Wojna domowa na Ukrainie 18.07.2019r.- 1502 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (17 lipca) w Mińsku miało miejsce kolejne spotkanie Trójstronnej Grupy Kontaktowej (TGK) ds. realizacji porozumień mińskich.

Na wczorajszym spotkaniu TGK w Mińsku poruszane był nastepujące sprawy:

1. W ramach podgrupy ds. bezpieczeństwa, przedstawione zostały przez przedstawicieli republik ludowych, konsekwencje ostatnich ostrzałów oraz eskalacji konfliktu przez ukraińskich żołnierzy.

2. W podgrupie ds. humanitarnych negocjowano sprawę wymiany przetrzymywanych w aresztach i więzieniach osób oraz nad mechanizmem ich wyszukiwania.

3. W podgrupie ds. ekonomicznych omawiano problem spłaty przez ukraiński rząd zadłużenia wynikającego z niewypłacanych pensji pracownikom kolei, poruszono też kwestię ustabilizowania działania przedsiębiorstwa „Woda Donbassa” oraz mechanizm wypłaty należnych świadczeń emerytalnych dla mieszkańców republik.

4. Zaś podgrupa ds. politycznych zajmowała się problemem wprowadzenia w życie specjalnego statusu dla Donbasu i wdrożenia „formuły Steinmeiera” jako mechanizmu dla urzeczywistnienia tej kwestii.

W odniesieniu do ostatniego z omawianych wczoraj problemów, tj. punktu 4 porządku spotkania TGK w Mińsku, wyjaśnię, że tzw. „formuła Steimeiera” została sformułowana przez ówczesnego szefa niemieckiej dyplomacji, Franka-Waltera Steinmeiera jeszcze w drugiej połowie 2015 roku.

Formuła ta polega na tym, że specjalny status może zostać przydzielony tymczasowo Donbasowi w dniu wyborów lokalnych. Stanie się on trwały dopiero po opublikowaniu przez Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) raportu, który uznaje ważność głosowania. Pomysł został zatwierdzony na spotkaniu czterech liderów krajowych w Paryżu w dniu 2 października 2015 r.

Przeprowadzenie przeprowadzenie wyborów lokalnych jest jednym z najtrudniejszych punktów porozumienia mińskiego, które miało doprowadzić do zakończenia konfliktu. Przede wszystkim nie zgadza się z wdrożeniem „formuły Steinmeiera” strona ukraińska, która po prostu blokuje jakiekolwiek rozmowy na ten temat. Uzasadnieniem dla takiej postawy, jest to, iż Kijów uważa, że władza centralna powinna przejąć bezwarunkowo pełną kontrolę nad zbuntowaną częścią Donbasu, zaś organizatorzy rewolty muszą ponieść stosowną odpowiedzialność prawną. W tym punkcie, również strona ukraińska łamie podpisane przez siebie warunki porozumienia mińskiego, gdyż w świetle podjętych tam zobowiązań, wszyscy organizatorzy, uczestnicy i przedstawiciele obecnych władz, dowódcy wojskowi i policji oraz pracownicy administracji publicznej, objęci zostali amnestią.

Z problemem tym wiąże się sprawa przetrzymywanych w ukraińskich więzieniach i aresztach osób uznawanych przez służby specjalne Ukrainy za winnych przestępstwa separatyzmu. Często osoby te pod fikcyjnym pretekstem zostały aresztowane aby móc je wymieniać na ukraińskich jeńców i agentów, którzy cały czas wpadają w ręce tajnych służb DiŁRL, albo po prostu dostają się w ręce powstańców jako jeńcy wojenni.

Jeśli chodzi o punkt 1 wczorajszego spotkania TGK, to został przedstawiony przez przez Andreja Nikonorowa- rzecznika DRL, raport na temat naruszeń warunków zawieszenia broni przez stronę ukraińską w okresie pomiędzy 2 a 17 lipca.
A więc, wg. danych przedstawionych przez rzecznika Andreja Nikonorowa, w okresie tym ukraińscy żołnierza aż 312 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, z czego w 207 przypadkach przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 152 i 122 mm oraz czołgów.

Ostrzeliwane były cele cywilne, w tym: szkoły, przedszkola, urzędy publiczne, infrastruktura komunalna, stacja uzdatniania wody oraz stacja pomp głównej magistrali wody użytkowej dla znacznej części obwodu Donieckiego, rafineria ropy naftowej w Dokuczajewsku, a także budynki mieszkalne oraz użytkowe i grunty uprawne. W sumie w tym okresie na skutek ukraińskich ostrzałów terytorium DRL zostało poszkodowanych pięcioro cywilów, z których jedna kobieta została zabita, a czterech pozostałych odniosło o różnym nasileniu rany, a także zostało uszkodzonych 30 obiektów infrastruktury, 8 różnych środków transportu, 121 gospodarstw domowych (w tym domów i mieszkań, z czego dwa domy zostały zniszczone doszczętnie), a także spaliło się 2 hektary zbóż.

Od ostatniego spotkania w Mińsku ukraińscy żołnierze Operacji Połączonych Sił (OPS) wykorzystywało artylerię 29 razy, 198 razy moździerze i 4 razy czołgi:

Artyleria kalibru 152 mm została użyta 11 razy, wystrzelono z niej łącznie 113 pocisków;

18 razy – artyleria 122 mm, wystrzelono 245 pocisków;

105 razy – moździerze o kalibrze 120 mm, wystrzelono 950 min;

93 razy – moździerze kalibru 82 mm, wystrzelone 728 min;

4 razy użyto czołgów, które wystrzeliły 17 pocisków.

Aktywność ukraińskich żołnierzy OPS koncentrowała się głównie w okolicach Gorłówki i na południowym odcinku frontu, a także rejonie miejscowości: Donieck (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja , serwisu „Volvo-Center” i Aleksandrowki), Dokuczajewska, Jasinowatej i Wasiliewki.

Ponadto przedstawiciel Republiki zwrócił uwagę na fakt, że ukraińskie siły zbrojne nadal utrudniają pracę obserwatorów misji OBWE oraz pracę należących do niej technicznych środków do rejestrowania naruszeń warunków zawieszenia broni. Odnosząc się do raportów misji obserwacyjnej OBWE, podkreślił on, że w okresie sprawozdawczym ukraińscy żołnierze OPS 17 utrudniali monitorowanie obserwatorów misji OBWE.

W podgrupie tej uzgodniono też warunki rozejmu, który na się rozpocząć 21 lipca od godziny 00:01.

W odniesieniu do 2 punktu programu wczorajszego spotkania TGK w Mińsku, w podgrupie ds. humanitarnych, to według oświadczenia przedstawicielki DRL w TGK, Darii Morozowej, obecnie na Ukrainie przetrzymywanych jest 101 osób podejrzewanych o separatyzm lub współpracę z DRL, zaś w więzieniach i aresztach DRL znajduje się 50 Ukraińców, głównie pojmanych do niewoli żołnierzy i agentów grup sabotażowo-dywersyjnych.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Normandzka_czw%C3%B3rka,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (42 miny), 82 mm (17 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (15 granatów), SPG-9 (14 granatów) i RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwany był rejon Gorłówki (Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (Staromichajłowka i Aleksandrowka oraz Ługańskoje), a także południowy odcinek frontu (Bezimiennoje, Oktiabr, Ukraińskoje, Sachanka i Dzierżyńsk oraz Leninskoje).

Łącznie w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 103 pociski, wobec 213 z dnia poprzedniego, nie powodując i tym razem żadnych szkód i strat.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (2 miny) oraz granatników AGS-17 (20 granatów) i SPG-9 (4 granaty), a także broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był z kierunku: Popasnej (11:15), Zołotoje-4 (17:55) i Katerinowki (20:00), w stronę: Pierwomajska, Zołotoje-5 i Kaliniowa-Borszczewatoje.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 18 липня 2019 року.

17 липня збройні формування Російської Федерації 15 разів порушили режим припинення вогню. З них 1 раз – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм. Також, противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 14 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу МИКОЛАЇВКИ – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемету;
тричі поряд ШИРОКИНОГО – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік МАР’ЇНКИ – зі станкового протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
околиці ВОДЯНОГО – зі станкового протитанкового гранатомету;
два рази в районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ – з автоматичних гранатометів та великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу БОГДАНІВКИ – з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд ТАЛАКІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомету;
неподалік КРАСНОГОРІВКИ – з великокаліберного кулемету;
два рази в районі населеного пункту ПІСКИ – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 1 раз:
околиці КАТЕРИНІВКИ – з міномету калібру 82 мм, автоматичного гранатомету та великокаліберного кулемету.
В результаті ворожих обстрілів втрат з нашої сторони не зафіксовано. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 17 липня чотирьох окупантів поранено.
Від початку поточної доби обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

43 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.07.2019r.- 1502 dzień od nowego rozejmu.

 1. Będzie następne ‚spięcie” na linii Kijów – Budapeszt. MSZ Ukrainy złożył oficjalne zawiadomienie w Prokuraturze Generalnej i SBU w związku z pojawieniem się w gazecie wydawanej przez organizację mniejszosci wegierskiej na Ukrainie map przedstawiających ukraińskie (na chwilę obecną) Zakarpacie w składzie Węgier oraz wezwania by ‚Węgrzy powstali!”. Oczywiscie gazeta i wydająca ją organizacja oskarżane sa o „separatyzm”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/07/18/7221234/

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Prezydent Rosji Władimir Putin kolejny już raz uprościł nadawanie obywatelstwa Rosji Ukraincom, tym razem dotyczy to mieszkańców (oraz ich rodzin) terytoriów obwodów donieckiego i ługańskiego znajdujących się obecnie pod kontrolą Kijowa, którzy nie będą musieli najpierw „wyrabiac” sobie paszportów republik noworosyjskich;
  https://strana.ua/news/212021-hrazhdanstvo-rf-dlja-zhitelej-donetskoj-i-luhanskoj-oblastej-sut-uproshchennoj-protsedury.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. W Dnieprze NN sprawcy rozbili ‚pomnik herojów ATO poległych na Donbasie”. ‚Pomnik” poświecony był „zabitym „bojcom” ze składu obecnego Pułku Policji MSW Ukrainy ‚Dniepr – 1″, który został utworzony i był sponsorowany (jako jeden z tzw. ukraińskich baonów ochotniczych) przez oligarchę Ihora Kołomojskiego;
  https://dnepr.politeka.net/dnepr/1092530-vandaly-v-dnepre-dobralis-do-svjatogo-kadry-dichi-ubili-narodnuju-pamjat/

  Polubione przez 4 ludzi

 4. KARMA działa. Przeciwko „ustawie o totalnej ukrainizacji” zaprotestował „szczyry ukropatriota” rodem z Krymu Giennadij Bałaszow, który „zasłynął” w 2014 roku rzucaniem bananami w uczestników tzw. krymskiej wiosny, a następnie swoimi wezwaniami do „eksterminacji Rosjan”;
  https://www.ntv.ru/novosti/857597/
  Teraz Bałaszow, sam „ROSYJSKOJĘZYCZNY”, protestuje przeciwko „ustawie o ukrainizacji” ostrzegając że doprowadzi ona do „segregacji rasowej” na Ukrainie, a co za tym idzie do podziałów w jej społeczeństwie, a co za tym idzie zagrożenia dla jej suwerennosci. Co ciekawe Bałaszow oskarżył byłego prezydenta Poroszenkę (oraz byłych parlamentarzystów) o to ze specjalnie podpisał ustawę w ten sposób „podkładajac świnie” swojemu następcy;
  https://balashov.com.ua/blogs/yazykovaya-segregaciya-i-svinstvo-poroshenko.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Takie rzeczy tylko na Ukrainie. Po 4,5 roku od jego śmierci (w wypadku samochodowym) ukraińska „skarbówka” przysłała zawiadomienie o zapłaceniu kary w wysokosci 1,6 tys. hrywien nieżyjącemu piosenkarzowi Andrijowi Kuźmience znanemu jako ‚Kuźma Skriabin”;
  https://strana.ua/news/212088-ispolnitelju-kuzme-skrjabinu-cherez-chetyre-hoda-posle-smerti-nalohovaja-prislala-uvedomlenie-o-shtrafe-dokument.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska codzienność, kolejny skandal z udziałem ukraińskich policjantów. Tym razem w Kropiwnickim podczas swojej interwencji, podczas „obezwładniania” 51 – letniego meżczyzny mieli doprowadzić do jego śmierci;
  https://strana.ua/news/212062-video-zhiteli-kropivnitskoho-obvinili-politsejskikh-v-izbienii-i-smerti-ottsa.html
  Z kolei w Dnieprze „draka”…o arbuza zakończyła się „walką na noże” w wyniku której „poriezany” został jeden meżczyzna;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4119651-v-dnepre-konflykt-yz-za-arbuza-zakonchylsia-ponozhovschynoi
  Ps. Dobrze że nie przepadam za arbuzami „:)

  Polubione przez 4 ludzi

 7. OT światowe, czyli dalsza odsłona konfliktu pomiędzy USA, a Turcją. Waszyngton w oficjalnym oświadczeniu, na stronie Białego Domu, powiadomił o wstrzymaniu współpracy z Turcją przy produkcji myśliwców F – 35;
  https://www.whitehouse.gov/briefings-statements/statement-press-secretary-64/
  Z kolei Ankara nazwała posuniecie USA „błędem” i wezwała do jego jak najszybszego usunięcia, ponieważ może on doprowadzić do „nieodwracalnego zniszczenia stosunków turecko – amerykańskich”;
  https://www.aa.com.tr/en/americas/-cutting-turkey-from-f-35-program-to-damage-ties-/1534757
  Ps. Dzięki takiej polityce prowadzonej przez Waszyngton z NATO faktycznie pozostanie tylko jego tzw. wschodnia flanka, bo i nie tylko Turcja, ale i Niemcy, a nawet Wlk. Brytania, chyba mają coraz bardzie dość „strategicznego sojuszu” z USA…

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Tymczasem mediomatoły.pl informują o awarii w elektrowni atomowej w obwodzie twerskim w Rosji;
  https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/awaria-w-elektrowni-atomowej-w-rosji-odlaczono-reaktory,953863.html
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-w-elektrowni-jadrowej-kolo-tweru-odlaczono-od-sieci-trzy-rea,nId,3101724
  Ale ani słowa o tym co się dzieje w ukraińskich „atomówek”, a w tym samym czasie w Rówieńskiej Elektrowni Jądrowej na Ukrainie doszło do „rozszczelnienia pompy elektrycznej w jednym z energobloków” co spowodowało spadkiem mocy o 50 %. Jak poinformowano w wyniku wydarzenia nie doszło do podwyższenia radiacji w samej elektrowni ani w jej okolicy;
  https://korrespondent.net/business/companies/4119798-rovenskaia-aes-na-50-ponyzyla-moschnost-enerhobloka
  I zapewne ta druga informacja w żadnym wypadku nie pojawi się informacja nie pojawi się w mediomatołach.pl…

  Polubione przez 5 ludzi

  • Nareszcie na właściwy trop naprowadza nas ukraińska agentura wpływu. Oby tak dalej, to obwinią nas nie tylko za holokaust, ale także za dokonanie zbrodni ludobójstwa na współrodakach ze południowo-wschodnich rubieży II RP.

   Pozdrawiam.

   Ps.

   Ten Zychowicz to wielbiciel PiS-u i jego prezesa?

   Polubione przez 1 osoba

   • Na pewno zdeklarowany antykomunista, ale nawet on jak można posłuchać w jego wypowiedzi potrafi zrozumieć to że Polscy na Wołyniu współpracowali z „Sowietami” nie z powodu swojego ‚zaprzaństwa” a po prostu ratowali swoje życie…

    Polubione przez 5 ludzi

    • Nie tylko dogadywali się z radzieckimi partyzantami, ale nawet prosili o pomoc dowództwo tamtejsze niemieckiego Wermachtu.

     Za to obecnie UPA-incy oskarżają naszych Rodaków o współpracę z ich śmiertelnymi wrogami. To też ma ich tłumaczyć, dlaczego dokonywali napadów na polskie wsie w Galicji Wschodniej.

     I tak w koło Macieju, ale do zbrodni wprost się nie przyznają.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

 9. Tymczasem Prezydent Białorusi który przebywa z nieoficjalna wizytą w Rosji, gdzie spotkał się z Prezydentem Rosji i wspólnie z nim odwiedził znajdujący sie na jeziorze Ładoga (rosyjska Karelia) Monastyr Wałaamski;
  https://strana.ua/news/212008-putin-i-lukashenko-posetili-tserkovnuju-sluzhbu-na-ostrove-valaam.html
  Oznajmił że czas już rozwiazac wszystkie problemy i zacząć przygotowywać strategię integracji Białorusi i Rosji, w związku z tym ze minęło już 20 lat od podpisania „porozumieniu o stworzeniu państwa zwiazkowego”;
  https://ria.ru/20190718/1556650410.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.