Wojna domowa na Ukrainie 15.08.2019r.- 1530 dzień od nowego rozejmu.Polski „Gaz-System” podpisał wczoraj (14 sierpnia) umowę z amerykańską firmą „Soalr Turbines” na dostawę i serwis kompletu agregatów sprężarkowych do trzech tłoczni gazu zlokalizowanych w Polsce w ramach projektu funkcjonowania gazociągu „Baltic Pipe”.

Przy podpisaniu umowy wzięli udział ze strony amerykańskiej, ambasador Stanów Zjednoczonych w Warszawie, Georgette Mosbacher oraz pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, a także prezes „Gaz-System” Tomasz Stępień i wiceprezes „Solar Turbines Europe” Walter Berre.

Umowa podpisana wczoraj przez „Gaz-System” z amerykańską firmą „Solar Turbines” na zakup agregatów sprężarkowych to pierwsza umowa na dostawy inwestorskie w ramach realizowanego projektu gazociągu z Morza Północnego do Polski przez Danię- „Baltic Pipe” i jest to jednocześnie jeden z największych tego typu kontraktów w historii polskiego gazownictwa. Kwota kontraltu jest oszałamiająca bo za 10 agregatów zapłacimy około 500 mln złotych (ok. 150 mln dolarów), czyli jeden agregat kosztować będzie około 50 mln złotych.

Dostawa obejmuje łącznie 10 agregatów sprężarkowych o mocy od 5 do 10 MW, które trafią odpowiednio w ilościach 3 szt. na Tłocznię Gazu Goleniów, 3 szt. na Tłocznię Gazu Gustorzyn i 4 szt. na Tłocznię Gazu Odolanów. Dostawa będzie zrealizowana w okresie od 18 do 20 miesięcy od dnia podpisania umowy.

Równolegle z umową na dostawę agregatów „Gaz-System” zapewnił sobie długoterminową, obejmującą okres dziesięciu lat, umowę serwisową. Umożliwi to sprawne funkcjonowanie agregatów sprężarkowych, bezpieczną pracę tłoczni gazu oraz ciągłość realizacji usługi przesyłowej tego surowca. Ile serwisowanie agregatów będzie kosztowało? Nie wiadomo, ale zapewne Amerykanie wyciągną i z tego biznesu godziwą cenę.

Umowa „Gaz-Systemu” z „Solar Turbines”, to wg. pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej- Piotra Naimskiego, „to rzeczywisty kamień milowy na drodze do zbudowania ‚Baltic Pipe'”.

„Niektórym się wydaje, że to gazociąg pod Bałtykiem i to jest najważniejsze. Nie, najważniejsze jest, by płynął gaz. Aby mógł płynąć, muszą powstać stacje kompresorowe a turbiny dostarczone. Amerykańska firma, która wygrała przetarg jest firmą globalną, najlepszy dowód to fakt, że jest u nas. Te urządzenia będą funkcjonował przez wiele lat. Kontrakt jest wart ponad pół miliarda złotych. To jeden z największych kontraktów podpisanych dotąd w sektorze gazowym budującym infrastrukturę w Polsce. Wydaje się, że ten kontrakt to nie tylko istotna rzecz dla budowy ‚Baltic Pipe’. Jest istotny dla współpracy bezpieczeństwa energetycznego między Stanami Zjednoczonymi z Polską. To wypełnienie tego, o czym rozmawiamy z sekretarzem energii Rickiem Perrym w ramach dialogu energetycznego. Dziękujemy Pani Ambasador Georgette Mosbacher za obecność tutaj”– powiedział Naimski.

Jego zdaniem, współpraca Polska-USA jest „gruntowana” kolejnymi umowami co pozwoli, by ten sojusz miał „twarde podstawy”. „Rząd Prawa i Sprawiedliwości uznaje tę inwestycję za jedną z najważniejszych dla bezpieczeństwa kraju”– tymi słowami zakończył swoje przemówienie pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Sojusz oparty na biznesowych umowach, to coś nowego w skali dyplomacji międzynarodowej. No, ale może teraz tak musi być, bo szef nakazał?

Głos zabrała także amerykańska ambasador w Polsce, Georgetta Mosbacher, która stwierdziła, że:

„W najbliższych latach gaz z USA będzie dostarczany do polskich domów i przedsiębiorstw. Projekt ‚Baltic Pipe’ przekształci obecny rynek. Dale on alternatywę wobec takich projektów, jak ‚Nord Stream 2’. Daje on możliwość dostaw gazu w sposób przejrzysty i konkurencyjny”.

Nie wiadomo tylko, na czym ta „przejrzystość” i „konkurencyjność” dostawa gazu w ramach gazociągu „Baltic Pipe”, będzie polegać. A czy będzie on tańszy od tego, którzy Europa Zachodnia zakupować będzie za pośrednictwem gazociągu „Nord Stream 2„, można bardzo poważnie wątpić. Co wynika z prostej zasady „business is business”, a więc będą nas łupić niemiłosiernie. Nie ma wybacz!!!! O czym bardzo szybko się dowiemy, tylko PiS wygra następne wybory 😦

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (10 min) i moździerzy kaliber 82 mm (9 min) oraz granatników AGS-17 (15 granatów) i SPG-9 (5 granatów), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał przeprowadzono tylko w dwóch punktach frontu: w rejonie Gorłówki (Zajcewo i teren osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina) oraz na południowym odcinku frontu (Nowołaspy, Dokuczajewska, Leninskoje, Komiterowa i Sachanki).

Łącznie w ciągu minionej doby, na skutek ostrzeliwania terytorium DRL przez ukraińskich żołnierzy, spadło 39 pocisków (wobec 80 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch domów w Zajcewie przy ulicy Rybałki nr. 169 i 214 oraz jednego domu na terenie osiedla mieszkaniowego przy kopalni im. Gagarina znajdującego się na ulicy Artylerzystów nr. 82.

Ponadto, na ługańskim odcinku frontu, w dniu wczorajszym żołnierze ukraińskich sił zbrojnych nie wydały zezwolenia personelowi OBWE przekroczyć most do miejscowości Szczastie znajdującego się na linii kontaktowej. Zostało to zgłoszone przez przedstawicielstwo DRL we Wspólnym Centrum Monitorowania i Koordynacji Zawieszenia Broni (WCMiKZB).

„W dniu 13 sierpnia 2019 r. Misja Obserwacyjna OBWE zażądała usunięcia min oraz wszystkich niebezpiecznych niewypałów utrudniających dokonywanie patroli misji z drogi N-21 ze względu na fakt, że MO OBWE zamierza zbadać odcinek i dostępność mostu przez rzekę Sewerski Donieck w pobliżu miasta Szczastie i oceń możliwość otwarcia PKWW (punkt kontrolny wejścia / wyjścia) w tym rejonie”– napisano w raporcie WCMiKZB.

Przedstawiciel LPR w WCMiKZB dodał, że Siły Zbrojne Ukrainy zignorowały apel misji OBWE o rozminowanie drogi N-21 przecinającej linię kontaktową stron konfliktu w rejonie mostu przez rzekę Sewerski Donieck na kierunku miast Ługańsk-Szczastie.

„Ponadto oficer ukraińskich sił zbrojnych odmówił zezwolenia patrolowi misji OBWE na przekroczenie mostu oraz rozminowania, pomimo ich obowiązków w zakresie usuwania min”– powiedział przedstawiciel biura MO OBWE.

Podkreślił także, że „Milicja Ludowa Ługańskiej Republiki Ludowej zapewniała pełny i niezakłócony dostęp do patroli misji OBWE”.

Przedstawicielstwo przypomniało, że „obecność min ogranicza swobodę przemieszczania się i zagraża bezpieczeństwu patroli MO OBWE, co stanowi rażące naruszenie i jest sprzeczne z podjętymi zobowiązaniami do zapewnienia bezpiecznego i nieograniczonego dostępu dla patroli Misji Obserwacyjnej na terenie całej Ukrainy”.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu nadal było spokojnie i strona ukraińska przestrzegała warunki rozejmu żniwnego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

3 min.

Зведення станом на 07:00 15 серпня 2019 року.

14 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці тринадцять разів порушили режим припинення вогню.

З них двічі – із забороненої Мінськими угодами зброї: мінометів калібру 120 мм та 82 мм. Також противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив дев’ять обстрілів:
неподалік ПІСКІВ – зі стрілецької зброї;
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі в районі ГНУТОВОГО – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
двічі неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу ВОДЯНОГО – з ручних протитанкових гранатометів;
неподалік МИКОЛАЇВКИ – з гранатометів різних систем.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 4 обстріли позицій Об’єднаних сил:
поблизу ПІВДЕННОГО з напрямку шахти імені ГАГАРІНА – з ручних протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів;
неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм;
в районі ЗАЙЦЕВОГО – із забороненої Мінськими угодами зброї – мінометів калібру 120 мм та 82 мм,автоматичних гранатометів;
поблизу ХУТОРА ВІЛЬНОГО – зі станкових протитанкових гранатометів та великокаліберних кулеметів.

Внаслідок ворожих обстрілів один військовослужбовець зі складу Об’єднаних сил загинув.

Від початку поточної доби ворожих обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

18 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 15.08.2019r.- 1530 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek o wczorajszym skandalu politycznym na Ukrainie, czyli zatrzymaniu podczas przyjmowania łapówki w wysokosci 1,1 miliona dolarów wiceministra Ukrainy d/s terytoriów okupowanych (jak w Kijowie nazywa się Krym i republiki z Donbasu) Jurija Hrtmczaka oraz jego „pomocnika”. ‚Operację” przeprowadzili funkcjonariusze SBU i NABU;
  https://24tv.ua/ru/zaderzhanie_grymchaka_i_ego_pomoshhnika_na_vzjatke_v_polmilliona_dollarov_fotoreportazh_n1192304
  Plus opinie zbulwersowanych na Hrymczaka z „ukraińskiego internetu”;
  https://24tv.ua/ru/zaderzhanie_grymchaka_na_vzjatke_burnaja_reakcija_ukraincev_n1192310
  Warto przypomnieć że Hrymczak to były ukraiński parlamentarzysta (do 2012 roku z ramienia ‚Batkiwszczyny”) oraz były „doradca” Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurija Łucenki.

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Dla zainteresowanych, ukraiński portal ‚Strana.ua” o tym co na razie „ocaliło” burmistrza Kijowa Witalija Kliczkę którego jak wiadomo chciał usunąć Zelenskij i jego „kamanda”. Według autorki artykułu Kiczkę uratowało „zachodnie lobby”, a w szczególności „głos zza Oceanu”, ponieważ burmistrz Kijowa miał polecieć do USA i spotkać się tam z byłym burmistrzem Nowego Jorku, a obecnie „prawnikiem Donlada Trumpa” Giulianim;
  https://strana.ua/articles/217003-pochemu-kabmin-ne-stal-uvolnjat-klichko-.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. OT zza Oceanu, czyli TO BĘDZIE HIT 🙂 W rezydencji miliardera Epsteina, pedofila i sutenera który zajmował się dostarczaniem nieletnich prostytutek amerykańskiemu establishmentowi, znaleziono m.in…PORTRET BYŁEGO PREZYDENTA USA BILLA CLINTONA W DAMSKIM PRZEBRANIU (!!!)
  Jak wiadomo Epstein miał niedawno popełnić „samobójstwo” w areszcie śledczym gdzie oczekiwał na rozpoczęcie swojego procesu…
  >https://www.dailymail.co.uk/news/article-7353967/Did-Jeffrey-Epstein-portrait-Bill-Clinton-blue-dress-red-heels-NYC-mansion.html
  Billy pozdrawia 🙂
  >https://strana.ua/img/forall/u/0/29/%D0%BA%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%BE%D0%BD.jpg

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT z Rosji, gdzie doszło do awaryjnego lądowania samolotu pasażerskiego w polu kukurydzy pod Moskwą, po tym jak stado ptaków uszkodziło jeden z jego silników. Na pokładzie znajdowało sie ponad 230 osób, nikt nie zginał;
  https://strana.ua/news/217081-video-samoleta-uralskikh-avialinij-kotoryj-bez-shassi-sel-na-pole-kukuruzy-pod-moskvoj.html
  https://strana.ua/news/217110-opublikovany-foto-s-polja-na-kotoroe-ekstrenno-sel-rossijskij-samolet-airbus.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. Wieści z „frontu” na Donbasie. Według sztabu OZS (dawniej ATO) zginąćc miał jeden „ukrowojak” oficjalnie z powodu „nieprzyjacielskiego ostrzału”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4129687-hybel-voennoho-na-donbasse-v-shtabe-soobschyly-podrobnosty
  Z kolei strona noworosyjska poinformowała o tym ze „ukrowojacy” z ukraińskiej 92 Brygady spalili „podarowany” im przez Amerykanów radar rozpoznania artyleryjskiego AN/TPQ-36 (wartości kilkunastu milionów dolarów). Podobno radar padł ofiarą nieudolnych prac spawalniczych prowadzonych na jednej z ukraińskich pozycji bojowych;
  http://avia.pro/news/v-ukraine-unichtozhen-noveyshiy-amerikanskiy-radar-za-14-mln-dollarov

  Polubione przez 3 ludzi

 6. UCRONARCOS. Wiceszef ukraińskiej policji Wiaczesław Abroskin poinformował ze z Ukrainy zbiegł obywatel Wlk. Brytanii „głowa” szajki przemytników narkotyków, zatrzymany w czerwcu tego roku po tym jak na Ukrainie przechwycono 400 kg kokainy. ‚Brytyjczyk” miał zadanie ułatwione gdyż ukraiński sąd zezwolił mu odpowiadać „z wolnej stopy” nakładając na niego tylko kaucję o równowartości 22 tys. dolarów. warto przy tym dodać ze czarnorynkowa wartość 400 kg kokainy to około…60 milionów dolarów…
  https://korrespondent.net/ukraine/4129755-yz-ukrayny-sbezhal-brytanets-zaderzhannyi-za-kontrabandu-400-kh-kokayna

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Wieści z ukraińskiej gospodarki. Dyrektor ukraińskiego koncernu „Nafohaz” Jurij Witrenko poinformował o przegraniu procesu przed sądem arbitrażowym w Londynie, jaki koncernowi wytoczył oligarcha Kołomojski w sprawie prawa do wyznaczania zarządu spółki „Ukrnafta”;
  https://korrespondent.net/business/companies/4129855-naftohaz-proyhral-sud-kolomoiskomu-v-londone-vytrenko
  Warto przy tym przypomnieć ze o kontrole nad spółka „Ukrnafta” rozegrała się prawie „wojna” pomiędzy Kołomojskim a władzami w Kijowie, obecny „nadprezydent Ukrainy” obsadził siedzibę „Ukrnafty” uzbrojonymi ludźmi (z finansowanych przez siebie tzw. baonów ochotniczych(, ale w ostatnim momencie zrezygnował z „czynnego oporu”;
  https://www.bbc.com/ukrainian/ukraine_in_russian/2015/03/150320_ru_s_kolomoyskii_conflict

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.