Wojna domowa na Ukrainie 4.08.2019r.- 1519 dzień od nowego rozejmu.


Zdaniem zarządu ukraińskiego „Naftogazu” strona rosyjska celowo opóźnia rozmowy i może doprowadzić do nowego kryzysu dostaw gazu na Ukrainę w sezonie grzewczym 2019/2020 w celu wywarcia presji w rozmowach trójstronnych: Komisja Europejska-Ukraina-Rosja.

Wcześniejsze rozmowy Komisja Europejska-Ukraina-Rosja odbyły się 21 stycznia br. i nie doprowadziły do żadnego rozstrzygnięcia.

Dlatego też, poza skokowym wzrostem ilości magazynowanego gazu „Naftogaz” podjął rozpaczliwe wysiłki aby szantażem zmusić Rosję do uległości.

Pierwszym z takich posunięć, podjętych ostatniego dnia minionego miesiąca jest pomysł aby Federacja Rosyjska wypłaciła „Naftogazowi” astronomiczną kwotę 5,2 miliardów dolarów odszkodowania, za utracony jakoby przez niego na Krymie majątek.

Już sama wysokość kwoty odszkodowania powala z nóg, zaś kaucja od wniesienia ewentualnego pozwu do sądu będzie liczona w setkach milionów dolarów. Skąd zarząd „Naftogazu” weźmie pieniądze, dodatkowo ryzykując przegraną, jeśli nie ma on znacznie skromniejszych środków na bieżące prace utrzymujące w dobrej kondycji sieć przesyłową i na zakup gazu?

Dodam, że arbitraż przeciwko Federacji Rosyjskiej został wszczęty na podstawie wspólnego zawiadomienia ukraińskiego „Naftogazu” i jego sześciu spółek zależnych (Krajowa Spółka Akcyjna „Chornomornaftogaz”, „JSC Ukrtransgaz”, „Likwo LLC”, „JSC Ukrgaswidobuwannja”, „JSC Ukrtransnafta i Spółka Zależna Gaz Ukrainy”).

Więcej informacji na temat tej sprawy można znaleźć na stronie internetowej Stałego Trybunału Arbitrażowego: https://pca-cpa.org/en/cases/151/.

Nie jest to jedyne tego typu posunięcie ukraińskiego monopolisty gazowego, bo na kolejnym spotkaniu grupy trójstronnej (Komisja Europejska-Ukraina-Rosja), do którego ma dojść 16 września w Brukseli, strona unijna ma zaproponować Rosji podpisanie z Ukrainą umowy na kolejne 10 lat tranzytu rosyjskiego gazu na Zachód przez terytorium Ukrainy.

Rosja w tym przypadku nie zgłasza żadnego sprzeciwu pod warunkiem zamieszczenia w umowie klauzuli, której nota bene w obecnie jeszcze istniejącej umowie nie było- „odbierz i zapłać”.

Na tej zasadzie Ukraina może przesyłać gaz choćby i przez 100 lat, ale czy ktoś jeszcze na Zachodzie będzie chciał gaz pompowany tą drogą odbierać?

W efekcie pozostanie Ukrainie do tranzytu około 10 do 15 mld m3 gazu, który generalnie ściągany będzie na jej wyłączny użytek.

Dlatego „Naftogaz” rozumie, że „Gazprom” potrzebuje tylko rocznego kontraktu, aby po prostu ukończyć obwodnicę gazową, po czym Ukraina jako kraj tranzytowy nie będzie już nikomu potrzebna.

W ubiegłym roku przepompowano przez terytorium Ukrainy 86,6 miliarda metrów sześciennych. Całkowita pojemność „Nord Stream-2” i „Turkish Stream” wynosi 86,5 miliarda metrów sześciennych. Oba gazociągi będą gotowe za rok.

Dlatego rok czasu dla Ukrainy to tylko opóźnienie w nieuniknionym końcu historii tranzytu rosyjskiego gazu.

Szef „Naftogazu” Andrei Kobolew w wywiadzie dla niemieckiej gazety „Handelsblatt” zagroził, że jeśli „Gazprom” odmówi przedłużenia umowy na warunkach Kijowa, Ukraina, która traci 2,5% PKB z tego tytułu, zwróci się do sądu o odszkodowanie. Będą żądać zajęcia aktywów spółki za granicą.

I jest to swoiste kuriozum w dziejach zawieranych umów między ich stronami.

Bo jakże jedna strona umowy może zmusić, a jak to się nieuda zażądać odszkodowania, od drugiej strony, tylko dlatego, że nie chce ona przedłużyć wygasłej umowy współpracy?

Nie dość tego, przecież po pierwsze Rosja jest uznawana przez stronę ukraińską jako kraj dokonujący na niej agresji militarnej, a po drugie rząd w Kijowie wielokrotnie głosił, że chce się uniezależnić od obrzydliwego mu- rosyjskiego gazu- wzt. jak można teraz z takim uporem dążyć do utrzymania więzi z tym wrogim Ukrainie krajem?

To jest kolejne kuriozum.

https://twitter.com/naftogazukraine,

https://www.icis.com/explore/resources/news/2019/08/01/10399411/ukraine-foreign-gas-storage-injections-exceed-expectations-operator?fbclid=IwAR3vfgXxaGP5GoXxuNnLkx_51rqi5sXDW6rVKgPMAMsFeKIG3yt74YNnNwM,

http://www.naftogaz.com/www/3/nakweben.nsf/0/EE3D0D4B4E81D2B6C225844800511F96?OpenDocument&year=2019&month=07&nt=News&,

https://ubr.ua/market/trade/kobolev-prihrozil-hazpromu-sudami-v-sluchae-lishenija-prava-na-tranzit-3885235.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (1 mina), granatnika przeciwpancernego SPG-9 (1 granat) i broni maszynowej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał prowadzono w rejonie miejscowości Dolomitnoje- na północno-wschodnim odcinku frontu, na obrzeżach Doniecka- osiedle mieszkalne przy kopalni Trudowskaja oraz na południowym odcinku frontu okolice wsi Oktiabr.

Łącznie minionej doby ukraińscy żołnierze wystrzelili na terytorium DRL 7 pocisków (wobec 22 z dnia poprzedniego), nie powodując jednocześnie żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 4 серпня 2019 року.

3 серпня ворог вісім разів порушував режим припинення вогню. Збройні формування Російської Федерації та її найманці обстрілювали позиції наших підрозділів із гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив два обстріли позицій Об’єднаних сил:
поблизу МАР’ЇНКИ – зі стрілецької зброї;
поряд ПАВЛОПОЛЯ – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 6 разів:
неподалік КРИМСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
в районі населеного пункту МАЙОРСЬК – з підствольного гранатомету та стрілецької зброї;
околиці ПІВДЕННОГО – з підствольного гранатомету та стрілецької зброї;
поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – з підствольного гранатомету та стрілецької зброї;
поряд ТРАВНЕВОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік НОВОГОРОДСЬКОГО – з автоматичного гранатомету та стрілецької зброї.
За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець отримав поранення.
Від початку поточної доби ворог чотири рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив чотири обстріли позицій українських захисників:
поблизу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО – з міномету калібру 82 мм;
двічі в районі населеного пункту ПІСКИ – зі стрілецької зброї;
поряд ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

25 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 4.08.2019r.- 1519 dzień od nowego rozejmu.

 1. A tymczasem na Ukrainie, ukromedia opisując kolejne zatrzymania handlarzy narkotyków pisza o „kartelach narkotykowych” zapewne z powodu ‚skali ich działalnosci”. Tym razem jeden z takich „karteli” zlikwidowano w obwodzie zaporoskim, zatrzymano m.in dwóch „bossów” grupy oraz zabezpieczono ponad 100 kg narkotyków (marihuany);
  https://korrespondent.net/ukraine/4125879-v-zaporozhskoi-oblasty-razoblachyly-narkokartel

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT zza Oceanu, gdzie nie ustają bezładne strzelaniny. W El Paso (Teksas) 21 – latek uzbrojony w broń automatyczną urządził masakrę w markecie ‚Walmart”;
  https://strana.ua/news/215143-moment-strelby-v-tekhase-shturm-torhovoho-tsentra-i-osvobozhdenie-posetitelej-walmart-popali-na-video.html
  Z kolei w Dayton (Ohio) w wyniku strzelaniny śmierć poniosło 7 osób. Policja wciąz ściga sprawców strzelaniny, których prawdopodobnie było dwóch;
  https://korrespondent.net/world/4125918-v-ssha-vtoraia-strelba-za-sutky-semero-pohybshykh

  Polubione przez 3 ludzi

 3. I jeszcze w temacie „liberalistycznej leworucji” w Moskwie, czyli jak „krwawo” rozprawiano się z „opozycyjnym dziennikarzem…
  https://imgprx.livejournal.net/7a10d2d20f93661e50fe1de0c75f610aced6da58/SowRdUfabd-KAbpFJ_vLzESZJDAZ-WXBSOGLy-x9dFKqRu1b6hdp56uVSt74IT7OTcB40ThLQ_qqWvaeJ17Jgg
  W linku natomiast ujawniono informację ze ów „opozycyjny” dziennikarz Timur Olewskij „udzielał się”, po stronie sił prokijowskich, w tzw. operacji ATO (obecnie OZS) na Donbasie;
  https://peremogi.livejournal.com/46680430.html

  Polubione przez 2 ludzi

 4. ‚Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Komentując sprawę swojej rezygnacji ze stanowiska przewodniczącego Biura Prezydenta Ukrainy Bohdan, ze był to „gest w stosunku do prezydenta Ukrainy, społeczeństwa”, a nie temat dla dziennikarzy. Stwierdził takze że nowe przywództwo Ukrainy nie będzie już potrzebowało „klasycznych dziennikarzy” by komunikować się ze społeczeństwem, a będzie to robić samemu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4125812-bohdan-obiasnyl-svoe-zaiavlenye-ob-otstavke

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Przypomniał o sobie (były już?) szef ukraińskiej dyplomacji Klimkin który podczas spotkania z „weteranami ATO” ogłosił ze „exodus” Ukraińców z Ukrainy potrwa jeszcze „kilka lat” i doprowadzi do tego ze połowa obecnej populacji Ukrainy będzie mieszkać poza jej granicami. Dla przypomnienia według obecnych oficjalnych danych Ukrainę zamieszkuje niecałe 42 mln osób;
  https://www.unian.net/politics/10640022-klimkin-cherez-neskolko-let-polovina-ukraincev-mozhet-okazatsya-za-granicey-video.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.