Wojna domowa na Ukrainie 27.07.2019r.- 1511 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (26 lipca) PGNiG uroczyście odebrało w gazoporcie w Świnoujściu pierwszy transport amerykańskiego LNG z kontraktu długoterminowego w ramach wieloletniej umowy z koncernem „Cheniere Energy Inc”.

Od wczoraj w terminalu LNG w Świnoujściu im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego trwa rozładunek metanowca z pierwszym amerykańskim ładunkiem skroplonego gazu ziemnego (LNG) w ramach długoterminowego kontraktu z „Cheniere Energy Inc”. Amerykański metanowiec „Oak Spirit” przewiózł 165 tys. m sześc. LNG – po regazyfikacji będzie to 95 mln m sześciennych gazu, czyli przy ogólnym polskim zużyciu- to tyle co kot napłakał. Według informacji przekazanych PGNiG jednostka płynęła z Zatoki Meksykańskiej około 14 dni.

„Pierwsza dostawa skroplonego gazu ziemnego LNG ze Stanów Zjednoczonych w ramach wieloletniej umowy z koncernem Cheniere to ważny krok na drodze do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polsce; historyczny moment w dziejach polsko-amerykańskiej stosunków gospodarczych i potwierdzenie bliskich sojuszniczych relacji między naszymi krajami”- napisał do uczestników wczorajszej uroczystości w Świnoujściu prezydent Andrzej Duda. List ten został odczytany za pośrednictwem zastępcy szefa kancelarii prezydenta Pawła Muchy podczas uroczystości oficjalnego odbioru ładunku gazu w Świnoujściu.

Duda podziękował także wszystkim, którzy przyczynili się do tego, by dostawy amerykańskiego gazu w ramach długoterminowej umowy mogły stać się faktem.

Podkreślił, że dzięki tej umowie, do Polski w ciągu 24 lat trafi niemal 40 mld metrów sześciennych gazu:

„To perspektywa, która pozwala nam myśleć ze znacznie większym spokojem o zaopatrzeniu w gaz polskich przedsiębiorstw i polskich rodzin”– napisał w liście Duda.

Premier Mateusz Morawiecki również przysłał swojego przedstawiciela- ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marka Gróbarczyka- z napisanym przez siebie liście, w którym wyjaśnił, że:

„Bezpieczeństwo energetyczne jest strategiczne dla istnienia państwa i jest ważne dla obywateli i całego społeczeństwa. Działający terminal LNG W Świnoujściu w połączeniu ze zrealizowanym projektem gazociągu Baltic Pipe oraz z podpisanymi umowami na dostawy gazu ze Stanów Zjednoczonych, pozwalają uniezależnić się od dostaw ze wschodu”.

Morawiecki w liście zwrócił uwagę na fakt, że dostawa gazu ziemnego LNG z USA to kolejny etap budowy polskiej suwerenności energetycznej. Dodał, że niezależność i silna pozycja w zakresie energetyki, to jeden z najważniejszych celów jego rządu.

Natomiast minister Marek Gróbarczyk wyraził nadzieje, że także przyszłe inwestycje realizowane przez rząd polski spowodują, iż Polska stanie się silnym ośrodkiem i jednym z największych dystrybutorów gazu w Europie.

Poza prezydentem i premierem, swój list napisał też prezes i wódz PiS Jarosław Kaczyński, oczywiście pomijając tu fakt, z jakiej racji szef partii politycznej pisze list do uczestników pierwszego rozładunku amerykańskiego gazu LNG w ramach kontraktu z koncernem „Cheniere Energy Inc”, no ale widocznie miał taką palącą potrzebę również zabrania swego głosu w tej sprawie, i list jego został odczytany przez pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego, który na marginesie wyjaśnił, że list skierowany jest do prezesa PGNiG Piotra Woźniaka. Czyli prywatny list prezesa PiS został upubliczniony w niewiadomym celu.

No, ale przeczytajmy co takiego ważkiego zawarł prezes Kaczyński w swym liście do prezesa PGNiG:

„Realizacja tego kontraktu jest milowym krokiem w sferze zapewnienia Polsce bezpieczeństwa energetycznego poprzez dywersyfikację dostawców oraz kierunków importu. Uniezależniając się od dostaw z Rosji umacniamy naszą suwerenność polityczną i gospodarczą. Trzeba też w tym miejscu z całą mocą podkreślić, że cena sprowadzanego z Ameryki gazu, po uwzględnieniu wszystkich kosztów związanych z jego przetwarzaniem i transportem, jest prawie o jedną trzecią niższa od ceny importowanego przez Polskę gazu rosyjskiego. Jednym słowem jest coraz bezpieczniej i taniej”– napisał naczelnik państwa, Jarosław Kaczyński.

Tak więc, będziemy mieli niebawem okazję przekonać się czy nasze rachunki za gaz, będą maleć, czy też wprost przeciwnie rosnąć. A zgodnie z logiką powinny one skokowo obecnie tanieć 🙂

Ze swej strony prezes PGNiG- z ramienia PiS- Piotr Woźniak, przypomniał, że „dwa lata temu, przy pierwszej dostawie LNG z USA mówił, iż chciałby, aby stało się to rutyną. I tą rutynę mamy; to jest 24-letni kontrakt, z ogromnym wolumenem dostaw”.

Woźniak zwrócił także uwagę na to, że w 2019 r. popyt na LNG w Europie wzrośnie dwukrotnie w porównaniu z 2018 r. Dlatego też dodał, że „będziemy importować gaz ze źródeł konkurencyjnych i od wiarygodnych dostawców”. „Mamy dobre fundamenty, jeżeli chodzi o dostawy ze źródeł wolnych od nacisków politycznych”– wyjaśnił Woźniak. Jak wskazał, jeszcze do połowy 2023 r. „jest mnóstwo do zrobienia”, ale na PGNiG „można będzie liczyć”.

Na wczorajszej uroczystości w Świnoujściu obecny był także przedstawiciel ambasady amerykańskiej, Adam Davis, który powiedział, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i Polska rozumieją, że „bezpieczeństwo narodowe jest powiązane z bezpieczeństwem energetycznym” i dlatego oba państwa nie tylko rozmawiają o tym wyimaginowanym bezpieczeństwie energetycznym, ale też „razem planujemy, inwestujemy” w bezpieczeństwo „i pracujemy, aby je osiągnąć”.

„Chcemy wspólnie dywersyfikować źródła energii. (…) Ta dzisiejsza dostawa – jedna z wielu, które będą realizowane przez 24 lata – to przykład dywersyfikacji z partnerem godnym zaufania”– podkreślił Davis. Dodał, że amerykański gaz jest „bardzo pewnym źródłem” na konkurencyjnym rynku.

Z kolei, uczestniczący także w uroczystości, wiceprezes i dyrektor handlowy amerykańskiego koncernu „Cheniere”, Anatol Feygin ocenił, że „to początek długiej relacji z PGNiG i początek długiej historii dwóch firm: Cheniere i PGNiG”. Dodał, że „przemysł gazowy w Stanach Zjednoczonych jest bardzo wydajny i bardzo stabilny, i że rozwija się bardzo szybko”. Pogratulował PGNiG przyjęcia strategii, która „zaowocuje różnego rodzaju umowami z dostawcami – nie tylko z Cheniere”.

Na zakończenie dodam, że długoterminowa umowa podpisana 8 listopada zeszłego roku z amerykańskim koncernem „Cheniere Energy Inc.”, to 24-letni kontrakt na zakup skroplonego gazu łubkowego (LNG) z USA. W latach 2019-2022 łączny wolumen dostaw ma wynieść ok. 0,52 mln ton LNG, czyli ok. 0,7 mld m sześc. gazu po regazyfikacji. W latach 2023-2042 łączny wolumen importu ma natomiast osiągnąć ok. 29 mln ton, tj. około 39 mld m sześc. po regazyfikacji. Oznacza to, że od 2023 r. PGNiG każdego roku kupi ok. 1,45 mln ton LNG, czyli około 1,95 mld m sześc. gazu po regazyfikacji.

Ładunki LNG od koncernu „Cheniere” wypływać będą do Polski z terminali skraplających gaz w„Sabine Pass” w Luizjanie i „Corpus Christi” w Teksasie.

Przypomnę, że obecnie Polska zużywa obecnie niemalże 19 mld m3 gazu rocznie, co założona docelowa ilość dostaw LNG z koncernu „Cheniere” po jego regazyfikacji, stanowić będzie za cztery lata niecałe 10% polskiego zapotrzebowania.

Czy to jest dużo?

Raczej niewiele, i to dopiero za cztery lata, a w tym czasie oczywiście potrzeby naszego rynku gazowego będą dynamicznie rosły….a także koszty utrzymania gazoportu w świnoujściu.

A poza tym, gdzie tu do potencjału świnoujskiego terminala LNG, który docelowo może nawet przyjmować LNG do 7,5 mld m3 gazu po jego degazyfikacji, w więc ponad cztery razy więcej niż wielkość rocznych dostaw z koncernu „Cheniere”.

Tak więc koszty obsługi tego terminala w ciągu najbliższych lat będą w odniesieniu do wykorzystania jego mocy przerobowych potężne. O tyle też ten gaz będzie musiał być droższy. Bo nie tylko cena zakupu jest istotna, chociaż może ona być doraźnie nawet o jedną trzecią mniejsza od obecnie nabywanego rosyjskiego gazu, ale także koszty transportu, magazynowania, regazyfikacji, przesyłu oraz płace obsługi terminala, wpływają w ostateczności na cenę gazu, który trafi do odbiorcy ostatecznego. A tu może się okazać, wzt, że ten gaz będzie dużo droższy, nawet o 50- lub więcej- procent. No chyba, że w swym szaleństwie rząd PiS postanowi z budżetu państwa do tego gazu dopłacać. Hipoteza może abstrakcyjna, ale nie do końca znając zapędy trwonienia i wyrzucania pieniędzy w błoto, przez rządzącą obecnie ekipę zawodowych patriotów.

Dlatego dzisiaj prezes i jego ekipa rządowa chwali się propagandą sukcesu, ale jutro gdy My będziemy zmuszeni płacić słone rachunki za gaz, to ojciec tego „sukcesu” nie będzie już skory do takiej autoreklamy.

A więc zapamiętajmy sobie co obiecał wczoraj prezes PiS:

„Jednym słowem jest coraz bezpieczniej i taniej”

Tak jak obecnie w Polskich sklepach i targowiskach 🙂 🙂 🙂

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na donieckim odcinku frontu nadal względnie spokojnie poza 3 incydentalnymi naruszeniami warunków żniwnego rozejmu dokonanymi ze strony ukraińskich żołnierzy. Ostrzały prowadzone były przy użyciu moździerza kaliber 120 (1 min) i 82 mm (1 mina) oraz przeciwpancernego granatnika SPG-9 (2 granaty), z kierunku: Piasków (07:30-07:50), Wodjanoje (17:40) i Bogdanowki (21:55), w stronę: obrzeży Doniecka gdzie ostrzelany został teren serwisu „Volvo-Center”, Komiternowa i Pietrowskoje.

Strat i szkód spowodowanych tymi ostrzałami nie było.

Korzystając z okazji rozejmu, ekipy remontowe DRL przystąpiły do naprawy wcześniej uszkodzonych ukraińskim ostrzałem linii energetycznych i transformatorowni.

A poza tym, nadal na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze powstrzymują się od podejmowania wrogich działań zbrojnych, tym samym przestrzegają obecnie obowiązującego rozejmu żniwnego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 27 липня 2019 року.

26 липня збройні формування Російської Федерації та її найманці дотримувалися сталого режиму припинення вогню.
За минулу добу втрат з української сторони не зафіксовано.
Від початку поточної доби Збройні Сили України дотримуються сталого режиму припинення вогню, тоді як збройні формування Російської Федерації та її найманці порушили заборону на використання будь-якої зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік КРИМСЬКОГО – з автоматичного гранатомету.
В результаті ворожого обстрілу один військовослужбовець отримав поранення.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 27.07.2019r.- 1511 dzień od nowego rozejmu.

 1. Popularny ukraiński program „Schemy” zajmujący sie ujawnianiem korupcji na Ukrainie, zajął sie tym razem „tajnymi spotkaniami” jakie z ukraińskim oligarchą Wiktorem Pinczukiem (dla przypomnienia „dobrym znajomym” byłego prezydenta RP Kwaśniewskiego) z ukraińskimi politykami, (jeszcze” premierem Hrojsmanem i szefem MSW Awakowem oraz (kilka spotkań z) nowym prezydentem Zelenskim. Według dziennikarzy Pinczuk który ostatnio miał stracić wiele ze swojej wcześniejszej „pozycji politycznej” na Ukrainie, „sonduje” powyborczą sytuacje polityczną na Ukrainie i próbuje „podczepić się” pod nowe władze;
  https://strana.ua/news/213756-rassledovanie-skhem-kak-pinchuk-vstrechaetsja-s-pervymi-litsami-hosudarstva.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Ukraińska codziennosć, w Białej Cerkwi (obwód kijowski) wielka „specoperacja” (50 rewizji i zatrzymań) ukraińskiej policji, wzmocnionej ‚specnazem”, w celu zatrzymania „członków zorganizowanej grupy przestepczej”;
  https://strana.ua/news/213754-obyski-v-beloj-tserkvi-27-ijulja-v-horode-lovjat-chlenov-oph-odnovremenno-idut-50-obyskov.html
  Jak informują ukromedia grupa „specjalizowała się” w wymuszaniu „haraczy” od miejscowych przedsiębiorców i biznesmenów;
  https://nv.ua/ukraine/events/specoperaciya-v-beloy-cerkvi-izvestny-prichiny-50034420.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ciag dalszy sprawy zatrzymania w ukraińskim porcie Izmaił rosyjskiego tankowca. Jak sie okazuje statek po „incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej” został sprzedany innemu armatorowi (dlatego zmieniono mu nazwę), który teraz tłumaczy się że nie wiedział o tym że statek jest wmieszany w sprawę karna na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/213752-vladeltsy-tankera-neyma-pri-pokupke-ne-znali-o-eho-proshlom.html
  Ps. Jeszcze okaże się że Ukraincy będą musieli za zatrzymanie statku wypłacić odszkodowanie…

  Polubione przez 3 ludzi

  • Znam temat, aż zbyt dobrze. O tragedii naszych rodaków pisał już śp. profesor Prus, który wielokrotnie obalał „OUN-owskie” mity. Książkę jednak zapewne kupię, choćby po to by wesprzeć historyków, którzy piszą niewygodną prawdę.

   Polubione przez 4 ludzi

 4. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli „krwawa” (bo jak wiadomo „Makaron” we Francji obchodzi się z opozycją bardziej „humanitarnie”) rozprawa „kremlowskiego reżimu” z demonstrantami (głownie tamtejsza „gimbaza”) z demonstrantami w Moskwie…
  https://mbk.news/suzhet/27-07-u-merii-xronika/
  A tymczasem sam „kremlowski tyran” Putin podstępnie „podkrada się” ku brzegom Finlandii przy wykorzystaniu batyskafu, oficjalnie tłumacząc to chęcią zbadania wraku okretu podwodnego z czasów IIWŚ…
  https://strana.ua/news/213803-putin-sovershaet-hlubokovodnoe-pohruzhenie-k-mestu-hibeli-podlodki-vo-vremja-vojny.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. I kolejny skandal z ukraińską policja w „roli głownej”. W dniu wczorajszym w ukromediach pojawił się filmik (pochodzacy podobno z września zeszłego roku) na którym widać jak szef policji w obwodzie dniepropietrowskim nakazuje aresztować funkcjonariuszom jednostki specjalnej MSW Ukrainy „KORD”…funkcjonariuszy policyjnej „patrolówki” za to że ci „śmieli” zatrzymać, za naruszenie przepisów ruchu drogowego, samochód którym kierował ;
  https://strana.ua/news/213723-video-kak-patrulnykh-pod-dneprom-zaderzhali-za-ispolnenie-sluzhebnykh-objazannostej.html
  Po tym jak o sprawie zrobiło sie głośno w ukromediach, interwencję podjęło ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze;
  https://strana.ua/news/213773-posle-publikatsii-strany-hlavu-uvd-dnepropetrovskoj-oblasti-zapodozrili-v-zloupotreblenii-vlastju.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Tymczasem rząd w Kijowie zlikwidował…rządowe Biuro d/s Integracji Europejskiej i Euroatlantyckiej, ale podobno nie zaszkodzi to samej „integracji” ponieważ owo „biuro” to ‚stara struktura w sekretariacie Rady Ministrów”, a właściwą „integracją” zajmuje się już od dawna rządowe Biuro d/s KOORDYNACJI europejskiej i euroatlantyckiej integracji;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/07/27/7098997/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. A tu nagle „GIGANTOZDRADA” ze strony ukraińskiego boksera Ołeksandra Hwozdyka, medalistę olimpijskiego i zawodowego mistrza świata WBC w wadze półciężkiej. W wywiadzie dla ukromediów bokser podzielił się swoją opinia m.in na temat konfliktu na Donbasie, w której podkreślił że nie wierzy w oficjalne stanowisko Kijowa, o tym, że to Rosja zaatakowała Ukrainę. Stwierdził także że były prezydent Ukrainy Poroszenko był jednym z tych, którzy wykorzystali konflikt w Donbasie do samolubnych celów, czyli obrabowania Ukrainy (!)
  https://ua.tribuna.com/tribuna/blogs/boxing/2515109.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Ukromedia informują o tym że w obwodzie żytomierskim w jednym z zagajników odkryto przysypane ziemią zwłoki zamordowanego meżczyzny. Jak się okazało był to 23 – letni mieszkaniec Korostenia (obwód żytomierski) Ilja Obichod (ps. Francuz) który był „mocno zaangażowany” w czasie ostatniej kampanii wyborczej do ukraińskiego parlamentu po stronie kontrkandydatów Serhija Paszynskiego, który był w poprzedniej Radzie Najwyższej Ukrainy członkiem frakcji „Front Ludowy” (byłego premiera Jaceniuka) i przewodniczącym parlamentarnej komisji d/s bezpieczeństwa narodowego którego z tego powodu oskarżano o udział w wielu aferach korupcyjnych w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Paszynskij jest nazywany także jednym z „kuratorów” tzw. snajperów z kijowskiego majdanu.
  Paszynskij skomentował sprawę, tłumacząc się że nie znał ofiary i zdecydowanie zaprzeczył jakoby miał coś wspólnego ze śmiercią mężczyzny;
  https://strana.ua/news/213848-pashinskij-prokommentiroval-ubijstvo-frantsuza.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, geneza powstania (jeszcze w czasach ZSRR) i „ekspansji” na Ukrainie jednego z klanów oligarchicznych, czyli tzw. klanu dniepropietrowskiego, którego „capo di tutti capo” jest oligarcha Ihor Kołomojski, a który zdobył obecnie faktycznie „monopol” władzy politycznej w Kijowie (poprzez prezydenta i większość w parlamencie);
  >https://www.youtube.com/watch?time_continue=12&v=_OkYizrqthE

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.