Wojna domowa na Ukrainie 15.07.2019r.- 1499 dzień od nowego rozejmu.


„Ludzie z czasowo okupowanego terytorium powinni czuć, że Europa zaczyna się od regionu w Chersoniu. Powinno to wyrażać się w jakości usług i kompetencji działaczy i urzędników państwowych wszystkich szczebli”– zadeklarował nowo mianowany szef chersońskiej regionalnej administracji państwowej, Jurij Gusiew, podczas sobotniej (13 lipca) wizyty prezydenta Wołodymyra Zełenskiego na punkcie kontrolnym Czondar na granicy Ukrainy z Krymem.

W czasie roboczej wizyty w regionie Chersonia prezydent Wołodymyr Zełenski odwiedził punkt kontrolny w Czongar na tymczasowej granicy administracyjnej z Autonomiczną Republiką Krymu. Była to pierwsza wizyta głowy państwa na granicy administracyjnej z Krymem od 2014 roku.

Prezydent zapoznał się z infrastrukturą puntu kontrolnego i warunkami, w których ludzie przechodzą kontrolę, aby przekroczyć w tym miejscu granicę państwową. Zełenski rozmawiał też z ludźmi, którzy udawali się na Krym oraz mieszkańcami sąsiednich regionów Czongar.

„Od czasu okupacji osoby przekraczające granicę administracyjną z Autonomicznej Republiki Krymu cierpią z powodu braku odpowiedniej infrastruktury: niestety od 2014 r. Nie stworzono wysokiej jakości infrastruktury. Problemy punktu kontrolnego są z reguły złożone i wymagają harmonijnego współdziałania różnych organów wykonawczych”– powiedział Gusiew.

Według niego, w realizacji projektu aranżacyjnego punktu kontrolnego pojawiają się następujące problemy: korupcja, brak finansowania, a także naruszenie przez projektantów i generalnego wykonawcę terminów umownych dotyczących projektowania i realizacji poszczególnych etapów budowy.

Nowy szef regionu zwrócił uwagę, że zgodnie z umową planowane jest zakończenie realizacji pierwszego etapu punktu kontrolnego (utworzenie stref kontroli) do 15 listopada br.

Z kolei prezydent Ukrainy zauważył, że konieczne jest wdrożenie drugiego końcowego etapu projektu w postaci stworzenia centrów usług z terminalami autobusowymi i centrami świadczenia usług administracyjnych do 20 grudnia tego roku.

„Zróbmy to do 20 grudnia- to wystarczy. Jeśli nie, nowy szef regionalnej administracji państwowej zostanie odwołany. To jest oczywiste”– powiedział Wołodymyr Zełenski.

Jednocześnie uczestnicy spotkania poinformowali prezydenta, że na realizację pierwszej fazy projektu wystarczy 100 mln UAH już przeznaczonych na ten cel. Ale jednocześnie budżet państwa nie zapewnił 70 milionów hrywien na drugi etap budowy punktu kontrolnego, który ma być tym miejscem, w którym można by było poczuć, że „Europa zaczyna się od regionu w Chersoniu” . Dodam, że jak na razie przedsionek Europy zaczyna się w Przemyślu, a więc bardzo daleko od punktu kontrolnego Czondar na granicy z Krymem.

Oczywiście Zełenski jako prezydent obiecał przyczynić się do zapewnienia pełnego finansowania projektu zakończenia budowy punktu kontrolnego w Czondarze jeszcze w tym roku.

Skąd zaś weźmie on na to pieniądze i w jaki sposób przyspieszy opóźniające się permanentnie tam prace wykonawcze, nie wiadomo. No ale, może w tym przypadku wreszcie na Ukrainie zwycięży zasada: „chcieć, to móc”, bo jak na razie różnie tam z tym bywało. Najczęściej kosztem finansowanych przez państwo inwestycji bogacili się nielegalnie, nadzorujący projekty urzędnicy i nieuczciwi wykonawcy, często z nimi powiązani.

Czy Zełenski ze swoją ekipą zdoła usunąć- te bardzo wyniszczające państwo od środka- nawyki, to się bardzo szybko okaże, bo już za kilka miesięcy, gdy ustabilizuje się sytuacja polityczna po wyborach, a nowy rząd zdoła już się rozpatrzeć w skali problemu i okrzepnąć.

Ja osobiście, poza- niechlujnym przemalowaniem fasad i profesjonalnym PR, nie wierzę tam w żadne konkretne zmiany, które mogą doprowadzić do jakiegoś spektakularnego przełomu. Wynika to ze specyfiki Ukrainy oraz samych Ukraińców. No, ale to już jest temat rzeka.

Dodam tylko, że ten pesymizm wynika, choćby z samego faktu mianowania na odpowiedzialne stanowisko szefa regionalnej administracji państwowej w obwodzie chersońskim, właśnie Jurija Gusiewa, który będąc przewodniczącym organizacji „Międzynarodowego Stowarzyszenia Wspólnoty Obwodu Chersońskiego” (poza nim liderami są tam: były gubernator Andriej Gordiejew oraz przewodniczący rady regionalnej w Chersoniu Władysław Manger- podejrzany o udział w zamordowaniu niezależnej dziennikarki z mediów społecznościowych Jekateriny Gandziuk; https://uk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D0%B3%D0%B5%D1%80_%D0%92%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2_%D0%9C%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%87), już wcześniej dał się poznać z niewłaściwej strony.

Chodzi o to, że w czasie gdy był on w latach 2015-2016 wiceministrem obrony Ukrainy, został uznany za podejrzanego w sprawie zawyżania cen zakupowanych paliw dla armii oraz nadużyć przy budowie mieszkań dla żołnierzy.

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-priznachiv-yuriya-gusyeva-golovoyu-hersonskoyi-obl-56417,

https://www.president.gov.ua/ru/news/povne-oblashtuvannya-kpvv-na-adminmezhi-z-okupovanim-krimom-56421,

https://lb.ua/news/2019/07/13/432091_glavoy_hersonskoy_oblasti_naznachen.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ostrzał ze strony ukraińskich linii bojowych, prowadzony był przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (96 min) i 82 mm (32 miny), opancerzonych wozów bojowych (130 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (5 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, w wyniku czego 16 razy zostały naruszone warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w rejonie Gorłówki (Dolomitnoje i Wierchnotoreczkoje), w okolicach i na obrzeżach Doniecka (teren serwisu „Volvo-Center oraz Spartakus i Starmichajłowka), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk i Zaiczenko).

Łącznie na terytorium DRL spadły 294 pociski (wobec 159 w odniesieniu do dnia poprzedniego) wystrzelone z kierunku stanowisk bojowych ukraińskich sił zbrojnych, w wyniku czego zostało uszkodzonych 5 mieszkań i jeden dom w miejscowości Dokuczajewsk na ulicy: Swierdłowa nr. 20, Watutina nr. 9 m. 3 i nr. 11 m. 28 oraz Centralnej nr, 89 m. 53, nr. 91 m. 9 i nr. 93 m. 116.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu nie odnotowano ze strony ukraińskich żołnierzy ani jednego naruszenia warunków rozejmu.

Oby tak dalej.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 15 липня 2019 року.

14 липня збройні формування Російської Федерації 19 разів порушили режим припинення вогню. З них 6 разів – із застосуванням заборонених Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 та 82 мм. Також противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 14 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі поблизу ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї;
два рази поряд НОВОТРОЇЦЬКОГО – зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік БОГДАНІВКИ – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
тричі околиці КРАСНОГОРІВКИ – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту МАР’ЇНКА – з міномету калібру 82 мм, ручного протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
три рази поблизу ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік ПОВЛОПІЛЯ – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 5 разів:
поблизу КРИМСЬКОГО – з міномету калібру 82 мм, озброєння БМП, ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
поряд ЗАЙЦЕВОГО – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї;
два рази неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм та автоматичних гранатометів;
в районі населеного пункту ПОПАСНА – з міномету калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.
В результаті ворожих обстрілів втрати з нашої сторони не зафіксовано. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 14 липня двох окупантів поранено.
Від початку поточної доби ворог п’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив три обстріли позицій українських захисників:
двічі поряд ВОДЯНОГО – з міномету калібру 82 мм, станкового протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
неподалік ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні два рази:
поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з великокаліберного кулемету;
в районі населеного пункту НОВООЛЕКСАНДРІВКА – з мінометів калібру 120 та 82 мм, а також гранатометів різних систем.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

53 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.07.2019r.- 1499 dzień od nowego rozejmu.

 1. Szok i niedowierzanie.
  Polskojęzyczne media podają informacje godzące w cukierkowe wyobrażenie pomajdanowej Ukrainy.

  Siedziba stacji telewizyjnej 112 Ukraina w Kijowie w nocy z piątku na sobotę została ostrzelana z granatnika; nikomu nic się nie stało – poinformowała policja. Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) wszczęła dochodzenie w sprawie „aktu terroru”.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-ukraina-siedziba-prywatnej-telewizji-w-kijowie-ostrzelana-z-,nId,3093541

  Polubione przez 6 ludzi

 2. W temacie polskich mediów.
  Redaktorzy Wyborczej w szoku po ujawnieniu sondaży przedwyborczych na Ukrainie. Prorosyjska partia „Za życiem” w roli wicelidera i z dużym poparciem społecznym sprawili redaktorom znad Wisły spory problem. Wszak te informacje godzą w ideały Euromajdanu 🙂

  Sondaże dają Platformie Opozycyjnej – Za życie 12 proc. poparcia, ale partia walczy o uzyskanie w wyborach 21 lipca jeszcze lepszego wyniku.
  http://wyborcza.pl/7,75399,24992921,czy-prorosyjska-partia-stanie-sie-druga-sila-w-parlamencie-ukrainy.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Prawda o zbrodni wołyńskiej jest niezbędna dla porozumienia i pojednania między żyjącymi współcześnie Polakami i Ukraińcami – oświadczyli uczestnicy niedzielnych uroczystości w dawnej Janowej Dolinie na Wołyniu, gdzie w 1943 r. UPA zamordowała ponad 600 Polaków.
  http://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-informacje/ukraina-uczestnicy-obchodow-rocznicy-zbrodni-wolynskiej-prawda-warunkiem-pojednania/
  Komentarz: Podczas obchodów swoje trzy grosze wtrąciła poseł Gosiewska. Nie uważałem tej pani za zbyt lotnego człowieka, ale to co „palnęła” podczas uroczystości… Oświadczenia pani wicemarszałek były naprawdę nie na miejscu. Potomkowie zamordowanych i kilku starszych ludzi, którzy jednak pamiętają tragiczny 1943 rok musiało słuchać, poseł…broniącej Ukrainy(!).
  Jedni politycy PiS składają deklaracje, że nie ma zgody na negowanie zbrodni wołyńskiej, po czym pani poseł wstaje i rzuca hasełkami jakby cytowała Wiatrowycza (bez Pana).
  – Zbrodni dokonano za okupacji nazistowskiej i sowieckiej
  -nasze kraje (Ukraina i Polska) to sojusznicy walczący z imperializmem Putina
  Całość wypowiedzi można przeczytać w linku

  Polubione przez 6 ludzi

 4. By na Ukrainie żyło sie lepiej, oczywiście tylko wybranym. Sąd w Kijowie zdjął „areszt” z majątku należacego do „nadprezydenta Ukrainy” oligarchy Kołomojskiego. Według ukromediów jest to 415 nieruchomosci różnego rodzaju na Ukrainie które zostały ‚aresztowane” przez sąd w 2017 roku po przeprowadzeniu przez władze Ukrainy „nacjonalizacji” należącego do Kołomojskiego ‚PrivatBanku”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4118354-sud-otmenyl-arest-nedvyzhymosty-kolomoiskoho

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Ciekawy artykuł o pladze podrabianych dokumentów na granicy polsko-ukraińskiej.

  Zamiast prawdziwych dolarów i euro – imitacje banknotów z gier planszowych. W taki sposób część obywateli Ukrainy próbuje wprowadzić w błąd funkcjonariuszy Straży Granicznej sprawdzających czy mają pieniądze na pobyt w naszym kraju. Takich przypadków na podkarpackich przejściach granicznych było w tym roku już 180. Coraz częściej ujawniane są także podrabiane prawa jazdy, ubezpieczenia aut oraz stemple kontroli granicznej.
  http://rzeszow.tvp.pl/43500121/plaga-falszerstw-na-granicy-z-ukraina

  Polubione przez 6 ludzi

 6. W środę 10 lipca oddano do eksploatacji nową osłonę nad czwartym reaktorem elektrowni jądrowej w Czarnobylu na Ukrainie. Metalowa kopuła zakrywa reaktor, który uległ zniszczeniu podczas katastrofy w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.
  A obecny Prezydent Ukrainy poinformował, ze zamierza…z Czarnobyla ( i okolicznych miejscowości) obiekt turystyczny (!)
  http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114881,24983524,ukraina-zainaugurowala-gigantyczna-oslone-nad-zniszczonym-reaktorem.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. Tymczasem szef ukraińskiego MSW Ukrainy Awakow chyba zamierza wywołać dyplomatyczną awanturę czyli wezwał do siebie Ambasadora Włoch w zwiazku z orzeczeniem przez sąd we włoskiej Pawii wyroku 24 lata dla ukraińsko – włoskiego „weterana ATO” Markiwa. Podczas spotkania Awakow miał zażądać od dyplomaty (!) podjęcia „kroków w celu rozwiązania problemu’. Straszył takze „pogorszeniem stosunków ukraińsko – włoskich”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4118416-pryhovor-markyvu-avakov-pohovoryl-s-poslom-ytalyy
  A we Włoszech „zabrano się” za włoskich ‚weteranów ATO”, głównie członków miejscowych grup neonazistowskich którzy walczyli na Donbasie po stronie sił prokijowskich;
  https://korrespondent.net/world/4118415-v-ytalyy-yziat-arsenal-oruzhyia-u-radykalov-voevavshykh-na-donbasse

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć, w domu w obwodzie rówieńskim gdzie w wyniku eksplozji zgineła dwójka dzieci znaleziono „setki ładunków wybuchowych” (pocisków, min itp) które dziadek dzieci zbierał na pobliskim poligonie wojskowym;
  https://korrespondent.net/ukraine/4118281-sotny-boeprypasov-naideny-v-dome-hde-podorvalys-dvoe-detei
  W nocy w Równem wrzucono granat bojowy na teren posesji należacej do miejscowego przedsiębiorcy, w wyniku czego uszkodzona została fasada budynku oraz stojaca przed nią samochód osobowy. Na szczęście nikt nie został ranny;
  https://korrespondent.net/ukraine/4118303-v-rovno-predprynymatelui-vo-dvor-brosyly-hranatu

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Lider proprezydenckiego ugrupowania ‚Sługa Narodu” Dmytro Razumkow ogłosił w ukromediach ze o przeprowadzeniu „dekomunizacji” winni decydować sami mieszkańcy poprzez referenda, anie wąłdze w Kijowie;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4118223-voprosy-dekommunyzatsyy-dolzhny-reshatsia-na-referendumakh-razumkov
  Rozłościło to oczywiście „naczelnego dekomunizatora Ukrainy”, czyli dyrektora ukroIPN Wiatrowycza który oskarżył Razumkowa o „nieznajomość obowiązujacego na Ukrainie prawa”, a wszelkie próby odejscia od niej (m.in w Charkowie) mają być „hamowane poprzez procesy sądowe”, a jezeli to nic nie da poprzez „protesty obywatelskie”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4118340-viatrovych-otreahyroval-na-ydeui-razumkova-o-dekommunyzatsyy
  ps. Szef państwowej instytucji publicznie straszy ze ludzi wyprowadzi na ulicę…

  Polubione przez 6 ludzi

 10. Ukromedia informuja o pierwszy wypadku drogowym samochodu należacego do konwoju prezydenta Ukrainy do jakiego doszło pod Zaporożem, gdzie zderzył sie on z autokarem wiozącym dzieci, którym na szczęście nic sie nie stało. Jednocześnie ukraiński portal ‚Strana.ua” przypomniał wypadki drogowe poprzedników obecnego prezydenta Ukrainy;
  https://strana.ua/news/211493-kortezh-zelenskoho-popal-v-dtp-14-ijulja-foto-i-podrobnosti-avarii-pod-zaporozhem.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem do Kijowa przybyła rosyjska rzecznik praw obywatelskich Tatiana Moskalkowa która ma ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Ludmiłą Denisową omówić sprawę ewentualnej wymiany przebywajacych w aresztach i więzieniach na Ukrainie i w Rosji obywateli tych państw, w tym redaktora naczelnego „Ria Novosti Ukraina” Kiriła Wyszynskiego;
  https://strana.ua/news/211516-denisova-i-moskalkova-nachali-vstrechu-v-kieve-i-obsuzhdajut-plennykh-s-rossijskoj-i-ukrainskoj-storon.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I „njus” z Kijowa gdzie banda „stronników Poroszenki”, czyli tzw. POROCHOBOTÓW próbowała zająć siedzibę ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego domagając sie by urząd zrezygnował z prowadzenia śledztw przeciwko ich „idolowi” czyli byłemu prezydentowi Ukrainy Poroszence;
  https://strana.ua/news/211573-storonniki-poroshenko-zakhvatili-zdanie-hbr-trebuja-prekratit-rassledovanie-protiv-eks-prezidenta.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Rodzice ucznia powinni rozważyć wystąpienie z pozwem cywilnym do sądy o naruszenie przez dyrektora i szkołę przysługujących w Polsce konstytucyjnie praw obywatelskich, tj. prawa do swobody wyrażania poglądów w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym. Nawiasem mówiąc dyrektor mógł złamać prawo, poprzez bezpodstawne pomówienie ucznia o nacjonalizm.

   Polubione przez 4 ludzi

   • „…prawa do swobody wyrażania poglądów…”
    Tu jest jedna „śliskość”. Jeśli Polak miał prawo wyrażać swoje poglądy, to i Ukrainiec też. Dyrektor złamał prawo, my wiemy o co w tym chodzi, ale nie w oparciu o ten paragraf.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

    • Przepis Konstytucji jasno wskazuje , że obywatel Polski ma prawo do swobody wyrażania poglądów. Natomiast jeśli inna osoba , z tego powodu twierdzi, że jego prawa lub dobra osobiste zostały naruszone, ma prawo dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Nie sądzę aby samo zwrócenie uwagi ( być może jego forma) było podstawą do złożenia wniosku do sądu rodzinnego. Poza tym ograniczenie władzy rodzicielskiej , może nastąpić wyłącznie z ważnych powodów, a takie tutaj nie zachodzą.
     Dyrektor staną po stronie obcokrajowca , kierując się li tylko poprawnością polityczną, a nie zdrowym rozsądkiem, o umiarze w stosowaniu prawa nie wspomnę.
     Jeżeli kłótnia, lub pyskówka dwóch uczniów będzie w Polsce wystraczającym powodem by kierować taki wniosek do sądu, to sądy niczym innym nie będą się zajmowały.

     Polubione przez 2 ludzi

     • W pełni się z Panem zgadzam. Chodzi mi o to, że „prawo do wypowiedzi”, „poprawność polityczna”, „obraza uczuć” itd. są to słowa wytrychy – wszystko można nimi usprawiedliwić lub przeciwnie, wszystko zakwestionować”

      Polubione przez 3 ludzi

     • W jakimś sensie tak. Choć poprawność polityczna , trochę jak pojęcie antysemita , jest typowym wytrychem. Natomiast prawo do wypowiadania się , jest naszym prawem obywatelskim, tak samo jak prawo do wolności sumienia czy wyznania.
      Pamiętajmy , że obraza uczyć dotyczy wszystkich wyznających jakaś wiarę, nie tylko tą jedną.
      W tej sytuacji należało raczej sprawę rozstrzygnąć na poziomie dyrekcji, a nie angażować sądu, już nie mówiąc o ograniczaniu władzy rodzicielskie, ten postulat jest całkowicie chybiony, a to oznacza , że prawo w tej sytuacji nie zostało złamane, bo gdyby tak było, należało zastosować raczej ustawę o postepowaniu w sprawach nieletnich i przepis mówiący o czynach karalnych lub demoralizacji. Trudno uznać , ze samo to że chłopak ma poglądy , za demoralizację. Pan dyrektor chyba się pogubił w poprawności politycznej, albo brakuje mu po prostu zdrowego rozsądku.

      Polubione przez 2 ludzi

 13. Skandal w ukraińskiej partii „Siła i Honor” kierowanej obecnie przez byłego szefa SBU Ihora Smieszko, który kandydował na urząd Prezydenta Ukrainy, zdobywając ponad 6 % głosów wyborców. Ukromedia informują że Śmieszko przeprowadził tam „przewrót” faktycznie przejmujac w niej pełnię władzy, zrobił „czystkę” w kadrze partyjnej i handluje miejscami na listach wyborczych
  https://www.obozrevatel.com/politics/skandal-v-partii-igorya-smeshko.htm
  Pojawiły się takze informacje o „ciemnej stronie” Smieszko, czyli ze był zamieszany w afery korupcyjne (m.in za szefowania SBU miał wydać pieniądze na zakup drogich alkoholi po zawyżonych cenach), szpiegowskie oraz w „zwykły” szantaż;
  https://www.obozrevatel.com/politics/chestyu-i-ne-pahnet-vsplyili-skandalnyie-faktyi-iz-biografii-smeshko.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 14. I kolejny sondaż ukraińskiej opinii publicznej, w którym większość pytanych (14,9%) chciałaby by urząd Premiera Ukrainy objął lider prorosyjskiego ugrupowania „Opozycyjna platforma” Jurij Bojko. Wyprzedził on m.in byłą premier Julie Tymoszenko (13,3%) oraz obecnego premiera Wołodymyra Hrojsmana (9,2%);
  https://strana.ua/news/211552-v-rejtinhe-premerskikh-simpatij-ukraintsev-lidirujut-bojko-timoshenko-i-hrojsman.html

  Polubione przez 4 ludzi

 15. W ukromediach pojawił się wywiad z ukraińskim wojskowym cięzko rannym po tym jak w ciężarówkę która jechał trafił pocisk ppanc, w zdarzeniu „wziął udział” takze nowo mianowany gubernator obwodu donieckiego. Jak opowiedział wojskowy KrAZ którym jechał tylko stanął na skrzyżowaniu by przepuścić kolumnę samochodów osobowych którym jechał właśnie gubernator obwodu donieckiego oraz nie był w składzie owego konwoju;
  https://korrespondent.net/ukraine/4118625-vyzhyvshyi-boets-rasskazal-ob-obstrele-kraza-pod-hranytnym

  Polubione przez 4 ludzi

 16. Tymczasem Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej zapowiedział gromadzenie oraz upublicznianie danych na temat ukraińskich wojskowych oraz ich „zwierzchników w Kijowie”, odpowiedzialnych za popełnienie przestępstw przeciwko ludnosci cywilnej na Donbasie, a także użycie zgromadzonych materiałów w „osądzeniu ich gdy konflikt na Donbasie sie zakonczy”;
  https://sledcom.ru/news/item/1373275/
  >https://www.youtube.com/watch?v=OkJeeMtJbTE&feature=youtu.be

  Polubione przez 4 ludzi

 17. Przypomniał o sobie były przewodniczący Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy „Krwawy Pastor” Turczynow który w ukromediach wygraża ze „ukraińskie pociski manewrujące „Neptun” w kilka minut zniszczą Most Krymski”, a takze mogą „zniszczyć rosyjskie okręty ma Morzach czarnym i Azowskim”. Czy są w stanie dolecieć na Księżyc już nie powiedział, zapewne ze względu na „wrodzoną skromność’ 🙂
  https://strana.ua/news/211591-turchinov-rasskazal-ob-oruzhii-kotoroe-mozhet-unichtozhit-kerchenskij-most.html

  Polubione przez 5 ludzi

 18. „…dlaczego wybrany na dyrektora POLIN profesor Dariusz Stola nadal nie sprawuje swojej funkcji. Jak się okazało, czynnikiem decydującym stała się odmowa organizacji w muzeum konferencji poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu….”

  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/muzeum-polin-glinski-wyjasnia-czemu-nie-powolal-dyrektora/z9sfpyg

  Teraz proszę zastanowić się nad problemem, co ma żydowskie muzeum POLIN do Lecha Kaczyńskiego?

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.