Wojna domowa na Ukrainie 20.08.2019r.- 1535 dzień od nowego rozejmu.


Fałszywe nuty wizyty na Ukrainie izraelskiego premiera Benjamina Netanjahu i jego współziomka- ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Wszystko zaczęło się od skandali do jakich dopuściła się Sara- trzecia żona premiera Benjamina Netanjahu. A potem to już było tylko z górki.

No, ale zacznijmy od początku, a więc czego dopuściła się małżonka izraelskiego premiera będącego już na wylocie ze swego stanowiska.

Otóż, jeszcze w czasie lotu z Tel Avivu do Kijowa, nagle żonie Netanjahu zachciało się wejść do kabiny pilotów. A to dlatego, bo kapitan izraelskich linii lotniczych „El Al Israel Airlines” miał czelność wg. Sary nie przywitać jej na pokładzie przez mikrofon.

Sara Netanjahu miała wstać z miejsca w samolocie i domagać się spotkania z pilotem, ale została powstrzymana przez ochroniarzy. Incydent miał miejsce w czasie lotu na Ukrainę, gdzie Sara Netanjahu udała się wraz z mężem, który odwiedza Kijów.

Jeszcze zrozumiałe by było gdyby pomyliła drzwi do kabiny pilotów z drzwiami do toalety i usiłowałaby tam wtargnąć, ale domaganie się od pilota wiernopoddańczych gestów, to już mocna przesada jak na kraj wzorcowej demokracji.

Następny skandal z udziałem Sary Netanjahu miał miejsce zaraz po wylądowaniu samolotu w Kijowie, gdy podczas powitania chlebem i solą małżonka izraelskiego premiera na oczach wszystkich z obrzydzeniem rzuciła na ziemię kawałek chleba, którym ją poczęstowano:

Ta nerwowość Sary Netanjahu może mieć dwie co najmniej przyczyny, a więc pierwszym powodem jest to, że była ona niedawno oskarżona o sprzeniewierzenie funduszy publicznych o równowartości 100 tysięcy dolarów i nadużycie zaufania. Ostatecznie wywinęła się od wiezienia i poszła na ugodę z prokuraturą. Zapłaciła ponad 15 tys. dolarów. Kolejnym jej problemem jest fakt, że jej małżonek z kretesem przegra wybory. Zaś o innych nie pomnę…..

Dodam jeszcze, że Netanjahu jest też pierwszym zagranicznym przywódcą, który przybył do Kijowa od czasu wyboru Wołodymyra Zełenskiego na prezydenta. I to jest pewien znak, gdy trzech najważniejszych ludzi na szczytach władzy i biznesu na Ukrainie są pochodzenia żydowskiego.

No, a teraz ciąg dalszy przedstawienia jakie zaserwowali nam- tym razem, szefowie obu bratnich państw.

A więc, po pierwsze podczas swego przemówienia na spotkaniu z premierem Izraela, prezydent Ukrainy wezwał go, aby jego kraj uznał „Hołodomor” za akt ludobójstwa narodu ukraińskiego.

Tym samym postawił Netanjhu w bardzo niezręcznej sytuacji, gdyż jednymi z głównych organizatorów, nadzorców i wykonawców dekretu Mołotowa i Kaganowicza „O ochronie mienia przedsiębiorstw państwowych, kołchozów, spółdzielni oraz wzmocnieniu własności społecznej”, byli jego ziomkowie.

Do podobnego faux-pas doszło gdy przemawiając premier Izraela Benjamin Netanjahu zwrócił uwagę na fakt, że masakra tysięcy Żydów w Babim Jarze jest przykładem wspólnej tragedii narodu ukraińskiego i żydowskiego.

Nie wyjaśnił tylko, na czym ma polegać tragedia narodu ukraińskiego- oczywiście w powiązaniu z tragedią żydowską, bo ona akurat jest tu oczywista.

następnie prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premierem Benjaminem Netanjahu wraz z żoną Sarą złożyli hołd ofiarom tragedii w Babim Jarze.

„Teraz są tylko dwie emocje. Głęboki smutek i ból, od którego pęka serce. Dziś przypominamy sobie wydarzenia z 1941 r. I przeżywamy tę niesamowitą i tragiczną stronę wspólnej przeszłości narodów ukraińskich i żydowskich”– powiedział przepojony głębokim żalem ukraiński prezydent.

Wołodymyr Zełenski przypomniał też, że 78 lat temu niemieckie siły okupacyjne rozpoczęły masowe egzekucje w wąwozie Babi Jar. Według niego te straszne wydarzenia można opisać za pomocą trzech „niemożliwych”: „niemożliwych do zrozumienia, niemożliwych do zapomnienia i wybaczających, niemożliwych do ponownego dopuszczenia”.

Zełenski mocno podkreślił, że ​​nie można zrozumieć nieludzkiej chęci eksterminacji ludzi z przyczyn etnicznych, narodowych lub politycznych, niezależnie od płci i wieku. „W moich oczach widzę nadal straszną niekończącą się kolejkę ludzi, którzy nie rozumieli, że zostali doprowadzeni na śmierć. Większość zabitych była narodowości żydowskiej”– powiedział Zełenski.

Zełenski dodał, że po zastrzeleniu wszystkich Żydów, których mogli znaleźć, naziści zaczęli atakować inne narodowości, a więc Cyganów i Ukraińców, którzy walczyli o swoje państwo.

„Totalitarny reżim sowiecki ukrywał takie tematy, jak Holokaust, Babi Jar i ‚Hołodomor’, i przez długi czas milczał o prawdziwym zasięgu tych zbrodni. Według różnych źródeł podczas okupacji hitlerowskiej w Babim Jarze rozstrzelano od 70 do 200 tysięcy osób. I to nie tylko statystyki” podkreślił ukraiński prezydent.

Na zakończenie Zełenski wyraził przekonanie, że naród ukraiński zawsze będzie pamiętać te zbrodnie przeciwko ludzkości i nie zapomni, do czego prowadzi ksenofobia i rasizm.

Jest tylko jeden problem, w jakiej to niby optyce historycznej naród ukraiński będzie pamiętać o tych zbrodniach przeciwko ludzkości? Czy jako ofiary, czy też pomocnicy tej zbrodni?

Przypomnę, niedouczonemu z historii komikowi na stanowisku prezydenta Ukrainy, że w dniu żydowskiego święta Jom Kipur, 29 września 1941 r., kazano zebrać się wszystkim Żydom we wskazanym miejscu z pieniędzmi, kosztownościami oraz ciepłymi ubraniami, co sugerowało daleką podróż. Z miejsca zbiórki grupami po sto osób Żydzi w obstawie SS i ukraińskiej policji zostali zapędzeni w kierunku Babiego Jaru.

Udział Ukraińców w zbrodni ludobójstwa w Babim Jarze potwierdził także oficjalnie podczas swojej wizyty na Ukrainie z okazji jej 75 rocznicy 28 września 2016 roku, prezydent Izraela Reuwen Riwlin podczas wystąpienia w ukraińskim parlamencie.

Przypomniał on, że we wrześniu 1941 roku tylko w ciągu dwóch dni w Babim Jarze Niemcy rozstrzelali ponad 33 tys. Żydów:

„Zginęli oni straszliwą, brutalną śmiercią. Nie mówię o tym, by kogoś szokować. Mówię to dlatego, że w Babim Jarze z rąk nazistów ginęli Żydzi, Ukraińcy, Romowie i przedstawiciele innych narodów. Zostali oni zabici przez Niemców i ich ukraińskich pomocników”– powiedział prezydent Riwlin.

Podczas swej wizyty prezydent Izraela oświadczył, że choć nie można już przywrócić życia ofiarom, to ludzie nie mogą być dziś współuczestnikami „zbrodni zapomnienia i zaprzeczenia Holokaustu”. Podkreślił, że podczas drugiej wojny światowej Żydzi ginęli nie tylko w obozach:

„Wielu uczestników zbrodni było Ukraińcami i wśród nich szczególnie wyróżniali się bojownicy OUN (Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów- dopisek mój), którzy znęcali się nad Żydami, zabijali ich i w wielu przypadkach wydawali ich Niemcom”– powiedział Riwlin dodając też, że były również nieliczne przypadki ratowania żydom życia przez Ukraińców, ale były to mało znaczące- w skali dokonanych zbrodni, przypadki.

Riwlin podkreślił także, że choć stosunki między narodami Ukrainy i Izraela skierowane są przede wszystkim w przyszłość, nie można dopuścić, by historia została zapomniana:

„Na antysemityzm nie wolno pozwalać; ani na taki, jaki był w przeszłości, ani w jego dzisiejszym kształcie. Nie można rehabilitować i sławić antysemitów. Żadnymi interesami politycznymi nie usprawiedliwicie obojętnego milczenia albo odburkiwania, gdy mowa jest o antysemickich strukturach. Przywódcy krajów, które uznają antysemickie, rasistowskie i neonazistowskie poglądy, nigdy nie będą pełnoprawnymi członkami narodów świata”– oświadczył izraelski prezydent.

No i zapewne obecnie, gdy Żyd został prezydentem Ukrainy, świat będzie udawał, że zbrodni w Babim Jarze dokonali tylko i wyłącznie Niemcy i ruskie NKWD, zaś przede wszystkim jej ofiarami byli ukraińscy „patrioci”.

Nie wiem tylko jak świat zachodni i Żydzi poradzą sobie z faktem gloryfikowania- jako bohaterów narodowych na Ukrainie, organizatorów i wykonawców tychże zbrodni oraz ukraińskich nacjonalistycznych organizacji zbrojnych, często odnoszących się w swej symbolice bezpośrednio do nazizmu niemieckiego, które w dokonaniu ich uczestniczyły?

https://www.president.gov.ua/ru/news/glava-derzhavi-zaklikav-izrayil-viznati-golodomor-aktom-geno-56861,

https://www.president.gov.ua/ru/news/zaklikayemo-mizhnarodnu-spilnotu-obyednati-zusillya-shob-ne-56865,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wielki_g%C5%82%C3%B3d_na_Ukrainie,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Rafa%C5%82_Lemkin,

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81azar_Kaganowicz,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Babi_Jar.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby na donieckim odcinku frontu ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 20:00 a 22:55, przy użyciu granatników SPG-9 (2 granaty) i RPG-7 (4 granaty) oraz broni maszynowej- w tym jeden z wykorzystaniem ciężkiego karabinu maszynowego, 6 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzały prowadzone były głównie na południowym odcinku frontu (Leninskoje, Oktiabr, Dzierżyńskoje i Komiternowa) oraz sporadycznie w okolicy Doniecka (Spartakus i Aleksandrowka).

W wyniku tych ostrzałów na terytorium DRL spadło 6 pocisków- wobec 131 z dnia poprzedniego, nie powodując żadnych strat i szkód. Wojna się kończy.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

8 min.

„Зведення станом на 07:00 20 серпня 2019 року.

19 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці одинадцять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції наших підрозділів з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

З метою нанесення якнайбільшої шкоди нашим військовослужбовцям на одному з напрямків ворог застосував безпілотний літальний апарат споряджений гранатометним пострілом (ВОГ-25).

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив десять обстрілів позицій Об’єднаних сил:
неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
чотири рази поблизу ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ТАЛАКІВКИ – з автоматичного гранатомета;
поблизу ПАВЛОПОЛЯ – застосував безпілотний літальний апарат споряджений гранатометним пострілом (ВОГ-25), внаслідок чого 1 військовослужбовець отримав поранення. Також противник здійснив обстріл позицій поблизу ПАВЛОПОЛЯ з автоматичного гранатомета;
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
неподалік ОПИТНОГО – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил:
в районі СВІТЛОДАРСЬКА – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів.

Від початку поточної доби противник здійснив 1 обстріл позицій Об’єднаних сил в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
неподалік ТАЛАКІВКИ – з автоматичного гранатомета.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

36 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 20.08.2019r.- 1535 dzień od nowego rozejmu.

 1. Na początek to o czym tutaj czesto piszę, czyli o PISowskich BOTach i trollach sponsorowanych przez polskich podatników;
  https://wiadomosci.onet.pl/kraj/lukasz-piebiak-aprobowal-hejt-na-sedziego-premier-chce-wyjasnien/8wl1r6z
  https://wpolityce.pl/polityka/460021-rzecznik-rzadu-premier-poprosil-wiceministra-o-wyjasnienia
  Ps. Podejrzewam że teraz (na jakiś czas) z internetu „poznikają” co bardziej agresywni i natarczywi zwolennicy „dobrej zmiany” oraz „tropiciele ruskiej agentury”…

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka” i opisanego w nim skandalicznego postępku Sary Netanjahu. W „ukraińskim internecie” pojawiły sie także opinie że ma to zwiazek z jej religijnym wychowaniem (w jednym z kibiców), czyli pieczywo było „niekoszerne”.
  A znany „ukropatriota” i redaktor naczelny ‚Cenzor.net” Butusow po prostu „odleciał” stwierdzajac że była to…”rosyjska prowokacja”…
  https://strana.ua/news/217792-sotsseti-obsuzhdajut-broshennyj-saroj-netanjakhu-khleb-v-kieve.html

  Polubione przez 3 ludzi

  • „…znany „ukropatriota” i redaktor naczelny ‚Cenzor.net” Butusow po prostu „odleciał” stwierdzajac że była to…”rosyjska prowokacja”…,,- i na rację sukinkot, bo jest ona już od wielu lat na niejawnym etacie…. 🙂

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 3. Nie wytrzymał „szczyry ukropatrota” pisarz i bloger Jan Waletow, którego ‚wyprowadziło z równowagi” wpisanie na „czarną listę” portalu „Mirotworec” rosyjskich pilotów którzy uratowali ponad 230 osób lądując bez silników na polu kukurydzy. Nazwał on taki czyn „aktem totalnej głupoty”, który „zaciera” granicę pomiędzy idiotyzmem a patriotyzmem…
  https://blogs.korrespondent.net/blog/politics/4130532/

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT światowe, czyli po zerwaniu traktatu INF („Układ o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu”) USA również rozpoczęło gorączkowe próby z pociskami rakietowymi;
  https://strana.ua/news/217867-ssha-uspeshno-proveli-pervoe-ispytanie-krylatoj-rakety-posle-vykhoda-iz-drsmd-video-puska.html
  A US Donald nie ustaje w „przypochlebianiu się” mieszkańcom Grenlandii obiecując m.in że nie zabuduje wyspy, gdyby tylko dostała sie pod kontrolę USA, swoimi wieżowcami…
  https://strana.ua/news/217871-prezident-ssha-donald-tramp-poobeshchal-ne-stroit-v-hrenlandii-zolotye-neboskreby.html

  Polubione przez 2 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę, gdzie w Kijowie w nocy przy jednej ze stacji metra, jak informują ukromedia, doszło do „maleńkiej wojny” (pomiędzy grupą osób a ochroną metra) m.in z użyciem broni palnej oraz noży w wyniku której ranne zostały trzy osoby;
  https://strana.ua/news/217864-nochju-v-kieve-neizvestnye-na-mercedes-ustroili-malenkuju-vojnu-s-sotrudnikami-sluzhby-okhrany-video.html
  https://korrespondent.net/city/kiev/4131106-v-kyeve-vozle-metro-proyzoshla-strelba-postradaly-try-cheloveka

  Polubione przez 2 ludzi

 6. I tradycyjnie już jak to przed zimą na Ukrainie, przedstawiciel Prezydenta Ukrainy przy Radzie Ministrów Andrij Herus ostrzegł Ukraińców przed trudną sytuacją do jakiej może dojsc po rozpoczęciu sezonu grzewczego na Ukrainie, w zwiazku z niskimi zapasami węgla oraz „sporami” z rosyjskim „Gazpromem”. Według niego Ukraina jest przygotowana do nowego sezonu grzewczego na 65 %;
  https://ukranews.com/news/648848-otopitelnyj-sezon-pod-ugrozoj-iz-za-sporov-s-rf-i-nizkih-zapasov-uglya-gerus

  Polubione przez 2 ludzi

 7. OT z naszego nieszczęsnego kraju, czyli przypomniała o sobie (p)OSLICA Gosiewska;
  http://www.mysl-polska.pl/2010
  Cytat;
  „Dostałem dziś pismo z kancelarii adwokackiej z Warszawy, w który p. wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska PiS straszy mnie sądem za krytykę jej działań, czy raczej braku działań, w sprawie prawdy i pamięci o ofiarach ukraińskiego ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich II RP”

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Tymczasem SBU poinformowała o zapobieżeniu „przeprowadzeniu zamachu” w Sumach w trakcie ukraińskiego ‚Dnia Flagi” (23 sierpnia) i odbywającego sie z tej okazji występu kabaretu „95 Kwartał” (którego liderem był obecny Prezydent Ukrainy). Zatrzymano 19 – latka z Sum (oraz jego „wspólników”) z „młodzieżowej grupy radykalnej”, czyli organizacji „ukropatriotycznej” (banderowskiej lub neonazistowskiej), który podczas występu na widowni chciał zdetonować materiały wybuchowe;
  https://inforesist.org/na-den-flaga-i-konczerte-kvartala-95-gotovili-terakt/

  Polubione przez 2 ludzi

 9. OT z Gruzji, gdzie w kanale TV „Rustawi 2” który onegdaj „zasłynął” z podgrzewania antyrosyjskich zamieszek w Tbilisi, a jeden z jego dziennikarzy w programie „na żywo” lżył Prezydenta Rosji, doszło do ostatecznej zmiany zarządu. Nowy zarząd poinformował o tym ze zwolni dziennikarza który obraził Prezydenta Rosji jak tylko powróci z urlopu, na którym na razie przebywa, a następnie poda go do sądu (!) za finansowe szkody na jakie naraził swoim postępowaniem ‚Rustawi 2″;
  https://inforesist.org/skandal-s-oskorbleniem-putina-v-efire-novoe-rukovodstvo-rustavi-2-uvolnyaet-zhurnalista-i-budet-s-nim-suditsya/

  Polubione przez 2 ludzi

 10. OT z Bliskiego Wschodu, czyli co się dzieje w prowincji Idlib, która jak wiadomo jest ostatnim „rezerwatem” tzw. syryjskiej opozycji, pozostajacym „pod opieką” Turcji , a w której trwa zwycięska ofensywa syryjskich sił rządowych. W jej wyniku tzw. powstańcy w popłochu opuszczają swoje pozycje obronne, a mające ich „ochraniać” siły tureckie zachowują sie jakby „oślepły”.
  W opozycyjnych wobec rządu w Ankarze tureckich mediach pojawiły sie informacje (skany dokumentów) o tym że Turcja i Rosja (reprezentujące władze Syrii) zawarły „porozumienie” na mocy którego prowincja Idlib ma zostać przez Turcję „porzucona” w zamian za wsparcie przez Rosję jej operacji militarnej przeciwko syryjskim Kurdom (będacym jak wiadomo „na żołdzie” USA) w tzw. Rożawie;
  https://thelevantnews.com/en/2019/08/turkey-russia-signed-secret-deal-on-idlib-that-allowed-military-offensive-against-kurds/

  Polubione przez 3 ludzi

 11. I powrót na Ukrainę, gdzie w Mikołajowie w wyniku wspólnej operacji funkcjonariuszy ukraińskiego Państwowego Biura Śledczego i „specnazu’ MSW Ukrainy zatrzymali ukrywającego sie od 25 lipca tego roku funkcjonariusza SBU. Było on poszukiwany za to ze w jednej z restauracji Hajworon (obwód kirowohradzki) skatował jednego z klientów, w wyniku czego trafił on w stanie cięzkim do szpitala;
  https://korrespondent.net/ukraine/4131388-hbr-so-spetsnazom-zaderzhala-sotrudnyka-sbu-yzbyvsheho-muzhchynu-v-kafe

  Polubione przez 3 ludzi

 12. Tymczasem sąd w Kijowie przychylił sie do prośby adwokatów byłych funkcjonariuszy byłej jednostki specjalnej MSW „Berkut” i wezwał na przesłuchanie w sprawie „strzelaniny na ul. Instytuckiej w Kijowie 20 lutego 2014 roku” liderów ówczesnej „opozycji” (m.in Witalija Kliczkę, Jurija Łucenkę, Serhija Paszynskiego, Andrija Parubjia) oraz członków ówczesnych władz Ukrainy (m.in byłego wiceprzewodniczącego Administracji Prezydenta Andrija Portnowa, była minister sprawiedliwości Ołene Łukasz);
  https://hromadske.ua/ru/posts/sud-po-rasstrelam-na-institutskoj-parubiya-lucenko-pashinskogo-portnova-i-lukash-vyzovut-na-doprosy

  Polubione przez 2 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.