Wojna domowa na Ukrainie 7.08.2019r.- 1522 dzień od nowego roku.


„Wzywam przywódców krajów z normandzkiej czwórki – Emmanuela Macrona, Angelę Merkel i Władimira Putina – do jak najszybszego zjednoczenia się, aby wznowić negocjacje pokojowe”– napisał wczoraj (6 lipca) ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

Pretekstem do tego dramatycznego wezwania do przywódców państwo formatu normandzkiego o spotkanie, które ma przyśpieszyć proces pokojowy w Donbasie, był incydent do jakiego miało dojść na południowym odcinku frontu donieckiego, gdzie wg. oficjalnych informacji strony ukraińskiej, po ostrzale z granatnika przez wspieranych przez Rosję separatystów, zginęło czterech ukraińskich żołnierzy.

Oczywiście nie podano, dokładnego czasu i miejsca tego incydentu, bo i po co? A może okazałoby się, że do incydentu doszło kilka kilometrów w głąb ukraińskich pozycji obronnych, I dodatkowo nie doszło do niego we wtorek, czy też poniedziałek, tylko w weekend.

Miejsce i czas, które przybliżyły by tło incydentu, są o tyle ważne, że ze względu na obecnie obowiązujący rozejm żniwny, ukraińscy żołnierze, a szczególnie z 36 brygady piechoty morskiej, stacjonującej na wschód od Mariupola, ostatnio nudząc się zaczęli nadużywać alkoholu i innych używek oraz zabawiać się w szkolenie nowej partii rekrutów.

A jak wiadomo, broń i używki, to dwa elementy prowadzące prostą drogą do nieszczęścia.

Tak więc, Zełenski, podając w tej formie informację o tragicznym incydencie, który jakoby spowodowany został przez separatystów, zaczyna grać rolę Poroszenki- prowokatora.

I nie jest to jego docelowa rola, bo Zełenski jako profesjonalny komik, ma cały zasób różnych ról w zapasie, ale zostaje już ukierunkowany na tą jedną i właściwą rolę swego życia. dzięki której przejdzie do historii „samoistnej”.

Jeśli chodzi o morale żołnierzy ukraińskich, to przypomnę jedną z wielu sytuacji do jakiej doszło ostatnio ( w nocy z 2 na 3 sierpnia) na pozycjach zajmowanych na linii frontu przez 53 brygadę ukraińskich sił zbrojnych. Otóż, już od ponad miesiąca był prześladowany nowo skierowany tam do służby w tej jednostce żołnierz A. Parchutoj. Początkowo prześladowanie go było w miarę niewinne i polegało na zastraszaniu, odmawiania mu odpoczynku oraz snu. Jednak w tragicznie zakończoną noc, wysłano go w celu szkolenia w stronę pozycji sił Milicji Ludowej DRL, po czym zaczęto nad jego głową i pod nogi puszczać serie z karabinu maszynowego. Później aby bardziej urozmaicić tą zabawę, wystrzelono w jego kierunku z granatnika GP-25. W efekcie żołnierz Parchutoj odniósł liczne rany na plecach i pośladkach. Obecnie przebywa na leczeniu w szpitalu w Czasow Jarze.

Do podobnych incydentów, w ciągu trwania obecnego rozejmu żniwnego, dochodziło już wiele razy, w efekcie w tym czasie siły zbrojne Ukrainy utraciły około 20- rannych i zabitych żołnierzy. Obarczanie zaś o ich śmierć separatystów, jest wyłącznie propagandową narracją mającą na celu udowodnienie, że to oni naruszają warunki rozejmu.

Teraz słów kilka jeśli chodzi o prezydenta Zełenskiego.

Otóż, nawet amerykańska gazeta „The New York Times” (NYT)zajęła się fenomenem komika wybranego na funkcję szefa państwa przez Ukraińców.

„Jest dowcipnym politykiem, który rozumie potęgę telewizji, cieszy się szerokim poparciem w swojej ojczyźnie i prawdopodobnie nie jest to takie ważne, że czasem zdejmuje koszulę publicznie. Ale nie chodzi tu o prezydenta Władimira Putina, głównego rosyjskiego przywódcę, przez prawie 20 lat. Mówimy o Włodzimierzu Zełenskim, byłym aktorze planu komediowego, który został prezydentem Ukrainy w maju tego roku, a następnie kontynuował swój niezwykły wzrost poparcia za pomocą równie nieoczekiwanego przejawu swoich zdolności dyplomatycznych”– napisano w NYT.

„Asystenci Zelenskiego nalegają, aby jego uwaga koncentrowała się na wewnętrznej restrukturyzacji tego kraju i żeby nie próbował stać się anty-Putinem w regionie, w którym rosyjski lider jest krytykowany, ale z ograniczoną liczbą konkurentów zdolnych do uzyskania statusu gwiazdy” napisano w dalszej części artykułu w NYT.

Chodzi tu o to, ze amerykańscy dziennikarze mają swoje własną wizję, która przypisuje Zełenskiemu specjalną i wyjątkową rolę. Ta rola to nowy format Poroszenki, który został zaakceptowany i uzyskał poparcie na Zachodzie a szczególnie w Stanach Zjednoczonych. Ta rola wyklucza odgrywanie przez Zełenskiego innych ról, i musi być wykonywana jak najstaranniej, wykluczając w ten sposób wszelkie niespodzianki, które mogły by zaskoczyć protektorów Ukrainy.

Kim jesteś, panie Zełenski?- chciałoby się zapytać.

Odpowiedź jest prosta, to jest aktor który odegra profesjonalnie każdą przypisaną mu rolę. A że głównym rozgrywającym wobec Ukrainy są Stany Zjednoczone, to rola jaka mu zostanie narzucona będzie napisana w Białym Domu.

Dlatego też administracja amerykańska tak bezpardonowo zwalcza Kołomojeskiego, którego protegowanym jest Zełenski, aby odsunąć go w ten sposób od jego złego wpływu.

Tak więc, Zełenski gra, Zełenski zaskakuje i cieszy publiczność, czyli obecnie jego elektorat. Zełenski uwielbia się też z wyborcami fotografować, bo to tak dobrze odbierane jest medialnie.

A co dzieje się w tym czasie na terytorium kraju, który został przekazany zarządowi tej osoby?

Jeśli spojrzeć na to obiektywnie, to Ukraina jest obecnie krajem stojącym na skraju otchłani, którym kieruje z pozoru młoda, kreatywna i niezwykle pozytywna osoba nowego prezydenta.

Jednak już obecnie wiadomo, że pomimo tych pozorów Zełenski, czy mu się to podoba, czy nie, jest tylko świadomym zwolennikiem kontynuacji polityki Petra Poroszenki. Brak realnych zmian w polityce gospodarczej i społecznej, a także obietnice zakończenia wojny w Donbasie pozostały jak nadal tylko jego pustymi słowami.

Zełenski nie jest Putinem, a nawet mini-Putinem- na jakiego on czasami pozuje. Co więcej, nie jest on też przeciwny Putinowi, gdyż i tak zachodnie media próbują go pozycjonować.

Chodzi o to, że najlepszym wypadku Zełenski może stać się rolą do odegrania jako nowa wersja Poroszenki- „Poroszenko II”. Ponieważ format „Poroszenko” został opracowany i zatwierdzony na Zachodzie i nie można od niego teraz odejść ot tak, gdyż jest on najbardziej opłacalny dla Stanów Zjednoczonych, a zatem musi być wykonywany dosłownie, co samo w sobie wyklucza wszelkie niestandardowe inicjatywy.

Czy taki osobnik, którego przeznaczeniem jest po prostu wejście w wizerunek i odegranie narzuconej mu roli, może zostać partnerem i konkurentem Władimira Putina, nawet w formacie regionalnym?

Tak, może. Jeśli chodzi o elokwencję i działanie. Ale nic więcej. Bo Zełenski jest tylko aktorem, który nawet zapomniał jakim człowiekiem był on naprawdę, gdyż zdominowały go grane przez niego od 25 pięciu lat różne role.

Dlatego też, grając swoją obecną rolę „Poroszenko II”, będzie go kopiował dokładnie trzymając się wzorca, na co dowodem są zamieszczone na wstępie jego słowa. Oczywiście przeplatane to będzie dla urozmaicenia i zmyłki; pozorem luzu, wesołości, świeżości i żywiołowej przebojowości. Oby tylko w tych różnych rolach nie zagubił się, bo wtedy nastąpi jego aktorski blamaż i zostanie wygwizdany przez publikę 🙂

https://www.nytimes.com/2019/08/04/world/europe/ukraine-president-putin-russia.html,

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Nadal na donieckim odcinku frontu minionej doby było względnie spokojnie, co nie oznacza, że strona ukraińska wzorowo przestrzegała warunków żniwnego zawieszenia broni.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał w rejonie północnych obrzeży Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) oraz w okolicy miejscowości Dolomitnoje, a także wsi Wierchnietoreczkoje Niżne, przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (4 miny) i granatnika SPG-9 (6 granatów) oraz automatycznych granatników AGS-17 (14 granatów), a także broni maszynowej w tym ciężkiej, 3 razy naruszyli warunki rozejmu.

Łącznie podczas tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 24 miny (wobec 6 z dnia poprzedniego), nie powodując jednak żadnych szkód i strat, co w porównaniu do poniedziałku jest znacznym sukcesem, gdyż tego dnia- pomimo mniejszego ostrzału zostało uszkodzonych na obrzeżach Gorłówki, na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni 6/7, 5 budynków, w tym 4 mieszkalne i szkoła podstawowa nr. 30.

Mimo tego pozornego spokoju, strona ukraińska zaczęła w tajemnicy ściągać w pobliże linii demarkacyjnej linii frontu znaczne siły. Ostatnio jednostki 406 brygady artylerii morskiej rozlokowane zostały w pobliżu miejscowości: Ternowoje, Kirowa i Andrejewki, z tego rezerwa 36 i 35 brygady piechoty morskiej zostały rozwinięte w formację bojową. W Mariupolu pułk „Azow”- formacja zbrojna MSWU oraz jednostki 56 brygady piechoty morskiej zostały postawione w stan alarmowy. Po czym przetransportowane je na północne obrzeża Mariupola w gotowości do natychmiastowego wymarszu. Wszystko to poprzedza prowadzone intensywnie rozpoznanie lotnicze przy wykorzystaniu dronów. Dowództwo Milicji Ludowej DRL jest zadnia, że ruchy te poprzedzają rozpoczęcie nowych działań wojennych przez stronę ukraińską.

Poza tym, minionej doby na ługańskim odcinku frontu, nadal było spokojnie i nie dochodziło tam do zakłócania warunków rozejmu żniwnego, ale aby się tylko nie okazało, że jest to cisza przed burzą.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 7 серпня 2019 року.

6 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці дев’ять разів порушили режим припинення вогню. З них 1 раз із застосуванням забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм. Також противник відкривав вогонь по наших захисниках із озброєння БМП, гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив шість обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поблизу БОГДАНІВКИ з озброєння БМП, станкового протитанкового гранатомету, великокаліберного кулемету та стрілецької зброї;
двічі поряд з ПАВЛОПОЛЕМ з ручного протитанкового гранатомету та великокаліберного кулемету;
двічі поблизу ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї;
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО зі стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 3 рази:
двічі неподалік ТРАВНЕВОГО – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
у районі населеного пункту ПІВДЕННЕ із забороненої Мінськими угодами зброї – міномету калібру 120 мм, а також з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
Внаслідок ворожих обстрілів чотири військовослужбовці загинули та один отримав поранення.
Від початку поточної доби обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

55 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 7.08.2019r.- 1522 dzień od nowego roku.

 1. Tymczasem na Ukrainie, o 3:00 w nocy czasu miejscowego na lotnisku w Kijowie pojawił sie były prezydent Poroszenko, który jak wiadomo wcześniej swój nagły wyjazd tłumaczył „urlopem”;
  https://strana.ua/news/215643-poroshenko-vernulsja-v-ukrainu-7-avhusta-foto-iz-aeroporta.html
  Wyglada na to ze podczas swojego „urlopu” Poroch prawdopodobnie starał się pozyskać od zachodnich partnerów „gwarancje bezpieczeństwa” w związku z grożącymi mu na Ukrainie procesami, ale nic nie wskórał i zmuszony był powrócić na Ukrainę…

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka”. „Pinokio” w sprawie ostatniego incydentu odbył rozmowę telefoniczną z „Zimnym czekistą” podczas której „miał go prosić by wpłynął na separatystów, aby zaprzestali zabijać Ukraińców”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4127007-zelenskyi-pozvonyl-putynu-yz-za-smerty-voennykh
  Z kolei obecny naczelnik Sztabu Generalnego Ukrainy Chomczak (ksywa „iłowajski dezerter”) „pręży muskuły” i zapowiada że „rezerwy ukraińskich sił zbrojnych znajduja się w gotowości bojowej” by w razie „nieprzewidzianej sytuacji odpowiednio zareagować”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4127015-khomchak-rezervy-vsu-v-sostoianyy-boehotovnosty
  A w ukromediach coraz wieksze bzdury na temat tego co spowodowało śmierc 4 „ukrowojaków”. Pojawiła się informacja, podana przez samego Chomczaka, że zabił ich wystrzał pocisku z granatnika do którego…przykręcono mine moździerzową 🙂
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/08/7/7222972/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Szok i panika w ukromediach po tym jak po Stanicy Ługańskiej która ostatnio zgodnie z zawartym porozumieniem „zdemilitaryzowano” zaczeli spacerować…wysocy urzędnicy Republiki Ługańskiej w tym m.in przedstawiciel ŁRL podczas rozmów pokojowych w Mińsku Władisław Dejnego. Rozmawiali oni z szefem miejscowej prokijowskiej administracji, któremu przypomnieli ze zarówno Stanica jak i inna miejscowość Sczastje winny znaleźć się pod kontrola Republiki Ługańskiej;
  https://strana.ua/news/215558-lnr-zajavila-o-zhelanii-vzjat-kontrol-nad-schastem-video.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT światowe. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Prezydenta USA John R. Bolton obwinił Chiny o to ze były głowną „przyczyną” wyjścia USA z traktatu INF („Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”)
  https://www.gazeta.ru/army/2019/07/15/12500389.shtml
  Czym faktycznie „zrobił w bambuko” GenSeka NATO Stoltenberga który całą winą za ‚zerwanie traktatu INF” obarczył Rosje…
  https://www.gazeta.ru/army/2019/07/15/12500389.shtml

  Polubione przez 5 ludzi

 5. W ukromediach pojawiła sie informacja że jednym z „koordynatorów” alternatywnego „marszu” (organizowanego głownie przez zwolenników Poroszenki stąd nazwa „marsz POROCHOBOTÓW”) wobec oficjalnych uroczystości z okazji Dnia Niepodległosci Ukrainy (24 sierpnia) jest członek neonazistowskiego ugrupowania „C 14” Andrij Miedwiecko, na który ciąży zarzut dokonania zabójstwa ukraińskiego dziennikarza Ołesia Buzyny;
  https://strana.ua/news/215679-marsh-pravykh-radikalov-v-kieve-na-den-nezavisimosti-koordiniruet-andrej-medvedko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Kolejna awantura w nowej „kijowskiej wierchuszce”. Gwałtowny protest „zespołu prokuratorów wojskowych” Ukrainy wywołał zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy Rusłan Riaboszapka który w udzielonym przez siebie wywiadzie, stwierdził ze nie widzi potrzeby dalszego funkcjonowania „prokuratury wojskowej”;
  https://strana.ua/news/215763-voennuju-prokuraturu-ukrainy-vozmutili-slova-ruslana-rjaboshapki-o-ee-bespoleznosti.html

  Polubione przez 4 ludzi

 7. SBU poinformowała o zatrzymaniu na terytorium obwodu ługańskiego (pod kontrola Kijowa) w okolicy Siewierodoniecka 3 ukraińskich wojskowych (i ich ‚cywilnego” wspólnika) którzy zajmowali sie nielegalnym handlem bronia i amunicją. „Ukrowojacy” mieli „opylić” 14 granatników, 40 granatów bojowych (wraz z zapalnikami), trotyl oraz kilka tysięcy sztuk nabojów o kalibrze 7,62 mmm;
  https://strana.ua/news/215742-ukrainskie-voennye-torhovali-oruzhiem-v-luhanskoj-oblasti-foto.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Lider Ługańskiej Republiki Ludowej Leonid Pasecznik zaprosił do Ługańska na bezpośrednie rozmowy Prezydenta Ukrainy. Miał on o tym powiedzieć podczas „gorącej linii” z mieszkańcami Ukrainy, Zielenskij miałby mieć „zagwarantowane bezpieczeństwo” i być przyjęty w Ługańsku zgodnie z „protokołem międzynarodowym”, czyli honorami przysługującymi „głowie [innego] państwa”. Rozmowy miałyby oczywiście dotyczyć zakończenia konfliktu na Donbasie;
  http://lug-info.com/news/one/glava-lnr-priglasil-zelenskogo-na-peregovory-v-lugansk-i-garantiroval-emu-bezopasnost-47523

  Polubione przez 4 ludzi

 9. OT z Kirgistanu, gdzie oddziały milicji przeprowadziły szturm na rezydencję byłego prezydenta kraju Ałmazbeka Atambajewa. Powodem szturmu miała być odmowa stawienia się byłego prezydenta Kirgistanu na przesłuchanie w prokuraturze w związku z podejrzeniem nielegalnego zwolnienia z więzienia jednego z kirgiskich autorytetów kryminalnych. Były prezydent miał zostać zatrzymany i „wywieziony w nieznanym kierunku” przez milicjantów, a w wyniku starć wokół jego rezydencji rannych miało zostać 10 osób, a w samym budynku wybuchł pożar;
  https://korrespondent.net/world/4127226-v-kyrhyzyy-zaderzhaly-eks-prezydenta-18
  https://strana.ua/news/215788-v-kyrhyzstane-so-strelboj-shturmujut-dom-eks-prezidenta-atambaeva.html
  https://korrespondent.net/world/4127250-v-rezydentsyy-eks-prezydenta-kyrhyzyy-nachalsia-pozhar

  Polubione przez 3 ludzi

 10. A tymczasem „opiniotwórczy” (jak sam siebie określa) amerykański portal „Politico”, ogłasza nowy sposób „obalenia Putina”. Tym razem nie ma to być „rewolucja demokratyczna” niezadowolonej „prozachodniej młodzieży”, ani „bunt oligarchów” z powodu nałożonych na Rosję sankcji, a rozsadzające od wewnątrz Rosję „separatyzmy”. Jednak Amerykanie „studzą” optymizm w tej kwestii, tłumacząc ze świat będzie miał czas by przygotować sie na „dezintegrację Rosji”, która nastąpić ma za…10, 20, maksimum 30 lat…
  https://wiadomosci.onet.pl/politico/sytuacja-polityczna-w-rosji-jakie-problemy-czekaja-wladimira-putina/wzx8pqx
  Ps. Ileż to się człowiek już naczytał i nasłuchał o „upadku Rosji”, a ona jak na złośc ciągle trwa…

  Polubione przez 5 ludzi

 11. „By na Ukrainie żyło się lepiej, oczywiście tylko wybranym”. Ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje ze drakońskie podwyżki cen energii elektrycznej dla ukraińskich przedsiębiorstw „ominą” te należące do ukraińskiego oligarchy Kołomojskiego („Nadprezydenta Ukrainy”), a zarobi na nich inny ukraiński oligarcha Rinat Achmetow (konkurent Kołomojskiego)…
  https://strana.ua/articles/analysis/215780-lhotnyj-tarif-zavody-kolomojskoho-budut-platit-za-postavki-elektrichestva-v-razy-menshe.html

  Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.