Wojna domowa na Ukrainie 14.07.2019r.- 1498 dzień od nowego rozejmu.


Zapowiada się, że w następną niedzielę (21 lipca) ugrupowanie stworzone na potrzeby wsparcia parlamentarnego działań prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, „Sługa Narodu” zdecydowanie wygra wybory formując w ten sposób rząd większościowy.

Zawodowy komik- rzucony obecnie na front walki politycznej, którą oczywiście bardzo intensywnie prowadzi, jeżdżąc wszerz i wzdłuż po Ukrainie wspierając swoje ugrupowanie w nieformalnej kampanii wyborczej. Obiecuje przy tym bardzo dużo, tylko że to wszystko nie ma racji bytu i żadnych szans na zrealizowanie.

Oczywiście tak rozwinięta masowa kampania wyborcza daje bardzo poważne szanse na uplasowaniu swoich ludzi w Wierchownej Radzie, i zdobycie tam niekwestionowanej przewagi głosów.

Po prawdopodobnym zwycięstwie „Sługi Narodu”, do Wierchownej Rady Najwyższej trafiłoby wówczas wielu politycznych nowicjuszy.

Jedyne co jest realne w obiecankach przedwyborczych Zełenskiego to „zburzenie systemu” politycznego na Ukrainie. Pierwszy poszedł pod nóż poprzednik Zełenskiego na fotelu prezydenta Ukrainy, Petro Poroszenko. Miarą jego pogromu był wynik poparcia w kwietniowych wyborach prezydenckich, gdy Zełenski zdobył aż 73% oddanych głosów . Sukces swojej kampanii zawdzięczał rozbudzonym przez umiejętnie sterowaną propagandą, która rozbudziła nadzieje na zmiany w kraju zaliczanego obecnie do najbiedniejszych państw europejskich. Nie dość tego, który jest przesiąknięty korupcją i bezprawiem, a dodatkowo obciąża jego budżet operacja pacyfikacyjna prowadzona bardzo brutalnie wobec prorosyjskich buntowników w Donbasie.

Ten w istocie komik telewizyjny, którego Ukraińcy wybrali sobie na prezydenta, nie mający żadnego doświadczenia politycznego, wykorzystując przewagę związaną ze swym zwycięstwem w wyborach prezydenckich, rozwiązał wrogi sobie parlament i rozpisał wcześniejsze wybory, nie czekając na planowy termin w październiku. Jednocześnie od chwili zaprzysiężenia Zełenski nie dokonał jeszcze niczego rewolucyjnego, ani nie zaprezentował dobrze określonego i logicznego, spójnego planu działania, lecz mimo to cieszy się silnym poparciem społeczeństwa. W czerwcowych sondażach 67% Ukraińców deklarowało, że „popiera” jego działania. Tylko jakie to były te „działania”?

Na co oni chcą głosować, na spektakl kabaretowy odgrywany w nieciągnącym się serialu przez Zełenskiego na stanowisku prezydenta ich państwa?

Jednak na zbliżające się wybory parlamentarne partia Zełenskiego, „Sługa Narodu” nie znalazła wystarczającej liczby kandydatów w swych szeregach i musiała ich rekrutować za pośrednictwem strony internetowej. Co jest chyba ewenementem w skali świata, i pokazuje wyraźnie jak poważnie traktuje to środowisko skupione woków Zełenskiego, powagę prac parlamentarnych. A przecież będą tam, pod pretekstem „zburzenia systemu” głosowane różne ważkie ustawy.

Według trzech sondaży, opublikowanych w minionym tygodniu, ugrupowanie „Sługa Narodu” cieszy się poparciem w granicach 47-50% wyborców, znacznie tym samym wyprzedzając swych politycznych rywali.

Spośród sześćdziesięciu partii biorących udział w obecnych wyborach parlamentarnych na Ukrainie, zaledwie tylko trzy lub cztery przekroczą 5-procentowy próg wyborczy. Tymi partiami są: prorosyjski „Blok Opozycyjny” (12-14% deklarowanego w sondażach poparcia), a następnie deklarujące się jako prozachodnie ugrupowanie „Europejska Solidarność” byłego prezydenta, ale nadal wielkiego ukraińskiego oligarchy- Petro Poroszenki (7-9% deklarowanego poparcia) oraz „Batkiwszczyna” byłej- oskarżanej o korupcję i różne przekręty- premier Julii Tymoszenko (6% poparcia w sondażach). Natomaist, ad hoc założona w maju br. przez gwiazdę rocka Swiatosława Wakarczuka socjaldemokratyczna, proeuropejska i liberalna partia „Głos” może liczyć na 4-8%

Sondaże te obejmują tylko połowę ukraińskich parlamentarzystów. W ukraińskim parlamencie zasiada 450 posłów. Zgodnie z obowiązującą obecnie ordynacją wyborczą 225 wybieranych jest z list partyjnych (ordynacja proporcjonalna), a druga połowa wyłaniana jest w okręgach jednomandatowych (ordynacja większościowa).

Zarówno partia Wakarczuka-„Głos”, jak i formacja prezydenta Zełenskiego- „Sługa Narodu” zakazały wstępu na swoje listy dotychczasowym deputowanym, stawiając na ekspertów, wojskowych czy celebrytów, często młodych i bez politycznego doświadczenia. To będzie stanowiło bezprecedensową zmianę w tym kraju, którego scena polityczna zawsze była zdominowana przez polityków wywodzących się z czasów ZSRR i środowisk nacjonalistycznych.

Tak więc, po wyborach możliwe jest, że 75% miejsc w parlamencie będzie obsadzonych przez nowych deputowanych, którzy nigdy wcześniej nie zasiadali w Wierchownej Radzie i nie mają żadnego doświadczenia politycznego. Obserwatorzy obawiają się braku kompetencji nowych posłów i możliwości wystąpienia totalnego chaosu. Duża część kandydatów jest całkowicie nieznanych. Bardzo trudno przewidzieć, czy ich praca będzie dobra.

No i teraz, nie ma innego wyjścia jak tylko czekać na to, do czego doprowadzi ta hucpa zorganizowana i sfinansowana przez największego z oligarchów ukraińskich- Igora Kołomojskiego.

Za tydzień dopiero będzie wstęp, a później już tylko z górki 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W pierwszy dzień weekendu, sytuacja na donieckim odcinku frontu nadal się poprawiała.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał terytorium DRL w godzinach pomiędzy 06:05 a 22:30, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (20 min) i 82 mm (12 min) oraz granatników: AGS-17 (108 granatów), SPG-9 (3 granaty) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej kaliber 12,7 mm.

Ostrzeliwane były; rejon Doniecka (teren „Volvo-Center” k.lotniska i Żabiczewo- na obrzeżach Doniecka oraz Jasinowata i Wsilewka), a także południowy odcinek frontu (Dokuczajewsk, Nowaja Tawria, Leninskoje oraz Sachanka).

Podczas wczorajszych ostrzałów na terytorium DRL spadło 159 pocisków (wobec 231 z dnia poprzedniego), w wyniku czego został ranny 46-letni mieszkaniec Dokuczajewska oraz zostały tam uszkodzone dwa domy znajdujące się przy ulicy Kujbyszewa nr. 6 i budynek znajdujący się na terenie przedsiębiorstwa obrotu paliwami przy ulicy Industrialnej nr. 36, a także kila min kaliber 120 mm (3 miny) spadło w pobliżu stacji uzdatniania wody w Wasilewce koło Jasinowatej, nie czyniąc tam żadnych szkód, mimo to załoga zmuszona była dla zapewnienia sobie bezpieczeństwa przerwać pracę i ukryć się w schronie.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 14 липня 2019 року.

13 липня збройні формування Російської Федерації 15 разів порушили режим припинення вогню. З них 4 рази – із застосуванням заборонених Мінськими угодами артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Також противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 10 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї;
поряд ОПИТНОГО – зі станкового протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
чотири рази неподалік ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
околиці НОВОТРОЇЦЬКОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
в районі населеного пункту ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКЕ – зі станкового протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
поблизу ПІСКІВ – з міномету калібру 120 мм та станкового протитанкового гранатомету;
поряд АВДІЇВКИ – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 5 разів:
двічі поблизу ЗАЙЦЕВОГО – з мінометів калібру 120 мм та станкових протитанкових гранатометів;
поряд НОВООЛЕКСАНДРІВКИ – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
два рази неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 мм та ручних протитанкових гранатометів.
В результаті ворожих обстрілів 2 військовослужбовця отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 13 липня одного окупанта поранено.
Від початку поточної доби ворог чотири рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
двічі поряд ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
поблизу КРИМСЬКОГО – з міномету калібру 82 мм, озброєння БМП, ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік ЗАЙЦЕВОГО – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

24 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 14.07.2019r.- 1498 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Francji, czyli francuski „Neron – Makaron” rusza na…podbój kosmosu i ogłasza utworzenie „francuskich wojsk kosmicznych”;
  https://interfax.com.ua/news/general/599962.html
  Ale zanim „podbije kosmos” będzie musiał wpierw odbić „dume Republiki”, czyli Panteon okupowany przez tzw. uchodźców…
  https://pl.sputniknews.com/video/2019071310728995-czarne-kamizelki-wlamaly-sie-do-paryskiego-panteonu/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. OT amerykańsko – tureckie, czyli jeden członek NATO obłozy drugiego członka NATO sankcjami. Agencja „Bloomberg” informuje że Waszyngton jest gotów wprowadzić sankcje przeciwko Ankarze za to ze Turcja zdecydowała się na zakup rosyjskich systemów rakietowych S – 400;
  https://strana.ua/news/211351-ssha-vvedet-sanktsii-protiv-turtsii-za-pokupku-rossijskoho-oruzhija-na-sledujushchej-nedele.html
  Ps. i tak doczekaliśmy sie „wojny” wewnątrz NATO…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, w „wyzwolonym” Mariupolu „draka” pomiędzy dwójką kierowców zamieniła się w strzelaninę w wyniku której jeden z nich został ciężko ranny;
  https://strana.ua/news/211378-v-mariupole-ssora-mezhdu-voditeljami-zakonchilas-strelboj.html
  Mieszkańcy Wyszogrodu w obwodzie kijowskim żalą się na to co im wypływa z kranów, a co woda nazwać nie można…
  https://strana.ua/news/211356-pod-kievom-v-vyshhorode-iz-kranov-v-kvartirakh-potekla-temno-buraja-voda.html
  W temacie wczorajszego wybuchu w jednej z miejscowości obwodu rówieńskiego w wyniku czego śmierc poniosła dwójka dzieci. Ukromedia informują że nastapiło to na skutek wybuchu „ładunku wybuchowego” który dziadek dzieci trzymał w stojacym w kuchni sejfie;
  https://strana.ua/news/211339-v-rovenskoj-oblasti-dvoe-detej-pohibli-ot-vzryvnoho-ustrojstva-sdelannoho-dedom.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. W Kijowie „agenci SBU” protestowali pod siedzibą SBU, czyli demonstrację urzadzili tam „ukropatrioci”, którzy jak wiadomo sa bardzo powiązani z ukrobezpieką (są na jej „żołdzie”). protestowali oni przeciwko pokazywaniu na kanale „112.ua” najnowszego filmu Oliviera Stone’a o tym co się dzieje na Ukrainie, a takze domagali sie by aresztowano polityka z „Opozycyjnej platformy – Za życie” Wiktora Miedwiedczuka;
  https://strana.ua/news/211328-pod-sbu-radikaly-ustroili-aktsiju-kotoruju-ranshe-planirovali-u-kanala-112.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W wywiadzie dla ukromediów (jeszcze) premier Ukrainy Hrojsman przyznał, wbrew ciagły zapowiedziom ukraińskiego ministra infrastruktury Omeljana, ze Ukraina nie może wstrzymać połączeń kolejowych z Rosją. Według Hrojsmana powodem tego jest to że z połączeń kolejowych Ukrainy z Rosją korzysta także UE, a jak wiadomo Kijów podpisał z nią umowe stowarzyszeniową;
  https://strana.ua/news/211347-hrojsman-priznal-chto-otmenit-zhd-soobshchenie-s-rossiej-nevozmozhno.html
  Ps. No i co tu powiedzieć o „ministrze” Omeljanie 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 6. A UKROSZAJBA trwa i ma sie coraz lepiej 🙂 Ukraiński „historyk” (już to samo znaczy wiecej niż najbardziej plugawa obelga) ‚archeolog” oraz bloger (czy raczej ‚blagier”) niejaki Serhij Klimowskij ogłasza ze skazanie „heroja ATO” Markiwa przez sąd we włoskiej Pawii, będzie dla Włoch „erupcją wulkanu” 🙂
  https://www.obozrevatel.com/politics/sergej-klimovskij-delo-markiva-budet-izverzheniem-vulkana-dlya-italii.htm

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. ‚Radio Svoboda” ogłasza ze Liubow Sobol, prawniczka „funduszu walki z korupcją” (czyli „z „kamandy” Nawalnego) w protescie przeciwko decyzji moskiewskiej komisji wyborczej o rejestracji kilku kandydatów do moskiewskiego samorządu, podjęła decyzje o rozpoczęciu „głodówki”…
  https://www.svoboda.org/a/30054023.html
  Długo jednak nie „głodowała” ponieważ złośliwi wypatrzyli ja w jednej z moskiewskich restauracji…
  >https://twitter.com/dolg132005/status/1150373782558826497

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawia reportaż o skutkach „reformy opieki zdrowotnej” jaką na Ukrainie przeprowadza p.o. minister zdrowia Ukrainy Uljana Suprun, która oszukała przy objęciu stanowiska na temat tego ze posiada wyższe wykształcenie. Według autorki artykułu stan ukraińskiej służby zdrowia jest katastrofalny czego najtragiczniejszym przykładem jest dwukrotny wzrost śmiertelnosci w ukraińskich szpitali;
  https://strana.ua/articles/analysis/210635-meditsinskaja-reforma-v-ukraine-privela-k-realnomu-krizisu-v-sisteme-zdravokhranenija.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Nawet najlepszy fachowiec nie dałby rady. Po „rewolucji godności” REALNE środki na służbę zdrowia zmniejszyły się. Ponadto większość dyrektorów szpitali jest skorumpowanych, a pauperyzacja ludności powoduje, że mieszkańcy tej nieszczęsnej krainy nie maja środków by leczyć się prywatnie.

   Polubione przez 4 ludzi

 9. Niesławny ukraiński portal „Mirotworec”, którego „kuratorem” jest były parlamentarzysta Anton Heraszczenko, wciąż działa i ma na swoim „koncie” kolejne „ofiary”. Tym razem jest to dójka dziennikarzy z ukraińskiego kanału „NewsOne” których umieszczono na „czarnej liście” portalu pod zarzutem „antyukraińskiej propagandy”;
  https://strana.ua/news/211417-henprodjuser-newsone-vasilij-holovanov-i-vedushchaja-elena-kirik-popali-na-mirotvorets.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.