Wojna domowa na Ukrainie 23.07.2019r.- 1507 dzień od nowego rozejmu.


Po ostatecznych wynikach wyborów znana jest już liczba miejsc przyznanych deputowanym z poszczególnych partii w ukraińskim parlamencie.

„Sługa Narodu” zdobyła łącznie 247 miejsc, co daje jej możliwość sprawowania samodzielnych rządów, gdyż posiada bezwzględną większość w 450-miejscowym parlamencie.

Kolejną partią pod względem posiadanych miejsc w Wierchownej Radzie jest „Opozycyjna Platforma- Za Życie”, która posiadać będzie 43 miejsca.

Kolejno; trzecie, czwarte i piąte miejsce, zajmować będą:

„Europejska Solidarność”, byłego prezydenta i oligarchy- Petra Poroszenki, a 27 miejscami w parlamencie,

„Batkiwszczyna”– byłej premier za czasów prezydenta Wiktora Janukowycza oskarżona o korupcję na dużą skalę, Julii Tymoszenko, z 25 miejscami w Wierchownej Radzie,

„Gołos”– solisty rockowego- Swiatosława Wakarczuka, z 20 miejscami na ławach deputowanych ukraińskiego parlamentu.

Pozostałe miejsca zajmować będą deputowani z innych partii oraz niezrzeszeni.

Wołodymyr Zełenski zapowiadał przed wyborami, że jego partia „Sługa Narodu” nie wejdzie w koalicję ze starymi ugrupowaniami zasiadającymi w poprzednim parlamencie, a na stanowisku premiera widzi raczej specjalistę w dziedzinie ekonomii niż znanego polityka. Wyklucza to z przyszłego układu koalicyjnego poprzednika Zełenskiego, Petra Poroszenkę i jego partię „Europejską Solidarność”.

Oczywiście taka jednoznaczna postawa jest efektem konfliktu pomiędzy Igorem Kołomojskim prześladowanym jako biznesowy konkurent przez urzędującego wówczas na stanowisku prezydenta- Petra Poroszenkę.

Gotowość do wejścia w koalicję w rządzie „Sługi Narodu” wyraziła natomiast znana z wielkich ambicji politycznych i nieciekawych związków korupcyjnych, była premier Julia Tymoszenko. Ostateczny „kształt koalicji zależy dziś wyłącznie od prezydenta Wołodymyra Zełenskiego. Będziemy służyć Ukrainie niezależnie od tego, czy będziemy w koalicji czy też nie”– oświadczyła po wyborach Julia Tymoszenko.

Tymoszenko zadeklarowała jednocześnie, że jej partia- „Batkiwszczyna” może wejść w koalicję wyłącznie z partią „Sługa Narodu” i „Głosem”- rockmena Swiatosława Wakarczuka, która dostała w wyborach ponad 6 procent poparcia. Zełenski zaproponował już liderowi tego ugrupowania rozmowy koalicyjne.

Takie same rozmowy oferuje Wakarczukowi Poroszenko; „uważamy ‚Głos’ za partię, która jest nam ideowo najbliższa”– powiedział lider partii „Europejska Solidarność”. „Strategicznym zadaniem jest niedopuszczenie do władzy okupacyjnej Platformy”– przestrzegł były prezydent w odniesieniu do prorosyjskiej „Opozycyjnej Platformy- Za Życie”, która tym sposobem została zmuszona do bycia w opozycji.

Zresztą jeden z głównych liderów „Opozycyjnej Platformy- Za Życie”- Wiktor Medwedczuk, również zastrzegł, że jego partia będzie wyłącznie w opozycji:

„‚Rolą Opozycyjnej Platformy-Za Życie’ w parlamencie jest wyłącznie opozycja. W parlamencie dziewiątej kadencji będziemy frakcją opozycyjną”– oświadczył podczas wieczoru wyborczego, Wiktor Medwedczuk.

A jaki w świetle tego proponuje program swoich rządów „Sługa Narodu”?

W dniu wyborów Wołodymyr Zełeński ogłosił „główne priorytety rządów” jego ugrupowania „Sługa Narodu”, którymi mają być:

1. Zakończenie wojny z prorosyjską ludnością zamieszkującą część terytorium Donbasu na południowym-wschodzie Ukrainy,

2. Uregulowanie kwestii przeprowadzania referendum na Ukrainie,

3. Decentralizację władzy w państwie „na wzór europejski”, m.in. poprzez zwiększenie uprawnień samorządów,

4. Pozbawienie deputowanych immunitetu, co na marginesie mówiąc przydałoby się i u nas, ale jak dotąd każda partia po osadzeniu swych członków na sejmowych ławach, nagle tego tematu przestaje się imać 🙂

5. Możliwość wcześniejszego odwoływania deputowanych,

6. Reformę służb antykorupcyjnych oraz konfiskatę majątków skorumpowanych polityków i urzędników- ten pomysł też warto by było przenieść na nasz grunt. Oczywiście w odniesieniu do pełnej konfiskaty nielegalnie nabytych majątków. Szczególnie dotyczy to funkcjonariuszy państwowych niższego szczebla, jak np. sędziowie, prokuratorzy, policjanci czy też lekarze pracujący w państwowej służbie zdrowia.

7. Zdecydowaną poprawę poziomu życia na Ukrainie.

To tak, w wielkim skrócie, a co z tego wyjdzie i co zostanie w ostateczności zrealizowane, to już tylko czas pokaże.

Z wyników wyborów, wiadome jest obecnie tylko to, że „Sługa Narodu”i Wołodymyr Zełenski dostali wielką szansę od umęczonego: wojną, kryzysem, bezprawiem i wszechogarniającą biedą- społeczeństwa ukraińskiego.

Nie zrealizowanie jego oczekiwań, w tym przypadku doprowadzi do rozszerzenia buntu społecznego i faktycznej wojny domowej na pełną skalę obejmującej obszar całego kraju.
Realizacja zaś, tego nader ambitnego programu wyborczego graniczyć może tylko z cudem, bo przełamanie zakorzenionych już od pokoleń zachowań oraz wszechogarniających Ukrainę nieformalnych układów, nie jest w ciągu jednej, czy nawet kilku kadencji samodzielnych rządów możliwa.

Dlatego też, program ten możemy potraktować, jako swoisty folklor wyborczy, kiedy to politycy są w stanie obiecać i powiedzieć wszystko, a po wygranych przez siebie wyborach nagle dostają przysłowiowej zaćmy, strugając głupków.

To samo wróżę Ukrainie pod rządami wygranej w wyborach ekipy.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: granatników SPG-9 (1 granat) i RPG-7 (2 granaty) oraz broni maszynowej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ukraiński ostrzał prowadzony był w rejonie Gorłówki (miejscowość Gołmowski i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa) oraz na obrzeżach Doniecka (Staromichaiłowka), a także na południowym odcinku frontu (Jelenowka i Signalnoje).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadły 3 granaty, nie czyniąc żadnych szkód i nie powodując strat. W ciągu poprzedniej doby na terytorium DRL spadły 24 pociski wystrzelone przez ukraińskich żołnierzy.

Jak widać, rozejm żniwny jest coraz bardziej przestrzegany, a te nieliczne incydenty do jakich doszło wczoraj, nie mają żadnego wpływu na całościowy obraz sytuacji.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu było bardzo spokojnie i nie odnotowano tam w ciągu minionej doby ani jednego naruszenia warunków rozejmu żniwnego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 23 липня 2019 року.

22 липня збройні формування Російської Федерації та її найманці дотримувалися сталого режиму припинення вогню.
Втрат з української сторони не зафіксовано.
За даними розвідки 22 липня один окупант загинув та двоє поранені.
Від початку поточної доби війська противника не порушили безстрокову заборону на використання будь-якої зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

Jak widać, dzisiaj wyjątkowo krótko. Widocznie komuś odechciało się pisania bajek? A może stał się on już zbędny, dla służby prasowej sztabu Ukraińskiej Operacji Połączonych Sił?

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 23.07.2019r.- 1507 dzień od nowego rozejmu.

 1. Odnośnie „wstepniaka” i wyborów na Ukrainie, kolejne „pohańbienie” Porocha. Po przeliczeniu 92,86% „głosów” okazało sie ze jego partia „Europejska Solidarnosć” spadła na 3 miejsce, wyprzedzona przez partie Julii Tymoszenko ‚Batkiwszczyna”;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4121448-vybory-v-radu-batkyvschyna-vyshla-na-trete-mesto
  Okazuje się że aż 323 (z 450) deputowanych nowej Rady Najwyższej Ukrainy będzie zupełnymi „nowicjuszami” w sferze „pracy parlamentarnej”. Taki wynik świadczy do jakiego stopnia Ukraincy nienawidzili i pogardzali poprzednią Rada Najwyższą…
  https://korrespondent.net/ukraine/4121481-novychkamy-budut-try-chetverty-deputatov-parlamenta

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Tymczasem Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) oskarżyło Prokuratura Generalnego Ukrainy Łucenkę o to ze zanim udała sie „na urlop” naruszył ukraiński kodeks karny bezprawnie wyłączajac dochodzenie, prowadzone do tej pory przez NABU i prokuraturę antykorupcyjną, w sprawie wyprowadzenia z państwowego ‚Oszczadbanku” 20 mln dolarów i przekazał je śledczym z Prokuratury Generalnej;
  https://strana.ua/news/213014-delo-o-khishchenijakh-millionov-oshchadbanka-v-nabu-zajavili-chto-lutsenko-nezakonno-smenil-podsledstvennost.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukromedia informuja o skandalu wokół sprawy zastrzelenia w Perejesławiu Chemielnickim 5 – letniego chłopczyka przez pijanych policjantów. Okazuje się, ze wbrew wcześniejszym zapewnieniom, policji oraz prokuraturze do tej pory nie udało się znaleźć broni z której zastrzelono dziecko, ponieważ miało okazać się że strzał nie padł z broni służbowej, a z „broni myśliwskiej”;
  https://strana.ua/news/213008-delo-ob-ubijstve-kirilla-tljavova-oruzhie-do-sikh-por-ne-nashli.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Codziennośc w ukraińskiej policji, pod Kijowem jednego z funkcjonariuszy policji który miał się zajmować ochroną jednego z lokali wyborczych, zamiast w miejscu które miał ochraniać znaleziono kompletnie naćpanego na stacji benzynowej;
  https://kiev.informator.ua/2019/07/23/pod-kievom-s-izbiratelnogo-uchastka-propal-politsejskij-kopa-nashli-v-mashine-skoroj-pomoshhi/
  Z kolei w Kijowie „obcokrajowiec” pobił patrolujacego ulice policjanta po tym jak ten zarzucił mu naruszenie przepisów drogowych;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1814926-u-stolitsi-inozemets-pobiv-politseyskogo
  A na dachu jednego z kijowskich targowisk znajdujacego się w centrum miasta, zdziwieni przechodnie nagrali „pogoń i szamotaninę” policjanta z jakimś mężczyzną;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4121536-v-tsentre-kyeva-muzhchyna-podralsia-s-polytseiskymy-na-kryshe-rynka

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W dniu dzisiejszym przypada 75 rocznica kompletnego rozgromienia w tzw. kotle pod Brodami 14 Dywizji Grenadierów SS ‚Galizien”, złożonej z ukraińskich ochotników oraz jednostek policyjnych SS (odpowiedzialnych za mordy na polskiej ludnosci cywilenej) i powstałej dzięki „inicjatywie” ukraińskich kolaborantów III Rzeszy z OUN (Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów);
  https://masterok.livejournal.com/5489857.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT światowe, czyli nowy „rozdźwięk” na linii Waszyngton – Londyn? Sekretarz Departamentu Stanu USA Mike Pompeo wezwał do stworzenia „koalicji państw” która „chroniła ny żeglugę” w Cieśninie Ormuz;
  https://korrespondent.net/world/4121419-ssha-sozdauit-koalytsyui-po-patrulyrovanyui-ormuzskoho-prolyva
  Co ciekaw podobny apel, o stworzenie „misji pod kierownictwem UE” w celu ‚zabezpieczenia bezpiecznego przepływu przez Cieśninę Ormuz” wystosował brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt;
  https://korrespondent.net/world/4121495-brytanyia-predlozhyla-evropeitsam-voenno-morskuui-myssyui-v-ormuzskom-prolyve
  Ps. Widać po tym że chyba „kuzynowie” przestali się ze soba „konsultować’…

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem pojawiły się informacje, że prognozy gospodarcze dla Ukrainy uległy poprawie.
  Głównym powodem optymistycznych informacji są lepsze niż przewidywano …zbiory zbóż
  https://www.unian.info/economics/10627446-ukrainian-farmers-harvest-23-5-mln-tonnes-of-grain.html
  Komentarz: Kraj który zamienił się w faktorię. Co ciekawe produkcja przemysłowa na Ukrainie nie ulega zwiększeniu i pozostaje na mniej więcej takim samym poziomie. Kraj opiera swą ekonomie na wpływach od imigrantów i sprzedaży nisko (nie) przerobionych towarów takich jak zboża. I ładnie i można tak prowadzić gospodarkę, tylko co jak któryś sezon dla rolników okaże się gorszy?

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem w ukromediach pojawiły sie informacje o fałszerstwach do jakich miało dojśc podczas wyborów parlamentarnych na terytorium obwodów ługańskiego i donieckiego pod kontrolą Kijowa. W Siewierodoniecku (obwód ługański) miano nagrać przypadki handlu głosami wyborców bezpośrednio przed lokalami wyborczymi;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4121704-na-okruhe-v-luhanskoi-oblasty-zafyksyrovany-massovye-narushenyia
  Z kolei w Pokrowsku (obwód doniecki) zbulwersowani fałszerstwami mieszkańcy urządzili protest przed jedną z komisji wyborczych;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4121683-vybory-v-radu-v-pokrovske-nachalys-protesty-yz-za-falsyfykatsyi

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT z naszego nieszczęsnego kraju, gdzie wychodzą na jaw coraz bardziej niesamowite informacje na temat tzw. parady równosci w Białymstoku, gdzie „faszyści” mieli „bić” jej uczestników. Okazało sie że „pobita kobieta” której zdjęcie środowiska liberalno – lewicowe to tak naprawde…przeciwniczka tzw. parady równosci…
  https://wpolityce.pl/polityka/456128-kontrmanifestantka-czy-uczestniczka-marszu-lgbt
  Dla przypomnienia wcześniej okazało sie że „pobity 14 – latek” tak naprawdę zrobił „ustawkę” wygladajaca na „pobicie” ze swoim „bliskim kolegą”…

  Polubione przez 4 ludzi

 10. „Paragon za pobyt córki. Brak mi słów…” – podpisała zdjęcie pani Agnieszka. Jadąc z córką na urlop raczej nie spodziewała się, że w luksusowym, pięciogwiazdkowym hotelu zostanie obciążona dopłatą za bachora.

  Dotychczas sądziła, że za „bachora”, to jej się pieniądze należą. Szczególnie gdy rządzi PiS.

  https://kobieta.onet.pl/dziecko/doplata-za-bachora-w-pieciogwiazdkowym-hotelu-w-karpaczu/zstmky1

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 11. I „comeback” na Ukrainę, gdzie przedstawiciel koncernu ‚Naftohaz” ostatecznie „uciął” spekulacje w ukromediach na temat tego ze dostawy gazu ziemnego z Rosji może ‚zrekompensować” wydobycie gazu ze złóż znajdujących sie na Ukrainie. Jak dosadnie stwierdził jeden z wyższych urzędników „Naftohazu” złoza gazu ziemnego na Ukrainie są jak „wycisnieta cytryna” i to pomimo tego ze prowadzone sa stale nowe odwierty;
  https://strana.ua/news/213106-nak-naftohaz-otkazalas-ot-stratehii-uvelichenie-dobychi-haza-k-2020-hodu-do-20-mlrd-kubov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem ‚cios w plecy” z „bratniej” (wg Kijowa oczywiscie) Białorusi, gdzie Prezydent Łukaszenka podpisał zmiany w białoruskim kodeksie karnym które wprowadzają „penalizacje” posługiwania sie „symbolika nazistowską” oraz banderowską (czyli flagi, portrety, symbole, a także „herb” używany przez Pułk MSW Ukrainy „Azow”);
  https://strana.ua/news/213089-v-belarusi-vveli-uholovnuju-otvetstvennost-za-opravdanie-natsizma.html

  Polubione przez 4 ludzi

 13. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. W rosyjskich mediach gruchnęła wieść że jeden z czołowych „liberastów” Konstanyy NATANOWICZ (po „tate” Natanie) Borowoj poprosił w USA o uznanie go za „uchodźce politycznego”;
  https://www.bfm.ru/news/420139
  Co ciekawe Borowoj zasłynął w Rosji z powodu doszukiwania sie wszędzie i we wszystkich „rosyjskich faszystów”, co powodowało u niektórych z jego oponentów politycznych „wyjście z nerw” 🙂
  >https://www.youtube.com/watch?v=NJMhHKzNtjk
  Ale gdy tylko na Ukrainie „rozkwitł majdan” i zaczęła sie pacyfikacja Donbasu, ten sam „tępiciel faszystów” Borowoj zaczął sie w mediach społecznościowych przedstawiać jako „rosyjski banderowiec”;
  https://www.obozrevatel.com/ukr/abroad/04389-rosijskij-banderivets-eks-deputat-derzhdumi-sfotografuvavsya-u-vishivantsi.htm

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Wybory parlamentarne na Ukrainie. Ugrupowanie „Opozycyjna platforma – Za życie” oskarżyła o fałszerstwo na rzecz partii „Batkiwszczyna” Julii Tymoszenko do jakiego miało dojść w jednym z okręgów wyborczych na terytorium obwodu donieckiego pod kontrolą Kijowa. Na przedstawionym jako „dowód” filmiku widać w jednej z urn duża liczbę kart do głosowania z zaznaczonym na nich kandydatem z „Batkiwszczyny” które zostały wrzucone tam razem, a nie pojedynczo;
  https://strana.ua/news/213127-v-oppozitsionnoj-platforme-za-zhizn-zajavil-chto-na-52-okruhe-na-donbasse-predstaviteli-batkivshchiny-ukrali-holosa-u-ikh-kandidata.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.