Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2019r.- 1533 dzień od nowego rozejmu.


Po ukończeniu układnia prawie 3/4 długości nitki gazowej na dnie Bałtyku, „Nord Stream 2” zbliżyła się ona do wód terytorialnych Danii. Ale to nie wszystko, bo rosyjski „Gazprom” podjął jeszcze inne działania mające na celu ominięcie strefy buforowej zmontowanej przez światowego hegemona w Europie Środkowo-Wschodniej.

„Trwa budowa gazociągu ‚Nord Stream-2’. Do tej pory na dnie Morza Bałtyckiego ułożono 1856 km gazociągu- 73,6% jego całkowitej długości”– poinformował zarząd „Gazpromu”.

Budowa gazociągu „Nord Stream 2” jest wspierana przez Niemcy i Austrię, które są zainteresowane niezawodnymi dostawami paliwa ze względu na chęć trwałego i pewnego zabezpieczenia sobie odstaw niebieskiego paliwa z Rosji. Nie dość tego, także Norwegia popiera tą inwestycję pomimo to, że jest ona konkurencyjna wobec jej surowców, gdyż rząd norweski jest właścicielem 30 procent akcji firmy „Kvaerner”, jednego z wykonawców robót budowlanych projektu „Nord Stream 2”.

Natomiast Stany Zjednoczone aktywnie sprzeciwiają się temu projektowi, ponieważ planują dostarczać skroplony gaz ziemny do Europy. Ponadto budowie sprzeciwia się Ukraina, która obawia się utraty ponad 3 mld dolarów rocznych dochodów z tranzytu rosyjskiego gazu, a także Litwa, Łotwa i Polska, które uważają projekt za polityczny. Jednocześnie Moskwa wielokrotnie podkreślała, że „Nord Stream 2” ma charakter wyłącznie biznesowy.

Teraz przeciwnikom budowy „Nord Stream 2” doszedł jeszcze jeden problem, przyprawiający ich o ból głowy, gdyż pływający terminal „im. marszałka Wasilewskiego” do regazyfikacji LNG został przeniesiony z Kaliningradu do Rotterdamu, gdzie będzie wykorzystywany przez „Gazpromu” w czasie wyjątkowo niesprzyjających warunków po zakończeniu tranzytu niebieskiego paliwa przez Ukrainę, do którego może dojść po 1 stycznia 2020 roku.

Pływający terminal regazyfikacji LNG zwiększy zdolności „Gazpromu” na rynku europejskim krajów UE, umożliwiając nie tylko transport i magazynowanie, ale także przetwarzanie skroplonego gazu, dostarczając go do odbiorców tak szybko, jak to możliwe.

Już sama obecność pływającego terminalu regazyfikacyjnego u wybrzeży Europy powinna pokazać przywódcom UE, że Moskwa jest odpowiedzialna za swoje zobowiązania jako dostawcy węglowodorów. Negocjacje z Kijowem nie przesunęły się stojąc w martwym punkcie, co destabilizuje rynek energii, budząc niepokój jej odbiorców.

Biorąc pod uwagę sytuację, europejskie podziemne magazyny już wcześniej zostały wypełnione rosyjskim gazem, ale ich pojemność nie jest nieograniczona. Dlatego w rezerwie został użyty pływający terminal LNG „im. marszałka Wasilewskiego”, aby zrekompensować ewentualny brak pojemności magazynowej. Można przyjąć, że w ten sposób „Gazprom” przygotowuje się na niespodzianki ze strony kijowskich negocjatorów.

Główną cechą wyróżniającą pływający terminal do degazyfikacji LNG „im. marszałka Wasilewskiego” jest jego zdolność nie tylko do transportu, ale także do regazyfikacji LNG w zwykły gaz ziemny. Około 100 milionów metrów sześciennych gazu można jednocześnie przechowywać w zbiornikach pływającego terminalu LNG, a zdolność przerobowa wynosi 2,8 miliona ton skroplonych surowców (tj. 3,6 miliarda metrów sześciennych rocznie).

Innymi słowy, obecność rosyjskiego tankowca u wybrzeży Europy faktycznie kończy przygotowania „Gazpromu” do położenia kresu uzależnieniu od ukraińskiej rury, zwłaszcza w przypadku krótkotrwałego załamania transportu w konflikcie z Kijowem. W każdym razie kierunek ukraiński zostanie całkowicie wyeliminowany i zmarginalizowany.

Eksperci szacują potrzebę posiadania przez Rosję dodatkowego potencjału do 2020 r. w wysokości 20-50 miliardów metrów sześciennych w celu wypełnienia zobowiązań umownych bez potrzeby używania ukraińskiego systemu transportu gazu. Liczby zmieniają się w zależności od czasu i scenariuszy realizacji do rurociągów obejściowych: „Nord Stream-2” i „Turkish Stream”. Pływający magazyn rosyjskiego gazu LNG przycumowany w porcie w Rotterdamie bardzo dobrze wpisuje się do tej strategii.

Tak więc przeniesienie tankowca przypomina globalną grę w szachy, w której strony wykonały swoje ruchy i przygotowując się do zadawania decydującego ciosu, z wyprzedzeniem.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 08:00 a 23:10, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (9 min) i 82 mm (5 min) oraz automatycznego granatnika AGS-17 (10 granatów) ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7 (5 granatów), a także broni maszynowej, w tym ciężkiej, 7 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzały prowadzone były w rejonie Gorłówki (Zajcewo), w okolicy Doniecka (Aleksandrowka i Pietrowskoje) oraz na południowym odcinku frontu (Oktiabr, Ukraińskoje oraz Leninskoje i Sachanka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 29 pocisków (wobec 113 z dnia poprzedniego) powodując uszkodzenie dwóch budynków w Zajcewie: letniej kuchni przy ulicy Rybałki nr. 169 i także letniej kuchni przy ulicy Brusiłowa nr. 1.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

6 min.

„Зведення станом на 07:00 18 серпня 2019 року.

17 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці вісім разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив сім обстрілів позицій Об’єднаних сил:
двічі неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з автоматичного гранатомета та стрілецької зброї;
двічі поблизу ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі в районі ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу ПИЩЕВИКА – з гранатометів різних систем.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
в районі ПІВДЕННОГО – з підствольного гранатомета та стрілецької зброї.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
неподалік ПИЩЕВИКА – зі стрілецької зброї;
в районі ВОДЯНОГО – з ручного протитанкового гранатомета.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

27 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 18.08.2019r.- 1533 dzień od nowego rozejmu.

 1. Witam rednacza i cała ekipę.
  W temacie wstępniaka- Wygląda na to, że Ukrainę czeka niezbyt przyjemny rok 2020. Kraj opierał swoją ekonomie na 3 głównych filarach (nie wliczając pożyczki). Jednym z nich były opłaty za gaz od rosyjskiego „Gazpromu”-po 2019 będą zredukowane lub wstrzymane. Kolejnym jest eksport płodów rolnych-jednak w związku z silną konkurencją ze strony FR USA Kanady i UE ceny zbóż w 2020 roku mają być niższe.
  https://www.ewgt.com.pl/e-wgt-category/122-zboa47/18102-skrot-prognozy-amerykanskiego-departamentu-rolnictwa-z-12-08-2019
  Ostatnim filarem są …gastarbeiterzy wysyłający MILIARDY $ do domów. Wykonują zwykle najprostsze prace. Sprzątają lub pracują na budowie. Jednak pewne sygnały ze światowych mocarstw sygnalizuja, że nadchodzi kryzys/spowolnienie gospodarcze. Gospodarka Chin i Niemiec dostała już zadyszki. Gdy gospodarka spowalnia w pierwszym rzędzie prace tracą ci którzy wykonują najprostsze funkcje.
  Sami analitycy z Ukrainy przestrzegają przed możliwym zbliżającymi się wyzwaniami dla krajowej gospodarki
  https://www.unian.info/economics/10652562-global-economy-on-the-verge-of-recession-how-deep-will-ukraine-fall.html

  Polubione przez 4 ludzi

  • „Sami analitycy z Ukrainy przestrzegają przed możliwym zbliżającymi się wyzwaniami dla krajowej gospodarki”- no tak, ale doszedł tam do władzy tandem Zełenski-Kołomojski, i będzie super.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 2. Trwa „najazd” polskich dyplomatów na Ukrainie
  Marszalek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął w piątek wizytę na Ukrainie, gdzie weźmie udział w uroczystościach na polskim cmentarzu wojennym w Polskim Lasku, upamiętniających 103. rocznicę bitwy pod Kostiuchnówką.
  https://kresy24.pl/marszalek-senatu-wezmie-udzial-w-upamietnieniu-bitwy-pod-kostiuchnowka/
  Komentarz: Ciekawe o czym, w kuluarach, polski polityk będzie rozmawiał z ukraińskimi kolegami

  Polubione przez 4 ludzi

 3. I tradycyjne już informacje z granicy Ukrainy, tym razem z Rumunią, gdzie w nocy ukraińscy pogranicznicy ostrzelali samochód którym, jak sie okazao dwaj obywatele Ukrainy próbowali „przebić się” do Rumunii. Obaj zostali zatrzymani, a jeden z nich z powodu tego ze został postrzelony trafił do szpitala. Na razie brak informacji co nimi kierowało (przemyt?);
  https://24tv.ua/ru/pogranichniki_otkryli_ogon_na_granice_s_rumyniej_chto_izvestno_n1193551

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Popularny ukraiński bloger i „wolontariusz ATO” Jurij Kasjanow podsumowuje ostatnie działania administracji prezydenta Wołodymyra Zelenskiego w sprawie „spedzania pracowników budżetówki” na uroczystosci państwowe, czyli (tłumaczenie dosłowne);
  „Każdy nasz nowy prezydent wchodzi na grabie [pozostawione przez] poprzednika”
  https://strana.ua/opinions/217641-kazhdyj-nash-novyj-prezident-nastupaet-na-hrabli-predydushcheho.html
  >https://img.joinfo.ua/i/2017/10/59e86b67c2dd7.jpg

  Polubione przez 4 ludzi

 5. OT światowe, czyli Gibraltar odrzucił wniosek USA o aresztowanie irańskiego tankowca „Grace 1”, powołując sie przy tym na „prawo obowiązujące w UE” i wynikajace z niego róznice w sankcjach jakie wobec Iranu wprowadziło USA, a jakie wprowadziła UE. Ambasador Iranu w Wlk. Brytanii poinformował że statek opuści Gibraltar dzisiaj wieczorem;
  https://www.eurointegration.com.ua/rus/news/2019/08/18/7099801/

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Dla zainteresowanych, obszerny artykuł z ukraińskiego portalu o „kwitnącym handlu pomiędzy terytoriami okupowanymi [czyli republikami i Krymem], a Ukrainą” który ma sie świetnie pomimo oficjalnych zakazów i trwającej „blokady gospodarczej”. Handel ma trwać ponieważ „opiekę nad nim” sprawują ukraińskie władze wojskowe, SBU, a takze przedstawiciele ukraińskiej administracji oraz politycy;
  https://www.epravda.com.ua/publications/2019/08/16/650654/

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Ukraińska codzienność, w Czernichowie funkcjonariusze policyjnego „specnazu” (tzw. jednostka „KORD”) zatrzymali dwóch mężczyzn którzy na jednej z ulic „rozstrzelali” mężczyzne oraz kobietę, a następnie próbowali uciec należącym do nich samochodem osobowym;
  https://www.pravda.com.ua/rus/news/2019/08/18/7223839/
  Z kolei w Kijowie na jednej z ulic mężczyzna zadźgał swoja zonę, a następnie poderżnął sobie gardło, jednak zdołano go odratować;
  https://strana.ua/news/217587-novosti-kieva-na-vyborhskoj-muzhchina-zarezal-zhenu-na-ulitse.html

  Polubione przez 3 ludzi

 8. OT z Germanistanu (dawniej Niemcy) czyli parodia…
  https://wiadomosci.wp.pl/uchodzcy-masowo-jezdza-na-urlop-do-syrii-niemieckie-msw-ostrzega-6414861524117633a
  Cytat;
  „- Ktoś, kto jako syryjski uchodźca regularnie jeździ na wczasy do Syrii, nie może na serio twierdzić, że grozi mu tam prześladowanie. Musimy takim osobom odbierać status uchodźcy – powiedział minister spraw wewnętrznych Niemiec Horst Seehofer w rozmowie z „Bild”

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Tymczasem premier Izraela Benjamin Netanjahu przed swoja wizytą na Ukrainie poinformował co ma być jej głównymi celami. Według Netanjahu ma to być „omówienie utworzenie strefy wolnego handlu między Ukrainą i Izraelem” oraz „porozumienie w sprawie emerytur”, oczywiscie dla obywateli Izraela będących „wychodźcami z Ukrainy”, a których w Izraelu, jak przypomniał „Bibi” „są setki tysięcy”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4130633-netaniakhu-rasskazal-zachem-edet-v-ukraynu
  Ps. I znowu zapachniało „roszczeniami”…

  Polubione przez 5 ludzi

 10. Z naszego podwórka:

  https://wiadomosci.wp.pl/czaputowicz-nie-wyobrazam-sobie-aby-rosja-zablokowala-wizyte-w-smolensku-6414846348093569a

  Czaputowicz: Nie wyobrażam sobie, aby Rosja zablokowała wizytę w Smoleńsku

  Cyt. ,,Już w kwietniu 10. rocznica katastrofy smoleńskiej. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz stwierdził w wywiadzie, że nie wyobraża sobie, aby Rosja zablokowała przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy na te obchody.( do Smoleńska)”

  Mam nadzieję, że Rosja zablokuje przyjazd, bo trudno zgadzać się na to, aby Polski Prezydent na rosyjski ziemi wygłaszał antyrosyjskie brednie.
  Zamknięte drzwi dla polskiego prezydenta do Rosji, będą też idealnym podsumowaniem jego 5 letniej prezydentury , nacechowanej skrajna rusofobią. Rosja dotychczas wykazywała przesadną uprzejmość wobec polskich władz, czas aby traktować je tak, jak na to zasługują.

  Polubione przez 3 ludzi

 11. https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-pacyfik/tysiace-chinskich-policjantow-cwiczylo-tlumienie-zamieszek-przy-granicy-hongkongu-video/

  Pekin skoncentrował przy granicy Hongkongu znaczne siły Ludowej Policji Zbrojnej. Tysiące funckjonariuszy ćwiczyło niedawno tłumienie zamieszek.

  https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/azja-pacyfik/chiny-nie-zgodzily-sie-na-wplyniecie-amerykanskich-okretow-do-hongkongu/

  Amerykańska marynarka wojenna twierdzi, że władze Chin nie zgodziły się aby dwa jej okręty wpłynęły do portu w Hongkongu. Amerykanie chcieli wysłać tam m.in. okręt desantowy.

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Komu w drogę temu czas. Żegnam się z państwem na dłuższy czas, z uwagi na zajęcia związane z awiacją i wyjazd wakacyjny nie będzie mnie do końca września. Mam nadzieję, że wszyscy spotkamy się za 6 tygodni w komplecie.

  Spokojnej nocy i wszystkiego dobrego na ten dłuższy czas nieobecności.

  Dobranoc. 🙂 🙂

  Polubione przez 3 ludzi

  • Deja vu…
   „Aby Polska rosła w siłę, a ludzie żyli dostatniej”
   Edward Gierek z przemówienia na XI Plenum KC PZPR 4 września 1971
   Ps. „Naczelniczek” i jego „ekipa” chyba całymi dniami studiuja „dzieła wybrane Wielkiego Edy”…

   Polubione przez 1 osoba

Możliwość komentowania jest wyłączona.