Wojna domowa na Ukrainie 8.08.2019r.- 1523 dzień od nowego rozejmu.


Turcja nie uznaje włączenia Krymu w Rosji, nadal będzie chronić praw Tatarów krymskich. Tak stwierdził turecki lider Tayyip Erdogan na wspólnej konferencji prasowej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem Władimirem Żeleńskim, który przebył do Ankary z oficjalną wizytą.

„Dziś potwierdziłem, że Turcja zawsze będzie wspierać niepodległość Ukrainy. Turcja nie uznała i nie uznaje aneksji Krymu. Tatarzy krymscy są ważnym elementem relacji między naszymi krajami. Nadal będziemy uważać za nasz priorytet ochronę praw Tatarów krymskich oraz zachowanie ich tożsamości narodowej”– powiedział Erdogan.

Ergodan, sprowokowany przez Zełenskiego podczas konferencji prasowej, propozycją uhonorowania pamięci czterech ukraińskich żołnierzy, którzy zginęli w Donbasie koło Mariupola 6 sierpnia, wyraził także nadzieję na szybkie zakończenie konfliktu w Donbasie, dodając, że:

„Wczoraj dowiedzieliśmy się, że we wschodniej Ukrainie zabito czterech żołnierzy. Składam kondolencje Prezydentowi Ukrainy i jej mieszkańcom”– powiedział prezydent Turcji.

W sprawie zabitych czterech żołnierzy ukraińskich Zełenski poskarżył się nie tylko prezydentowi Erdoganowi, ale także wykorzystując to jako pretekst rozmawiał telefonicznie z prezydentem Francji. Merkel jak dotąd go niestety ignoruje wraz z jego sensacyjnymi informacjami.

W międzyczasie wyjaśniać się zaczęły kwestie domniemanego ataku dokonanego jakoby przez separatystów, w wyniku czego miało zginąć czterech ukraińskich żołnierzy.

Otóż, jak wynika z oświadczenia wydanego przez przedstawicieli misji obserwacyjnej na terytorium DRL we Wspólnym Centrum Kontroli i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCKKZB-СЦКК), sytuacja dotycząca zabicia 4 ukraińskich żołnierzy wygląda zgoła inaczej niż przedstawił to dzień wcześniej prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski.

Tak więc, wg. oficjalnego stanowiska strony ukraińskiej przedwczoraj- 6 sierpnia o godzinie 10:20, rzekomo z pozycji sił Milicji Ludowej DRL, w wyniku ostrzału przeprowadzonego przy użyciu ręcznego granatnika przeciwpancernego, w pobliżu wsi Pawłopol zginęło 4 ukraińskich żołnierzy z 36 brygady piechoty morskiej, który zajmowali się tam pracami inżynieryjnymi.

Jednak, w wersji przedstawionej przez prezydenta Zełenskiego występuje wiele niespójności i nielogiczności wynikających z powodu rozbieżności pomiędzy odległością od linii obronnych sił zbrojnych DRL a taktycznymi i technicznymi cechami broni wskazanej jako użytej do ostrzelania pozycji ukraińskich powodując śmierć 4 żołnierzy.

W związku z tym członkowie misji obserwacyjnej WCKKZB w DRL przeprowadzili dochodzenie w sprawie śmierci 4 ukraińskich żołnierzy uczestników Operacji Połączonych Sił w pobliżu wsi Pawłopol na południowym odcinku frontu donieckiego.

Tak więc, misja obserwacyjna w DRL WCKKZB przekazała swój raport na temat tego incydentu szefostwu Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Ukrainie (SMM OBWE).

W raporcie tym zawarto konkretne uwagi:

„1. W tym czasie, poprzez operacyjny kanał interakcji z OBWE SMM, strona ukraińska wskazała WCKKZB broń SPG-9. Potwierdza to przedstawiciel Misji, który wówczas pełnił służbę na terytorium kontrolowanym przez Kijów.

2. Według obiektywnych danych minimalna odległość od najbliższych pozycji Milicji Ludowej DRL znajdującej się w pobliżu osady Ukraiński do rzekomego miejsca ostrzału znajdującego się w pobliżu wsi Pawlopol jest około 3 kilometry.

Zasięg ostrzału ręcznego granatnika przeciwpancernego (RPG) wynosi od 200 do 700 metrów. W związku z tym amunicja nie mogła dotrzeć do miejsca rozmieszczenia sił zbrojnych Ukrainy. Zakładając, że zostały zmodyfikowane, zasięg lotu byłby jeszcze mniejszy.

3. Jeśli zaś weźmiemy pod uwagę, że ostrzelanie z pozycji ML DRL przeprowadzono przy użyciu SPG-9, jak ustalono poprzez kanał interakcji operacyjnej SMM OBWE , zasięg ognia z granatnika przeciwpancernego wynosi 1300 metrów, co również potwierdza, że ​​jednostki Milicji Ludowej Republiki nie mogły przeprowadzić ostrzału ze swoich pozycji z takimi konsekwencjami.

4. Według danych wywiadowczych ML DRL śmierć 4 żołnierzy OPS nastąpiła w wyniku lekkomyślnych działań podczas rozładunku min przeciwpiechotnych w pobliżu osady Orłowskoje. Lokalizacja miejsca tego incydentu jest pokazana na mapie, dodatkowo wskazane są najbliższe pozycje ML DRL, z których można strzelać w kierunku pozycji zajmowanych przez ukraińskich żołnierzy (wskazanych za pośrednictwem linii dyżurnej SMM OBWE). Jednak ani profil wysokości, ani taktyczne i techniczne cechy określonej broni nie pozwalają na strzelanie w tym kierunku.

Poniżej Zełenski w roli zatroskanego zwierzchnika ukraińskich sił zbrojnych:

Okazuje się, że jest on nie tylko zawodowym trefnisiem, żyjącym z rozweselania publiki (wyborców), ale także- jak jego poprzednik- notorycznym konfabulantem. Że też Erdogan dał mu się tak łatwo podpuścić. Widocznie wiele mu naobiecywał w sprawie Krymu. Może autonomię tatarską na Krymie?

Oczywiście po jego wyzwoleniu, czyli dokładnie w ten sam sposób jak obiecywał to Mości Zagłoba Zamoyskiemu: „Ofiaruj, wasza dostojność, królowi szwedzkiemu w zamian Niderlandy.” 🙂

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-proviv-telefonnu-rozmovu-z-prezidentom-f-56741,

https://www.president.gov.ua/ru/news/v-ankari-vshanuvali-pamyat-chotiroh-ukrayinskih-vijskovih-ya-56757,

https://www.president.gov.ua/ru/news/mi-razom-obovyazkovo-znajdemo-shlyah-yakij-zmusit-rosiyu-pov-56765,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-proviv-peregovori-z-prezidentom-turechch-56761,

https://www.president.gov.ua/ru/news/nastane-den-koli-krim-povernetsya-do-ukrayini-volodimir-zele-56749,

https://www.president.gov.ua/ru/news/kozhen-z-vas-ye-vazhlivim-dlya-ukrayini-prezident-na-zustric-56745,

https://dnr-sckk.ru/razbiratelstvo-po-faktu-obvineniya-nm-dnr-v-gibeli-4-voennosluzhashhih-vfu/,

https://www.osce.org/ru/special-monitoring-mission-to-ukraine,

https://www.osce.org/ru/ukraine-smm/reports,

https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BF%D0%B5%D1%86%D0%B8%D0%B0%D0%BB%D1%8C%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D0%BC%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%BD%D0%B3%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D1%8F_%D0%BC%D0%B8%D1%81%D1%81%D0%B8%D1%8F_%D0%9E%D0%91%D0%A1%D0%95_%D0%BD%D0%B0_%D0%A3%D0%BA%D1%80%D0%B0%D0%B8%D0%BD%D0%B5.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Chyba ukraińskie dowództwo OPS uznało, że już czas zakończyć przestrzeganie warunków rozejmu żniwnego?

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 11:25 a 21:00, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (12 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-1 (2 wystrzały) oraz granatników AGS-17 (19 granatów) i SPG-9 (1 granat) oraz broni maszynowej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w rejonie: Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina), Doniecka (teren koło serwisu „Volvo-Center” oraz Krutaja Bałka, SPartakus i Biełaja Kmienak), a także na południowym odcinku frontu (Dzierżyńskoje i Leninskoje).

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spały 34 pociski(wobec 24 z dnia poprzedniego) nie czyniąc żadnych strat i nie prowadząc do szkód.

Poza tym , minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze o godzinie 20:30 przy użyciu moździerza kaliber 120 mm ostrzelali okolice wsi Łogwinowo i Oboznoje, w ten sposób 2 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego. Ostrzał przeprowadzili żołnierze z 30 samodzielnej brygady wojsk ukraińskich będących pod dowództwem generała Władymira Krawczenki. Strat i szkód nie zarejestrowano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 8 серпня 2019 року.

7 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці десять разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив чотири обстріли позицій Об’єднаних сил:
двічі поблизу ВОДЯНОГО, а також ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – зі станкового протитанкового гранатомета.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні шість разів:
неподалік ЛУГАНСЬКОГО – з автоматичного гранатомета;
двічі поблизу ПІВДЕННОГО – з протитанкового гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї;
поблизу НОВОЗВАНІВКИ – з протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
у районі ЗАЙЦЕВОГО – з автоматичного гранатомета та снайперської зброї;
неподалік КРИМСКОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберного кулемета.
За минулу добу втрат з нашого боку не зафіксовано.
Від початку поточної доби противник двічі обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
поблизу БОГДАНІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомета;
неподалік ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 8.08.2019r.- 1523 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Kirgistanu, gdzie od wczoraj trwa „wojna” pomiedzy obecnymi władzami, a byłym prezydentem tego państwa Ałmazbekiem Atambajewem. Wczoraj funkcjonariusze kirgiskiej milicji próbowali wejść na teren jego posiadłości i zgodnie z nakazem sadu doprowadzić go na przesłuchanie od którego się uchyla. Doszło do gwałtownych starć z jego zwolennikami, w wyniku czego do akcji wkroczył milicyjny „specnaz”. Zwolennicy byłego prezydenta wzięli do niewoli 6 „specnzowców” w wyniku czego wąłdze wstrzymały szturm i zgodziły sie wycofać swoje siły w zamian za ich uwolnienie. Na chwilę obecna były prezydent wraz ze swoimi zwolennikami kontroluje miejscowośc w której mieszka i wzywa stamtąd mieszkańców kraju do buntu przeciwko obecnym władzom;
  https://strana.ua/news/215863-krizis-v-kyrhyzstane-storonniki-eks-prezidenta-atambaeva-vzjali-v-plen-shesterykh-spetsnazovtsev-i-zhdut-podkreplenij.html
  https://strana.ua/news/215875-eks-prezident-kyrhyzstana-kotoroho-nakanune-tak-i-smohli-zaderzhat-spetsnazovtsy-zapisal-videoobrashchenie.html
  Podobno w nocy władze ściągneły na pomoc…wyrzutnie GRAD;
  >https://twitter.com/Borisich_glass/status/1159320834193940480

  Polubione przez 5 ludzi

 2. A na Ukrainie Narodowe Antykorupcyjne Biuro Ukrainy (NABU) zabrało się za „figurantów” afer z tzw. formułą „Rotterdam Plus” która była „metodą ustalania ceny składnika paliwowego ( węgla ) w produkcji energii elektrycznej dla elektrowni cieplnych na Ukrainie” wprowadzoną w 2016 roku. Dzięki „Rotterdam plus” ukraiński oligarcha Achmetow stał się faktycznym monopolista na rynku energetycznym na Ukrainie i mógł „łupić” Ukraińców (wystawiajac rachunki za węgiel dla elektrowni i za prąd dla mieszkańców) za przyzwoleniem Poroszenki. NABU aresztowało m.in jednego z byłych członków (państwowej) Narodowej Komisji d/s regulacji w sferze energetyki i usług komunalnych, zarzuty mają zostac postawione takze dwójce „top – menedżerów” kompanii DTEK będacej własnoscią Achmetowa;
  https://strana.ua/news/215896-sotrudniki-nabu-zaderzhali-direktora-hp-operator-rynka-vladimira-evdokimova.html
  Z kolei były dyrektor tej komisji miał zbiec za granice i według NABU ukrywać się w Wlk. Brytanii;
  https://ukranews.com/news/646931-poka-dmitrij-vovk-nahoditsya-za-granitsej-emu-bylo-podgotovleno-podozrenie-nabu

  Polubione przez 5 ludzi

 3. „Długie łapska ukrobezpieki”. Sąd w Kijowie zakazał nazywania organizacji „C 14” „neonazistowską”, orzeczenie wydano właśnie na wniosek samej organizacji ‚C 14″ która złożyła pozew przeciwko ‚Hromadske.tv” za to ze ta nazwała ją „organizacją neonazistowską” w jednym z artykułów opublikowanych na swoim portalu. Warto przy tym przypomnieć ze „C 14” nazywana jest powszechnie na Ukrainie „TITUSZKAMI SBU”, a jej „lider” Jewhen Karas został zdemaskowany w ukromediach jako „tajny współpracownik SBU”;
  https://strana.ua/news/215666-sud-udovletvoril-isk-s14-protiv-hromadskoho-tv-orhanizatsiju-zapreshcheno-nazyvat-neonatsistskoj.html
  Tutaj artykuł z ‚Hromadske” w którym „neonazistowska organizacją” został nazwany takze „Korpus Narodowy” byłego „dowódcy” batalionu „Azow” (obecnie Pułk MSW Ukrainy) Andrija Biłeckiego;
  https://hromadske.ua/ru/posts/kto-takye-neonatsysty-y-est-ly-ony-v-ukrayne

  Polubione przez 4 ludzi

 4. „Naczelny komik Ukrainy” (ksywa „Pinokio”) postanowił trochę „rozruszać” ukrainską publikę i rzucił parę „skeczy”. Miedzy innymi obiecał roczny wzrost PKB Ukrainy w graniach 5 – 7 %;
  https://korrespondent.net/ukraine/4127410-zelenskyi-poobeschal-5-7-vvp-v-hod
  A także otwarcie na Ukrainie kasyn, na razie w „pięciogwiazdkowych hotelach”;
  https://korrespondent.net/business/economics/4127398-zelenskyi-zahovoryl-o-lehalyzatsyy-kazyno

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Kolejny wypadek prawdopodobnie podczas testów nowego uzbrojenia które wchodzi na stan rosyjskiej floty wojennej. Na poligonie doświadczalnym rosyjskiej floty wojennej w obwodzie archangielskim doszło do eksplozji „silnika rakietowego na paliwo ciekłe” w wyniku czego śmierć poniosły 2 osoby. W niektórych mediach pojawiły sie informacje o „chwilowym wzroście promieniowania”, ale miejscowe władz zaprzeczyły jakoby doszło do „szkodliwych emisji do atmosfery”;
  https://tass.ru/proisshestviya/6745146

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o wizycie prezydenta Ukrainy w Turcji, opisując „cwaniactwo” jakim wykazał się „sułtan” Erdogan w sprawie Krymu, wcześniej gratulując Rosji „rozkwitającego pod jej władza Krymu”, a teraz oznajmiając ze „Krym pozostaje częścią Ukrainy”.
  Pojawiła się takze informacja o „zgrzycie” do jakiego doszło podczas spotkania Zelenskiego z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem, który jak wiadomo utworzył tzw. Kościół Prawosławny Ukrainy, a który polegał na tym ze w ostatnim momencie odwołano podpisanie wspólnej deklaracji;
  https://strana.ua/news/215963-zelenskij-v-turtsii-vstretilsja-s-erdohanom-i-varfolomeem.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. W ukromediach pojawił się „njus” że w Kijowie ma zostać otwarte (przeniesione?) „biuro Echa Moskwy”, czyli czołowej „tuby rosyjskich liberastów” przezwanej przez rosyjskich złośliwców ‚ECHEM MACY”. Podobno to właśnie było powodem niespodziewanej wizyty szefa „Echa Moskwy” Wenediktowa na Ukrainie;
  https://strana.ua/news/216003-venediktov-otkryvaet-ekho-moskvy-v-ukraine.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. I tradycyjnie już, jak co roku w sezonie letnim, rośnie „potok” osób przekraczających granice „wolnej i demokratycznej” Ukrainy z „okupowanym” Krymie. Oznacza to ze wbrew ciągłej ukropropagandzie serwowanej Ukraincom przez władze w Kijowie w dalszym ciagu wybierają oni Krym jako miejsce letniego wypoczynku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4127422-potok-luidei-na-admynhranytse-s-krymom-rezko-vyros

  Polubione przez 5 ludzi

 9. Ukraińska codziennosć, na jednej z uczelni wyższych w Dnieprze zatrzymano 22 „zagranicznych studentów”, 10 udało się uciec (!), którzy pojawili się na egzaminie ze sfałszowanymi paszportami;
  https://korrespondent.net/city/dnepr/4127640-v-dnepre-32-ynostrannykh-studenta-pryshly-na-ekzamen-s-poddelnymy-pasportamy
  W Charkowie policjant pobił w tramwaju emeryta który poprosił go o ustąpienie mu miejsca siedzącego;
  https://korrespondent.net/city/kharkov/4127434-v-kharkove-kop-yzbyl-pensyonera-za-prosbu-ustupyt-mesto-v-tramvae-smy
  A w obwodzie lwowskim porucznik ukraińskiej Gwardii Narodowej śmiertelnie potrącił na przejsciu dla pieszych przechodzącego po nim mężczyznę;
  https://korrespondent.net/ukraine/4127556-na-lvovschyne-ofytser-natshvardyy-sbyl-nasmert-peshekhoda

  Polubione przez 4 ludzi

 10. MSZ Rosji oskarżyło Departament Stanu USA O ‚agitację” w związku z opublikowanymi na twitterze 2 sierpnia przez jego wydział konsularny, dokładnymi informacjami na temat mających sie odbyć w Moskwie protestów, czyli miejscach i czasie zbiórek;
  https://tass.ru/politika/6746281
  Jednocześnie Prokuratura Generalna Rosji zapowiedziała zwrócenie szczególnej uwagi na próby ingerencji zagranicznych organizacji pozarządowych i nielegalną agitację w internecie, w trakcie wyborów samorządowych w Moskwie. Jako „niepożadane” okreslone zostały m.in trzy zagraniczne „organizacje pozarządowe”, Stowarzyszenie “Za Wolną Rosję” (finansowane przez USA), Światowy Kongres Ukraińców (Kanada) oraz „Atlantic Council” określanej jako „czołowy opiniotwórczy amerykański think tank”;
  https://tass.ru/politika/6746351

  Polubione przez 3 ludzi

 11. OT z ‚Wielkiego Imperium Lechickiego” znanego tez jako ‚centrum Logistyczne POLIN”. Jego faktyczna „zarządczyni”, czyli Georgette „Ślicznotka” Mosbacher (oficjalnie JE Ambasador USA) zaprasza w „ICH” (wiadomo chyba kogo) imieniu nowych „ochroniarzy” z „US Army”, do tej pory „pilnujacych” Niemiec, by sie teraz „zaopiekowali” naszym nieszczęsnym krajem…
  >https://twitter.com/USAmbPoland/status/1159403786881916929
  …oczywiście „tubylców” Mosbacher o zdanie sie nie spytała bo i po co…

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Szykują się kolejne, liberalne zmiany na Ukrainie. Urzędujący od około trzech miesięcy Wołodymyr Zełenski w trakcie swojego pobytu w Turcji zapowiedział legalizację hazardu i szereg zmian podatkowych, które ułatwić mają prowadzenie biznesu.
  https://nczas.com/2019/08/08/ukraina-doczekala-sie-wolnosciowego-rzadu-zelenski-zapowiada-legalizacje-hazardu-i-znaczne-obnizenie-podatkow/
  Komentarz: Każda z tych propozycji wygląda ładnie, trzeba poczekać jednak z realizacją tych planów. Na razie Prezydent ma małego „minusa’ za uwolnienie cen energii elektrycznej. Samo to nie jest tak złe, chociaż w krótkim okresie czasu powoduje znaczne podwyższenie cen energii elektrycznej. Jednak gdy dwaj najważniejsi gracze na rynku (Achmetow i nacprezydent Benia) otrzymują „specjalne” zniżki/taryfy to cały projekt przekształcą się w kolejny schemat korupcyjny.
  Obawiam się, ze podobnie będzie z hazardem i wolnym rynkiem ziemi-dostęp do nich otrzymają oligarchowie-którzy za bezcen wykupią ostatnie aktywa państwowe.

  Polubione przez 4 ludzi

 13. Rząd Ukrainy z dniem 1 sierpnia wprowadził specjalne cła zaporowe na większość rosyjskich towarów, w tym na olej napędowy. Wielu dużych importerów rosyjskich paliw na Ukrainę już zapowiedziało zakończenie zakupów w Rosji, pisze agencja Unian.
  https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/paliwa/17951-ukraina-konczy-z-paliwami-z-rosji
  Niedoborów paliwa nie rząd Ukrainy nie planuje. Zamiast paliwa z FR planowane są większe zakupy z Białorusi i… rafinerii należących do nadprezydenta Ukrainy Pana B. Tylko jest male „ale” Białoruś jest po części zależna energetycznie od FR. Co jeśli Kreml będzie naciskał na rząd w Mińsku by ten zaprzestał sprzedaży produktów naftowych na Ukrainę?

  Polubione przez 4 ludzi

 14. Jak podaje UKAB – Ukraiński Klub Agrobiznesu Ukraina do 22 lipca wykorzystała większość kwot eksportowych przyznanych przez UE w ramach umowy o wolnym handlu. Wśród wykorzystanych do około połowy lipca kwot eksportowych dziewięciu grup towarowych znalazły się produkty ogrodnicze – przetwory pomidorowe oraz soki winogronowy i jabłkowy.
  https://www.ogrodinfo.pl/rynki-i-prawo/ukraina-wykorzystala-juz-kwoty-bezclowego-eksportu-do-ue/

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.