Wojna domowa na Ukrainie 31.07.2019r.- 1515 dzień od nowego rozejmu.


„Ktoś w Kijowie chce ostrej kontynuacji własnej prowokacji z 25 listopada. Będziemy dokładnie analizować aktualną sytuację”– powiedział wiceszef rosyjskiego resortu dyplomacji, Grigorij Karasin.

Słowa Karasina są odpowiedzią na wczorajszą (30 lipca) decyzję ukraińskiego sądu o zastosowaniu aresztu na rosyjski tankowiec „Nika Spirit”.

O decyzji ukraińskiego sądu pochwalił się na swojej stronie na Facebooku szef prokuratury wojskowej (niedawno podejrzewanego o to, że sromotnie uciekł z Ukrainy), Anatolij Matios:

„Ukraiński sąd potwierdził legalność działań prokuratorów wojskowych i śledczych Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (…) i nałożył areszt na statek wraz z zarekwirowanymi podczas jego przeszukania dokumentami.”

Matios poinformował także, że ukraińskie prawodawstwo nie przewiduje otrzymania zgody lub pozwolenia od konsula lub dyplomatycznego przedstawicielstwa na przeprowadzenie działań śledczych na morskim lub rzecznym środku transportu, który znajduje się na terytorium Ukrainy

Rosyjski tankowiec „Nika Spirit” został zatrzymany tydzień temu w ukraińskim porcie Izmaił nad Morzem Czarnym, do którego wpłynął on aby poddać się generalnemu remontowi. Statek ten poprzednio nosił nazwę „Neyma”, i to on zablokował przepływ ukraińskich jednostek marynarki wojennej pod mostem w Cieśninie Kerczeńskiej. Nazwa tankowca została zmieniona w pod koniec zeszłego roku po jego sprzedaży przez poprzedniego armatora.

Podczas zatrzymania statku ukraińskie władze przesłuchały członków jego rosyjskiej załogi, którym następnie pozwolono na powrót do domu. SBU oświadczyła, że nie było żadnych podstaw do ich aresztowania.

„Nie zostali zatrzymani, jakichkolwiek oskarżeń – ani naruszenia administracyjnego, ani naruszenia prawa karnego, ani naruszenia prawa cywilnego – im nie przedstawiono. Sprawdzili ich paszporty i wsadzili do autobusu”– zaznaczyła pełnomocniczka ds. praw człowieka w Rosji Tatiana Moskalkowa.

Natomiast poza samym tankowcem zostały również przez funkcjonariuszy SBU zabezpieczone jako dowody w sprawie, jego dokumenty znajdujące się statku, w tym dzienniki pokładowe i zapisy rozmów.

Deputowany rosyjskiej Dumy, Jurij Szwytkin wezwał, by nie pozostawiać tej kolejnej już prowokacji Kijowa bez odpowiedzi:

„Jest to rażące naruszenie norm prawa międzynarodowego. Z naszej strony konieczne jest zastosowanie odpowiednich norm prawa karnego, w tym ewentualnego wprowadzenia tej kwestii do Rady Bezpieczeństwa ONZ”.

Szwytkin podkreślił jednocześnie, że takie działania nie sprzyjają owocnemu dialogowi między Rosją a Ukrainą.

Natomiast rosyjski senator, Konstantin Kosaczew zwrócił uwagę na fakt, że zatrzymanie tankowca należy traktować bardzo poważnie:

„Tutaj, powiedzmy, mamy do czynienia nie tylko z polityką. Tę sytuację należy pozostawić profesjonalnym analizom prawników.”

Z kolei, amerykańska ambasada w Kijowie pochwaliła zatrzymanie rosyjskiego tankowca przez SBU:

„To, jak zachowała się Ukraina (…) w incydencie z tankowcem, mówi o tym, że nowe władze zamierzają bronić interesów swego państwa nie tylko w twardy, ale i humanitarny sposób oraz zgodnie z normami międzynarodowymi. Jest to dobry precedens na rzecz pokojowego rozwiązywania sporów”– napisano w oświadczeniu amerykańskiej ambasady zamieszczonym na jej stronie na Twitterze.

Tym samym jawnie zachęcając Ukrainę do dalszego łamania prawa międzynarodowego, uprawiania piractwa państwowego i eskalowania napięcia w stosunkach dwustronnych z Rosją.

Przypomnę, że wzorem dla zatrzymania rosyjskiego tankowca była podobna akcja przeprowadzona na początku lipca br. gdy to w czwartek 4 lipca, u wybrzeży Gibraltaru brytyjska marynarka wojenna– British Royal Marines- przejęła kontrolę nad irańskim tankowcem, który najprawdopodobniej przewoził ładunek ropy naftowej dla Syrii, co stanowiło pretekst do jego zatrzymania.

„Próba dostarczenia ropy naftowej do rządzonej przez Baszara el-Asada Syrii, wobec której Unia Europejska przyjęła cały pakiet sankcji, w tym – embargo na dostawy ropy, stanowi poważne naruszenie reżymu unijnych sankcji”– napisano w komentarzu agencji „Reuters”.

„Zatrzymanie tankowca wywołało nerwową reakcję w Iranie. Niewykluczone, że incydent wyzwoli nową falę eskalacji w konfrontacji między Zachodem i Iranem”– skomentowała agencja „Reuters”.

„Władze w Teheranie nie zaakceptują nielegalnego zatrzymania przez Wielką Brytanię irańskiego tankowca u wybrzeży Gibraltaru”– przekazał jeszcze w dniu zatrzymania tankowca rzecznik irańskiego MSZ Abbas Musawi. Dodał on też, że zatrzymanie statku jest „dziwne i destrukcyjne” oraz „może spowodować wzrost napięć w regionie”.

No i rzeczywiście spowodowało to wzrost napięcia w rejonie Zatoki Perskiej, które tak naprawdę nie wiadomo jeszcze do czego może doprowadzić i czy się skończyć.

Tym sposobem, amerykańscy miłośnicy pokoju otworzyli kolejne dwa punkty zapalne, które w odpowiednim momencie mogą zostać odpalone.

Czy to są już ostatnie przygotowania do tego aby mieć pretekst wydania rozkazów rozpoczynających wielki światowy konflikt zbrojny?

https://www.facebook.com/MatiosAnatolii,

https://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/gibraltar-tankowiec-grace-1-zostanie-dluzej-w-areszcie,954230.html,

https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-nie-ma-kontaktu-z-zaloga-brytyjskiego-tankowca-przejetego-pr,nId,3105362.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Pomimo poważnego wzrostu napięcia światowego w stosunkach między mocarstwami chociaż w końcu w Donbasie trwa spokój.

I tak, minionej doby ukraińscy żołnierze na całej długości frontu w Donbasie, prowadząc ostrzał późnym wieczorem i we wczesnych godzinach nocnych, przy użyciu osobistej broni maszynowej oraz ciężkiego karabinu maszynowego, na południowym odcinku frontu donieckiego, 3 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzału prawdopodobnie dopuścili się będący pod wpływem jakiś używek ukraińscy żołnierze z 36 brygady piechoty morskiej. Oczywiście nie powodując przy tym żadnych strat i szkód, bo ostrzał prowadzony był chaotycznie w kierunku Oktiabra, Komiternowa i Sachanki, bez jakiegokolwiek określonego celu.

Ostatnio, bo nie dalej jak w niedzielę późnym wieczorem, dwa tylko incydenty spowodowane przez nietrzeźwych bojców- tej prestiżowej brygady ukraińskiej armii, doprowadziły do śmierci trzech jej żołnierzy, a kolejnych trzech odniosło bardzo poważne obrażenia (o tym fakcie informowałem we wczorajsze swojej relacji).

Natomiast na ługańskim odcinku frontu panuje wzorowy spokój.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 31 липня 2019 року.

30 липня Збройні Сили України дотримувалися сталого режиму припинення вогню, тоді як збройні формування Російської Федерації та її найманці порушили заборону на використання будь-якої зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив обстріл позицій Об’єднаних сил:
поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем.
Втрат з української сторони не зафіксовано.
Від початку поточної доби ворог обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” позиції наших захисників були обстріляні один раз:
поблизу ПІСКІВ – з підствольного гранатомету.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

52 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 31.07.2019r.- 1515 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek, OT z Kanady niegdyś „pachnącej żywicą”, a obecnie „walącej banderyzmem”. Premier Kanady chyba nareszcie odnalazł swoje „miejsce w życiu”, czyli trafił do jednego z „gejowskich barów” w Vancouver…
  https://korrespondent.net/world/4124455-premer-kanady-truido-posetyl-hei-bar
  …”patronem” baru mogliby zrobić „Stefcia” Bandere o którym chodzą słuchy ze podczas pobytu w więzieniu „ulegał” swoim „kolegą spod celi”…

  Polubione przez 3 ludzi

  • „…”patronem” baru mogliby zrobić „Stefcia” Bandere o którym chodzą słuchy ze podczas pobytu w więzieniu „ulegał” swoim „kolegą spod celi”…”- no cóż, nie bronił swej czci jak twierdzy 🙂 🙂 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Ukraińska agencja prasowa „Ukrinform” poinformowała że musiała zamknac swoją salę konferencjną w której w dniu wczorajszym „ukropatrioci” dokonali napadu na przeprowadzajacych tam konferencję prasową deputowanych nowej Rady Najwyższej Ukrainy, jeden z nich z frakcji „Europejska Solidarność” Poroszenki;
  https://www.ukrinform.ru/rubric-society/2750952-ukrinform-zakryvaet-presszal-posle-napadenia-userb-ustanavlivaetsa.html#
  Ps. A tzw. zachodnia opinii publiczna „cicho sza”, co innego gdyby do podobnej „rozróby” doszło w Rosji…

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Tymczasem „ukraiński internet” krytykuje zorganizowane przez ugrupowanie proprezydenckie „Sługa Narodu” specjalistyczne „szkolenie ekonomiczne” dla deputowanych z frakcji w Radzie Najwyższej Ukrainy, odbywa sie ono w Truskawcu w obwodzie lwowskim. Internauci przyrównują je do „prania mózgów” które przeprowadzają różnorakie „sekty”…
  https://strana.ua/news/214419-poturaev-strana-zapis-so-sborov-sluhi-naroda-v-truskavtse-obsuzhdajut-v-sotssetjakh.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Internauci przyrównują je do „prania mózgów” które przeprowadzają różnorakie „sekty”…”- i w tym miejscu muszę im przyznać rację.

   Ciekawe do jakiego celu zmierza cwany lis Kołomojski?

   Czyżby chciał przejąć tą masę UPA-dłościową na własność?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 3 ludzi

 4. Ciąg dalszy sprawy napadu który doprowadził do śmierci „aktywistki” z Chersonia Kateriny Handziuk. Na ścianie siedziby rady miejskiej w Chersoniu pojawił sie napis którego autorzy domagają sie ukarania zleceniodawców napadu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4124494-ubyistvo-handzuik-aktyvysty-raspysaly-horsovet
  Z kolei Prokuratura Generalna Ukrainy poinformowała ze przekazała sądowi akt oskarzenia w zwiazku ze „sprawą Handziuk” przeciwko byłemu „doradcy” jednego z ukraińskich parlamentarzystów z frakcji ‚Blok Poroszenki” Ihorowi Pawłowskiemu;
  https://strana.ua/news/214437-ubijstvo-handzjuk-hotovitsja-pervoe-zasedanie-suda-nad-pavlovskim-hpu-uzhe-peredala-v-sud-obvinitelnyj-akt.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • W temacie odbioru produktów rolno spożywczych z Ukrainy. Nie zawsze jest to złe dla nas. Czesio sytuacja wygląda tak, że większy gracz z Polski skupuje od Ukraińców za grosze towary, by później z zyskiem odsprzedać je dalej na Zachód (po uprzedniej obróbce). Przykładem mogą być owoce leśne. To czy towary dostarczane z Ukrainy spełniają normy europejskie to już inna kwestia 🙂

   Polubione przez 4 ludzi

   • „Przykładem mogą być owoce leśne”- akurat ten segment jest problemem marginalnym w odniesieniu do całości ukraińskiego eksportu do Polski.

    A więc przede wszystkim: zboża i drób, no i maliny, ale ze względu na suszę w tym roku problem rozwiązał się sam.

    Poza tym, rolników i sadowników z Polski dobijają obecne bardzo wysokie stawki za robociznę, ale to już jest wina nie Ukraińców tylko ekipy rządzącej w Polsce.

    Jednocześnie daje się już zauważyć przenoszenie produkcji z Polski na Ukrainę w zakresie przetwórstwa spożywczego przez wielkie ponadnarodowe firmy, które praktycznie zdominowały nasz rynek. A więc, dodatkowo skutkuje to niższą wartością popytu wewnętrznego i utratą miejsc pracy, a więc podatków i wpłat na świadczenia socjalne.

    Pozdrawiam.

    Polubione przez 3 ludzi

 5. Pojawiły się informacje o kolejnej osobie z obecnej „kijowskiej wierchuszki” której grozi ‚rozliczenie” przez nową „kamandę” Zelenskiego. „Doradca” nowego prezydenta i zarazem kandydat na stanowisko ukraińskiego ministra zdrowia Mychajło Raduckij zagroził „pociągnięciem do odpowiedzialności karnej” pełniącej obowiązki minister zdrowia Ukrainy Uljanie Suprun. Raduckij stwierdził że do postawienia Suprun zarzutów dojdzie po mającym sie odbyć jesienią w ukraińskim resorcie zdrowia „audycie”;
  https://strana.ua/news/214394-novyj-sovetnik-zelenskoho-prihrozil-uljane-suprun-tjurmoj-posle-audita.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli prezydent Gdańska (a może już „Freie Stadt Danzig”?) niejaka Dulkiewicz ogłasza…radosne świętowanie, wspólnie z „delegacją niemiecką”…rocznicy wybuchu IIWŚ. W programie obchodów m.in radosne tańce i śpiewy…
  https://www.tvp.info/43723023/radosny-pochod-tance-swietowanie-gdansk-zaprasza-na-obchody-1-wrzesnia
  „Delegacja niemiecka”…
  >https://pbs.twimg.com/media/EAy9RiWWkAERQXF.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Kolejny „polski specjalista” udaje sie na Ukrainę by ją „uzdrawiać”. Tym razem jest to były sekretarz KC PZPR, były prezydent Warszawy, a obecnie poseł Sejmu RP z ramienia PO Marcin Święcicki. Podobno ma tam objąć funkcję „rzecznika praw przedsiębiorców”;
  https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/603994,ukraina-marcin-swiecicki-rzecznik-przedsiebiorcy-prezydent-warszawa.html
  Ps. Nawet mi się juz żal zrobiło tych ukraińskich przedsiebiorców…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Ukraińska codziennosć, „wielka draka” na jednej z ulic Dniepra;
  https://dp.informator.ua/2019/07/31/massovaya-draka-na-solnechnom-v-dnepre-na-kompaniyu-nabrosilis-s-bitoj-i-molotkom/
  W Żytomierzu kierowca kontrolowanego przez policjanta samochodu „uwięził” jego ręke we wnętrzu pojazdu, a nastepnie „wlókł go” uczepionego do drzwi;
  https://strana.ua/news/214563-video-v-zhitomire-pjanyj-voditel-zazhal-ruku-politsejskoho-steklom-dveri-i-tashchil-eho-po-dorohe.html
  I coś „lżejszego” z Kijowa;
  https://strana.ua/news/214561-video-v-kieve-politsejskomu-prishlos-honjatsja-za-sbezhavshim-iz-parka-poni.html

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Plus, to sie nazywa „urodzić sie pod szczęśliwą gwiazdą”. W Białej Cerkwi (obwód kijowski) po tym jak sprzedawczyni odmówiła sprzedaży alkoholu pijanemu klientowi, ten najpierw wygrazał jej nożem, a potem wrócił z pistoletem i chciał ją zastrzelić. Na szczęście dla kobiety broń nie wypaliła…
  https://korrespondent.net/ukraine/4124759-muzhchyna-pytalsia-zastrelyt-prodavschytsu-kotoraia-ne-prodala-emu-alkohol
  Odkryto kolejny nielegalny „arsenał” broni i amunicji, tym razem na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa. Znaleziono w nim m.in granatniki, amunicję do nich, „zwykłe” granaty bojowe, ładunki wybuchowe. SBU oczywiście stwierdziło ze to ‚robota separatystów”, ale warto by było sprawdzić czy w pobliżu nie stacjonuje jakaś jednostka „niezwyciężonej armii kijowskiej”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4124711-na-luhanschyne-obnaruzhyly-krupnyi-arsenal-oruzhyia

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Trwa w najlepsze „wojna” pomiedzy tzw. Kościołem Prawosławnym Ukrainy, a tzw. patriarchatem kijowskim który oficjalnie wciąż jest jego częścią. Tzw. patriarcha kijowski Filaret znowu ogłosił ze „tomos” przyznany Ukrainie przez Patriarchat Konstantynopola zawiera „ograniczenia”, przez co Ukraina faktycznie nie otrzymała „autokefalii”. Kolejny raz oskarzył takze zwierzchnika tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy „metropolitę” Epifaniusza tym razem o „bezprawne zajmowanie” własnosci tzw. patriarchatu kijowskiego;
  https://strana.ua/news/214523-pochetnyj-patriarkh-filaret-schitaet-chto-ukraine-dali-ne-tot-tomos-kakoj-ej-nuzhen.html
  Jednocześnie tzw. patriarchat kijowski złożył w sądzie pozew przeciwko ukraińskiemu Ministerstwu Kultury, za to ze te wykreśliło „patriarchat” z rejestru działajacych na Ukrainie kościołów. szykowany jest takze pozew przeciwko ukraińskiemu Ministerstwu Sprawiedliwości;
  https://interfax.com.ua/news/general/604763.html
  Ps. Nie dość że schizmatycy” i „heretycy” to jeszcze PIENIACZE 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 11. Nowa „wojna” w „kijowskiej wierchuszce”. Szefowa ukraińskiego resortu finansów Oksana Markarowa publicznie skrytykowała Narodowy Bank Ukrainy za prowadzone przez niego działania prowadzace do stałego „wzmacniania ukraińskiej hrywny wobec dolara”. Według ukraińskiej minister wzmacnianie hrywny jest „bezwartościowe”, a robione jest to kosztem m.in „gromadzenia rezerw, obniżki stóp [procentowych] oraz ograniczanie przepływu kapitału w kraju”. „Optymalne” według niej byłoby utrzymanie kursu 26 – 27 hrywien za dolara;
  https://strana.ua/news/214532-ministr-finansov-markarova-vystupila-protiv-ukreplenija-hrivny.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. OT zza Oceanu, gdzie sąd federalny odrzucił pozew wniesiony przez Demokratów przeciwko Donaldowi Trumpowi oraz władzom Rosji) o to że dokonali oni w trakcie kampanii prezydenckiej w 2016 roku „włamania do serwerów Partii Demokratycznej”. US Donald na swoim „ćwierkaczu” już ogłosił zwycięstwo tym „większe” że sędzia który zajmował sie pozwem pochodził jeszcze z nominacji prezydenta (Demokraty) Billa Clintona;
  https://ria.ru/20190731/1557026035.html

  Polubione przez 3 ludzi

 13. W internecie pojawił się filmik który ma pokazywać „szkolenie” deputowanych nowej Rady Najwyższej Ukrainy z proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu” jakie odbywa się w Truskawcu (obwód lwowski). Warto przy tym przypomnieć ze oficjalnie jest to „szkolenie ekonomiczne”;
  >https://twitter.com/chizhov1/status/1156637856611360768
  A przedtem pojawił sie „zapis głosu” który ma należeć do prowadzącego „szkolenie” doradcy prezydenta Zelenskiego Nikity Poturajewa który „poucza” uczestniczących w szkoleniu, jakby był „kaznodzieją” z jakieś „sekty”…
  >https://www.youtube.com/watch?v=ctcxD1hcah8

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Tymczasem pojawiły sie informacje że na „5 kanale” ukraińskiej TV należącym do byłego prezydenta Ukrainy Poroszenki, pokazano reportaż z „obozu szkoleniowego dla młodzieży” zorganizowanego przez ukraińską piechotę morską, na który jeden z „instruktorów” pojawia sie w mundurze z naszywkami Dywizji SS „Totenkopf” (Trupia główka) w której służyli strażnicy z niemieckich obozów koncentracyjnych…

  https://strana.ua/news/214548-nastavnik-laherja-dlja-shkolnikov-orhanizovannoho-morpekhami-nosil-na-forme-shevron-divizii-ss.html

  Polubione przez 3 ludzi

 15. I OT CIEKAWOSTKA TAKA … Pół roku temu za oszczędności kupilem dziesięć uncji zlota w postaci Krugerandów… dzisiaj zarabiam na tym jak bym chciał sprzedac 6 tys zł … jednocześnie w banku miałem taką samą kwotę w zlotówkach….bilans dzisiaj….zarabiam 6 tys na złocie jak bym chciał sprzedać i 450 zl z lokaty bankowej…..

  Polubienie

Możliwość komentowania jest wyłączona.