Wojna domowa na Ukrainie 13.08.2019r.- 1528 dzień od nowego rozejmu.


Ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski nawiedził wczoraj (12 sierpnia) Żytomierz.

Wszystkie osoby zaangażowane w nielegalne wydobycie bursztynu na Ukrainie zostaną ukarane, a żadne „schematy” działalności przestępczej nie pomogą uniknąć odpowiedzialności. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział to podczas spotkania w Żytomierzu.

„Z helikoptera widzieliśmy, co się dzieje z wylesianiem i bursztynem. Znamy wszystkie nazwiska, które stoją za grabieżą państwowych zasobów mineralnych. Na pewno poradzimy sobie z tym problemem. Myślę, że ci ludzie nie uciekną daleko od naszego kraju” Zełenski.

Wołodymyr Zełenski podkreślił, że problem nielegalnej produkcji bursztynu nabrał skali katastrofy ekologicznej, tysiące hektarów ziemi zamieniło się w pustynię.

„Rozumiemy, że ludzie polują na bursztyn, to prawdziwa wojna organów przestępczych, które ukrywają się za policją, SBU, prokuraturą i państwem” ogłosił ukraiński prezydent.

Zełenski zwrócił uwagę na fakt, że według jego informacji eksperci szacują wielkość rynku czarnego bursztynu na 500 milionów dolarów rocznie, a łączna skala strat państwa wynosi dziesiątki miliardów hrywien.

Prezydent podkreślił, że nazwiska organów przestępczych zaangażowanych w ten „biznes” są już znane. Jednocześnie w statystykach organów ścigania zarejestrowane zostały są tylko niewielkie grzywny dla szabrowników.

„Nie wymienię teraz wszystkich nazwisk, zaczniemy pracować nad wszystkim w tych trzech obszarach- Wołyniu, Równem, Żytomierzu”&– powiedział Zełenskim który co za tym idzie, domaga się również odwołania szefów regionalnych wydziałów policji i regionalnych wydziałów SBU w tych obszarach z powodu możliwego zaangażowania w nielegalne wydobycie bursztynu.

W szczególności Wołodymyr Zełenski zwrócił się do szefa policji krajowej Siergieja Kniazewa, domagając się zwolnienia dowódców policji w okręgach Rokitnowskim, Dubrowickim, Włodzimirskim, Zareczeńnskim i Sarneńskim w obwodzie rówieńskim, olewskim i owruczkim w obwodzie żytomierskim i obwodzie ratnowskim i wołyńskim.

Ponad to, Zełenski wezwał szefa Żytomierskiego Regionalnego Departamentu Leśnictwa i Łowiectwa Andrieja Kurińskiego do podania się do dymisji.

Zełenski zwrócił uwagę na fakt, że ​​Andrei Kuriński pracuje na swoim stanowisku od pięciu lat, „pięć lat grabieży. Jeśli państwo ciebie nie potrzebuje, możesz poszukać innej pracy”.

Zasugerował także rezygnację z funkcji szefa wydziału policji krajowej Żytomierza, ponieważ nie mógł poradzić sobie z problemem nielegalnego wydobycia bursztynu.

Ponadto podczas spotkania podniesiono kwestię potrzeby zwiększenia odpowiedzialności za nielegalne wydobycie bursztynu, zmieniając przepisy.

Rusłan Riaboszapka, zastępca szefa Kancelarii Prezydenta, powiedział: „to przypomina biurokratyczny teatr- brakuje nam autorytetu, ustawodawstwo nie jest tak … Władze kryminalne kontrolują ogromny sektor gospodarki państwowej i życia publicznego. Może po prostu potrzeba zmienić ludzi, którzy zechcą skorzystać z posiadanej władzy? Zgodnie z obowiązującym kodeksem karnym każdy może zostać uwięziony. Widzimy, jak sądzeni są przestrzegający prawa obywatele, w szczególności rolnicy, i nie widzimy, jak organy sądowe ścigają przestępców, którzy są organizatorami wydobycia i sprzedaży bursztynu.”

Zastępca szefa Biura Prezydenckiego Aleksiej Gonczaruk podkreślił, że Ukraina może czerpać duże zyski z wydobycia i sprzedaży bursztynu.

„Zamiast tego 20 procent urobku jest wydobywanych z ziemi metodami barbarzyńskimi, pompami, a 80 procent pozostaje. Następnie jadą do Polski na bzary, gdzie rozlicza się 70 procent zysków. W rezultacie mamy mniej niż 30 procent zysku z 20 procenta wydobytego urobku”– powiedział Aleksiej Gonczaruk.

Według niego w obszarach, w których wydobywany jest bursztyn, przedstawiciele organów ścigania, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i prokuratorzy współpracowali z przestępcami. Ponadto istnieją oddzielne grupy wpływów w Państwowej Agencji Zasobów Leśnych oraz Państwowej Służbie Geologii i Zasobów Podpowierzchniowych.

„W Państwowej Agencji Lasów można tylko mianować jego szefa. Dlaczego władze państwowe nie mianują szefa? Ponieważ stref wpływów nie można podzielić. Istnieje jedna grupa i inna grupa. I przeciągają między sobą agencję. I nikt nie może normalnie pracować. Ta sama historia w Gosgeoniedrach- jest jeszcze więcej grup wpływów. Uważam, że działania wszystkich tych osób powinny być przedmiotem bardzo uważnych badań prokuratury i Służby Bezpieczeństwa ”– powiedział Aleksiej Gonczaruk.

Poza zainteresowaniem się przez prezydenta Zełenskiego problemem nielegalnego wydobycia bursztynu i dewastacją lasów państwowych, tradycyjnie już mianował on na stanowisko przewodniczącego Regionalnej Administracji Państwowej (RAP) w Żytomierzu, swojego człowieka- Witalija Buneczko.

Buneczko urodził się w 1973 roku, ukończył Uniwersytet Wołyński im. Lesi Ukrainki oraz Akademię służby Bezpieczeństwa Ukrainy. Przed mianowaniem na przewodniczącego RAP w Żytomierzu, procował jako kierownik wydziału w mariupolskim oddziale SBU.

https://www.president.gov.ua/ru/news/zhodni-shemi-ne-dopomozhut-uniknuti-vidpovidalnosti-preziden-56817,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-predstaviv-novogo-golovu-zhitomirskoyi-o-56813,

https://www.president.gov.ua/ru/news/prezident-ukrayini-vidvidaye-zhitomirsku-oblast-56809.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu natężenie ostrzału ze strony ukraińskiej jeszcze bardziej wzrosło, a co za tym idzie, również wzrosła ilość szkód w odniesieniu do własności cywilnej.

I tak, ukraińscy żołnierze prowadzili z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 03:05 a 20:20, przy użyciu: ciężkiej artylerii kaliber 122 mm (24 pociski), moździerzy kaliber 120 (19 min) i 82 mm (10 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (30 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (22 granaty), SPG-9 (8 granatów) i RPG-7 (2 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Izotowa oraz Ozierjanowka), rejon Doniecka (Spartakus), a także na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Oktiabr).

Łącznie w wyniku wczorajszego ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadło 115 pocisków (wobec 52 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie 10 domów we wsi Oktiabr- na południowym odcinku frontu, znajdujących się przy ulicy Gwiaździstej nr. 4A, 5, 6, 8, 9, 10, 13, 15, 17 i 20. Oktiabr ostrzelano o godzinie 05:55 przy użyciu ciężkiej artylerii kaliber 122 mm oraz moździerzy 120 i 82 mm.

Poniżej film dokumentujący skalę zniszczeń i szkód:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby było spokojnie i nie odnotowano ani jednego przypadku naruszenia warunków rozejmu żniwnego przez ukraińskich żołnierzy.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

Зведення станом на 07:00 13 серпня 2019 року.

12 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці десять разів порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив вісім обстрілів:
поблизу ПИЩЕВИКА – зі станкового протитанкового гранатомета та великокаліберного кулемета;
двічі неподалік ШИРОКИНОГО – із застосуванням ручних протитанкових гранатометів;
поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – з великокаліберних кулеметів;
в районі ПАВЛОПОЛЯ – зі стрілецької зброї;
поблизу ТАЛАКІВКИ – зі стрілецької зброї;
в районі ПІСКІВ – великокаліберних кулеметів;
поблизу ГНУТОВОГО – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” наші позиції були обстріляні 2 рази:
поблизу ЗАЙЦЕВОГО – зі снайперської зброї;
неподалік МАЙОРСЬКА – із застосуванням з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В наслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил отримав поранення.

Від початку поточної доби збройні формування Російської Федерації та її найманці три рази порушили режим припинення вогню. Ворог обстрілював наші позиції з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив три обстріли:
неподалік ТАЛАКІВКИ – з ручного протитанкового гранатомета та стрілецької зброї;
в районі ВОДЯНОГО – зі стрілецької зброї;
поблизу ГНУТОВОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

Zobacz tłumaczenie

***

Na koniec trochę zdjęć:

Skutki ostrzelania przez ukraińskich żołnierzy wsi Oktiabr na południowym odcinku frontu donieckiego.

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

37 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 13.08.2019r.- 1528 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie „wstępniaka”, czyli o tzw. republikach bursztynowych które „kwitną ” sobie m.in na terytorium obwodu żytomierskiego i to pomimo oficjalnie prowadzonej z nimi przez władze „zaciekłej walki”. Ukraiński portal ‚Strana.ua” informuje że „przestepczym kuratorem” republik bursztynowych w obwodzie żytomierskim ma być m.in „autorytet kryminalny” (z ros. wor w zakonie) ze Lwowa Wołodymyr Dyduch (ps. Wowa Morda) który sponsoruje również banderowskie ugrupowanie ‚Swoboda”. Dlatego nie dziwi ze „republiki bursztynowe” tworzą oprócz zwykłych przestępców takze „weterani ATO”. Dodatkowo stali za nimi politycy i biznesmeni „oddelegowani” przez byłego premiera Jaceniuka oraz Poroszenkę w tym ukraiński parlamentarzysta Borisław Rozenblat, który „wsławił się” próbą „zalegalizowania” w ukraińskim parlamencie działalnosci tzw. republik bursztynowych.
  Według „Strana.ua” Zelenskij który przeprowadza teraz „czystkę” w obwodzie żytomierskim faktycznie obsadza stanowiska „ludźmi Kołomojskiego”, m.in gubernatorem obwodu żytomierskiego został pułkownik SBU, którego brat jest dyrektorem przedsiębiorstwa nalezącego do spółki ‚Ukrnafta”” będącej własnościa obecnego ‚nadprezydenta Ukrainy”;
  https://strana.ua/articles/216548-kak-v-ukraine-hrjadet-peredel-na-jantarnom-rynke.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. „Ukraiński internet” z komentarzami na temat wczorajszej „spontanicznej” demonstracji poparcia Poroszenki, pod siedzibą Państwowego Biura Śledczego, której „liderami” były dzieci Poroszenki.
  Ukraińscy internauci stwierdzili m.in że Poroszenko zaczął skąpić na „demonstrantów” oraz „przebrał własne dzieci w szmaty” by wzbudzić do siebie litość oraz że kolejny raz „przebił dno’…
  https://strana.ua/news/216688-deti-poroshenko-u-hbr-reaktsija-sotssetej.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Prawdopodobnie, wbrew oczekiwaniom na samej Ukrainie jak i u jej sąsiadów (m.in na Węgrzech), nie zostanie zmieniona tzw. ustawa o totalnej ukrainizacji, czyli m.in wymuszania stosowania języka ukraińskiego kosztem języków mniejszosci narodowych. Jeden z głównych „doradców” Zelenskiego Nikita Poturajew miał stwierdzić bowiem że po ‚dogłębnym przestudiowaniu” ustawy „kamnada Zelenskiego” stwierdziła ze nie potrzebne sa w niej żadne „poprawki”;
  https://www.dialog.ua/ukraine/186542_1565679417

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukraińska codzienność, w jednej ze szkół sportowych w Dnieprze „agresywny obywatel Izraela” ostrzelał znajdujących sie tam ludzi, na szczescie nikomu nic się nie stało. a następnie jak gdyby nic poszedł się kąpać w rzece Dniepr…
  https://strana.ua/news/216698-strelba-v-dnepre-12-avhusta-muzhchina-prines-pistolet-na-territoriju-sportivnoj-shkoly.html
  w Równem SBU zlkwidowała kolejną przestepczą grupę zajmującą sie „handlem ludźmi”, czyli wywożeniem Ukrainek do „pracy” w „agencjach towarzyskich” tym razem na Bliskim wschodzie;
  https://korrespondent.net/ukraine/4128868-v-rovno-zaderzhaly-torhovtsev-luidmy
  A w Odessie szajkę zajmująca sie tzw. rejderstwem, czyli bezprawnym przejmowaniem nieruchomości na terytorium Ukrainy. Podobno grupa, w skład której wchodzili m.in pracownicy miejscowej administracji zajmujący się „legalizacja” jej działań dokonała 300 „przejęć” w tym m.in na „okupowanym” Krymie oraz „niekontrolowanych” Doniecku oraz Ługańsku;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4128942-sbu-razoblachyla-deiatelnost-hruppy-reiderov-v-odesse

  Polubione przez 3 ludzi

 5. Tymczasem pod siedzibą Prezydenta Ukrainy w Kijowie odbywa sie demonstracja pracowników ukraińskiej służby zdrowia domagajacych się odwołania swojej szefowej, czyli p.o. minister zdrowia Uljany Suprun. Jest ona nazywana na Ukrainie „Dr Śmierć” i oskarżana o doprowadzenie do kompletnego upadku i tak znajdujacej się w katastrofalnym stanie ukraińskiej służby zdrowia poprzez swoje tzw. reformy.
  Dodatkowo obwiniana jest także o to że faktycznie jest „przedstawicielka amerykańskich koncernów farmaceutycznych”, a także podejrzana jest o złamanie ukraińskiego prawa w związku z zatajeniem przez siebie faktu braku posiadania wymaganego do objecia stanowiska ministra wykształcenie oraz posiadania podwójnego obywatelstwa (Ukrainy i USA);
  https://korrespondent.net/city/kiev/4128954-pod-ofysom-prezydenta-trebuuit-otstavky-suprun

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Nieoczekiwany zwrot w sprawie zatrzymanego rok temu w ukraińskim porcie rosyjskiego statku „Mechanik Pogodin” (pod zarzutem dostarczania paliwa rosyjskiej Flocie Czarnomorskiej) , sąd w Chersoniu odrzucił wniosek SBU o jego „aresztowanie”. Jednak ukraińska prokuratura (tzw. Autonomicznej Republiki Krymu) zapowiedziała apelację od tego orzeczenia, dlatego też statek jeszcze przez jakiś czas postoi na redzie chersońskiego portu;
  https://korrespondent.net/ukraine/4128971-sud-khersona-otkazalsia-arestovat-rossyiskoe-sudno

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Skandal w ukraińskiej TV. Podczas programu „na żywo” w należacymdo Poroszenki kanale „Priamoj” jeden z jego „doradców” były parlamentarzysta Serhij Wysockij wezwał do „ostrzelania rakietami” wszystkich kanałów TV które według niego sa „prorosyjskie” (w szczególnosci ‚112.ua” i „NewsOne”) tzn. krytyczne wobec Poroszenki i obecnego rządu Ukrainy;
  https://strana.ua/news/216714-soratnik-poroshenko-nardep-serhej-vysotskij-zajavil-chto-ukrainskie-telekanaly-stoit-vzorvat.html

  Polubione przez 2 ludzi

 8. I tradycyjnie już na Ukrainie „peremoha” okazuje się „zradą”. Po tym jak prezydent Ukrainy Zelenskij zatwierdził zmiany w ukraiński prawie które ułatwiają obywatelom Rosji (szczególnie tym „prześladowanym przez reżim Putina”) otrzymanie obywatelstwa Ukrainy, odezwały sie głosy krytyczne w tej sprawie i to ze strony przebywających na Ukrainie „rosyjskich emigrantów politycznych” (m.in „dziennikarza” Arkadija Babczenki). Ostrzegają oni że z nowych przepisów może skorzystać „niepożądany element” z Rosji, nie tylko kryminalny, ale także „różnej maści ekstremiści polityczni” w tym „fundamentalisci islamscy”;
  https://strana.ua/news/216744–sotsseti-obsuzhdajut-ukaz-zelenskoho-ob-ukrainskom-hrazhdanstve-dlja-rossijan.html
  Ps. Ukraina jako zbiegowisko wszelkich degeneratów, zwyrodnialców i złoczyńców…

  Polubione przez 2 ludzi

 9. Przypomniała o sobie „buszująca” na Ukrainie odra. Tym razem ukromedia informują o gwałtownym wzroście zachorowań na odre w stolicy Ukrainy, dyrektor Departamentu Zdrowia Kijowa stwierdził że liczba zachorowań na odre w stolicy Ukrainy jest największa o czasu uzyskania przez Ukrainę niepodległosci. W ostatnim półroczu tego roku miało zachorować łącznie ponad 5000 osób (z tego prawie 3000 dorosłych);
  https://life.pravda.com.ua/health/2019/08/13/237852/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. OT światowe, czyli pojawiła się informacja o tym że USA „odłożyły” do końca grudnia tego roku 10 % cła jakie miano wprowadzić na towary z Chin (m.in sprzet komputerowy, konsole, laptopy i smartfony), które miały zacząć „działać” już od września;
  https://www.rbc.ua/rus/news/ssha-otlozhili-vvedenie-poshlin-kitayskie-1565707026.html
  Źródło;
  https://www.reuters.com/article/us-usa-trade-china-tariffs/u-s-to-delay-china-tariffs-on-some-products-including-laptops-cell-phones-idUSKCN1V31CX

  Polubione przez 2 ludzi

 11. OT amerykańsko – polskie, czyli Żydzi z USA ustalają jak ma wyglądać wizyta Prezydenta USA w Polsce…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/amerykanscy-zydzi-naciskaja-na-donalda-trumpa-by-w-warszawie-odwiedzil-teren-dawnego/mvnblhw
  Cytat „Wielu amerykańskich Żydów uważa, że element żydowski powinien być obecny podczas planowanej na przełom sierpnia i września wizyty Donalda Trumpa w Polsce po to, by zrównoważyć — jak pisze izraelska gazeta — poparcie Trumpa dla „nacjonalistycznego rządu” polskiego”
  Ps. Oj szykuje się niezłą „hucpa” w Warszawiwie, lepsza nawet od tej „konferencji w sprawie Iranu”, bo jeszcze US Donald wyjmie giwerę i zacznie od „Kaczafiego” żądać spłaty „żydowskich roszczeń”…

  Polubione przez 2 ludzi

 12. Wieści z „frontu”, w dniu wczorajszym siły ŁRL przekazały stronie ukraińskiej, przy udziale członków ukraińskiego stowarzyszenia „weteranów wojny w Afganistanie”, zwłoki „bojca” z ukraińskiej Gwardii Narodowej. Przedstawiciel ŁRL poinformował że był to „snajper” ze składu 1 Brygady Gwardii Narodowej, który wraz z drugim „bojcem” wszedł do tzw. szarej strefy w celu „polowania na przeciwnika”. Daleko jednak nie zaszedł bo „zabładził” prosto na pole minowe rozstawione przez „bojców” z ukraińskiej 30 Brygady Zmechanizowanej…(UWAGA ZDJĘCIA DRASTYCZNE 18+!);
  https://rusvesna.su/news/1565616111

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.