Wojna domowa na Ukrainie 12.07.2019r.- 1496 dzień od nowego rozejmu.


Wczorajsza ofiara pokojowych metod rozwiązania konfliktu zbrojnego w Donbasie przez zawodowego kabareciarza- Zełenskiego.

W dniu wczorajszym (11 lipca) prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski spotkał się z premier Mołdawii, Mają Sandu.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z premier Mołdawii, Zełenski zadeklarował, że nie pozwoli narzucić Ukrainie żadnych „planów federalizacji”.

„Ukrainę i Mołdawię łączy jedno wspólne pragnienie, aby na naszych terytoriach nie było rosyjskich oddziałów. Ponadto nie pozwolimy nam narzucić żadnych planów dotyczących tak zwanej federalizacji” powiedział Zełenski.

A poza tym jak poinformowało biuro prasowe ukraińskiego prezydenta, podczas tej jakże ważnej wizyty w Kijowie premier zaprzyjaźnionego z Ukrainą kraju, poruszano także inne tematy.

Po pierwsze poruszano sprawę rozwoju współpracy gospodarczej. Podobno w tej kwestii rozmowy były produktywne.

„Szczególną uwagę poświęciliśmy perspektywom współpracy gospodarczej. W 2018 r. Obroty handlowe między naszymi krajami wzrosły o 11% i wyniosły prawie 1 mld USD. Myślę, że w niedalekiej przyszłości łatwo osiągniemy ten sam wskaźnik, tylko bez słowa ‚prawie'”– powiedział ukraiński prezydent.

Jak sądzę, obecne obroty pomiędzy Mołdawią a Ukrainą znacznie przekraczają ten oficjalny poziom 1 mld dolarów, bo większa jego część, jako przemyt, nie jest rejestrowana. Przyjmując skalę „szarej strefy” w obu tych krajach można przyjąć, że rzeczywisty obrót handlowy między nimi wynosi od 3 do 4 mld USD.

Poza tym podczas wczorajszego spotkania jego uczestnicy dyskutowali „o perspektywach połączenia systemów energetycznych Ukrainy i Mołdawii z systemem elektroenergetycznym kontynentalnej Europy”– poinformował Zełenski.

„Zapewniłem mołdawską stronę o niezawodności Ukrainy jako dostawcy energii elektrycznej dla ich kraju– podkreślił mocno ukraiński prezydent.

Rozmawiano także o kontaktach międzyludzkich. Tu Zełenski wyraził swoje zadowolenie z faktu, że obywatele Ukrainy i Mołdawii mogą podróżować wzajemnie na wewnętrznych dowodach osobistych.

„Inną kwestią jest zapewnienie potrzeb edukacyjnych społeczności ukraińskiej w Mołdawii. Moim zdaniem ważne jest utrzymanie zróżnicowanego podejścia do ukraińskich szkół i nauki języka ukraińskiego w Mołdawii”– powiedział szef państwa.

Ciekawe, czy z wzajemnością?

Poza tym Zełenski poruszył kwestię ekstradycji do Ukrainy byłego sędziego Nikołaja Chausa. „Nasi partnerzy obiecali przyczynić się do tego procesu”– stwierdził ukraiński prezydent.

Szef państwa podziękował premierowi Mołdawii za wizytę na Ukrainie i wyraził przekonanie, że aktywny dialog i partnerstwo we wszystkich dziedzinach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania krajów będą kontynuowane.

Według Mai Sandu Mołdawia uważa strategiczne partnerstwo z Ukrainą za ważną zasadę własnego bezpieczeństwa.

„Integracja europejska i wdrożenie układu o stowarzyszeniu z Unią Europejską są naszymi głównymi celami wspólnymi z Ukrainą”– podkreśliła premier Mołdawii.

Według Mai Sandu rząd Mołdawii chce ściślej współpracować z Ukrainą w sektorze gospodarczym i energetycznym.

„Dążymy do ustanowienia stałej wspólnej kontroli nad granicą w celu ochrony naszych granic przed przestępczością i przemytem”– dodała mołdawska premier, zapewniając jednocześnie, że „w obronie suwerenności naszych państw i bezpieczeństwa w regionie nasze poglądy są identyczne”.

Sandu zapewniła także prezydenta Zełenskiego, że „Mołdawia w pełni popiera integralność terytorialną Ukrainy”. „Czuję miłość, szacunek dla Ukraińców, którzy poświęcili swoje życie, by chronić swój kraj, suwerenność i przyszłość jako państwo europejskie”– powiedziała mołdawska premier.

Wygląda na to, że Ukraina znalazła wreszcie w Europie równego sobie partnera, wobec którego nie czuje żadnych kompleksów. Dodatkowym zwornikiem ich gorącej przyjaźni może być fakt, że oba te kraje mają bardzo poważne problemy z rosyjską mniejszością etniczną; Ukraina na wschodnie kraju, a Mołdawia z tzw. Naddniestrzańską Republiką Mołdawską.

Mimo to, Ukraina może nawet na Mołdawię patrzeć trochę z góry mniemając, że jest trochę bardziej ucywilizowana, no i jak na razie- poza Krymem, jeszcze Donbas się od niej oficjalnie nie oddzielił. A po za tym, jest większym- i jak na razie, ludniejszym krajem.

Czy rzeczywiście pod względem kulturowym i cywilizacyjnym Ukraina ma prawo mieć poczucie wyższości, nie wiem, bo nigdy nie byłem w Mołdawii i nie zamierzam się tam udawać, aby z bliska zaznajomić się z jego walorami.

Ale jednocześnie, historycznie rzecz biorąc, tradycje tego kraju sięgają wielu wieków wstecz (istniała od XIV do XIX wieku) i w związku z tym rozwinęła ona znacznie głębszą i bogatszą spuściznę kulturową. Dodam, że mniej więcej w tym samym czasie kiedy w I RP mówiło się i pisało o pograniczu na południowym wschodzie jako terenu określanym mianem „u’kraina” („u krańca” czy też „na końcu”), to istniał już wtedy niekwestionowany twór państwowy, Hospodarstwo Mołdawskie, które powstało w XIV w. początkowo podlegając wpływom węgierskim i polskim, a od końca XV w. stało się ono lennem imperium osmańskiego.

https://www.president.gov.ua/news/volodimir-zelenskij-i-majya-sandu-obgovorili-perspektivi-eko-56357,

https://ukropnews24.com/the-extradition-judge-chaus-in-ukraine-may-be-delayed-for-six-months-source/,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hospodarstwo_Mo%C5%82dawskie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Zełenski tak jak obiecywał, zaprowadza bardzo intensywnie „pokój” w Donbasie.

I tak minionej doby, na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały terytorium DRL, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (61 pocisków), moździerzy kaliber 120 (121 min) i 82 mm (130 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 33 wystrzały) oraz granatników; AGS-17 (63 granaty), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (12 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 39 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalniach im. Gagarina i im. Izotowa oraz miejscowość Gołmowskie i Dolomitnoje, a także Zajcewo), okolice i obrzeża Doniecka (Żabiczewo, lotnisko, teren wokół serwisu „Volvo-Center” i osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Spartakus i Wasilewka, Kasztanowoje, Signalnoje, Staromichajłowka- w okolicach Doniecka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Łukowo, Leninskoje, Nowaja Mariewka, Nowowybojewo, Komiternowo, Sachanka, Sosnowskoje i Leninskoje).

Łącznie minionej doby na terytorium DRL spadło 412 pocisków (wobec 248 z dnia poprzedniego) wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy, w wyniku czego została zabita odłamkiem pocisku 122 mm 70-letnia mieszkanka Gołmowskiego koło Gorłówki oraz zostały w Gołmowskim uszkodzone trzy mieszkania znajdujące się w bloku przy ulicy Szpitalnej nr. 23, m. 6, 17 i 59, 6 domów w Zajcewie przy ulicy Poletajewa nr. 100, 119, 121 i 123 oraz przy ulicy Obruczewa nr. 6, w Gorłówce na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Gagarina przy ulicy Galileja nr. 54 i Kobyliańskiej nr. 233 oraz na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni im. Izotowa przy ulicy Tuszyńskiej nr. 8 m. 1, nr. 14 i nr. 14 m. 2, dwa domy w Jelenowce przy ulicy Pierezjana nr. 98 i Lenina nr. 64, 12 domów w Łukowie przy ulicy Pierwomajskiej nr. 48, 49, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 61, 62 i 65,

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (19 min) i broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono z kierunku Ługańskoje (05:30), Krimskoje (10:15) i Mironowskiego (20:15), w stronę: Łogwonowa i Sokolników.

Strat i szkód, jak dotąd, nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 12 липня 2019 року.

11 липня збройні формування Російської Федерації 24 рази порушили режим припинення вогню. З них 11 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Також противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 17 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі поблизу ТАРАМЧУКА – з мінометів калібру 120 та 82 мм, а також гранатометів різних систем;
поряд ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї;
два рази неподалік НОВОСЕЛІВКИ ДРУГОЇ – з мінометів калібру 120 та 82 мм;
двічі околиці ПІСКІВ – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту ПИЩЕВИК – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
три рази поблизу МАР’ЇНКИ – з мінометів калібру 120 мм, автоматичних гранатометів, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд ГНУТОВОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, озброєння БМП та стрілецької зброї;
околиці ЧЕРМАЛИКА – з артилерійської системи калібру 122 мм;
в районі населеного пункту ЛЕБЕДИНСЬКЕ – зі стрілецької зброї;
поблизу НОВОМИХАЙЛІВКИ – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї;
поряд БЕРЕЗОВОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 7 разів:
поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – з артилерійської систем калібру 122 мм, міномету калібру 120 мм та автоматичного гранатомету;
тричі поряд ЗАЙЦЕВОГО – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
два рази неподалік ЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту СВІТЛОДАРСЬК – з міномету калібру 120 мм та гранатометів різних систем.
В результаті ворожих обстрілів 1 військовослужбовець загинув та двоє отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 11 липня трьох окупантів знищено та четверо поранено.
Від початку поточної доби ворог п’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив три обстріли позицій українських захисників:
поряд ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручного протитанкового гранатомету;
поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – з міномету калібру 82 мм;
околиці ВОДЯНОГО – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
неподалік ЗАЙЦЕВОГО – з протитанкового ракетного комплексу;
околиці ТРАВНЕВОГО – з озброєння БМП та великокаліберного кулемету.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

Na zakończenie trochę zdjęć:

Ostrzelana wczoraj miejscowości Gołmowskie przez ukraińskich żołnierzy z okolic Nowoługańskoje przy użyciu haubicy 122 mm D-30.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

38 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.07.2019r.- 1496 dzień od nowego rozejmu.

 1. A tymczasem na linii Kijów – Warszawa;
  https://wiadomosci.wp.pl/ukrainskie-msz-zabiera-glos-ws-rzezi-wolynskiej-krytykuje-polski-rzad-6401673389439105a
  Cytat „W dalszej części pisma ukraińskie MSZ skrytykowało stronę polską. „Nie możemy zgodzić się z jednostronną i upolitycznianą przez polskich polityków i dyplomatów oceną tragicznych wydarzeń z lat 1943-1945” – piszą dyplomaci. Podkreślają również, że prawda o tych wydarzeniach powinna być ustalana na podstawie „wiarygodnych materiałów archiwalnych”
  Te „wiarygodne materiały archiwalne” mają zapewne pochodzić od szefa ukroIPN Wiatrowycza i ukraińskich „historyków”…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Tymczasem Prokuratura Generalna Ukrainy „zaklina rzeczywistosć” po wczorajszym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zdjeciu sankcji z byłego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza i jego najbliższego „otoczenia”, tłumacząc ze „zdjęto tylko sankcje wprowadzone w latach 2016 – 2018, ale te z roku 2019 dalej obowiązują;
  https://korrespondent.net/ukraine/4117491-hpu-sanktsyy-s-yanukovycha-sniaty-ne-polnostui

  Polubione przez 4 ludzi

 3. OT z Francji, gdzie w nocy doszło do kolejnych rozrób w trakcie których policja musiała użyć gazu łzawiacego. Tym razem nie był to skutek wystapien tzw. żółtych kamizelek, a „bitwa” pomiędzy kibicami…Algierii i Wybrzeża Kości Słoniowej…
  https://tass.ru/obschestvo/6657537
  https://www.francetvinfo.fr/sports/foot/un-mort-a-montpellier-une-trentaine-d-interpellations-dans-toute-la-france-20-policiers-blesses-en-marge-des-celebrations-de-la-can_3532671.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. OT z Turcji, gdzie dotarły pierwsze elementy zakupionych w Rosji systemów rakietowych S – 400;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5129576.html
  Jak wiadomo jest to jeden z głównych powodów napieć pomiędzy Ankarą, a Waszyngtonem. Z kolei GenSek NATO Jens Stoltenberg wyraził z tego powodu „głębokie zaniepokojenia” i przypomniał że „systemy rosyjskie będą niezgodne z systemem zintegrowanej obrony przeciwrakietowej NATO, a to jest problem”;
  https://korrespondent.net/world/4117709-v-nato-otreahyrovaly-na-postavky-rossyiskykh-s-400-v-turtsyui

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, w jednej z miejscowosci obwodu kijowskiego pijany „weteran ATO” groził wysadzeniem siebie i piątki dzieci w jednym z domów. Na szczęście policjanci zdołali mu to „wyperswadować”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4117570-na-kyevschyne-veteran-ato-uhrozhal-vzorvat-hranatu-v-dome-s-detmy
  W jednej z miejscowości obwodu charkowskiego skradziono…sieć wodno – kanalizacyjną, przez co tysiace mieszkańców zostało pozbawionych dostaw wody;
  https://korrespondent.net/ukraine/4117634-v-horode-pod-kharkovom-ukraly-kanalyzatsyui-tysiachy-luidei-ostalys-bez-vody

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Kampania wyborcza na Ukrainie. Jeden z kandydatów proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” który został wykreślony z list wyborczej przez ukraińską CKW, skrzyknął ekipę „tituszek” plus znajomych dziennikarzy i wtargnął do jej siedziby w Kijowie, gdzie domagał sie od pracowników CKW wyjasnień dlaczego uniemożliwia mu się start w wyborach do parlamentu;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4117590-sniatyi-s-vyborov-sluha-naroda-kunytskyi-s-komandoi-vorvalsia-v-tsyk

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem p.o. minister zdrowia Ukrainy (z powodu zatajenia braku wykształcenia potrzebnego go „pełnego” objecia stanowiska) Uljana Suprun (podobno ciągle obywatelka USA) wbrew obowiazującemu na Ukrainie prawu które wymaga by urzędnik posiadał tylko jedno ukraińskie obywatelstwo) wystąpiła w obronie…pedofilów na Ukrainie, nazywajac wprowadzone przez ukraiński parlament ustawy o „kastracji chemicznej” oraz stworzeniu „spisu pedofilów” „niehumanitarnymi” i „naruszajacymi prawa człowieka”;
  https://strana.ua/news/211155-suprun-schitaet-nehumannym-i-narushajushchim-prava-cheloveka-zakon-o-kastratsii-pedofilov-i-ikh-reestra.html
  Ps. Powinien nią się „zaopiekować” (niedo)rzecznik Bodnar, widać że maja podobne „zainteresowania”….

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Draka” na jednej z plaż w Charkowie, gdzie grupa agresywnych „osiłków” urządziła sobie „rajd po plazowiczach”…transporterem opancerzonym…
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4117781-v-kharkove-na-pliazhe-otdykhauischye-razezzhaly-na-btr
  Ps. Typowa UKRODZICZ…
  Plus w Kijowie szaleją …”agresywni rowerzysci”. Jeden ‚rozjechał” w przejsciu podziemnym dziecko wybijając mu zęby;
  https://strana.ua/news/210822-video-v-kieve-velosipedist-sbil-devochku-na-skorosti-v-perekhode-i-skrylsja.html
  A drugi „staranował” emerytkę;
  https://strana.ua/news/211222-video-muzhchina-v-chernom-sbil-pensionerku-na-velosipede-i-skrylsja-v-kieve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o nowym szefie ukraińskiej słuzby celnej Maksimie Nefedowie, pełniącym do tej pory funkcje wiceministra handlu i rozwoju ekonomicznego, którego żona jak się okazuje ukrywa swoje dochody które zarabia w należacym do ukraińskiego oligarchy Rinata Achmetowa holdingu ‚METINVEST” pełniac tam oficjalnie funkcję „menegera d/s relacji z inwestorami”;
  https://strana.ua/articles/analysis/210597-chto-izvestno-o-novom-nachalnike-ukrainskoho-tamozhni-maksime-nefedove.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Ukrokryminałki. W Sumach syn biznesmena wynajął „zabójczynię” mieszkankę jednej z podsumskich wsi by ta „zlikwidowała” jego ojca. „Zabójczyni”, na szczęście dla swoich ofiar, okazała się być jednak całkowitą amatorka i tylko postrzeliła swój ‚cel” oraz idąca wraz z nim 15 – letnią córkę. Nagranie próby zabójstwa z kamer monitoringu w linku;
  https://strana.ua/news/211221-video-kak-syn-zakazal-ottsa-v-sumakh-no-killer-tolko-ranila-muzhchinu-i-doch.html

  Polubione przez 2 ludzi

 11. ‚Ukropatrioci” ostrzelali z granatnika siedzibę kanału „112.ua” w Kijowie, spełniając swe wcześniejsze groźby o tym ze „puszcza stację z dymem” poniewaz wg nich jest „tubą rosyjskiej propagandy”. Z kolei zarząd „112.ua” wielokrotnie zwracał się do władz w Kijowie o zapewnienie mu ochrony w związku z groźbami;
  https://strana.ua/news/211248-pojavilis-foto-s-mesta-hde-kanal-112-ukraina-obstreljali-iz-hranatometa.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4117887-v-kyeve-obstrelialy-zdanye-telekanala

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.