Wojna domowa na Ukrainie 21/22.07.2019r.- 1505 i 1506 dzień od nowego rozejmu.


Wstępne wyniku wyborów parlamentarnych na Ukrainie.

Zaskoczenia nie ma, bo tak jak mniej więcej podawały wcześniejsze wyniki sondaży, również wynik wyborów do Wierchownej Rady jest bardzo zbliżony:

Wygrywa oczywiście „Sługa Narodu” z 42,19% poparciem.

Następną w kolejności jest prorosyjska partia „Opozycyjna Platforma- Za Życie”– odpowiednio 12,75% oddanych na nią głosów.

Zaś trzecie, czwarte i piąte miejsce zajęły: „Europejska Solidarność” byłego prezydenta Petra Poroszenki- 8,51%, partia byłej premier Julii Tymoszenko- „Batkiwszczyna”8,15% i z najmniejszą liczną głosów partia solisty rockowego z zespołu „Okiean Elzy”, Swiatosława Wakarczuka- „Gołos”– (to taka specyficzna ukraińska odmiana naszej partii „Kukiz”)- 6,39% oddanych głosów.

Na partię Olega Liaszki, która zajęła 6 miejsce w wyborach oddało swoje głosy tylko 170831 wyborców, co przełożyło się na 3,94% poparcie, w wyniku czego ta- i kolejne partie biorące udział w wyborach, nie przekroczyły 5% progu wyborczego i nie będziemy już mieli przyjemności widzieć jej deputowanych na ławach Wierchownej Rady.

Dodam jeszcze, że „Partia Szarija”– emigranta politycznego z Ukrainy zdobyła aż 2,20% głosów, co plasuje ją na 10 miejscu stawiki wyborczej, dzięki czemu budżet państwa ukraińskiego będzie musiał mu wypłacić zgodnie z obowiązującym prawem wyborczym około 1,5 mln dolarów ( 28 milionów 134 tysięcy 98 hrywien).

Oczywiście wynik wyborów nie zaskakuje i był do przewidzenia. Zaskakuje zaś bardzo małe poparcie udzielone radykalnym formacjom politycznym z kręgu pobratymców Bandery i jego zwolenników wraz ze skrajnie nacjonalistycznymi odłamami różnych odcieni. Jak widzimy „patriotyzm” zaserwowany tam przez ekipę Poroszenki i wspierające ją partie i organizacje nacjonalistyczne, poniosły sromotną klęskę, co dowodzi, że społeczeństwo zaczyna trzeźwieć, i jasno dostrzegać bardzo skomplikowaną sytuację polityczno-gospodarczą do której doprowadzili ukraińscy „patrioci”.

Czy sytuacja po wczorajszych wyborach radykalnie się zmieni? Zobaczymy, bo jakieś szanse są, ale jak na prawdę się to skończy i do czego w ostateczności doprowadzi, to czas pokaże.

Biorąc tylko pod uwagę jeden wskaźnik, a więc bardzo mocne zapewnienie Zełenskiego, o zaprowadzeniu pokoju w Donbasie, faktyczna sytuacja wręcz dowodzi czegoś przeciwnego, bo ciągle zaostrzającego się z winy strony ukraińskie, sytuacji wzdłuż linii frontu, zaś na celownikach ukraińskiej ciężkiej artylerii znalazły się cele cywilne. Powodując w ten sposób również ofiary wśród ludności cywilnej, w tym śmiertelne.

https://www.cvk.gov.ua/pls/vnd2019/wp001.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Jak wiadomo, wczoraj 21 lipca od godziny 00:01 zaczął obowiązywać- kolejny już raz zawierany na czas żniw, rozejm, który tym razem ma być rozejmem bezterminowym, czyli może trwać przez dłuższy odcinek czasu niż same żniwa.

Niestety, jeszcze kilka godzin przed wprowadzeniem obecnie obowiązującego zawieszenia broni ukraińscy żołnierze ostrzelali budynki mieszkalne w Perwomajsku na ługańskim odcinku frontu, aby tym sposobem sprowokować powstańców do złamania postanowień porozumienia. W efekcie tego ostrzału, jedna osoba zginęła, a 7 zostało rannych, w tym trzylatek. Pomimo tego wzdłuż linii podziału milicja DRL i ŁRL przestrzega zawieszenia broni. Obie strony nie zgłosiły żadnych większych naruszeń zawieszenia broni poza trzema faktami: poza jednym incydentem ze strony ukraińskiej, kiedy to o godzinie 20:05 ukraińscy żołnierze przeprowadzili ostrzał przy użyciu granatników RPG-7 (2 granaty) i AGS-17 (15 granatów) z kerunku Nowosiełowki w stronę Wasilewki, o 21:37 z kierunku Wierchnietoreczkoje Wierchnie w stronę Wierchnietoreczkoje Niżne, przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 (5 granatów), a także o godzinie 23:38 z kierunku kopalni Jużnaja, na obrzeżach Dzierżyńska przeprowadzono przy użyciu lekkiej broni maszynowej ostrzał osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina, na obrzeżach Gorłówki. To były wstępne informacje, bo po napłynięciu wszystkich meldunków z donieckiego odcinka frontu, okazało się, że jednak łączna ilość naruszeń warunków zawieszenia broni przez ukraińskich żołnierzy wynosiła 7 razy. Łącznie w wyniku tego na terytorium DRL spadły 24 pociski (wobec 133 z dnia poprzedniego), zaś ostrzeliwane były poza w/w punktami: Michaiłówka oraz Nowa Tawria i Leninsk. Obie ostatnie miejscowości na południowym docinku frontu.

Natomiast przez stronę ukraińską został odnotowany przypadek jakoby dokonanego ostrzału przy użyciu niezidentyfikowanego opancerzonego wozu bojowego BMP należącego poniekąd do operacyjno-taktycznej grupy „Piwnicz” będącego rosyjską formacją zbrojną. Ostrzału tego miano dokonać tylko 1 raz w rejonie chutoru Wilnij na ługańskim odcinku frontu. Oczywiście te sensacyjne doniesienie można między bajki włożyć, i prawdopodobnie ogień przeprowadzono ze strony stanowisk wojsk ukraińskich.

Poniżej filmowy poglądowy materiał archiwalny na temat rejonu chutoru Wilnij:

Dodam, że strona przeciwna, czyli służba prasowa dowództwa Milicji Ludowej ŁRL potwierdziła fakt zgłoszony przez obserwatorów Centrum Koordynacji i Kontroli Przestrzegania Warunków Zawieszenia Broni, że o godzinie 18:40, ukraińscy żołnierze przy użyciu granatnika SPG-9 i broni maszynowej przeprowadzili ostrzał z kierunku wsi Zołotoje-4- w pobliżu której znajduje się punkt chutor Wilnij, w stronę miejscowości Pierwomajsk.

Natomiast w ciągu doby poprzedzającej wejście w życie rozejmu żniwnego, czyli z piątku na sobotę, ukraińscy żołnierze prowadzili standardowo intensywny ostrzał terytorium DRL.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadzili ostrzał przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (41 min) i 82 mm (44 miny), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (73 wystrzały) oraz granatników: AGS-17 (267 granatów), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 23 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był w następujących punktach frontu: rejon Gorłówki (Zajcewwo i Dolomitnoje), na obrzeżach i w okolicy Doniecka (Pamtelejmonowka, Szirokaja Bałka, Jasinowata, Spartakus, Wasilewka i Krutaja Bałka oraz Aleksandrwowka i Staromichajłowka), a także na poludniowym odcinku frontu (Signalnoje, Jelenowka, Dokuczajewsk, Nowaja Tawria, Zajczenko, Komiternowo i Leninskoje).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 445 pocisków (wobec 133 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch obiektów w Zajcewie przy ulicy Brusiłowa nr. 23 (garaż) i 28 (dom mieszkalny) oraz dwóch domów z Aleksandrowce przy ulicy Czeliuskinczewa nr. 5 i 8, a także jednego domu w Dokuczajewsku przy ulicy Kriepki nr. 13.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 21 липня 2019 року.

20 липня збройні формування Російської Федерації та її найманці 26 разів порушили режим припинення вогню. З них 12 разів – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 120 та 82 мм. Також, противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, протитанкових ракетних комплексів, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 13 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу ГРАНІТНОГО – зі стрілецької зброї;
поряд ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік ПІСКІВ – з міномету калібру 82 мм та підствольного гранатомету;
двічі околиці ТАЛАКІВКИ – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
два рази в районі населеного пункту ПАВЛОПІЛЬ – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – з автоматичного гранатомету;
поряд КРАСНОГОРІВКИ – з ручного протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
неподалік ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
околиці БОГДАНІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту ПИЩЕВИК – з великокаліберного кулемету;
поблизу МАР’ЇНКИ – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 13 разів:
двічі поряд ЩАСТЯ – з мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту АРТЕМА – з великокаліберного кулемету;
чотири рази неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з артилерійських систем калібру 122 мм, мінометів калібру 82 мм, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі околиці ЛУГАНСЬКОГО – з мінометів калібру 120 та 82 мм, гранатометів різних систем, протитанкових ракетних комплексів, озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу ПОПАСНОЇ – з міномету калібру 120 мм та станкового протитанкового гранатомету;
поряд НОВООЛЕКСАНДРІВКИ – з мінометів калібру 120 та 82 мм;
в районі населеного пункту КАТЕРИНІВКА – з автоматичного гранатомету та великокаліберного кулемету;
неподалік НОВОЗВАНІВКИ – з артилерійських систем калібру 122 мм.
В результаті ворожих обстрілів два військовослужбовці отримали поранення. На кожен обстріл противник отримав адекватну відповідь з озброєння, що не суперечить Мінським домовленостям.
За даними розвідки 20 липня шістьох окупантів поранено.
Від початку поточної доби обстрілів позиції Об’єднаних сил не зафіксовано.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

„Зведення станом на 07:00 22 липня 2019 року.

21 липня збройні формування Російської Федерації та її найманці 1 раз порушили режим припинення вогню. Противник відкривав вогонь по наших захисниках з озброєння БМП та великокаліберних кулеметів.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 1 раз:
в районі населеного пункту ХУТІР ВІЛЬНИЙ – з озброєння БМП та великокаліберного кулемету.
В результаті підриву на невідомому вибуховому пристрої, встановленому диверсійно-розвідувальною групою противника, два військовослужбовці загинули та два отримали поранення.
За даними розвідки 21 липня один окупант загинув та двоє поранені.
Від початку поточної доби обстрілів позиції Об’єднаних сил не зафіксовано.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

48 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21/22.07.2019r.- 1505 i 1506 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstepniaka” link do informacji „na żywo” odnośnie wyników wyborów;
  https://strana.ua/news/212670-rezultaty-vyborov-tsik-vybory-2019-v-ukraine-kto-proshel-v-radu.html
  Coraz więcej wskazuje na to że proprezydenckie ugrupowanie „Sługa Narodu” bedzie miało większość w Radzie Najwyższej Ukrainy i będzie mogło rządzić samodzielnie;
  https://strana.ua/news/212794-partija-zelenskoho-sformiruet-bolshinstvo-v-radu-i-bez-koalitsii-.html
  „Nadprezydent Ukrainy” będzie już teraz mógł się teraz ogłosić nowym ‚Kaganem Chazarii”…

  Polubione przez 5 ludzi

 2. A na wyborach prawdziwy „pogrom” „wielkich pomajdanowej” Ukrainy. Miedzy innymi „odstrzelony” został Serhij Paszynskij jeden z tzw. kuratorów snajperów z kijowskiego Majdanu, „partner biznesowy” byłego premiera Ukrainy Jaceniukja, który jako przewodniczący parlamnetarnego komitetu d/s obronności RABOWAŁ ukraińską „zbrojeniówkę”;
  https://strana.ua/news/212770-pashinskij-na-svoem-okruhe-znachitelno-proihryvaet-kandidatam-areshonkovu-i-sihachevu.html
  ‚Polecieli” także najbliżsi współpracownicy „generalissimusa” Poroszenki, którzy z jego polecenia „żerowali” na ukraińskiej „zbrojeniówce” i „energetyce”, czyli Aleksandr Granowskij (aka „Swinarczuk”) oraz Igro Kononeko;
  https://strana.ua/news/212780-skandalnye-kononenko-i-hranovskij-ne-prokhodjat-v-novyj-sostav-verkhovnoj-rady.html
  „Cios” otrzymał także oligarcha Rinat Achmetow, którego „polityczna reprezentacja”, czyli to co pozostało z rozbitego z jego polecenia ‚Bloku Opozycyjnego”, nie weszła do nowej Rady Najwyższej;
  https://strana.ua/news/212773-boris-kolesnikov-v-facebook-priznal-porazhenie-ot-mera-druzhkovki-na-vyborakh.html
  Co najciekawsze te „tuzy pomajdanowej Ukrainy” przegrywały nie tylko z kandydatami będącego obecnie „na fali” proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, ale nawet z jakimiś „kandydatami niezależnymi”…

  Polubione przez 4 ludzi

 3. ‚Ciekawostki wyborcze” z Ukrainy, czyli w Chersoniu bus przewożący karty do głosowania oraz członków komisji wyborczej uczestniczył w wypadku drogowym;
  https://korrespondent.net/ukraine/4120997-v-khersone-mykroavtobus-s-builleteniamy-popal-v-dtp
  Z kolei w Dnieprze członkowie jednej z komisji wyborczych „utylizowali” niewykorzystane karty do głosowania w tradycyjny ukraiński sposób, czyli SIEKIERĄ…
  https://korrespondent.net/ukraine/4120925-v-dnepre-builleteny-pohasyly-toporom

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Tymczasem na Ukrainie „objawia się” nowy „mesjasz”, czyli ukraiński „celebryta” piosenkarz Swiatosław Wakarczuk, który komentując opinie o tym ze jeżeli zostanie ukraińskim parlamentarzystą to będzie musiał zrezygnować z kariery muzyka, stwierdził że to ‚Bóg nakazuje mu dalej prowadzić działalność artystyczną”…
  https://www.unian.net/elections/10625595-rada-pesne-ne-pomeha-vakarchuk-prodolzhit-pet-nesmotrya-na-rabotu-narodnym-deputatom.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W „temacie gazowym”, pojawiła sie informacja ze rosyjski „Gazprom” zabrał się za budowę kolejnego gazociagu omijającego terytorium Ukrainy. Według rosyjskiego „Kommiersanta’ rosyjski monopolista „rozmroził” projekt budowy gazociagu „South Stream” który zawieszono w 2015 roku, którym gaz z Rosji miał być dostarczany bezpośrednio do Bułgarii;
  https://korrespondent.net/business/companies/4121097-hazprom-razmorozyl-stroytelstvo-yuzhnoho-potoka
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Gazoci%C4%85g_Po%C5%82udniowy

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Boże, strzeż mnie od przyjaciół, z wrogami poradzę sobie sam.” (Armand Jean de Richelieu (1585–1642) – książę, kardynał, francuski mąż stanu, pierwszy minister Francji od 1624).

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 6. I jeszcze w temacie wyborów parlamentarnych na Ukrainie. Karty do głosowania z komisji wyborczych zbiera m.in policyjny „specnaz”;
  https://strana.ua/news/212862-na-okruh-hde-proihryvaet-pashinskij-vyletel-spetsnaz-politsii.html
  Do nowej Rady Najwyższej Ukrainy nie dostał sie także „kozak z kijowskiego Majdanu” Hawryluk, który „zasłynał” z tego ze biegał nago, w czasie zamieszek w centrum Kijowa zimą 2014 roku, przed ówczesnymi funkcjonariuszami MSW Ukrainy. Podobno „zdobył” aż 132 głosy wyborców;
  https://strana.ua/news/212852-kazak-havrijuk-ne-prokhodit-v-radu-po-svoemu-okruhu-v-irpeni-iz-za-mizernoho-chisla-holosov.html
  Wyniki wyborów, a w szczególności wynik prorosyjskiej „Opozycyjnej platformy – Za życie” wywołały szok i wściekłość u byłego przewodniczącego Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy ‚Krwawego Pastora” Turczynowa, który nazwał wyborców tego ugrupowania „niewolnikami gotowymi zamienić wolność w [rosyjską] niewolę”, a sama „Opozycyjną platformę” określił „polityczną siłą…uosabiająca rewanż [sił prorosyjskich] i powrót [Ukrainy] do Rosji”;
  https://strana.ua/news/212876-turchinov-vorzmutilsja-kolichestvom-holosov-otdannykh-za-oppozitsionnuju-platformu-za-zhizn-i-sravnil-ukraintsev-s-evrejami.html

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, w jednej z miejscowości obwodu odeskiego kierowca samochodu osobowego po kłotni strzelał do przechodnia, któremu na pomoc przybyli inni piesi i stłukli strzelającego kierowcę do „utraty przytomności”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4121279-vodytel-strelial-v-peshekhodov-yz-travmata-eho-yzbyly-do-potery-soznanyia
  Pod Humaniem (obwód czerkaski) policjanci po pogoni zatrzymali samochód osobowy w którym znajdowali się cudzoziemcy, podejrzani o popełnienie kradzieży. Po przeszukaniu pojazdu policjanci znaleźli także granaty bojowe;
  https://korrespondent.net/ukraine/4121237-pohonia-pod-umanui-polytseiskye-zaderzhaly-ynostrantsev-s-hranatamy
  Z kolei w obwodzie sumskim, jeden z mieszkańców rozkradł, sprzedajac na złom, odcinek linii kolejowej;
  https://korrespondent.net/ukraine/4121275-zhytel-sumskoi-oblasty-razobral-zheleznuui-dorohu-na-metallolom

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Wieści z terytorium obwodu ługańskiego „wyzwolonego” przez Kijów. W Lisaczyńsku wybuchł skandal w zwiazku z wydaniem 23 absolwentom jednej ze szkół średnich o profilu medycznych „sfałszowanych” dyplomów, przez co nie mogą sie oni teraz dostać na żadna z uczelni wyższych. Sprawą zajął sie przedstawiciel ukraińskiej rzecznik praw obywatelskich;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1814752-na-luganschini-v-medichnomu-koledzhi-tsiliy-grupi-vidali-falshivi-diplomi

  Polubione przez 3 ludzi

 9. W temacie „najlepszej armii w Europie” jak zwykł mawiać „generalissimus’ Poroszenko. W jednej z jednostek wojskowych w obwodzie charkowskim „samobójstwo” popełnił, strzelajac do siebie z broni automatycznej, 21 – letni żołnierz będący na służbie. Co ciekawe prokuratura wojskowa wszczęła śledztwo z artykułu o „zabójstwie z premedytacją”…
  https://newsroom.kh.ua/news/v-harkovskoy-oblasti-iz-avtomata-zastrelilsya-soldat

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W ukromediach pojawiła sie informacją o tym ze „zniknął” („ewakuował się”?) Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko (zwany „kumem Poroszenki”) . Podobno nieoficjalnie jego obowiazki przejął jeden z jego zastępców;
  https://strana.ua/news/212840-lutsenko-ischez-i-bolshe-ne-rabotaet-v-henprokurature-portnov.html
  Z kolei rzeczniczka Prokuratora Generalnego Ukrainy poinformowała że „udał sie on na urlop”;
  https://vesti-ukr.com/politika/344325-stalo-izvestno-hde-nakhoditsja-henprokuror-lutsenko

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Tymczasem od paru dni na Ukrainie trwa „wojna” pomiędzy ukrobezpieką (SBU) a zakładami metalurgicznymi w Krzywym Rogu (obwód dniepropietrowski) należącymi do największego na świecie koncernu produkującego stal „ArcelorMittal”. Oficjalnym powodem działan SBU (rewizje, „konfiskaty” urządzeń) ma być to ze zakłady „zatruwaja środowisko” m.in miały spowodować „10 – krotne podwyższenie radiacji w okolicy gdzie się znajdują”;
  https://strana.ua/news/212915-v-sbu-zajavili-chto-nashli-na-arcelormittal-krivoj-roh-povyshennyj-v-desjatki-raz-uroven-radiatsii.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ciąg dalszy tematu wyborów na Ukrainie. Do nowej Rady Najwyższej nie dostała sie „ukropatriotyczna pisarka” Larissa Nicoj która znana była z urządzania awantur w ukromediach oraz „kablowania” do SBU gdy ktos przy niej mówił po rosyjsku;
  https://strana.ua/news/212945-skandalnaja-pisatelnitsa-larisa-nitsoj-ne-proshla-v-verkhovnuju-radu.html
  Ważą się losy mandatu deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy dla obecnego szefa ukroIPN Wołodymyra Wiatrowycza, który startował z listy wyborczej ugrupowania Poroszenki „Europejska Solidarność”;
  https://strana.ua/news/212944-vladimir-vjatrovich-mozhet-ne-popast-v-radu-po-spisku-partii-petra-poroshenko.html
  Miejsce za to uzyskał, z listy wyborczej prezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, ukraiński olimpijczyk Żan Bełeniuk którego ojcem był Rwandyjczyk i który zostanie pierwszym ciemnoskórym parlamentarzystom w historii Ukrainy;
  https://www.bbc.com/russian/news-49075113

  Polubione przez 2 ludzi

 13. Parę „njusów” o korupcji na Ukrainie. Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) wszczęło oficjalne śledztwo w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa (defraudacji środków z budżetu stolicy Ukrainy i nadużycia władzy przez urzedników) przy budowie tzw. mostu Kliczki w Kijowie. Według śledczych koszt budowy został ‚sztucznie zawyżony” do sumy 100 mln hrywien;
  https://bihus.info/v-nabu-vidkrili-spravu-schodo-mostu-klichka-yuristi-tisni
  Z kolei SBU „zajęło się” kolejną spółką wchodzacą w skład ukraińskiego koncernu obronnego „Ukroboronprom”. Tym razem jest to „SpecTechnoEksport” który zajmował sie eksportem i importem części i urządzeń potrzebnych ukraińskiej „zbrojeniówce”. Tam miano doprowadzić do defraudacji środków z budżetu państwowego na sume prawie 6,8 mln dolarów;
  https://korrespondent.net/ukraine/4121366-sbu-zaiavyla-o-myllyonnykh-makhynatsyiakh-v-spetstekhnoeksporte-tam-vse-otrytsauit

  Polubione przez 2 ludzi

 14. Tymczasem w „wyzwolonej” Awdijewce (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) w jednej ze szkół doszło do „buntu” rodziców uczęszczających do niej uczniów, którzy nie chcą by w szkole ich dzieci były zmuszane do nauki języka ukraińskiego (jest to skutek wejścia w życie niesławnej „ustawy o totalnej ukrainizacji”);
  https://strana.ua/news/212961-video-v-avdeevke-roditeli-protestujut-protiv-perekhoda-shkoly-na-ukrainskij-jazyk.html

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.