Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2019r.- 1538 dzień od nowego rozejmu.


Wczoraj (23 sierpnia) prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski przeprowadził jakże istotne trzy rozmowy telefoniczne.

Pierwsza rozmowa miała miejsce po południu, tuż przed zaplanowanym na najbliższy weekend szczytem G7 we francuskim Biarritz. Za powrotem do formatu G8, czyli G7 z Rosją, opowiedział się wcześniej prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump.

„W rozmowie podkreślono, że odnowienie członkostwa Rosji w G7 jest niemożliwe, póki łamie ona normy prawa międzynarodowego oraz podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo”– oświadczyła administracja prezydenta Ukrainy. Rozmówcy zgodzili się, że w warunkach trwającej agresji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie, okupacji Krymu i nierealizowania przez Rosję mińskich porozumień w sprawie Donbasu nie można mówić o powrocie Moskwy na forum międzynarodowe, gdzie rozwiązywane są globalne problemy.

„Wołodymyr Zełenski otrzymał zapewnienie, że to stanowisko będzie zaprezentowane podczas nadchodzącego szczytu G7, który odbędzie się w dniach 24-26 sierpnia we Francji”– podkreślono w komunikacie kancelarii prezydenta.

W rozmowie z Zełenskim Johnson przekazał mu gratulacje w związku z Dniem Niepodległości Ukrainy, który obchodzony będzie w sobotę i zaprosił go do złożenia oficjalnej wizyty w Wielkiej Brytanii.

„Od marca 2014 roku, po wykluczeniu Rosji z G8, nic się nie zmieniło. Ukraiński Krym nadal jest okupowany, ukraiński Donbas wciąż cierpi z powodu wojny. Zwrot okupowanego Krymu, wstrzymanie działań bojowych w Donbasie oraz uwolnienie ponad 100 więźniów politycznych i ukraińskich marynarzy będzie prawdziwym sygnałem dla świata, że Rosja gotowa jest ponownie zająć swoje miejsce w porządku dziennym wysokiej dyplomacji”– napisał wczoraj na swej stronie na Facebooku, Wołodymyr Zełenski .

Tymczasem okazuje się, że wydanie przez Rosję pięciu osób aresztowanych i skazanych, które są obywatelami Ukrainy, może otworzyć drogę do spotkania w formacie normandzkim i zaktywizować dyskusję nad kwestią powrotu Rosji do G8. Osoby te zostały przeniesione 16 sierpnia do więzienia w Lefortowie i oczekują tam na wydanie ich stronie ukraińskiej, w celu dalszego odbycia zasądzonej kary.

Przygotowywani są także do przekazania stronie ukraińskiej załogi statków aresztowanych po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej, do której doszło w listopadzie ubiegłego roku. Wstępne porozumienie o wymianie przetrzymywanych osób oraz 24 marynarzy, osiągnięto na spotkaniu Władimira Putina i Emmanuela Macrona w Forcie Bregancon, letniej rezydencji prezydentów Francji.

Drugą osobą do której prezydent Zełenski zwrócił się ze skargą, jest jego- i Ukrainy, zagorzały przyjaciel- premier Kanady, Justin Trudeau

Zełenski podziękował Kanadzie za konsekwentne stanowisko w sprawie uniemożliwienia powrotu Rosji do „Wielkiej Siódemki” w warunkach agresji, która trwa w Donbasie i okupacji Krymu. Ukraiński prezydent zwrócił także uwagę na fakt, że w sytuacji, gdy Ukraińcy nadal umierają, konieczne jest, aby blokować możliwość powrotu Rosji do krajów grupy G7, ale zmusić ją do wypełnienia swoich zobowiązań.

Zełenski podziękował także Justinowi Trudeau za jego gotowość do przestrzegania zasadniczego stanowiska dotyczącego niedopuszczalności powrotu Federacji Rosyjskiej do grupy krajów G7, co potwierdził podczas zeszłorocznego szczytu G7 w Kanadzie.

Prezydent Ukrainy i premier Kanady zgodzili się aby nadal kontynuować dyskusję na temat przeciwdziałania agresywnej polityce Rosji i w zakresie ochrony interesów Ukrainy po szczycie G7 we Francji, który odbędzie się w dniach 24–26 sierpnia.

Natomiast podczas rozmowy telefonicznej z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał Unię Europejską do zajęcia zdecydowanego stanowiska w sprawie uniemożliwienia powrotu Federacji Rosyjskiej do G7.

Tusk poparł zaniepokojenie Zełenskiego doniesieniami o możliwość powrotu Rosji do G7 i zapewnił ukraińskiego przywódcę, że wspólne stanowisko UE w sprawie solidarności z Ukrainą pozostaje niezmienne. Obiecał także, że będzie bronił takiej pozycji podczas najbliższego szczytu G7.

Ciekawe dlaczego Zełenski w tej sprawie nie zadzwonił jeszcze do niemieckiej kanclerz, która ma znacznie więcej do powiedzenia, niż ci trzej jego rozmówcy?

Oczywiście poparcie Niemiec w sprawie Ukrainy jest, ale jednocześnie jest ono coraz bardziej wyłącznie nominalne i deklaratywne na oficjalny użytek, co wynika z tego, że Niemcy zaczęły ostrzej rozgrywać swoją politykę. Tym bardziej, że są one obecnie w bardzo poważnym konflikcie interesów ze Stanami Zjednoczonymi co przyśpiesza i utrwala proces uniezależniania się Niemiec od polityki amerykańskiej.

Czy poparcie tych trzech rozmówców wczorajszych konferencji telefonicznych zapewni Zełenskiemu osiągnięcie celu zablokowania ponownego przyjęcia Rosji do grupy państw G7?

Możliwe, że tak się stanie, ale tylko na pewien czas. Może do momentu zakończenia pewnej karencji, ale przy poparciu administracji amerykańskiej- co już zadeklarowano, kwestia przywrócenia udziału Rosji w grupie G8, jest tylko kwestią czasu. Podobnie jak i zniesienie nałożonych na nią sankcji.

Krym też po cichu zostanie zaakceptowany jako niekwestionowana część Rosji.

Natomiast Polska ze swoją sztywną, spolegliwą oraz poddańczą i irracjonalną polityką lokaja, zostanie jak zwykle potraktowana per noga. I to już jest wyłączna zasługa poziomu intelektualnego naszych „elit” politycznych, które jakie są, każdy widzi.

Dowodem na to jest zmiana planu wizyty amerykańskiego prezydenta zaproszonego na obchody 80 rocznicy napaści Niemiec na Polskę, w dniu 1 września. A i więc, Trump nie odwiedzi wraz z prezydentem Dudą bazy amerykańskich żołnierzy w Powidzu. Jednocześnie wizyta Trumpa w Polsce zostanie skrócona. Wzt. zapewne nie dojdzie do zapowiadanych spektakularnych spotkań Trumpa z liczącymi na to politykami. Co też jest miarą stosunku światowego hegemona do swych wasali.

Przypomnę, że miała to być pierwsza w historii naszego kraju sytuacja, że amerykański prezydenta odwiedza bazę amerykańskich wojsk w Polsce. Oczywiście roztrąbiono już wcześniej to jako niebywały sukces, który miał być „bezprecedensowym gestem, podkreślającym relacje Polski i USA”.

A co się okazuje?

Ten „sukces” Trump ma w głębokim poważaniu, bo kto przejmuje się lokajami?

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-proviv-telefonnu-rozmovu-z-premyer-minis-56889,

https://www.president.gov.ua/ru/news/volodimir-zelenskij-obgovoriv-z-premyer-ministrom-kanadi-ned-56893,

https://www.facebook.com/zelenskiy95,

https://natemat.pl/281649,duda-i-trump-odwiedza-baze-lotnicza-w-powidzu-w-wielkopolsce,

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-znamy-szczegoly-wizyty-trumpa-w-polsce-wraz-z-duda-odwiedza-,nId,3148783.

***

Na tym kończąc ten wstęp, przechodzę teraz do relacji z kolejnego dnia wojny domowej na południowo-wschodniej Ukrainie.

Minionej doby ukraińscy żołnierze na donieckim odcinku frontu, prowadząc z przerwami ostrzały w godzinach pomiędzy, 05:10 a 18:50, przy użyciu: moździerza kaliber 120 mm (9 min), opancerzonych wozów bojowych BMP-1 i BMP-2 (łącznie 16 wystrzałów), działka przeciwlotniczego ZU-23-2 (300 wystrzałów) oraz automatycznych granatników AGS-17 (15 granatów) i przeciwpancernego granatnika SPG-9 (1 granat), a także broni maszynowej- w tym ciężkiej, 8 razy naruszyli warunki rozejmu.

Ostrzały prowadzone były na całej długości frontu donieckiego, z głównym ich natężeniem, w rejonie Gorłówki (Zajcewo, Dolomitnoje i teren osiedla mieszkalnego przy kopalni im. Gagarina- na obrzeżach Gorłówki), w okolicy Doniecka (Jasinowata) oraz na południowym odcinku frontu (Komiternowo i Oktiabr).

W wyniku tych ostrzałów, na terytorium DRL spadło 141 pocisków wystrzelonych przez ukraińskich żołnierzy (wobec 11 z dnia poprzedniego), co spowodowało uszkodzenie dwóch domów jednorodzinnych na osiedlu mieszkalnym przy kopalni im. Gagarina znajdujących się przy ulicy Sadowej nr. 17 i 18 oraz czterech budynków w Komiternowie znajdujących się przy ulicy Achmatowej nr. 27 (Dom Kultury), 29, 34 i 48.

Poza tym, na ługańskim odcinku frontu minionej doby, ukraińscy żołnierze prowadząc ostrzały przy użyciu automatycznego granatnika AGS-17 oraz przeciwpancernego granatnika SPG-9, a także cięzkiej broni maszynowej, 2 razy naruszyli warunki rozejmu żniwnego.

Ostrzelane zostały okolice wsi Kalinowki i Łozowego.

Poniżej raport za ostatnią dobę, sporządzony przez centrum prasowe ukraińskiego sztabu generalnego prowadzącego operację pacyfikacyjną przez połączone siły (Операція об’єднаних сил / Joint forces operation- OOS/JFO) ukraińskich formacji zbrojnych w Donbasie, na temat aktualnej sytuacji wzdłuż linii frontu:

Операція об’єднаних сил / Joint forces operation

2 min.

„Зведення станом на 07:00 23 серпня 2019 року.

22 серпня збройні формування Російської Федерації та її найманці тринадцять разів порушили режим припинення вогню. Противник обстрілював позиції підрозділів Об’єднаних сил з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів, снайперської та стрілецької зброї.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „СХІД” противник здійснив 9 обстрілів:
тричі неподалік ВОДЯНОГО – з гранатометів різних систем та стрілецької зброї;
двічі поблизу НОВОТРОЇЦЬКОГО – зі станкових протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
тричі в районі БОГДАНІВКИ – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї;
поблизу ЛЕБЕДИНСЬКОГО – з ручних протитанкових гранатометів.

В районі відповідальності оперативно-тактичного угруповання „ПІВНІЧ” противник здійснив 4 обстріли:
поблизу НОВОЛУГАНСЬКОГО – з гранатометів різних систем, великокаліберних кулеметів та стрілецької зброї.
в районі ЗАЙЦЕВОГО – з гранатометів різних систем та великокаліберних кулеметів;
двічі неподалік ПІВДЕННОГО – з ручних протитанкових гранатометів, великокаліберних кулеметів, стрілецької зброї та снайперської гвинтівки.

За минулу добу внаслідок ворожих обстрілів два наші військовослужбовці отримали поранення.

Від початку поточної доби ворожих обстрілів позицій Об’єднаних сил не зафіксовано.”

Zobacz tłumaczenie

***

I jeszcze kilka aktualnych filmów:

***

***

© Powyższy tekst jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie, jego części lub całości, tylko pod warunkiem podania linku do źródła.

34 uwagi do wpisu “Wojna domowa na Ukrainie 24.08.2019r.- 1538 dzień od nowego rozejmu.

 1. W „temacie gazowym”. Dyrektor ukraińskiego koncernu ‚Naftohaz” Witrenko w wywiadzie udziolonym ‚Radiu Swoboda” potwierdził ze od 1 stycznia 2020 roku zostanie wstrzymany przez terytorium Ukrainy tranzyt rosyjskiego gazu do UE;
  https://korrespondent.net/business/companies/4132302-tranzyta-haza-cherez-ukraynu-ne-budet-naftohaz
  Pojawiły się takze informacje o „krytycznej sytuacji” w jakiej znajduja się podległe „Naftohazowi” obwodowe spółki gazownicze z powodu ich zadłużenia które ma wynosić już ponad 4 miliardy hrywien;
  Czyli może dojśc do tego ze podobnie jak prąd czy wodę, na Ukrainie bedzie także za długi odłączany gaz;
  https://korrespondent.net/business/companies/4132409-naftohaz-zaiavyl-o-krytycheskoi-sytuatsyy-s-oblhazamy

  Polubione przez 4 ludzi

 2. Wieści z „wyzwolonego” przez Kijów terytorium Donbasu. Ukromedia informują o aresztowaniach przeprowadzanych przez SBU w pięciu kopalniach należących do państwowych spółek, znajdujacych się na terytorium obwodu ługańskiego pod kontrola Kijowa. W kopalniach tych trwaja od długiego już czasu protesty i strajki górników domagajacych sie wypłat zaległych pensji. Jak się okazuje pieniedzy na wypłaty dla górników brakuje poniewaz rozkradły je zarządy owych kopalń, SBU informuje że mogli „przyswoić sobie” nawet ponad pół miliarda hrywien;
  https://korrespondent.net/ukraine/4132452-na-piaty-hosshakhtakh-ukraly-polmyllyarda-sbu

  Polubione przez 4 ludzi

 3. Ukraińska codzienność, czyli golas biegajacy po ulicach Dniepra;
  https://strana.ua/news/218431-na-ulitse-v-dnepropetrovske-holyj-neadekvat-pytalsja-napast-na-bojtsov-natshvardii.html
  I jeszcze jeden „njus” z tego miasta, gdzie w nocy patrol policji zatrzymał do kontroli samochód osobowy w którego bagazniku znaleziono…związanego mężczyznę. Trójka osób znajdujacych się w samochodzie , kierowca i dwójka pasażerów, została zatrzymana;
  https://dp.informator.ua/2019/08/23/nochyu-v-dnepre-ostanovili-opel-s-zalozhnikom-v-bagazhnike/
  Z kolei w Równem na podwórko jednego z domów wrzucono granat bojowy, na szczęście skończyło sie tylko na uszkodzeniach fasady budynku;
  https://korrespondent.net/ukraine/4132311-v-rovno-vo-dvore-zhyloho-doma-vzorvalas-hranata

  Polubione przez 3 ludzi

 4. Pojawiły sie pierwszy raz z tego co pamiętam „półoficjalne” dane na temat tego ilu Ukraińców wyemigrowało z Ukrainy. Przedstawił je minister polityki społecznej Andrij Rewa, wg którego najwięcej Ukraińców wyjechać miał w latach 90 – tych XX wieku, około 7 milionów. Z kolei po wybuchu konfliktu na Ukrainie w 2014 r. „na stałe” z Ukrainy wyjechać miało 3,2 mln osób, a „okresowo” za granicą ma przebywać od 7 do 9 milionów Ukraińców;
  https://www.ukrinform.ua/rubric-society/2766085-najbilsa-hvila-migracii-ukrainciv-sposterigalasa-na-pocatku-90h-rokiv-reva.html

  Polubione przez 4 ludzi

 5. Skandal w ukraińskim sporcie. Ukromedia informują ze główny lekarz ukraińskiego Ministerstwa Sportu, odpowiedzialny za weryfikowania ukraińskich sportowców wystepujących na miedzynarodowych zawodach, nakupował od jednej z firm prywatnych „lewe” (nie mające żadnych certyfikatów) preparaty medyczne i lekarstwa, na sume 8 mln hrywien. Może to sie skończyć zakazem występów dla ukraińskich sportowców w międzynarodowych imprezach sportowych;
  https://strana.ua/news/218501-na-hlavnoho-vracha-minsporta-ukrainy-otkryli-uholovnoe-proizvodstvo.html

  Polubione przez 4 ludzi

 6. ZDRADA
  Dr Rafał Brzeski, który publicznie potępia Kreml przyznał, że konflikt na linii Ukraina-Rosja nie jest zbrojną napaścią
  cytat:
  Trwająca od ponad 5 lat wojna Rosji z Ukrainą jest modelową wojną podprogową, czyli nieposiadającą kompletu cech konfliktu zbrojnego w rozumieniu konwencji międzynarodowych. Jest to wojna hybrydowa, czyli skrzyżowanie działań dezinformacyjno-propagandowych charakterystycznych dla wojny informacyjnej oraz działań zbrojnych typowych dla wojny energetycznej.
  https://tysol.pl/a36060–Tylko-u-nas-dr-Rafal-Brzeski-Jak-Europa-Zachodnia-zostawila-Ukraine-sama-sobie

  Polubione przez 3 ludzi

 7. W temacie wstępniaka
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy zaczęło opracowywać szczegóły spotkania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z amerykańskim przywódcą Donaldem Trumpem, które odbędzie się w Warszawie pod koniec sierpnia lub na początku września, powiedziała „5 kanałowi” wiceszefowa MSZ Jelena Zerkal.
  https://pl.sputniknews.com/polityka/2019082210939571-sputnik-w-warszawie-dojdzie-do-spotkania-z-ktorym-ukraina-wiaze-pewne-nadzieje/
  Komentarz: Polski podatnik płaci by ukraiński prezydent mógł spotkać się z Trumpem. Gdzie w tym interes Polski?

  Polubione przez 3 ludzi

 8. Junta kijowska wszczęła karne postępowanie (które to już ??) wobec Rzecznika Praw Obywatelskich DRL, Ministrowi Spraw Zagranicznych i wszystkim osobom publicznym zaangażowanym w zbieranie faktów o zbrodniach wojennych Ukrainy na Donbasie.

  Polubione przez 4 ludzi

 9. Plac w centrum Doniecka, sąsiadujący z Izbą Rządu (dawna regionalna administracja państwowa), zostanie nazwany na cześć Aleksandra Zacharchenki” – powiedział Denis Pushilin.

  Przypomniał, że w 2014 r. tysiące ludzi zgromadziło się na tym placu, by wziąć udział w wiecu przeciwko zamachowi stanu w Kijowie i od tego czasu to miejsce stało się symbolem oporu i walki o świat rosyjski.
  Puszinin powiedział również, że Zacharczenko stał się również symbolem walki o wolność i niepodległość, jedność i wolę ludu.
  „To obowiązek, nazwać plac po nim. Nasi potomkowie muszą znać i pamiętać imię pierwszego szefa DRL.”

  Tymczasem u nas można obejrzeć paszkwila o ukropskich „cyborgach” kreowanych na bohaterów.
  http://filetracker.pl/torrent/627878#comments

  Polubione przez 3 ludzi

 10. Ukraiński prawnik i były wiceprzewodniczący administracji Janukowycza Andrij Portnow poinformował o złożeniu w ukraińskim Państwowym Biurze Śledczym pozwu przeciwko (jeszcze) przewodniczącemu ukraińskiemu parlamentu Parubijowi. Oskarża go on o to że jako ówczesny przewodniczący Rady Obrony i Bezpieczeństwa Ukrainy Parubij stał faktycznie za zorganizowaniem oraz dokonaniem masakry do jakiej doszło 2 maja 2014 roku w Domu Związków Zawodowych. Miał on m.in dostarczyć broń szykujacym się do rozprawy z „antymajdanowcami” „ukropatriotom”, a także „koordynować” przebieg samej masakry;
  https://strana.ua/articles/218572-terrorizm-postavka-oruzhija-i-massovye-besporjadki-kak-v-dele-odesskoj-khatyni-nametilas-vyshka-dlja-parubija-.html

  Polubione przez 3 ludzi

Możliwość komentowania jest wyłączona.