Wojna domowa na Ukrainie 17.08.2019r.- 1532 dzień od nowego rozejmu.


„Pierwszy pakiet inicjatyw prezydenckich na rzecz reintegracji Donbasu powinien zostać opracowany przed 2020 r.”– obiecał Rusłan Riaboszapka, zastępca szefa Biura Prezydenta Ukrainy.

Grupa robocza ds. Reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Komisji ds. Reformy Prawnej powinna sformułować obszary priorytetowe dla opracowania ram prawnych dla reintegracji części regionów Doniecka i Ługańska oraz Autonomicznej Republiki Krym.

„Tymczasowo okupowane terytorium Donbasu i Krymu to nie tylko ziemia, którą musimy odzyskać. Są to Ukraińcy, którzy na niej mieszkają, z którymi musimy ustanowić wspólne zasady życia po pięciu latach separacji, 1,4 miliona osób wewnętrznie przesiedlonych, z których wielu prawdopodobnie zdecyduje się na powrót do często uszkodzonych domów i wiele innych problemów związanych z tymczasowym zajęciem naszej ziemi”– napisał na swojej stronie na Facebooku, Rusłan Riaboszapka.

„Aby uniknąć chaosu, musimy uregulować procesy powrotu do normalnego życia”– przekonuje Rusłan Riaboszapka.

W tym celu Riaboszapka wraz ze stałym przedstawicielem prezydenta na Krymie wraz szefem grupy roboczej ds. Reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Komisji ds. Reformy Prawnej Antonem Korinewiczem, a także prokuratorem Autonomicznej Republiki Krymu Gunduzem Mammadowem, omówił priorytetowe kierunki tej grupy w opracowaniu ram prawnych części tymczasowo okupowanych terytoriów Doniecka i Ługańska, a także Krym i Sewastopol pod kontrolą Ukrainy.

„Jedną z głównych idei jest potrzeba opracowania strategii reintegracji okupowanych terytoriów z planem działania, który będzie regularnie weryfikowany”– powiedział Rusłan Riaboszapka.

Według Riaboszapki, w celu przywrócenia pokoju i normalnego życia na okupowanych terytoriach, wyeliminowania naruszeń praw naszych obywateli, pociągnięcia do odpowiedzialności za popełnione przestępstwa, zrekompensowania strat, zostanie również opracowana koncepcja sprawiedliwości okresu przejściowego, zostaną wdrożone normy i zasady międzynarodowego prawa humanitarnego i międzynarodowego prawa karnego.

„Dlatego też jednym z priorytetów jest ostateczna ratyfikacja rzymskiego statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego, podpisanego prawie 20 lat temu”– wyjaśnił Riaboszapka.

„Grupa robocza, która, nawiasem mówiąc, składa się głównie z przedstawicieli organizacji publicznych, weźmie pod uwagę praktykę międzynarodową. Na pierwszym posiedzeniu Komisji ds. Reformy Prawnej należy przedstawić priorytetowe obszary działań grupy, a do 2020 r. Należy opracować pierwszy pakiet inicjatyw głowy państwa” podsumował zastępca szefa Biura Prezydenta.

Nie jest to dobry, ani realny plan do wprowadzenia wobec ludności Donbasu, a bez niej myślenie o jego reintegracji jest tylko pobożnym pragnieniem, nie popartym żadnym realnym faktem.

Ludność zbuntowanego Donbasu osiągnęła przewagę militarną nad pozostałą częścią Ukrainy, zorganizowała się w struktury państwowe, przejęła przemysł i produkcję. Ponadto, powołała swoje siły zbrojne i policyjne, administrację, służbę zdrowia i szkolnictwo oraz służby komunalne. I to wszystko dlatego, bo odrzucili oni ten model sprawowania władzy jaki obowiązuje na Ukrainie od chwili dokonanego tam zamachu stanu w lutym 2014r.

Co więc nowa administracja prezydenta Zełenskiego oferuje?
Nic nowego, wszytko po staremu, czyli dokładnie tak samo jak za poprzedniego prezydenta, który też chciał za wszelką cenę odzyskać Donbas, tj. dokonać tego nie pytając się jego ludności o to jakie ma na ten temat zdanie.

A bez zgody tej ludności, reintegracja Donbasu jest tylko marzeniem ściętej głowy lub tylko bardzo chwytliwą frazą propagandową.

Dlatego też, na obecną chwilę bardziej realna jest integracja Donbasu z Rosją- z racji języka, kultury, tradycji, mentalności oraz coraz bardziej zacieśniającej się współpracy, niż z Ukrainą- wrogą rosyjskojęzycznej ludności tego regionu. Czego dowodem jest prowadzona przeciwko niej bardzo brutalna operacja militarna i pacyfikacyjna. oraz arogancja władz centralnych wobec mieszkańców Donbasu traktowanych przez nią przedmiotowo, a nie podmiotowo- zgodnie z deklarowanym na Ukrainie przywiązaniem do zasad demokracji zachodniej.

Tego ta ludność już nigdy nie zapomni, a pamięć o tych czarnych-tragicznych dla niej czasach zapisze się w jej historii.

Tak więc, tylko ścisłe wywiązanie się przez władze centralne w Kijowie z podpisanego przez nie porozumienia pokojowego w Mińsku oraz zaprzestanie prowadzenia działań policyjno-zbrojnych wobec ludności Donbasu, daje jeszcze cień szansy, że ludność ta zechce współistnieć jako część Ukrainy w postaci terytorium autonomicznego.

Ale stanie się to pod jednym warunkiem- rozpoczęcia bezpośredniego dialogu z jej oficjalnymi przedstawicielami oraz zapewnienia pełnej amnestii wobec tych, którzy nie popełnili przestępstw kryminalnych.

https://www.facebook.com/rouslan.riaboshapka?__tn__=%2CdC-R-R&eid=ARAMcRr0Epo4CWhDsiDGhXsdh8Yf5zY7SmIStcXdlbtOSLDHrxJuVc-NvCjfbG5p4X64fWXVVJRkcWAX&hc_ref=ARQDaM8hzPuuAXJSz5baftesUkEtf0Zl-SM9j8TCHzLgOXw0K-X7HWsptTenko4aFWM&fref=nf.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzał, w godzinach pomiędzy 06:50 a 22:05, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 (14 min) i 82 mm (6 min), opancerzonego wozu bojowego BMP-2 (10 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (58 granatów), SPG-9 (17 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 14 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były następujące punkty frontu: rejon Gorłówki (Zajcewo, Gołmowski i Dolomitnoje), w okolicach Doniecka wieś Aleksandrowka, a także południowy odcinek frontu (Leninskoje, Komiternoje i Sachanka).

Łącznie w wyniku wczorajszych ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy, na terytorium DRL spadło 113 pocisków- wobec 24 z dnia poprzedniego.

Poniżej graficzny wykres ilości naruszeń warunków zawieszenia broni dokonanych przez ukraińskich żołnierzy na donieckim odcinku frontu w ciągu minionego tygodnia:

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu w ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu moździerza kaliber 82 mm oraz opancerzonego wozu bojowego, 2 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzał prowadzono w kierunku Sokolników i Krasnego Limana.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

5 min.

„Зведення станом на 07:00 17 серпня 2019 року.

16 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці дванадцять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив дев’ять обстрілів позицій Об’єднаних сил:
чотири рази неподалік ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
чотири рази поблизу ВОДЯНОГО – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу МАРЇНКИ – зі стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 3 обстріли позицій Об’єднаних сил:
неподалік НОВОЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу ЗАЙЦЕВОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
в районі КРИМСЬКОГО – зі станкового протитанкового гранатомета, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з автоматичного гранатомета.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

16 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 17.08.2019r.- 1532 dzień od nowego rozejmu.

 1. Tragiczny pożar w jednym z hoteli w Odessie, w wyniku którego śmierć poniosło 9 osób, a rnnych zostało 10. W trakcie zdarzenia w hotelu miało znajdować się 200 gości;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4130426-uvelychylos-chyslo-zhertv-pozhara-v-odesse
  https://dumskaya.net/news/tokio-star-s-drona-102056/
  Ukraińska policja przedstawiła trzy wersje przyczyn pozaru, w tym taką ze była to „próba zatarcia śladów popełnionego w hotelu morderstwa”;
  https://korrespondent.net/city/odessa/4130409-polytsyia-nazvala-try-versyy-prychyny-pozhara-v-odesse

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wieści z Donbasu. W związku z ciągłymi oskarżeniami ze strony mieszkańców wobec ukraińskich pograniczników o to ze wymuszają na nich „opłaty” za przekroczenie „granicy” z republikami, ukraińska GG oficjalnie potwierdziła że owe „opłaty” sa nielegalne, a takze uruchomiła specjalna linię telefoniczną, na którą mogą dzwonic ludzie na których wymuszono owe „opłaty”;
  https://strana.ua/news/217530-pohranichniki-soobshchili-kuda-zvonit-v-sluchae-vymohatelstva-na-kpvv-v-zone-oos.html

  Polubione przez 5 ludzi

 3. Tymczasem ukromedia informuja ze podobnie jak to było za czasów urzędowania Poroszenki na oficjalne uroczystosci państwowe organizowana jest „klaka” złożona z pracowników ukraińskiej „budżetówki”. W „ukraińskim internecie” pojawił sie „skan” dokumentu z Biura Prezydenta Ukrainy podpisany przez pierwszego zastępcę szefa biura, w którym „prosi” on o „stworzenie delegacji pracowników sfery budżetowej” na zblizające się uroczystosci z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy;
  https://strana.ua/news/217502-nicheho-ne-izmenilos-pri-zelenskom-bjudzhetnikov-snova-shonjajut-na-massovoe-meroprijatie-repetitsiju-dnja-nezavisimosti.html

  Polubione przez 5 ludzi

 4. OT światowe. Brytyjski ‚The Guardian” ujawnił szokujące statystyki na temat skuteczności amerykańskich ataków prowadzonych „dronami”. Według danych zebranych przez ‚organizacje praw człowieka” w wyniku ataków amerykańskich „dronów”, którymi „celami” oficjalnie było 41 osób, faktycznie śmierć poniosło…aż 1147 osób;
  >https://www.theguardian.com/us-news/2014/nov/24/-sp-us-drone-strikes-kill-1147

  Polubione przez 5 ludzi

 5. Zgodnie z zapowiedziami władz (w tym Prezydenta Ukrainy), w Odessie aresztowano właściciela hotelu ‚Tokyo Star” w którym doszło do tragicznego pożaru w wyniku którego śmierc poniosło 9 osób, a 10 „w stanie ciężkim” trafiło do szpitali. „Biznesmenowi’ Wadimowi Czernemu postawiono zarzut „naruszenie zasad bezpieczeństwa pożarowego”, a policja rozpatruje trzy wersje przyczyn wybuchu pożaru, czyli
  podpalenie w celu ukrycia morderstwa, zły stan techniczny budynku oraz nieostrożne obchodzenie się z ogniem;
  https://strana.ua/news/217575-novosti-odessy-pozhar-v-tokio-star-chto-proiskhodit-18-avhusta.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.