Wojna domowa na Ukrainie 16.08.2019r.- 1531 dzień od nowego rozejmu.


Polski rząd ściąga obce wojska na terytorium naszego kraju ogłaszając to jednocześnie za niebywały sukces. Poprzednio pozbycie się obcych wojsk, które stacjonowały w Polsce przez 48 lat, też ogłaszano za sukces.

Czy też ponownie na nasze terytorium trafią głowice jądrowe?

Prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce w dniach od 31 sierpnia wieczorem do 2 września. 1 września weźmie udział w uroczystościach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie. Jednak rząd PiS wyraża cichą nadzieję, że nie będzie to jednak jedyny punkt wizyty w naszym kraju amerykańskiego prezydenta.

Oczywiście poza przyjęciem hołdu poddaństwa wobec amerykańskiego prezydenta złożonego przez przywódców krajów wasalnych z krajów flanki wschodniej, ważne też jest dla rządu PiS, aby padło z jego strony zapewnienie o rozmieszczeniu dodatkowych sił amerykańskich w Polsce.

Mariusz Błaszczak w roli komisarza PiS w MON, powiedział, że spodziewa się, iż będzie sześć miejsc stacjonowania żołnierzy amerykańskich. Błaszczak nadzieję swą opiera na deklaracji podpisanej przez prezydentów Polski i Stanów Zjednoczonych, która wg. niego stanowić ma podstawę trwałej obecności wojsk amerykańskich w Polsce oraz zwiększeniu ich- co najmniej o 1000 żołnierzy. Deklaracja ta potwierdza także stacjonowanie 4,5 tys. amerykańskich wojskowych w Polsce i zapowiada ulokowanie amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji.

„To też niewątpliwie sukces wynikający z mojego uporu, ale także z bardzo docenianej przeze mnie pomocy, wsparcia, jakiego w tej sprawie udzieliła ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher. Jest to sukces Polski i Stanów Zjednoczonych”– powiedział Mariusz Błaszczak, w czasie wczorajszych obchodów święta Wojska Polskiego.

Według Błaszczaka „obecność wojsk amerykańskich niewątpliwie wzmacnia bezpieczeństwo, (…) niewątpliwie jest też bardzo korzystne dla gospodarki, szczególnie lokalnej, dlatego, że żołnierze wydają pieniądze na miejscu, jest to impuls rozwojowy dla gospodarki”.

Błaszczak zapytany o to, czy zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce odbędzie się przez przeniesienie części personelu wojskowego USA z Niemiec?

Błaszczak odpowiedział, że:

„My rozmawiamy o zwiększeniu amerykańskiej obecności w Polsce, to nie do nas należy decyzja, skąd władze amerykańskie przesuną żołnierzy Stanów Zjednoczonych. Nie chciałbym ingerować w suwerenne decyzje strony amerykańskiej, ale nie ulega dla nas wątpliwości, że jesteśmy doceniani przez naszych partnerów w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego, za to, że Polska wypełnia zobowiązania – przeznaczamy 2 procent polskiego PKB na obronność, nie wszystkie kraje tak czynią”.

Przypomnę, że w miniony piątek (9 sierpnia) ambasador Stanów Zjednoczonych w RFN Richard Grenell ponownie ostrzegł Berlin, że jego kraj wycofa część żołnierzy znad Renu i przeniesie ich do Polski, stwierdzając , że jest „to konsekwencja zbyt niskich wydatków Niemiec na obronność”.

„To naprawdę obraźliwe oczekiwać, że amerykański podatnik nadal będzie utrzymywał ponad 50 tys. Amerykanów w Niemczech, podczas gdy Niemcy wykorzystują pieniądze z nadwyżki handlowej na własne cele”– oświadczył Grenell w rozmowie z niemiecką agencją informacyjną „DPA, odnosząc się do czwartkowego wpisu na Twitterze dokonanym przez amerykańską ambasador w Polsce, Gregorette Mosbacher.” .

W czwartek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher napisała na Twitterze:

„W przeciwieństwie do Niemiec, Polska wypełnia zobowiązanie do wydatkowania 2 procent PKB na rzecz NATO. Chętnie byśmy powitali w Polsce amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Niemczech”.

Przypomnę, że podczas czerwcowej wizyty prezydenta RP Andrzeja Dudy w Waszyngtonie Donald Trump również mówił o przerzuceniu części wojsk USA znad Renu do Polski.

W roku 2019 Niemcy wydadzą na obronność 1,36% PKB. W 2014 roku podczas szczytu w walijskim Newport państwa NATO zobowiązały się, że w ciągu 10 lat podniosą wydatki na cele wojskowe do 2% PKB rocznie. Niemcom trudno będzie spełnić nawet własną późniejszą obietnicę- 1,5%, gdyż założenia planów budżetowych ministra finansów Olafa Scholza (SPD) na lata 2020-23 przewidują wręcz obniżenie odsetka PKB przeznaczanego na obronność. W 2023 roku ma on wynieść 1,26% PKB.

W działaniach tych, chodzi tylko o to, żeby pozbyć się amerykańskich wojsk z terenu Niemiec, a z drugiej strony amerykańskie wojska mają być gwarantem układu politycznego w Polsce i w krajach tzw. flanki wschodniej, jaki ukształtował się po 1989 roku i rozpadzie ZSRR. W zamian uzyskujemy potężne koszty stacjonowania wojsk amerykańskich w naszym kraju opłacane z kieszeni polskich podatników oraz w nagrodę dla nich, to że możemy stać się atomowym poligonem mocarstw w ich wojnie proxy.

Niezła wizja!!!!

I tego się tylko trzymajmy.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Zakon_krzy%C5%BCacki,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Północna_Grupa_Wojsk,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Garnizony_Armii_Radzieckiej_na_terytorium_Polski,

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/934270,22-lata-temu-Polske-opuscily-wojska-radzieckie.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu ostatniej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu prowadząc ostrzały przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (14 min) oraz granatnika AGS-17 (10 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej i snajperskiej, 9 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były przez ukraińskich żołnierzy następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo i Dolomitnoje), okolice Doniecka (Spartakus i Krutaja Bałka) oraz południowy odcinek frontu (Leninskoje, Komiternowo i Sachanka).

Łącznie w wyniku wczorajszego ukraińskiego ostrzału na terytorium DRL spadły 24 pociski (wobec 39 z dnia poprzedniego), przy tym o godzinie 18:45 w Zajcewnie Jużnym został raniony pociskiem wystrzelonym z karabinu snajperskiego 56-letni mężczyzna. Mężczyzna w tym czasie pracował w swoim przydomowym ogródku na posesji znajdującej się przy ulicy Rybałki nr. 212.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu, minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu broni maszynowej, w tym ciężkiej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzelane zostały okolice wsi Łozowoje i Sanżarowki. Strat i szkód jak dotąd nie zgłaszano.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

4 min.

„Зведення станом на 07:00 16 серпня 2019 року.

15 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці дванадцять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 9 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік ГНУТОВОГО – зі станкового протитанкового гранатомета;
двічі поблизу ПАВЛОПОЛЯ – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі в районі ПИЩЕВИКА – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу ВОДЯНОГО – з ручного протитанкового гранатомета;
неподалік ОПИТНОГО – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї.
неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з автоматичного гранатомета;
поблизу АВДІЇВКИ – з автоматичного гранатомета, великокаліберного кулемета та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 3 обстріли позицій Об’єднаних сил:
двічі поблизу ПІВДЕННОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

За минулу добу втрат з нашого боку через ворожі обстріли не було.

Від початку поточної доби противник, загалом, дотримується режиму припинення вогню.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

46 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 16.08.2019r.- 1531 dzień od nowego rozejmu.

 1. W temacie ukraińskiej „zbrojeniówki”. Padają słynne zakłady w Charkowie gdzie powstał słynny T – 34, w związku z ich katastrofalna sytuacją ekonomiczną, zarząd wprowadził „dwudniowy tydzień pracy”. Co ciekawe o doprowadzenie do upadku zakładów będących częścią państwowego koncernu „Ukroboronprom” dyrekcja oskarżyła…Ministerstwo Obrony Ukrainy, które chce od nich „wycisnąć” nałozoną wcześniej grzywnę w wysokości 82,3 mln hrywien;
  https://censor.net.ua/news/3142899/ukroboronprom_obvinil_minoborony_v_popytke_unichtojit_harkovskoe_konstruktorskoe_byuro
  „Ciągną” jeszcze podobne do tych w Charkowie zakłady we Lwowie, które ma uratować wdrażany w nich program „modernizacji” T – 64;
  https://censor.net.ua/video_news/3142392/teplovizory_i_sputnikovaya_navigatsiya_lvovskiyi_bronetankovyyi_zavod_naladil_seriyinuyu_modernizatsiyu

  Polubione przez 4 ludzi

  • Upadek słynnych zakładów to temat rzeka, niemniej warto wspomnieć tylko o paru rzeczach. Po pierwsze to owe zakłady wzięły na siebie finansowy ciężar dozbrajania ukraińskiej armii. Wartość zamówień publicznych była mniej więcej równa…podatkom jakie zakłady miały wpłacić do budżetu państwa.
   Kolejnym problemem były wziątki dla wysoko postawionych urzędników i BARDZO niekorzystne warunki remontów modernizacji pojazdów. W 2014 roku „nowe” części zamienne dla remontowanych pojazdów dostarczała …ukraińska armia. Oficjalnie części pochodziły z zapasów armii, ale… w większości owe zapasy były dawno rozkradzione/sprzedane/źle konserwowane i części NIE spełniały norm. Co więc robiono? Zbierano „nowe” części ze starych lub zniszczonych pojazdów. To jeszcze nie było takie złe, jednak kolejny podpunkt w kontaktach był już gwoździem do trumny zakładów.
   W umowie była klauzula dotycząca kar za nie spełnienie warunków okresu gwarancyjnego- zakłady owe kary płaciły.
   Obecnie cała ukraińska zbrojeniówka jest przekształcana w tani konglomerat zajmujący się głownie sprzedażą broni osobistej i prostych masowo produkowanych części. Wielkie zakłady tez przechodzą do lamusa. Gdy istniała jeszcze potrzeba MASOWEGO remontu pojazdów -były potrzebne. Teraz jednak zasoby postsowieckich magazynów wyczerpały się. Te maszyny które pozostały na składach NIE opłaca się remontować.
   Ratunkiem dla ukraińskiej zbrojeniówki miała być kooperacja z zagranicznymi partnerami (min Arabia Saudyjska) ta jednak przekształciła się w sprzedaż technologii i know-how (bron precyzyjna). Co najlepsze według oficjalnych danych ukraińska zbrojeniówka ma się dobrze 🙂
   https://www.defence24.pl/duzy-wzrost-zyskow-ukroboronpromu

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Wciąż nie dja o sobie zapomniec Poroszenko oraz jego „klan”. Ukromedia informują że była „first lady” Marina Poroszenko poprzez zarządzany przez siebie „Ukraiński Fundusz Kulturalny” hojna ręką wydaje miliony hrywien z ukraińskiego budżetu, które trafiły m.in na produkcję filmu „Pracuję na cmentarzu” oraz do firmy ‚Sva Stone” promujacej ‚aryjski styl” w odzieży;
  https://strana.ua/articles/rassledovania/217273-hlava-ukf-marina-poroshenko-prodolzhaet-kontrolirovat-denezhnye-potoki-fonda.html
  Z kolei sam „generalissimus” wciąż w dokumentach tytułuje się „Prezydentem Ukrainy”, m.in ogłosił tak w przedstawionej przez siebie deklaracji majątkowej wz której wynika także że „zarobił” ponad 150 milionów hrywien z racji dywidend z jednego z funduszy inwestycyjnych oraz banku;
  https://strana.ua/news/217315-deklaratsija-poroshenko-eks-prezident-schitaet-chto-on-rabotaet-v-ap-a-eho-dokhody-150-millionov.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. „Wielka draka” w samorządzie regionalnym (radzie obwodowej) w Odessie, podobno poszło o wybór nowego przewodniczącego;
  https://strana.ua/news/217316-v-odesskom-oblsovete-vneocherednaja-sessija-nachalas-s-draki.html
  Z kolei w Kijowie z jednego z bloków mieszkalnych ostrzelano samochód osobowy. Na razie nie wiadomo kto i dlaczego strzelał;
  https://strana.ua/news/217303-na-prospekte-bazhana-v-kieve-neizvestnye-obstreljali-daewoo-lanos.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Tymczasem mediomatoły światowe w szoku po wczorajszym „njusie” o „odkryciu” w rezydencji miliardera sutenera pedofila Epsteina (który popełnił „samobójstwo” w areszcie śledczym) obrazu z Billem Clintonem w „roli głownej”;
  >https://www.foxnews.com/politics/a-large-portrait-of-bill-clinton-wearing-a-dress-and-heels-was-inside-jeffrey-epsteins-manhattan-mansion-reports
  >https://www.telegraph.co.uk/news/2019/08/15/jeffrey-epstein-kept-painting-bill-clinton-drag-house/
  >https://www.timesofisrael.com/painting-of-clinton-in-blue-dress-hung-in-jeffrey-epsteins-home/

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Kolejna odsłona ‚Ukrainiangate”, czyli mieszania się Ukrainy w wybory w USA. Tym razem amerykańskie „Politico” poinformowało o 500.000 dolarów jakie miał przekazać ‚amerykański biznesmen ukraińskiego pochodzenia” majacy „ścisłe związki z Ukraina” (prawdopodobnie niejaki John Hinansky), bratu Joe Bidena, gdy ten sprawował urząd wiceprezydenta USA;
  https://www.politico.com/story/2019/08/15/james-biden-bungalow-ukraine-donor-1463645
  Ps. Jeszcze wyjdzie na to ze cały „zamęt” jaki USA sprokurowało na Ukrainie był tylko po to by syn Bidena miał gdzie pracować, a jego brat „spłacić dług”…

  Polubione przez 4 ludzi

 6. OT zaoceaniczne, czyli Wenezuela „na celowniku” Waszyngtonu oraz…Tel Awiwu…
  http://www.mysl-polska.pl/2007
  Cytat „Nadzór nad przygotowaniami i przebiegiem zamachu należał do cudzoziemców kilka dni wcześniej przybyłych do Wenezueli. Żaden z nich nie mówił po hiszpańsku, zaś trasę planowanych przemarszów znakowali Gwiazdami Dawida i napisami po hebrajsku”
  Ps. Jak widać „koszerne szwędacze” nie próżnują…

  Polubione przez 4 ludzi

 7. UCRONARCOS. Kolejna ucieczka „figuranta” sprawy narkotykowej na Ukrainie, tym razem w trakcie przygotowania do deportacji do Izraela na podkijowskim lotnisku Boryspol, zbiegł amerykańsko – izraelski ‚narkobaron” Amos Dow Silver, który następnie pochwalił się tym na FB…
  https://strana.ua/news/217299-korol-narkointerneta-amos-dov-silver-ot-politsii-v-aeroportu-borispol-pri-popytke-deportatsii-v-izrail.html

  Polubione przez 4 ludzi

 8. W temacie zatrzymania wiceministra Ukrainy d/s terytoriów okupowanych (czyli Krymu i republik z Donbasu) Jurija Hrymczaka. Ukraińscy dziennikarze informują że o korupcji Hrymczaka było wiadomo od dawna, ale nic z tym nie robiono ponieważ „parasol ochronny” nad nim trzymał sam Prokurator Generalny Łucenko (którego Hrymczak był „doradcą”);
  https://strana.ua/news/217447-hrymchak-dolho-izbehal-nakazanija-iz-za-druzhby-s-lutsenko-zhurnalist.html
  Potwierdzeniem tego faktu może być to ze zatrzymanie Hrymczaka odbyło się „bez wiedzy” Prokuratora Generalnego Ukrainy Jurija Łucenki;
  https://www.rbc.ua/rus/news/apple-obnovila-dizayn-korpusa-iphone-11-1565877021.html

  Polubione przez 4 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.