Wojna domowa na Ukrainie 21.08.2019r.- 1536 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (20 sierpnia) ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski wziął się poważnie za rozwiązanie problemu wysokich cen energii elektrycznej na Ukrainie.

Chodzi o to, że liberalizacja ukraińskiego rynku prądu, która rozpoczęła się 1 lipca, przebiega według model unijnego zgodnie z Trzecim Pakietem Energetycznym, nacelowanym na rozbicie krajowych monopoli w energetyce. Producenci będą podpisywać kontrakty bezpośrednio z odbiorcami tak przemysłowymi jak i indywidualnymi. Między nimi mogą funkcjonować pośrednicy.

W związku z tym, jeszcze w czerwcu ukraińskie władze obawiając się, że uwolniony rynek prądu spowoduje podwojenie wysokości opłat dla ludności zamroził ceny w tym segmencie na półtorej roku, czyli do końca 2020 r. Różnica w cenie rynkowej a taryfowej prądu dla ludności ma być rekompensowana z zysku innych uczestników rynku, a więc firm państwowych „Energoatomu”, „Ukrhyrdoenrgo” i „Ukrenergo”. O momentu uwolnienia cen energii elektrycznej ukraińskie przedsiębiorstwa mogą kupować prąd od tych dostawców, którzy zaproponują lepsze warunki dostaw i ceny.

Teoretycznie wszystko wygląda bardzo zachęcająco, gdyby nie to, że pomimo to rynek prądu pozostanie nadal na Ukrainie mało konkurencyjny, bowiem ponad 75% jej produkcji pochodzi z dwóch źródeł: państwowego koncernu „Energoatom” i prywatnej firmy oligarchy Achmetowa- „DTEK”.

Poprzedni prezydent, Petro Poroszenko proponował odłożenie wprowadzenia wolnego rynku prądu o rok. Wskazywał że brakuje wielu regulacji, co spowodować może wzrost cen energii o 20-30 proc. Jednak parlament nie zajął się prezydenckim projektem. Prognozy Poroszenki potwierdza ukraiński bank centralny, jednak zwraca jednocześnie uwagę na fakt, że ma to nie wpłynąć na poziom inflacji.

No i właśnie ten problem postanowiła wreszcie rozwikłać ekipa prezydenta Zełenskiego.

I do jakiż to wniosków doszli oni wczorajszego dnia?

Otóż ich recepta jest bardzo prosta (przydałaby się podobna w Polsce, aby obniżyć cenę energii elektrycznej co najmniej o 15-20% 🙂 ).

Po wczorajszym spotkaniu przedstawicieli prezydenta z Gabinetem Ministrów Andrei Gerus na konferencji powiedział, że osiągnięto porozumienie co do trzech kroków niezbędnych do obniżenia cen energii elektrycznej.

Według niego Gabinet Ministrów powinien zatwierdzić rezolucję w sprawie nałożenia specjalnych obowiązków na spółki „Ukrhydroenergo” i „Energoatom”.

„Oczekujemy, że ta zmiana obniży taryfę ‚Ukrenergo’ ponad trzykrotnie. Teraz wynosi 32 kopiejek na kilowatogodzinę i spodziewane jest 8–9 kopiejek”– powiedział Andrei Gerus.

Gerus przypomniał, że w odniesieniu do taryfy opłat za energię elektryczną w odniesieniu do „Ukrenergo” przeprowadzono dogłębną dyskusję, ponieważ obejmowała ona dopłatę tzw. „zielonej taryfy”.

Powodem tego było to, że jak wyjaśnił przedstawiciel prezydenta:

„Taryfa ta znacznie wzrosła i była przedmiotem sporów przed sądami. Dlatego też, kiedy wprowadzone zostanie nowe rozporządzenie WSO (taryfa opłat specjalnych) i wprowadzona nowa taryfa ‚Ukrenergo’, może to obniżyć taryfy dla konsumentów końcowych o około 11%, a także wyeliminować motywację do zakwestionowania tej taryfy w sądzie”.

W tym miejscu przypomnę, że właśnie wysoki wzrost taryfy za „zieloną energię” dokładnie ta sama ekipa Zełenskiego kilka miesięcy temu uznawała za niebywały sukces, który spowoduje spadek cen płaconych przez odbiorców indywidualnych za prąd.

No, ale oddajmy głos przedstawicielowi prezydenta Zełenskiego, który za kolejny czynnik, który pomoże obniżyć koszty energii elektrycznej, uznał zmianę pułapów cenowych (limit ceny energii elektrycznej) na rynku dnia bieżącego.

„Sensowne jest nieznaczne podniesienie ceny nocnej z punktu widzenia ograniczeń cenowych- być może w granicach 10%. Cena dzienna powinna zostać obniżona, ponieważ jest znacznie wyższa niż we wszystkich krajach europejskich. Dzienny limit ceny można zmniejszyć o 20%. Dzięki temu może to dodatkowo obniżyć ostateczną taryfę dla konsumenta o kolejne 9%” powiedział Andrei Gerus.

„Jeśli wdrożymy te trzy środki, możemy uzyskać około 20% obniżkę taryf dla wszystkich konsumentów- dużych, średnich i małych firm, instytucji i organizacji budżetowych, przedszkoli i szkół”– podkreślił Gerus.

Jednocześnie zwrócił on uwagę na fakt niezadowalającego przygotowania do sezonu grzewczego, gdyż jak dotąd ilość węgla w magazynach jest o 40% mniejsza niż w ubiegłym roku 🙂

„Mieliśmy trudną dyskusję z firmami wytwarzającymi energię cieplną, w szczególności z dużymi, i powiedziano, że niemożliwe jest wykorzystanie zapasów węgla w magazynach jako szantażu w celu uzyskania wysokich taryf. Chcielibyśmy, aby to się nie powtarzało, a firmy powinny utrzymywać wystarczającą ilość węgla w swoich magazynach”– powiedział Andrei Gerus.

Tylko skąd one na to mają wziąć pieniądze??????

Patrząc na wykres porównawczy cen prądu w krajach europejskich, to nadal jednym z najtańszych jest prąd na Ukrainie, a jednocześnie jest on niemalże cztery razy tańszy niż w Polsce, która także nie ma najwyższych cen. I to jest miara drogi jaką musi przejść Ukraina, w czasie pokonywania której jeszcze mnóstwo rzeczy może się wydarzyć. Po prostu pęd ku Europie, może spowodować przekroczenie wytrzymałości materiału i wszystkie plany runą jak domek z kart.

Na razie Zełenski i jego pomocnicy stosują różne sztuczki socjotechniczne odciągające uwagę społeczeństwa od istoty problemu, którymi jednak nie ogrzeją Ukraińcom zimnych mieszkań i nie zapewnią dostatku chleba, lekarstw i bezpieczeństwa.

Sytuacja jest o tyle w tej chwili niebezpieczna, gdyż Poroszenko praktycznie rzecz biorąc nie miał rzeczywistej i silnej opozycji, która zdolna była obalić jego rządy. Natomiast ekipa Zełenskiego, jeszcze przed jej dojściem do władzy dorobiła się totalnej opozycji, praktycznie ze wszystkich stron sceny politycznej, a szczególnie ze strony środowisk uznających się za patriotyczne oraz zatrwożonego swoim przyszłym losem kierownictwa administracyjnego państwa.

Z tego kierunku, w momencie gdy ludzie zorientują się, że kolejny raz ich oszukują, zostanie wyprowadzony główny cios w serce władzy. Podobnie jak to się stało za czasów Wiktora Janukowycza.

https://www.president.gov.ua/ru/news/za-rezultatami-naradi-pid-golovuvannyam-prezidenta-ukrayini-56873,

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics/pl.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

W ciągu minionej doby ukraińscy żołnierze prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy 06:00 a 19:35, przy użyciu: moździerzy kaliber 120 mm (30 min) i 82 mm (11 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (45 wystrzałów) oraz granatników: AGS-17 (29 granatów), SPG-9 (12 granatów) i RPG-7 (4 granaty), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 6 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzały prowadzone były wyłącznie- poza jednym wyjątkiem, w okolicy i na obrzeżu Doniecka (osiedle mieszkaniowe przy kopalni Trudowskaja, Spartakus i Staromichajłowka) oraz Biełaja Kamienka- na południowym odcinku frontu.

Łącznie w wyniku wczorajszych ostrzałów prowadzonych przez ukraińskich żołnierzy na terytorium DRL spadły 123 pociski (wobec 6 z dnia poprzedniego), nie wyrządzając przy tym żadnych szkód i strat.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

9 min.

„Зведення станом на 07:00 21 серпня 2019 року.

20 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці сім разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з гранатометів різних систем та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 5 обстрілів:
неподалік ТАЛАКІВКИ – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
поблизу КРАСНОГОРІВКИ – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
в районі СТАРОГНАТІВКИ – зі станкового протитанкового гранатомета;
поблизу БОГДАНІВКИ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
неподалік ГНУТОВОГО – з ручного протитанкового гранатомета.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 2 обстріли:
неподалік ПІВДЕННОГО – з ручних протитанкових гранатометів.
поблизу ЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем.

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів один наш військовослужбовець отримав поранення.

Від початку поточної доби зафіксовано 2 ворожі обстріли в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
неподалік НОВОМИХАЙЛІВКИ – гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
поблизу ВОДЯНОГО – з підствольних гранатометів та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

31 uwag do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 21.08.2019r.- 1536 dzień od nowego rozejmu.

 1. OT światowe, zaostrza sie konflikt pomiędzy USA, a Danią po tym jak Kopenhaga odrzuciła „propozycje” US Donalda by „sprzedać” Grenlandię. „Za karę” US Donald odwołał swoją wizytę w Danii. Warto przy tym przypomnieć ze Dania jako ostatnia „blokuje” budowę rosyjskiego gazociągu „Nord Stream 2”, na czym bardzo zalezy właśnie USA…
  https://www.reuters.com/article/us-usa-trump-greenland-denmark/trump-cancels-denmark-visit-over-after-rebuff-over-greenland-idUSKCN1VB007
  https://www.theguardian.com/us-news/2019/aug/20/trump-greenland-denmark-mette-frederiksen
  Plus „agent GRU FSB” Donald ponownie, czyli ogłosił ze należy włączyć Rosję do grupy państw „G 7” tak by powstała grupa „G 8”;
  https://eu.usatoday.com/story/news/politics/2019/08/20/donald-trump-calls-russia-invited-back-into-g-7/2061554001/

  Polubione przez 3 ludzi

 2. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów Donbasu, gdzie na terytorium obwodu ługańskiego znajdujacego sie pod kontrolą władz Ukrainy trwa dramat mieszkańców odcietych od dostaw wody z powodu ogromnego zadłuzenia przedsiębiorstw wod. – kan. wobec przedsiębiorstw energetycznych. Miejscowe prokijowskie władze starają sie jakoś ratować sytuacje organizujac dowóz wody pitnej dla „odciętych” miejscowosci, ale jest to tylko przysłowiowa „kropla w morzu potrzeb”;
  https://korrespondent.net/ukraine/4131502-zhyteliam-luhanschyny-nachaly-podvozyt-vodu
  Przewodniczący NZZ Górników Ukrainy Wołyniec alarmuje ze od prądu odłączono również jedną z kopalni co grozi jej zatopieniem, a co za tym idzie doprowadzeniem do katastrofy ekologicznej;
  https://antikor.com.ua/articles/322716-pod_luganskom_shahta_okazalasj_pod_ugrozoj_zatoplenija

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Straan.ua” o „nowym/starym problemie” władz Ukrainy czyli niedoborach w zapasach głownego paliwa ukraińskich elektrowni i elektrociepłowni węgla. W artykule wyjaśniono ze „perturbacje” w zakupach wegla mogą wynikać z tego ze w odpowiedzialnych za jego zakupy państwowych spółkach trwa „wymiana kadr”, czyli „klika Poroszenki” jest „rugowana” przez „klikę Kołomojskiego”;
  https://strana.ua/articles/analysis/218010-pochemu-v-ukraine-zakonchilsja-uhol-i-chto-takoe-skhemy-ihorja-kolomojskoho.html

  Polubione przez 4 ludzi

 4. Ukromedia potwierdzają że podczas wizyty premiera Izraela na Ukrainie doszło do ratyfikowania umowy na mocy której władze w Kijowie zobowiązały się do wypłacania „świadczeń finansowych” (emerytury) żyjacym w Izraelu „wychodźcom z Ukrainy”. Na razie brak informacji ile ma to być osób ani i jakiej sumie „świadczeń” jest mowa, ale „Bibi” Netanjahu mówił o „setkach tysięcy wychodźców z Ukrainy w Izraelu”;
  https://censor.net.ua/news/3143651/ukraina_ratifitsiruet_soglashenie_s_izrailem_o_vyplate_pensiyi_zelenskiyi
  Ps. W „komentach” pod artykułem m.in;
  „зеля озаботился своим будущим, – похвально)”
  (Ziel[enskij] zadbał o swoją przyszłość – godne pochwały)

  Polubione przez 3 ludzi

  • „Ziel[enskij] zadbał o swoją przyszłość – godne pochwały’- nie tylko dla siebie, ale dla całej grupy trzymającej władzę.

   A poza tym, jest sposób na wyprowadzenie z budżetu Ukrainy kilku miliardów dolarów.

   Pozdrawiam.

   Polubione przez 2 ludzi

 5. Na Ukrainie pojawiło sie nowe zastosowanie dla elektrowni jadrowych. W Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej odkryto ze jej pracownicy zajmowali się „kopaniem” tzw. krypto – walut oraz udostępniali dane dotyczące ochrony elektrowni objete tajemnicą państwową. W procedrze uczestniczyć mieli takze funkcjonariusze ukraińskiej Gwardii Narodowej, którzy zajmowali sie jej ochroną;
  https://korrespondent.net/ukraine/4131702-na-yuzhnoukraynskoi-aes-mainyly-kryptovaluitu

  Polubione przez 3 ludzi

 6. Ukraińska codzienność. Trzej Gruzini którym pod koniec czerwca tego roku specjalnym dekretem przyznał obywatelstwo Ukrainy prezydent Wołodymyr Zelenskij (prawdopodobnie byli to „weterani ATO”) okazli sie być sprawcami napadu na dom w jednej z miejscowości obwodu kijowskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4131632-poluchyvshye-hrazhdanstvo-ot-zelenskoho-hruzyny-popalys-na-razboe
  „Draka” w obwodzie iwano – frankowskim doszło do „starcia” pomiedzy pracownikami jednego z państwowych gospodarstw leśnych, a inspektorami ochrony środowiska. Powodem zdarzenia miał być fakt że pracownicy leśni mieli zajmować się nielegalnym wyrębem drzew w jednym z rezerwatów przyrody;
  https://strana.ua/news/218126-v-minprirody-obratili-vnimanie-na-draku-lesnikov-i-sotrudnikov-hutsulskoho-prirodnoho-parka.html
  Tymczasem w Charkowie 17 – latek brutalnie zamordował znajoma 26 – latkę z sąsiedztwa, a następnie chwalił się tym co zrobił, a także „organizował wycieczki w miejsce gdzie ukrył zwłoki’ (!) Powodem takiego zachowania był fakt ze jego ojciec jest byłym funkcjonariuszem policji z Charkowa, który dodatkowo posiadającego rozległe znajomości w charkowskiej policji. Dzieki tym znajomościa udawało mu się zastraszać świadków by nie składali zeznań, a w zabójstwo starano się „wrobić” bezdomnego. Sytuacja tak trwała do momentu gdy sprawa przedostała sie do miejscowych mediów. Doprowadziło to do przeniesienia śledztwa do innej jednostki policji;
  https://strana.ua/news/218133-zhestoko-raspravivshijsja-nad-devushkoj-17-letnij-podrostok-vodil-ekskursii-k-mestu-hde-zakopal-svoju-zhertvu.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.