Wojna domowa na Ukrainie 6.08.2019r.- 1521 dzień od nowego rozejmu.


Jedna z ikon kijowskiego Majdanu- „Kozak” Gawriliuk, nie został wybrany na kolejną kadencję Wierchownej Rady. Dlaczego?

„Kozak” Gawriliuk, rozebrany do naga przez funkcjonariuszy „Berkuta”, który jakoś tak niezręcznie machający huculską siekierką, jest niepodważalnym symbolem Majdanu. Wielu w tym momencie widziało w tej osobie idealny wzorzec ukraińskiego patrioty, głupowatego, prostolinijnego, prześladowanego przez ówczesne władze oraz poniżanego przez siły bezpieczeństwa, ale jednocześnie gotowego do walki o swoje ideały i przekonania.

Zdjęcia nagiego „Kozaka” z 4 sotni „Samoobrony Majdanu”, Michaiła Gawriliuka krążyły po wszystkich światowych mediach co tak naprawdę zadecydowało o jego przyszłym losie na wiele lat. Ten jakoby niepiśmienny rolnik z dziewięcio-klasowym wykształceniem dosłownie z hukiem wzleciał na wyżyny awansu społecznego stając się jednym z członków elity politycznej na Ukrainie, nagle obejmując stanowisko zastępcy przewodniczącego Wierchownej Rady. Wystartował, a potem zniknął w cieniu swoich bardziej charyzmatycznych kolegów.

Zniknął, ale tylko z pierwszych stron mediów, wijąc sobie świetlaną przyszłość, Gawriliuk próbował coś zrobić, zebrał trochę pomocy humanitarnej, przyłączył się do batalionu specjalnej służby patrolowej policji „Złote Wrota”, a nawet ogłosił zamiar utworzenia batalionu kozackiego ochotników Gwardii Narodowej.

Mimo to, obecnie pomimo faktu, że „Kozak” Gawriliuk jest jednym z niekwestionowanych symboli Majdanu, chmury gromadzą się nad tą postacią, ponieważ pewna część społeczeństwa ukraińskiego podejrzewała „patriotę” o tym, że on w istocie wcale nie jest tą samą osobą, za którą chce publicznie uchodzić. Nie jest on, wciąż jest tym samym Michaiłem Gawriliukiem, który rzucał koktajle Mpołotowa na Majdanie, komicznie przy tym wymachując małą siekierką huculską, bo wielu zwątpiło w jego deklarowany patriotyzm. Ogólnie rzecz biorąc, ukraińscy dziennikarze zaczęli uważnie przyglądać się tej postaci, odkrywając dość interesujące fakty z jego bynajmniej nie heroicznej biografii.

Otóż, legendarny już „Kozak” Gawriliuk okazał się niczym innym jak tylko profesjonalnym aktorem, a nie patriotą, jak sądziła dotąd większość Ukraińców. W ciągu ostatnich pięciu lat ewoluował on od zwykłego robotnika budowlanego do bogatego człowieka. Ukraińscy dziennikarze dowiedzieli się, że wykształcenie Gawriliuka to nie tylko dziewić klas ogólnokształcącej szkoły podstawowej, ale także profesjonalne kursy aktorskie. Ogólnie rzecz biorąc stało się jasne, że Gawriliuk przybywając na Majdan miał już opracowany imaż, próbując w ten sposób zdobyć tam „Oscara” za najlepszą rolę drugoplanową. I tak też się stało.

Dociekliwi dziennikarze ukraińscy ujawnili też różne inne nieprawidłowości. Otóż stało się wiadome, że „bohater Majdanu” rozwiódł się z pierwszą żoną i po raz drugi ożenił się z młodą dziewczyną, również jak ona będącą ikoną Majdanu i jego „bohaterką”. Tak więc, aby zapewnić godne życie parze ukraińskich „bohaterów”, Gawriliuk zakupił nieruchomości i drogie samochody.

Ujawniono, że kupił 3 mieszkania w Kijowie, dwa Mercedesy i jeden chiński SUV. Potem pojawiły się niepotwierdzone informacje, że Gawriliuk buduje dom pod Kijowem. I właśnie w tym samym momencie nad Ukrainą przetoczył się głuchy medialny jęk, bo okazało się, że „Gawriliuk nawet nie jest prawdziwym Kozakiem!”. W tym momencie pojawili się nawet tacy, którzy stwierdzili, że ten „śmieć” drwił przez ostatnie pięć lat z rodzimej Ukrainy, udając patriotę i wypełniając w tym czasie swoje kieszenie kosztem budżetu tego kraju. Pojawiły się nawet wezwania do usunięcia wizerunku nagiego i „dręczonego” przez funkcjonariuszy „Berkuta” „Kozaka” Gawriliuka z pomnika w Boryspolu poświęconego „heroizmowi” „Niebiańskiej Sotni”.

Na posumowanie tego jakże charakterystycznego życiorysu karierowicza z Majdanu, chciałby się zadać pytanie: a czym to tenże Gawriliuk różni się od innych, którzy również doszli do władzy w 2014 roku w wyniku wznieconego ogólnonarodowego szaleństwa, obiecując ludziom złote góry i świetlaną przyszłość?

A czy Poroszenko, Kliczko, Tymoszenko, Parubij, Awakow, Turczynow, Jaceniuk są prawdziwymi patriotami Ukrainy?

A może oni, podobnie jak Gawriliuk, złapawszy wiatr historii w żagle, skorzystali z ówczesnej sytuacji w jakiej znalazła się Ukraina, podnosząc poziom swojego osobistego dobrobytu, jednocześnie od czasu do czasu, najlepiej jak potrafili- demonstrując swoją dobrą wolę i krzycząc głośno o patriotyzmie?

Nie, oczywiście, głupotą i naiwnością byłoby czego innego oczekiwać od Gawriliuka- i jemu podobnych, którzy doszli do władzy w sprzyjających mu okolicznościach, znajdując się we właściwym czasie i we właściwym miejscu. W rzeczywistości, charakteryzując wydarzenia z 2014 roku, możemy śmiało powiedzieć, że nastąpiła banalna zmiana elit, a jeden przestępczy klan polityczny, zastąpił inny klan polityczny, nie mniej przestępczy niż jego poprzednik. A fałszywi patrioci Ukrainy, tacy jak Gawriliuk, posiadający umiejętności aktorskie, byli potrzebni nowym władzom wyłącznie po to, aby przekonać większość społeczeństwa Ukrainy, że w kraju miała miejsce prawdziwie ludowa rewolucja.

Jest już oczywiste, że fałszywym „Kozakiem” był Gawriliuk ze swoją śmieszną siekierką huculską, fałszywymi także patriotami byli tacy osobnicy jak np. Jaceniuk, Turczynow i Poroszenko, dlatego też można rozważyć problem, czy w rzeczywistości sam Majdan nie był również fałszywą inscenizacją wyreżyserowaną pod publiczkę. Szkoda tylko, że ci marni aktorzy i marionetki, wchodząc w swoje role, rozpętały prawdziwą wojnę, w której codziennie giną prawdziwi ludzie- mieszkańcy republik Donbasu, którzy nie chcieli brać udziału w tej taniej hollywoodzkiej produkcji wyreżyserowanej przez amerykańskie służby i Sorosa.

Cały ten ukraiński Majdan do złudzenia przypomina to co się działo w Polsce w dekadzie lat osiemdziesiątych minionego wieku. A także każdorazowo, przy kolejnych wyborach.

https://www.fronda.pl/a/jak-berkut-zneca-sie-nad-ludzmi-film,33836.html,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B0%D0%B2%D1%80%D0%B8%D0%BB%D1%8E%D0%BA,_%D0%9C%D0%B8%D1%85%D0%B0%D0%B8%D0%BB_%D0%92%D0%B8%D1%82%D0%B0%D0%BB%D0%B8%D0%B5%D0%B2%D0%B8%D1%87,

https://znaj.ua/ru/politics/203968-ukrajinska-mriya-kozaka-gavrilyuka-yak-misha-z-maydanu-prominyav-chuba-na-groshi,

https://www.depo.ua/rus/politics/kozak-gavrilyuk-i-merseds-abo-iz-gryazi-v-knyazi-fotozhabi-20180418761235.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Podobnie jak poprzedniej doby, również wczoraj na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze tylko 2 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego. Ostrzał prowadzono przy użyciu broni maszynowej w rejonie Gorłówki, gdzie w wyniku tego została uszkodzona szkoła podstawowa nr. 30 przy ulicy Czerniachowskiego nr. 73 oraz mieszkanie w bloku na ulicy Tuszyńskiej nr. 18 m. 2- znajdujące się na osiedlu mieszkaniowym przy kopalni 6/7 na obrzeżach Gorłówki. Ostrzał prowadzono z kierunku pozycji ukraińskich w pobliżu Majorska.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu było bardzo spokojnie, rozejm żniwny był przez stronę ukraińską przestrzegany i nie doszło tam wzt. do ani jednego incydentu zbrojnego.

Mimo tej ciszy, ukraińskie dowództwo Operacji Połączonych Sił ściąga ciężkie uzbrojenie w ilości 30 sztuk w rejon linii rozgraniczenie w pobliżu miejscowości Rubieżnoje i Podleśne.

Tym sposobem łamiąc porozumienia mińskie, prawdopodobnie szykują się do planowanej na jesień jakieś tam formy ofensywy.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

„Зведення станом на 07:00 6 серпня 2019 року.

5 серпня підрозділи ОС дотримувалися сталого режиму припинення вогню.
Натомість, збройні формування Російської Федерації та її найманці два рази порушили заборону на використання будь-якої зброї. Противник відкривав вогонь по наших захисниках зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив один обстріл позицій Об’єднаних сил:
поблизу ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 1 раз:
неподалік ПІВДЕННОГО – зі стрілецької зброї.
За минулу добу внаслідок підриву на невідомому вибуховому пристрої один військовослужбовець отримав поранення.
Від початку поточної доби ворог один раз обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” ворог здійснив один обстріл позицій українських захисників:
поряд БОГДАНІВКИ – з озброєння БМП, станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

47 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 6.08.2019r.- 1521 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Rosji, w temacie wczorajszej eksplozji w arsenale wojskowym w Kraju Krasnojarskim o którym rozpisywały sie mediomatoły.pl, a dzisiaj już straciły zainteresowanie. Wytłumaczeniem tego faktu jest to że nikt tam nie zginał, a poszkodowanych zostało (tylko) 12 osób;
  https://korrespondent.net/world/russia/4126497-vzryvy-na-voennykh-skladakh-v-rossyy-postradaly-12-chelovek
  A pożar i detonacje amunicji dzięki akcji służb pożarniczych ustały około godziny 5:00 czasu miejscowego;
  https://tass.ru/proisshestviya/6737085

  Polubione przez 3 ludzi

 2. A na Ukrainie kolejny skandal z udziałem pełniącej obowiazki minister zdrowia Uljany Suprun. Okazało się że dokumenty jakie Suprun „wydaje” to w rzeczywistości „kopie” dokumentów Departamentu Zdrowia USA. Sprawa wyszła na jaw gdy jeden z dokumentów wydanych przez Suprun przestudiowali wnikliwie internauci i odkryli że znajdują się tam fragmenty odnoszace się do USA (m.in o „służbach federalnych”), a które ktoś po prostu zapomniał skasować podczas kopiowania i tłumaczenia…
  https://strana.ua/news/215436-suprun-podpisala-v-ukraine-perevedennyj-meditsinskij-protokol-iz-ssha.html
  https://strana.ua/news/215481-suprun-izdala-protokol-skoroj-pomoshchi-iz-ssha-analiz-dokumenta.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ukraińskie Państwowe Biuro Śledcze poinformowało o wszczęciu kolejnej sprawy karnej przeciwko byłemu prezydentowi Poroszence. Tym razem ma ona zwiazek z jego ‚wakacyjnym wyjazdem na Malediwy” w styczniu 2018 roku. Poroszenko oskarzony został o „nielegalne przekroczenie granicy przy pomocy sfałszowanego paszportu”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4126601-na-poroshenko-zavely-delo-yz-za-otdykha-na-maldyvakh
  https://news.liga.net/politics/news/gbr-vzyalos-za-otdyh-poroshenko-na-maldivah

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem ukraińskie stowarzyszenie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych „Ukrwodokanalekologia” poinformowało że od 20 sierpnia przedsiębiorstwa wod. – kan. w ukraińskich miastach będa musiały przejść na ograniczenie dostaw wody mieszkańcom (bedzie dostępna tylko w określonych godzinach) w związku z opłatami za energie elektryczną. Jednocześnie ostrzeżono ze w związku z rosnąca cena energii elektrycznej dla ukraińskich przedsiębiorstw, może dojśc do sytuacji w której firmy energetyczne , w zwiazku z nieopłaconymi rachunkami, wstrzymaja dostawy prądu dla przedsiebiorstw wod. – kan., a te z kolei wstrzymają całkowicie dostawy wody dla Ukraińców.
  Warto przy tym dodać o ile wzrosła cena energii elektrycznej dla ukraińskich firm, czyli o…600 % z 6 do 37 kopiejek;
  https://strana.ua/news/215449-kohda-vodokanaly-ukrainy-mohut-perejti-na-pochasovuju-podachu-vody-uzhe-v-avhuste.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejny poszedł. Ambasador USA w Rosji John Huntsman złozył rezygnację ze swojego stanowiska;
  https://www.gazeta.ru/politics/news/2019/08/06/n_13309171.shtml
  Wcześniej żona Huntsmana nazwała „hańbiacym” reportaż CNN w którym mówiono o możliwej rezygnacji Huntsmana. A wystarczyło poczekać pare dni a nie „drzeć japę ” 🙂
  https://www.gazeta.ru/politics/news/2019/08/04/n_13298677.shtml
  I jeszcze jedno, podobno w czasie ostatniej rozmowy telefonicznej jaką odbyli ze sobą Prezydenci USA i Rosji mowa była o „wymianie” obecnego Ambasadora USA w Rosji;
  https://iz.ru/906189/2019-08-03/putin-i-tramp-obsudili-smenu-posla-ssha-v-moskve

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem na Ukrainie. Dowódca ukraińskiej 36 Brygady Piechoty Morskiej, której 4 „bojców” poniosło dzisiaj śmierc na „froncie” na Donbasie poinformował co było tego przyczyną. Według niego na jednej z „wysuniętych pozycji w poblizu miejscoowści Pawłopol” miano zauważyć wybuch „prawdopodobnie w wyniku ostrzału z granatnika ppanc”. I tu najciekawsze, na miejscu (domniemanego) ostrzału z granatnika ppanc odnaleziono ciała 4 „ukrowojaków” którzy ponieśli śmierc w wyniku ran odniesionych po wybuchu, ukraiński dowódca mówi o leju po wybuchu pocisku artyleryjskiego (miny z moździerza) Jak wiadomo minami granatniki raczej nie strzelają, wiec „zaradny” dowódca wytłumaczył ze ‚MINA ZOSTAŁA TAK PRZEFORMOWANA ZE MOŻNA JĄ BYŁO WYSTRZELIĆ BEZ UŻYCIA MOŹDZIERZA”…
  https://korrespondent.net/ukraine/4126814-kombryh-vsu-rasskazal-podrobnosty-hybely-morpekhov

  Polubione przez 4 ludzi

 7. Ukraińska codziennosć, dwa trupy (kobieta i mężczyzna) po eksplozji granatu bojowego w jednym ze…szpitali (!) w obwodzie odeskim;
  https://dumskaya.net/news/v-bolnitce-odesskoy-oblasti-vzorvali-granatu-dvo-101658/
  Plus UCRONARCOS. Burmistrz Charkowa Kernes alarmuje że miasto „tonie w narkotykach”, a organa ścigania nie radzą sobie z problemem;
  https://replyua.net/news/161611-harkov-segodnya-bukvalno-utonul-v-narkotikah-kernes-sdelal-otkrovennoe-priznanie.html
  Z kolei w obwodzie połtawskim zatrzymano członków „międzynarodowej grupy przestępczej” która zajmowała się produkcją i przemytem narkotyków do Rosjo oraz na Krym;
  https://korrespondent.net/ukraine/4126811-pravookhranytely-presekly-kontrabandu-narkotykov-v-krym-y-rf

  Polubione przez 5 ludzi

 8. I jeszcze w temacie „niezwyciężonej armii Kijowskiej”. Ukromedia poinformowały ze w jednej z jednostek wojskowych w Charkowie od 29 lipca „protest głodowy” prowadzi jeden z poborowych. Powodem jego „protestu” ma być według niego to ze miał zostać „bezprawnie zatrzymany” i wbrew własnej woli przymuszony do odbywania służby wojskowej;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4126705-v-kharkove-pryzyvnyk-otkazalsia-ot-prysiahy-y-obiavyl-holodovku

  Polubione przez 5 ludzi

 9. „Nadprezydent Ukrainy”, czyli oligarcha Kołomojski tymczasem postanowił potwierdzić swój „ukropatriotyzm” i ogłosił dwóch ukraińskich polityków z ugrupowania „Opozycyjna platforma – Za życie” (drugiego pod względem ilosci deputowanych w nowej Radzie Najwyższej) Bojko i Miedwiedczuka „zdrajcami i kolaborantami [Rosji]”. Dodatkowo miał stwierdzić także że Rosja „narobiła Ukrainie
  tyle szkód” że niepotrzebny jest już jej „tani rosyjski gaz”, a także trzeba jak najszybciej wstrzymać jego tranzyt do UE przez jej terytorium;
  https://replyua.net/news/161587-medvedchuk-i-boyko-yavlyayutsya-predatelyami-i-kollaborantami-kolomoyskiy.html

  Polubione przez 6 ludzi

 10. Uznany komentator ukraiński Witalij Portnikow stwierdził, że uruchomienie kolejnych gazociągów omijających Ukrainę jak Nord Stream 2 przybliża jego kraj do nowej, „dużej wojny” z Rosją, a dostawy przez system ukraiński to jeden z niewielu pozostałych czynników hamujących konfrontację.
  https://biznesalert.pl/nord-stream-2-wojna-rosja-ukraina-energetyka-gaz/
  Komentarz: Poniekąd ukraiński komentator ma racje, dodatkowych sankcji na FR kraje UE nie nałożą, nie wesprą militarnie. Z potęgą Rosji ukraińska armia i bataliony ochotnicze nie mają szans. Jest tylko jedno ale, po co FR ma atakować Ukrainę skoro kraj jest w tak złym stanie, ze ledwo funkcjonuje? Po co brać na swe barki utrzymanie tych terenów?
  Wystarczy jeszcze parę lat tego”dobrobytu” a z Ukrainy wyjadą ostatnie osoby i znów historia zatoczy koło i te tereny staną się „dzikimi polami”.

  Polubione przez 6 ludzi

 11. Kolejny artykuł z tuby propagandowej. Tym razem jak to źli „ruscy” miejscowość Szyrokino zniszczyli.
  I tak mi się przypomniał filmik jak ta neobanderówa Wita Zawierucha sama na swym profilu w contacte zamieszczała filmiki jak strzela z RPG do domów w tej miejscowości…
  Ma ktoś może linka jeszcze do tego filmiku?
  https://kresy24.pl/szyrokino-k-mariupola-wies-najbardziej-zniszczona-w-czasie-wojny-rosyjsko-ukrainskiej-wciaz-stanowi-smiertelne-niebezpieczenstwo/

  Polubione przez 5 ludzi

 12. OT z Libii, gdzie zniszczono kolejny ukraiński samolot transportowy. Tym razem w wyniku ataku „dronów” na lotnisku w Misracie zniszczono samolot Ił – 76 należący do jednej z ukraińskich linii lotniczych, a który miał przewozić „ładunek pomocy humanitarnej”. Na szczęście nikomu z ukraińskiej załogi nic sie nie stało;
  https://korrespondent.net/world/4126848-v-lyvyy-s-dronov-unychtozhyly-ukraynskyi-samolet
  Warto przypomnieć że jakiś czas temu w Libii zniszczono dwa ukraińskie samoloty transportowe, które jednak nie zajmowały sie dostarczaniem „pomocy humanitarnej”, a szmuglowaniem broni i amunicji której dostarczanie do pogrążonej w anarchii Libii jest objete międzynarodowym embargiem.

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.