Wojna domowa na Ukrainie 22.08.2019r.- 1537 dzień od nowego rozejmu.


„Zaproszenie Rosji do uczestnictwa w przyszłorocznym szczycie G7 faktycznie przyczyni się do jej rehabilitacji na arenie międzynarodowej i będzie stanowiło wsparcie dla jej agresji przeciw Ukrainie”– napisał na swoim blogu były sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO), Aleksander Turczynow.

Turczynow przypomniał także, że Rosja została usunięta z G8 po aneksji Krymu i wybuchu wojny w Donbasie, i pomimo sankcji i międzynarodowej krytyki Federacja Rosyjska nie zmieniła swojej agresywnej polityki.

„Nasila się militaryzacja zaanektowanego Krymu, na wschodzie Ukrainy wciąż leje się krew i kontynuowana jest okupacja części Donbasu. Dodajmy do tego śmierć pasażerów zestrzelonego Boeinga, bezkarne mordowanie ludności cywilnej w Syrii, atak chemiczny w Salisbury, systemową cyberagresję i próby ingerowania w procesy polityczne w wielu krajach świata, a także brutalne tłumienie opozycji demokratycznej w samej Rosji”– wyjaśnił Turczynow.

Dlatego też Turczynow jest zbulwersowany tym, że ​​zamiast zwiększać presję na Rosję przywraca się ją do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i zapowiada jej powrót do G8.

„Takie nieodpowiedzialne kroki w końcu pogrzebią system bezpieczeństwa zbiorowego, zalegalizują nieuznawanie i weryfikowanie granic krajów europejskich wykrwawionych w czasie drugiej wojny światowej, a także staną się impulsem do jeszcze powszechniejszych zbrodni i agresywnych działań Federacji Rosyjskiej”– ostrzega były szef RBNiO.

Temat powrotu Rosji do Rady Europy był jednym z kluczowych tematów poruszonych podczas rozmów prezydenta FR Władimira Putina z jego fińskim odpowiednikiem, Sauli Niinistö, w czasie wczorajszej wizyty w Helsinkach.

Putin zwrócił uwagę na niechęć niektórych krajów do postrzegania Rosji jako części organizacji i dodał, że Moskwa jest gotowa się bez niej obejść.

„Ale wtedy ludzie, o których interesy się tak troszczycie, nie będą mogli zwrócić się do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Nie sądzę, że jest to najlepszy sposób na zbudowanie zjednoczonej Europy od Lizbony po Władywostok”– przestrzegł Putin na konferencji prasowej podsumowującej wyniki rozmów z Sauli Niinistö.

Według rosyjskiego przywódcy Moskwa jest zainteresowana przywróceniem pełnoformatowych stosunków z Unią Europejską i oczekuje, że wyłonione po ostatnich wyborach nowe kierownictwo UE wykaże pozytywne nastawienie do utrzymywania stosunków.

Wcześniej Putin na spotkaniu z prezydentem Francji nazwał wszelkie kontakty z krajami G7 przydatnymi i nie wykluczył wznowienia formatu G8. Na wyjaśniające pytanie dziennikarzy, czy podczas negocjacji między przywódcami obu krajów planowane było omówienie hipotetycznej transformacji G7 w G8, Putin odpowiedział, że Rosja nie ustanawia tego jako „celu samego w sobie”.

Jednak, nie jest z tym powrotem Rosji go grupy państw G7 wszystko takie proste jakby się z pozoru wydawało, bo ważni uczestnicy tego forum- przywódcy Wielkiej Brytanii i Niemiec, kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson wykluczyli na wczorajszej wspólnej konferencji prasowej możliwość ponownego dołączenia Rosji do G7.

Do tej opinii przychylił się także francuski prezydent Emmanuel Macron, który oświadczył w środę, że przywrócenie formatu G8 (G7+Rosja) bez rozwiązania sprawy Ukrainy byłoby błędem i podkreśliłoby słabość Zachodu:

„Myślę, że powiedzenie, że Rosja może powrócić do stołu bez żadnych warunków byłoby podpisaniem się pod słabością G7”– powiedział mediom Macron przed zaplanowanym w najbliższy weekend szczytem G7 w Biarritz.

Następnie wyjaśnił, że:

„Byłoby to dla nas błędem strategicznym i uświęceniem okresu bezkarności. Zanim Rosja będzie mogła powrócić do formatu, sytuacja na Ukrainie musi zostać rozwiązana, nawet jeśli będzie to decydujące dla kontynuacji rozmów na temat światowych kryzysów z Moskwą”.

Także podczas poniedziałkowego spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem Macron zastrzegł, że „jest jasne, ze zarówno powrót do G8, jak i powrót do w pełni znormalizowanych relacji (Rosji- dopisek mój) z Unią Europejską wymagają rozwiązania kwestii ukraińskiej”. Z tym, że rozumiał tu kwestię całkowitego wypełnienia warunków porozumień mińskich.

Najciekawsze zaś w tym wszystkim jest to, że już na temat pokoju mińskiego Zachód nie rozmawia z Ukrainą, gdyż prawdopodobnie uznał, że nie ma to najmniejszego sensu.

Dodam jeszcze, że kwestia Krymu znikła jako pretekst do dalszej izolacji Rosji i prowadzonych wobec niej sankcjach.

Czy wzt. w Donbasie zapanuje wreszcie pokój a sytuacja się tam znormalizuje?

Przypomnę, że mapą drogową według której ma zostać zakończone wdrażanie procesu pokojowego w Donbasie, jest podpisane przez przywódców krajów formatu normandzkiego oraz przedstawicieli republik ludowych, porozumienie mińskie.

Z czego najważniejszymi elementami są:

1. amnestia,

2. wycofanie wojsk i broni,

3. zaprzestanie prowadzenia ostrzału,

4. przeprowadzenie ogólnonarodowego dialogu,

5. zagwarantowana w ukraińskiej konstytucji pełna autonomia dla Donbasu.

I jak na razie, żaden z tych elementów, z winy strony ukraińskiej nie został wprowadzony.

http://turchynov.com/blog/details/zaproshennya-rf-do-g7-stane-potuzhnim-faktorom-pidtrimki-rosijskoyi-agresiyi,

https://pl.wikipedia.org/wiki/Protok%C3%B3%C5%82_mi%C5%84ski.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby na donieckim odcinku frontu było względnie spokojnie, bo ukraińscy żołnierze prowadząc sporadycznie ostrzał przy użyciu moździerza kaliber 82 mm (11 min) oraz broni maszynowej- w tym ciężkiej, tylko 7 razy naruszyli warunki rozejmu, w wyniku czego na terytorium DRL spadło 11 pocisków (wobec 123 z dnia poprzedniego), nie powodując żadnych szkód i strat.

Ostrzał prowadzony głównie w okolicach Doniecka (Krutaja Bałka, Jasinowata i Aleksandrowka) oraz na południowym odcinku frontu (Dokuczajewsk, Leninskoje i Biełaja Kamienka).

Ponadto, wczoraj o godzinie 21:35 w okolicy Komiternowa na południowym odcinku frontu, w kierunku linii obronnych zajmowanych przez siły zbrojne DRL zaczęli się zbliżać ukraińscy żołnierze z grupy dywersyjno-sabotażowej. W pewnym momencie weszli oni na własne pole minowe, w efekcie czerech z ukraińskich żołnierzy zostało względnie lekko rannych, zaś jeden odniósł bardzo poważne obrażenia zagrażające jego życiu. Po tym incydencie dowództwo Milicji Ludowej DRL po raz kolejny zawezwało kijowską armię do przestrzegania warunków obowiązującego nadal rozejmu żniwnego i nie podejmowania wrogich działań zbrojnych.

Poza tym, w ciągu minionej doby na ługańskim odcinku frontu, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzał przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 i ciężkiego karabinu maszynowego, 1 raz naruszyli warunki rozejmu żniwnego. Ostrzał przeprowadzono w kierunku wsi Niżnieje Łozowoje.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

1 min.

„Зведення станом на 07:00 22 серпня 2019 року.

21 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці сім разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 7 обстрілів:
неподалік НОВОМИХАЙЛІВКИ – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі поблизу ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі неподалік СТАРОГНАТІВКИ – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з автоматичних гранатометів та стрілецької зброї;
неподалік АВДІЇВКИ – з автоматичних гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” ворожих обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано:

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів один наш військовослужбовець отримав поранення.

Від початку поточної доби зафіксовано 2 ворожі обстріли в районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД”:
поблизу ВОДЯНОГО – зі станкового протитанкового гранатомета;
неподалік НОВОТРОЇЦЬКОГО – зі станкового протитанкового гранатомета та стрілецької зброї.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

44 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 22.08.2019r.- 1537 dzień od nowego rozejmu.

 1. I znowu płoną lasy, ale tym razem nie na rosyjskiej Syberii, ale w brazylijskiej Amazonii…
  https://wiadomosci.onet.pl/swiat/pozary-w-amazonii-prezydent-brazylii-oskarza-organizacje-pozarzadowe/6qwdhlk
  …warto zwrócić uwagę na słowa Prezydenta Brazylii w tej sprawie;
  „Zdaniem prezydenta Brazylii „wszystko wskazuje”, że to organizacje pozarządowe „podkładają ogień” w lasach. Nie podał żadnych dowodów, a wskazał jedynie, że jego rząd odciął finansowanie NGO, co może być motywem działania organizacji. Jak stwierdził Bolsonaro, przedstawiciele organizacji pozarządowych mogą podpalać lasy, by postawić władze w złym świetle. – Tym ludziom brakuje pieniędzy – dodał”

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Odnośnie „wstępniaka” jest i ‚wypowiedź” rzeczniczki rosyjskiego MSZ Marii Zacharowej która wytknęła „Pinokiowi” że nie rozumie pojęcia „dyplomacja” 🙂
  „Уважаемый господин президент Украины, Вам подсунули бессмысленный набор букв. Дипломатия – это деятельность государства по осуществлению целей и задач собственной внешней политики, а также по защите интересов страны и ее граждан за границей. Дипломатия является средством осуществления внешней политики государств. А вот международные отношения – средой, где это средство, этот инструмент применяется. Поэтому государство не может „вновь занять своё место в повестке дипломатии”
  https://strana.ua/news/218240-vozvrashchenie-rossii-v-g8-marija-zakharova-obvinila-zelenskoho-v-bezhramotnosti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 3. Ukraińska codzienność. W trzech ukraińskich miastach (m.in. Kijowie i Winnicy) policja wspomagana przez „specnaz” MSW Ukrainy przeprowadził „operację” w celu zatrzymania członków „zorganizowanej grupy przestępczej” zajmujacych się napadami na „luksusowe mieszkania”;
  https://strana.ua/news/218239-politsija-zaderzhala-bandu-iz-kieva-hrabivshuju-ljudej-pod-uhrozami-raspravy.html
  UCRONARCOS. Na jednym z ukraińskich przejsć granicznych w obwodzie lwowskim (czyli najprawdopodobniej z Polską) SBUsznicy zatrzymali obywatela Ukrainy który próbował przemycić „paczkę kokainy o wartości 75 tys. dolarów”;
  https://strana.ua/news/218226-torhovtsa-kokainom-zaderzhali-na-tamozhne-vo-lvovskoj-oblasti.html

  Polubione przez 3 ludzi

 4. OT światowe, czyli nie ustaje konflikt pomiedzy US Donaldem, a władzami Danii za odmowę tych drugich w sprawie sprzedaży Grenlandii USA, Tym razem US Donald skrytykował premier Danii Mette Frederiksen za „formę” w jakiej udzieliła mu odpowiedzi w tej sprawie. Duńska premier nazwała „ofertę” US Donalda „absurdalną”, a ten z kolei określił odpowiedź duńskiej szefowej rządu jako „paskudna”;
  https://www.bbc.com/news/world-us-canada-49423968

  Polubione przez 4 ludzi

 5. I powrót na Ukrainę, gdzie jeden ze zwolnionych ostatnio z aresztu „kulikowiec” z ODessy, czyli ofiara masakry w Domu Związków Zawodowych w Odessie wystapił o przyznanie mu rosyjskiego obywatelstwa. Jednocześnie zdementował wszystkie plotki, rozpowszechnianie przez UKROINCÓW w internecie, jakoby Rosjanie kazali mu za to płacić;
  https://strana.ua/news/218227-mefedov-podtverdil-chto-rossija-oformit-emu-dokumenty-besplatno.html

  Polubione przez 3 ludzi

 6. „Dzika Rosja” gdzie tylko wybuchy jądrowe i spalone na Syberii lasy. Z kosmodromu Bajkonur wystrzelono rakietę „Sojuz – 2.1а” na pokładzie której na orbite okołoziemską wyniesiony zostanie…robot humanoidalny (czyli android) „Fedor”;
  https://korrespondent.net/world/russia/4131860-rossyia-zapustyla-raketu-souiz-s-robotom-na-bortu
  https://tass.ru/kosmos/6786337
  O androidzie „Fedorze”;
  https://tylkonauka.pl/wiadomosc/rosyjski-robot-fedor-nauczyl-sie-strzelac-z-dwoch-pistoletow-jednoczesnie

  Polubione przez 2 ludzi

 7. Pojawiła się informacja, nie wiem na ile wiarygodna, że na terytorium obwodu lwowskiego (czyli „sercu” banderowskiej HAŁYCZYNY) zabrano się za likwidację tzw. pomników UPA. Podobno likwidacja tych „pomników” następuje na wniosek wspólnot żydowskich;
  >https://twitter.com/dnrpress/status/1164411686301982720
  Ps. A polskie głupki siedzą cicho, zamiast się do tego przyłączyć, a potem mieć doskonałą „karte przetargową” w „rozmowach z Żydami…

  Polubione przez 4 ludzi

 8. Z nowego cyklu „NIEZNANE OBLICZE OPERACJI ATO NA DONBASIE”, czyli BANDEROWSKI (TĘCZOWY) GEJIZM pośród uczestników „wyzwalania” Donbasu podczas ‚rosyjskiej inwazji”…
  https://colonelcassad.livejournal.com/5222268.html
  …warto przy tym przypomnieć że nie tylko GEJIZM szalał pośród „bojców ATO”, ale także ZOOFILIA i PEDOFILIA „godnie reprezentowana” przez członków tzw. Roty Specjalnej MSW Ukrainy ‚Tornado” (obecnie odsiadują wieloletnie wyroki w ukraińskich więzieniach)…

  Polubione przez 3 ludzi

 9. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium obwodu ługańskiego. Górnicy ze znajdujących sie tam kopalni wezwali Prezydenta Ukrainy do pilnej interwencji w zwiazku z grożąca tamtejszym kopalniom „socjalną i ekologiczną katastrofą”. Odłączenie od dostaw prądu, z powodu gigantycznego zadłużenia, doprowadzi do ich zatopienia, a co za tym idzie zanieczyszczenia rzeki Siewierskij Doniec z której wody korzysta 1,5 mln ludzi;
  https://korrespondent.net/ukraine/4132123-zreet-katastrofa-k-zelenskomu-obratylys-yz-za-sytuatsyy-na-shakhtakh

  Polubione przez 4 ludzi

 10. Kolejna odsłona „wojny” pomiędzy tzw. Kościołem Prawosławnym Ukrainy, a oficjalnie wchodzącym w jego skład tzw. Patriarchatem Kijowskim. Tym razem na polecenie zwierzchnika tzw. KPU Epifaniusza ukraiński państwowy „Oszczadbank” zablokował wszystkie konta i rachunki należące do tzw. Patriarchatu Kijowskiego;
  https://korrespondent.net/ukraine/4132104-oschadbank-po-trebovanyui-epyfanyia-zakryl-scheta-upts-kp

  Polubione przez 4 ludzi

 11. Dla zainteresowanych, ukraiński portal „Strana.ua” o tym który z obecnych ukraińskich ministrów zachowa prawdopodobnie swoją posadę po utworzeniu nowego rzadu w Kijowie. Jest to m.in niesławna p.o. ministra zdrowia Uljana Suprun za którą „lobbuja” otwarcie Amerykanie (dlaczego już tutaj wielokrotnie pisałem), a także obecny szef MSW Arsen Awakow. Według portalu „Strana.ua” Awakow zachowa posadę ponieważ w trakcie wyborów udzielił poparcia Zelenskiemu w walce z Poroszenką (z którym jak wiadomo miał „ostro na pieńku”), a także „spacyfikował” niechętnych nowemu prezydentowi Ukrainy „ukropatriotów” (którymi jak wiadomo „opiekuje się” SBU);
  https://strana.ua/news/218333-avakov-suprun-i-markarova-ostajutsja-v-kabmine-chto-o-nikh-izvestno.html

  Polubione przez 4 ludzi

 12. „Z dziejów rosyjskiej opozycji”. W październiku w Kijowie miał sie pojawić redaktor naczelny rosyjskiego „opozycyjnego wobec Kremla” portalu ‚Meduza” Iwan Kołpakow, słynący także ze swojego :umiłowania” do „wolnej i demokratycznej Ukrainy”, jednak „wykład” trzeba było odwołać po tym jak „ruskowi” zaczeli wygrażać w internecie „ukropatrioci”;
  https://strana.ua/news/218341-lektsiju-hlavreda-meduzy-v-kieve-otmenili-iz-za-nehativnykh-kommentariev-v-sotsseti.html
  Ps. „Głaszcz chama, to cię kopnie. Kopnij chama, to cię pogłaszcze”

  Polubione przez 3 ludzi

 13. „Antysemityzm” na Ukrainie. „Policja wszczęła postępowanie karne przeciwko właścicielowi zakładu pogrzebowego, który ogłosił zniżki dla żydowskich klientów w Czerkasach” 🙂 Podobno na ścianie swojego zakładu m.in umieścił napis „WALCMANOWI – 90 %”, jak wiadomo nazwisko Walcman nosił ojciec byłego prezydenta Ukrainy Poroszenki. Zmienił je na nazwisko żony po tym jak jeszcze w czasach ZSRR skazano go za malwersacje finansowe;
  https://ukranews.com/news/649461-politsiya-otkryla-delo-protiv-vladeltsa-pohoronnogo-byuro-v-cherkassah-iz-za-antisemitizma

  Polubione przez 3 ludzi

 14. Wieści z „frontu”. Źródła noworosyjskie poinformowały o makabrze do jakiej miało dojsć w szeregach „niezwyciężonej armii kijowskiej”. W nocy z 18 na 19 sierpnia „ukrowojacy” z 36 Brygady stacjonujący w miejscowości Makedoniwka (obwód doniecki pod kontrolą Kijowa) mieli zamordować swojego „towarzysza broni”, a następnie (chcąc upozorować „nieszczęśliwy wypadek”) odcięli mu głowę i ułozyli, razem z resztą zwłok na torach kolejowych;
  https://vz.ru/news/2019/8/20/993379.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.