Wojna domowa na Ukrainie 06.07.2019r.- 1490 dzień od nowego rozejmu.


Na Ukrainie tej zimy szykuje się dramatyczna sytuacja.

Szef ukraińskiej firmy „Naftohaz”, Andriej Kobolew, stwierdził, że Ukraina stoi w obliczu katastrofy technologicznej, jeśli nie uda się wpompować do magazynów wymaganej ilości gazu:

„Jeśli na początku sezonu grzewczego w magazynie nie będzie 20 miliardów metrów sześciennych, jest ogromne ryzyko katastrofy spowodowanej przez człowieka. Ponieważ Ukraina, bez przesady, zamarznie” napisał szef firmy na Facebooku .

Według niego obecnie zmagazynowane jest 13,8 miliarda metrów sześciennych gazu. Aby osiągnąć cel w postaci 20 mld gazu, firma musi pompować go 60 milionów metrów sześciennych dziennie.

„Nie można się zatrzymać, opóźnienie o jeden dzień lub dwa zakłóci realizację harmonogramu i nie da się dogonić zaległości”– wyjaśnił Kobolew.

Podkreślił również, że „Naftohaz” postanowił odroczyć wypłatę dywidend:

„Uważamy za niedopuszczalne, aby zamrozić kraj i przegrać nową wojnę gazową. Jestem gotów wziąć osobistą odpowiedzialność za tę decyzję”– dodał Kobolew.

Podkreślił, że jeśli do magazynu wpompuje się 20 miliardów metrów sześciennych, firma gwarantuje stabilny sezon grzewczy, nawet jeśli Rosja zaprzestanie tranzytu swego gazu od 1 stycznia 2020 roku.

Pod koniec czerwca operator ukraińskiego systemu przesyłowego gazu „Ukrtranshaz” ogłosił również krytyczny niedobór gazu w magazynie.

Podkreślono, że do obsługi urządzeń technologicznych, własnych potrzeb i zrównoważenia systemu firmy na okres letni potrzeba około 720 milionów metrów sześciennych gazu.
W „Ukrtranshaz” odnotowano również duży dług wobec dostawców, który wynosi 4,1 mld hrywien (9,8 mld rubli).

W związku z tym firma ogłosiła realne niebezpieczeństwo sytuacji nadzwyczajnej w skali kraju, o czym powiadomiono władze państwowe Ukrainy.

Jednocześnie „Naftohaz” przygotowuje się do całkowitego zaprzestania tranzytu rosyjskiego gazu:

„‚Naftogaz’ przygotowuje się do całkowitego zakończenia tranzytu rosyjskiego gazu pod koniec 2019 roku”– ogłosił Jurij Witrenko, dyrektor wykonawczy „Naftohazu”.

Wcześniej, w czwartek, szef kombinatu gazowego „Naftohazu”, Andriej Faworow, przemawiając na konferencji na temat reform na Ukrainie w Toronto, powiedział, że spółka spodziewa się zakłuceń w tranzycie gazu, który potrwa około trzech miesięcy:

„Niestety, musimy poczekać na zakończenie tranzytu przez Ukrainę nie tylko w pierwszym kwartale 2020 r., Ale ogólnie od końcówki 2019 r.”– napisał Witrenko na Facebooku. Jego zdaniem rosyjski „Gazprom” kieruje się w swoich działaniach raczej czynnikami politycznymi niż ekonomicznymi.

Witrenko zauważył również, że przygotowania do zimy były zagrożone „ze względu na radykalny spadek własnej produkcji gazu”.

Według niego, jeśli porównamy średnią dzienną produkcję w grudniu 2018 r. z danymi za czerwiec 2019 r., to spadek dziennej produkcji gazu w Ukrhazdobucze” osiągnął już 9,2% od początku roku, „pierwsze dni lipca pokazały jeszcze więcej groźnych trendów”– dodał Witrenko.

Przypomnę, że obowiązująca obecnie umowa na dostawę i tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę wygasa z końcem 2019 roku. Do tej pory nie ma pewności co do dalszej przyszłości i nie wyznaczono też daty kolejnej rundy rozmów na temat dalszego tranzytu rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy w trójstronnym formacie Rosja-Ukraina-UE.

Zastępca szefa Funduszu Bezpieczeństwa Energetycznego (Фонда энергетической безопасности-ФНЭБ), Aleksiej Griwacz w komentarzu dla „RIA Nowosti” zwrócił uwagę, że zakończenie tranzytu gazu jest nieopłacalne przede wszystkim dla samej Ukrainy.

Ale jak stwierdził, „może jednak posłużyć do oskarżenia Rosji o brak bezpieczeństwa i zmusić Europejczyków do kupowania amerykańskiego LNG po wyższej cenie”.

Premier Ukrainy Wołodymyr Grojsman powiedział 2 lipca, że ​​zapewnienie tranzytu gazu do europejskich konsumentów i zwiększenie produkcji było bezpośrednią i bezwarunkową przyczyną zadłużenia firmy „Naftohaz”.

Dlatego teraz, powinni się cieszyć z tego, że nie będą mieli tego problemu.

Tylko skąd wziąć gaz, gdy nie ma się na niego pieniędzy?

Kto tym razem będzie sponsorował Ukrainę?

https://www.facebook.com/andriy.kobolyev/posts/10156715825633440,

https://ria.ru/20190705/1556261189.html,

https://ria.ru/20190704/1556201855.html?in=t,

https://ru.wikipedia.org/wiki/Фонд_национальной_энергетической_безопасности.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Napór ukraińskich działań zbrojnych na linii frontu donieckiego zaczyna powoli wytracać swój impet.

I tak, ukraińscy żołnierze z przerwami prowadzili ostrzał w godzinach od 04:32 do 22:10, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (57 min) i 82 mm (66 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 212 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (72 granaty), SPG-9 (22 granaty) i RPG-7 (31 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 23 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo Północne i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo, teren lotniska i serwisu „Volvo-Center” oraz osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, a także Krasnyj Partizan, Stiła, Wasilewka, Wiesiełoje, Spartakus i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, wieś Jasnoje oraz Komiternowo i Sachanka).

Łącznie na terytorium spadło 460 pocisków (wobec 719 z dnia poprzedniego) wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy, w wyniku czego zostały uszkodzone cztery domy w miejscowości Jasnoje, znajdujące się przy ulicy: Bogdana Chmielnickiego nr. 20 m. 2, Winogradnej nr. 10, Szczorsa nr. 31 m. 15 i nr. 33 m. 15, a także 5 domów w miejscowości Dokuczajewsk znajdujących się przy ulicy: Centralnej nr. 87 m. 11, Furmanowa nr. 7, Lenina nr. 102 B i nr. 100 m. 9 oraz Robotniczej nr. 67 m. 2.

Dla odmiany, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze znacznie się uaktywnili prowadząc ostrzały terytorium ŁRL przy użyciu: moździerzy 120 (18 min) i 82 mm (14 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 (13 wystrzałów) oraz granatników RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, a 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunków: Krimskoje (05:30, 12:25 i 22:20), Zołotoje-4 (06:35 i 16:55), Nowotoszkowskoje (09:15) i Ługąńskoje (20:45), w stronę: Smiełoje, Pierwomajska, Żełoboka, Zołotoje-5 i Łogwinowa.

Strat i szkód nie ma.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 6 липня 2019 року.

5 липня збройні формування Російської Федерації 28 разів порушили режим припинення вогню. З них 12 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів, снайперських гвинтівок та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 15 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
два рази поблизу ВОДЯНОГО – з протитанкових гранатометів, снайперських гвинтівок та стрілецької зброї;
двічі поряд БОГДАНІВКИ – з протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – з протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
околиці МИКОЛАЇВКИ – з великокаліберного кулемету;
три рази в районі населеного пункту ШИРОКИНЕ – з мінометів калібру 120 мм, протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
околиці МАР’ЇНКИ – з великокаліберного кулемету;
поблизу НОВОСЕЛІВКИ ДРУГОЇ – з гранатометів різних систем;
поряд КРАСНОГОРІВКИ – з великокаліберного кулемету;
неподалік НОВОГНАТІВКИ – з протитанкового гранатомету;
околиці ПАВЛОПІЛЯ – з автоматичного гранатомету;
поблизу АВДІЇВКИ – з протитанкового гранатомету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 13 разів:
чотири рази в районі населеного пункту КРИМСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу НОВОТОШКІВСЬКОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
п’ять разів околиці НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, озброєння БМП та стрілецької зброї;
поряд ЗОЛОТОГО-4 – з мінометів калібру 120 та 82 мм;
неподалік ТРАВНЕВОГО – з міномету калібру 82 мм та автоматичного гранатомету;
в районі населеного пункту СВІТЛОДАРСЬК – з міномету калібру 82 мм, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В результаті ворожих обстрілів два українських військовослужбовця отримали поранення, ще чотири – бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 5 липня двох окупантів знищено та трьох поранено.
Від початку поточної доби ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поблизу населеного пункту ШИРОКИНЕ – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні один раз:
неподалік населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ – з міномету калібру 82 мм.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 06.07.2019r.- 1490 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie. Ukromedia informują że z oficjalnej strony SBU „zniknęła” wczorajsza informacja o prowadzonym przez SBU śledztwie przeciwko „jednemu z wicepremierów Ukrainy” który miał byc podejrzany o defraudację środków z budżetu. Ustalono ze chodzi o wicepremiera Kistona byłego szefa przedsiębiorstwa wod. – kan. z Winnicy, czyli członka tzw. klanu winnickiego Poroszenki i Hrojsmana. Jak informuja ukromedia SBU usunęła informację o sledztwie bez jakichkolwiek wyjaśnień i sprostowań;
  https://korrespondent.net/ukraine/4115220-sbu-udalyla-soobschenye-o-razoblachenyy-top-chynovnyka-kabmyna
  https://strana.ua/news/210063-v-sbu-udalili-soobshchenie-o-skheme-khishchenija-hossredstv-v-vinnitskoj-oblasti-pri-uchastii-vitse-premera.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Ukropatrioci” w „nerwach” poniewaz okazuje się ze w związku z wprowadzanym na Ukrainie prawem o przeciwdziałaniu „wulgaryzacji języka”;
  https://kiev.informator.ua/2019/07/03/dematyukatsiya-movi-polnyj-tekst-zakonoproekta-o-zaprete-mata-v-ukraine/
  Nie będą mogli wyśpiewywać swojego ulubionego ‚Putin ch.jło” 🙂
  https://www.obozrevatel.com/society/vspomnite-2014-god-v-rade-nashli-vesomyij-argument-protiv-dematyukatsii.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Szef węgierskiej dyplomacji minister Péter Szijjártó w wywiadzie dla „Radia Swoboda” przedstawił ‚oczekiwania strony wegierskiej” co do posunięć nowego prezydenta Ukrainy. Według węgierskiego ministra, nowy prezydent Wołodymyr Zelenskij powinien (w przeciwieństwie do swojego poprzednika) podjąć „właściwe” decyzje w sprawie ogłoszonych na Ukrainie ustaw „językowych” oraz „o nauczaniu”, które wg Węgier naruszają prawa mniejszości narodowych na Ukrainie;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4115308-v-venhryy-ozvuchyly-ozhydanyia-ot-zelenskoho

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ciekawostka w temacie nominacji na nowych gubernatorów na Ukrainie. Ukromedia informują o tym ze Wołodymyr Zelenskij na gubernatora obwodu iwano-frankowskiego wyznaczył niejakiego denisa Szmychała który od stycznia 2018 roku pełnił funkcje dyrektora elektrowni cieplnej wchodzącej w skład holdingu DTEK należącego jak wiadomo do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa;
  https://strana.ua/news/210046-denis-shmyhal-stanet-hlavoj-ivano-frankovskoj-oblasti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT z Norwegii, czyli do czego potrzebni sa „zachodnim elitom” sprowadzani przez nich tzw. uchodźcy. W Norwegii na 5 lat więzienia skazano byłego burmistrza Tromsø i ministra rybołowstwa za to że „przez wiele lat” wykorzystywał seksualnie w okresie od 2011 do 2017 roku trójkę mężczyzn – migrantów (w wieku od 25 do do 34 lat, jeden z lekkim upośledzeniem umysłowym), w zamian oferując im pieniądze, zakwaterowanie i pracę;
  https://www.currenttime.tv/a/norway-sex-politics-refugees-abuse/30038972.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. W wywiadzie dla ukromediów przewodnicząca ukrainskiej Centralnej Komisji Wyborczej przyznała ze druga co do liczebności grupą społeczną posród ukraińskich parlamentarzystów są…bezrobotni 🙂
  https://lb.ua/news/2019/07/05/431390_tatyana_slipachuk_davlenie.html
  Cytat „”Не хочу обидеть людей, которые временно не работают, но у меня возникает вопрос, почему вторая по массовости категория тех, кто подается на выборы, – это безработные? Из общего количества кандидатов по одномандатным округам (3 тысячи 183 человек) 842 (26,44%) – это руководители и работники предприятий, 469 – безработные (14,73%), 376 (11,81%) – субъекты предпринимательской деятельности, 117 (3,67%) – работники учебных заведений и 102 (3,67%) – пенсионеры”

  Polubione przez 2 ludzi

 7. W temacie kampanii wyborczej do Rady Najwyższej Ukrainy. Jeden z kandydatów proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”;
  http://www.novosti.in.ua/znakomtes-eto-nikolaj-zadorozhnyj-on-idet-v-parlament-ot-partii-sluga-naroda/
  Plus do ukraińskiego parlamentu z obwodu żytomierskiego kandyduje 23 – letni ‚weteran ATO” który pacyfikował Donbas w składzie tzw. ochotniczego batalionu „Szachtiorsk”, który później „przeformowano” w „Rotę Specjalną MSW Ukrainy TORNADO”. Co to była za „jednostka” i czym sie ona „wsławiła” chyba nie trzeba nikomu przypominać…
  https://zh.oblast.online/news/molodyj-kandydat-v-narodni-deputaty-za-svoyi-23-roky-vzhe-vstyg-povoyuvaty-j-teper-jde-v-polityku/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. OT z Gruzji, gdzie trwają antyrosyjskie protesty, a tymczasem minister handlu i rozwoju ekonomicznego Gruzji oznajmiła ze Tbilisi nie zamierza wstrzymać handlu z Rosja ponieważ „dola Rosji” w gruzińskim eksporcie wynosi 13 %. W okresie styczeń – maj Gruzja eksportowała produkty do Rosji o wartości około 219 milionów dolarów. Z kolei Rosja eksportowała do Gruzji towary o wartości około 350 milionów USD. i jest ona drugim co do wielkości partnerem handlowym Gruzji po Turcji. Gruzińska minister miał powiedzieć o tym na spotkaniu z rolnikami, hodowcami oraz właścicielami małych hoteli z regionu Kachetia. Zwracajac się do nich minister powiedziała m.in „Gospodarka, w tym eksport, powinna rosnąć, a wy powinniście mieć możliwość handlu z dowolnym krajem, w który wasze produkty beda sprzedawane w lepszej cenie lepiej sprzedawane”;
  https://tass.ru/ekonomika/6637775

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.