Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2019r.- 1527 dzień od nowego rozejmu.


MSZ Ukrainy wyraziło wczoraj (11 sierpnia) w oświadczeniu zdecydowany protest przeciwko nieuzgodnionej z Kijowem wizycie prezydenta FR, Władymira Putina na Krymie.

Władymir Putin przybył na czele kolumny motocyklistów na zlot „Cień Babilonu” zorganizowany u podnóża góry Gasforta w Sewastopolu. Ubrany w czarną skórzaną kurtkę prezydent prowadził motocykl „Ural” z bocznym wózkiem, w którym jechał szef władz Krymu Siergiej Aksionow. Tuż za Putinem prowadził motor Michaił Razwożajew, tymczasowy gubernator Sewastopola. Po prawej stronie prezydentowi towarzyszył na motorze szef „Nocnych Wilków”, Aleksandr Załdostanow ps. „Chirurg”. Putin otrzymał w prezencie od motocyklistów futrzaną czapkę.

„Bardzo mi miło, że takie dzielne, fajne chłopaki dają przykład młodym ludziom w naszym kraju i pokazują im, jak należy traktować Rosję”– powiedział Putin o motocyklistach.

Oczywiście wizyta prezydenta Rosji na Półwyspie Krymskim wywołała duże niezadowolenie ukraińskich władz, w związku z tym MSZ Ukrainy, którym nota bene nadal kieruje Pawlo Klimkin, wydało ostre oświadczenie.

Tego typu oświadczenie są każdorazowo publikowane przy okazji odwiedzin i wizyt na Krymie wysokich przedstawicieli władz FR.

A więc, co tym razem napisano w oświadczeniu ukraińskiego MSZ?

Aby się o tym przekonać zamieszczam poniżej jego tłumaczenie:

„Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy wyraża zdecydowany protest w związku z wizytą tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy- Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopola, 10 sierpnia 2019r. przez prezydenta Federacji Rosyjskiej w. Putina.

Wizyta ta, podobnie jak wszystkie wcześniejsze przyjazdy rosyjskich urzędników na czasowo okupowanej części Ukrainy, nie była uzgodniona ze stroną ukraińską, co stanowi rażące naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej naszego państwa.

Próby strony rosyjską i środków masowego przekazu interpretowania takich ‚wizyt’ jako zwykłych ‚podróży’ krajowych rosyjskich urzędników są daremne. Krym i Sewastopol są integralną częścią suwerennego terytorium Ukrainy. Żadne przyjazdy rosyjskich urzędników nie są w stanie zmienić statusu tych terytoriów określonych przez Konstytucję i prawo Ukrainy, natomiast ukazują one po raz kolejny nieprzestrzeganie zasad i norm prawa międzynarodowego przez Federację Rosyjską, w tym Kartę Narodów Zjednoczonych, rezolucji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, a także obowiązku Federacji Rosyjskiej wynikającego z jej dwustronnych zobowiązań oraz wielostronnych traktatów, których stronami są Ukraina i Federacja Rosyjska”.

MSZ Ukrainy wydaje podobne oświadczenia i kieruje noty dyplomatyczne, za każdym razem gdy prezydent czy premier FR odwiedzają Krym, jednak rosyjskie władze standardowo odsyłają je bez rozpatrzenia nie reagując na nie. Jednocześnie zdaniem rosyjskiego resort dyplomacji, nikt nie ma prawa dyktować władzom Rosji, kiedy i w jakiej formie mają odwiedzać podmioty Federacji Rosyjskiej. Co jest oczywiste z punktu widzenia obecnego statusu Krymu.

Dlatego też, tego typu protesty ukraińskich władz są tylko dowodem na ich bezsilność i wzt. one się w ten sposób ośmieszają wobec swojej jak i międzynarodowej opinii publicznej. Dowodzi to też oderwaniem się przez przedstawicieli władzy na Ukrainie od realnej rzeczywistości i życia w świecie złudzeń.

Poza tym, jakim obiektywnym prawem Ukraina może uzurpować sobie przynależność Krymu do jej terytorium jeśli nawet nie wystąpiła zbrojnie w celu zatrzymania go jako części swego terytorium?

Jak wiadomo, odbyło się tam na- po zamachu stanu w Kijowie i dojściu do władzy środowisk skrajnie nacjonalistycznych, początku 2014 roku referendum mieszkańców Krymu, którzy zadecydowali najpierw o oderwaniu się od Ukrainy, a następnie nowo wybrany parlament Krymu jednogłośnie przegłosował rezolucję o przyłączeniu się Krymu do FR. Następnie dekretem prezydenta RF Krym stał się częścią Federacji Rosyjskiej.

Wszystko odbyło się więc ad normam iuris, i tego nikt nie jest w stanie zakwestionować. Negować można tylko fakt, że Rosja zgodziła się na wzięcie na siebie za to wszystko pełnej odpowiedzialności, ale to już jest wyłącznie suwerenna decyzja tego państwa.

https://mfa.gov.ua/ua/press-center/comments/10813-zajava-mzs-ukrajini-u-zvjazku-z-chergovim-neuzgodzhenim-z-ukrajinoju-vidvidannyam-prezidentom-rosijsykoji-federaciji-vputinim-timchasovo-okupovanih-avtonomnoji-respublikikrim-i-mista-sevastopoly.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby, na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały pomiędzy godzinami; 11:15 a 22:30, przy użyciu: opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (20 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (49 granatów), SPG-9 (10 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, ponownie 9 razy naruszyli warunki rozejmu. Z tym, że poza incydentalnym ostrzeliwaniem, również przeprowadzono ostrzały celowe, w tym celów cywilnych.

Ostrzeliwane były: Gorłówka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni im. Izotowa), rejon Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja i Jasinowata oraz Wasilewka), a także na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Komiternowo i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadły 52 pociski (wobec 6 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie szkoły nr.30 przy ulicy Czerniachowskiego nr. 73 oraz domu przy ulicy Tuszyńskiej nr.34 i mieszkania w bloku na ul. Bacha nr. 5 m. 12- na obrzeżach Gorłówki, a także we wsi Wasilewce kolejne dwa domy jednorodzinne znajdujące się przy ulicy Leśniej nr. 2 i 3.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze w ciągu minionej doby prowadząc ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 i ciężkiej broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu. Ostrzeliwane były okolice miejscowości Łogwonowo i Sokolniki.

Strat i szkód nie było.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 12 серпня 2019 року.

11 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці вісім разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив п’ять обстрілів:
поблизу СТАРОГНАТІВКИ – з ручних протитанкових гранатометів;
неподалік ВОДЯНОГО – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – з великокаліберного кулемета;
в районі ПАВЛОПОЛЯ – із застосуванням гранатометів різних систем;
неподалік ГНУТОВОГО – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.
В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” наші позиції були обстріляні 3 рази:
неподалік КРИМСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
поблизу МАЙОРСЬКА – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі ЗОЛОТОГО-4 – з великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.
В наслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення.
Від початку поточної доби ворожих обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

32 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 12.08.2019r.- 1527 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tymczasem na Ukrainie. Poroszenko wysłał jednego ze swoich synów, Michaiła, by zorganizował „wiec poparcia” dla „papy” pod siedziba Państwowego Biura Śledczego, które prowadzi przeciwko niemu śledztwa;
  >https://twitter.com/Lukash_EL/status/1160816925443801088
  „Ukropatrioci” znowu w akcji, tym razem w Chmielnickim gdzie dorwali „zdrajcę” w koszulce ze „zdradzieckimi” naszywkami…
  >https://twitter.com/Vityzeva/status/1160790161065750528

  Polubione przez 5 ludzi

 2. Zelenskij przeprowadza „czystkę” w administracji obwodu żytomierskiego na którego terytorium kwitną tzw. republiki bursztynowe, czyli nielegalne „kopalnie bursztynu” . Jak informuja ukromedia na „pierwszy ogień” poszedł szef Żytomierskiego Okręgowego Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa na którym Zelenskij „wymusił” rezygnację, „oberwało” się takze prokuratorowi okręgowemu, a to co się dziej w obwodzie zytomierskim prezydent Ukrainy nazwał „trwajacymi od 5 lat bachanaliami i korupcją”;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/08/12/7223359/

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Ich sprawa, ale z punktu widzenia Rosji, na prawo międzynarodowe, ukraiński MSZ protestuje przeciw swobodnemu poruszaniu się prezydenta Federacji Rosyjskiej po jej terytorium. Skoro ukraiński MSZ chce sobie „pisać na Berdyczów” niech se pisze.

  Polubione przez 5 ludzi

 4. Kolejna odsłona afer korupcyjnych w ukraińskiej „zbrojeniówce”. Tym razem Prokuratura Wojskowa Ukrainy zajmuje sie sprawa rozkradzenia środków publicznych przy zakupie w USA systemu wczesnego ostrzegania AEROS, który ma używać ukraińska służba celna;
  https://www.unn.com.ua/ru/exclusive/1818513-sprava-viyskovo-obladnannya-z-ssha-prokuratura-prositime-provesti-ekspertizu-sistemi-aeros
  Pojawiły sie takze informacje o „problemach technicznych” z owym systemem, polegajacych na „zintegrowaniu” go z innymi systemami które posiada ukraińska służba celna. Warto przy tym przypomnieć ze system uroczyście „uruchomił” sam Poroszenko 1 marca 2017 roku…
  https://diana-mihailova.livejournal.com/3700960.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. A na Ukrainie trwają „zawirowania” wokół osoby Uljany Suprun, pełniącej obowiązki (z powodu braku wymaganego wykształcenia) minister zdrowia Ukrainy. Ukraiński portal ‚Strana.ua” że za Suprun (obywatelką USA) która „otwarcie” krytykuje (i chce usunąć ze stanowiska) Wołodymyr Zelenskij „lobbują” Amerykanie, którzy nawet w jej sprawie przylecą do Kijowa. Podobno „w tle” przewija się sprawa kontraktów jakie zawarła Suprun, jako p.o. minister zdrowia, z międzynarodowymi koncernami farmakologicznymi;
  https://strana.ua/articles/analysis/216594-ostavjat-li-pri-dolzhnosti-hlavu-minzdrava-suprun-i-chto-budet-s-meditsinskoj-reformoj.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. UKROSZAJBA nowa odsłona. „Ukropatrioci”, w tym przypadku popularny bloger „Zły Odessyjczyk”, nazwał „elementem wojny hybrydowej Rosji przeciwko Ukrainie” niedawną wizytę w Kijowie czołowego rosyjskiego „liberasty” i „krytyka Kremla” szefa ‚Echa Moskwy” Wieniediktowa, który chciał w stolicy Ukrainy otworzyć filię ‚Echa’;
  https://24tv.ua/ru/gibridnaya_interventsiya_v_ukrainu_ili_informatsionnyiy_gnoynik_v_vide_filiala_eho_moskvyi_n1190947

  Polubione przez 3 ludzi

 7. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/premier-izraela-po-raz-pierwszy-od-20-lat-odwiedzi-ukraine/

  Premier Izraela Binjamin Netanjahu odwiedzi w sierpniu Ukrainę. Będzie to pierwsza wizyta szefa izraelskiego rządu w tym kraju od 20 lat. – napisał w niedzielę Times of Israel

  40 mln hektarów ziemi do sprzedania na upadłej tak rozpaliło zmysły w Izraelu , że przysyłają negocjatora, by wynegocjował spory rabat dla Narodu Wybranego.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/ukrainscy-przedsiebiorcy-zaapelowali-do-zelenskiego-by-wplynal-na-andrzeja-dude/

  Ukraińscy przedsiębiorcy wrócili się do prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z prośbą, by podczas zbliżającej się wizyty w Polsce w rozmowie z Andrzejem Dudą podjął temat zwiększenia liczby zezwoleń dla ukraińskich przewoźników na przewozy w Polsce i przez Polskę. – pisze portal Europejska Prawda.

  Polubione przez 3 ludzi

  • Mają poważny problem-gros PKB Ukrainy zależne jest od gastarbeiterów i sprzedaży surowców do UE. Wolumen handlu rośnie szybciej niż liczba,zezwoleń. Poczałkowo większość towarów miała być transportowana koleją. Pan Baczun nawet potrafił uruchomić łącznik kolejowy w Beskidach.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Tunel_Beskidzki
   Potem jak zwykle szlag wszystko trafił. Koncepcje Pana Balczuna doprowadziłyby do zlikwidowania schematów korupcyjnych więc idee całkowitego zastąpienia transportu kołowego kolejowym upadła.

   Polubione przez 5 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.