Wojna domowa na Ukrainie 08.07.2019r.- 1492 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (7 lipca), zgodnie z wcześniejszym planem, przewodniczący Rady Europejskiej, Donald Tusk i prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wspólnie złożyli wizytę w Stanicy Ługańskiej.

Donald Tusk przybył na Ukrainę na zaplanowany w dniu dzisiejszym szczyt Ukraina-UE. Jednym z jego tematów będzie trwający od 2014 roku konflikt w Donbasie.

Dlatego też Tusk postanowił w towarzystwie ukraińskiego prezydenta na własne oczy zobaczyć jak wygląda sytuacja na linii frontu w Donbasie. Wybór Stanicy Ługańskiej na miejsce wizyty nie był przypadkowy, bo tam niedawno, w wyniku odblokowania pokojowego procesu zgodnie z porozumieniami mińskimi, doszło wreszcie do wycofania żołnierzy wrogich sił i sprzętu wojennego poza linię frontu.

https://r-scale-e0.dcs.redcdn.pl/scale/o2/tvn/web-content/m/p1/i/e5b294b70c9647dcf804d7baa1903918/45ac0105-a36b-44ef-a214-9d7538ccd47a.jpg?type=1&srcmode=4&srcx=0/1&srcy=0/1&srcw=640&srch=2000&dstw=640&dsth=2000&quality=80

Według słów ukraińskiego prezydenta, doprowadzenie do wycofania wojsk z rejonu Stanicy Ługańskiej stwarza nadzieję na stałe wstrzymanie walk w Donbasie.

W czasie wizytacji linii frontu, „ukraiński prezydent i Donald Tusk przekroczyli tzw. pozycję zerową sił rządowych Ukrainy i przeszli ponad 500 metrów w kierunku pozycji separatystów”– poinformowały służby prasowe ukraińskiego prezydenta.

Obaj też doszli- od strony będącej pod kontrolą ukraińską, do zniszczonego w wyniku celowego wysadzenia przez ukraińskich żołnierzy pięć lat temu mostu w Stanicy Ługańskiej, który jest jedynym obecnie przejściem ze strony Ługańskiej Republiki Ludowej na tereny będące pod kontrolą Ukrainy. Każdego dnia most pieszo pokonują tysiące ludzi. Ma on być odbudowany pod warunkiem utrzymania rozejmu:

„Chcemy odbudować ten most. (…) W tym celu druga strona powinna odsunąć swoje umocnienia i jeśli to nastąpi, przystąpimy do odbudowy mostu i zrobimy to szybko”– oświadczył wczoraj prezydent Zełenski, dodając, że w trakcie odbudowy mostu ludzie będą nadal mogli przekraczać linię demarkacyjną.

Oczywiście „druga strona” zgodnie z porozumieniem „odsunęła swoje umocnienia” już kilka tygodni temu, ale jak widać poza deklaracjami, most jest nie odbudowywany.

Po lustracji okolic punktu kontrolnego Stanica Ługańska, Zełenski wraz z towarzyszącym mu Tuskiem, udali się do miejsca stacjonowania ukraińskiej 8 kompanii 25 samodzielnej brygady powietrznodesantowej, gdzie „wysłuchał raportu dowódców Operacji Połączonych Sił Zbrojnych w Donbasie i spotkał się z przedstawicielami Specjalnej Misji Monitoringowej OBWE. Zapoznał się też z projektami humanitarnymi, realizowanymi w Donbasie przy wsparciu Unii Europejskiej”– o czym poinformowała służba prasowa kancelarii prezydenta Zełenskiego.

„Wszyscy żołnierze są zwarci. Dowódcy są gotowi. ‚Nie ma strachu’”- zapewnił Zełenskiego szef sztabu generalnego, dowódca sił zbrojnych Ukrainy Rusłan Homczak.

Prezydent Ukrainy rozmawiał także z zastępcą szefa Specjalnej Misji Obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Markiem Etheringtonem w sprawie koordynacji działań w regionie.

Ponadto szef państwa obejrzał obecne stanowiska ukraińskiego wojska, przeniesione w wyniku rozdzielenia sił.

A poza tym, nic szczególnego się nie wydarzył; prezydent RE- jak i sam Zełenski, nie zachowywali się „dziwnie”, nie doszło też do żadnych nieplanowanych incydentów, i wszystko było pod kontrolą.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-ta-prezident-yevropejskoyi-radi-pobuvali-56253.

https://twitter.com/ZelenskyyUa,

https://twitter.com/eucopresident.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał terytorium DRL, w godzinach pomiędzy 06:30 a 22:30, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 (25 pocisków) i 122 mm (6 pocisków), moździerzy kaliber 120 (21 min) i 82 mm (31 min), czołgów (11 wystrzałów), 10 opancerzonych wozów bojowych BMP-2 (55 wystrzałów) oraz granatników; AGS-17 (10 granatów), SPG-9 (6 granatów) i RPG-7 (8 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 19 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono tylko w punktach frontu: w rejonie Gorłówki (Dolomitnoje i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina oraz Zajcewo) oraz na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje, Komiternowo, Oktiabr, Kulikowo i Krasnoarmieńskoje).

Na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 183 pociski (wobec 226 z dnia poprzedniego), w wyniku czego zostały uszkodzone dwa domy na Zajcewie przy ulicy Pybałki nr. 169 i Obruczewa nr. 48, jeden dom na osiedlu przy kolani im. Gagarina przy ulicy Jakuba Kołasy nr. 24 oraz jeden dom w Krasnoarmiejskoje, które było ostrzeliwane przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 mm, znajdujący się przy ulicy Pierwomajskiej nr. 18.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu też nie było spokojnie, bo ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (25 min) i 82 mm (14 min) oraz przeciwpancernych granatników SPG-9 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Katerinowki (05:08), Zołotoje-4 (06:00), Krimskoje (11:04), Ługańskoje (13:00) i Swietłodarska (20:40) w stronę: Pierwomajska, Frunzego oraz Łozowoje i Łogwinowa.

Ostrzały te nie spowodowały żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 8 липня 2019 року.

7 липня збройні формування Російської Федерації 16 разів порушили режим припинення вогню. З них 6 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, озброєння танків, мінометів калібру 120 та 82 мм. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 10 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
три рази поблизу ШИРОКИНОГО – з протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд БОГДАНІВКИ – з озброєння БМП;
тричі неподалік ВОДЯНОГО – з озброєння танків, протитанкових гранатометів, озброєння БМП та стрілецької зброї;
два рази околиці КРАСНОГОРІВКИ – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ПИЩЕВИК – з гранатометів різних систем.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 6 разів:
два рази поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм;
поряд ПОПАСНА – з міномету калібру 120 мм;
неподалік ЗОЛОТОГО-4 – з міномету калібру 120 мм;
околиці МАЙОРСЬКА – з протитанкового ракетного комплексу;
поблизу ПІВДЕННОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету.
В результаті ворожих обстрілів один український військовослужбовець загинув, двоє отримали поранення, ще один – бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 7 липня двох окупантів знищено.
Від початку поточної доби ворог три рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 1 раз обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поряд ВОДЯНОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
двічі неподалік населеного пункту НОВОЛУГАНСЬКЕ – з мінометів калібру 82 мм.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

22 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 08.07.2019r.- 1492 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „wstępniaka” w Kijowie rozpoczął się szczyt Ukraina – UE;
  https://korrespondent.net/ukraine/4115881-v-kyeve-nachalsia-sammyt-ukrayna-es
  na który jak sie okazało nie wpuszczono…wicepremier Ukrainy d/s integracji europejskiej i euroatlantyckiej Iwanne Kłympusz – Cyncadze, podobno zrobiono to na polecenie (jeszcze) premiera Ukrainy Hrojsmana;
  https://gordonua.com/news/politics/smi-klimpush-cincadze-ne-pustili-na-sammit-ukraina-es-1100321.html

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Skandal w ukromediach. Ukraiński kanał TV ” NewsOne” zapowiedział na 12 lipca „telemost” pomiędzy Kijowem a Moskwą, co wywołało wściekłość u „ukropatriotów” oraz u obecnej kijowskiej ‚wierchuszki”. Jak tłumaczy zarząd „NewsOne” decyzja o „telemosci” to skutek żadań samych Ukraińców których, jak wskazują sondaże, 70% domaga się bezpośrednich rozmów politycznych z Rosja. Przed siedzibą kanału pikietę zorganizowali członkowie ugrupowania „Głos” ukraińskiego „celebryty” Wakarczuka;
  https://korrespondent.net/ukraine/4115745-v-kyeve-pyketyruuit-NewsOne-yz-za-telemosta-s-rf
  A „fuhrerek” neonazistowskiego ugrupowania „Korpus Narodowy” Andrij Biłeckij „dął prezydentowi Ukrainy 24 godziny na adekwatną odpowiedź na informacyjny sabat jaki przygotowuje Kreml w Kijowie”. Inaczej zagroził że „ukropatrioci” sprawę wezmą w swoje rece;
  https://korrespondent.net/ukraine/4115676-natsyonalysty-vydvynuly-ultymatum-zelenskomu
  Kanałem ‚NewsOne” już się „zainteresowała” SBU której szef wezwał doz wołąnia w sprawie „telemostu” posiedzenia rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4115765-sbu-obratylas-k-zelenskomu-yz-za-telemosta

  Polubione przez 5 ludzi

 3. OT gruzińsko – rosyjskie, czyli za ostatnie antyrosyjskie „hece” zostanie wstrzymany eksport gruzińskich produktów (w szczególnosci win i wód) do Rosji. Rosyjska Duma poparła już wprowadzenie stosownych ograniczeń;
  https://ria.ru/20190708/1556317535.html
  A z Moskwy do Tbilisi w dni wczorajszym wyleciał ostatni samolot pasażerski, w zwiazku z „wejściem w życie” w dniu dzisiejszym dekretu Prezydenta Rosji o „tymczasowym wstrzymaniu lotów samolotów pomiedzy Rosja a Gruzją”;
  https://korrespondent.net/world/4115641-yz-moskvy-v-tbylysy-vyletel-poslednyi-priamoi-reis

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, w nocy w jednej z restauracji w Kijowie męzczyzna urzadził strzelaninę w wyniku której ranna została barmanka;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4115759-v-kyeve-muzhchyna-otkryl-strelbu-v-restorane-y-ranyl-barmenshu
  Z kolei w jednej z podkijowskich miejscowosci meżczyzna zdetonował granat ponoszac śmierć na miejscu;
  https://newsone.ua/news/accidents/pod-kievom-proizoshel-vzryv-est-pohibshij.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Coraz bliżej końca tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy, powołanego samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola? Pojawiła sie informacja ze jedna z parafii Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej (Patriarchatu Moskiewskiego) która wczesniej „dołączyła” właśnie do tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy teraz postanowiła z powrotem „powrócić do kanonicznej cerkwi” (czyli pod zwierzchnictwo Patriarchatu Moskiewskiego);
  https://strana.ua/news/210347-prikhod-sela-morozovka-pod-kievom-vernulsja-iz-ptsu-v-upts-mp.html

  Polubione przez 5 ludzi

 6. Jeszcze w temacie gruzińsko – rosyjskim. W dniu wczorajszym na gruzińskim kanale „Rustawi 2” doszło do skandalicznego zachowania jednego z „dziennikarzy” który wulgarnie wyrażał się o Prezydencie Rosji. O dziwo pod siedzibą ‚Rustawi 2″ zebrał sie tłum oburzonych takim zachowaniem Gruzinów (pewno producenci win i wód mineralnych 🙂 ) który domagał sie oddyrekcji „Rustawi 2” oficjalnych przeprosin za takie zachowanie. Z budynku zaczeli wychodzić pracownicy którzy powiedzieli zę to nie ich pomysł i nie chcą w tym uczestniczyć, dlatego zwalniają sie z pracy 🙂
  https://colonelcassad.livejournal.com/5118909.html
  Nawet ‚Micho” Saakaszwili się od tej „hecy” odżegnał;
  https://www.mk.ru/politics/2019/07/08/saakashvili-otreagiroval-na-rugan-televedushhego-rustavi2-v-adres-putina.html
  Teraz pojawiły się „przeprosiny” ze strony ‚Rustawi 2″;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5118987.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Dal zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o „specoperacji” ukranskich „specsłużb” w trakcie której miano porwać z miejscowości Śnieżne (DRL) byłego „dowódcę” działka pplot z „Opłoczenia” Władimira Cemacha. Pojawiają się informacje że owa „specoperacja” nie była wcale taka „tajna”, podobno krewni Cemacha zostali powiadomieni o niej listownie (!) Dodatkowo pojawiaja się „znaki zapytania” w jaki sposób Cemacha (i czy w ogóle) wywieziono z terytorium DRL, tzn. czy nie „przeszedł” on na strone prokijowską dobrowolnie, a wszystko to było po prostu inscenizacją.
  W temacie jego „zamieszenia w sprawę zestrzelenia malezyjskiego boeniga” o czym „pieją” ukraińskie „specsłużby”. Na Ukrainie pojawiły sie spekulacje że „dowodem” na to może być jeden z udzielanych przez Cemacha wywiadów rosyjskim medium w trakcie którego użył słowa, które nastepnie „wygłuszono”.
  Zwolennicy tezy o „zamieszaniu Cemacha w zestrzelenie boeniga” mówią że chodzi o słowo „BUK”, a krytycy z kolei ze to bardzo popularne przekleństwo, czyli „C.UJ” 🙂
  https://strana.ua/articles/analysis/210285-kakoe-slovo-iz-trekh-bukv-zapikali-na-video-hlavnye-voprosy-po-istorii-tsemakha-kotoroho-vyvezli-iz-dnr-kak-svidetelja-po-sbitomu-boinhu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Spłonie kolejna siedziba kanału telewizyjnego na Ukrainie? Pod siedzibą ukraińskiego kanału TV „NewsOne”, który chciał zorganizoważ „telemost” z rosyjskimi mediami, zebrała się horda „ukropatriotów”, „liderem’ neonazistowskiego ugrupowania „C14” agentem SBU Jewhenem Karasem oraz byłym członkiem banderowskiego „prawego Sektora” Serhijem Sternenką (który w zeszłym roku zamordował człowieka), na czele. Domagają się oni zamknięcia kanału „NewsOne” (oraz „112.ua”) za „rozpowszechnianie rosyjskiej propagandy”;
  https://strana.ua/news/210405-foto-sotni-natsionalistov-sobralis-pod-zdaniem-kanala-newsone.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. I kolejna amerykańskie „medium”, tym razem „Netflix”, zabrało sie za „pokazywanie historii” według swojego „widzimisię” oczywiście. Tym razem ma być to „serial historyczny” o ostatnim rosyjskim carze.
  Internauci już zdążyli wyśmiać i wyszydzić serial, z powodu pierwszych zdjęć które mają przedstawiać Moskwę z 1905 roku, a widać na nich zbudowane w 1930 roku Mauzoleum Lenina 🙂
  >https://twitter.com/Lootfullin/status/1146727078110384134

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.