Wojna domowa na Ukrainie 19.08.2019r.- 1534 dzień od nowego rozejmu.


Jak wynika ze sprawozdania podpisanego przez pełniącego obowiązki szefa Wojskowej Służby Egzekwowania Prawa w Siłach Zbrojnych Ukrainy, generała dywizji I.L. Krisztuna, w latach 2014-2015 odnotowano znaczny wzrost liczby przestępstw popełnianych przez ukraińskich żołnierzy przeciwko ludności cywilnej na terytorium Donbasu.

Krisztun podkreślił, że dane te nadal ukrywają się przed ludnością Ukrainy.

Raport odnosi się do czterech zbrodni Sił Zbrojnych Sił Zbrojnych Ukrainy, które Krisztun podał jako przykład Ministrowi Obrony Ukrainy Połtorakowi:

05.11.2014r. S.W. Pałamarczuk- żołnierz kontraktowy z ukraińskiej 79 samodzielnej brygady powietrzno-szturmowej, będąc pod wpływem alkoholu wtargnął do prywatnego domu gdzie dokonał gwałtu na nieletniej, a także zabił broniącego jej ojca.
W sprawie tej tego samego dnia wszczęto sprawę z art. 115 KK Ukrainy o „umyślnym zabójstwie”. Natomiast jak zakończyła się ta sprawa i o dalszych losach przestępcy w mundurze, nie wiadomo.

16.03.2015r.- w Konstantinowce w donieckim obwodzie znajdującym się pod kontrolą ukraińskiej administracji centralnej, sierżant R.S. Kapiniec z ukraińskiej 8 samodzielnej brygady powietrzno-szturmowej, będąc pod wpływem alkoholu kierował specjalistycznym pojazdem wojskowym MTLB stracił panowanie nad kierownicą po czym zjechał na chodnik, gdzie potrącił dwie dziewczyny. W rezultacie jedna z nich- 7-letnia P.G. Woronowa zginęła, zaś towarzysząca jej wówczas 39-letnia W.A. Prudowaja została ciężko ranna.

14.06.2015r. starszy szeregowy J. Kostiuch wraz z żołnierzem A.I. Babijem z ukraińskiej 30 samodzielnej brygady zmechanizowanej „Południe”, będąc pod wpływem alkoholu wtargnęli do prywatnego domu gdzie dokonali zabójstwa dwóch kobiet (77-lat i 45-lat). 15.06.2015r. wszczęto wobec tych dwóch żołnierzy sprawę z art. 115 KK, „umyślne zabójstwo”. Jak zakończyła się ta sprawa i o dalszym losie przestępców w ukraińskich mundurach wojskowych, nie wiadomo.

20.08.2015r. sierżant D.A. Rieznikow oraz żołnierz S.A. Djaczuk i żołnierz kontraktowy M.W. Sołowiej, z ukraińskiej 53 samodzielnej brygady zmechanizowanej „Wschód”, w miejscowości Nowogorodskoje w obwodzie donieckim, w jego części znajdującej się pod kontrolą centralnej administracji Ukrainy, jadąc taksówką w stronę koszar ich miejsca zakwaterowanie zastrzelili- przy użyciu karabinu automatycznego AK-47, jej kierowcę. Następnie ciało kierowcy ukryli w lesie, a samochód porzucili 4 km od drogi. Po czym wrócili w rejon swego zakwaterowania do jednostki wojskowej.
22.08.2015r. wszczęto wobec nich postępowanie sądowe z art. 115 KK, „umyślne zabójstwo”.
Generalnie najwięcej zbrodni popełnili w strefie ATO znajdującej się pod kontrolą administracji ukraińskie, międzynarodowi ochotnicy, będący w rzeczywistości zwykłymi bandytami przebranymi w mundury wojskowe. Oni to dopuszczali się na ludności cywilnej w rejonie toczącej się wojny: rozbojów, czynów chuligańskich, grabieży, gwałtów, porwań i licznych morderstw.

Łącznie w okresie pierwszego roku działań ATO po stronie ukraińskich żołnierzy odnotowano prawie 7500 przestępstw, z czego 13,6% to zabójstwa, porwania i bezprawne pozbawianie wolności- 52,9%, kradzież pojazdów mechanicznych- 12,9%, naruszenie przepisów bezpieczeństwa ruchu- 10,9%, chuligaństwo to 9,5% zgłoszonych przestępstw oraz 8,8% naruszenie regulaminu posługiwania się bronią, a także celowe uszkodzenie ciała- 5,4%, kradzieże-2,7%, grabieże-2% i usiłowanie popełnienia morderstwa-2%.

Należy przy tym zwrócić uwagę na fakt, że większość zbrodni żołnierzy ukraińskich sił zbrojnych popełnionych przeciwko ludności cywilnej w Donbasie w pierwszym roku prowadzenia operacji antyterrorystycznej (ATO) nie została jak dotąd ujawniona, a ich sprawcy nadal spokojnie służą w armii ukraińskiej lub pobierają świadczenia dla „weteranów i bohaterów” ukraińskich sił zbrojnych, którzy dzielnie i ofiarnie bronili „samoistnej Ukrainy”.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 06:05 a 20:25, przy użyciu: moździerzy kaliber 82 mm (9 min) , opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 52 wystrzały) oraz automatycznych granatników AGS-17 (65 granatów) i ręcznego granatnika przeciwpancernego RPG-7 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzeliwane były: obrzeża Gorłówki (Ruskij Kraj), okolice Doniecka (Spartakus, i Bezimiennoje) oraz południowy odcinek frontu (Ukraińskoje, Komiternowo i Sachanka).

Łącznie podczas wczorajszego ostrzału przez ukraińskich żołnierzy terytorium DRL spadło tam 131 pocisków (wobec 29 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch zabudowań gospodarczych w Komiternowie przy ulicy Kirowa nr. 61 oraz dwóch mieszkań we wsi Ruskij Kraj przy ulicy Muszkieterów nr. 4 m. 2 i nr. 6 m. 1- na obrzeżach Gorłówki.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

7 min.

„Зведення станом на 07:00 19 серпня 2019 року.

18 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці тринадцять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції Об’єднаних сил з озброєння БМП, гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 11 обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік ПИЩЕВИКА – зі стрілецької зброї;
двічі поблизу ВОДЯНОГО – з ручних протитанкових гранатометів та стрілецької зброї;
тричі поруч ЛЕБЕДИНСЬКОГО – зі стрілецької зброї;
двічі поблизу ТАЛАКІВКИ – зі стрілецької зброї;
двічі неподалік ПАВЛОПОЛЯ – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу ПІСОК – з ручних протитанкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил:
в районі НОВОЛУГАНСЬКОГО – з озброєння БМП, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

За минулу добу втрат внаслідок ворожих обстрілів з нашого боку не було.

Від початку поточної доби противник здійснив 2 обстріли позицій Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
в районі ВОДЯНОГО – з ручного протитанкового гранатомета і стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

74 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 19.08.2019r.- 1534 dzień od nowego rozejmu.

 1. „Nowa epocha swobody” na Ukrainie. Na „czarną listę” skandalicznego ukraińskiego portalu „Mirotworec” trafił jeden z ukraińskich blogerów który, jak informują ukromedia, skrytykował decyzje prezydenta Ukrainy o uproszczeniu procedury nadania obywatelstwa Ukrainy obywatelom Rosji;
  https://strana.ua/news/217702-aleksandr-skubchenko-popal-na-mirotvorets.html
  Awantura pomiędzy deputowanymi proprezydenckiego ugrupowania „Sługa Narodu”, a dziennikarzami jednego z ukraińskich portali, doszło nawet do „medialnej wymiany inwektyw” m.in „głupich owiec” i „tępego bydła”. Podobno poszło o oskarżenia ze strony dziennikarzy że w szeregach ‚Sługi Narodu” znajduja się „ludzie odnoszacy się z nostalgią do czasów ZSRR” oraz „kolaborujacy z rosyjskimi okupantami”;
  https://strana.ua/news/217697-buzhanskij-i-dubinskij-vs-zhurnalisty-nv-khronika-battla.html

  Polubione przez 4 ludzi

 2. OT światowe, czyli „na celowniku” USA tym razem…Grenlandia, która chce zakupić US Donald, co potwierdzono oficjalnie w Białym Domu. Taki „njus”, który w naszym nieszczęsnym kraju upodlonym do granic możliwości wywołałby stan euforii, zszokował i oburzył samych ‚Grendlandczyków” oraz rząd Danii którego owa wyspa jest faktycznym „terytorium autonomicznym”;
  https://www.theguardian.com/world/2019/aug/18/trump-considering-buying-greenland
  Premier Danii oznajmiła oficjalnie że żadnego ‚sprzedawania Grenlandii” nie będzie;
  https://korrespondent.net/world/4130685-premer-danyy-hrenlandyia-ne-prodaetsia
  Ps. Warto przy tym przypomnieć że to właśnie Dania jako ostatnia „blokuje” budowę rosyjskiego gazociagu ‚NS 2″ przeciwko któremu „oponuje” także USA 🙂

  Polubione przez 4 ludzi

 3. „Trzeci świat”. Ukromedia informują ze w „wyzwolonym” Mariupolu (obwód doniecki pod kontrola Kijowa) jeden z „biznesmenów” uruchomił „wypalarnię węgla drzewnego” w „niebezpiecznej bliskości” bloków mieszkalnych, których mieszkańcy skarżą się z tego powodu na duszacy dym i smród. Co ciekawe najpierw prokuratura zadecydowała o natychmiastowym zamknieciu „przedsiębiorstwa”, a następnie wycofała swoją decyzję…
  https://v-variant.com.ua/tema/84968-zhiteli-mariupolja-zadyhajutsja-ot-vybrosov-kustarnogo-proizvodstva-drevesnogo-uglja.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. I jeszcze w temacie wizyty ‚Bibi” Netanjahu na Ukrainie. Pojawiły sie pierwsze informacje z ukromediów o pierwszych porozumieniach podpisanych pomiędzy stroną izraelską, a ukraińską. Zawarto umowę o obustronnej ekstradycji obywateli obu państw podejrzanych o popełnienie przestępstw, a także o UTWORZENIU W UKRAIŃSKIM MIEŚCIE HUMAŃ (obwod czerkaski) POSTERUNKU POLICJI IZRAELSKIEJ („”Подписан незаметный но очень важный договор о юридическом сотрудничестве. Теперь прокуратура Израиля имеет право экстрадировать украинских воров, уехавших в Израиль – обратно в Украину. Также в Умани будет израильский полицейский пост”);
  https://strana.ua/news/217745-binjamin-netanjakhu-v-kieve-19-avhusta-o-chem-dohovorilis-premer-ministr-izrailja-i-prezident-zelenskij-video.html

  Polubione przez 3 ludzi

 5. W Odessie dzięki wpłaceniu kaucji, z zebranych przez polityków ugrupowania ‚Opozycyjna platforma – Za zycie” pieniędzy, areszt opuścili dwaj tzw. kulikowcy, czyli osoby które przebywały w Domu Związków Zawodowych w trakcie masakry do jakiej tam doszło w maju 2014 roku. Jak wiadomo ukraińska prokuratura bowiem postawiła zarzuty karne ofiarom tej masakry, a nie jej sprawcom, czyli „ukropatriotom”;
  http://timer-odessa.net/news/odesskie_kulikovtsi_vishli_na_svobodu_posle_pyati_let_v_sizo_141.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Wieści z terytorium obwodu ługańskiego „wyzwolonego” przez Kijów, czyli kolejny raz pojawiły sie informacje ze mieszkańcy Lisiczańska (przed konfliktem na Donbasie ponad 100 tys. mieszkańców) zostali pozbawieni dostaw wody. Powód znowu ten sam czyli długi miejskiego przedsiębiorstwa wod. – kan. wobec przedsiębiorstwa dostarczającego energie elektryczną (165 mln hrywien);
  https://korrespondent.net/ukraine/4130995-zhytely-lysychanska-ostalys-bez-vody-yz-za-dolhov-vodokanala

  Polubione przez 3 ludzi

 7. Chyba doszło do porozumienia i zawarcia koalicji pomiędzy Benią a Achmetowem. Jak informują ukraińskie media firma DETEK (właściciel Achmetow) utrzymała specjalna taryfę na gaz dla swojej elektrowni w obwodzie ługańskim. Taryfa jest niższa od średniej ceny o…40%. Jak zaznaczają politycy owa obniżka wynika z problemów z magazynowaniem antracytu i możliwością wyłączenia bloków energetycznych elektrowni. Decyzja posłów będzie kosztowała budżet państwa 300 mln hrywien/miesiąc Tandem oligarchów „A” i „B”-,aż boję się co z takiego sojuszu może wyniknąć.

  Polubione przez 3 ludzi

 8. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. Rosyjskie media informują ze na dzisiejszej rozprawie w sądzie w Moskwie w sprawie nielegalnych wystąpień do jakich doszło w stolicy Rosji pod koniec lipca pojawiło sie „wielu przedstawicieli zagranicznych poselstw” (w tym m.in Litwy, Niemiec oraz Norwegii). Na pytanie ze strony rosyjskich dziennikarzy z jakiego powodu pojawili sie na sali sądowej dyplomaci nie chcieli odpowiedzieć;
  https://www.ntv.ru/novosti/2224341/
  Ps. Głupota Zachodu nie ma granic jak widać, bo nic tak Rosjan nie wnerwia jak mieszanie się „kogoś z zagranicy” w ich wewnętrzne sprawy i pouczanie ich jak mają postępować…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Odnośnie wizyty Prezydenta Rosji we Francji i spotkania z prezydentem Macronem. Podczas spotkania doszło do rozmów m.in w sprawie Ukrainy i możliwości odbycia rozmów w tzw. formacie normandzkim, czyli z udziałem liderów Rosji, Ukrainy, Francji i Niemiec. Prezydent Rosji miał stwierdzić ze na chwile obecną nie widzi potrzeby takiego spotkania, które jak określił byłoby tylko „spotkaniem dla samego spotkania”, a także przypomniał o potrzebie wypełnienia [ze strony władz Ukrainy] wypełnienia dotychczasowych porozumień;
  https://strana.ua/news/217812-nam-ne-nuzhna-vstrecha-radi-vstrechi-chto-skazali-putin-i-makron-ob-ukraine-zelenskom-i-normandskom-formate.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.