Wojna domowa na Ukrainie 10.08.2019r.- 1525 dzień od nowego rozejmu.


Europosłanka PiS Anna Fotyga wysłała do Komisji Europejskiej interpelację, w której zadała pytanie o podjętych działaniach unijnych instytucji w sprawie zagrożeń środowiskowych na Morzu Bałtyckim, wynikających z realizacji budowy gazociągu „Nord Stream 2”.

W swej interpelacji do KE Fotyga podkreśla, że lista zarzutów wobec „Nord Stream 2” jest długa, a skala i powaga zagrożeń wymaga od KE zdecydowanych działań.

Zagrożenia jakie występują w trakcie budowy gazociągu „Nord Stream 2”, wg. europosłanki z ramienia PiS, Anny Fotygi, to:

1. wycieki toksycznych substancji do Morza Bałtyckiego,

2. naruszanie morskich osadów dennych,

3. broń chemiczna na dnie Bałtyku z okresu wojen,

i co najważniejsze

4. zagrożenie dla populacji dorsza.

Jeśli chodzi o pierwszy z tych problemów wskazanych przez Fotygę, to jak uważa:

„Jednym z pomijanych obszarów są zagrożenia dla środowiska. Przy budowie ‚Nord Stream 2’ cyklicznie dochodzi do wycieków szkodliwych substancji, których wielkość możemy mierzyć w dziesiątkach kilometrów kwadratowych. Awarie i wycieki nie są zgłaszane ani władzom państw basenu Morza Bałtyckiego, ani międzynarodowym instytucjom. Wiemy, że do takich skażeń dochodziło w pobliżu Finlandii. Także niemieckie plaże, w tym obszary objęte ochroną ‚Natura 2000’, zostały skażone toksycznym smarem, do czego ‚Nord Stream 2 AG’ przyznała się dopiero po protestach.”

Jeśli chodzi o naruszanie osadów dennych, to Fotyga jest zdania, że:

„Niewiarygodne są zapewnienia w dokumentach, iż jedynie w niewielkiej ilości osady te przedostają się do wody. Pośpiech przy budowie, powodujący nieuwzględnianie prądów dennych przy kładzeniu rury i pogłębianiu torów, jest sprzeczny ze złożoną dokumentacją projektową.”

Kolejnym problemem według funkcjonariuszki PiS w KE, jest broń chemiczna zalegająca na dnie Bałtyku. W jej opinii poprowadzenie gazociągu przez strefę zatopień broni chemicznej, w tym trudną do zbadania strefę rozproszonych zrzutów, jest niedopuszczalne i grozi katastrofą ekologiczną.

W odniesieniu do problemu dorsza, Anna Fotyga zadała retoryczne pytanie do KE:

„Czym można wyjaśnić milczenie Komisji, która jest świadoma katastrofalnego stanu populacji dorsza bałtyckiego, wobec inwestycji, która wznieca toksyczne chmury w rejonach składania ikry tej ryby?”

Dobrze, że przedstawiciel Polski tak mocno zatroszczył się wreszcie o los bałtyckiego dorsza, bo jak dotąd- również funkcjonariusze PiS, byli przeciwni drakońskiemu ograniczeniu nałożonemu przez instytucje UE dotyczące połowy dorsza bałtyckiego.

Jeśli zaś chodzi o dbałość o ekologię Bałtyku, przez zatroskaną jej stanem Fotygę, to czyż nie jest równie ważne zabezpieczenie jej warunków na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, a szczególnie w basenie Zatoki Gdańskiej, która obecnie przypomina już zwykłe szambo a nie miejsce wypoczynku milionów Polaków, z czego ostatnio głównie beneficjentów PiS-owskiego programu rozdawnictwa publicznego grosza „500+”.

A poza tym, czy równie wysokie standardy ochrony środowiska naturalnego w Bałtyku przestrzegane są przy budowie polskiego gazociągu „Baltic Pipe”?

Jak na razie sekretariat KE nie zarejestrował powyższej interpelacji europosłanki z ramienia PiS, Anny Fotygi.

No, ale zobaczymy co- za dwa czy też trzy lata, KE odpowie Fotydze? Jeśli w ogóle cokolwiek odpowie 🙂

http://www.europarl.europa.eu/plenary/pl/parliamentary-questions.html#sidesForm.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Eskalacja działań zbrojnych podejmowanych ostatnio przez ukraińskich żołnierzy w ramach OPS w Donbasie, powoli, ale systematycznie postępuje.

I tak, minionej doby na donieckim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały terytorium DRL w godzinach pomiędzy 08:00, a 23:25, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (4 miny), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (50 wystrzałów) oraz granatników AGS-17 (83 granaty) i SPG-9 (7 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były w rejonie Gorłówki (Wierchnietoreczkoje Niżnieje) oraz szczególnie na południowym odcinku frontu (Komiternowo, Dzierżyńskoje i Oktiabr).

Łącznie w ciągu minionej doby w wyniku ostrzału prowadzonego na terytorium DRL spadły 144 pociski (wobec 10 z dnia poprzedniego), co spowodowało w Komiternowie z powodu ostrzału przeprowadzonego tam o godzinie 19:40 przy użyciu moździerza kaliber 120 mm, uszkodzenie 3 domów jednorodzinnych, znajdujących się przy ulicy Czerniachowskiego nr. 13 i Achmatowej nr. 29 i 52.

Poniżej jeszcze wykres graficzny naruszeń warunków rozejmu żniwnego przez ukraińskich żołnierzy w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 i broni maszynowej, 1 raz naruszyli warunki rozejmu. Ostrzał przeprowadzono w kierunku wsi Kalinowo.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 10 серпня 2019 року.

9 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці шість разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив чотири обстріли позицій Об’єднаних сил:
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
поблизу ВЕРХНЬОТОРЕЦЬКОГО – з автоматичного гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї;
двічі неподалік ТАЛАКІВКИ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 2 рази:
неподалік ЗОЛОТОГО-4 – з великокаліберного кулемета;
поблизу ОРІХОВОГО – з протитанкового гранатомета, великокаліберного кулемета.
За минулу добу втрат з нашого боку не зафіксовано.
Від початку поточної доби противник 2 рази обстріляв позиції Об’єднаних сил.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ”:
поблизу СВІТЛОДАРСЬКА – з автоматичного гранатомета.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
неподалік ПИЩЕВИКА – зі стрілецької зброї.
Об’єднані сили надійно контролюють противника на лінії зіткнення, дотримуючись при цьому умов припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

59 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 10.08.2019r.- 1525 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT z Dalekiego Wschodu, czyli „kolorowe rewolucje (lub majdany)” ciąg dalszy. Tym razem w Hongkongu przyłapano na organizowaniu „spontanicznych protestów” urzedniczkę Departamentu Stanu USA (oficjalnie zatrudnioną w tamtejszym Konsulacie Generalnym USA) niejaka Julie Eadeh;
  https://www.zerohedge.com/news/2019-08-08/evidence-cia-meeting-hk-protest-leaders-china-summons-us-diplomats-over-viral-photo
  >https://www.wsj.com/articles/china-claims-u-s-black-hand-is-behind-hong-kong-protests-11565356245
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/spor-usa-i-chin-spotkanie-dyplomatki-usa-z-ruchem-prodemokratycznym/5dppdsn

  Polubione przez 5 ludzi

  • I jeszcze dla zainteresowanych, ciekawy artykuł (autor Ryan Gingeras jest profesorem nadzwyczajnym w Departamencie Spraw Bezpieczeństwa Narodowego USA) na temat tzw. DEEP STATE, czyli „RÓWNOLEGŁEGO OŚRODKA WŁADZY” działającego „przy” (czy w zasadzie kontrolującego) poczynania władz oficjalnych w USA. Co ciekawe autor, będący również ekspertem od historii Turcji, Bałkanów i Bliskiego Wschodu, opisuje jak ze swoim „deep state” (skupionym wokół Fetullaha Gulena) rozprawił się w Turcji „sułtan” Erdogan;
   >https://warontherocks.com/2019/02/how-the-deep-state-came-to-america-a-history/
   Warto przy tym przypomnieć że właśnie Departament Stanu USA jest uważany właśnie za główną „agendę DEEP STATE” w strukturach amerykańskiej administracji.

   Polubione przez 4 ludzi

 2. I powrót na Ukrainę, gdzie przedstawiciel Narodowej Rady Ukrainy ds. Telewizji i Radiofonii uspokoił „ukropatriotów” ogłaszajac że nie wyrazi ona zgody na to by z Ukrainy zaczęło nadać „Echo Moskwy”. Jak wiadomo plany redaktora naczelnego „Echa” Wieneiediktowa o rozpoczęciu „nadawania” również z Kijowa, wywołały oburzenie „ukropatriotów”, którzy (pomimo tego ze „Echo Moskwy” uchodzi za „opozycyjne wobec Kremla”) wytknęli mu ze pobiera „dotacje” z państwowego koncernu ‚Gazprom”;
  https://strana.ua/news/216256-v-natssovete-otritsajut-vozmozhnost-zapuska-ekho-moskvy-v-ukraine.html

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukromedia poinformowały o tym że „Pinokio” Zelenskij zabrał się za dawny pomysł Poroszenki, czyli stworzenie z Krymu „autonomicznej republiki krymsko – tatarskiej”. Warto przypomnieć ze Poroszenko porzucił ten pomysł po tym jak oburzyli sie na niego „ukropatrioci” którzy zarzucili mu że „kupczy ukraińskim terytorium”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4128046-zelenskyi-podderzhal-krymskotatarskuui-avtonomyui

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem pojawiły sie informacje na temat tego co się dzieje z „rosyjskim” aktorem Anatolijem Paszyninem, który „zbiegł” z „totalitarnej” Rosji na „wolną i demokratyczną” Ukraine i brał udział w tzw. operacji ATO na Donbasie po stronie sił prokijowskich. Były kolega Paszynina, również aktor, poinformował że na Ukrainie nie chcą już z nim współpracować tamtejsze studia filmowe z powodu jego „ostrego języka” [faktycznie chodzo zapewne o jego pijackie i narkotykowe wybryki z czego był znany], a sam Paszynian zapowiada że „chce wrócić do Rosji”, ale jak stwierdza jego były kolega doskonale wiadomo ze „ta droga jest dla niego zamknieta”;
  http://voicesevas.ru/news/46461-akter-karatel-pashinin-stal-nischim-i-prositsya-snova-snimatsya-v-rossii.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. W temacie wstępniaka
  Co w takim razie z „Baltic Pipe”? Przecież podobne zarzuty mogą zostać postawione stronie polskiej-wszak budują podobna instalację co strona rosyjska(!). Co gorsza Gazprom dostał zgodę środowiskową od krajów przez które ma przebiegać gazociąg (wyjątkiem Dania).
  Co jeśli biurokraci z UE rzeczywiście zajmą się „poprawianiem” przepisów i zaostrza kryteria zgody? Przecież wtedy gazociąg Baltic Pipe może nie powstać, albo…koszt budowy znacznie wzrośnie (Gazpromowi to wisi wszak prawo nie działa wstecz). Tak czy siak Polska straci 😦
  https://www.baltic-pipe.eu/pl/

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Polska łamie warunki umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską, zmniejszając liczbę zgód na wjazd dla ukraińskich przewoźników. Jesteśmy gotowi złożyć skargę do Komisji Europejskiej – poinformował ukraiński minister infrastruktury.
  https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/ukraina-chce-skarzyc-sie-na-polske-do-komisji-europejskiej/
  Minister Ukrainy (jak zwykle) mówi półprawdy lub bezczelnie kłamie. Zezwolenia są dokumentami DWUSTRONNYMI. W ramach umowy OBIE strony otrzymują podobną liczbę uprawnień. Tyle tylko, że strona Polska potrzebuje 20 tysięcy zezwoleń, a ukraińska kwotą 10 X większą.
  Przeładowane ciężarówki z Ukrainy są zagrożeniem dla polskich dróg więc całkowicie logiczne jest, ze strona polska nie chce zwiększać liczby tirów na ukraińskich blachach przejeżdżających przez nasz kraj.
  Kolejna kwestia to sposób wydawania zezwoleń ukraińskim kierowcom- korupcja na każdym kroku, osoby naprawdę potrzebujące pozwoleń nie dostają.
  Strona ukraińska zobowiązała się do zmniejszenia liczby tirów (większość towarów miał przewozić tabor kolejowy) jednak tego nie zrobiła. Kłamstwem jest tez ,ze strona Polska nie szła Ukrainie „na rękę”. W 2018 roku limit zezwoleń był ustalony na 200 tysięcy- dodatkowe 40-60 tysięcy strona ukraińska dostała awansem (dzięki naciskom Niemiec). A obecnie za ustępstwa strony polskiej tak właśnie się odwdzięczają.

  Polubione przez 4 ludzi

 7. ‚Z dziejów rosyjskiej opozycji”, czyli ‚Wielka Liberalistyczna Leworucja” w Moskwie ciag dalszy. W stolicy Rosji trwa „protestacyjny mityng” na którym (znowu) pojawiły sie ukraińskie flagi, a le o dziwo teraz przestały się już podobać rosyjskim „liberastom”…
  >https://twitter.com/RusAssault/status/1160164910501978113
  Pojawiły sie pierwsze informacje o liczbie uczestników „protestacyjnych mityngów” organizowanych (oczywiscie bez odpowiednich pozwoleń) nie tylko w Moskwie, ale takze w innych rosyjskich miastach. Pojawić się na nich miało od…8 do…70 osób…
  https://ura.news/news/1052394760
  https://strana.ua/news/216214-mitinh-na-sakharova-v-moskve-10-avhusta-onlajn-transljatsija-dud-oksimiron.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Okazuje się że podczas wizyty w Turcji ochrona prezydenta Ukrainy odnosiła sie chamsko nie tylko do dziennikarki z „państwa – agresora” (czyli Rosji wg Kijowa), ale takze do dziennikarzy ukraińskich. Jedna z ukraińskich dziennikarek, korespondentek stacji TSN, napisała ze po spotkaniu z ochroną Prezydenta Ukrainy poczuła się „pierwszy raz w życiu” jak „kelnerka zrugana przez niezadowolonego klienta”;
  https://strana.ua/news/216294-v-turtsii-zhurnalisty-zhalovalis-na-hruboe-obrashchenie-apparata-zelenskoho.html

  Polubione przez 3 ludzi

 9. OT zza Oceanu, gdzie również „zakontraktowano” usługi „seryjnego samobójcy”. Jego „ofiara” stał się finansista Jeffrey Epstein, który trafił do aresztu oskarżony m.in o pedofilie i stręczycielstwo (miał on „obsługiwać” wiele czołowych postaci z amerykańskiego establishmentu), a którego znaleziono martwego w celi aresztu w jakim oczekiwał na proces. Wstepnie jako przyczynę zgonu podano „samobójstwo” .
  Warto przy tym przypomnieć ze niedawno Epstein miał już próbować popełnić „samobójstwo” i z tego powodu ogłoszono ze zostanie przeniesiony do ‚specjalnej celi z całodobowym nadzorem”…
  https://www.wprost.pl/swiat/10241036/miliarder-popelnil-samobojstwo-w-celi-jeffrey-epstein-mial-odpowiadac-za-pedofilie.html

  Polubione przez 4 ludzi

 10. OT światowe, Pentagon poinformował ze Iran rozmieścił po swojej stronie Zatoki Perskiej rosyjskie stacje zakłócania systemów radiowych R-330 Żytiel. Filmiki pokazujące transport stacji z Rosji do Iranu, przez morze Kaspijskie, od kilku dni krążą w sieci (sa zamieszczone w linku). „Według przedstawicieli Pentagonu Iran zamierza wykorzystać elektroniczne systemy zagłuszania, aby zakłócać działanie systemów łączności i GPS, co pozwoli Republice Islamskiej na przejęcie kontroli nad prawie każdym statkiem morskim, który znajduje się w odległości 30 kilometrów od wybrzeża Iranu”, a także paraliżować łączność z ‚dronami” operującymi w przestrzeni powietrznej nad tym terytorium;
  http://avia.pro/news/rossiyskie-sistemy-reb-zhitel-nachali-glushit-persidskiy-zaliv

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.