Wojna domowa na Ukrainie 20.07.2019r.- 1504 dzień od nowego rozejmu.


Na Ukrainie odbędą się jutro (21 lipca) wcześniejsze wybory parlamentarne, które rozpisał następnego dnia po zaprzysiężeniu nowy prezydent Wołodymyr Zełenski. Zgodnie z sondażami ich zwycięzcą będzie partia Zełenskiego, „Sługa Narodu”, której sondaże dają ponad 40% poparcia.

Do ukraińskiego parlamentu, czyli Wierchownej Rady ma szansę wejść pięć partii, co wynika z ostatniego sondażu przeprowadzonego przez „Centrum im. Ołeksandra Razumkowa”. Poza tym sondaż ten potwierdził, że na pozycji lidera ciągle utrzymuje partia „Sługa Narodu” zaprzysiężonego w maju prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Na ugrupowanie to chce głosować około 32% wszystkich respondentów, a w tym 41,5% tych, którzy deklarują, że z pewnością pójdą na wybory i wiedzą, kogo chcą poprzeć.

Drugie miejsce zajęła prorosyjska „Opozycyjna Platforma – Za Życie”, która może liczyć w wyborach na 9,7% głosów w grupie ogólnej oraz 12,5% w grupie zdecydowanych do wzięcia udziału w głosowaniu.

Na trzecie miejsce wysunęła się partia „Głos” piosenkarza rockowego, Swiatosława Wakarczuka, która dotychczas zajmowała jedne z ostatnich pozycji w pierwszej piątce faworytów. Uczestnicy sondażu „Centrum Razumkowa” dają jej obecnie odpowiednio: 7 i niemalże 9% głosów wśród tych, którzy deklarują swój udział w wyborach.

Natomiast ostatnio bardzo spadło poparcie dla „Europejskiej Solidarności” byłego prezydenta Petra Poroszenki, która we wcześniejszych sondażach znajdowała się w pierwszej trójce faworytów. Obecnie „Europejską Solidarność” popiera tylko 6,1% ogółu respondentów oraz 8,3% zdecydowanych do wzięcia udziału w jutrzejszych wyborach.

Listę ugrupowań, które pokonują obowiązujący na Ukrainie 5% próg wyborczy, zamyka jeszcze „Batkiwszczyna” (Ojczyzna) oskarżanej o korupcję- byłej premier Julii Tymoszenko. „Batkiwszczyzna” otrzymała zaledwie 6,1% w grupie ogólnej i 7% w grupie respondentów, którzy deklarują, że wiedzą, komu powierzyć swój głos. Tym sposobem, partia Tymoszenko balansuje na progu wyborczym, będąc jednocześnie najniżej notowana w ostatnim sondażu, na liście pięciu liderów do zajęcia miejsc w ukraińskim parlamencie.

Do podziału w Wierchownej Radzie jest 450 mandatów. 225 posłów wybieranych jest na podstawie ordynacji proporcjonalnej z list partyjnych, a kolejnych 225 w okręgach jednomandatowych w według ordynacji większościowej.

Podobnie jak w poprzednich wyborach parlamentarnych w 2014 roku, także w jutrzejszych przedterminowych wyborach nie odbędzie się głosowanie na terenach pozostających poza kontrolą Ukrainy, a więc w części Donbasu i na Krymie. To oznaczać będzie nieobsadzenie 28 mandatów, w liczącej 450 deputowanych Werchownej Radzie. Ordynacja wyborcza na Ukrainie zakłada bowiem podział połowy mandatów między kandydatów z list partyjnych, o drugą połowę muszą walczyć kandydaci w swoich jednomandatowych okręgach wyborczych. W razie nieuzyskania samodzielnej większości w parlamencie partia Wołodymyra Zełenskiego nie będzie więc zmuszona do poszukiwania koalicjanta, ponieważ zawsze będzie mogła pozyskać brakujące głosy z grona posłów niezrzeszonych, których np. obecnie jest ich aż ok. 60, płacąc za nie niższą cenę niż nawet nielicznie reprezentowanej w parlamencie partii.

Jednak, jeśli spełnią się wyniki ostatniego sondażu, to partia niedawno wybranego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, „Sługa Narodu” będzie mogła samodzielnie przystąpić do konstruowania rządu. Zwycięzcy będą mieli tym sposobem wielkie możliwości spełnienia obietnic wyborczych, ale też nie będą mieli wytłumaczenia, jeżeli zapowiadane reformy państwa utkną w miejscu.

Spodziewany sukces partii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zmieni całkowicie układ sił politycznych u naszego wschodniego sąsiada.

Z pierwszych ruchów prezydenta Zełenskiego- w ciągu ostatnich dwóch miesięcy- i deklarowania przez niego chęci zakończenia konfliktu z Rosją nie należy jeszcze odczytywać jego prorosyjskiego kursu.

W jakim kierunku pójdzie Ukraina zadecyduje dopiero przyszły rząd, mający realną władzę wykonawczą, oraz większość parlamentarna. Wszystko wskazuje na to, że całą pulę władzy zgarnie „Sługa Narodu” i jej lider Wołodymyr Zełenski. Za tą władzą pójdzie jednak także pełna odpowiedzialność za państwo przed obywatelami, liczącymi na zakończenie uciążliwych reform i spokojne życie w kraju, a nie na emigracji.

Poza tym, oficjalnie nie ujawnił się jeszcze wpływ na Zełenskiego- i na jego otoczenie, a w następnej kolejności na prawdopodobnie samodzielny rząd „Sługi Narodu”– sponsora obecnego prezydenta- oligarchy Igora Kolomojskiego. On jak wiadomo, w pierwszej- najbardziej tragicznej fazie tzw. operacji antyterrorystycznej (ATO) dał się pokazać jako zagorzały zwolennik państwa ukraińskiego, w jego dotychczasowej postaci, a także nacjonalista. To finansowane przez niego bataliony ochotnicze, rekrutujące się z pracowników ochrony jego banku oraz często też spośród zwykłych kryminalistów, najbardziej okrutnie traktowali ludność Donbasu, dopuszczając się popełniania licznych zbrodni wojennych i kryminalnych. Pierwszymi z nich były bataliony „Dnipro” i „Dnipro-1”, których w momencie ich powołania podstawowym zadaniem była walka z separatystami, przenikającymi do obwodu dniepropietrowskiego z obwodów donieckiego i ługańskiego. Bataliony te wysławiły się z brutalnego pacyfikowania przejawów separatyzmu w Dniepropietrowsku. Podejrzanych o separatyzm po prostu wywożono do lasu i ślad po nich w ten sposób ginął. Bataliony te później wzięły udział w walkach na Donbasie, zaś sama stolica regionu została niemal przemalowana na niebiesko-żółto, a budynków lokalnej administracji strzegli uzbrojeni w karabiny maszynowe ochotnicy, a nie rządowe formacje.

Poza tym, Kołomojski nie stronił też od wspierania batalionów złożonych z nacjonalistów ukraińskich, następców Stepana Bandery. Pod Dniepropietrowskiem bezpieczną przystań za rządów Kołomojskiego znalazły oddziały m.in. Ochotniczego Ukraińskiego Korpusu kontrolowanego przez „Prawy Sektor”. Nawiasem mówiąc, Kołomojski i Dmytro Jarosz to bardzo dobrzy znajomi, jeśli wręcz nie przyjaciele. Ten egzotyczny sojusz Żyda z nacjonalistami czczącymi Banderę nie dziwi. Kołomojski wykładał kasę na „Prawy Sektor” czy wcześniej nacjonalistyczną partię „Swoboda” Ołeha Tiahnyboka na długo przed Majdanem i wojną domową.

Kołomojski okazał się bardzo skuteczny w walce z prorosyjskimi wpływami– choć mówiło się też o jego niezależnych od Kijowa kontaktach z rebeliantami i chwiejnym merem Charkowa Hennadijem Kernesem. Kołomojski często działał na granicy prawa, ale skutecznie zwalczał separatyzm. Podległy mu obwód był kluczowym elementem zaplecza oddziałów zbrojnych walczących w Donbasie. Tutaj szkoliły się pododdziały udające się potem na front, tutaj przywożono rannych. Zresztą obwód dniepropietrowski to też siedziba kilku dużych jednostek wojskowych, m.in. 93 Brygady Zmechanizowanej i 1039 Pułku Rakietowego Obrony Powietrznej. Kołomojski nie dość, że spacyfikował obwód, zdobył dużą popularność wśród mieszkańców, zabezpieczył swój biznes, to zapunktował też w skali całego kraju.

W 2014 r. Kołomojski wypromował również swojego człowieka na gubernatora obwodu odeskiego. Był nim jego partner biznesowy Ihor Pałycia, który na polecenie oligarchy realizował podobną politykę antyseparatystyczną do tej w uprawianej w Dniepropietrowsku. To tylko dzięki niemu, w maju 2014 r., po krwawych zamieszkach sprowokowanych w Odessie przez SBU, w których zginęło oficjalnie około 50 prorosyjskich aktywistów– miasto udało się utrzymać pod ukraińską niebiesko-żółtą flagą.

No i teraz, po wygranych wyborach przez „Sługę Narodu” okaże się, jak skuteczny będzie Kołomojski w skali kraju, i czy zastosuje te same metody jakie zastosował w Dniepropietrowsku i Odessie?

Jeśli tak się stanie, to nie wróżę długiego istnienia tego organizmu państwowego w tej postaci jaką obecnie znamy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ihor_Ko%C5%82omojski,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał, pomiędzy godzinami 06:10 a 22:30, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 152 (6 wystrzałów) i 122 mm (4 wystrzały), czołgu (14 wystrzałów), moździerzy kaliber 120 (35 min) i 82 mm (53 miny) oraz moździerzy: AGS-17 (7 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 18 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Gagarina oraz Zajcewo i Dolomitnoje), okolice i obrzeża Doniecka (teren przylegający do serwisu „Volvo-Center” i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja- na obrzeżach Doniecka oraz Jasinowata i Aleksandrowka), a także południowy odcinek frontu (Bezimiennoje, Krasnoarmieńskoje, Zajczenko, Samsonowo, Komiternowo i Leninskoje).

Łącznie w wyniku ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy na terytorium DRL spadły 133 pociski (wobec 225 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie trzech domów jednorodzinnych w Komiternowie znajdujących się przy ulicy Achmatowej nr. 35, 108 i 112 praz dwóch domów w Aleksandrowce koło Doniecka, znajdujących się przy ulicy Czerwonej Gwiazdy nr. 44 i Czeljuskincewa nr. 3.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze przy użyciu moździerza kaliber 120 mm (3 miny) przeprowadzili ostrzał z kierunku Zołotoje-4 (17:50) okolic wsi Mołodzieżnoje.

Strat i szkód nie odnotowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 20 липня 2019 року.

19 липня збройні формування Російської Федерації та її найманці 26 разів порушили режим припинення вогню. З них 11 разів – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Також, противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів, снайперських гвинтівок та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 20 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі поблизу ШИРОКИНОГО – з мінометів калібру 82 мм, станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поряд БОГДАНІВКИ – з автоматичного гранатомету та великокаліберного кулемету;
два рази неподалік МАР’ЯНКИ – з мінометів калібру 120 мм та снайперських гвинтівок;
тричі околиці ТАЛАКІВКИ – з мінометів калібру 120 мм та гранатометів різних систем;
в районі населеного пункту ТАРАМЧУК – з автоматичного гранатомету;
два рази поблизу ГНУТОВОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм та мінометів калібру 120 мм;
поряд НОВОТРОЇЦЬКОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік БЕРЕЗОВОГО – з гранатометів різних систем;
околиці КРАСНОГОРІВКИ – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ЧЕРМАЛИК – з міномету калібру 82 мм;
двічі поблизу ВОДЯНОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, ручних протитанкових гранатометів, озброєння БМП та стрілецької зброї;
поряд АВДІЇВКИ – з гранатометів різних систем, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік НОВОГНАТІВКИ – з великокаліберного кулемету;
околиці ПИЩЕВИКА – з міномету калібру 82 мм, автоматичного гранатомету та великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 6 разів:
поблизу КРИМСЬКОГО – з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
двічі поряд ПІВДЕННОГО – з мінометів калібру 82 мм, підствольних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї;
околиці ЛУГАНСЬКОГО – з автоматичного гранатомету та великокаліберного кулемету;
в районі населеного пункту ЩАСТЯ – з великокаліберного кулемету.
В результаті ворожих обстрілів два військовослужбовці загинули та троє отримали бойове травмування. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 19 липня двох окупантів поранено.
Від початку поточної доби ворог п’ять разів обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив два обстріли позицій українських захисників:
поряд ГРАНІТНОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні три рази:
двічі поблизу ЩАСТЯ – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних гранатометів;
околиці НИЖНЬОТЕПЛОГО – з великокаліберного кулемету.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

Ps.

W związku z niespodziewanymi zajęciami nie cierpiącymi zwłoki, w dniu jutrzejszym, czyli w niedzielę 21 lipca, relacja z wojny domowej na Ukrainie, nie ukaże się.

Za co proszę o wybaczenie i cierpliwość.

Pozdrawiam.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.07.2019r.- 1504 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT światowe, czyli w temacie wczorajszego zatrzymania przez Iran w Cieśninie Ormuz brytyjskiego tankowca „Stena Impero” pływajacego pod flagą Liberii. Okazuje sie że siły irańskie zrobiły to po tym jak tankowiec „zderzył się” z małym statkiem rybackim, a nastepnie nie zareagował na jego wezwania ;
  „Iran’s state-run IRNA news agency said the tanker was seized after it collided with a fishing boat and failed to respond to calls from the smaller craft”
  Oczywiście Brytyjczycy ogłosili ze to „akt piractwa” i przestrzegli Iran przed „wejsciem na niebezpieczną ścieżkę”, ale do „wojaczki” się nie spieszą o czym powiedział szef brytyjskiej dyplomacji Jeremy Hunt.
  https://www.afp.com/en/news/15/iran-probes-british-flagged-tanker-seized-after-collision-doc-1ix1tr10
  https://www.bbc.com/news/uk-49054586

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, relacja „na żywo” z wyborów parlamentarnych na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/212577-vybory-2019-v-radu-21-ijulja-zitpol-spisok-partij-vse-novosti.html
  W trakcie oddawania swojego głosu lider proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” Razumkow otrzymał „pouczenie’ od emerytki żeby „nie pajacował”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4120724-na-hlavu-sluhy-naroda-napala-pensyonerka
  Z kolei w Bachmucie (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) wykryto pierwsze poważne oszustwo wyborcze. W jednym z lokali wyborczych znajdowały sie już odpowiednio „spreparowane” karty wyborcze, wystarczyło w nich wpisać imię i nazwisko kandydata lub nazwę partii;
  https://strana.ua/news/212587-v-donetskoj-oblasti-zafiksirovali-pervuju-popytku-falsifikatsii-na-vyborakh.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Wieści z „frontu”, gdzie siły prokijowskie jak zwykle „powitały” nowa zawieszenie broni, z „okazji” wyborów na Ukrainie, ostrzałem celów cywilnych. Tym razem ucierpieli mieszkańcy Pierwomajska (ŁRL) siedem osób zostało rannych , a jedna kobieta miała zginąć;
  https://www.vesti.ru/doc.html?id=3170333
  Z kolei tzw. sztab OZS (dawniej ATO) przyznał sie (oficjalnie) że w okolicy Sczastje (obwód ługański pod kontrolą Kijowa) dwóch „ukrowojaków” zgineło, a dwóch zostało rannych w wyniku eksplozji miny;
  https://strana.ua/news/212604-na-donbasse-dvoe-voennykh-pohibli-podorvavshis-na-mine-oos.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. I tradycyjny juz „njus” ze stolicy Ukrainy, czyli w dniu wczorajszym na jednej z kijowskich ulic kierujący Oplem Vivaro po sprzeczce ostrzelał tzw. marszrutkę, czyli busa służącego do przewozów pasażerskich. Na szczeście nikomu nic sie nie stało;
  https://strana.ua/news/212508-v-kieve-nachali-proverku-dannykh-o-vystrele-v-rejsovyj-avtobus.html
  https://strana.ua/news/212576-politsija-zaderzhala-avtomobil-iz-kotoroho-obstreljali-avtobus-v-kieve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem p.o. ministra spraw zagranicznych Ukrainy Jehor Bożok w wywiadzie dla „Głosu Ameryki” oskarżył władze Węgier o to ze”chcą stworzyć węgierska enklawę na Ukrainie [na Zakarpaciu]”. Co najciekawsze Bożok próbuje „umiędzynarodowić” konflikt z Węgrami, gdyż opowiadał że „podobne problemy z Węgrami maja Słowacja, Serbia oraz Rumunia”. ‚Zapomniał” jednak dodać ze Rumunia, podobnie jak Węgry domaga się „poszanowania praw mniejszości rumuńskiej” zamieszkujacej ukraińską Bukowinę;
  https://korrespondent.net/ukraine/politics/4120636-venhryia-khochet-sozdat-anklav-na-zakarpate-myd

  Polubione przez 5 ludzi

 6. OT z Gruzji, która cały czas odczuwa skutki „antyrosyjskiej hecy” jak miała tam miejsce niedawno. Gruziński kanał „Rustawi 2” (który sam jest odpowiedzialny za „podgrzewanie” antyrosyjskich wystapień w stolicy Gruzji) poinformował ze cena benzyny w Gruzji „pobiła historyczny rekord” w związku z gwałtownym spadkiem wartości gruzińskiej waluty co jest „pokłosiem” antyrosyjskich wystapień. Stwierdzono także że końca owego „załamania” waluty nie widać dlatego cena benzyny w Gruzji wciąż będzie rosnąć;
  https://korrespondent.net/world/4120631-v-hruzyy-tseny-na-benzyn-pobyly-ystorycheskyi-rekord

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ciąg dalszy „hecy” w wykonaniu ukrobezpieki (SBU) która niedawno ogłosiła ze już 2 lata temu „zatrzymała kierowcę ciężarówki która przewoziła wyrzutnię BUK która zestrzeliła malezyjskiego boeniga nad Donbasem”. Miał on następnie zostać osądzony na Ukrainie i skazany na karę więzienia. Teraz rzeczniczka SBU zdementowała ów komunikat stwierdzając że zatrzymany i osadzony na Ukrainie „nie był kierowca ciężarówki wiozącej wyrzutnię, a tylko uczestniczył w jej transporcie”;
  https://www.unian.net/politics/10624791-unichtozhenie-mh17-v-sbu-utochnili-chto-ne-zaderzhivali-voditelya-buka.html
  Ps. W związku z tym co bredzą w SBU przypomina sie słynne powiedzonko z czasów PRL z cyklu tzw. Radia Erewań odpowiada;
  „Słuchacze pytają: Czy to prawda, że na Placu Czerwonym rozdają samochody?
  Radio Erewań odpowiada: tak, to prawda, ale nie samochody, tylko rowery, nie na Placu Czerwonym,
  tylko w okolicach Dworca Warszawskiego i nie rozdają, tylko kradną”

  Polubione przez 5 ludzi

 8. I ciąg dalszy tematu wyborów parlamentarnych na Ukrainie. „Furorę” w „ukraińskim internecie” robi zdjecie z jednego z lokali wyborczych…

  …ale jak sie okazuje w Belgii…
  https://strana.ua/news/212615-vybory-v-ukraine-foto-muzhchiny-so-spushchennymi-shatanami-v-kabinke-okazalos-ne-ukrainskim.html
  W jednym z lokali wyborczych pojawił się przewodniczący (jeszcze) Rady Najwyższej Ukrainy Parubij, który jak sie okazało „zapomniał wziąć ze sobą dokumentów”. Jednak „usłużni” członkowie komisji wyborczej nie robili mu z tego powodu problemów i pozwolili zagłosować;
  https://strana.ua/news/212607-vybory-parubij-prishel-holosovat-na-uchastok-bez-pasporta.html

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Pierwsze nieoficjalne wyniki wyborów na Ukrainie z tzw. exit poll prowadzonego o godz. 12:00 czasu miejscowego;

  Pojawiły się także informacje o tym ze w porównaniu z wyborami parlamentarnymi w 2014 roku, frekwencja jest niższa, 36,9% czyli o 4% mniej, oraz że wiecej osób głosuje na południowo – wschodniej Ukrainie (uważanej za „prorosyjską”) niż na zachodniej (bardziej „prozachodnią”);
  https://strana.ua/news/212678-javka-na-vyborakh-21-ijulja-snizilas-v-zapadnykh-oblastjakh-no-vozrosla-na-juho-vostoke-opora.html

  Polubione przez 2 ludzi

 10. ‚Upadły generalissimus” Poroszenko też zagłosował ze swoją rodziną;
  https://ru.tsn.ua/politika/poroshenko-s-semey-progolosoval-na-parlamentskih-vyborah-1381578.html
  A pocieszać go będą, ponieważ jak wiadomo jego ugrupowanie „Europejska Solidarnośc’ nie ma żadnej szansy na wygraną, ambasadorowie USA i Kanady którzy pojawili sie na „darmowej wyżerce” zorganizowanej przez ugrupowanie Poroszenki;
  https://strana.ua/news/212684-uiljam-tejlor-prishel-na-furshet-partii-evropejskaja-solidarnost-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Podsumowanie wyborów parlamentarnych na Ukrainie z ukraińskiego portalu „Strana.ua”. Zgodnie ze wszystkimi przewidywaniami i sondażami wygrywa proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu”, porażkę poniosły „stronnictwa majdanowe”, czyli „Europejska Solidarność” Poroszenki oraz „Batkiwszczyna” Tymoszenko które łącznie mogły uzyskać takie poparcie jak prorosyjska „Opozycyjna platforma – Za życie”. Całkowitą klęskę ponieśli „ukropatrioci” i to pomimo zjednoczenia się pod sztandarem banderowskiej ‚Swobody” i wystawienia na swoich listach „legendarnych dowódców batalionów ochotniczych walczacych w operacji ATO”. Na scenie zaistniał nowy ukraiński „celebryta”, czyli piosenkarz Światosław Wakarczuk którego „Głos” najprawdopodobniej przekroczył próg wyborczy (5%), z kolei inny „celebryta” bloger Anatolij Szarij nie zdołał przekonać do siebie wyborców. W polityczny „niebyt” odchodzi to co pozostało z rozbitego przez oligarchę Rinata Achmetowa „Bloku Opozycyjnego” oraz Partia Radykalna „tęczowego’ Ołeha Laszko;
  https://strana.ua/articles/analysis/212683-rezultaty-ekzitpolov-hlavnye-vyvody-posle-vyborov-21-ijulja.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.