Wojna domowa na Ukrainie 16.07.2019r.- 1500 dzień od nowego rozejmu.


Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski chciałby w Polsce spotkać się z amerykańskim prezydentem Donaldem Trumpem. Okazją do tego spotkania miałaby być wizyta Trumpa w Polsce w dniach 1 i 2 września br.

Do spotkania- miejmy nadzieję nie tylko koło drzwi męskiej toalety, miałoby dojść pod pretekstem obchodów 80 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej, kiedy do naszego kraju zjadą się zagraniczni goście, w tym najprawdopodobniej prezydent USA.

Wołodymyr Zełenski ma spędzić w Polsce aż dwa dni czyhając tam w Warszawie na Trumpa, pragnąc z nim odbyć choć krótką rozmowę. Planuje się, że do takiego spotkania na szczycie mogłoby dojść 1 września.

Problem jest tylko w tym, czy amerykański prezydent odwiedzi w tym czasie Polskę. Oczywiście przyjazd Trumpa do naszego kraju byłby odpowiedzią na zaproszenie, które osobiście złożył mu prezydent Andrzej Duda podczas swojej ostatniej wizyty w Białym Domu. Jednak na dziś wiadomo jest, że Biały Dom nie chce potwierdzić obecności prezydenta Trumpa w Polsce w dniu 1 i 2 września. I to, pomimo wcześniejszych deklaracji Trumpa, że na pewno się do miłej mu Polski jeszcze raz wybierze.

Wizyta w Polsce, dodatkowo przy planach jakiegoś, krótkiego spotkania z Zełeńskim, stawiałaby prezydenta Trumpa w bardzo niewdzięcznej sytuacji, bo wmanipulowany zostałby on w sytuację, która prawdopodobnie nie pasuje obecnie do strategii politycznej prowadzonej wobec Rosji.

No ale, wzorem wymuszanej przez rząd PiS zwiększania liczebności i stałej obecności wojsk amerykańskich na naszej ziemi- co oczywiście nie leży w intencji amerykańskiego rządu, strona ukraińska biorąc z tego przykład, podobnie będzie usiłowała wplątać prezydenta Trumpa, w wewnętrzne rozgrywki polityczne na Ukrainie. Oczywiście robione to jest, nie od dziś, ale od samego początku- czyli dnia oficjalnej inauguracji- Trumpa na prezydenta USA, ale jak na razie jest on nieugięty, panując nad sytuacją nie daje się wkręcać w rozgrywki mogące zaszkodzić strategicznym interesom Stanów Zjednoczonych. Po prostu lokajom wydaje się, że mogą już narzucać własne zdanie swemu panu. Niestety, jest to tylko typowe dla tego środowiska myślenie życzeniowe 🙂

Dodam, że zaproszenie na uroczystości kolejnej rocznicy napadu na Polskę przez Niemcy, w dniu 1 września, dostali wszyscy przywódcy państw NATO, Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego,w tym Białorusi i Ukrainy. Nie otrzymał go natomiast prezydent Rosji Władimir Putin, co wprawiło go osobiście w wielki zakłopotanie. Pewnie będzie przez to okrutnie cierpiał?

Dodam tylko, że niezaproszenie przywódcy Rosji, nie jest miarą wielkości naszego kraju, tylko wprost przeciwnie- jego miałkością. Co ostatnio jest na każdym kroku demonstrowane. I to jest główna przyczyna tak marnej pozycji Polski w świecie i braku odpowiedniego szacunku dla niej wyrażanego przez partnerów zachodnich. No może, premier Wielkiej Brytanii- Terasa May miała oficjalnie inną opinię na temat Polski, ale nie wiadomo ile było w tym prawdy, a ile polityki, no i…..oczywiście one już wypadła z orbity liczących się w tej grze figur. Może właśnie dlatego?

Reasumując, jak na razie wiadomo tylko, że na pewno przyjedzie do warszawy prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier, który wspólnie z prezydentem Andrzejem Dudą wezmą udział w obchodach upamiętniających 80 rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej w Wieluniu i w Warszawie. Od pozostałych zaproszonych gości, jak na razie nie ma oficjalnego potwierdzenia ich wizyty. Pewnie zostaną przysłane, na otarcie łez i aby formalności stało się zadość, delegacje drugiego sortu. Co będzie odtrąbione w upartyjnionych publicznych mediach znajdujących się pod totalną kontrolą komisarza z ramienia PiS, jako niesamowity sukces.

Niestety, sukcesem to nie będzie, bo Zachód ma dzisiaj zupełnie inne priorytety, i nie leży w jego interesie dalsze zaognianie stosunków politycznych z Rosją, ani też z żadnym innym znaczącym dla niego krajem. Tego oderwane od rzeczywistości środowisko PO-PiS-u nie umie pojąć- w swych ograniczonych horyzontach intelektualnych.

A przecież jest to takie proste i oczywiste 🙂

https://d-pt.ppstatic.pl/k/r/1/30/91/5cbe1b724c6a9_p.jpg?1556020096

http://iswresearch.blogspot.com/2019/07/russia-in-review-exploiting-transition.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na obu odcinkach frontu, a więc na ługańskim i donieckim, było względnie spokojnie i dawał się odczuć wyraźny brak przekonania do dalszego udziale w wojnie ze strony ukraińskich żołnierzy.

I tak, na donieckim odcinku frontu ostrzały prowadzone były minionej doby z przerwami w godzinach pomiędzy 04:15 a 20:25, przy użyciu: haubicy 122 mm (24 pociski), moździerzy kaliber 120 (76 min) i 82 mm (10 min) oraz granatników AGS-17 (5 granatów) i SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej i sporadycznie- ciężkiej broni maszynowej, w ten sposób 10 razy naruszając warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były okolice: Dolomitnoje, Aleksandrowki, Signalnoje oraz Komiternowa, Kulikowa, Leninskoje i Zajczenki- na południowym odcinku frontu, gdzie jednocześnie ostrały były najbardziej intensywne.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 119 pocisków- wobec 294 z dnia poprzedniego, nie powodując żadnych szkód i strat.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (7 min) oraz granatników SPG-9 (7 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzono z kierunku: Popasnej (11:35), Sczastie (12:15) i Nowoaleksandrowki (21:10), w stronę: Kalinowa Borszczowatoje, Wiesełoj Gory i Kalinowa.

Strat i szkód nie odnotowano.

Wyraźnie wrogie działania zbrojne podejmowane przez ukraińskich żołnierzy biorących udział w Operacji Połączonych Sił w Donbasie tracą swoją dotychczasową dynamikę. Spowodowane jest to tym, że trwają zakulisowe rozmowy na temat rzeczywistego zakończenia tego konfliktu.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 16 липня 2019 року.

15 липня збройні формування Російської Федерації 17 разів порушили режим припинення вогню. З них 6 разів – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 та 82 мм. Також, противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 13 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
чотири рази поблизу ВОДЯНОГО – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, стрілецької зброї та відбулося бойове зіткнення;
двічі поряд ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік АВДІЇВКИ – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
два рази околиці ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі в районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу КРАСНОГОРІВКИ – з великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 4 рази:
поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з великокаліберного кулемету;
поряд НОВООЛЕКСАНДРІВКИ – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
неподалік ПОПАСНОЇ – з міномету калібру 120 мм та автоматичного гранатомету;
в районі населеного пункту КРИМСЬКЕ – зі стрілецької зброї.
В результаті ворожих обстрілів один військовослужбовець загинув та троє отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 15 липня одного окупанта знищено та одного поранено.
Від початку поточної доби ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поряд ОПИТНОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні один раз:
поблизу КРИМСЬКОГО – з міномету калібру 82 мм, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.07.2019r.- 1500 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukraińska codzienność, na poboczu trasy Mukaczewo – Rohatyn (Zakarpacie) ukraińscy policjanci znaleźli rozbity i ostrzelany samochód osobowy. Samochód nie był oznakowany, w srodku nie znaleziono takze żadnych dokumentów, ani ewentualnych ofiar ostrzału;
  https://korrespondent.net/ukraine/4118755-na-zakarpate-obnaruzhyly-avtomobyl-s-pulevymy-otverstyiamy-smy
  W Mikołajowie zlikwidowano przestępczą grupę zajmujacą się produkcją oraz handlem narkotykami w skład której wchodził ukraiński wojskowy. Oprócz narkotyków u zatrzymanych przestępców znaleziono także granatnik oraz amunicje;
  https://korrespondent.net/ukraine/4118748-v-nykolaeve-voennoho-zaderzhaly-za-narkotorhovlui

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Strzelanina na terenie jednostki wojskowej (dywizjonu rakietowo – pplot) w Odessie. Jak informują ukromedia pełniący na terenie jednostki wojskowi otworzyli ogień, do jak sie okazało, złodzieja który „buszował” w wojskowym sprzęcie. Po ostrzelaniu ranny w nogę złodziej poddał sie, ale trzech jego kompanów którzy czekali na niego w samochodzie osobowym zdołało odjechać;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4118817-v-odesse-so-strelboi-zaderzhaly-vora-na-terrytoryy-zenytno-raketnoi-bryhady

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Ściemnianie” włoskiej policji (ciekawe na czyje zlecenie?) w temacie zatrzymań członków neonazistowskich grup we Włoszech, którzy uczestniczyli w konflikcie na Donbasie. Najpierw włoska policja poinformowała ŻE WALCZYLI ONI PRZECIWKO „SEPARATYSTOM” NA DONBASIE (czyli w składzie sił prokijowskich), a teraz to „poprawiła” informując tylko ŻE WALCZYLI NA DONBASIE nie podając po której ze stron konfliktu;
  https://strana.ua/news/211737-neonatsisty-ikh-italii-voevali-v-ukraine-chto-ob-etom-izvestno.html
  https://www.bbc.com/news/world-europe-48987723

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Wieści z ukrokinematografii, czyli kadr z ukraińskiego filmu przygodowego „Szewczenko, pierwszy samuraj” o tym jak to ukraiński wieszcz narodowy Taras Szewczenko szkolił się w „wschodnich sztukach walki” (po zdjeciu widać” od …Żydów 🙂
  >https://pbs.twimg.com/media/D_mhvvAUEAA2eOr.jpg
  Tu link do informacji o filmie od samego premiera Ukrainy Wołodymyra Hrojsmana;
  >https://twitter.com/VGroysman/status/1151129037269430272
  Ps. Komentarz popularnego ukraińskiego blogera Anatolija Szarija;
  „Какой тупой пиздец”

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Kampania wyborcza na Ukrainie. Szef SBU Bakanow ogłosił że podlegle mu służby nie odnotowały żadnego „mieszania się” Rosji w zbliżajace sie wybory parlamentarne na Ukrainie;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/07/16/7221094/
  Z kolei w Biełgorodzie Dniestrowskim w obwodzie odeskim ukraińska policja zatrzymała osoby które kupowały głosy wyborców na rzecz obecnego parlamentarzysty który chce ponownie znaleźć się w Radzie Najwyższej Ukrainy. Cena jednego „głosu wyborczego” standardowa czyli od 1000 do 1500 hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4119040-v-odesskoi-oblasty-razoblachena-set-podkupa-yzbyratelei

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Ciąg dalszy spięć na linii Kijów – Rzym, w zwiazku ze skazaniem na 24 lata więzienia ukraińsko – włoskiego „weterana ATO” Markiwa przez sąd we włoskiej Pawii. MSZ Ukrainy wezwało „na dywanik” Ambasadora Włoch na Ukrainie, który wcześniej musiał „odwiedzić’ także MSW Ukrainy, oczywiście tam tez mu „zmyto głowę” i narzekano na „niesprawiedliwy wyrok włoskiego sądu’;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4119009-posla-ytalyy-vyzvaly-v-myd-yz-za-dela-markyva
  Z kolei we Włoszech szef tamtejszego MSW i jednocześnie wicepremier Matteo Salvini komentując zatrzymanie w tym kraju kilku członków neonazistowskich grup którzy wcześniej walczyli na Donbasie, miał stwierdzić ze włoskie „specsłużby” ostrzegały go przez „ukraińską grupą” szykujaca na niego zamach;
  https://korrespondent.net/world/4119021-hlava-mvd-ytalyy-zaiavyl-chto-eho-khotely-ubyt-ukrayntsy

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I kolejne „spięcie” na linii Kijów – Budapeszt ukraiński MSZ zarzuciło szefowi węgierskiej dyplomacji Péterowi Szijjártó ze ten „zignorował jego zalecenia i odwiedził miejscowość Berehowe na Zakarpaciu, gdzie miał wspomagac kampanię wyborczą jednego z kandydatów do ukraińskiego parlamentu”. W związku z tym MSZ Ukrainy zwróciło się do władz Ukrainy o wydanie opinii czy węgierski minister nie naruszył ukraińskiego prawa;
  https://korrespondent.net/ukraine/4119041-myd-trebuet-proveryt-zakonnost-vyzyta-venherskoho-mynystra-pered-vyboramy
  Ps. No i proszę Węgrzy pokazują jak trzeba postępować z Ukroincami, a u nas w naszym nieszczęsnym kraju za nazwanie BANDERY BANDYTĄ dziecko po sądach ciągają…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.