Wojna domowa na Ukrainie 11.08.2019r.- 1526 dzień od nowego rozejmu.


„To będą ostatnie Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki. Dalej ciągnąć to nie ma sensu, skoro żadnych szans nie ma na uruchomienie w tym miejscu stałego przejścia granicznego. Tegoroczne ostatnie Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa rozpoczną się w piątek, 9 sierpnia rano, a zakończą w niedziele, 11 sierpnia wieczorem”– powiedział na konferencji prasowej w piątek (9 sierpnia) przed rozpoczęciem imprezy, starosta włodawski Andrzej Romańczuk.

https://www.euroregionbug.pl/index.php/item/265-otwarcie-edd-2019

„Podczas dziewięciu ostatnich edycji tej imprezy , zawsze zwracaliśmy się do decydentów o przyspieszenie budowy tego przejścia, niestety nigdy nie znalazło to uznania Dlatego zdecydowaliśmy wspólnie z wójtem Woli Uhruskiej, że Dni Dobrosąsiedztwa odbędą się po raz ostatni”– poinformował starosta Andrzej Romańczuk.

„Szkoda taką imprezę stracić, Przecież co roku są tam ogromne tłumy. Jeżeli nie ma pieniędzy na budowę stałego przejścia, to władze wojewódzkie albo centralne powinny w tzw. międzyczasie finansować Dni Dobrosąsiedztwa. Nie chodzi tu tylko o interakcje z Ukraińcami, ale i dostęp do Jezior Szackich, jak i całego Wołynia”– ocenił jeden z uczestników tegorocznej imprezy.

Obecny podczas otwarcia Dni Dobrosąsiedztwa wicemarszałek województwa lubelskiego Zdzisław Szwed i Zbigniew Wojciechowski podkreślili, że zrobią wszystko, aby to przejście turystyczne powstało w tym miejscu.

„Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki” rozpoczeły się w piątek 9 sierpnia o godz. 9:00 uroczystym otwarciem mostu i odprawą straży granicznej a o godz. 18:00 nastąpił start IX Transgranicznego Biegu Polesie na trasie Zbereże – Jez. Świtaź – Zbereże. W sobotę odbyły się Otwarte Spławikowe Zawody Wędkarskie oraz EcoMaraton. Były też spływy kajakowe Bugiem na trasie Wola Uhruska-Zbereże. Po stronie ukraińskiej, w Adamczukach, przez wszystkie dni trwania imprezy funkcjonuje Jarmark Nadbużański. Ponadto uruchomiono komunikację publiczną i prywatną nad Jezioro Świtaź i do Szacka. Zakończenie Europejskich Dni Dobrosąsiedztwa nastąpi dziś o godz. 22:00, a więc jest jeszcze szansa wzięcia udziału (prawdopodobnie po raz ostatni) w tej imprezie tym bardziej, że przewidziany jest plener artystyczny w Woli Uhruskiej.

Tegoroczna impreza- dziesiąta z kolei, tj. „Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa Zbereże – Adamczuki” cieszy się od samego początku bardzo dużym zainteresowaniem zarówno mieszkańców naszego kraju, jak też Ukrainy.

Znajdujące się po polskiej stronie Zbereże połączone zostało z ukraińskimi Adamczukami długim na 56 metrów mostem pontonowym, który zbudowali żołnierze z 1 Dęblińskiego Batalionu Drogowo-Mostowego im. gen. Romualda Traugutta- jednostki wojskowej z Dęblinia. Można go przekroczyć pieszo lub na rowerze, konieczne jest tylko posiadanie paszportu. W ubiegłym roku z tej możliwości przekroczenia granicy skorzystało ponad 40 tys. osób. Pomimo tak dużego zainteresowania, organizatorzy zadecydowali jednak o zaprzestaniu kontynuowania wydarzenia.

Chodzi o to, że głównym celem zainicjowanej w Zbereżu w 2010 r. imprezy było przekonanie władz centralnych, tak w Warszawie, jak i w Kijowie, o konieczności utworzenia stałego polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w tej miejscowości. I od co najmniej ćwierć wieku zabiegają o to samorządy po obu stronach Bugu, bo najbliższe przejście graniczne w Dorohusku oddalone jest aż o 40 km, dodatkowo jest ono bardzo przeciążone i nie ma na nim możliwości ruchu rowerowego. A coraz więcej turystów, w tym bardzo dużo rowerzystów korzystających ze szlaku rowerowego Green Velo, chciałoby mieć możliwość odwiedzenia również ukraińskiej części Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, w tym największego jeziora Świtaź, które nota bene drugim co do wielkości i najgłębszym jeziorem Ukrainy i wraz z Szackim Parkiem Narodowym znajduje się tuż obok naszej granicy.

Przedsięwzięcie miało służyć współpracy transgranicznej samorządów, promocji walorów przyrodniczo-turystycznych i przede wszystkim propagowaniu budowy stałego przejścia granicznego na terenie powiatu włodawskiego. Mimo tych oczywistych walorów turystycznych oraz możliwości rozszerzenia wzajemnych przyjacielskich sąsiedzkich kontaktów, starania samorządowców nie przyniosły żadnych efektów. Polscy samorządowcy informowani są przez władze centralne, że realizacja tej inwestycji zależy tylko i wyłącznie od strony Ukraińskiej. A to z tego powodu, że zgodnie z przyjętym przed laty porozumieniem z Ukrainą, cała infrastruktura przeznaczona do odpraw podróżnych ma się znaleźć po drugiej stronie Bugu. Nie przyniosły również skutku apele, że to strona polska może wziąć na swoje braki stworzenie przeprawy przez Bug a budynki infrastruktury odprawy granicznej wybudować po naszej stronie rzeki.

https://www.euroregionbug.pl/index.php/item/264-x-edycja-edd,

https://www.euroregionbug.pl/index.php/item/265-otwarcie-edd-2019,

http://www.polukr.net/blog/2019/08/na-zakarpaciu-wolyniu-trwaja-dni-dobrosasiedztwa/,

https://histmag.org/Rzez-wolynska-historia-i-pamiec-o-zbrodni-UPA-14720?gclid=EAIaIQobChMI7onDuKD64wIVhdCyCh3XJQ3vEAMYASAAEgJ5wvD_BwE.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał na donieckim odcinku frontu, 9 razy naruszyli warunki rozejmu. Pomimo nominalnego wzrostu ilości naruszeń zawieszenia broni, ostrzały generalnie rzecz biorąc miały charakter incydentalny i spowodowany był przez niesubordynację ukraińskich żołnierzy, czego przyczyną są: alkohol, narkotyki, frustracja i nuda.

I tak, ostrzały prowadzono z przerwami pomiędzy godzinami, 12:00-23:00, przy użyciu granatników SPG-9 (6 granatów) oraz broni maszynowej. Ostrzeliwane były okolice Sparakusa, obrzeża Doniecka (rejon serwisu „Volvo-Center”, teren lotniska i osiedla mieszkaniowego przy kopalni Trudowskaja oraz Aleksandrowka), a także na południowym odcinku frontu wieś Leninskoje.

Łącznie na ostrzeliwane przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło 6 pocisków (wobec 144 z dnia poprzedniego), nie wyrządzając przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 11 серпня 2019 року.

10 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці тринадцять разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював позиції наших підрозділів із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм, а також гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив дев’ять обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі поблизу ПИЩЕВИКА – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ГНУТОВОГО – зі станкового протитанкового гранатомета;
тричі в районі ЛЕБЕДИНСЬКОГО – із застосуванням великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі неподалік АВДІЇВКИ – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу ОПИТНОГО – з ручного протитанкового гранатомета.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” позиції наших захисників були обстріляні 4 рази:
неподалік СВІТЛОДАРСЬКА – з автоматичного гранатомета;
поблизу ЛУГАНСЬКОГО – зі станкового протитанкового гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї;
в районі КАТЕРИНІВКИ – із застосуванням заборонених Мінськими угодами мінометів калібру 82 мм та стрілецької зброї;
поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – із застосуванням підствольного гранатомету.
Вчора, під час виконання бойового завдання загинув військовослужбовець Національної гвардії України.
В наслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення.
Від початку поточної доби ворожих обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 11.08.2019r.- 1526 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie wczorajszego „mityngu opozycji” w Moskwie, czyli ciag dalszy „Wielkiej Liberalistycznej Leworucji” w Rosji;
  https://colonelcassad.livejournal.com/5196472.html
  Ps. W celu wsparcia opozycji „Przedstawiciele elity twórczej [w Rosji] piszą list otwarty [do władz]”…
  >https://imgprx.livejournal.net/92fa478dfdfeb8bfab7848c086762bc3e95f3d17/Z1cxD9nh35Bv605yit8n-La0zJRMzM_NAwkRIzXoIAuT9i9CjC0ciypTm3aDOIzvaZQ1x2ihF4CTlI5ub-mjEuW-7U-VYaZw-qTUEOx_h3Y

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dla zainteresowanych. agencja ‚Bloomberg” przedstawiła „ranking” „Najbogatszych rodzin na świecie”. Co ciekawe według tego „rankingu” „najbogatszą rodzina na świecie” mają być…amerykańscy Waltonowie którzy kontrolują sieć marketów ‚Walmart”, a których majatek wyceniono na ponad 190 miliardów dolarów. Następni „w kolejce” mają być potomkowie Franklina C. Marsa założyciela cukierniczego giganta „Mars” rozporzadzajacy majątkiem o wartości ponad 126 miliardów dolarów;
  >https://www.bloomberg.com/features/richest-families-in-the-world/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Wieści z republik na Donbasie. Okazuje się że w dalszym ciągu nie brakuje tam chetnych nie tylko na posiadanie paszportu Federacji Rosyjskiej, ale także „republikańskich paszportów’. Obserwatorzy OBWE którzy pojawili się w Alczewsku w Republice Ługańskiej poinformowali o kolejkach które tam zauważyli, a które jak się wyjaśniło po rozmowach ze stojacymi tam ludźmi, znajdowały się przed „budynkami w których wydawano paszport ŁRL”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4128314-obse-v-alchevske-ocheredy-za-pasportamy-lnr

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT z Płw. Arabskiego, czyli czyżby zbliżał sie koniec wojny domowej i ludobójczej interwencji Saudów w Jemenie? Rosyjskie media poinformowały ze pałac prezydencki w Adenie, czyli formalnej stolicy Jemenu, opanowały tzw. Siły Południowej Rady Przejściowej. Chroniace obiekt siły saudyjskie, działajace w Jemenie w ramach tzw. koalicji międzynarodowej, miały „wycofać sie” do „bazy” znajdujacej sie poza Adenem, sam ‚prezydent” Jemenu Abd Rabbuh Mansur Hadi ma obecnie przebywać w stolicy Arabii Saudyjskiej. Przedstawiciel „sił Południa” w wywiadzie dla rosyjskich mediów miał stwierdzić ze upadek obecnego „prezydenta” Jemenu faktycznie oznacza pozbawienia kierowanej przez Saudów tzw. koalicji międzynarodowej „mandatu do działania na terytorium Jemenu”;
  https://pl.sputniknews.com/swiat/2019081010888917-zrodlo-podalo-ze-separatysci-zajeli-palac-prezydencki-w-jemenie-sputnik/
  https://ria.ru/20190810/1557380983.html

  Polubione przez 5 ludzi

 5. I kolejna odsłona sprawy wynajęcia przez „komandę” Zelenskiego firmy lobbistycznej z USA. Ukromedia informują ze wbrew ciągłym zapewnieniom że „kanada Ze” nie z tym nic wspólnego na rzecz zupełnie odwrotną wskazują dokumenty opublikowane przez amerykański resort sprawiedliwosci, gdyż wystepujac w nich jako „płatnik” obywatel USA Marcus Cohen, który tłumaczył się ze „zrobił to sam bez wiedzy Zelenskiego”, zawarł umowę z amerykańskimi lobbistami jako „przedstawiciel Wołodymyra Zelenskiego i ugrupowania Sługa Narodu”;
  https://strana.ua/news/216326-nanimala-li-komanda-zelensokho-dobbistov-iz-ssha.html
  Ps. Oj „Pinokio, pinokio” nos już zaczyna rosnąć…
  >https://media1.tenor.com/images/45705162053cce4cf853d122b80a0899/tenor.gif

  Polubione przez 4 ludzi

 6. Tymczasem „W ŚWIECIE ZWIERZĄT” jak napisał jeden z ukraińskich internautów opisując zdarzenie w Kijowie, gdzie działacz partii ‚Siła i honor”, „pomocnik” kandydata na deputowanego Rady Najwyższej Ukrainy, chciał w biały dzień „rozstrzelać” z posiadanego przez siebie pistoletu i „dobić pałką” nastolatków którzy „śmieli” jeździć na deskorolce w poblizu zaparkowanego przez niego samochodu;
  https://strana.ua/news/216369-v-kieve-muzhchina-obeshchal-detjam-rasstreljat-ikh-iz-vintovki-za-to-chto-oni-proekhali-na-skejtakh-mimo-eho-avto.html

  Polubione przez 5 ludzi

 7. MSZ Ukrainy wyraziło w niedzielę w oświadczeniu zdecydowany protest przeciwko nieuzgodnionej z Kijowem wizycie w sobotę prezydenta Rosji Władimira Putina na Krymie – podała agencja Interfax-Ukraina.
  https://fakty.interia.pl/swiat/news-nieuzgodniona-wizyta-putina-na-krymie-ukraina-protestuje,nId,3143515#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
  Komentarz: W Syrii demokratycznie wybrany rząd tez wielokrotnie słał noty protestacyjne przeciwko obecności sił USA-nie przyniosło to większych rezultatów.
  Podobnie będzie z notami protestacyjnymi Ukrainy-bez pomocy z zewnątrz te skargi są mniej warte niż papier na którym je wydrukowano.

  Polubione przez 5 ludzi

 8. Generał ukraińskiego wywiadu zagranicznego w stanie spoczynku Wasyl Bohdan stwierdził, że Ukraina potrzebuje rakiet, które byłyby w stanie razić cele na terytorium Rosji, w tym w Moskwie i Sankt Petersburgu. Pociski miałyby w miarę możliwości być produkowane na Ukrainie, ale można by też kupić je u sojuszników. Generał dodał, że pociski powinny być w przyszłości dostosowane do przenoszenia głowic atomowych.
  http://www.konflikty.pl/historia/publicystyka-i-wywiady/ukraina-rakiety-balistyczne-inf/
  Komentarz: Jakiekolwiek rozmieszczenie rakiet w najbliższym sąsiedztwie FR będzie równoznaczne z wypowiedzeniem wojny. Kreml nie zezwoli na szantaż rakietowy i odpowie kontruderzeniem. I by nie było podobnie postąpiłoby USA. Przykładem może być kryzys kubański
  P.S może te przyspieszenie badań nad nowymi silnikami rakietowymi w Rosji ma być przeciwwagą dla prób rozmieszczenia rakiet NATO (sojuszników USA) ?

  Polubione przez 5 ludzi

  • Na razie nie ma potwierdzenia z innych źródeł decyzji, o siłowym rozwiązaniu. W Hong Kongu jest teraz 3:30 w nocy, może rano cos będzie wiadomo więcej.
   Ale czas najwyższy zaprowadzić tam ,,niebiańską harmonię. ” Ile można pozwalać na ten cyrk za anglosaskie pieniądze.

   Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.