Wojna domowa na Ukrainie 01.08.2019r.- 1516 dzień od nowego rozejmu.


Były deputowany Wierchownej Rady, Aleksiej Żurawko zamieścił na swej stronie na Facebooku wpis informujący o masowym zwalnianiu się personelu wojskowego ze służby w ukraińskich siłach zbrojnych.

Aleksiej Żurawko publikował list z 6 maja br. od zastępcy szefa Sztabu Generalnego, generała dywizji Nikołaja Dumenko, do szefa sztabu generalnego, naczelnego dowódcy sił zbrojnych Ukrainy, generała armii Wiktora Mużenki.

Zgodnie z tym dokumentem tylko od początku tego roku 9386 żołnierzy na podstawie umowy kontraktowej szeregowych, podoficerów oraz wyższych stopni zostało zwolnionych ze służby wojskowej w Siłach Zbrojnych Ukrainy. Jednocześnie 81 procent żołnierzy rezerwy „nie wyraziło chęci zawarcia następnej umowy i zostało zwolnionych po rozwiązaniu umowy”. W porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku, liczba ta wzrosła o prawie 30 procent.

Ponadto w liście odnotowano, że największy odpływ kadr odnotowano w jednostkach zaangażowanych w walkę w Donbasie. Dumenko zwrócił również na fakt, że odpływu wojsk nie jest w stanie powstrzymać wzrostu różnych przywilejów pieniężnych.

Według Żurawko środki podjęte przez dowódców Sił Zbrojnych Ukrainy nie są w stanie zapewnić odpowiedniej liczebności osobowej w ukraińskiej armii, a Ukraińcy będą nadal wyjeżdżać za granicę. Uważa on też, że ​​żołnierze są zmęczeni godnym pożałowania stanem armii, w którym znajduje się wiele „banderowskich formacji”, do których jako rekrutów „zwerbowano alkoholików i narkomanów” wywodzących się z marginesu społecznego.

„Dziadowszczyzna, tworzenie zakazanych prawem prywatnych więzień- to są przejawy tego, co nie przyczynia się do podniesienia morale badnerowsko-nacjonalistycznych żołnierzy, ale co całkowicie załamuje dyscyplinę w jednostkach armii ukraińskiej. Do tego stopnia, że ​​nawet oficerowie boją się powiedzieć coś i sprzeciwić się autorytetom kryminalnym w mundurach wojskowych, trzymających w swych rękach broń”– napisał Żurawko.

Dodał on, że ze względu na zły stan ukraińskiej gospodarki, rząd nie jest w stanie skusić nowych chętnych do wstąpienia w szeregi armii wyższymi płacami. Żurawko stwierdził, że Ukraińcy nie powinni zgodzić się na wstępowanie do armii, ponieważ będą tylko „dla generałów banderowskich wojsk Ukrainy mięsem armatnim, w maszynce do zarabiania przez nich wielkich pieniędzy”.

„Czym dalej w przyszłość oddalane będą niespełnione obietnice wyborcze prezydenta Ukrainy i jego sług z Wierchownej Rady, tym szybciej i na dużą skalę ‚najsilniejsza i najpotężniejsza armia Europy’ rozproszy się po domach i różnych kryjówkach”- podsumował swoje rozważania były deputowany Wierchownej Rady, Aleksiej Żurawko.

Przypomnę, że już od ponad pięciu lat, bo od kwietnia 2014 r. Ukraina prowadzi operację wojskową przeciwko samozwańczym republikom, które ogłosiły niepodległość po dokonanym w Kijowie zamachu stanu. Od pięciu też lat poruszana jest kwestia rozwiązania tej sytuacji, w tym podczas spotkań grupy kontaktowej w Mińsku, ale po każdym zawartym porozumieniu o zawieszeniu broni, ostrzał ze strony ukraińskich żołnierzy mimo to nadal trwa.

Władze ŁRL i DRL zwracały nie raz uwagę na to, że morale i psychologiczny stan ukraińskich żołnierzy sił zbrojnych i formacji ochotniczych pogarsza się. Prowadzi to do tego, że w śród ukraińskich żołnierzy przypadki niesubordynacji, łamania prawa, pijaństwa, narkomanii frustracji i dezercja ciągle narastają stając się istną plagą. Jednocześnie po zakończeniu służby w Donbasie i powrocie do domów, weterani walk stają się prawdziwym ciężarem dla zgnębionego biedą społeczeństwa, zasilając tam grupy przestępcze, popełniając liczne przestępstwa przy użyciu broni zakończone często ofiarami śmiertelnymi oraz powodując dalszy chaos i bezprawie.

Takie są koszty wojny prowadzonej przez Kijów z rosyjskojęzyczną mniejszością zamieszkującą wschodnią i południowo-wschodnią część kraju.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Działania podejmowane przez ukraińskie formacje zbrojne są nadal sprzeczne z oświadczeniami przedstawicieli Ukrainy na spotkaniu Trójstronnej Grupy Kontaktowej.

Tak więc, pomimo zapewnień ukraińskich polityków i osób publicznych w Mińsku o zaangażowaniu Ukrainy w pokojowe rozwiązanie konfliktu w Donbasie, ich grupy zbrojne nadal prowokują odwetową reakcję sił zbrojnych Milicji Ludowej DRL.

O 19:30 bojownicy 88 batalionu 35 Brygady Morskiej przeprowadzili prowokacyjny atak na obrzeża Pietrowskiego (na południe od Doniecka) z bojowych wozów piechoty BMP-1 (8 wystrzłów), automatycznych granatników AGS-17 (15 granatów) oraz broni strzeleckiej. Ostrzał ten trwał przez dwadzieścia minut.

O godzinie 20:20 ze wsi Marinka- na obrzeżach Doniecka, ukraińscy żołnierze z 24 brygady wystrzelili jedną minę z moździerza kaliber 82 mm i trzy granaty z ręcznej granatnika przeciwpancernego SPG-9 na obrzeżach Doniecka.

Ponadto, ukraińscy żołnierze w wyniku niesubordynacji i frustracji spowodowanej warunkami życia na froncie, użyli granatnika SPG-9 (1 granaty) oraz broni maszynowej, w tym ciężkiej, prowadząc ostrzały z kierunku Piasków (08:00) w stronę terenu serwisu „Volovo-Center”- na obrzeżach Doniecka oraz o 20:30 z kierunku Pawłopola w stronę Ukraińskoje i o 21:30 z kierunku Lebiedyńskoje w kierunku Sachanki- na południowym odcinku frontu.

Łącznie minionej doby ukraińscy żołnierze 7 razy naruszyli warunki zawieszenia broni, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 28 pocisków. Poza w/w miejscowościami ostrzelane zostały także okolice Jasinowatej, teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz wsi Stiła- na południowym odcinku frontu.

We wszystkich przypadkach żołnierze sił zbrojnych DRL nie ulegali prowokacjom i przestrzegali obecnego zawieszenia broni.

„Żądamy od strony ukraińskiej zaprzestania prowokacji mających na celu eskalację konfliktu, co może również prowadzić do ofiar wśród ludności cywilnej”– powiedział w oświadczeniu minister obrony Donieckiej Republiki Ludowej.

Jak na razie wczorajsze ostrzały nie spowodowały żadnych szkód i strat, ale zobaczymy jak długo?

Może już znudził się im rozejm żniwny, tym bardziej, że żniwa mają się już ku końcowi?

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 1 серпня 2019 року.

31 липня Збройні Сили України дотримувалися сталого режиму припинення вогню.
Натомість, збройні формування Російської Федерації та її найманці 11 разів порушили заборону на використання будь-якої зброї. З них 4 рази – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм. Також, противник відкривав вогонь по наших захисниках з гранатометів різних систем, озброєння БМП, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 10 разів обстріляв позиції Об’єднаних сил:
двічі поряд ПІСКІВ – з підствольного гранатомету;
поблизу ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї;
два рази неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї;
околиці ШИРОКИНОГО – зі станкового протитанкового гранатомету та стрілецької зброї;
в районі населеного пункту БОГДАНІВКА – з озброєння БМП та великокаліберного кулемету;
поряд ПАВЛОПІЛЯ – зі стрілецької зброї;
поблизу ГНУТОВОГО – з міномету калібру 82 мм;
околиці НОВОГНАТІВКИ – з міномету калібру 82 мм, озброєння БМП, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 1 раз:
поблизу ЗОЛОТОГО-4 – з міномету калібру 82 мм та великокаліберного кулемету.
За минулу добу втрат з української сторони не зафіксовано.
Від початку поточної доби ворог здійснив два обстріли позицій Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник 1 раз обстріляв позиції Об’єднаних сил:
поблизу ПАВЛОПІЛЯ – з великокаліберного кулемету.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні один раз:
в районі населеного пункту ПОПАСНА – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 01.08.2019r.- 1516 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium obwodu ługańskiego. W Lisyczańsku „wyschły” krany, powodem tego stało się wstrzymanie dostaw prądu dla miejskiego przedsiębiorstwa wod.-kan. z powodu jego zadłużenia;
  https://korrespondent.net/ukraine/4124901-v-lysychanske-otkluichyly-vodokanal-yz-za-dolhov
  Co ciekawe w dniu wczorajszym ten sam portal pisał że wody nie będzie ponieważ „separatysci” ostrzelali wodociąg…
  https://korrespondent.net/ukraine/4124814-na-luhanschyne-tysiachy-chelovek-ostalys-bez-vody-yz-za-obstrelov-separatystov

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Ukraińska codzienność, w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) zatrzymano 6 osób które zajmowały sie rabowaniem węgla przewożonego na ciężarówkach. Podobno zanim ich złapano zdążyli go nakraśc na sumę miliona hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4124806-v-maryupole-yz-hruzovykh-poezdov-ukraly-uhol-na-myllyon-hryven
  W Dnieprze NN sprawca zastrzelił meżczyzne przebywającego w „areszcie domowym”. Jak informuja ukromedia „aresztant” został zastrzelony gdy wyszedł na balkon swojego mieszkania;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1816672-u-dnipri-zastrelili-pidozryuvanogo-yakiy-perebuvav-pid-domashnim-areshtom

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Przypomniał o sobie „tęczowy lider” Partii Radykalnej Ukrainy Ołeh Laszko, który przes…grał ostatnie wybory parlamentarne (jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego). Teraz ogłosił „zjednoczenie” z burmistrzem Kijowa Witalijem Kliczka ‚w celu obrony Ukrainy przez zieloną dżumą”;
  https://strana.ua/news/214618-ljashko-obedinilsja-s-klichko-protiv-zelenoj-chumy.html
  Z kolei sam Kliczko skarży się do Narodowego Antykorupcyjnego Biura Ukrainy na przewodniczącego Biura Prezydenta Ukrainy Andrija Bohdana który na konferencji 30 lipca miał stwierdzić ze „oferowano mu 20 mln dolarów łapówki w imieniu burmistrza Kijowa”;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4124936-klychko-obratylsia-v-nabu-yz-za-zaiavlenyia-bohdana

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Trwa „wojna’ wewnątrz tzw. Kościoła Prawosławnego Ukrainy. Tzw. patriarcha kijowski Filaret który faktycznie dokonał rozłamu w owym „kościele” próbuje „odbudować” włączony do niego wcześniej podległy mu tzw. patriarchat kijowski. Tym razem zaapelował o pomoc do Prezydenta Ukrainy oraz do OBWE by sprzeciwili sie „nielegalnej decyzji likwidującej patriarchat kijowski”;
  https://www.radiosvoboda.org/a/news-filaret-zelenskyy/30085826.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Tymczasem ukraiński prawnik, były wiceprzewodniczący administracji prezydenta Ukrainy Janukowycza Andrij Portnow poinformował ze ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze wszczeło kolejne postępowanie karne przeciwko byłemu prezydentowi Ukrainy Poroszence. Tym razem ma być on oskarżony o „wyprowadzenie” państwowych pieniedzy przekazanych z budżetu na potrzeby ukraińskiej „zbrojeniówki” do tzw. rajów podatkowych (z rosyjska „ofszorów”). W sprawę ma być zamieszana także byłą szefowa Narodowego Banku Ukrainy Waleria Hontariewa oraz cały szereg ważnych osobistości z ukraińskiego państwowego koncernu „Ukroboronprom”;
  https://strana.ua/news/214643-portnov-anonsiroval-novoe-i-perspektivnoe-uholovnoe-delo-protiv-poroshenko.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. ‚Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Trwają zatrzymania uczestników ostatniej „liberalistycznej leworucji” w Moskwie, a rosyjskie służby śledcze wspomaga w tym m.in „antykremlowska opozycyjna” TV „Dożd” która nawet otrzymała „podziękowanie” od Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej za udostępnienie posiadanych przez siebie materiałów (prawie 11 godzin nagrań) 🙂
  >https://ic.pics.livejournal.com/fulcrumd/79692510/159021/159021_original.jpg
  https://sledcom.ru/news/item/1379376/

  Polubione przez 3 ludzi

  • Plus w temacie kolejnej „hecy” wywołanej przez „rosyjską opozycję”, czyli pożarami na Syberii, które według niej osiągnęły juz „apokaliptyczne rozmiary”. Rosyjski portal „Rbc.ru” będący portalem „krytycznym wobec polityki Kremla”, przeprowadził „dziennikarskie śledztwo” w tej sprawie, z którego wynika że informacje przekazywane przez tzw. czynniki niezależne znacznie „rozmijają się z rzeczywistością”, czyli w kwestii powierzchni jaka objęły pożary (okazuje się na przykŁAd ze jest ona niewiele większa od tej zanotowanej w zeszłym roku).
   Dodatkowo okazało sie że napływ „alarmujących informacji o pożarach na Syberii” wzmógł sie kiedy „rosyjska opozycja” rozpoczęła w Moskwie swoją nielegalną akcje protestu w związku z zakwestionowaniem przez komisję wyborczą cześci podpisów pod listami kandydatów.
   Odkryto także przypadki zwykłych „fejków” czyli w postach „alarmujących o pożarach na Syberii” znalazły się ZDJĘCIA Z POŻARÓW LASÓW W KANADZIE, GRECJI (!), a także na terytorium Rosji, ale sprzed nawet 8 – 9 lat. Podobnie ma się rzecz z makabrycznymi zdjęciami ‚spalonych podczas pożarów na Syberii zwierząt”, znaleziono tam zdjecie KRÓLIKA SPALONEGO W POŻARZE W AMERYKAŃSKIEJ KALIFORNII (!!) Dziennikarze portalu „Rbc.ru” zwrócili się do autorów tych postów (dwie osoby podano z nazwisk, Polina Gagarina i Jelena Tiemnikowa) z prośba o wytłumaczenie po co zamieszczali nieprawdziwe zdjecia, jednak ci mieli im odpowiedzieć że miały one tylko że zdjęcie jest tylko „ilustracją” do tego co chciał przekazać autor i nie należy się nim sugerować…
   https://www.rbc.ru/business/31/07/2019/5d40771c9a79473112fb55f0

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem rusza nowa „reforma” ukraińskiej policji, o czym poinformował jej szef Sergiej Kniaziew. Ma ona objąć policyjne wydziały zajmujace się zwalczaniem „przestępczości narkotykowej”. Na pierwszy ogień pójda jednostki z obwodów zakarpackiego, lwowskiego, chersońskiego oraz czerkaskiego, a nad wdrażaniem „reform” maja m.in czuwać „amerykańscy partnerzy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4124985-nazvany-oblasty-s-kotorykh-nachnetsia-reforma-krymynalnoi-polytsyy

  Polubione przez 4 ludzi

 8. UKROCIEKAWOSTKI. Ukraińscy dziennikarze ujawnili że funkcjonariusze SBU bezprawnie przejęli na własność 22 hektary lasu pod Kijowem o rynkowej wartosci 275 milionów hrywien (!)
  https://korrespondent.net/ukraine/4125110-sotrudnyky-sbu-nezakonno-poluchyly-22-ha-lesa-pod-kyevom-smy
  Coś co się staje kolejną ukraińską „tradycja”, czyli funkcjonariusze organów ścigania (policji, prokuratury) zajmuja sie nielegalnym handlem skonfiskowanego mienia. Tym razem na takim procederze został przyłapany jeden z prokuratorów z obwodu dniepropietrowskiego który sprzedał „na lewo” skonfiskowane zbiory z jednego z przedsiębiorstw rolnych. Prokurator zarobił na tym „tylko” prawie 900 tys. hrywien, chociaż rynkowa wartosć produktów szacowana była na ponad 8 mln hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4125200-prokuror-na-dnepropetrovschyne-torhoval-arestovannym-ymuschestvom
  I kolejny nielegalny „arsenał” broni i amunicji wywiezionej z tzw. strefy OZS (dawniej ATO) odkryty na Ukrainie, tym razem u jednego z mieszkańców obwodu dniepropietrowskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4125165-arsenal-oruzhyia-yz-zony-oos-obnaruzhyly-u-zhytelia-dnepropetrovschyny

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Sekretarz generalny Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) Lamberto Zannier ‚zadaje cios w plecy”, czyli nazywa „dyskryminacja” wprowadzoną na Ukrainie „ustawę o totalnej ukrainizacji”. Pikanterii całej sprawie dodaje fakt ze Zannier miał to stwierdzić w wywiadzie udzielonym rosyjskim mediom;
  https://strana.ua/news/214734-verkhovnyj-komissar-obse-nazval-tekushchuju-jazykovuju-politiku-v-ukraine-diskriminatsiej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Terapia szokowa

  Ukraina chce uzdrowić gospodarkę. Ale jaki rodzaj przekształceń przyjąć, skoro w różnych państwach wschodniej części Unii Europejskiej działają odmienne modele ekonomiczne? Kijów chce wprowadzić plan, który w latach 90-tych pomógł odbudować byłe komunistyczne skrzydło kontynentu.
  Z pomocą Międzynarodowego Funduszu Walutowego prezydent Wołodymyr Zełenski chce sprzedać państwowe spółki, obniżyć deficyt budżetowy i złagodzić przepisy dotyczące własności ziemi. Idea przeprowadzenia takich reform krążyła od lat. Ale w przeciwieństwie do poprzedniej administracji, obecnie rządzący mogą mieć więcej odwagi, aby je wdrożyć.
  https://forsal.pl/amp/1424177,ukraina-chce-isc-sladem-polski-i-wegier-szykuja-sie-wielkie-reformy.html
  Komentarz: Taka terapia może zabić pacjenta. Niestety, ale bezgraniczne zaufanie w MFW nie jest lekiem na problemy. Otwarcie kraju na „totalną prywatyzację” może zakończyć się…wykupieniem resztek majątku narodowego przez grono ukraińskich oligarchów.

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.