Wojna domowa na Ukrainie 05.07.2019r.- 1489 dzień od nowego rozejmu.


Jak twierdzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), dokonała zatrzymania byłego dowódcy obrony przeciwlotniczej Donieckiej Republiki Ludowej, Wołodymyra Cemacha.

Informację o zatrzymaniu Wołodymyra Cemacha przekazał mediom adwokat aresztowanego. Cemach został aresztowany na 60 dni i ma znajdować się w areszcie śledczym w Kijowie.

Według mediów DRL, Wołodymyr Cemach został zatrzymany 27 czerwca przez SBU w miejscowości Snieżne k. Doniecka, na terenie kontrolowanym przez siły Donieckiej Republiki Ludowej. W momencie wtargnięcia do jego mieszkania przez agentów SBU, został on ogłuszony, a następnie wywieziony przez ukraińskich funkcjonariuszy na tereny kontrolowane przez Ukrainę jako sparaliżowany emeryt (według innej wersji – jako krewny) na podstawie sfabrykowanych dokumentów. Nie wiadomo, przez który punkt graniczny przetransportowano zatrzymanego, jednak najbliższe przejście przez linię rozgraniczenia w Majorsku znajduje się ok. 80 km od miejscowości Snieżne.

Zniknięcie Wołodymyra Cemacha jako pierwsza zauważyła jego żona, która po przyjściu z pracy zastała w domu ślady krwi i walki. Następnego dnia krewni otrzymali list z Kijowa dotyczący jego aresztowania.

Wg. SBU, Cemach, jako były dowódca obrony powietrznej, może być cennym świadkiem w odniesieniu do katastrofy lotu MN-17 linii lotniczych Malaysia Airlines zestrzelonego przez system rakietowy BUK w dniu 17 lipca 2014 r. w regionie Doniecka. Sugeruje się nawet, że aresztowany Cemach może być nawet podejrzanym w sprawie zestrzelenia malezyjskiego samolotu w 2014 r. Według SBU kierował on wówczas obroną powietrzną w miejscowości Śnieżne.

Jak na razie Cemachowi postawiono zarzuty z art. 258-3, cz. 1 Kodeksu Karnego Ukrainy „Utworzenie grupy terrorystycznej lub organizacji terrorystycznej”, za co grozić mu może od ośmiu do 15 lat więzienia.

To jest zarzut sformułowany ad hoc, jeśli uda się na nim wymusić jakieś zeznania na temat katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17, i wkręcić go w to tragiczne wydarzenie, to wreszcie ukraińskie władze będą mogły oczyścić się z podejrzeń o to, że to one zorganizowały tą prowokację mającą na celu doprowadzenie do otwartego konfliktu zbrojnego pomiędzy NATO a Rosją.

Przypomnę, że nie dalej niż dwa tygodnie temu, międzynarodowy zespół śledczy składający się z przedstawicieli Holandii, Malezji, Australii, Belgii i Ukrainy, na konferencji prasowej w dniu 19 czerwca, ogłosił nazwiska 4 osób podejrzanych o spowodowanie katastrofy. Zdaniem zespołu odpowiedzialność ponoszą: Igor Girkin, 48-letni były pułkownik FSB, Siergiej Dubinski, 56-letni były oficer GRU, Oleg Pułatow, 52-letni były żołnierz Specnazu oraz Leonid Charczenko, 47-letni Ukrainiec bez przeszłości wojskowej. Po ogłoszeniu tych rewelacji sekretarz stanu USA, Mike Pompeo wezwał Rosję do postawienia sprawców przed sądem.

Jak widzimy, zespół śledczych badających sprawę okoliczności zestrzelenia samolotu MH-17, nie wskazał na winnego, czy nawet współwinnego tej katastrofy, Wołodymyra Cemacha.

Zobaczymy teraz do jakich rewelacji dojdzie SBU, i czy Cemach przeżyje to- prowadzone metodami gestapowskimi- śledztwo?

Dodam jeszcze, że tym działaniem po raz kolejny od wygranych w wyborach prezydenckich przez Zełenskiego, strona ukraińska udowodniła, że na drodze pokojowej separatyści z Donbasu nie mają żadnych szans się z Kijowem porozumieć. A więc dalej toczyć się będzie wojna aż do ostatecznego zwycięstwa.

https://mil.in.ua/speczoperacziya-sbu-zatrymano-uchasnyka-zbyttya-mh-17/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_lotu_Malaysia_Airlines_17,

https://www.euractiv.pl/section/polityka-zagraniczna/news/mh17-bedzie-proces-podejrzanych-o-zestrzelenie-samolotu-nad-ukraina/.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał w godzinach pomiędzy 06:25 a 22:20, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (18 min) i 82 mm (36 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (485 wystrzałów), wyrzutni kierowanych rakiet przeciwpancernych PTUR (4 rakiety) oraz granatników: AGS-17 (150 granatów), SPG-9 (14 granatów) i RPG-7 (12 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 24 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (teren lotniska i okolice serwisu „Volvo-Center” oraz Jasinowata, Krutaja Bałka, Wasilewka, Wiesiełoje i Spartakus oraz Mineralnoje), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Jasnoje, Oktiabr i Sachanka).

W wyniku prowadzonych ostrzałów terytorium DRL przez ukraińskich żołnierzy, spadło tam 719 pocisków (wobec 350 z dnia poprzedniego), co spowodowało m.in. uszkodzenie domu w Zjacewie przy ulicy Rybałki nr. 154, uszkodzenie kuchni letniej w gospodarstwie we wsi Jasnoje przy ulicy Wałowej nr. 23 oraz dwóch nieruchomości w Jasinowatej przy ulicy Sewastopolskiej nr. 27 i Centralnej nr. 14 m. 41.

Poza tym, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na ługańskim odcinku frontu, prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (20 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (14 wystrzałów) oraz granatników SPG-9 (1 granat) i RP-25 (3 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Ługańskoje (04:25, 17:00 i 19:00), Nowotoszkowskoje (05:10), Popasnej (07:35), Zołotoje-4 (12:00 i 21:15) oraz Swietłodarska (17:40 ) i Krimskoje (21:10), w stronę: Kalinowa, Żełoboka, Borszczewatoje, Pierwomajska, Łogwinowa, Kalinowki, Prisziba i Zołotoje-5.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 5 липня 2019 року.

4 липня збройні формування Російської Федерації 30 разів порушили режим припинення вогню. З них 11 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометі різних систем, озброєння БМП, зенітних установок, великокаліберних кулеметів, снайперських гвинтівок та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 16 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
два рази поблизу ОПИТНОГО – з мінометів калібру 82 мм, підствольних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі поряд ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази неподалік БЕРЕЗОВОГО – з автоматичних гранатометів, зенітних установок та стрілецької зброї;
околиці ПІСКІВ – з міномету калібру 82 мм та протитанкового гранатомету;
в районі населеного пункту АВДІЇВКА – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
тричі поблизу ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази околиці МАР’ЇНКИ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд КРАСНОГОРІВКИ – з великокаліберного кулемету;
неподалік ШИРОКИНОГО – з протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 14 разів:
поблизу НОВОГОРОДСЬКОГО – з міномету калібру 120;
двічі поряд КРИМСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 82 мм;
два рази околиці НОВОТОШКІВСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та протитанкових гранатометів;
тричі поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ПОПАСНА – з мінометів калібру 120 та 82 мм;
околиці ПІВДЕННОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
два рази поряд НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
неподалік ХУТОРА ВІЛЬНОГО – зі снайперської гвинтівки;
поблизу ЗОЛОТОГО-4 – з міномету калібру 82 мм та гранатометів різних систем.
В результаті ворожих обстрілів один український військовослужбовець загинув, три – отримали поранення та ще троє – бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 4 липня двох окупантів знищено та одного поранено.
Від початку поточної доби ворог 6 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив чотири обстріли позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ВОДЯНЕ – зі стрілецької зброї;
околиці БОГДАНІВКИ – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – з протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
в районі населеного пункту МИКОЛАЇВКА – з великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
неподалік населеного пункту КРИМСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм;
поблизу НОВОТОШКІВСЬКОГО – з протитанкового ракетного комплексу та протитанкового гранатомету.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

No dzisiaj to przeszli samych siebie. Najwyraźniej mieli wenę 🙂

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

40 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 05.07.2019r.- 1489 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie ‚wstępniaka”, z tego co pamiętam to zestrzelić boeniga mieli „rosyjscy żołnierze z jednostki pplot z rosyjskiego Kurska”, a nie jakiś „separatysta” Cemach, tak przynajmniej ogłosił ‚wszechwiedzący” portal Bellingcat. No ale co ja tam wiem…
  Ps. W uprowadzaniu ludzi to siły prokijowskie maja „długą tradycję” już od samego poczatku tzw. operacji ATO na Donbasie;
  https://112.ua/statji/spisok-prestupleniy-aydara-chto-delat-s-obvineniyami-moskalya-235441.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • Dodam, co zaakcentowałem w dzisiejszym wstępie, że międzynarodowy zespół śledczych wyjaśniający sprawę winnych katastrofy samolotu MH-17, też wskazali zupełnie innych podejrzanych.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 2. OT z Wlk. Brytanii. Brytyjskie media informują że w pojemniku na smieci w płn. Londynie przypadkowo znaleziono „tysiace tajnych wojskowych dokumentów”. Jak sie okazało pochodzą one z tajnego laboratorium wojskowego w Porton Down, tego w który produkowano „zachodnią” wersję „Nowiczoka” znajdujacego się w niewielkiej odległosci od miejsca gdzie doszło do słynnego tzw. otrucia Skripalów. Według mediów porzucone dokumenty pochodzą obejmuja okres od lat 80 -tych XX wieku do końca 2017 r. i zawierają dane osobowe, informacje o wyposażeniu ochrony laboratorium, opis obowiązków funkcjonariuszy policji patrolujących teren laboratorium, a nawet hasła do systemów komputerowych;
  https://www.dailystar.co.uk/news/latest-news/789889/porton-down-chemical-files-wheelie-bin

  Polubione przez 3 ludzi

 3. „Przepychanek” na szczytach „kijowskiej wierchuszki” ciąg dalszy. Przewodniczący (jeszcze) ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij ogłosił ze nowy prezydent Ukrainy nie ma juz „prawa wetować ustaw uchwalonych przez obecna Rade Najwyższą”, może je tylko podpisywać;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4114873-parubyi-lyshyl-zelenskoho-prava-vetyrovat-zakon
  Z kolei przewodniczacy proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” ostrzegł ze decyzja ukraińskiego CKW o dopuszczeniu do wyborów partii „Ruch Nowych Sił” (Saakszwilego) i przeprowadzeniu nowego losowania numerów na listach wyborczych dla startujacych w wyborach ugrupowań, moze doprowadzić do odwołania wyborów w wyznaczonym dla nich terminie;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4114848-u-zelenskoho-zaiavyly-ob-uhroze-sryva-vyborov

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem Prokuratura Generalna Ukrainy domaga się „aresztowania” majatku należącego do byłego prezydenta Ukrainy…Wiktora Juszczenki (wyniesionego do władzy przez „pierwszy majdan”). Juszczence zarzuca się przywłaszczenie, poprzez „fikcyjną firme z Doniecka”, w 2007 roku (wspólnie z innym byłem prezydentem Janukowyczem) słynnej rezydencji w Meżyhirii;
  https://ukranews.com/news/640440-gpu-prosit-sud-arestovat-imushhestvo-yushhenko

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Kolejna „heca” z tzw. ściana Jaceniuka (czyli „murem” jaki budowany jest na granicy Ukrainy z Rosją) w ‚roli głownej”. SBU poinformowała że jeszcze w styczniu tego roku zaginęły dokumenty projektowe budowy owego „muru” opatrzone klauzula „tajne”. W sprawę „zaginiecia” dokumentów ma być zamieszany dyrektor jednej z firm biorących udział w budowie „muru”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4114949-poteriana-fleshka-s-sekretnoi-ynformatsyei-o-proekte-stena-sbu

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Skandal korupcyjny w Miedzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl). Członek MKOl ukraiński lekkoatleta Sergiej Bubka (wraz z innym członkiem MKOl Rosjaninem) został oskarżony przez byłego gubernatora brazylijskiego stanu Rio de Janeiro o przyjęcie łapówki (mowa jest o 2 mln dolarów) dzięki czemu Rio de Janeiro zostało „wybrane” na organizatora Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4114844-serheia-bubku-obvynyly-v-poluchenyy-vziatky-pry-vybore-stolytsy-olympyiskykh-yhr

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Jak Rosjanie obecnie postrzegaja Ukrainę i Ukraińców opowiedział dyrektor Ogólnorosyjskiego Centrum Badań Opinii Publicznej (ВЦИОМ) Walery Fedorow. Ukrainie;
  „Ukraina od dawna jest dla nas antyprzykładem. W latach 2004–2005 zaczał sie kształtować jej negatywny wizerunek jako kraju upadłego. Nie mogącego znaleźć niezależnego kierunku rozwoju, a ponadto dwulicowego, chytrego, niewiernego (czerpiącego korzyści ze współpracy z Rosją i jednocześnie zwróconego na Zachód) Po wydarzeniach z 2014 r. Ukraina stała się dla nas zdradzieckim krajem, pragnącym zapomnieć o wspólnej kulturze, historii, religii, a nawet o więziach pokrewieństwa i przyjaźni”.
  O Ukraińcach:
  „Z szczerego Ukraińca – serdecznego, gościnnego, pozytywnego, spokojnego, poetyckiego, który uwielbia śpiewać piękne piosenki – stał się dla wielu Rosjan człowiekiem bez honoru i sumienia. Żebrakiem na kolanach, [żebrzącym] to z Londynu, to z Waszyngtonu, to z Brukseli”;
  http://alternatio.org/events/all/item/72068-glava-vtsiom-rossiyane-vosprinimayut-ukraintsev-kak-lyudey-bez-chesti-i-sovesti-poproshaek-na-zadnih-lapkah

  Polubione przez 3 ludzi

  • To i tak bardzo dobre zdanie mieli o Ukraińcach, bo ja od zawsze miałem o nich b. negatywną opinię.

   Dokładnie zgodnego ze współczesnym postrzeganiem ich przez Rosjan, którym widocznie łuska spadła z oczu.
   Zresztą, pozytywny obraz Ukraińców ukształtowała im długotrwała propaganda sowiecka, czego wymownym dowodem jest to, że pochodzenia ukraińskiego członek BP KPZR został mianowany na stanowisko I sekretarza partii.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 8. Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zelenskij przyznał że mianowany przez niego gubernator obwodu donieckiego (części kontrolowanej przez Kijów) Paweł Kirilenko posiada rodzinę na „terytoriach okupowanych”, jak w Kijowie nazywa sie republiki z Donbasu, w tym brata służącego w siłach zbrojnych DRL (!) Jednak jak stwierdził Zelenskij rodzina Kirilenki „czuje sie Ukraińcami”, a on sam ze swoim bratem nie utrzymuje kontaktu „z powodu różnic politycznych”;
  https://interfax.com.ua/news/political/598106.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „….a on sam ze swoim bratem nie utrzymuje kontaktu „z powodu różnic politycznych”_ to dlaczego do niego ciągle wydzwania 🙂

   Rozpoczęli jakąś grę operacyjną, i tyle.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 9. I zwykły ukraiński dzień, w centrum Kijowa jakis „pacjent” zaczał strzelać z pistoletu, prawdopodobnie dlatego że nie spodobała mu się długa kolejka w sklepie do którego przyszedł. Na szczeście nikt nie został ranny;
  Z kolei w jednej z miejscowosci obwodu rówieńskiego rannych zostało dwóch meżczyzn, jeden stracił rękę, po tym jak „zajął sie’ w swoim garażu granatem ppanc;
  https://korrespondent.net/ukraine/4115083-v-rovenskoi-oblasty-muzhchyna-lyshylsia-ruky-pry-vzryve-boeprypasa

  Polubione przez 3 ludzi

 10. W temacie „najsilniejszej armii na kontynencie europejskim” jak zwykł mawiać „generalissimus” Poroszenko. Funkcjonariusze Państwowego Biura Śledczego zatrzymali „bojca” ukraińskiej Gwardii Narodowej który sprzedał nielegalnie 8 pistoletów ze stanu swojej jednostki. ‚Towar” wysyłał „klientom” pocztą;
  https://korrespondent.net/ukraine/4115083-v-rovenskoi-oblasty-muzhchyna-lyshylsia-ruky-pry-vzryve-boeprypasa
  W Jużnem (obwód odeski) zatrzymano pracownika sztabu ukraińskiej floty wojennej który za łapówkę w wysokosci 8,6 tys. dolarów miał wpisac dwóch ukraińskich wojskowych na „listę zołnierzy sił pokojowych” którzy mieli udać sie z misją do Kongo w Afryce;
  https://korrespondent.net/ukraine/4115058-sotrudnyka-shtaba-vms-s-polychnym-poimaly-na-vziatke

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Ukromedia poinformowały ze SBU oskarżyła jednego z wicepremierów obecnego rządu Ukrainy (danych personalnych nie podano) o sprzeniewierzenie środków budżetowych w szczególnie dużej kwocie. Wicepremier miał „zgadać się” z przedsiębiorcami z obwodu winnickiego i korzystając ze swoich prerogatyw zlecać im ‚prace remontowo – budowlane” na terytorium obwodu. Przedsiębiorcy mieli przedstawiać „rachunki z kosmosu” dotyczące przeprowadzonych przez nich prac, a wicepremier i podlegli mu urzędnicy „bez mrugniecia okiem” je podpisywali.
  W ukromediach pojawiły się spekulacje ze owym wicepremierem ma być Wołodymyr Kiston, który przed objęciem urzędu pełnił funkcję szefa miejskiego przedsiębiorstwa wod.-kan. w Winnicy (czyli członek tzw. klanu winnickiego Poroszenki i Hrojsmana);
  https://korrespondent.net/ukraine/4115171-sbu-obvynyla-vytse-premera-v-korruptsyonnykh-skhemakh

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.