Wojna domowa na Ukrainie 30.07.2019r.- 1514 dzień od nowego rozejmu.


Główny rozgrywający w światowej polityce, polski minister spraw zagranicznych, Jacek Czaputowicz, ma nowe propozycje w sprawie Ukrainy.

Podczas ostatniego spotkania z korpusem dyplomatycznym szef resortu polskiej dyplomacji przedstawił cele i priorytety na miesięczne przewodnictwo Polski w RB ONZ, które rozpocznie się 1 sierpnia br.

Wg. Czaputowicza, objecie na miesiąc przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ jest unikalną szansą na propagandowe wzmocnienie pozycji Polski na renie międzynarodowej.

Sądzi on, że przedstawiciel Polski w RB ONZ będzie zgłaszać różnego rodzaju inicjatywy, następnie próbować te inicjatywy przeforsować w ramach przyjmowanych rezolucji. Jednym z pomysłów, które mogłyby posłużyć do wzmocnienia roli Polski na arenie międzynarodowej stanowi odpowiednie wyeksponowanie sytuacji konfliktu na południowym-wschodzie Ukrainy.

Polska dyplomacja wykorzystując miesięczną niesamowitą swoją szansę, zgłaszać może różne inicjatywy w tym zakresie i próbować je przeforsować. W planach szefa polskiej dyplomacji ma to podkreślić znaczenie Polski jako poważnego podmiotu na arenie międzynarodowej.

W związku z tym, jak zapowiedział na wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami Jacek Czaputowicz, priorytetami polskiego przewodnictwa w RB ONZ, są: umocnienie roli prawa międzynarodowego, ochrona ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych i kwestie bezpieczeństwa w sąsiedztwie Polski.

W kontekście kwestii bezpieczeństwa w sąsiedztwie Polski, oczywiście tematem numer jeden poruszanym przez polską delegację na forum RB ONZ, ma być sprawa wojny na Ukrainie:

„Mamy pewną dynamikę procesu politycznego na Ukrainie. Wspieramy działania prezydenta Zełeńskiego i jego partii na rzecz reformy państwa i zapewnienia pokoju”– powiedział Czaputowicz.

Następnie Czaputowicz wyjaśnił swoje stanowisko tym, że Polska w RB ONZ przedkładała konkretne rozwiązania w sprawie Ukrainy, w tym wyznaczenie specjalnego wysłannika sekretarza generalnego ONZ ds. Ukrainy:

„Nie zostało to jak na razie przyjęte, ale ta dyskusje trwa. Władze ukraińskie były wdzięczne za tę propozycję”– stwierdził ze smutkiem Jacek Czaputowicz.

Następnie optymistycznie dodał, że:

„Trzeba ciągle zastanawiać się nad instytucja, która mogłaby się nadal zajmować rozwiązaniem tego konfliktu. Z naszej perspektywy format normandzki nie przyniósł zadowalających rezultatów. Rosja nie stosuje się do porozumień mińskich. Być może warto zastanowić się nad propozycją prezydenta Ukrainy, aby rozszerzyć format normandzki np. o USA i Wielką Brytanię. Być może to dobre rozwiązanie, bo widzimy obecnie blokadę i brak perspektywy”.

Jak wiemy, nikt na propozycje prezydenta Zełenskiego na poważnie nie wziął pod uwagę. Chodzi o tu o to, że propozycję rozszerzania formatu rozmów o kolejne kraje, a już szczególnie zaproponowane przez Zełenskiego: Stany Zjednoczone i Wielką Brytanię, a w tym byłą premier Teresę Maj- jako jej przedstawicielką, świat uznał jako specyficzny ukraiński folklor polityczny i w ogóle na to nie zareagował.

Trzymanie się więc kurczowo tego typu inicjatyw dowodzi tylko megalomanii i manii wielkości opartej na urojeniach mocarstwowych obecnie sprawującej w Polsce władzę, ekipie politycznej.

Dowodzi również braku pomysłu Polski na swój udział w RB ONZ, a także poczuciu zerowego znaczenia tego- tylko formalnego przecież- przewodnictwa.

Stąd się też bierze to ględzenie o niczym, co dodatkowo ośmiesza nasz kraj na arenie międzynarodowej. Co już w zasadzie i tak nie ma żadnego znaczenia, gdyż poziom intelektualny tuzów naszej dyplomacji ostatniego zgoła pięciolecia najwyraźniej dorównał poziomem beneficjentów programu „500+” 🙂

Ja był radził raczej Czaputowiczowi, żeby stawił odważnie czoła przyszłości, która może być- w związku ze spodziewanym upadkiem Ukrainy- dla naszego kraju czarna. Tym bardziej, że i aura nie sprzyja zbiorom co powoduje skokowy wzrost cen podstawowych artykułów spożywczych, a sytuacja gospodarcza już ma poza sobą szczyt. Teraz to już będzie tylko z górki, aż na do samego dna.

A czy to się wydarzy w ciągu następnego roku, czy też nawet- optymistycznie patrząc w przyszłość- trzech lat, to i tak jest to już proces nieunikniony.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Na Donbasie, na całej długości linii frontu, nadal utrzymuje się spokój i na ogół warunki rozejmu żniwnego są przez stronę ukraińską przestrzegane.

Jedynie w godzinach rannych w rejonie Gorłówki miały miejsce dwa poważne incydenty, gdy z kierunku północnych obrzeży Zajcewa (08:05-08:35) i miejscowości Szumy (08:10-08:40), ukraińscy żołnierze przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (9 min) oraz granatników SPG-9 (9 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, przeprowadzili ostrzał południowych obrzeży Zajcewa i terenu osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7- na obrzeżach Gorłówki.

Do kolejnej serii dwóch incydentów doszło w godzinach nocnych, kiedy to z kierunku Marinki (19:40 i 20:30), przy użyciu broni maszynowej- w tym ciężkiej, prawdopodobnie grupa nietrzeźwych lub sfrustrowanych ukraińskich bojców przeprowadziła ostrzał osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja, na południowo-zachodnich obrzeżach Doniecka.

Łącznie podczas minionej doby na terytorium DRL spadło 18 pocisków wystrzelonych z kierunku ukraińskich pozycji ogniowych.

Ostrzały te nie spowodowały żadnych szkód i strat.

Natomiast na ługańskim odcinku frontu, nadal utrzymuje się absolutny spokój i pracownicy rolni mogą dzięki temu spokojnie kończyć udane zbiory zbóż.

Natomiast w tym samym czasie lawinowo rosną straty niebojowe ukraińskich sił zbrojnych w strefie działania OPS w Donbasie. I tak, na jednym ze stanowisk w pobliżu wsi Gnutowo, obsadzonych przez 36 brygadę piechoty morskiej, wczoraj około godziny 19:00 doszło do wybuchu składowiska pocisków , w wyniku czego zginęło dwóch żołnierzy, a trzech zostało poważnie rannych. Poza tym, również wczoraj, w pobliżu wsi Komiternowo, jeden z ukraińskich żołnierzy- także z 36 brygady piechoty morskiej- wszedł na pole minowe, w efekcie kolejna ofiara śmiertelna. Chciałoby się zapytać, czy trzeba do tego jeszcze wojny? Przecież w tym tempie strat nie będzie komu po stronie ukraińskiej już nie długo służyć.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 30 липня 2019 року.

29 липня Збройні Сили України дотримувалися сталого режиму припинення вогню.
Водночас, збройні формування Російської Федерації та її найманці 3 рази порушили режим припинення вогню. З них 1 раз – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – міномету калібру 82 мм. Також противник відкривав вогонь по наших захисниках з реактивного піхотного вогнемету та великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 3 рази обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу КАМ’ЯНКИ – з реактивного піхотного вогнемету;
в районі населеного пункту ГНУТОВЕ – з міномету калібру 82 мм;
неподалік ВОДЯНОГО – з великокаліберного кулемету.
В результаті підриву на невідомому вибуховому пристрої, встановленому диверсійно-розвідувальною групою противника, один військовослужбовець отримав поранення.
Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні один раз:
поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 30.07.2019r.- 1514 dzień od nowego rozejmu.

 1. Dowództwo Generalne Irańskich Sił Zbrojnych i rosyjskie Ministerstwo Obrony podpisały protokół ustaleń w celu rozszerzenia dwustronnych więzi we współpracy wojskowej.

  Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Tymczasem na Ukrainie, szok i niedowierzanie po tym jak pare dni temu na ulicy w Berdyczewie (obwód żytomierski) bloger nie kryjacy swoich „prorosyjskich pogladów” spuścił „ciężki łomot” „weteranowi ATO”;
  https://replyua.net/news/159772-v-berdichive-sred-bela-dnya-bloger-storonnik-russkogo-mira-zhestko-izbil-boyca-ato-iz-za-rossii.html
  W sprawę zaangażował się nawet izraelski wojskowy Cwi Arieli zajmujacy się „szkoleniem” ukraińskich wojskowych, który skrytykował „bezczynność” w tej sprawie szefa MSW Ukrainy Awakowa i podległych mu „struktur siłowych”;
  https://replyua.net/news/160095-voennyy-iz-izrailya-cvi-arieli-predupredil-silovikov-i-avakova-esli-vy-budete-bezdeystvovat-to-vopros-v-berdichive-reshu-ya.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dla zainteresowanych artykuł z „Forbes’a” o amerykańskich sankcjach przeciwko Rosji, który jak sie okazuje wbrew propagandowym zapewnieniom mało co dają skoro możemy wyczytać o tym że;
  „Od początku roku do chwili obecnej Rosja jako rynek wschodzący ma najlepsze wyniki. Zmieniająca się w ciągu dnia wartość rosyjskich aktywów zastawionych w akcjach VanEck Fund wzrosła o 26%, podczas gdy Brazylia, która zajmuje drugie miejsce, wzrosła o 18,9%”
  A także że jezeli nie dojdzie do jakiś nowego ‚zamieszania na świecie” (głownie na Bliskim wschodzie) to owe sankcje już niedługo moga zostać zniesione;
  https://www.forbes.com/sites/kenrapoza/2019/07/29/theres-no-real-reason-to-sanction-russia-anymore/#1686f8516484

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem w ukromediach pojawił się obszerny wywiad z „generalissimusem” Poroszenką, w którym ten m.in tłumaczy sie z opuszczenia Ukrainy (wraz z rodziną) mówiąc ze to „od dłuższego czasu planowany urlop” oraz że nie boi sie stanąć przed ukraińskim wymiarem sprawiedliwości, który zreszta według niego „nie prowadzi przeciwko niemu żadnej sprawy karnej”. Oskarżył takze szefa MSW Ukrainy Awakowa o to ze podczas wyborów podległe mu służby „działały na jego niekorzyść”;
  https://www.pravda.com.ua/articles/2019/07/29/7222233/
  W odpowiedzi na to Awakow stwierdził że dla Poroszenki „kłamać to to samo co oddychać” oraz ze to Poroszenko doprowadził Ukrainę do takie stanu ze Ukraińcy nie chcieli już dalej by nimi rządził „kłamca” Poroszenko, ale ktokolwiek inny;
  https://korrespondent.net/ukraine/vibory2019/4124071-avakov-dlia-poroshenko-lhat-kak-dyshat

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Ukraińska codzienność, w Mikołajowie jakis głupek ukrył granat bojowy…na placu zabaw dla dzieci;
  https://korrespondent.net/ukraine/4123995-v-nykolaeve-muzhchyna-spriatal-hranatu-na-detskoi-ploschadke
  W obwodzie lwowskim mężczyzna dokonał samospalenia…po kłótni z żoną;
  https://korrespondent.net/ukraine/4124210-na-lvovschyne-muzhchyna-szheh-sebia-zazhyvo-posle-ssory-s-zhenoi
  Z kolei w Irpeniu (obwód kijowski) dwójka mężczyzn zamordowała i spaliła swojego kolegę z pracy po tym jak oskarżyli go o kradzież 600 dolarów, które odnalazły sie tuż po dokonaniu zbrodni…
  https://korrespondent.net/city/kiev/4124033-pod-kyevom-proraby-ubyly-y-sozhhly-stroytelia-yz-za-nesuschestvuuischei-krazhy

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” przedstawia artykuł o „otruciu którego nie było” byłego prezydenta Ukrainy Juszczenki, które to „otrucie” stało się „mitem założycielskim” pierwszego majdanu tzw. pomarańczowej rewolucji. Własnie zastępca Prokuratora Generalnego Ukrainy i Naczelny Prokurator Wojskowy Anatolij Matios oficjalnie ogłosił że „prokuratura nie znalazła śladu zatrucia byłego prezydenta”;
  https://strana.ua/news/214230-otravlenie-jushchenko-bylo-li-ono-na-samom-dele-i-kak-povlijalo-na-ukrainu.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. I nagle taka „zdrada” i to od kogo 🙂 W ukromediach pojawiła sie informacja ze „Polska nie wydaje dodatkowych zezwoleń na międzynarodowy transport towarowy” dla przewoźników z Ukrainy i to pomimo „argumentów” przedstawianych jej przez władze w Kijowie;
  https://www.unn.com.ua/ru/news/1816310-polscha-ne-vidaye-dodatkovi-dozvoli-na-mizhnarodni-vantazhni-perevezennya-mininfrastrukturi
  Ps. Oj chyba będzie musiała „kokietka” Mosbacher interweniować w obronie ukraińskich „proxy”…

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Dla zainteresowanych, artykuł o „weterance ATO” z Rosji, która niedawno otrzymała obywatelstwo Ukrainy Julii Tołopie, która „stoczyła się” od „rosyjskiej nacjonalistki – poganki” poprzez „zwolenniczkę kijowskiego majdanu’ do ‚weteranki ATO” z tzw. batalionów ochotniczych ‚Ajdar” i ‚Azow” do uczestniczki tzw. gej – parad LGBT na Ukrainie…
  http://asd.news/articles/persony/natsistka-i-vorovka-na-doverii-yuliya-tolopa-teper-ofitsialnaya-ukrainka/
  Ps. Droga upadku…

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem w Kijowie, banda „ukropatriotów” wtargnęła na konferencję dwóch nowych deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy, jeden z frakcji „Europejska Solidarnosć” Poroszenki drugi „niezależny” i wyzwała ich od „separatystów”, rzucając jajkami oraz próbujac wtragnąć na mównicę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4124342-kandydatov-v-nardepy-zabrosaly-yaitsamy-v-kyeve
  Interweniowała policja która zatrzymała dwójkę awanturników;
  https://strana.ua/news/214347-posle-pohroma-v-ukrinforme-politsija-zaderzhala-dvukh-eho-uchastnikov.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Pojawił się wywiad z „porwanym” (według oficjalnych informacji) z terytorium DRL byłym „dowódcą” działka pplot z początkowego okresu walk na Donbasie Władimirze Cemachu który miał wg strony prokijowskiej „brać udział w zestrzeleniu malezyjskiego boeniga”. Jak był do przewidzenia Cemach wszystkim oskarżeniom zaprzeczył twierdząc że nie miał z całym zdarzeniem zadnego związku;
  https://strana.ua/news/214346-vladimir-tsemakh-dal-intervju-strane-po-povodu-sbitoho-boinha-na-donbasse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Na Ukrainie nowa afera z jednym z „doradców” prezydenta Zelenskiego, kandydatem ma stanowisko ministra zdrowia, w „roli głównej”. Miał on w 2013 roku wystepować w jednym z rosyjskich „reality show”
  https://apostrophe.ua/news/politics/government/2019-07-30/uchastvoval-v-bitve-ekstrasensov-set-vzbudorajil-interesnyiy-fakt-o-sovetnike-zelenskogo/170410
  Warto przy tym przypomnieć że jeden z polskich ministrów zdrowia takze występował w „reality show”;
  https://teleshow.wp.pl/agent-tak-zaczynal-kariere-minister-zdrowia-bartosz-arlukowicz-wiele-zawdziecza-telewizji-6033698369676417g

  Polubione przez 3 ludzi

 12. I kolejny ukraiński polityk „wyprowadzony z równowagi” udzielonym przez Poroszenkę wywiadem (patrz jeden z linków powyżej). Tym razem jest to obecny premier Ukrainy Hrojsman, któremu Poroszenko zarzucił „zdradę” dlatego ze ten wystartował oddzielnie w wyborach parlamentarnych, w odpowiedzi premier Ukrainy miał stwierdzić ze Poroszenko „poświęcił wielką nadzieję i wsparcie ludzi [w zamian] za swoje prywatne interesy”;
  https://strana.ua/news/214375-vladimir-hrojsman-nazval-prichiny-svoeho-konflikta-s-petrom-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium obwodu donieckiego. W Awdijewce „hucznie” obchodzono 5 rocznice „wyzwolenia” miejscowości przez siły prokijowskie. Jak zwykle na „uroczystości” zjawiły sie „tłumy uszczęśliwionych” mieszkańców…
  https://korrespondent.net/ukraine/4124409-v-avdeevke-otmetyly-5-let-so-dnia-osvobozhdenyia-ot-separatystov
  Ps. Bardziej by pasowało określenie „STYPA”…

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.