Wojna domowa na Ukrainie 9.08.2019r.- 1524 dzień od nowego rozejmu.


Koncert życzeń w wykonaniu Wołodymyra Zełenskiego na ukraińsko-tureckim forum biznesowym podczas drugiego dnia oficjalnej wizyty w Turcji.

Wczoraj- 8 sierpnia, w ramach oficjalnej wizyty w Republice Turcji, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wziął udział w ukraińsko-tureckim forum biznesowym. Podczas przemówienia głowa państwa podkreślił, że ​​ostatnie 28 lat nie były bardzo udane dla Ukrainy. A naród ukraiński, który odpowiednio ocenił ten stan rzeczy, udzielił obecnemu prezydentowi i jego zespołowi mandatu do zmian.

„Mamy już większość w parlamencie, wkrótce utworzymy profesjonalny rząd i wybierzemy odpowiedniego prokuratora generalnego. Zdecydowanie wykorzystamy naszą szansę na zmianę kraju”– powiedział ukraiński prezydent.

Według szefa państwa w ciągu najbliższych pięciu lat Ukraina radykalnie się zmieni, a krajowa gospodarka będzie rosła o 5-7% rocznie.

„W tym czasie zainwestujemy co najmniej 20 miliardów dolarów w naszą infrastrukturę, aby uporządkować 24 tysiące kilometrów dróg, zwiększyć liczbę portów lotniczych, które faktycznie obsługują do 15, zapewnić rozwój pięciu portów morskich, aby znacznie zwiększyć ich przepustowość i trzykrotnie moc naszego kompleksu wojskowo-przemysłowego” podkreślił Prezydent.

Jednak wg; Zełenskiego, jedną z najważniejszych reform na Ukrainie będzie wprowadzenie rynku gruntów:

„W tym roku z pewnością przeprowadzimy reformę gruntów, a w przyszłym roku stworzymy rynek 40 milionów hektarów ziemi, która jest jedną z najlepszych na świecie pod względem jakości”.

Zełenski zapowiedział też, że ​​w wyniku tak dużej prywatyzacji skuteczni inwestorzy otrzymają setki interesujących obiektów:

„Przeprowadzimy dużą prywatyzację i sprzedamy setki interesujących obiektów efektywnym inwestorom, stworzymy normalne reguły konkurencji dotyczące pracy na rynkach energii i uprościmy zasady prowadzenia działalności gospodarczej, usuwając ograniczenia w zakresie stosunków pracy i przepływów kapitałowych”.

Ukraiński prezydent przypomniał też, że Ukraina jest silnym państwem w sferze IT, i ogłosił plany wprowadzenia technologii standardów telekomunikacyjnych 5G w swoim kraju. „Oczywiście jest to perspektywa kilku lat, ale już rozpoczynamy przygotowania”– powiedział szef państwa.

Ze swej strony dodam, że w zakresie piractwa komputerowego, to już obecnie ukraińscy hakerzy są w samej czołówce światowego piractwa komputerowego.

No ale pomińmy tą dygresję i oddajmy głos Zełenskiemu, który w dalszej części swego przemówienia zapewnił, że także proponowane przez niego zmiany wpłyną na sektor turystyczny ukraińskiej części wybrzeża Morza Czarnego, w szczególności poprzez legalizację pracy kasyn w hotelach 5-gwiazdkowych.

„Legalizujemy hazard, a mianowicie prowadzenie kasyn w 5-gwiazdkowych hotelach, co pobudzi rozwój regionalnego klastra turystycznego nad Morzem Czarnym” powiedział Zełenski.

Prezydent powiedział, że to nie jest cała lista planowanych reform, które mają uczynić z Ukrainy magnes przyciągający inwestycje, dodając także, że jego zespół pracuje nad przezwyciężeniem tak starych problemów występujących obecnie na Ukrainie, takich jak: przemyt, korupcja i ograniczenia poradzieckie.

„Wyznaczyliśmy już progresywne kierownictwo w służbach celnych i granicznych. Wszystkie te problemy wkrótce będą już przeszłością”– zapewnił optymistycznie Zełenski.

A co na to jego protektor- Igor Kołomojski, który w pierwszy dzień wizyty prezydenta Zełenskiego udzielił wyczerpującego wywiadu dla portalu „РБK.ru”.

Oceniając prezydenturę Petro Poroszenki, Kołomojski powiedział, że „poradził sobie z głównym zadaniem- uratował kraj przed” Rosją. Jak dodał, Poroszenko gdy został prezydentem to Krym już został odłączony, zaś Donbas de facto został przejęty, ale wg. Kołomojskiego, jednak Poroszenko „zatrzymał agresję”.

Odniósł się także do problemu porozumień mińskich, które nie są wdrażane, a przyczyną tego, jak stwierdził Kołomojski, jest Konstytucja ukraińska.

Kołomojski wyjaśnił, iż chodzi o to, że „Poroszenko nie naciskał zbyt mocno” na jej zmianę, ale „nawet gdyby naciskał, to nie odniósł by sukcesu”– ocenił Kołomojski

Dodał dalej, że i w tej sprawie również „Zełenski nie odniesie sukcesu”. Wyjaśnił, że „Ukraina jest jednym niepodzielnym jednolitym państwem. Jeśli rozpoczniecie federalizację, jutro rozpocznie się parada suwerenności. Istnieje ustawa o specjalnym statusie, która jest uzgodniona w umowach mińskich i jest odnawiana co roku. Konieczne jest usunięcie poprawki do Konstytucji, zastąpienie jej pięcioletnim okresem przejściowym o szczególnym statusie Donbasu, przeprowadzenie wyborów na tym terytorium pod nadzorem OBWE”– taką wizję przedstawił Kołomojski w celu rozwiązania kwestii wojny domowej w Donbasie.

Jednocześnie ponownie podkreślił, że „umowy z Mińska są jedynym dokumentem, który warto kontynuować”.

Kołomojski uważa, że ​​są tacy, którzy czerpią korzyści z wojny domowej w Donbasie. Wśród nich wymienił oligarchę Siergieja Kurczenkę, który uciekł po Majdanie w Federacji Rosyjskiej.

„Prowadzi dwa zakłady metalurgiczne”– wyjaśnił Kołomojski. Są to, Alczewski Metkombinat i Enakijewski Metkombinat:

„W czasach pokoju razem wyprodukowały te dwa kombinaty 10 milionów ton stali, dziś prawdopodobnie wytwarzają od 5 do 7 milionów ton stali. Weźmy dla przykładu 6 milionów ton, pomnóżmy je przez 500 USD, obrót wyniesie 3 miliardy USD. Na rynku stal kosztuje 500-520 USD. Produkuje, eksportuje do Rosji. Może eksportować ten metal przez Rosję, zmieniając świadectwa pochodzenia i może sprzedawać go w Rosji. Krajowy rynek w Rosji też nie jest zły, można normalnie zarabiać. Są ludzie przyzwyczajeni do tej sytuacji i nie chcą już jej zmieniać”– powiedział Kołomojski, zwracając uwagę na fakt, że po ucieczce takich ludzi jak Kurczenka do Rosji, gdy ich biznes znajdzie się pod kontrolą ukraińskiej administracji, stracą wszystko co mieli w Donbasie, i co przynosiło im dochód.

Jednocześnie Kołomojski ostro skrytykował ukraińskich prorosyjskich polityków Jurija Bojkę i Wiktora Miedwieczuka, którzy udali się do Rosji na negocjacje. Nie zgadza się z nimi, że konieczne jest kupowanie gazu w Rosji bez pośredników. Kołomojski określił tych polityków mianem kolaborantów i zdrajców oraz wezwał do odcięcia się od rosyjskiego gazu.

„Wierzę, że rura mogłaby zostać zamknięta i ogólnie zapomniana”– stwierdził Kołomojski. Jego zdaniem „Ukraina nigdy nie potrzebowała rosyjskiego gazu, ​​jeśli Ukraina nie może odebrać gazu z Rosji, kupi go w Europie”.

No tak, tylko gdzie tu logika?

Bo przecież Kołomojski mówi, że nie dla rosyjskiego gazu, ale jednocześnie stwierdza, że Ukraina może kupować od pośredników zachodnich gaz…..rosyjski. Czyżby Ukraina i Ukraińcy byli tak bogaci, że stać ich na to, aby dodatkowo płacić marżę pośrednikom?

Przemawia tu w nim wybitnie postawa skrajnej rusofobii, ale jednocześnie lobbing na rzecz zachodnich firm sektora energetycznego. Czyżby ten szczwany lis- Kołomojski zakupił już duże pakiety zachodnich firm energetycznych, np. polskich?

Poza tym , Kołomojski udzielił też raz swemu protegowanemu, na stanowisku prezydenta- Wołodymyrowi Zełenskiemu:

Radzę nowemu prezydentowi Kołomojśkowiemu zaprzecza przed upływem pierwszych stu dni jego panowania. Mówiąc dokładniej, może udzielić tylko jednej porady, a mianowicie personelu.

„Jeśli wybierzesz, spośród tych jakich wyznaczyłeś- jako osobom, którym ufasz oraz takich, którzy są specjalistami w swojej dziedzinie, chciałbym, aby wyznaczył na główne funkcje osoby, którym ufasz, a na ich zastępców- specjalistów”.

Ogólnie rzecz biorąc, Kołomojski określił to nie radą, ale życzeniem.

https://www.president.gov.ua/ru/news/mi-obovyazkovo-skoristayemosya-svoyim-shansom-zminiti-krayin-56777,

https://www.rbc.ru/politics/06/08/2019/5d42dbad9a7947887624fff0?from=center

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 82 mm (1 mina) oraz granatników AGS-17 (5 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym jeden raz przy użyciu ciężkiego karabinu maszynowego, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Dolomitnoje), okolice Doniecka (Jasinowata, Kasztanowoje i Aleksandrowka) oraz południowy odcinek frontu (Komiternowo, Leninskoje i Sachanka).

Sporadycznie prowadzone ostrzały miały charakter incydentalny (z przerwami w godzinach pomiędzy 10:15, a 21:39), w wyniku czego na terytorium DRL spadło 10 pocisków, wobec 34 z dnia poprzedniego, nie czyniąc żadnych szkód i strat, pomimo tego, że pod ostrzałem kbroni maszynowej znalazł się teren rynku „Gospodar” w Kasztanowoje gdzie zgodnie z umową mieli bezpiecznie pracować ekipy remontowe z przedsiębiorstwa „Woda Donbassa”. Ostrzał ten przeprowadzony został ze stanowisk ogniowych ukraińskich sił zbrojnych rozlokowanych w rejonie wschodnich przedmieść Awdiejewki.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby było spokojnie.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 9 серпня 2019 року.

8 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці дев’ять разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив вісім обстрілів позицій Об’єднаних сил:
поблизу БОГДАНІВКИ – з протитанкового гранатомета;
двічі неподалік ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї;
поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – з великокаліберного кулемета;
поблизу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО – з автоматичного гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.
поблизу ШИРОКИНОГО – зі стрілецької зброї;
неподалік НОВОГРИГОРІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомета;
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 1 раз:
неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
За минулу добу втрат з нашого боку не зафіксовано.
Від початку поточної доби противник 1 раз обстріляв позиції Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 9.08.2019r.- 1524 dzień od nowego rozejmu.

 1. Ukromedia alarmują 7 sierpnia, jak gdyby nic nad terytorium Ukrainy, POMIMO ZAKAZU WPROWADZONEGO PRZEZ WŁADZE TEGO KRAJU, przeleciał sobie samolot pasażerski jednej z rosyjskich linii lotniczych. Co jeszcze bardziej „szokujace” (dla „ukropatriów” w szczególnosci) ukraińska państwowa agencja zajmujaca sie kontrola ruchu powietrznego nad Ukraina stwierdził ze to „nic takiego” i że przelot odbył się po wydaniu na to pozwolenia w związku z „sytuacją awaryjną” w jakiej znalazł sie samolot;
  https://strana.ua/news/216062-v-nebo-ukrainy-zaletel-samolet-iz-rossii-v-ukraerorukhe-soobshchili-chto-eto-normalno.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Skandal w „niezwyciężonej armii kijowskiej”. Ukraińscy internauci ujawnili że przebywajacy na „froncie” na jednym z „wysunietych posterunków” generał ukraińskiej armii zlecił „ukrowojakom” ze „specnazu” dostarczenie „superważnej przesyłki ze sztabu opatrzonej klauzulą ściśle tajne”. Jakież było zdziwienie „ukrowojaków” gdy generał rozpakował przesyłke i wyjął z niej…swoje skarpeki 🙂
  https://www.obozrevatel.com/crime/general-zastavil-elitnyij-spetsnaz-vsu-nesti-emu-noski-na-peredovuyu.htm

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Furorę” wśród ukraińskich internautów wywołało zdjecie pogrzebu jednego z rosyjskich artystów w Moskwie, na którym widać pracownika firmy pogrzebowej łudząco podobnego do…Poroszenki. Internauci kpili ze były prezydent Ukrainy, obecnie „na bezrobociu”, znalazł sobie nową pracę 🙂
  https://strana.ua/news/216097-na-pokhoronakh-villi-tokareva-zametili-sotrudnika-pokhoronnoho-bjuro-pokhozheho-na-poroshenko.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Dla zainterresownych, „TERMOS zamiast TOMOSU” czyli ukraiński portal ‚Strana.ua” o „zgrzycie” podczas spotkania „Pinokia” Zelenskiego z Patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem. Spotkanie bowiem nie zakończyło się wydaniem wspólnej deklaracji jak wcześniej przewidywano. Autorka artykułu sugeruje ze może miec to zwiazek z tym ze Zelenskij nie chce być wmieszany w konflikt religijny który ma miejsce na Ukrainie, gdzie trwa „wojna” nie tylko pomiędzy tzw. Kosciołem Prawosławnym Ukrainy (powołanym samowolnie przez Patriarchat Konstantynopola) a Ukraińska Cerkwią Prawosławna (Patriarchatu Moskiewskiego), ale także trwa „bój” wewnatrz samego tzw. Koscioła Prawosławnego Ukrainy („metropolita” Epifaniusz kontra „patriarcha’ Filaret);
  https://strana.ua/articles/analysis/215974-chto-pokazal-vizit-zelenskoho-na-fanar-.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • Takie to wszystko zawikłane, że trudno to ludzkim rozumem ogarnąć na trzeźwo 🙂

   To chyba jest wytłumaczenie, że Poroszenko podczas swojej prezydentury praktycznie nie trzeźwiał 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. OT z Syrii, gdzie USA kolejny raz porzuciło swoich tzw. proxy, czyli syryjskich Kurdów, „dogadując sie” (tzn. ustępując) z Turcją w kwestii stworzenia w północnej Syrii, na terenach kontrolowanych przez Kurdów („Rożawa”) „strefy bezpieczeństwa”. Waszyngton wyraził przy tym „pełne zrozumienie” dla „uzasadnionych obaw naszego sojusznika z NATO [czyli] Turcji”, która jak wiadomo nazywa bedących „na żołdzie” USA Kurdów „terrorystami”…
  https://www.aa.com.tr/en/americas/us-syria-safe-zone-to-be-implemented-in-stages/1553079
  Warto przy tym przypomnieć że jeszcze kilka dni temu USA „gromko pohukiwało” ostrzegając i wzywając Turcję do wstrzymania ofensywy przeciwko Kurdom, którzy są „amerykańskimi sojusznikami”…
  https://abcnews.go.com/Politics/us-urges-turkey-halt-announced-offensive-syria-threatens/story?id=64784419

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli „samozaoranie” tzw. Zielonych którzy obecnie weszli w skład „opozycyjnej koalicji” PO;
  https://wawalove.wp.pl/zieloni-nie-wina-po-za-wycinanie-drzew-tylko-pis-bo-gdyby-oni-mogli-to-by-wycinali-6411631631222913a
  Cytat „Zieloni nie winą PO za wycinanie drzew…Szef Partii Zieloni Marek Kossakowski stwierdził, że nie ma pretensji do Platformy Obywatelskiej za oddanie parku w centrum stolicy w ręce deweloperów. – Ta sprawa nie obciąża Rafała Trzaskowskiego” BO LICZY SIE TYLKO KORYTO (oczywiście tylko ‚ekologiczne”, czyli z drewna)…

  Polubione przez 4 ludzi

  • Podobnie ostatnio było w Krakowie. Jakiś czas temu władze miasta przeznaczyły pewien teren pod zalesianie, a ostatnio w projekcie MPZP , postanowiono go zabudować biurowcami. Mieszkańcy dostali możliwość opiniowania projektu planu, czyli jeden dzień, choć sam projekt z załącznikami graficznymi liczy 200 stron. Tak się w polskich samorządach lekceważy opinie mieszkańców.

   Polubione przez 3 ludzi

 7. Tymczasem ukraińska „działaczka praw człowieka” Olha Reszetyłowa wezwała do „wtrącenia do więzienia” w celu „wymiany na ukraińskich zakładników”…czołowego „rosyjskiego liberastę” Aleksieja Wienediktowa naczelnego redaktora „opozycyjnego wobec Kremla” „Echa Moskwy”, który pojawił się w Kijowie by tam otworzyć tam ukraińskie biuro ‚Echa”. Ukraińska „działaczka” uzasadniła swój apel tym że „Echo Moskwy” otrzymuje dotacje m.in z rosyjskiego państwowego koncernu „Gazprom”;
  https://strana.ua/news/216122-ukrainskaja-pravozashchitnitsa-predlozhila-posadit-hlavreda-ekho-moskvy-dlja-posledujushcheho-obmena.html
  Ps. Ciekawe co na taką inicjatywę Departament Stanu USA, który również dotuje „Echo MACY” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Popularny rosyjski „youtuber” Jurij Dud´ nawoływał ostatnio do tego by jego słuchacze udali sie WRAZ Z NIM tłumnie na mający sie odbyć jutro (10 sierpnia) w Moskwie (na Prospekcie Sacharowa) mityng opozycji. Jak jednak ujawnili „złośliwi internauci” w tym samym czasie Jurij Dud´ ma być prowadzącym „festiwalu punkowego” odbywającego sie w zupełnie innym miejscu w Moskwie (ul. Prawdy);
  https://www.ridus.ru/news/304993

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Dla zainteresowanych, z okazji „20 – lecia epoki Władimira Putina” artykuły o jego „drodze do władzy”;
  https://ria.ru/20190809/1557308654.html
  Oraz najbardziej znane wystąpienia WWP;
  https://strana.ua/news/216096-putin-20-let-pravlenija-rossijskoho-lidera-hlavnye-video.html
  Warto przypomnieć że Angela Merkel rządzi Niemcami od 2005 roku, a nikt na Zachodzie jej nie nazywa „dyktatorką”, a jej rządu „reżimem”…

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraińska codzienność, w Odessie awantura o kota pomiędzy dwójka meżczyzn zakończyła sie strzelaniną w wyniku której obaj z obrażeniami trafili do szpitala. Jak „draka” zakończyła sie dla kota nie poinformowano…
  https://korrespondent.net/city/odessa/4127997-v-odesse-muzhchyny-povzdoryly-yz-za-koshky-nachalas-strelba
  Z kolei w „ekskluzywnej” restauracji w Kijowie „draka” pomiędzy goścmi zakończyła się walka na…noże i widelce 🙂 W wyniku „pojedynku na sztućce” ranne zostały dwie osoby, jedna w głowę, a druga w nogę;
  https://korrespondent.net/city/kiev/4127918-v-elytnom-restorane-kyeve-posetytely-ustroyly-draku-s-nozhamy-y-vylkamy

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Tymczasem „radio Svoboda” zabrało sie za wyjaśnienie tajemnicy ujawnionej niedawno sprawy wypłacenia prawie 70 tys. dolarów firmie lobbingowej z USA przez „kamandę” Zelenskiego (choć wcześniej krytykowął za to Poroszenkę). Okazuje sie że za „lobbingiem” miał stać Amerykanin niejaki „Marcus Cohen” który „sam z siebie” zaczął „lobbować” za Zelenskim, po tym jak go zobaczył występujacego jeszcze w kabarecie „95 Kwartał” i odbył z nim „osobistą rozmowę”…
  https://www.rferl.org/a/ukraine-zelenskiy-cohen-lobbyist-washington/30100141.html
  Ps. Jakie to „dzisiejsze”, po prostu „zakochał się” 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Ukraiński państwowy koncern „Naftohaz” chce za pomocą sądu cofnąć decyzję rządu, która zmusiła go do obniżenia cen gazu dla ludności. W tym celu „Naftohaz” zwrócił sie z pozwem w tej sprawie do Okręgowego Sądu Administracyjnego w Kijowie, który teraz zadecyduje o wszczęciu postępowania w tej sprawie;
  https://strana.ua/news/216200-tseny-na-haz-dlja-naselenija-naftohaz-suditsja-s-kabminom-chtoby-podnjat-tarify.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.