Wojna domowa na Ukrainie 3.08.2019r.- 1518 dzień od nowego rozejmu.


Amerykański prezydent Donald Trump ostatnią deską ratunku dla przeciwników budowy rosyjskich gazociągów.

Już znajdujące się pod totalną kontrolą PiS polskie media publiczne prorokują, że w czasie wizyty w Polsce w dniu 1 września, Donald Trump może ogłosić przy okazji obchodów 80 rocznicy wybuchu II Wojny Światowej wprowadzenie amerykańskich sankcji wobec firm uczestniczących w budowie gazociągu „Nord Stream 2”.

Spekuluje już się, że byłaby to, poza jakimiś kolejnymi obiecankami o rozmieszczeniu dodatkowych amerykańskich wojsk na terenie naszego kraju, nagroda za naszą wierność wobec prowadzonej przez światowego hegemona polityki globalnej, a szczególnie wobec Rosji.

Czy tak się faktycznie stanie nie wiadomo, ale dwudziestu senatorów z komisji spraw zagranicznych Senatu USA, przy dwóch głosach sprzeciwu, poparło projekt ustaw „Ochrona Bezpieczeństwa Energetycznego Europy”. Jego celem jest nałożenie sankcji na podmioty zaangażowane w budowę rosyjsko-niemieckiego gazociągu „Nord Stream 2”.

Zdaniem autorów ustawy Rosja wykorzystuje dostarczanie surowców jako narzędzie szantażu politycznego, a budowa i uruchomienie „Nord Stream 2” jeszcze mają dodatkowo wzmocnić tę tendencję.

Projekt ustawy przegłosowanej przez senatorów z komisji spraw zagranicznych Senatu USA, umożliwiłby nałożenie sankcji na firmy układające podwodny rurociąg oraz wszelkie firmy biorące udział w budowie. Sankcje obejmowałyby m.in. odmowę wydania wizy kierownictwu takich spółek, ograniczenia eksportowe i inne środki utrudniające firmom przeprowadzanie transakcji finansowych po przez uniemożliwienie im dokonywanie rozliczenia umów w dolarach amerykańskich.

Projekt sankcji ma na celu przede wszystkim uderzenie w słaby punkt „Nord Stream 2”, za który uważa udział wysoce wyspecjalizowanych w tego typu pracach- zachodnie firmy.

Od przegłosowania dokumentu w komisji do zastosowania sankcji potrzeba jeszcze jej zgody Senatu i Izby Reprezentantów, a na koniec musi nad nią swój podpis nanieść prezydent.

Przypomnę, że kilka miesięcy temu podobna komisja w Izbie Reprezentantów USA także poparła projekt ustawy umożliwiającej nałożenie sankcji na europejskie firmy współpracujące z Rosjanami przy budowie „Nord Stream 2”.

Teraz kolejnym krokiem po przegłosowaniach dokumentu w komisjach Senatu i Izby Reprezentantów do faktycznego wprowadzenia sankcji potrzeba jeszcze przegłosowania do przez Senat i Izbę Reprezentantów, a na koniec musi nad nią jeszcze swój podpis nanieść prezydent Donald Trump.

A na to wszystko zostało już niecały miesiąc, co stanowi, że nadzieje mogą okazać się kolejny raz płonne. No, ale chociaż już sama myśl o takiej możliwości jest miodem na serca liderów rządzącego PiS oraz nośnym tematem propagandy sukcesu.

Tym bardziej, że ogłaszając 1 września wprowadzenie amerykańskich sankcji wobec zachodnioeuropejskich firm, amerykański prezydent jednocześnie uderzyłby mocno w swoich najważniejszych sojuszników z NATO.

Czy w związku z tym zdecyduje się on na wzmocnienie sojuszu z krajami tzw. flanki wschodniej i Ukrainą, kosztem dalszego osłabiania swych relacji z Europy Zachodniej?

Jeśli chodzi mu o rozbicie NATO i UE, to mógłby to zrobić, ale w tym przypadku będzie to większym błędem niż zezwolenie na ekspansję rosyjskiego gazu w Europie Zachodniej. Tym sposobem potwierdziłby, to o co był oskarżany jeszcze w czasie kampanii wyborczej, że wspiera interesy Rosji, której rozbicie NATO i jego osłabienie oraz niejednomyślność w ramach UE, bardzo by pasowało.

A bez NATO i wsparcia największych graczy wśród krajów UE, Stany Zjednoczone utracą swoją hegemonistyczną pozycję na świecie.

Jak widać, jest to bardzo trudny wybór narzucający jednoznaczne wnioski.

No, ale przekonamy się co zrobi i z czym tym razem wyskoczy Donald Trump 1 września, w 80 rocznicę napaści hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Proszę jeszcze wziąć pod uwagę problem zniesienia amerykańskich wiz dla Polaków oraz wisi nad nami topór amerykańskiej ustawy „447”– o restytucji mienia żydowskiego. Stanowi to wystarczające źródło inspiracji dla Trupma w uprawianej przez niego polityce kija i marchewki.

Nie musi być więc tak słodko, jako to już niektórzy sobie wyobrażają. A po tym trzeba będzie jeszcze starą wypróbowaną metodą przekuć porażki w propagandowy sukces 🙂

A wszystko to na siebie jak zwykle wezmą; prezydent Duda i szef polskiej dyplomacji Czaputowicz, oczywiście przy mocnym wsparciu usłużnych zawsze mediów.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu granatników; AGS-17 (13 granatów), SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (7 granatów) oraz broni maszynowej (3 razy) i broni snajperskiej (1 raz), 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzony był głównie przez „świętujących” Dzień Wojsk Powietrznodesantowych ukraińskich żołnierzy z 25 brygady powietrznodesantowej rozlokowanej na południowym odcinku frontu, na wschód od Mariupola. Oni to, z kierunku Bogdanowki (19:20) i Starognatowki (20:14 i 20:45), przeprowadzili ostrzał wsi Pietrowskoje przy użyciu granatników (łącznie 20 granaów). Ostrzeliwany też był na obrzeżach Gorłówki teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina (19:15 i 20:56), przy użyciu granatnika przeciwpancernego SPG-9 (2 granaty) i broni maszynowej.

Jak dotąd, pomimo to, że w wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 22 pociski (wobec 3 z dnia poprzedniego) , żadnych strat i szkód nie zgłaszano.

Jeśli chodzi o ługański odcinek frontu, to tam także doszło do naruszeń warunków żniwnego rozejmu.

I tak, w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm oraz różnego rodzaju granatników, a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 5 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były rejony: Niżnego Łozowego, Oboznoje, Frunzego i Kalinowa, nie powodując przy tym żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

Зведення станом на 07:00 3 серпня 2019 року.

2 серпня ворог десять разів порушував режим припинення вогню. Збройні формування Російської Федерації та її найманці обстрілювали позиції наших підрозділів із гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив чотири обстріли позицій Об’єднаних сил:
поблизу НОВОСЕЛІВКИ ДРУГОЇ – з ручного протитанкового гранатомету;
двічі поряд БОГДАНІВКИ – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
околиці ПАВЛОПІЛЯ – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 6 разів:
двічі неподалік НИЖНЬОТЕПЛОГО – з великокаліберних кулеметів;
в районі населеного пункту ЛУГАНСЬКЕ – з автоматичного гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
поблизу СВІТЛОДАРСЬКА – з великокаліберного кулемету;
два рази поряд ПІВДЕННОГО – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї.
За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець отримав поранення.
Від початку поточної доби ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив два обстріли позицій Об’єднаних сил:
неподалік КРИМСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
поряд МАЙОРСЬКА – з підствольного гранатомета та стрілецької зброї.
В результаті ворожого обстрілу один військовослужбовець отримав поранення.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

28 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 3.08.2019r.- 1518 dzień od nowego rozejmu.

  • I obiecywano zniesienie wiz za pomoc w „misji stabilizacyjnej” w Iraku i Afganistanie.
   Jednak w końcu dostaniemy wizy do USA, naciska na to Bruksela i USA są będą zmuszone pójść na ustępstwa.

   Polubione przez 5 ludzi

   • Z wizami dały d… jeszcze władze wczesnego PRLu. Pozwoliły Jankesom przyjeżdżać bez wiz, mino że prawo międzynarodowe stanowi, że „bezwiz” musi być obustronny. Dlatego np. Brytole i Australijczycy jeżdżą do USA bez wiz, bo tam Jankesi też wiz nie potrzebują. We wczesnym PRLu .chodziło o „dudki”.

    Polubione przez 5 ludzi

    • „We wczesnym PRLu .chodziło o „dudki”,,- zgadza się. I dlatego liczono, że nasi rodacy posiadający amerykańskie obywatelstwo zaczną masowo odwiedzać swoich bliskich w kraju przywożąc mnóstwo dolarów.

     Po to tęż otwarto stałe połączenie lotnicze z Warszawy i Krakowa do kilku miast w USA i Kanadzie.

     Pozdrawiam.

     Polubione przez 2 ludzi

 1. Tymczasem „Pinokio” zgodnie z zapowiedziami pojawił sie na „szkoleniu” deputowanych „Sługi Narodu” jakie odbywa sie w Truskawcu;
  https://strana.ua/news/215061-posle-soveshchanija-po-med-turizmu-zelenskij-poekhal-na-vstrechu-s-narodnymi-izbrannikami-.html
  Chyba za bardzo im nie dowierza, ponieważ ukromedia pokazały filmik na którym widać jakiej upokarzajacej „kontroli” ich poddawano przed dopuszczeniem przed oblicze „Pinokia”;
  https://strana.ua/news/215046-v-truskavtse-pered-vizitom-zelenskoho-proverjajut-budushchikh-deputatov-ot-sluhi-naroda.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Jeszcze w temacie dzisiejszej kontynuacji |liberalistycznej leworucji” w Moskwie;
  https://avatars.mds.yandex.net/get-zen_doc/1885679/pub_5d45999a43bee300ad7db229_5d459ef9c31e4900ad3c9cb0/scale_540
  https://peremogi.livejournal.com/46674800.html
  Znany rosyjski opozycjonista. ale o orientacji „lewackiej” Eduard Limonow poinformował, powołując sie na „media liberalne” oraz dane oficjalne, ze w dzisiejszym proteście miało wziąć udział około 350 osób z czego zatrzymano 30…
  https://limonov-eduard.livejournal.com/1525413.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Z cyklu Putin atakuje
  Wasyl Boghdan, emerytowany generał ukraińskiego wywiadu, ostrzegł, przed możliwą operacją militarną ze strony Rosji. Apeluje o przeprowadzenie poboru do ukraińskiej armii.
  Generał porucznik Wasyl Boghdan twierdzi, że Rosja zgromadziła na granicy z Ukrainą ponad 200 tys. żołnierzy oraz liczny sprzęt wojskowy w postaci artylerii lufowej i rakietowej, lotnictwa czy broni do walki elektronicznej i daje to wszelkie podstawy do tego by sądzić, iż szykuje się do przeprowadzenia kampanii przeciw Ukrainie.
  https://nczas.com/2019/08/04/rosja-szykuje-inwazje-na-ukraine-emerytowany-ukrainski-general-ostrzega/
  Komentarz: A tymczasem najprawdopodobniej prawdziwym problemem jest brak chętnych do zawierania kontraktów wojskowych. Projekt armii zawodowej nie wypalił, nikt się nie garnie do zaszczytnej służby za 1200 złotych/miesięcznie.
  W tym momencie, gdy w szeregach wojska trzon stanowią zwolennicy ultranacjonalistycznych ugrupowań spod znaku Bandery, władze w Kijowie mają pełne prawo bać się możliwego przewrotu stanu.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Ad. Komentarz.

   Zgadza się, ale jednocześnie jest problem polegający na tym, że w związku z ciągłymi pogróżkami ze strony różnych prominentnych osób z Ukrainy oraz trwający konflikt przy granicy FR, nie jest wskazane zabezpieczenie swoich granic?

   Ciekawe co zrobiłaby administracja Stanów Zjednoczonych gdyby bezpośrednio przy jej granicy toczył się konflikt zbrojny?

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.