Wojna domowa na Ukrainie 28.07.2019r.- 1512 dzień od nowego rozejmu.


Na niecały tydzień przed wizytą ukraińskiego prezydenta w Polsce, Polska Agencja Prasowa przeprowadziła rozmowę z doradcą prezydenta, Mykytą Poturajewem.

W odniesieniu do tragicznych kart stosunków ukraińsko-polskich, Mykyta Poturajew obiecał, że:

„Chcemy uregulować wszystkie sporne sprawy. Przygotowujemy poważne zmiany i poważne propozycje dla uregulowania sporów historycznych. Nasze relacje są ogólnie niezłe, ale potrzebują nowego impulsu. Będą to silne inicjatywy”.

Prezydent Zełenski i rząd większościowy jego partii „Sługa Narodu” planują zorganizowanie wspólnej ekspedycji polsko-ukraińskiej, która miałaby zająć się poszukiwaniami miejsc pochówków Polaków na terytorium Ukrainy. Opracowywane są także rozwiązania dotyczące wzajemnych upamiętnień w dwóch krajach.

Nie wiadomo tylko dlaczego ta ekspedycja poszukująca miejsc pochówków szczątków ludności polskiej- ofiar ukraińskiego ludobójstwa, miałaby być prowadzona pod nadzorem strony zainteresowanej pomniejszeniem jej znaczenia?

Jeśli zaś chodzi o wzajemne upamiętnienie miejsc pochówku Ukraińców w Polsce, to głównie dotyczą one zabitych w walkach członków band OUN-UPA. Nie wiadomo więc, czy polskie władze pójdą na taki układ.

W tym więc może być ukryty ten podstęp, że miesza się celowo dwa pojęcia: polskich ofiar zbrodni ludobójstwa oraz ich katów.

Czy można to ze sobą pogodzić?

Dlatego też, na tym tle strona ukraińska prawdopodobnie planuje doprowadzenie do impasu, w wyniku czego najważniejsza dla nas sprawa, a więc ustalenie miejsc pochówku i ich upamiętnienia oraz liczby ofiar i określenie przyczyny zgonu, są priorytetowe.

Może też dojść do zgniłego kompromisu, kiedy to strona ukraińska pod długich pertraktacjach zgodzi się- pod jej ścisłym nadzorem i w ramach jakiegoś określonego ramami czasu i obszaru własnego terytorium- na przeprowadzenie ekshumacji szczątków pomordowanych Polaków, ale za cenę zgody upamiętnienia poległych w czasie walk na terenie dzisiejszej Polski bojowników oddziałów OUN-UPA.

Tak więc my musielibyśmy zgodzić się w tym przypadku na pomniki katów tych, którzy m.in. mordowali naszych Rodaków w Galicji Wschodniej i na wschodnich rubieżach dzisiejszej Polski.

Teraz widzimy do czego mogą prowadzić rozmowy na temat tragicznych momentów wspólnej historii ukraińsko-polskiej, a więc do takiego pomieszania pojęć, że za cenę upamiętnienia ofiar dokonanego na Polakach ludobójstwa będziemy zmuszeni tolerować pomniki poświęcone pamięci zabitych w walkach członków ukraińskich formacji zbrojnych OUN-UPA, bo głównie oni byli ofiarami walk toczącego się brutalnego konfliktu w granicach powojennej Polski. Przypomnę, że ten konflikt nie był konfliktem ludności i władz polskich z ludnością pochodzenia ukraińskiego, tylko walką- najpierw niektórych oddziałów partyzanckich AK, a następnie wojsk LWP- z oddziałami zbrojnymi ukraińskiego podziemia nacjonalistycznego, które wyznawały zasadę, że wszędzie tam gdzie mieszkają Ukraińcy tam też jest i Ukraina.

Stąd dokonywane przez nie czystki etniczne i próba usunięcia organów legalnej władzy państwowej, z terenu który oni uznawali za swój.

Zresztą, problem roszczeń terytorialnych wysuwany przez ukraińskie środowiska nacjonalistyczne ciągle jest aktualny.

Oczywiście dzisiaj można lekceważyć ten problem tłumacząc go sobie jako marginalny, ale w niepewnej przyszłości jaką czeka Ukrainę, nigdy nie wiadomo do czego to w ostateczności doprowadzi i jakie poglądy zaczną dominować.

Przed wojną problem nacjonalizmu ukraińskiego również był marginalny w czasie II RP, a do czego on w ostateczności doprowadził, wiemy dziś aż nadto.

Tym bardziej, że o prawdziwych intencjach ekipy oligarchy Igora Kołomojskiego, który jest obecnie szarą eminencją rządów na Ukrainie, niech świadczy, jej stosunek do prowadzonej od pięciu lat państwowej ideologi kształtowania tożsamości narodowej Ukraińców na bazie banderyzmu, który doprowadził do zbrodni ludobójstwa dokonanej na ludności polskiej, oraz na gloryfikowaniu zbrodniarzy, jako bohaterów Ukrainy.

Czy można więc pogodzić te dwie sprzeczne sprawy, a więc problem upamiętnienia ofiar ludobójstwa dokonanego na Polakach z problemem upamiętnienia jego sprawców jako bohaterów obecnej Ukrainy?

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

A na Donbasie, w ciągu ostatniej doby coraz ściślej wdrażany jest pokój, w wyniku czego doszło tam do tylko dwóch incydentów zbrojnych ze strony ukraińskich żołnierzy.

Jeden z nich miał miejsce o godzinie 21:20, kiedy to z kierunku wsi Szirokino wystrzelone zostały w stronę Sachanki, dwa granaty przeciwpancerne przy użyciu wyrzutni RPG-7 oraz wypuszczono kilka krótkich serii z AK-47.

Podczas drugiego incydentu, z kierunku Awdiejewki wystrzelono 6 min kaliber 82 mm w stronę przedmieść Spartakusa koło Doniecka.

Łącznie minionej doby na terytorium DRL ukraińscy żołnierze wystrzelili 8 pocisków (wobec 4 z dnia poprzedniego), nie powodując żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 28 липня 2019 рокy.

27 липня Збройні Сили України дотримувалися сталого режиму припинення вогню, тоді як збройні формування Російської Федерації та її найманці порушили заборону на використання будь-якої зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил:
неподалік КРИМСЬКОГО – з автоматичного гранатомету.
В результаті ворожого обстрілу один військовослужбовець отримав поранення.
Від початку поточної доби обстрілів позиції Об’єднаних сил не зафіксовано.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

41 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 28.07.2019r.- 1512 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Libii, gdzie na lotnisku w Al-Dżufra zostały zniszczone, w wyniku ataków rakietowych, dwa samoloty transportowe Ił – 76 należace do jednej z ukraińskich linii lotniczych. Miał również zginąć jeden z pilotów, pochodzący z ukraińskiego Melitopola. Samoloty miały zostać wyczarterowane przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i służyły do transportowania objętego embargiem międzynarodowym uzbrojenia z Turcji do Libii;
  https://strana.ua/news/213903-pojavilis-nepodtverzhdennye-soobshchenija-ob-unichtozhenii-v-livii-dvukh-ukrainskikh-il-76.html

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Tymczasem jeden z ukraińskich dziennikarzy, również „weteran ATO”, niejaki Maksym Kuchar w zwiazku z „heca” jaką w dniu wczorajszym w Moskwie zorganizowała „opozycja liberalistyczna”, a którą w „try miga” rozpędziły rosyjskie siły porządkowe, wezwał władze w Kijowie, by te…przygotowały wojska w celu „interwencji w Rosji by bronić tam demokracji”;
  https://strana.ua/news/213906-ukrainskij-zhurnalist-kukhar-zajavil-o-neobkhodimosti-voennoj-podderzhki-revoljutsii-v-moskve.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Kolejne obchody Dnia Chrztu Rusi (Kijowskiej) na Ukrainie. Tym razem procesje, osobno, zorganizowały tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy, która z dwu godzinnym spóźnieniem zaszczycił sam „generalissimus” Poroszenko..
  https://strana.ua/news/213904-krestnyj-khod-ptsu-28-ijulja-priekhal-poroshenko.html
  …oraz tzw. Patriarchat Kijowski, który faktycznie „wyszedł” ze struktur tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy;
  https://strana.ua/news/213898-krestnyj-khod-filareta-projdet-vokruh-vladimirskoho-sobora-v-1130-28-ijulja.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Krwawe żniwa” w obwodzie dniepropietrowskim. Działacze samorządu rolniczego z tego obwodu apelują o interwencję Prezydenta Ukrainy, w związku z „falą zabójstw” rolników, do tej pory zamordowano już trzech, a następnie bezprawnym przejmowaniem należących do nich gospodarstw. W sprawę mają być zamieszane takze miejscowe władze które umożliwiają bandytom „legalizowanie” faktycznie zrabowanych przez nich gospodarstw;
  https://glavcom.ua/video/tri-vbivstva-fermeriv-na-dnipropetrovshchini-zelenskogo-prosyat-vtrutitisya-613394.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraiński portal „Strana.ua” o kolejnej odsłonie „Ukrainiangate”, czyli jak Ukraincy wpływają na wyniki wyborów prezydenckich w USA. Jak wiadomo prawnik Trumpa, Rudy Giuliani miał uzyskać od byłego i obencnego prokuratorów generalny Ukrainy (Szokina i Łucenkę) tzw. kompromatu na byłego wiceprezydenta USA Bidena, który ma być kandydatem Demokratów w wyborach prezydenckich. Według portalu „kompromat” dotyczy sprawy wmieszania się Bidena w wewnetrzne sprawy Ukrainy, gdy w 2015 roku szantażem, grożąc wstrzymaniem kredytów dla Ukrainy, zmusił Poroszenkę do zdymisjonowania ówczesnego prokuratora generalnego Szokina.
  Warto przy tym wyjaśnić skąd sie wzięła taka „nienawiść” Bidena do Szokina, otóż ten drugi miał „szkodzić” ukraińskiej spółce gazowej „BURISMA” w zarządzie której zasiadał syn Bidena Hunter(oraz pasierb ówczesnego sekretarza Stanu USA Kerry’ego oraz były prezydent RP Kwaśniewski).
  Głowna częśc „kompromatu” dotyczy jednak „pracy” Bidena juniora w zarządzie „BURISMY” która faktycznie była „łapówka” dla ówczesnej administracji w Waszyngtonie za utrzymywanie „parasola ochronnego” nad Kijowem, a która to sprawa „pracy” może sie „odbić czkawką” Bidenowi seniorowi gdyby wystartował w wyborach prezydenckich. Z kolei na samej Ukrainie obecny Prokurator Generalny Łucenko ma wykorzystywać sytuacje do zabezpieczenia włąsnej „pozycji” po tym ja z kretesem przepał jego „pryncypał” Poroszenko, a pełnie władzy przejął faktycznie Kołomojski który jak wiadomo jest zajadłym wrogiem wszystkiego co „poROSHENkowe”;
  https://strana.ua/articles/analysis/213712-chto-rasskazali-amerikantsam-o-korruptsii-bajdena-shokin-i-lutsenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. OT zza Oceanu, gdzie bliski przyjaciel prezydenta USA Donalda Trumpa, senator – republikanin z Kentucky Rand Paul zablokował przyjęcie przez senacką komisję spraw zagranicznych aktów prawnych, które nakładałyby sankcje na gazociąg „Nord Stream 2”. W piśmie przekazanym innym senatorom w którym wyjaśniał podjęcie takiej decyzji, Paul miał stwierdzić że głownym powodem było to ze w projekcie ustawy przedstawionej Senatowi nie wyszczególniono jakie „podmioty” miały by podlegać sankcjom, co według niego doprowadziłoby do przekazania decydowania o tym kto ma być objęty sankcjami władzy wykonawczej (tzn Prezydentowi USA), a co za tym idzie ograniczenia konstytucyjnych uprawnien Kongresu USA. Senator miał także zauważyć ze budowę „NS 2” popiera praktycznie cała Europa, dlatego też ewentualne sankcje uderzyły by takze w „europejskich sojuszników USA”;
  https://www.gazeta.ru/business/2019/07/28/12539269.shtml
  Źródło;
  https://www.thedailybeast.com/nord-stream-2-sen-rand-paul-fights-sanctions-on-russian-pipeline

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk i poznańska radna PiS Klaudia Strzelecka pozytywnie odnoszą się do wniosków z raportu Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej dotyczących m.in. chęci migrantów z Ukrainy do osiedlania się w Polsce. Izba ta nie ukrywa, że dąży do zatrzymania ukraińskich gastarbeiterów w naszym kraju
  https://kresy.pl/wydarzenia/politycy-pis-w-tym-wiceszef-msz-zadowoleni-z-checi-ukraincow-do-osiedlania-sie-w-polsce/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem zza Oceanem, na wyspie Portoryko, będacej faktycznym „protektoratem USA”, ‚dokazuje” sobie była minister finansów Ukrainy Natalia Jaresko w rzadzie Arsenija Jaceniuka. Portoryko od jakiegoś czasu wstrząsają masowe protesty społeczne które są skutkiem permanentnego kryzysu społeczno – gospodarczego oraz nieudolności i zwykłe chamstwo tamtejszych władz, których jednym z ważniejszych osobistości odpowiedzialnych, z „nadania Waszyngtonu”, za gospodarkę jest właśnie Jaresko.
  Była ukraińska minister miała według miejscowych „rozeźlić” miejscowych swoim „stylem bycia”, czyli wykorzystywanie rządowego stanowiska do celów prywatnych (częste odwiedziny u córek uczących się na Ukrainie i w USA) oraz „kosmiczna” jak na warunki kraju bedącego jednym z najbiedniejszych w regionie wypłata, podobno sięgajaca pół miliona dolarów na rok. Dla porównania urzędnik z Waszyngtonu zajmujacy podobne jak Jaresko stanowisko zarabiał 155 tys. dolarów i wywołało to niezadowolenie amerykańskiej opinii publicznej…
  https://strana.ua/articles/213191-kak-v-protestakh-v-puerto-riko-vsplylo-imja-eks-ministra-finansov-ukrainy-jaresko.html
  Ps. I do tego właśnie służą tzw. międzynarodowi specjaliści, by okradać i okłamywać „lud prosty i głupi”…
  >https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/BISktkqTURBXy8wN2I5OGQ2ZmYxMjhlYWYzNjdiOWE0ZDRjZmU0YTFjNS5qcGVnkpUDAADNCxTNBjuTBc0DUs0B3g

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Partia „Sługa Narodu” ma nowe chwytliwe hasło przewodnie: „Nie kłamać, nie kraść i nie poddawać się”.
  Obiecuje poprawę bytu mieszkańców Ukrainy, tymczasem Zełeński został skrytykowany, m.in. przez ambasadorów państw G7 na Ukrainie, za pomysł lustracji polityków, którzy doszli do władzy w wyniku prozachodniej rewolucji na Majdanie Niepodległości z przełomu 2013 i 2014 r, oraz przez lokalny biznes za ostatnie kontrole w firmach.
  https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/603694,wolodymyr-zelenski-ukraina-polska.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. W temacie gazu i NSII, artykuł (wybrałem najważniejsze fragmenty)

  Europa, na wypadek przerw w dostawach, robi zapasy gazu – pisze Reuters; cytuje organizację Gas Infrastructure Europe (Infrastruktura Gazowa Europy), zrzeszającą interesariuszy i regulatorów sektora gazowego, która ustaliła, że zapasy gazu w Europie sięgnęły 23 lipca 80,5 proc. możliwości, podczas gdy rok wcześniej zbiorniki były zapełnione tylko w 58,3 proc. Brak postępów w negocjacjach między Moskwą a Kijowem w sprawie umowy tranzytowej sprawił bowiem, że na rynkach surowca pojawił się niepokój o bezpieczeństwo dostaw rosyjskiego gazu.
  W czerwcu Gazprom ogłosił, że szykuje zapasy gazu w Europie i zamierza przed przełomem lat 2019-2020 umieścić w podziemnych zbiornikach ponad 11 mld metrów sześciennych tego surowca, a analitycy uznali, że koncern liczy się z przerwą w tranzycie gazu przez Ukrainę.
  Agencja Reutera podaje, że Nord Stream 2 jest w około dwóch trzecich gotowy, a pierwsza nitka Tureckiego Potoku ma według planów ruszyć pod koniec roku, choć przebieg tego gazociągu nie został jeszcze dookreślony.
  Agencja Reutera przytacza na zakończenie opinię Oksfordzkiego Instytutu Badań nad Energią, który w majowym raporcie napisał: „Niezależnie od tego, czy do 31 grudnia zawarte zostanie porozumienie (między Rosją i Ukrainą), nie ma wątpliwości, że tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę dobiega końca. Jest bardzo prawdopodobne, że do 2022 roku oba gazociągi (Nord Stream 2 i Turecki Potok) będą pracowały na pełną moc”.
  https://www.wnp.pl/gazownictwo/rosja-pilnie-potrzebuje-umowy-z-ukraina-w-zwiazku-budowa-nord-stream-2,350222_1_0_1.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. OT z Gruzji, gdzie pod zarzutem zorganizowania antyrosyjskich demonstracji aresztowano Irakli Okruaszwiliego, byłego ministra spraw wewnętrznych, obrony, rozwoju gospodarczego (istny „człowiek Renesansu”) za czasów prezydentury Saakaszwilego. Co prawda miał on później Saakaszwilego „zdradzić”, ale chyba „stara miłość nie rdzewieje”…
  http://tezars.ru/novosti/politika/byivshego-glavu-minoboronyi-gruzii-arestovali-za-organizatsiyu-antirossiyskih-mitingov.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.