dostarczać energię kolejnym lokalnym 40 podstacją transformatorowych w Gorłówce, w efekcie trzy dzielnice Gorłówki zostały odłączone do prądu. Tam też został także uszkodzony dom przy ulicy Mołokowa nr. 53 oraz dom jednorodzinny w Zajcewie przy ulicy Brusiłowa nr. 17.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 m m (10 min) oraz granatników SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były z kierunku Zołotoje-4 (20:10), Nowotoszkowskoje (21:25) i Krimskoje (22:35), w stronę: Pierwomajska, Gołubowskoje i Prisziba.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 4 липня 2019 року.

3 липня збройні формування Російської Федерації 29 разів порушили режим припинення вогню. З них 13 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометі різних систем, озброєння БМП, зенітних установок, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 13 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
три рази поблизу ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
двічі поряд ОПИТНОГО – з ручного протитанкового гранатомету;
два рази неподалік МАР’ЇНКИ – з міномету калібру 82 мм та великокаліберного кулемету;
двічі околиці АВДІЇВКИ – з міномету калібру 120 мм, гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
два рази в районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ – зі станкового протитанкового гранатомету;
поблизу НОВОГРИГОРІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомету;
околиці КРАСНОГОРІВКИ – з великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 16 разів:
п’ять разів поблизу ЗАЙЦЕВОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд ТРАВНЕВОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі околиці НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, озброєння БМП, зенітних установок, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази поблизу ПІВДЕННОГО – з міномету калібру 82 мм, автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ПОПАСНА – з міномету калібру 82 мм, автоматичних гранатометів та великокаліберного кулемету;
околиці МАЙОРСЬКОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
двічі поряд НОВГОРОДСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм, автоматичних гранатометів та великокаліберного кулемету;
поблизу КРИМСЬКОГО – з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В результаті ворожих обстрілів п’ять українських військовослужбовців отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 3 липня одного окупанта знищено та семеро поранено.
Від початку поточної доби ворог 3 рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ОПИТНЕ – з підствольного гранатомету та великокаліберного кулемету;
околиці ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні шість разів:
неподалік населеного пункту НОВГОРОДСЬКЕ – з мінометів калібру 120 мм;
три рази поблизу НОВООШКІВСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 85 мм та станкового протитанкового гранатомету;
околиці КРИМСЬКОГО – з міномету калібру 82 мм;
в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – з міномету калібру 120 мм.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

49 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 04.07.2019r.- 1488 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem ukraińska Centralna Komisja Wyborcza dała się zastraszyć przewodniczacemu (jeszcze) ukraińskiego parlamnetu Parubijowi oraz SBU i pozbawiła prawa do udziału w wyborach parlamentarnych na Ukrainie znanego ukraińskiego blogera Anatolija Szarija oraz byłego przewodniczącego administracji prezydenta Janukowycza Andrija Klujewa. Jako uzasadnienie swojej decyzji CKW podało to ze obaj przez ostatnie 5 lat nie przebywali na terytorium Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4114408-tsyk-obiasnyla-sniatye-s-vyborov-kluieva-y-sharyia

  Polubione przez 5 ludzi

 2. W Kijowie odbywa sie kolejna demonstracja zwolennikóW byłego prezydenta Poroszenki (POROCHOBOTÓW) oraz „ukropatriotów” (m.in z banderowskiej „Swobody”). „Horda” zebrała sie przed siedzibą ukraińskiego Sądu Konstytucyjnego by protestowac przeciwko planom odwołania obowiazujacej na Ukrainie „ustawy lustracyjnej”;
  https://strana.ua/news/209653-na-aktsiju-poroshenko-pod-zdanie-konstitutsionnoho-suda-prishel-porokhobot-so-svastikoj-na-ruke-fotofakt.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4114414-pod-konstytutsyonnym-sudom-mytynhuuit-protyv-otmeny-luistratsyy

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z ‚wielkiej demokracji Bliskiego Wschodu” gdzie izraelska policja ostro rozprawiła sie z „czarnoskórymi Żydami” którzy protestowali przeciwko panujacemu w Izraelowi rasizmowi. Bezpośrednim powodem protestów była smierć 19 – letniego Żyda (tzw. felasza ) z Etiopii którego zastrzelił na ulicy izraelski policjant;
  https://www.eg.ru/society/750704-v-izraile-razgorelis-protesty-posle-ubiystva-policeyskim-podrostka-iz-efiopii/
  https://colonelcassad.livejournal.com/5109467.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciag dalszy konfliktu pomiędzy Kijowem, a PACE. „Rada Najwyższa [Ukrainy] nie ma obowiązku zapraszania przedstawicieli Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy do obserwowania wyborów na Ukrainie” skomentowała wypowiedzi Prezydent PACE, która powiedziała z kolei że jest to ‚obowiazek Ukrainy jako członka Rady Europy”, rzeczniczka MSZ Ukrainy. Decyzję Ukrainy rzeczniczka wytłumaczyła ostatnimi posunieciami PACE, czyli przywróceniem pełni praw członkowskich Rosji;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4114432-myd-otvetyl-pase-po-nabluidateliam-na-vyborakh

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Tymczasem ukraiński portal ‚Strana.ua” alarmuje że Ukraina ma obecnie „rekordowa dziurę budżetową”, rzędu 100 miliardów hrywien. Jako powód jej pojawienia podano nieudolność służb celnych, wahania kursu dolara, „zastój” w przemyśle ukraińskim oraz „hojne rozdawnictwo” panujace w ukraińskich spółkach państwowych (najlepszy przykład to „Naftohaz”) i ukrainskim banku centralnym. Oczywiscie „budżetowa dziura” odbije się m.in na ukraińskiej oswiacie, służbie zdrowia oraz funduszu emerytalnym;
  https://strana.ua/articles/analysis/209557-otkuda-vzjalsja-rekordnyj-minus-v-bjudzhete-ukrainy-i-chem-on-hrozit-ukraintsam.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • I dopiero teraz to zauważyli ? 😀
   Nieszczęście Ukrainy leży w tym, że kraj od lat jest rozkradany w majestacie prawa przez (nie)zorganizowane grupy przestępcze zwane „oligarchami’. Obecnie do walki o podział łupów rywalizuje kilka stronnictw i jako, że trwa kampania wyborcza każde z nich stara się przekupić za publiczne pieniądze podatników 🙂
   Sytuację pogarsza misja MFW-to pod nią „tworzy się” zestawienia, dane i wiadomości. Fałszuje się rzeczywisty stan gospodarki byleby tylko uzyskać kolejne „tanie kredyty”. Problem w tym (co poniekąd słusznie zauważył Prezydent Zelenski) kraj nie może opierać swojej egzystencji na zagranicznych kredytach.
   Kraj wpadł w błędną spirale zadłużenia pożycza się środki by spłacić poprzednie pożyczki, a każda kolejna pożyczka ma coraz większe oprocentowanie.
   Teraz czekam tylko na informacje na temat sytuacji na rynku rolnym. W tym sezonie sprzedano rekordowo dużo zboża i mąki za granicą. Jednak zyski gospodarstw rolnych nie były tak duże-ceny sprzedaży daleko odbiegały od tego co wymarzyli sobie rolnicy. W dodatku rynek (szczególnie kukurydza) jest przejmowany przez zagraniczne korporacje, które transferują zyski za granice.
   Jako, ze 70% eksportu Ukrainy opiera się na produktach nieprzetworzonych to jakakolwiek zadyszka rolnictwa (słabe ceny światowe/klęska żywiołowa) spowodują straszne straty dla gospodarki całego kraju.
   https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/rekordowy-eksport-zboz-z-ukrainy,86959.html
   https://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/zboza/ukraina-mniejsze-zbiory-zboz-w-2019-r,85686.html

   Polubione przez 3 ludzi

    • To rzeczywiście rzadkie zjawisko 😀
     Niemniej z powodu konkurencji ze strony FR/Francji/USA ceny rzeczywiście mocno spadły. Krajowi producenci tracą najmocniej, bo ich ziarno sprzedawane jest głownie jako….pasza. Swoją drogą to tez wina zaniedbań ze strony ukraińskiego rządu, który nie łożył w budowę infrastruktury technicznej (koleje silosy porty) pozwalającej na „utrzymanie klasy” dla przewożonych zbóż.

     Polubione przez 2 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, o katastrofie na rosyjskim okręcie podwodnym służącym do „badań głębinowych” „Łoszarik” (zarówno sam okręt i „badania” jakie na nim są prowadzone objęte sa tajemnica wojskową). Spis oficerów rosyjskiej floty wojennej którzy zginęli podczas pożaru jaki wybuchł na jednostce „na skutek zwarcia w akumulatorach”;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5109127.html
  https://ria.ru/20190704/1556192459.html
  Na pokładzie okrętu znajdowali sie także cywilni naukowcy, jednego z nich miał, za cenę własnego życia, uratować jeden z oficerów;
  https://www.spb.kp.ru/daily/26998.4/4059138/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. A na Ukrainie kolejne żale urzedników koncernu ‚Naftohaz” na to ze Kijów nie jest gotowy na wstrzymanie przez rosyjski ‚Gazprom” dostaw gazu z poczatkiem 2020 roku. Tym razem dyrektor wykonawczy „Naftohazu” Witrenko obwinił za taki stan rzeczy podległa koncernowi spółkę „UkrGasVydobuvannya” zajmujacą się eksploatacją żłóż gazu na Ukrainie, która miała „zapełnić dziurę” po gazie rosyjskim, a zamiast tego zaliczyła „katastrofalny spadek wydobycia”;
  https://censor.net.ua/news/3135642/podgotovka_ukrainy_k_prekrascheniyu_tranzita_rossiyiskogo_gaza_s_2020_goda_pod_ugrozoyi_izza_padeniya

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Jak działa ukraińska „skarbówka”. 27 maja „NN sprawcy” uprowadzili dyrektora jednego z przedsiebiorstw w Dnieprze. jak sie okazało „NN sprawcy” byli to urzednicy „skarbówki” którzy nastepnie wywieźli dyrektora do jednej z „baz turystycznych” pod Dnieprem, gdzie przetrzymywali go 3 tygodnie, stosujac wobec niego „szantaż psychiczny” oraz grożac „smiercią” i „zemstą na rodzinie” jeżeli nie podpisze dokumentów w których „zrzekłby się” należacej do niego firmy. Jednak biznesmenowi udało się uciec z „niewoli” i opowiedziec o wszystkim w ukromediach;
  https://ukranews.com/news/639662-pohishhennyj-nalogovikami-biznesmen-smog-ubezhat-iz-plena-ictv

  Polubione przez 4 ludzi

 9. „Nadprezydent Ukrainy”, czyli oligarcha Ihor Kołomojski znowu dopuszcza się „haniebnej zdrady”, czyli opowiada w ukromediach o tym że wojna na Donbasie to ‚WEWNĘTRZNY UKRAIŃSKI KONFLIKT”, „ani nie inspirowany, a także bez udziału Rosji” (!) Kołomojski stwierdził także że po stronie „separatystów” jest ‚rosyjska technika”, ale po stronie ukraińskiej jest „technika amerykańska” ponieważ USA „podtrzymuje konflikt na Donbasie” ze względu na to że sa „mu wygodne sankcje przeciwko Rosji” (!!)
  https://ukraina.ru/news/20190704/1024130082.html
  Ps. I tu akurat „Benii” Kołomojskiemu można wierzyć ponieważ sam ten konflikt wywoływał wysyłając do pacyfikacji Donbasu sponsorowane przez siebie tzw. ukraińskie bataliony ochotnicze…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Może się obawia, że przedłużająca się propaganda antywatnikowska twierdząca że część zbuntowanych wobec władz kijowskich,obywateli Ukrainy to jakaś „obca agresja” (obecna również wśród władz Unii Europejskiej) uniemożliwi realizację Mińska 1-2, zmuszając w ostateczności Rosję do uznania państwowości „odrębnych regionów”. Widocznie ma tam jakieś aktywa i pasywa, których boi się utracić Dlatego mówi jak jest.

   Polubione przez 4 ludzi

 10. Pełniąca obowiazki minister zdrowia Ukrainy Uljana Suprun (była?) obywatelka USA, która jak wiadomo zataiła fakt braku posiadania wyzszego wykształcenia wymaganego do objęcia stanowiska ministra, podzieliła sie swoimi „przemysleniami” w temacie ‚Jakich ludzi obecnie potrzebuje Ukraina?”. Według Suprun powinni być to tacy ludzie jak…Roman Szuchewycz hitlerowski kolaborant i zbrodniarz – ludobójca…
  >https://twitter.com/usuprun/status/1145262748089114624

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi na Ukrainie Rosja nasila kampanię dezinformacyjną, która ma na celu podważenie zaufania do państw zachodnich – powiedział w środę PAP dyrektor wykonawczy Europejskiego Funduszu na rzecz Demokracji (EED) Jerzy Pomianowski.
  https://forsal.pl/swiat/ukraina/artykuly/1420430,eed-rosja-wzmaga-dzialania-dezinformacyjne-na-ukrainie.html
  Więcej ma temat EEd w linku poniżej 🙂
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Europejski_Fundusz_na_rzecz_Demokracji

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi na Ukrainie Rosja nasila kampanię dezinformacyjną, która ma na celu podważenie zaufania do państw zachodnich”- państwa zachodnie kompromitują się same, czego nawet ostatnio są liczne dowody 🙂

   A autor tych wypocin pewnie jakieś apanaże dostaje za swoją funkcję, więc mówi to co od niego chlebodawcy oczekują.

   Przykre, że taki ludzi w Polsce jest teraz bez liku, co za kilka marnych groszy…..

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 12. Trzeciego lipca pojawiła się informacja, że w latach 2016 i 2017 rząd w Kijowie odmówił zakupu amerykańskich transporterów opancerzonych Stryker. Sprzedaż miałaby odbyć się w ramach procedury FMF (Foreign Miltary Financing), dzięki czemu 60% wartości umowy zostałoby sfinansowane przez amerykański rząd. Negocjacje w tej sprawie miały toczyć się od początku 2015.
  https://www.milmag.pl/news/view?news_id=2531
  Nie dziwię się decyzji ukraińskich władz. Po pierwsze zakup sprzętu made in USA byłby bardzo drogi. Koszt jednostkowy M1126/M1133 oszacowano na około 3,5 mln USD (13,16 mln zł), co oznacza, że strona ukraińska zapłaciłaby około 1,4 mln USD (5,26 mln zł) za jeden pojazd, a także dodatkowe koszty związane z dostawą. Tymczasem koszt jednostkowy BTR-4 to… niecałe 1.1 mln $
  http://www.army-guide.com/eng/product3342.html
  Teraz nowy Prezydent Ukrainy zaoferował się, ze do transakcji dojdzie. A my już wiemy na co w większości zostanie spożytkowana pomoc wojskowa USA dla Ukrainy na najbliższe 5 lat 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Poroszenko o „swoich ludziach” nie zapomina. Ukromedia informują ze usuniety, za korupcję w ukraińskiej „zbrojeniówce”, ze stanowiska wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy Oleg Gładkowskij (aka „Swinarczuk”) powrócił na stanowisko prezesa korporacji ‚Bogadn” której właścicielem jest właśnie Poroszenko;
  https://strana.ua/news/209770-hladkovskij-snova-stal-hlavoj-kompanii-bohdan.html

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Kolejne sondaże ukraińskich partii politycznych. Wciąż na czele proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” z ponad 40 % poparciem, ale zaczyna juz „wytracać impet” i traci punkty procentowe (od zeszłego tygodnia ok. 5 %). Za nim „umacnia się” prorosyjska ‚Opozycyjna platforma – Za życie” z ponad 13 % (ale z „tendencją rosnącą”) , kolejne ugrupowania to partia Poroszenki ‚Europejska Solidarność” (ponad 8 %) oraz partia „celebryty” Wakarczuka ‚Głos” i byłej premier Tymoszenko (obie po ponad 7 %);
  https://strana.ua/news/209701-rejtinh-sluhi-naroda-vnov-upal-u-oppozitsionnoj-platformy-prodolzhaet-rasti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. I kolejna odsłona konfliktu na linii Kijów – Budapeszt. Tym razem na „rozmowę” do MSZ Ukrainy wezwano Ambasadora Wegier w Kijowie w celu „wyjasnienia słów” jakie wypowiedział szef węgierskiej dyplomacji Péter Szijjártó na „miedzynardowej konferencji d/s reform na Ukrainie” jaka odbyła się w kanadyjskim Toronto. Szef wegierskiej dyplomacji miał stwierdzić że poprzedni prezydent Ukrainy Poroszenko prowadził „politykę antywęgierską” a wprowadzone za jego rządów ustawy naruszały prawa mniejszości węgierskiej. Jednocześnie miał wyrazić nadzieję że nowy prezydent Ukrainy nie będzie kontynuował „polityki antywęgierskiej”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/07/4/7220049/

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem ukraiński polityk Wiktor Miedwiedczuk który dzieki swoim negocjacjom z liderami republik z Donbasu umożliwił powrót na Ukrainę czterech ukraińskich „jeńców”, a który na Ukrainie uważany jest za „agenta Kremla”, otrzymał podziękowania za swoją działalność od specjalnego przedstawiciela OBWE na Ukrainie Martina Sajdika;
  https://strana.ua/news/209759-v-obse-poblahodarili-medvedchuka-za-osvobozhdenie-ukrainskikh-plennykh-.html

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Ukraińska codzienność, na Zakarpaciu kolejne blokady dróg prowadzacy je mieszkańcy tego ukraińskiego obwodu domagają się rozpoczęcia ich natychmiastowego remontu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4114565-na-zakarpate-perekryly-dorohu-s-trebovanyem-prodolzhyt-ee-remont
  I kolejne bulwersujace zabójstwo na Ukrainie, na polu kukurydzy pod Kijowem znaleziono ciało zamordowanej kobiety. Jak sie okazało była to 66 – letnia Antonina Szpir szatniarka zatrudniona w Radzie Najwyższej Ukrainy, bardzo lubiana zarówno przez współpracowników jak i ukraińskich parlamentarzystów, dlatego też była nazywana przez nich „ciocia Tonią”;
  https://strana.ua/news/209758-antonina-shpir-kto-ubil-harderobshchitsu-verkhovnoj-rady.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.