Wojna domowa na Ukrainie 5.08.2019r.- 1520 dzień od nowego rozejmu.


Już nie tylko w Donaldzie Trumpie ostatnia nadzieja przeciwników budowy gazociągu „Nord Stream 2”, bo ostatnio jako zagorzała przeciwniczka tego projektu okazała się przyszła szefowa Komisji Europejskiej UE, była szefowa niemieckiego Ministerstwa Obrony, Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen zapowiedziała, że kwestia „Nord Stream 2” będzie jedną z kluczowych spraw, którą zajmie się Komisja w nowym składzie Komisji Europejskiej. W odróżnieniu od niemieckiej dyplomacji Von der Leyen jest dość krytycznie nastawiona wobec tego gazociągu.

Jednak mimo tych buńczucznych zapowiedzi, które są raczej wyłącznie narracją propagandową, a nie realną możliwością, Ursula von der Leyen, jako przewodnicząca Komisji Europejskiej, w sprawie budowy „Nord Stream 2” nie będzie miała wiele do powiedzenia. Chodzi o to, że kluczową rolę w tej kwestii odgrywać będą; przyszły komisarz UE ds. energii i komisarz ds. konkurencji oraz to kto te stanowiska personalnie obejmie. Jak na razie Polacy i przedstawiciele innych krajów będących przeciwnikami budowy „Nord Stream 2”, nie mają szans na objęcie tych stanowisk.

Amerykańska administracja nie ukrywa, że tranzyt gazu to jeden z najlepszych instrumentów w walce o strefy wpływów w skali globalnej.

Obecnie Stany Zjednoczony kontrolują 24% rynku energetycznego w UE, z kolei Rosja – 35%. Po tym, jak budowa gazociągu „Nord Stream 2” dobiegnie swego finału, sytuacja na unijnym rynku energetycznym radykalnie ulegnie zmianie.

W związku z tym Biały Dom krytykuje Krem i straszy Rosję nałożeniem sankcji. Jednak bardziej w interesie USA leży opóźnienie budowy gazociągu, aniżeli całkowite powstrzymanie. Po pierwsze osłabia to pozycje Rosji w UE. Po drugie teraz Ukraina może naciskać na Kreml i żądać większych opłat za tranzyt niebieskiego paliwa. Taki układ jak najbardziej odpowiada strategiom geopolitycznym Stanów Zjednoczonych.

Dlatego też, aby doprowadzić i utrzymać taki stan, dyplomacja amerykańska wspierana przez jej służby specjalne, stworzyły układ sieci państw, głównie wywodzące się z byłego obozu krajów demoludów oraz innych zlokalizowanych na tzw. flance wschodniej, która ma odcinać i zakłócać współpracę pomiędzy Zachodem a Rosją, i w dalszej kolejności z Chinami i Iranem.

Chodzi o to, że filarem pozycji światowego mocarstwa dla Stanów Zjednoczonych jest Europa, dlatego też aby ją utrzymać muszą one za wszelką cenę zachować w niej swoje wpływy.

Niestety, logika dziejów powoduje, że wpływy te kurczą się, tworząc jednocześnie sprzyjającą sytuację dla nowych reżymów rządzących w krajach postsowieckiej strefy wpływów, które to tym sposobem usiłują zbudować i zabezpieczyć swoją pozycję jako partie władzy.

Oczywiście Amerykanom taka sytuacja nie pasuje, przede wszystkim ze względu na ogólną słabość tych krajów, ale sytuacja je z niechęcią, ale jednak- zmusza do pogłębienia takiej współpracy.

Powoduje to dwa efekty, z których pierwszym jest osłabienie relacji krajów starej piętnastki UE ze Stanami Zjednoczonymi, które nie godzą się na narzucaną im nachalnie amerykańską dominację w imię amerykańskich interesów strategicznych kolidujących coraz częściej z interesami ekonomicznymi i politycznymi tej grupy państw. Kolejnym zaś efektem, jest celowe rozbijanie jedności i solidarności europejskiej, za którym idzie w parze- niekorzystne dla polityki USA- osłabianie paktu północnoatlantyckiego.

W efekcie, biorąc pod uwagę coraz bardziej widoczną słabość Stanów Zjednoczonych, nastąpi w światowej polityce gwałtowna erupcja, której jednym z przejawów jest całkowite przewartościowanie w światowym rynku energetycznym- będącym dotychczas jednym z głównych elementów zachowania pozycji światowego mocarstwa przez Stany Zjednoczone.

Jak dotychczas żadne imperium nie upadło bez wojny. Dlatego też i obecnie jest bardzo poważna, i prawdopodobna, możliwość, że w imię obrony swych interesów Amerykanie wywołają konflikt ze swoimi konkurentami do władzy nad światem.

Jako, że otwarty i pełnowymiarowy konflikt z użyciem broni atomowej, równałby się samobójstwu całej cywilizacji zachodniej, wzt. będą podejmowane próby aby skanalizować ten konflikt do konkretnych regionów, czyli z poziomu światowego przenosić go na poziom regionalny. Przykładami na to są obecne konflikty w basenie Morza Śródziemnego oraz na Bliskim Wschodzie, Środkowej Azji i rozpalany dopiero konflikt na Dalekim Wschodzie, a także w Ameryce Południowej i Łacińskiej. Kluczowe w dalszej kolejności będą konflikty na flance wschodniej oraz Ukrainie i na Kaukazie, a także na Dalekim Wschodzie. Kluczowe dlatego, że toczyć się będą u granic i w strefach wpływów dwóch konkurencyjnych wobec Stanów Zjednoczonych- mocarstw.

Tym sposobem, Polska po raz kolejny w swej historii staje się poligonem walki pomiędzy mocarstwami, a to dzięki „partii wojny”, która przejęła tu władzę po 89 roku. Co to zaś oznacza, w świetle obchodzonej za miesiąc- tak bardzo szumnie już zapowiadanej- 80 rocznicy napaści Niemiec hitlerowskich na Polskę i będącą następstwem tego do dziś nie zaleczonej traumy ofiar- w tym kraju nikomu rozumnemu nie trzeba tłumaczyć. Bo głupcy, i tak nic nie zrozumieją- na co dowodem jest to, że przehandlowali swoją wolność i honor za marne „500+”, nie zdając sobie sprawy jakie to nieść będzie dla kraju konsekwencje.

No, ale jak widać historia lubi się powtarzać, bo:

“Cieszy mię ten rym: ‚Polak mądr po szkodzie’;
Lecz jeśli prawda i z tego nas zbodzie,
Nową przypowieść Polak sobie kupi,
Że i przed szkodą, i po szkodzie głupi.”

― Jan Kochanowski.

http://staropolska.pl/renesans/jan_kochanowski/piesni/piesni_31.html.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu nadal z reguły strona ukraińska przestrzegała minionej doby warunki zawieszenia broni.

Doszło tylko do dwóch incydentów zbrojnych gdy; o godzinie 18:05 z kierunku Majorska w stronę osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, ukraińscy żołnierze wystrzelili 3 granaty z automatycznego granatnika AGS-17 oraz o 21:40, gdy z kierunku Awdiejewki ukraińscy żołnierze wystrzelili 3 granaty przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7, w stronę przedmieść Spartakusa koło Doniecka.

Ostrzały te poza tym, że na terytorium DRL spadło 6 granatów (wobec 7 z dnia poprzedniego), nie spowodowały żadnych szkód i strat.

Poza tym, ukraińscy żołnierze na ługańskim odcinku frontu, w ciągu minionej doby, prowadząc ostrzał przy użyciu broni maszynowej, 1 raz naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w stronę wsi Zołotoje-5, nie powodując żadnych strat i szkód.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 5 серпня 2019 року.

4 серпня підрозділи ОС дотримувалися сталого режиму припинення вогню.
Натомість, збройні формування Російської Федерації та її найманці шість разів порушили заборону на використання будь-якої зброї. З них 1 раз – із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 82 мм. Також, противник відкривав вогонь по наших захисниках з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив шість обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поблизу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО – з міномету калібру 82 мм;
двічі в районі населеного пункту ПІСКИ – зі стрілецької зброї;
два рази околиці ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік ВОДЯНОГО – з великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
За минулу добу втрат з української сторони не зафіксовано.
Від початку поточної доби ворог два рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поряд ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні один раз:
неподалік ПІВДЕННОГО – зі стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

56 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 5.08.2019r.- 1520 dzień od nowego rozejmu.

 1. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu, które takze dotknęły gwałtowne ulewy. centrum Kramatorska (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) „zatoneło”;
  https://strana.ua/news/215229-v-kramatorske-spasateli-otkachali-ohromnuju-luzhu-na-ploshchadi-meshavshuju-dvizheniju-transporta.html
  Z kolei w Lisiczańsku ulewa spowodowała awarie sieci energetycznej, co poskutkowało m.in wstrzymaniem pracy pomp w miejskich wodociągach, a co za tym idzie dostaw wody dla mieszkańców;
  https://strana.ua/news/215253-v-lisichanske-net-vody-iz-za-nepohody-obestocheny-nasosnye-stantsii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Na Ukrainie pierwszy „bunt” w proprezydenckim ugrupowaniu „Sługa Narodu”. Ukromedia informują że dwójka deputowanych Rady Najwyższej Ukrainy z frakcji „Sługa Narodu”, a są nie tam jacys „zwykli” deputowani, a popularni na Ukrainie bloger Maks Buzanskij oraz dziennikarz śledczy Ołeksandr Dubinskij. Wystąpili oni przeciwko pomysłowi „liderów” swojego ugrupowania, by pracę parlamentarzystów w Radzie Najwyższej obserwował „system sztucznej inteligencji”. Obaj określili takie pomysłyzamachem na wolnosc osobistą deputowanych oraz pomysłem rodem z antyutopii George’a Orwell’a ‚Rok 1984″;
  https://korrespondent.net/ukraine/4126100-deputaty-sluhy-naroda-vystupauit-protyv-planov-zapustyt-v-vr-kyberslezhku
  https://strana.ua/news/215239-v-sluhe-naroda-ne-vse-podderzhivajut-ideju-vnedrenija-sistemy-slezhenija-za-deputatami-bolshoj-brat.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. A na ‚wolnej i demokratycznej” Ukrainie kolejne miasto odłączone od ogrzewania, na szczęście teraz oznacza to tylko brak ciepłej wody, z powodu zadłużenia miejskiego przedsiębiorstwa wod. – kan. wobec firm energetycznych. Tym razem jest to Enerhodar w obwodzie zaporoskim, który zadłużony jest na ponad 1,8 mln hrywien;
  https://strana.ua/news/215242-pochemu-s-1-avhusta-horod-enerhodar-ostalsja-bez-horjachej-vody-iz-za-dolhov-zhitelej.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem Sąd Rejonowy w Kijowie wszczął postępowanie w sprawie apelacji przywódcy Komunistycznej Partii Ukrainy Petro Symonenki przeciwko wydanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości Ukrainy decyzji o delegalizacji ugrupowania. Według informacja przekazanej przez sąd apelacja ma zostać rozpatrzona w „trybie uproszczonym”, czyli najszybciej jak to możliwe;
  https://korrespondent.net/ukraine/4126164-admynsud-kyeva-zavel-delo-po-ysku-o-nezakonnosty-zapreta-kompartyy
  Ps….
  >https://media1.tenor.com/images/8f6b01e866d357cccbadfb08b734e984/tenor.gif

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Wojny pomiedzy tzw. patriarchą kijowskim Filaretem a tzw. Kościołem Prawosławnym Ukrainy ciąg dalszy. Tym razem „patriarcha” Filaret wezwał swoich ‚wiernych” do „powstania” przeciwko zwierzchnikowi KPU, czyli „metropolicie” Epifaniuszowi i organizowania w tym celu „protestów” oraz „apelowania o interwencję władz Ukrainy”;
  https://strana.ua/news/215297-filaret-prizval-prikhozhan-protestovat-protiv-epifanija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli ciąg dalszy tematu „liberaklistycznej leworucji” w Moskwie. W stolicy Rosji zatrzymano niejakiego Władisława Sinice, udzielającego się w internecie jako „liberasta Maks Stekłow”, który nawoływał na portalach społecznościowych do porywania i mordowania dzieci funkcjonariuszy rosyjskich sił porządkowych. Wzywał on także do tego by nagrywać mordy a następnie, w celu zastraszenia innych „siłowików”, rozsyłać je w internecie…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5183600.html
  A w Moskwie nie ustają „krwawe prześladowania”…
  >https://twitter.com/Krasnova1789/status/1158328664364396545

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie masowej emigracji z Ukrainy
  Eksperci biją na alarm! Za kilka lat na Ukrainie może zabraknąć rąk do pracy, a wszystko przez masową emigrację. Choć prezydent Zełenski zapowiada liberalne zmiany gospodarcze, to obywatele nadal wyjeżdżają.
  Na stałe poza granicami państwa ma przebywać około 9 mln mieszkańców Ukrainy. Kolejne miliony szykują się do wyjazdu.
  https://nczas.com/2019/08/05/eksperci-sa-przerazeni-ukraina-sie-wyludnia-juz-niedlugo-polowa-obywateli-bedzie-zyc-poza-granicami-kraju/

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Tymczasem sąd w Kijowie zobowiązał ukraińskie służby migracyjne do sprawdzenia czy p.o. minister zdrowia Ukrainy Uljana Suprun zrzekła się obcego obywatelstwa, czyli obywatelstwa USA, co wymagany jest od urzędników administracji rządowej. Jest to kolejna „afera” z udziałem Suprun wczesniej m.in wytknięto jej że „zataiła” fakt że nie posiada wymaganego prawem wykształcenia by sprawować funkcje minister zdrowia dlatego też jest tylko „pełniącą obowiązki”;
  https://24tv.ua/ru/sud_proverjaet_est_li_u_uljany_suprun_amerikanskoe_grazhdanstvo_n1188555

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Ukromedia alarmują ze ukraińskie Ministerstwo Obrony zamiast wyprodukowanych na Ukrainie transporterów opancerzonych „Dozor – B”, których podobno już nikt nie produkuje, kupuje ich „polskie odpowiedniki”, czyli transportery „Oncilla”, które jak sie okazuje są produkowane na licencji zakupionej od Ukrainy;
  https://korrespondent.net/ukraine/4126308-armyia-vmesto-dozorov-pokupaet-polskuui-kopyui-smy
  https://www.defence24.pl/oncilla-lekki-wielozadaniowy-pojazd-opancerzony
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Dozor_B

  Polubione przez 3 ludzi

  • Temat trochę zagmatwany. Zarówno Dozor B jak i „Oncilla” powstały na podstawie tej samej licencji jednak ukraiński pojazd okazał się dużo gorszy od polskich odpowiedników.
   Prawdopodobnie powodem była…korupcja w ukraińskim MON. Zamiast wzmocnionej stali do budowy pojazdów użyto tanich, bardzo tanich zamienników. Oczywiście w kosztorysie i planach ujęto, że przy produkcji wykorzystano dobre (drogie) materiały.
   https://www.altair.com.pl/news/view?news_id=19315

   Polubione przez 2 ludzi

  • Tym razem do wypadku doszło podczas rozbrajania miny typu OZM-72 tzw. „Czarownica” lub „skacząca mina”. Ofiarami są dwaj żołnierze ukraińskiej 92 brygady sił zbrojnych stacjonujący w rejonie Awdiejewki.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 1 osoba

 10. Ukromedia (w tym te należace do byłego prezydenta Ukrainy Poroszenki) przestrzegają że nowe sankcje wprowadzone przez władze w Kijowie na Rosję i „kolaborujące” z nią firmy z Ukrainy (m.in należące do ukraińskiego polityka Miedwiedczuka) doprowadzą do katastrofalnych braków na ukraińskim rynku paliw, w szczególności niedoboru oleju napędowego. Może to doprowadzić do załamania się przewozu towarów przez ukraińskie koleje, a co za tym idzie do wstrzymania eksportu ukraińskiego zboza które stało sie jednym z głównych towarów eksportowych Ukrainy;
  https://24tv.ua/ru/sredi_vseh_vidov_topliva_situacija_s_dizelnym_toplivom_v_ukraine_hudshaja__jekspert_n1188397
  https://www.5.ua/ukrayina/transportnyi-kolaps-na-zaliznytsi-ta-vtrata-vrozhaiu-chym-mozhe-obernutysia-nestacha-dyzpalyva-v-serpni-196817.html

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem prezydent Ukrainy ‚zdjął” obecnego naczelnika Operacji Zjednoczonych Sił (dawniej ATO), naznaczonego jeszcze przez Poroszenkę, a na jego miejsce powołał generała – porucznika Władimira Krawczenkę do tej pory szefa dowództwa operacyjnego „Północ”z centrum dowodzenia w Czernichowie. Podobno jedyne czym sie wykazał na tym stanowisku, pełnionym od grudnia 2014 roku, to uroczyste obchodzenie 360 rocznicy bitwy pod Konotopem (8 lipca 1659) które na Ukrainie nazywane jest „ukraińskim zwycięstwem nad Moskwą”. Podpisał także „umowę partnerską” z Wjatrowyczem przewodniczącym ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej;
  https://strana.ua/news/215374-vladimir-kravchenko-komandujushchij-oos-chto-o-nem-izvestno-biohrafija.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. Ukraińska codzienność, w Tarnopolu eksplodował ładunek wybuchowy podłożony w samochodzie osobowym należacym do żony byłego zastępcy burmistrza miasta. Jak informują ukromedia w wyniku wybuchu ranny został znajdujacy sie w pojeździe mężczyzna;
  https://korrespondent.net/ukraine/4126339-v-ternopole-vzorvalsia-paket-na-kapote-avto-est-postradavshyi
  W obwodzie żytomierskim częściową amputacją ręki u 21 – latka zakończyła sie ‚zabawa z zapalnikiem” do granatu. Oprócz tego w garażu w jakim się ‚zabawiał” znaleziono „mini arsenał” ładunków wybuchowych (trotylu);
  https://korrespondent.net/ukraine/4126296-pod-zhytomyrom-muzhchyne-otorvalo-ruku-vzryvom-zapala-k-hranate
  Strzelanina w jednym z kurortów w Kiryłłowce (obwód zaporoski) w wyniku której śmierc poniosła jedna osoba, a dwie zostały ranne;
  https://korrespondent.net/ukraine/4126253-na-azovskom-kurorte-draka-so-strelboi-odyn-ubyt-dvoe-raneny

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Służba Więzienna: Brunon Kwiecień nie żyje
  Informację o śmierci Brunona Kwietnia potwierdziła w rozmowie z Onetem rzeczniczka Służby Więziennej ppłk Elżbieta Krakowska. – Obecnie nie są znane przyczyny śmierci – stwierdziła. Mężczyzna został skazany za próbę bombowego zamachu na Sejm.
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/brunon-kwiecien-nie-zyje/r28m11t
  Komentarz: Od 2012 zatrzymany mógł się już ubiegać od przedwczesne zwolnienie

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.